TAD LEIDEN 'Dreigen met sluiting van koffieshop onbehoorlijk' 'Ik krijg er toch echt wel een beetje de kriebels van' LEIDSCH DAGBLAD actiet in vrije tijd 'Gevolg kerncentrale is voor wetenschap niet exact te bepalen' s MAANDAG 6 JUNI 1988 LEIDEN De toeschouwers verdringen zich achter het door zichtige plastic scherm in de bijenstal en kijken naar de ver richtingen van de imker. Die haalt, met blote handen, een raat uit een bijenkorf. Hij wordt ge stoken, wipt de angel behendig uit zijn vinger en gaat onver stoorbaar verder met zijn werk. Het publiek kijkt toe, vol be wondering en sommigen met een lichte huiver. "Ik krijg hier toch wel een beetje de kriebels van", zegt een van de toeschou wers. Maar ook zij kan haar ogen niet van de demonstratie afhou den en schuift nog een stukje dichter naar het scherm toe, waar de imker nu een raat toont, die van boven tot beneden is be dekt met krioelende bijen. "Prachtig, hè", zegt de toeschou wer tot haar zoon, op een toon alsof ze zojuist een geslaagde verschijning in een spookhuis heeft aanschouwd. Buiten de tent, weg van het veilige plastic scherm, proberen sommige toeschouwers wild zwaaiend de bijen op afstand te houden. "Rustig blijven, dan doen ze niets", verzekert de man die de verrichtingen van de im ker van commentaar voorziet. "En als er een in je haar verzeild raakt, gewoon snel tikje geven. Bijen zat". Een man die net een bij in zijn haar heeft gekregen en in zijn nek is gestoken, kan de grap maar matig waarderen. Een likje zalf op de steek en vervolgens blijft ook hij geboeid toekijken. Een beetje griezelig is het wel. het werk van de imker, maar kennelijk ook uiterst fascine rend. De demonstraties van de im ker waren een van drukstbezoch- te evenementen op de milieu-bij- enmarkt, die zaterdag bij de. Leidse Sterrenwacht is gehou den. Deze markt, voor de twaalf de keer in successie gehouden, trok volgens voorzitter A. Neve van de Imkersvereniging Leiden en omstreken om en nabij de 12.000 bezoekers. "Aanmerkelijk rheer dan vorig jaar", aldus Neve. "Het was natuurlijk ook prachtig weer voor ons. Droog, maar toch ook weer niet zulk mooi weer dat mensen naar het strand toekon den. En er waren weinig andere evenementen in de stad". Op de milieu-bijenmarkt wa ren zaterdag uiteraard veel, heel veel bijen te bezichtigen. En er konden tal van zaken worden ge kocht of bewonderd die met bij en hebben te maken. Een groot aantal standhouders verkocht, natuurlijk, honing, en originele bijenwas-kaarsen, er waren de monstraties van korfvlechters en de beginnende bijenhouder kon er alles aanschaffen wat voor zijn hobby noodzakelijk is. Verder waren er een groot aan tal stands van natuurbescher- mings-organisaties en verenigin gen en instellingen die zich be zighouden met kleinschalige nij- Toernooi trekt circa 500 scholieren LEIDEN - Het jaarlijkse handbal- toernooi voor basisscholen, dat za terdag is gehouden, werd zeer druk bezocht. Ruim vijfhonderd scho lieren streden in de verschillende categorieën om de titels. Bij groep vijf werd de Stevens- hofschool winnaar, terwijl in groep zes de Pacellischool als hoogste eindigde. De Marienburgh en de Rudolf Steinerschool wonnen in groep zeven. Bij de oudste groep (groep acht) mochten zowel de meisjes als de jongens van De Twee Sleutels de beker mee naar school nemen. Zakkenroller LEIDEN - Twee bedrijfsrecher- cheurs van een Leids warenhuis hebben zaterdagmiddag tijdens hun lunchpauze een zakkenroller in de kraag gevat. Zij zagen de man. een 31-jarige Antwerpenaar, aan het werk op de Haarlemmerstraat, waar hij een portemonnee uit de tas van een vrouw rolde. De man is naar het politiebureau overge bracht. Vrijwilligerswerk De reizende tentoopnstelling 'Vrijwilli gerswerk Liefdewerk, oud papier' is tot eind juli te zien in de Vrijwilligers- centrale aan de Oude Rijn 44c. 't Spoortje In het kader van de actie 'Leiden steunt Zuid-Afrikaans verzet' houdt buurthuis 't Spoortje van 16 tot en met 26 juni de fototentoonstelling 'Nami bië op zoek naar de vrijheid'. De expo sitie is op werkdagen van 9.00 tot 16.00 uur te zien. Postzegels De Leidse vereniging De Postzegel- vrienden houdt maandag 13 juni een ruil-, contact- en veilingavond in res taurant De Posthof aan de Wasse- naarseweg 1. Aanvang 19.30 uur. C.C. Bakels hoogleraar LEIDEN - Het Leids Universi- teits-Fonds heeft dr. C.C. Bakels (45) benoemd tot bijzonder hoogle raar in de paleo-economie aan de Leidse Rijksuniversiteit. Bakels werkt sinds 1968 aan de interfacul teit der aardrijkskunde en prehis torie. Pancras-West: 'Alternatieven over opslag marktkramen LEIDEN Volgens de bewoners van de wijk Pancras-West zijn er nog genoeg alternatieven voor de opslag van marktkramen. Het be sluit van burgemeester en wethou ders (B en W) om vijftien parkeer plaatsen in hun wijk toe te wijzen aan garagebedrijf L. Berk en Zn. achten ze dan ook 'onaanvaard baar'. Dat blijkt uit een brief die de wijkvereniging Pancras-west heeft gestuurd aan de raadscommissie van ruimtelijke ordening en ver keer. In de brief wordt een vijftal alternatieve plekken voor de kraamopslag genoemd. t De buurtbewoners vinden terrei nen bij het politiebureau Langeg- racht en nabij het Riagg-gebouw aan de Lammenschansweg uiter mate geschikt voor opslag. Verder wordt gewezen op ruimte bij het Energiebedrijf Rijnland, de meel fabriek en het oude terrein van de reiniging. De gemeente huurt op de hoek van de Middelweg en de Kaas markt een opslagplaats die wordt gebruikt voor het stallen van marktkramen. Die ruimte is eigen dom van Berk. Het garagebedrijf wil graag zijn reparatiëwerkzaam- heden uitbreiden en stelde de ge meente voor de keuze de opslag plaats te ontruimen of vijftien par keerplaatsen te reserveren. De ge meente heeft toen voor het laatste gekozen. De wijkvereniging meldt de commissie dat in haar ogen het be staande parkeerbeleid (alleen ver gunningen voor omwonenden en zakelijk belanghebbenden) volle dig wordt doorkruist door de toe wijzing van extra parkeerplaatsen aan het garagebedrijf. Daarom vragen de omwonenden B en W dat besluit terug te draaien. "Wij hebben voor U nagedacht over alternatieve plekken voor kraamopslag. We hopen dat deze kwestie zeer spoedig wordt opge lost". aldus de buurtbewoners in hun brief aan de commissie. EBR versoepelt betaling voor grootverbruikers LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil de betalingsre geling voor grootverbruikers ver soepelen. In deze nieuwe regeling blijven de bankgaranties en waar borgsommen, waartegen vooral tuinders al jaren te hoop lopen, weliswaar gehandhaafd. Ze wor den worden echter teruggestort wanneer de verbruiker gedurende drie jaar zijn rekeningen steeds keurig heeft voldaan. De waarborg som zal normaal even hoog zijn als het verbruik gedurende twee win termaanden. Besluit de verbrui kers automatisch te betalen, dan wordt de waarborg gehalveerd tot een maand winterverbruik. Advocaat Join the Game weet niets van klachten meente gesubsidieerde jongeren centra. Join the Game is volgens de ad vocaat een vereniging met leden en kan niet als koffieshop worden aangeduid. Niet-leden kan de toe gang worden geweigerd. In het clublokaal kunnen spelletjes wor den gespeeld. Morgen staat overi gens de huisdealer van Join the Ga me terecht. Volgens advocaat Pen zal de kritiek op de gemeente Lei den en de plaatselijke voor de rech ter worden herhaald. Klappen voor toerist op Prinsessekade LEIDEN - Een 35-jarige toerist heeft zaterdag klappen opgelopen op de oversteekplaats van de Prin sessekade. Een automobilist ver leende hem geen doorgang en de buitenlander werd daarover zo kwaad, dat hij een schop tegen de auto gaf. Daarop stapte de bestuur der uit en verkocht hem een paar klappen. Het kenteken van de auto is genoteerd. Leidse vrouw doet aangifte verkrachting LEIDEN - Een 32-jarige vrouw uit Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van verkraching. In de nacht van vrijdag op zaterdag be zocht zij samen met een vriendin een cafe in de binnenstad. Daar ontmoetten zij een bekende. De man, een 35-jarige Leidenaar, bood aan de beide dames thuis te bren gen. Nadat zij de vriendin van de* vrouw hadden afgezet, scheurde de man er vandoor. In Leiden-Noord zou de vrouw, naar haar zeggen, door de man zijn verkracht, nadat hij haar ook nog zou hebben geslagen. De man werd later in zijn woning aangehouden. Volgens zijn lezing is een en ander echter met toestemming van de vrouw gebeurd. LEIDEN Een uitslaande brand heeft gistermiddag een deel van de loods bij het autobedrijf Van Haasteren aan de Potgieterlaan in as gelegd. Daarbij werden onder meer een camper en een personenwagen volledig ver woest. De huurder van dit deel van de loodseen 54-jarige Leidenaar - de eigenaar van de camper en de auto - schatte de schade gistermiddag op zeker anderhalve ton. Voor de man was de brand wel bijzonder sneu. Hij zou vandaag met de camper op vakantie gaan. De brand ontstond tegen vijf uur. De oorzaak is nog niet precies bekend. De politie vermoedt dat spelende kinde ren de vuurhaard hebben veroorzaakt. Bij de brand werd ook het naastgelegen stuk van de loods gedeeltelijk ver nield. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, wist echter te voorkomen dat ook dit deel volledig in de as werd gelegd. Een in deze 'box' gestalde auto kon overigens op het nippertje naar buiten worden gereden. Bij de brand heeft zich geen persoonlijk letsel voorgedaan. Overigens gaf de brandweer het terrein pas na ge ruime tijd vrij. In de loods lag namelijk een aantal gasflessen opgeslagen. Bij de brand zijn daarvan enkele ont ploft. De brandweer was bang dat nog meer flessen de lucht in zouden gaan. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - "Politie en gemeentebe stuur van Leiden zijn onbehoorlijk bezig. Vereniging Join the Game in de Beschuitsteeg heeft nooit iets gehoord over klachten van omwo nenden". Dat is de reactie van Am sterdamse advocaat J. Pen van de vereniging Join the Game. B en W hebben de' 'koffieshop' aangeschreven dat sluiting dreigt zodra er sprake is van ernstige overlast voor de omgeving of spra ke van handel in harddrugs. Ande re redenen tot sluiting kunnen zijn. vermogensdelicten. heling en agressie. Hoewel B en W niet zeg gen welke klachten er voorheen waren over Join the Game, dreigt de gemeente met sluiting als de si tuatie niet verbetert. Advocaat Pen is weliswaar blij dat er nu een aantal richtlijnen op papier staat, maar vindt dat het ge meentebestuur niet mag dreigen met sluiting zolang niet bekend is om welke klachten het nou eigen lijk gaat. "We weten niet of het om twee of om honderd klachten gaat en waarover ze precies gaan. Vol gens mij kan alleen worden ge klaagd over overlast van fietsen in de smalle steeg. We stellen voor dat er een fietsenrek komt. Over de plaats moet even gesproken wor den met de gemeente". Indien mensen, die klachten hebben, ano niem willen blijven, heeft Pen daarmee geen moeite. "Maar we willen wel graag waten wat de aard van de klachten is". Over deze kwestie heeft de advo caat in het verleden geregeld brie ven gestuurd naar het college van B en W, maar heeft daarop naar ei gen zeggen geen antwoord gekre gen. "De politie deed nogal eens in vallen bij Join the Game. Daarbij werd nogal eens schade aangericht en werden softdrugs aangetroffen. We hebben de politie de sleutel van de deur en de kluis aangeboden zo dat ze op elk door hen gewenst tijd stip naar binnen konden", aldus Pen. Hij is blij met de richtlijnen om dat daaruit duidelijk blijkt dat de handel in softdrugs geen reden kan zijn tot sluiting van het etablisse ment. "Ik vraag me daarnaast af of burgemeester en wethouders van Leiden kunnen lezen en schrijven. Al twee jaar geleden heb ik laten weten dat de correspondentie van Join the Game via mij loopt. Steeds krijgt een mevrouw in Amsterdam, die al lange tijd uit het bestuur is, de post over de vereniging in de Beschuitsteeg". Pen heeft voorts de indruk dat de invallen van de politie vooral plaatshebben bij meer commerciële uitbaters van koffieshops, en niet bij door de ge LEIDEN - "De gevolgen van grote en riskante projecten, zoals de bouw van een kerncentrale en de opslag van milieu-gevaarlijk afval, zijn wetenschappelijk niet exact te bepalen". Dit vindt de Leids/Twentse hoogleraar bestuurskunde, prof. dr. F.A. van Vught. Hij spreekt eind deze week bij de opening van het internationaal congres over 'Impact assessment', dat op don derdag en vrijdag in Leiden'en Delft wordt gehouden. Op het congres zijn meer dan honderd internationale deskundi gen bijeen om te discussiëren over de manieren waarop overheden en grote bedrijven te werk gaan bij de besluitvorming over de vaak zeer dure en soms ook zeer gevaarlijke 'monsterprojecten'. De kerncen trale-rampen van 'Three Miles Is land' en 'Tsjernobyl' worden nauw keurig geanalyseerd. Ook de recen te algenplaag voor de Zuid-Noorse kust, de bouw van de Ooster- scheldedam en de aanleg van de kanaaltunnel komen aan de orde. Van Vught: "Beslissingen nemen over dit soort projecten betekent politieke of beleidsmatige verant woordelijkheid accepteren". De deskundigen bespreken hoe veiligheidsanalyses kunnen wor den uitgevoerd en risico's voor mens en milieu kunnen worden voorspeld. "We kunnen veel bere deneren en we kunnen proberen de consequenties van gebeurtenis sen en ontwikkelingen te schatten. Jongetje gewond LEIDEN - Een zevenjarig jongetje uit Leiderdorp is zaterdagochtend met hechtwonden aan gezicht en handen naar het Elisabethzieken- huis gebracht. Hij was bij het Mo torhuis aan de Vondellaan door een pas gepoetste ruit was gelopen. LEIDEN Een lichtmast en een auto, bestuurd door een 31-jarige Leidenaar, werden in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Gooimeerlaan totaal vernield, nadat de bestuurder de macht over het stuur kwijtraakte (zie foto). De man had met zijn linker voorwiel een stoeprand geraakt, ramde een lichtmast en kwam 15 meter verder tot stilstand. De man verkeerde onder invloed van alcohol. Een 33*jarige vrouw uit Leiderdorp had ook een borrel op toen zij in de nacht van zaterdag op zondag met haar auto over het Stationsplein reed. Omdat zij geen licht aanhad, trachtte een agent haar aan te houden. Zij negeer de echter het stopteken en de agent kon nog net opzij springen om het vege lijf te redden. Bij het belastingkantoor kwam zij tegen een betonnen paal tot stilstand. De paal en hekwerk werden vernield. Vannacht rond half twee heeft een 30-jarige dronken automobilist uit Rijpwetering een afrastering op de Dr. in het voetgangersviaduct raakte hij de macht over het stuur kwijt, raakte 137 meter over de middenberm gereden te hebben weer op de rijbaan terecht, n de rechterkant tegen een hekwerk kwam. Dat walste hij over een lengte van ee dat achter het hekwerk graast, moest uit zijn bed worden gelicht om de die- (foto P. Schipper) Lelylaan platgereden. Ter hoogte i eerst de linkerstoeprand en kwam r Dat ging echter zó abrupt dat hij ac 33 meter plat. De eigenaar van het i ren elders onder te brengen. maar de toekomst kan ons altijd verrassen. Zelfs de meest geavan ceerde onderzoeksmethoden kun nen dat niet veranderen", aldus Van Vught. "Toch moeten we doorgaan met zoeken naar metho den die beslissingen over dit soort projecten verbeteren". Brandje in houtioods LEIDEN - In een houtioods van Jongeneel op de Waard is zaterdag brand geweest. Een bewaker ont dekte dat er isolatiedekens in brand stonden en sloeg alarm. De brandweer kon het vuurtje snel blussen. De politie acht brand stichting niet uitgesloten, want het slot van het toegangshek was ge forceerd. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7