PORT spoö;tv r-$<zn de yjlijn—. Optimistische Gullit: 'De ploeg valt niets te verwijten' Legioen zorgt alleen voor filevorming ïiPt MAANDAG 13 JUN11988 -PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD KEULEN (GPD) Ondanks de bittere teleurstelling die de 1-0 ne derlaag tegen de Sovjetunie ook voor hem was, stapte Ruud Gullit allerminst als een geknakte tulp uit de kleedruimten van het Kólner Müngersdorfer Stadion. Met de borst vooruit en het rasta-hoofd kaarsrecht gaf de aanvoerder van Oranje na afloop tekst en uitleg. „De ploeg valt niets te verwijten. We hebben er alles aan gedaan om te winnen. En we hebben ook goed gespeeld. Daarom heb ik er alle vertrouwen in dat we woensdag wel van Engeland winnen. En win nen we daarna ook van Ierland, dan zitten we nog in de halve fina le". Waarna de Milanees zijn opdrin gerige gehoor plotsklaps enigszins filosofisch begon toe te spreken. „De moraal van deze wedstrijd is dat goed spel geen garantie is voor twee punten en dat je met slecht spel ook kunt winnen". Een al sinds jaar en dag bekende waar heid. Maar de beste voetballer van Europa, die zijn faam gisteren geen moment kon waarmaken, vertelde het op een manier alsof hij het ei van Columbus had ontdekt. Gullit, onverstoorbaar: „Eigenlijk is dat tot dusver een beetje de moraal van dit hele toernooi". Hij lepelde onmiddellijk enkele voorbeelden op. „De Duitsers KEULEN (ANP) - De vroege komst van de veertigduizend Ne derlanders die de wedstrijd van het Nederlands elftal tegen de Sovjetu nie bijwonen, heeft volgens de Keulse politie in de Domstad tot fi levorming geleid. Al om twee uur arriveerden via de autobahn de eer ste supporters van het Oranje-elftal bij het stadion in grote getale. Tegen zessen was het verkeers beeld rustiger geworden. Zo'n vijf tienduizend supporters zijn met ongeveer driehonderd bussen naar Keulen gekomen. Anderen kwa men per auto en trein. OAD-reizen die het overgrote deel van het bus vervoer verzorgt, is tevreden over het verloop van het supportersver- voer. De passagiers van de 186 bus sen, die het bedrijf inzet, werden volgens de chauffeurs zeer streng gecontroleerd op de aanwezigheid van bijvoorbeeld stokken en vuur werk. Een koffertje met vuurwerk werd onderschept. De betrokken supporters kregen een fikse bekeu ring. In Keulen kreeg de schier ein deloze colonne bussen escorte de politie. Bij het stadion werden de supporters andermaal streng ge controleerd. Het Nederlandse supportersle gioen kleurde de binnenstad van Keulen in de loop van zondag steeds meer oranje. De Keulenaren vergeleken het gedrag van de uit zinnige Nederlanders met hun car naval, zo enthousiast ging het er aan toe. In hun geestdrift gingen de Nederlanders zo ver dat zij de rij baan opgingen en auto's tegenhiel den. De Keulse politie trad hier niet tegenop. Hoofdinspecteur Meilink, in Keulen namens de Ne derlandse politie aanwezig, heeft waardering voor het de-escalerend optreden van de Duitse politie. De aanwezigheid van Nederlandse po litiemensen heeft volgens hem een gunstig effect. Zij gaan direct pra ten met Nederlanders om proble men in de kiem te smoren, zo zegt Meilink. Zodra er sprake is van vernieling treedt de Duitse politie snel en hard op. Zo werden aan het eind van de middag drie arrestaties ver richt nadat in de binnenstad van Keulen een ruit was vernield. De Nederlanders, die zaterdag al naar Keulen waren gekomen, bezorg den de Domstad een onrustige zon dagnacht. Zingend en hossend gin gen zij door de straten, al ware het Oranje-elftal reeds kampioen. De politie hield 's-nachts drie Neder landers, 22, 26 en 28 jaar oud aan. Een van hen had een passant lastig gevallen. Toen hij zich verzette te gen aanhouding door de politie, kreeg hij hulp van twee metgezel len. Alle drie zijn zij in de loop van zondagochtend vrijgelaten. De eerste echte toets op de veilig heidsmaatregelen bij het Europese kampioenschap heeft in Stuttgart plaats gevonden. Naast de 700 be wakers en suppoosten, die normaal beschikbaar zijn in het Neckarsta- dion, had de politie ruim 1500 man ingezet binnen en in de onnmiddel- lijke omgeving. De politie van Stuttgart had steun gekregen van ME-eenheden uit andere steden in het land Baden-Würtemberg en van de Grenzschütz-polizei, die minder de grens bewaakt dan com mando-taken verricht in noodge vallen. Iedere toeschouwer, die op de tribunes wilde plaats nemen, werd gefouilleerd. Een groot deel van de Engelsen maakten het de controleurs gemakkelijk door op deze warme dag minimaal gekleed en vaak met ontbloot bovenlijf te komen. Ieder kledingsstuk werd onderzocht, zelfs de dassen, die misschien ook konden worden ge bruikt om wat dan ook het stadion binnen te smokkelen. De politie nam onder andere flessen, een alar mpistool en een stiletto in beslae. In het voorspel op de eerste wed strijd, die net niet was uitverkocht, werd ook zaterdag en zondagmor gen gewerkt. Van negen uur in de ochtend postte de politie bij alle restaurants langs de autowegen. Een preventieve maatregel, die er toe leidde dat Engelse supporters de toegang tot parkeerplaatsen werd geweigerd wanneer er al Ie ren waren en omgekeerd. Zater dagavond in Stuttgart werden 45 Britse supporters opgepakt voor wat tegenwoordig als betrekkelijk kleine vergrijpen worden gezien. Eén van de gearresteerden woonde in Luxemburg, drie in Ierland, de overigen in Engeland. Rond de wedstrijd werden nog eens 51 ar restaties verricht. Een drietal En gelsen werd opgepakt wegens dief stal, een zelfde aantal wegens het provoceren van de politie. speelden tegen Italië ook slecht, maar kregen een cadeautje van de scheidsrechter, net als de Span jaarden tegen de Denen". Van kritiek op de falende Gerald Vanenburg en de eveneens schro melijk tekort schietende Johnny van 't Schip, of op wie dan ook van zijn ploeggenoten, wilde Gullit niets weten. „Ook Van 't Schip en Vanenburg hebben keihard ge werkt en heel goed in de ploegdis- cipline gespeeld, net als iedereen". Zijn 'verbanning' naar de rechts buitenplaats als vervanger van Ge rald Vanenburg (nadat Marco van Basten binnen de lijnen was geko men) had Gullit geaccepteerd in het belang van de ploeg. „Als Mi chels dat van mij verlangt, doe ik dat. Maar gelukkig was ik niet met die omzetting". Datzelfde gold voor Adrie van Tiggelen, die door Michels op de door hem verafschuwde links backpositie was geposteerd. In de laatste oefenwedstrijden had hij steeds rechtsback gestaan. „Je kunt je daarom afvragen wat die oefenwedstrijden dan voor zin heb ben", plaatste hij een kritische noot bij die beslissing van de bondscoach. „Waarom ik niet ge protesteerd heb? Je denkt toch niet dat dat zin heeft. Dergelijke beslissingen worden echt niet op democratische wijze genomen". 's Morgens bij de wedstrijdbe spreking had Van Tiggelen de posi tiewisseling vernomen. „Ik zag het op het bord staan. Ja, het was een grote verrassing voor mij. Ergens moest ik er wel een beetje om la chen toen ik zag dat Michels weer met het elftal had gerommeld. Dat is typisch iets voor Michels hè. Hij zei dat hij mij beter geschikt vond om rugdekking aan Arnold Mühren te geven dan Berry van Aerle". Van Tiggelen hoopt nu dat hij te gen Engeland weer als rechtsback te wordt gebruikt. „Ik reken daar eigenlijk ook wel een beetje op, want Michels zei dat hij het van wedstrijd tot wedstrijd wilde bekij ken". De ontgooche ling van Oranje in beeld gebracht door Frank Rijk aard. De voorma lige Ajacied en toekomstige ve dette van AC Milan kwam dit seizoen weinig in actie, maar bleek net op tijd voor het EK in blaken de vorm. Tegen de Sovjetunie groei de Rijkaard uit tot de beste man van het veld. (foto ANP) KEULEN (GPD) - ..Goed spelen en dan verliezen. Dat is het bit terste dat een voetballer kan overkomen. Wij hadden allemaal dat gevoel na de ontmoeting te gen Rusland. Na die lange voor bereiding, waarin we echt goed bezig zijn geweest, viel het eerste optreden door dat doelpunt na rust in het water. Een enorme ka ter. We hebben vooral voor de pauze verzuimd te scoren en de kansen laten liggen. Ik vind dat de ploeg in die fase te weinig risi co's heeft genomen. De Russen probeerden ons wel uit het spel te halen door te vertragen, maar in die eerste helft lukte hen dat niet. We hadden er meer mee moeten doen. Niet alleen voor onszelf maar ook voor ons geweldige publiek. We hebben er enorm veel steun aan gehad. Daarom is het zo triest dat dit resultaat eruit is ge rold. Verloren zijn we echter niet. De halve finales zijn nog steeds haalbaar, al moeten we nu zowel van de Engelsen als van de Ieren winnen. Niet makkelijk, dat weet iedereen. Zo'n toernooi wordt al tijd problematisch als je de eerste wedstrijd verliest. Desondanks ben ik ervan overtuigd dat wij niet onder hoeven te doen voor de komende tegenstanders. Ik weet niet hoe de wedstrijd op televisie is over gekomen, maar ik heb het idee dat de toeschou wers thuis een mooie pot hebben gezien. Ook de openingswed strijd vond ik een stuk leuker dan de meeste eerste wedstrijden van een toernooi. We zaten zelf in het Düsseldorfer Rheinstadion. Het is ons weer gebleken dat Duitsers meesters zijn in het organiseren van belangrijke evenementen. Ie dereen hoopte op een stunt van de Italianen, maar door een arbi trale blunder kwam Westduits- land toch langszij. Slecht spelen en dan toch niet verliezen. We zijn het zo langzamerhand ge wend van de Mannschaft. Zaterdag hebben twee keer rus tig getraind. We hebben geza menlijk de wedstrijd Denemar- ken-Spanje op tv bekeken. Was het in de eerste wedstrijd de scheidsrechter die een beslissende rol in negatieve zin vertolkte, tij dens het tweede duel stond grens rechter John Blankenstein op een ongeloofleijke manier te slapen. Die tweede treffer vanuit buiten- spelpositie was Volgens mij be slissend voor de uitslag van de wedstrijd. Het is niet te hopen dat de rol van het arbitrale trio in het verder verloop van het toernooi van zo'n grote betekenis zal zijn als in deze eerste twee wedstrijden. Zaterdagavond heeft een ge deelte naar het Nelson Mandela- concert in het Wembley-stadion gekeken, terwijl een andere groep waarbij ik hoorde de avond doorbracht met een spelle tje kaart. De dag van de wedstrijd tegen Rusland zag er als volgt uit: 9 uur ontbijt; 10 uur wandeling; 12 uur bespreking; 13 uur lunch; 14 tot 16 uur rusten; 18 uur vertrek naar stadion. We zullen nu naar een ander hotel verhuizen. Jammer vanwe ge de rust die we in Gut Hohne hebben genoten. Van de andere kant doet verandering van spijs eten, zegt men wel. Andere ge zichten, andere omgeving. RONALD KOEMAN KEULEN (GPD) Verstijfd van schrik en ongeloof keken Hans van Breukelen en Adrie van Tiggelen elkaar sprakeloos aan. Terwijl Vasili Rats juichend naar de middenstip ren de, werd het ineens akelig stil in het oranje gekleurde Müngersdorfer Stadion. Tot dan had het Nederlands elftal zijn openingswedstrijd van het EK tegen de Sovjetunie volledig ge domineerd, maar een flitsende en messcherpe counter gooide alle prognoses omver. Aan het toernooi begonnen als een van de belangrijkste gegadigden voor de Europese titel staat Oranje na het verlies (0-1) van gisteravond weer met beide benen op de grond. „Net als Engeland" doorzag Rinus Michels de ernst van de averij, „staan wij woensdag in Dusseldorf met lege handen. Een van die twee zal het loodje leggen, want aan een gelijkspel heeft geen van beide lan den iets". In de thuishaven van FC Köln, waar de bondsmanager een paar jaar geleden voortijdig zijn biezen kon pakken, was hem het succes opnieuw niet gegund. Het was dit keer Valeri Lobanosvki die hem de loef afstak. Terwijl menigeen het als een niet gering voordeel beschouwde dat Oranje in Keulen een thuiswed strijd speelde, paste Lobanovski zijn taktiek daar handig op aan. In deze ambiance zou niemand het de Russen immers kwalijk nemen, dat zij het initiatief aan de Nederlan ders zouden laten. „De Russen konden zich daardoor uitleven in de rol van counterploeg", refereer de Michels met name aan de eerste helft, toen de Sovjetunie slechts sporadisch het middenveld over stak. „Ze bleven loeren op die ene kans. En die komt er altijd als de te genstander het spel moet maken en risico's gaat nemen". In werkelijkheid werd Oranje bij de totstandkoming van dat ene, be slissende doelpunt echter puur op snelheid van handelen afgetroefd. Pal voor die treffer van Rats was Igor Belanov al voorbij Adrie van Tiggelen gevlogen of hij er niet stond, maar kon Van Breukelen nog net op tijd redding brengen. De PSV-goalie was echter kans loos, toen Belanov de bal over de volle breedte van het veld afspeel de op Vasili Rats, die met een schit terende schot in de verste hoek Van Breukelen kansloos liet. Overwicht De speelwijze van Belanov was een van de mystieke eigenaardig heden van Lobanovski. Na het toernooi van twee maanden gele den in Berlijn had Michels er toch min of meer rekening mee gehou den dat de Europees voetballer van 1986 samen met Protassov in de spits zou staan. Dat was dus niet het geval, net zomin als Ruud Gul lit gisteravond een vaste bewaker kreeg. In Berlijn was Soelakvelidze nog geketend aan Maradona, op eenzelfde behandeling werd gere kend voor Gullit. Tot ieders verba zing behoorde de verdediger.van Dynamo Tiflis echter tot de wissel spelers en kreeg Gullit geen man dekking. „Ik weet alles van de Russen, maar eigenlijk weet ik niks", ka rakteriseerde Michels twee dagen eerder het ondoorgrondelijke ka rakter van Lobanovski. „Gullit is een speler van wereldklasse", ver klaarde de Russische coach zijn Programma en stand groep 2 Engeland - Ierland 0-1 (0-1). 6. Houghton 0-1. Scheidsrechter: Kir- schen (OD1), toeschouwers: 53.000. Engeland: Shilton; Stevens, Wright, Adams en Samsom;' Waddle, Webb (60. Hoddle), Rob- son en Barnes; Beardsley (84. Hate- ley) en Lineker Ierland: Bonner; Morris, Mc Carthy, Moran en Hughton; Houghton, McGrath, Whelan en Galvin (77. Sheedy); Aldridge en Stapleton (63. Quinn). Nederland - Sovjetunie 0-1 (0- 0). 53. Rats 0-1. Scheidsrechter Pauly (WD1), toeschouwers 60.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Li- tovtsjenko, Sjidijatoelin (Sovjetu nie). Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Koeman, Rijkaard en Van Tiggelen; Wouters, Gullit en Mühren; Vanenburg (57.Van Bas ten), Bosman en Van 't Schip. Sovjetunie: Dassajev; Bessonov, Sjidijatoelin, Koeznetsov en Dem- janenko; Litovtsjenko, Michai- litsjnko, Zavarov (89. Soelakvelid ze) en Rats; Belanov (79. Aleinikov) en Protassov. De stand i Ierland Sovjetunie Nederland Engeland 1 1 0 0 2 1-0 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-1 Programma eerstvolgende speeldag (15 juni): Engeland - Ne derland. Sovjetunie - Ierland. opmerkelijke beslissing, „toch heb ik besloten hem geen speciale be waker te geven. Wie hem tegen kwam zou hem proberen uit te schakelen, of dat nu Demjanenko of Tsjidijatoelin zou zijn. Dat is ons aardig gelukt, want op een paar momenten na is hij niet echt ge vaarlijk geweest. Ik wist tevoren dat Nederland een van de sterkste landen op dit EK is. Daarom moch ten we deze wedstrijd onder geen beding verliezen". Dat lukte dus, al verliep de wed strijd niet helemaal naar de wens van Lobanovski. Zijn kritiek gold vooral de eerste helft, „toen we ver dedigend goed overeind zijn geble ven, maar in welke periode we of fensief te weinig hebben laten zien". Hartstochtelijk ondersteund vanaf de tribunes nam Oranje meteen het initiatief en werden de Russen vastgepind op de eigen helft. Toch duurde het tot halver wege alvorens doelman Dassajev voor de eerste keer de handen uit de mouwen moest steken bij een afstandsschot van Koeman. Pas op slag van rust deden zich opnieuw twee kansen voor (Bosman en Gul lit). Het was ronduit te weinig, ge meten althans naar het indrukwek kende overwicht dat Oranje toen bezat. Verrassing „Als je het overwicht wat wij toen hadden niet kunt omzetten in een positieve score", blikte Mi chels ontgoocheld terug, „dan blijf je achteraf met een flinke kater zit ten". Verwijten wilde hij de ploeg niet maken. „Ze hebben een enor me inzet getoond en er alles gedaan om te scoren. Maar doordat een doelpunt uitbleef, kwamen zij niet onder de druk vandaan. Ook in de media waren de verwachtingen erg hoog gespannen. Je kreeg de in druk dat wij een van de betere ploe gen hadden en dat wij van de acht de duidelijke favoriet waren. Dan komt zo'n klap, in zo'n typisch Oranje-sfeertje des te harder aan". Naar de oorzaken hoeft de bondsmanager niet lang te gissen. Andermaal werd duidelijk dat het gemis aan vleugelspitsen van allu re heel erg zwaar weegt. Op links viel Van 't Schip andermaal uit de toon en aan de andere kant bleek 5, - mm - "v~ Sluipschutter Vasili Rats (rechts) heeft toegeslagen. Berry van Aerle (midden) en Jan Wouters zien dat Hans van Breukelen kansloos is. (foto ANP) Vanenburg net iets te licht voor het werk op dit niveau. Alle voorzetten die vanaf de zijkanten werden ver stuurd, misten de precisie of waren een prooi voor de Russische lucht- brigade, die in het hart van de ver dediging toch minder kwetsbaar was dan vooraf werd verwacht. Opmerkelijk was de beslissing van Michels om op het laatste mo ment de ploeg toch weer door door elkaar te husselen. In de hele voor bereiding speelde Van Tiggelen rechts in de verdediging, op het laatste moment besloot hij alsnog de tandem Van Aerle-Vanenburg naar rechts te verhuizen en de ver dediger van Anderlecht links in de verdediging te posteren. Wouters belandde daardoor als een extra slot op de deur vlak voor het duo Koeman-Rijkaard om het gevaar- Zavarov in te dammen. „Van Aerle is een prima mandek ker", verklaarde Michels de verras sende switch, „maar komt minder goed tot zijn recht in de zone-dek king. Om de zone achter Mühren af te dekken en niet verrast te worden door de snelheid van Litovsjenko en Belanov heb ik daarom alsnog gekozen voor Van Tiggelen op links. Hij heeft de tactische intelli gentie om dat aan te kunnen". Des te vervelender voor Oranje was het echter dat uitgerekend vanaf die kant het beslissende doelpunt werd ingeleid. Al even mistig was de beslissing van Michels om kort na de rust Ruud Gullit naar de zijlijn te ver bannen nadat Vanenburg was ver vangen door Van Basten. „Op het moment dat ik het seintje kreeg om warm te lopen", wist Van Basten achteraf, „was het nog de bedoe ling dat ik Bosman zou vervan gen". Michels echter: „Toen we op achterstand kwamen, wilde ik met twee spitsen gaan spelen. In die po sitie kwam Gullit nog nauwelijks uit de voeten, vandaar mijn beslis sing om hem op rechts te laten spe len". Op weg naar zijn bevestiging als absolute wereldtopper stelde de aanvoerder van Oranje gisteravond in Keulen teleur. Michels beaamde dat: „Gullit heeft vanavond niet dat beetje extra gebracht wat wij van hem hadden verwacht. Maar dat heeft ook te maken met de te genstander. Het wordt voor hem steeds moeilijker", nam hij zijn aanvoerder in bescherming, „oip zich te bewijzen. De tegenstanders gaan zich steeds meer op hem in stellen. Hij was een van de dragen de spelers die toch wat is tegenge vallen. Je zag het al in de eerste helft, toen de ploeg toch niet zo vrijuit en beweeglijk speelde als deze ploeg kan spelen". Toernooi is voor Camacho reeds voorbij HANNOVER (DPA) - Voor Anto nio Camacho lijkt de eindronde het Europees kampioenschap na vijfenveertig minuten reeds voorbij. De 33-jarige aanvoerder van het Spaanse elftal werd in de rust van het duel tegen Denemar ken vervangen door Soler. De ver dediger van Real Madrid kwam in de eerste helft na een duel met Elk- jaer-Larsen ongelukkig terecht op zijn rechter schouder. De ploegarts constateerde kneuzingen aan het gewricht en ging met de speler voor rontgen-onderzoek naar het ziekenhuis in Grossburgwedel. Voor Camacho vormde de Europe se titelstrijd het afscheid van zijn carrière als internationaal. Genadi Litovsjenko heeft als eerste een schorsing gekregen bij het Euro pees voetbalkampioenschap. Als gevolg daarvan moet de Sovetunie in het tweede treffen-voor de groep komende woensdag 15 juni in Han nover tegen Ierland het zonder de middenvelder doen. De Sovjctspe- ler kreeg bij de 1-0 tegen Nederland gisteren in Keulen van scheids rechter Dieter Pauly de gele kaart. Aangezien Litovsjenko al in de kwalificatie een waarschuwing had gekregen, is hij automatisch voor één wedstrijd uitgesloten. De gele kaarten uit de voorronden tel len in het eindtoernooi mee. De lijst van spelers, die een gele kaart hebben: Denemarken (-): De Bondsrepubliek (-): Nederland (1): Bosman Ierland (2): Quinn. Aldrigh Italië (5): Vialli, Ferrara, Altobelli, Maldini. Ancelotti Spanje (3): Tomas, Camacho, Vic tor Sovjetunie (5) Litovsjenko (2). Koeznetsov. Aleinikov. Rats. Mi- chailitsjenko, Sjidijatoelin. MAANDAG 17.40-18.10 BBC 2 The Slip ol Earth do cumentaire over 150 jaar cricket 19 00-19 20 Ned 2: Sportpanorama met het NK triathlon in Laren (Gld), het EK snooker in Schevemngen, zeilen en aa dacht voor het EK voetbal. 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio: m o a EK Journaal. 22.30-22.58 SKY: Motorsports News. 22 35-23.35 Super: Engels voetbal. 23 00-23 15 Did 1 EK Voetbal 1938 e tra beschouwingen vanuit de studio 23 00-00 00 SKY INDY/C.A.R.T. World Series '88 herhaling van de motorraces gehouden in Indianapolis. 23.50-00.05 Ned 2: Nederlands kam pioenschap schaken 1988. analyse v de vandaag gespeelde partijen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13