DE KRANT MEE OP VAKANTIE Achttien holes rond kasteel Windkracht zeven speelt Westlander Zeildagen parten Warmondse hulp voor dierentehuis Golfers uit regio willen toestemming Voorschoten MAANDAG 13 JUNI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Ernstig ongeluk op gevaarlijke duin-oversteek bijW assenaar Westlanders liggen klaar op 't Joppe bij Koudenhoorn in Warmond maar ze zullen niet varen vanwege de windkracht. (foto Henk WARMOND - De Haagse gebroe ders Persoon hebben met hun 'An- tonius' de Westlander Zeildagen van Warmond gewonnen. De vier de editie van deze zeilwedstrijden voor kleine vrachtscheepjes kan Wegpiraten op rijkswegen in Leidse regio WASSENAAR/LEIDERDORP - De politie van Wassenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een snelheidsmaniak annex wegpiraat op de Rijksstraatweg pas op de Bezuidenhoutseweg in Den Haag weten aan te houden. De 35-jarige man uit het Brabant se Waalre had veel te veel ge dronken. Ook de Leiderdorpse politie heeft in de nacht van za terdag op zondag een snelheids duivel met te veel alcohol in het bloed gepakt. Ook daar was een race voor nodig want de aanhou ding vond pas in Leidschendam plaats. Op het gedeelte van de Wasse- naarse Rijksstraatweg waar maar 50 kilometer per uur mag worden gereden reed de Braban der maar liefst 120 kilometer. Be halve die overtreding reed hij ook nog eens vijftig meter lang met een deel van zijn auto aan de verkeerde kant van de doorge trokken streep. Gelukkig waren er geen tegenliggers op dat mo ment. De 36-jarige Voorburger die op de rijksweg ter hoogte van Lei derdorp de verkeersregels aan zijn laars lapte, maakte het nog bonter. Met 170 kilometer per uur reed hij de "snelle auto" van de politie "slingerend" voorbij. Ook negeerde hij enkele stopge boden van de politie. Bromfietsers beroven vrouw van 21 cheques WASSENAAR - Een 41-jarige Wassenaarse is vrijdag beroofd van haar 21 girobetaalkaarten die ze even daarvoor van het post kantoor had afgehaald. Ook is ze haar pasje kwijt, 135 gulden aan contant geld en enkele persoon lijke bescheiden. Al die spullen zaten in een handtas, in een boodschappen- mandje voorop haar fiets. De vrouw reed 's middags om vier uur op Van Zuylen van Nijveldt- straat in de richting van Leiden toen zij honderd meter voor de kruising met de Middelweg werd ingehaald door een oude Ya maha met daarop twee knapen. Degene die achterop zat griste de tas in het voorbijgaan uit het mandje. De man voorop gaf di rect daarna extra gas. De Wassenaarse politie ver zoekt eventuele getuigen contact met haar op te nemen: 01751- 19244. echter moeilijk als memorabel worden aangemerkt. Doordat de wedstrijdleiding zondag tot afge lasten besloot, werd de tussen stand van zaterdag automatisch eindstand. "Een jammerlijke beslissing", vindt ook H. Tromp van de Stich ting Zeilvaart Warmond, "maar het kon niet anders". Hij verklaart: "Het was wind kracht zeven en Westlanders zijn oude schepen. Er waren deelne mers die het best hadden gered maar er waren er ook die minder bedreven zijn. En het wordt echt gevaarlijk als zwakke broeders zich niet willen laten kennen, daar waren brokken van gekomen", weet hij heel zeker. Volgens Tromp heeft de moeilij ke beslissing niet tot opstand ge leid. Integendeel. Toen Tromp het besluit rondbazuinde was er alge- .hele unanimiteit en volgde er een kort applausje van alle vijftien deelnemers. De Warmondse zeilambassadeur zegt dat de wedstrijd zondag ge woon door had kunnen gaan als het windkracht vijf was geweest. "Ik ben blij dat het zeven was en niet tussen vijf en zes in want dan wordt het helemaal moeilijk om beslissin gen te nemen. Maar zaterdagnacht al merkte ik in bed dat de wind aan wakkerde en dat het de verkeerde kant uitging. Ik ben een paar keer VOORSCHOTEN - Een jaar nadat golfers voor het eerst een oogje lieten vallen op de gronden rond het Voorscho- tense kasteel Duivenvoor de, hebben ze concrete plannen ingediend voor een 18 holes golfbaan. De baan moet aan beide kanten van het landgoed komen, grof weg vanaf de Voorschoten- se Horstlaan totaan de Leidschendamse Noorthey- laan. In de nieuwe relatienota krijgt dit gebied aan de westkant van de Veurseweg de omschrijving 'land bouwgebied met hoge landschap pelijke waarde'. Planologisch ge zien zou een golfbaan dus moeilijk liggen, stelt een Voorschotense ambtenaar: "Het tast alle waarden flink aan, het wordt een heel ander gebied". Er is echter ook een praktische kant. Veel boeren hebben het moeilijk in deze crisisachtige tij den en volgens wethouder J.D. van Dalen (ruimtelijke ordening) zijn kleine stukken land "moeilijk ex ploitabel. Is het huidige gebruik het meest doelmatig? Kan op deze manier flora en fauna worden ge handhaafd?" Zijn woorden liggen in de lijn van eerdere betogen van de stichting Duivenvoorde, die van opgestaan en kon er slecht van sla pen. Toen we weer op Kouden hoorn kwamen en die vlaggen zo te keer gingen, wist ik het al". De Haagse Personen maakte er de drie grondeigenaren in het ge bied veruit het meeste land bezit. Het betekent niet dat burge meester en wethouders geen moei te hebben met de plannen. "Je kunt hooguit stellen dat wij de im puls hebben weten te onderdruk ken om bij voorbaat nee te zeg gen", aldus Van Dalen. De dienst ruimtelijke ordening moet "de mo gelijkheden onder ogen zien om een procedure te starten". Overleg met provincie en rijk zou een vol gende stap zijn, evenals gesprek ken met milieugroeperingen. Vre zen zij voor bepaalde soorten fauna of zijn er mogelijkheden die juist te beschermen? Te ver D66-raadslid J. Aikens is buiten gewoon verbolgen over de gang van zaken. Toen de golfplannen voor het eerst opdoken, vroeg de oppositieleider om een brede dis cussie. Raadsleden moesten eerst aangeven of de buiten- en natuur gebieden heilig voor hen blijven. "Die discussie is er nooit gekomen en ondertussen praten B en W zéér gedetailleerd over golfplannen", klaagt de dorpspoliticus. Door deze "stap te ver" dreigt het volgende: "Mensen zijn kind aan huis op het gemeentehuis, maken tekeningen en kosten en praten een eind op weg". Als de plannen min of meer panklaar bij de ge meenteraad arriveren, kan die menselijkerwijs moeilijk nee zeg gen. Dat zou burgers dan immers een vreemd gevoel geven. door dit alles net als een vorige keer een familiefeestje van want Klaas Persoon werd met zijn "Vier Gebroeders" tweede. De Warmondse deelnemers Va- Ook de houding van de verant woordelijk wethouder Van Dalen (VVD) stoort de oppositieleider. Op persoonlijke titel zei de ge meentebestuurder dat de land schappelijke waarde bij Duiven voorde "wat minder pregnant is" en golfplannen misschien wel het best in de groene long tussen Voor schoten en Leidschendam passen. Hij voerde zelfs aan dat "een baan het aankijken waard is en meer vo gels broedmogelijkheden kan ge- Volgens Aikens wordt de poli tiek het op die manier moeilijk ge maakt, krijgt de discussie een on zuiver tintje. "In feite doet een wet houder niets op persoonlijke titel", stelt Aikens beslist. De suggestie dat Van Dalen zich al verzekerd zou hebben van een raadsmeerder- heid, wijst hij van de hand: "Nee, ik denk dat hij andere strategische overwegingen heeft". Stroomversnelling De golfgeschiedenis begon zo'n vijfjaar geleden. J. Luns, oprichter van de plaatselijke tennis- en hockeyclubs Forescate, wilde graag goed golfen in Voorschoten. De vier jaar geleden opgerichte club, Forescate, had al snel 200 le den maar de ene mogelijkheid na de andere viel af. Uiteindelijk con stateerde Luns dat Duivenvoorde de enige optie was in zijn géliefde woonplaats. Het lag toen nog moeilijk, maar de zaak kwam in een stroomver snelling toen ook golfers uit Leids- der Aad Juffermans en zoon Mar cel (15) scoorden ook flink. Senior werd vierde en zoonlief, de jongste van de vijftien deelnemers toonde zich met de zevende stek een ver- chendam en Den Haag interesse toonden. Volgens de heren kent de exclusieve regio rond Den Haag een groot tekort aan golfmogelijk- heden. De stichting Duivenvoorde, die een groot deel van de gewilde gronden bezit, bracht de twee clubs tot elkaar. Ze richtten het Co mité Golf Duivenvoorde op, met Voorschotense en niet-Voorscho- tense bestuursleden en plannen voor internationale wedstrijden. Het comité voerde verschillende gesprekken met wethouder Van Dalen en onlangs kreeg ze een soort fiat van de stichting Duiven voorde, de instantie die een groot deel van de grond in eigendom heeft. Wanneer het kasteel en zijn directe omgeving niet verder wor den aangetast en de gemeente ak koord gaat, zal Duivenvoorde 'niet tegenwerken'. Dat het geen ongelimiteerd 'ja' is, bleek dit weekeinde. De stichting besloot per brief om aanpassingen te vragen. Wat de stichting precies wil, blijft onduidelijk. Het gaat er in grote lijnen om dat de golfers iets verder van het kasteel blijven. De pachtboeren zelf hebben nog geen 'ja' of 'nee' gezegd, al weet de pachtheer dat zij het steeds moeilij ker krijgen. Hun financiële sores zou op ter mijn zelfs de exploitatie van het landgoed in gevaar kunnen bren gen, stelde rentmeester P.H. Pels Rijcken een jaar geleden. "We ver wachten bepaald problemen in de toekomst en dit zou een erg mooi, milieuvriendelijk alternatief kun nen zijn, een mogelijkheid om een oud erfgoed in stand te houden" rassende middenmoter. Tot de be manning van Aad Julfermans be hoorde ook CDA-wethouder Cees van Schagen die volgens Tromp "er helemaal gek van is". WARMOND/OEGSTGEEST - De gemeente Warmond moet het die rentehuis 'Postbrug' aan de Oegst- geester Haarlemmertrekvaart te hulp schieten, vinden B en W. Er zijn twee manieren om dat te doen. Samen met andere belanghebben de gemeenten het gat van 175.000 dichten of een verhoging van de bijdrage per inwoner in combinatie met een door het dierentehuis af te sluiten lening. B en W kiezen voor de laatste mogelijkheid. Dit na overleg met Oegstgeest dat garant zou willen staan voor de lening. De besturen van de afdelingen Sassenheim en Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft War mond en andere gemeenten een tijdje geleden benaderd met een verzoek om subsidie. De Postbrug moet worden verbouwd en uitge breid. Het gebouwtje aan de Haar lemmertrekvaart voldoet niet aan het honden- en kattenbesluit en magf als daar geen verandering in komt, niet langer worden gebruikt voor dierenopvang. Ook willen de dierenbeschermers de exploitatie verbeteren. Dat kan door een pen sionfunctie te vervullen. Voor de plannen zijn 175.000 gulden nodig. Alléén kunnen de dierenbescher mers daar niet voor zorgen. Warmond subsidieert momen teel voor twintig cent per inwoner. Dat komt voor dit jaar neer op een dikke 1000 gulden. Gaat de ge meenteraad akkoord met de voor stellen van B en W dan komt dat ta rief op 30 cent per inwoner te lig gen. De andere gemeenten waar van medewerking nodig is, zijn WASSENAAR - Een 29-jarige man uit Monster is gistermid dag zeer ernstig gewond ge raakt in het duingebied van de Wassenaarse Slag op het kruis punt bij hotel Duinoord. Op zijn racefiets kwam hij in bot sing met een door een 21-jarige Wassenaarder bestuurde auto. De wielrenner is zelf schuldig aan het ongeluk, waarbij hij zijn schouder en linkerbeen brak, alsmede de tenen van zijn lin kervoet. Ook liep hij verwon dingen, vooral snijwonden, op aan andere ledematen en het hoofd. De man negeerde de stopkruising voor fietsers vol slagen. De politie-voorlichter vertelt dat de wielrenner deel uitmaak te van een groep. Hij behoorde tot de achterblijvers en zette bij het naderen van het alom als gevaarlijk beschouwde kruis punt juist extra aan in een po ging aansluiting te vinden bij de groep. De automobilist rem de nog krachtig maar de man uit Monster ging toch over de motorkap heen. De voorruit ging aan diggelen. De wielren ner werd naar een Haags zie kenhuis overgebracht. Als alles meezit wordt het kruispunt binnenkort aange pakt. Er zouden drempels en druppels moeten komen die het fietsers beletten zonder meer door te schieten. Een brug over de weg naar Wassenaarse Slag, waar de gemeente veel voor voelde, zou op teveel pro blemen stuiten. Katwijk, Oegstgeest, Voorhout en Sassenheim. Ook in die gemeenten wordt gepleit voor het voornoemde plan. V anzelfsprekend Volgens B en W van Warmond is het eigenlijk vanzelfsprekend dat de gemeente te hulp schiet. De ge meente mèakt van de Postbrug ge bruik om uitvoering te kunnen ge ven aan een bevoegdheid in de wet op de dierenbescherming, waarin onder meer is bepaald dat rijks- en gemeentepolitie bevoegd zijn hon den en katten op te vangen die tus sen zonsondergang en -opgang zonder toezichthouder rondlopen. Die dieren brengt de politie bij de Postbrug. De eigenaar kan de vol gende dag zijn dier tegen betaling van de verblijfskosten terugkrij gen. Volgens de groepscomman dant van de rijkspolitie War- mond/Sassenheim heeft de politie altijd op de steun van de Postbrug kunnen rekenen. De gemeenten die nu helpen bij het weer in het gareel brengen van de Postbrug weigeren overigens te hulp te schieten bij het afbreken van het asiel aan de Leidse Besjes laan en bij de wederopbouw van een heel nieuw asiel in Roomburg. De sloop van 'de Besjeslaan' zal nog wel vijf jaar op zich laten wach ten. De Postbrug-gemeenten vin- den, net als de dierenbeschermers, dat de exploitatie van de asiels af zonderlijk moet worden afgehan deld. Alles in één gebouw stoppen "levert geen voordeel op, ook niet in financiële zin", concluderen B en W van Warmond. ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse Rijntamboers hebben dit weekeinde uitgebreid hun 25- bracht een 'Show Militaire' en het Leidse Kunst en Genoegen had een Massada-show. Tijdens jarig jubileum gevierd. Zaterdagavond was er op het Meerburg-terrein een taptoe met zes deel- een finale om tien uur, gaven de orkesten een gezamenlijke show. De middag erna was er een nemers. sponsorloop met fancy-fair in de Eendenkooi. Landskampioen VIOS kwam langs met een majorettenkorps, de Rijnsburgse Flora-band (foto's Henk Bouwman» Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3.50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland of België is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van louten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een Pvatiijil/aJuintk. VAKANTIEPERIODE Weg op:Terug op: HUISADRES NAAM VOORL.: ADRES: WOONPLAATS: TEL.: Dierentehuis De Postbrug in Oegstgeest. Er is dringend geld nodig voor een fikse opknapbeurt. Warmond sluit zich aan in het rijtje van gemeen ten dat te hulp SChiet. (archieffoto) VAKANTIE-ADRES ~i ADRES: 1 HUISNUMMER:i PLAATS: POSTCODE: LAND:i Zend uw opgave aan: Leldsch/Alphena Dagblad, aid. Abonnementenadmlnl- I atratle, Postbua 54, 2300 AB Lalden. S.v.p. frankeren als brief.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9