Het sprookje van Klein Duimpje Sepp Piontek wil geen Spanjaarden meer zien Hooligans 'sparen' zich voor Hollanders SJC terug in West 2 Zaterdagtitel DOS Kamp en 'Bejaard' Denemarken zonder veerlo-aeht Programma en stand groep 1 Ierland schrijft met zege op Engeland geschiedenis MAANDAG 13 JUNI 1988 SPORT PAGINA 15 LEIDEN De KNVB heeft de in deling voor de zondagamateurs in het district West II bekend ge maakt. In de tweede klasse is SJC ondanks een verzoek om weer in West I ingedeeld te worden weer terug in de regio. In de vierde klas se is Van Nispen naar West I ge plaatst zodat alle 'Leidse' clubs in een klasse voorkomen. De indeling is als volgt: IB: Sliedrecht. Sparta. Blauw Zwart. SVW. Nieuwenhoorn. DCV, HMSH. RKAVV. Xerxes. ADO. Hermes DVS. Alphense Boys. Slik- kenveer. 2A: Quick. Toncgido. Verburch. Rijswijk, Lugdunum. Voorburg. Westlandia, Roodenburg. VUC. SFC. VELO. Alitior. Woerden. 3A: Olvmpia. ONA. LDWS. DOSR. Gouda. WSE. FC Lisse. Al- blasserdam. Alexandria '66. Meer burg. RFC. 4A: DOCOS. LFC. UDO. VVSB. Stompwijkse Bovs. Alphen. SVLV. ROAC '79. Unitas L. VTL. SJZ. Foreholte. 4D: VEP. UNIO. ESTO. Bergam bacht. GSV. DONK. Bodegraven. Nieuwkoop. Lekkerkerk, Nicolaas Boys. Moordrecht, NSV '46. BENNEKOM (ANP) DOS Kam pen heeft voor de tweede keer, na 1981. de landstitel behaald bij de zaterdagamateurs. In de slotwed strijd speelde de Kampense ploeg zaterdag in en tegen Bennekom ge lijk met 4-4 (2-1). Door dat resultaat bleef DOS Kampen IJsselmeervo- gels in de eindstand één punt voor. De slotwedstrijd tussen Benne kom en DOS Kampen had een op windend karakter. Bennekom moest met drie doelpunten ver schil winnen om in aanmerking te komen voor de landstitel. Het sier de de thuisclub dat het een poging ondernam om aan die marge te vol doen. Bennekom speelde voluit op de aanval, waardoor DOS Kampen veel ruimte kreeg voor de counter. - Vooral aanvaller Koers profiteerde daarvan met drie doelpunten. Hij had een groot aandeel in het gelijk spel, boog de ruststand van 2-1 om in 2-3 en maakte twaalf minuten voor het einde de bevrijdende ge lijkmaker voor DOSK. Voor Ben nekom maakte Mol twee doelpun ten. DOSK speelt 16 juni thuis tegen zondagkampioen De Treffers om de algehele amateurtitel. de return wordt 23 juni in Groesbeek ge speeld. Feyenoord-PS V eerste topper DUSSELDORF Landskam pioen PSV opent de competitie te gen Feyenoord. Het duel wordt op zondag 21 augustus in Rotterdam gespeeld. Dit is zaterdag in West- Duitsland, waar competitie-leider Jan Huijbregts bezig is het voetbal- programma voor het nieuwe sei zoen samen te stellen, bekend ge worden. Titel Rode Ster BELGRADO (AFP) Rode Ster heeft gisteren voor de zestiende keer het landskampioenschap van Joegoslavië veroverd. Op de laatste speeldag behaalde de club uit Bel grado het laatste benodigde punt door in Niksic gelijk te spelen te gen Sutjeska (2-2). Door de titel komt Rode Ster uit in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen. Partizan Belgrado en Velez Mostar kwalifi ceerden zich voor hel UEFA-be- kertoernooi en Borac Banja Luka, een club uit de tweede divisie, doet mee met de Europese bekerwin- HANNOVER (GPD) De diepe teleurstelling na de 2-3-nederlaag op Spanje sloeg zater dag in het Niedersachsenstadion al snel om in bewustwording. De Denen waren door 'Angstgegner' Spanje daar neergezet waar ze nu thuishoren. Een dag te oud en een fractie te laat. Denemarken, de sympathieke zigeunerskaravaan van Sepp Piontek, heeft zijn veerkracht verloren en of de ploeg nog over het vermogen beschikt om te recupereren, wordt zeer betwijfeld. Biitragueno willen de doelpu Denemarken - Spanje 2-3 (1-1). 6. Michel 0-1, 25. Laudrup 1-1, 54. Butragueno 1-2, 68. Gordillo 1-3, 85. Poulsen 2-3. Scheidsrechter: Thomas (Ned), toeschouwers: 60.336 (uitverkocht). Geel: Cama- cho, Victor, Tomas (Spanje). De nemarken: Rasmussen; Busk, Nielsen, Morten Olsen (67. Lars Olsen) en Sivebaek; Helt (46. Jensen), Laudrup. Lerby en Heintze: Poulsen en Elkjaer. Spanje: Zubizareta; Sanchis, Camacho (46. Soler). Andrinua en Tomas; Michel. Victor. Galle go en Gordillo (88. Martin Vas- quez); Bakero en Butragueno. Stand groep 1: Spanje 1 Italië 1 W-Duitsl. 1 Denemarken 1 Programma 1 0 0 2 3-2 0 0 1 0 2-3 ..We weten nu waar we staan", gaf Piontek toe. ..Voorlopig wil ik geen Spanjaard meer zien", voegde de Westduitser er aan toe. Voor de derde keer sinds het noorderlicht voor de vikingen begon te flakke ren tijdens de EK van Frankrijk in 1984. draaiden de Zuideuropeanen de knop om. Het waren de Span jaarden die in het Niedersachsen stadion het eind van deze voetbale ra voor Denemarken definitief aan kondigden. ,.We hadden graag afscheid ge nomen met de titel", berustte Sö- ren Lerby. „Het zal nu wel niet meer lukken. Geen drama. Ik kan nog steeds lachen. Ik blijf ook gelo ven in dit elftal. Natuurlijk is die nederlaag bitter. En als je dat dan ook nog koppelt aan de kracht van de komende tegenstanders, reali seer je je hoe moeilijk de opgave zal zijn. Opgeven doen we niet. We hebben nu een van de drie wed strijden verloren. Een vroeg doel punt tegen Westduitsland kan alles weer op zijn kop zetten". Een vroeg doelpunt viel zaterdag tegen de Denen. De taktische op drachten van Piontek volledig ne gerend, trok het bonte gezelschap rond het PSV-trio Lerby. Heintze en Nielsen de middenlinie over en liep aldus in de val die bondscoach Miguel Munoz zorgvuldig had voorbereid. De 'Danish dynamite' blies zichzelf op en toen de kruit damp was opgetrokken restte een resultaat dat veel hoger had kun nen zijn dan de 2-3 eindstand. Real Madrid-speler Michel, die de avond tevoren een achtjarige miljoenenverbintenis aanging met zijn huidige werkgever, leidde de val van Denemarken in. Een prima combinatie met Bakero rondde de Madrilleen koel af. Michael Laud rup, falend in Italië en fel begeerd door PSV, bracht met een prima actie zijn ploeg nog een keer terug in de race, alvorens het doek snel en meedogeloos viel voor zijn na tionale team. Doelman Rasmussen stopte weliswaar nog de strafschop van Michel, maar tegen Butrague- no's treffer uit buitenspelpositie was hij kansloos. Dat was de lange sluitpost niet bij de vrije trap van Gordillo. Toen stond hij te ver voor zijn doel. Fleming Povlsens kop stoot vier minuten voor tijd kwam te laat om het tij nog te keren. STUTTGART (GPD) Het sprookje van Klein Duimpje en de Reus kent vele varianten. Maar geen enkele kan tippen aan de verbazingwekkende overwinning van de Ierse dreu mes tegen de voetbalgrootmacht Engeland. In Stuttgart werd gisteren geschiedenis ge schreven. Of liever herschreven, want achter de woorden 'this is a great day for Ireland' gaan zo ontzettend veel frustraties schuil. Zelfs de burgeroorlog van 1916 - katholieken te gen protestanten - werd er bij gesleept. Of de overtocht van duizenden werkloze en honge rige Ieren naar Liverpool. Maar de wraak van de 'hongerlijers' tegen het volgevreten Enge land was zoet. Ierland mag met 5-0 van de Russen verliezen, door Nederland van het veld worden geveegd, maar helden blijven het. In de nieuwe geschiedenis van 'The Republic'. „Dit", verzuchtte 'Big' Jack Charl ton, Engelsman maar coach van de Ieren, „dit waren de langste vieren tachtig minuten van mijn leven". Niet alleen voor de legendarische ex-international. Want geen Ier wil de in dit onmogelijke succes gelo ven. De laatste e'n enige overwin ning dateerde immers nog van april 1949. En toch stond het te ge beuren. Voor hun eigen ogen. Eén- nul met nog een kwartier te spelen, nog tien minuten. Toen pas roerde het Ierse legioen zich voor het eerst. Ze voelden dat er een sensa tie in de lucht hing. Ongrijpbaar nog, maar toch. Het 'mooiste feest, dat Ierland ooit heeft gekend', zoals een Ierse journalist het noemde, werd in die laatste 'dying' seconde nog bijna vermoord. De schitterende vrije trap van Glenn Hoddle, de fout van doelman Paddy Bonner. de kopbal van Tony Adams. Bonner grabbel de, kreeg nog net zijn handschoe nen tegen de bal. „Hoe weet ik echt niet meer", vertelde de doelman van Celtic. „Ik zag alleen de bal langs de paal gaan. Voor mij was dat genoeg. Meer dan genoeg". Engeland-Ierland had voor de twee landen veel met geschiedenis te doen, maar gelukkig voor de an dere toeschouwers ook nog iets met voetbal. Al leek dat in deze klopjacht op ledematen van onder geschikt belang. Voetbal waar Ne derlanders zich misschien voor mogen schamen, maar waar de kij kers zich in Stuttgart kostelijk mee amuseerden. Iedereen was gewaarschuwd. De Spaanse coach Miguel Munoz snapte niets van de bijrol die de Ie ren werd toegedacht. Bobby Rob- son, de Engelse teamchef, had een ernstige waarschuwing doen uit gaan. Desondanks ging de bonds coach 'door het behang'. Precies zoals Jack Charlton had voorspeld. Engeland is al jaren afgeweken van het eigen fysiek sterke spel. Deze metamorfose wekte de woede van zijn Ierse tegenvoeter. Engelsen moeten Engels spelen en niet de rest van Europa gaan na-apen, vond hij. Robson zette door. maar 'Big' Jack bracht Ierland terug naar de oorsprong van het voetbal spel. Gisteren werden de Engelsen door Engels voetbal verslagen. Het bleef niet de enige fout die Robson maakte. Veel erger was de botte weigering van de onweerleg bare talenten van het stiefkind Glenn Hoddle. Achteraf beklaagde Robson zich over het feit dat zijn team had moeten winnen. „Ge makkelijk zelfs, met twee. drie goals verschil". Maar de enorme rij van kansen diende zich pas aan, toen Hoddle eindelijk de arena mocht betreden. Een sierlijke, goe de voetballer met de nodige her sens. Niet echter voor Robson, die een banvloek over de middenvel der heeft uitgesproken. De prijs die Engeland en Robson moesten be talen, was hoog. Natuurlijk had Ierland alle geluk van de wereld. Of zoals Charlton dat na de wedstrijd noemde: „Ie mand daarboven houdt van ons". Desondanks wisten de Engelsen absoluut geen raad met de harts tochtelijk vechtende Ieren. John Barnes, Peter Beardsley en Bryan Robson werden tot in alle hoeken van het veld opgejaagd. En afge schoten als dat moest. Daar legden de Ieren de basis voor dit spraakmakende succes. De diepte werd uit het Engelse concept gehaald, waardoor spel maker Robson werd gedwongen tot slappe breedtepassjes. Maar ook daar stonden de Ieren weer met de neus bovenop. De goal in de zesde minuut was daar een tref fend voorbeeld van. Engels balver lies op het middenveld, goed door zetten van Galvin, de blunder van Sansom en tenslotte de kopbal van Westduitse politieag* Pas na een uur bracht Robson Hoddle in. De middenvelder van Monaco effende het pad naar de overwinning, maar spits Gary Li- neker alleen stond al borg voor vijf enorme missers. Doelman Padcïy Bonner en een hele grote dosis ge luk deden de rest. Na Engeland-Ierland is, volko men onverwacht, alles anders ge worden in de 'Nederlandse groep'. „Ik hoop", zei de aangeslagen Bob by Robson, „dat Ierland zes punten haalt. Dat zou ons goed uitkomen". En Charlton: „Als we nu ook de Russen nog pakken, helpen we niet alleen onszelf, maar ook mis schien Engeland nog in de halve fi nales". En Oranje dan? Robson: „Die zullen we alles geven wat in ons zit. We hebben dit al eens eerder mee gemaakt. In de eerste wedstrijd van het WK in Mexico verloren we met 1-0 van Portugal. Die klap zijn we ook weer te boven gekomen". Dat buitenspeldoelpunt was het breekpunt in de wedstrijd, vond Soren Lerby. „Niet dat ik iets wil afdingen op de prestatie van de Spanjaarden, maar (scheidsrech ter) Bep Thomas ging daar nadruk kelijk in de fout. Ik had veel van hem verwacht. Misschien te veel. Hij floot bijzonder kleinzielig. Ik heb me daar geweldig kwaad om gemaakt". Vlag Niet alleen Thomas treft blaam bij Butragueno's treffer, maar veel meer grensrechter John Blanken- stein. Die weigerde de vlag te han teren. toen 'De Gier' werd aange speeld. De arbitrale blunder bete kende echter niet de ondergang van de Denen. Daaraan was het pri ma Spaanse voetbal debet. Snelle combinaties, afgewisseld met kor te passjes door het kwetsbare hart van de Deense defensie, hadden de balans al lang in het voordeel van de Iberiers doen doorslaan. De no dige portie hardheid van spelers als Camacho (later uitgevallen met een schouderblessure) en Victor beiden zagen geel ontnam de te genstander de moed om de indivi duele kwaliteiten aan te spreken, toen het team faalde. „We hebben met het hart en ons hoofd gewonnen", stelde Miguel Munoz dan ook terecht vast. „We hebben hard gewerkt en negentig minuten lang goed gevoetbald. Het verschil tussen Spanje en Dene marken is in de uitslag niet goed tot uitdrukking gekomen; dat had dui delijk groter moeten zijn. Het was een zeer belangrijke wedstrijd en als je belangrijke wedstrijden op die manier naar je hand kunt zet ten, mag je tevreden zijn met je ploeg. Nu ga ik even nagenieten. Morgen komt Italië, de komende tegenstander, bij ons pas ter spra ke". Terwijl Spanje nageniet, likt De nemarken de wonden. Diepe won den, want naast de nederlaag, ko men ongetwijfeld de onderlinge verwijten in het trainingskamp in Wuppertal over de tafel. Zo zal John Eriksen wel het een en ander te melden hebben over het feit dat niet een aanvaller (hij dus) Morten Olsen verving, maar reserve-libero Lars Olsen. Eriksen werd er tijdens die wissel zo kwaad om, dat hij uit de dug-out stapte en de kleedka mer opzocht. „We hebben nu drie dagen de tijd om te herstellen van deze klap", berekende Seppe Piontek. „In die periode zullen we iedereen weer fit moeten krijgen en ons beraden of we veranderin gen binnen de basis gaan doorvoe ren en of we deze groep het ver trouwen blijven geven". De vorm en de klasse van twee jaar geleden is er niet meer. stelt Lerby onomwonden vast. Hijzelf mag wat dat betreft de hand wel in eigen boezem steken. De bijdrage van de PSV-middenvelder bestond enkel uit scheldpartijen met Tho mas en overtredingen. Beter daar entegen waren zijn Eindhovense ploeggenoten Nielsen en Heintze op dreef. „Wij hebben het spel gemaakt en de Spanjaarden hoefden slechts af te wachten", recapituleerde Ivan Nielsen. „De Denen kunnen niet anders dan aanvallend voetballen. Zeker voor zo'n perfecte coulisse waaronder ruim dertigduizend landgenoten. Misschien zijn we daardoor wel tè hard van stapel ge lopen. Ik ben teleurgesteld, voor ons maar vooral ook voor de fans. Ik geloof er nog steeds in. En, ik zal er geen pilsje minder om drinken". STUTTGART (GPD) Engeland- Ierland 0-1; Stuttgart hield de adem in. Het was zaterdagavond en -nacht al rumoerig geweest in de Zuidduitse stad. Maar toen hadden de Hooligans nog iets te 'vieren'. Na de nederlaag werden de zenu wen van de Stuttgarters nog langer en zwaarder op de proef gesteld. Terwijl de dertienduizend Ierse fans de historische overwinning op de aartsrivalen van het grote eiland vierden, zinden de verslagen En gelsen op revanche. Vreemd genoeg waren het echter niet de Ieren, die in hun euforie over de onverwachte zege de En gelse supporters het bloed onder de nagels vandaan haalden. De ver wachte massale vechtpartij brak uit, maar dit keer waren aanhan gers van gastland Westduitsland aanleiding voor de schermutselin gen vlak buiten het stadion. Vol gens ooggetuigen sloeg een groep van ongeveer dertig Westduitsers daar zonder enige reden in op pas serende Engelsen. Daaruit ont stond een handgemeen, dat onge veer twintig minuten duurde voor dat de toegesnelde politiemacht van honderd man de partijen wist te scheiden. Elf supporters werden gearresteerd wegens openbare ge weldpleging. Daarmee kwam het totaal aantal arrestaties rond deze wedstrijd op 66, het merendeel we gens diefstal, vernielingen, obsce ne handelingen en geweldpleging. Zaterdagavond. De nacht voor de match, voor de grote kracht proef van de Duitse politie, 1500 man sterk. Plaats van handeling: het centraal station van de Stuttg- arter spoorwegen. De tranen stonden in zijn ogen. Natuurlijk, hij had gehoord van de Engelse Hooligans. „Maar dat het zo erg zou zijn. nee, dat had ik nooit verwacht". Tim Callahan en Jerry Cavanaugh uit Dublin, Ierland, hadden de hele binnenstad afge zocht. Ze waren hun maat kwijtge raakt tijdens een vechtpartij in de Greiner Weinstube van Stuttgart. Weg maatje, weg toegangskaarten, weg adres van het hotel. Waar moesten ze heen? Het station was de enige mogelijkheid. Op die kou de, harde vloer tussen een paar honderd dronken en luidruchtige Engelsen. Uiteindelijk is alles nog goed gekomen. Dank zij de hulp van de spoorwegpolitie, die de ver miste Ierse fan opspoorde en het trio weer verenigde. Ze konden op weg naar hun hotel. 01"? „Welnee", zegt de ietwat 'beschadigde' Terry Flanagan. „We slapen hier. Wc heb ben geen geld voor een hotel". Schade De schade van een regenachtig zaterdagavondje Hooligans: 55 ar restaties (één Luxemburger, drie Ieren en eenenvijftig Engelsen), drie gewonden en éen gesloopt ca fe. „Viel mee", vond politiechef Gunther Rathgeb. De oorzaak werd luid en duidelijk over straat geschreeuwd. „We'll save our bre ath for the Dutch", zongen de onge veer zesduizend Engelsen die za terdagavond de straat op gingen. „We sparen onze krachten voor de Hollanders". Eenzelfde waarschu wing ging al eerder uit: voor de vrienschappclijke interland Enge- land-Nederland op Wembley. In Londen hield de politie beide kam pen keurig gescheiden. De Duitse politie had het heel wat moeilijker. Met angst en beven werd de komst van de Britse bru ten tegemoet gezien voor de eerste echte kennismaking sinds het Hci- zel-drama. Naar schatting tiendui zend Engelsen arriveerden zater dag in Stuttgart. Met alle vervoer middelen, die maar voorhanden waren. Zo kwam een groep van veertig hooligans in Stuttgart door diverse reizigers simpelweg hun treinkaartje af te nemen. Veel van deze supporters kwamen later ook nog eens in het bezit van een gratis toegangsbewijs, toen de Duitse po litie uit angst voor rellen 1500 extra kaarten beschikbaar stelde aan de Britse supporters... De Duitsers hadden er al op gere kend dat de meeste hooligans geen onderkomen zouden hebben. Vlak bij het stadion werd een groot ten tenkamp ingericht. Met plaats voor een paar duizend supporters. Er kwamen niet meer dan zevenhon derd lans opdagen. „Logisch", zei de agent van de spoorwegpolitie, „daar was helemaal geen bier te ha len. Die lui zijn natuurlijk naar de binnenstad gegaan". Gezellig Ook daar had de Duitse politie rekening mee gehouden. Achter el ke Engelse hooligan liep tenminste één agent met wapenstok. De sup porters hadden er zichtbaar lol in. Ze wandelden hun oppas 'gezellig' in rondjes door het centrum. Plot seling dook er een grote groep agenten op. Toch een vechtpartij. De Engelsen en leren probeerden elkaar vrolijk de hersens in te slaan. Maar op het moment dat de politie-kolonne arriveerde, gaven de vechtersbazen elkaar vriende lijk de hand, sloegen elkaar nog eens (zachtjes) op de schouders en vertrokken weer. De aanwezigheid van zo veel politie, die zich beperk te tot het volgen van supporters, had een duidelijk preventieve wer king. Maar in de bars en 'weinstuben' kon de politie zich niet vertonen. Dat gemis aan 'scheidsrechters' zal de Greiner Weinstube en eigenaar Heinz Greiner nog lang heugen. „Er was eigenlijk niets aan de hand", vertelde de Ierse fan Terry Flanagan. „We stonden met elkaar een biertje te drinken. Ineens gin gen tafels omver en werd er met glazen gesmeten. Een gigantische vechtpartij Wiel Delhaes, een Limburger die al 24 jaar in Duitsland werkt, had de vechtpartij zien aankomen. „We hebben", zei de ober, „direct de po litie gebeld. Ol'ik bang was? Ja. wat dacht je". Door snel ingrijpen van de politic bleef de schade aan de weinstube beperkt tot ongeveer vijfduizend gulden. Eén Engelse hooligan heeft zich in Stuttgart niet echt kunnen 'uitle ven'. De 32-jarige Paul Scarrett uit Nottingham werd zaterdag bij aan komst in Stuttgart direct het land weer uitgezet. De Engelse en Duit se politie hadden deze 'lop-hooli- gan', zoals hij door de officiële in stanties is gedoopt, al vanaf zijn vertrek gevolgd. Scarrett had im mers al dertien veroordelingen op zijn kerfstok. Bij zijn terugkeer in Engeland werd de hooligan echter weer losgelaten. Scarret zorgde met zijn 'bliksembezoek' aan West duitsland wel weer voor de nodige persoonlijke publiciteit. Boven dien kreeg hij met het door de Duit se autoriteiten opgelegde vervoer middel een onverwacht luxe ca deautje in de schoot geworpen. De heenreis ging per boot en trein, de Hooligan keerde per vliegtuig te rug in zijn vaderland... Dolgelukkig vallen de Ieren elkaar na de winst op Engeland om de am mÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊKm

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15