Sieraden mogen opvallen Virusepidemie treft steeds meer zeehonden Turkse premier brengt historisch bezoek aan Griekenland EXTRA op maandag Horloge is mode-accessoire ARM FRANKRIJK WEGTAKELEN VERKEERSBRUG MISLUKT Evangelisten verliezen geding tegen gijzeling MAANDAG 13 JUNI 1988 PAGINA 11 Al heel lang is een horloge geen nuttig gebruiksvoorwerp meer datje nodig hebt om te weten hoe laat het is. Het horloge is een mode-acces soire. hoort bij de life-style en geeft mede aan, wat voor type de draag ster of drager ervan is. Vandaar ook, dat er regelmatig wat nieuws te melden is vanuit de horloge-industrie. Swatch is zo'n merk dat ieder seizoen wel met iets nieuws op de proppen komt. Dit seizoen is dat de Popswatch, een horloge dat op hemd, blouse, rok, broek of sjaal gedragen wordt, maar ook aan de pols kan, of aan de fiets of rond de telefoon bevestigd kan worden. Dat gebeurt door middel van een kleurige, verstelbare elasti sche band waarop het klokje zelf geklikt wordt. Maar bij Swatch noe men ze dat 'poppen'. Guillaume, ook zo'n modisch horlogemerk waarbij de nadruk voor al op de sieraadaspect ligt, komt met een nieuwe serie designermodel len. Onder de naam Collection Guillaume omvat die serie horloges in sportieve stijl, geïnspireerd op de golfsport, windsurfing en tennis, tot hele sjieke modellen. De vormgeving is verrassend. Gebaseerd op pla- nimetrische figuren als driehoek, vierkant, halve cirkelvorm of luna. Het klassieke ronde horloge heeft wijzerplaten, gevat in een druppel vormige omlijsting of hebben een onderbroken sierrand. Behalve goud- en zilverkleurige modellen zijn er ook horloges in op vallende tinten, compleet met maanfase, dag- en datumaanduiding. Nostalgie Pulsar heeft een nieuwe serie horloges naar Galileo vernoemd, de Ita liaanse natuur- en sterrenkundige die enige eeuwen geleden leefde. 'Galileo' van Pulsar omvat een serie doublé horloges voor dames en heren, die door de nostalgische vormgeving inspeelt op de mode trend. De horloges hebben een naturelkleurige. leren band en de uit straling is klassiek doordat de ronde modellen zijn uitgevoerd met bij zondere wijzerplaten. Bij een aantal Galileo-horloges is de datum- en/of dagaanduiding heel opvallend aangebracht, bijvoorbeeld met extra wijzerplaatjes op de grote wijzerplaat. Tot vijftig meter waterdicht is het Lorus sporthorloge dat in rood, geel, wit, zwart, donker- en lichtgrijs kunststof verkrijgbaar is. De bij passende horlogebanden zijn even kleurig. Ze zijn gemaakt van was- baar katoen en worden vastgemaakt door de sluiting van deband vast te 'klikken' in de kast van het horloge. Serie porselein van Pierre Cardin Opvallen mag. Dat geldt voor de fantasie-sieraden deze zomer, die zich perfect aanpassen bij de verschillende trends: van de blauw-witte sailor-look tot de sjieke city-stijl. In het eerste geval wordt er vooral met grote oorbellen, kettingen en spelden gewerkt, in het laatste geval is het allemaal wat minder extravagant, maar daarom niet minder opvallend. door Mia Mol Bij de gouden en zilveren sieraden zijn drie lijnen te ontdekken. De ju weliers werken sinds kort voor drie doelgroepen, waarop ze hun collec ties baseren. Een natuurlijke lijn, een elegant beeld en een moderne stijl, dat zijn de drie series in goud en zilver. Vooral met het zilver wordt op de jonge mensen gemikt. Daarom in deze sector ook veel 'jonge' sieraden tegen heel betaal bare prijzen. Voor goud ligt dat wat anders. Dat is duurder en de Federatie voor Goud en Zilver heeft bij het bepa len van de nieuwe stijlen daar ook duidelijk rekening mee gehouden. Hoewel ook hier de jongeren niet vergeten worden. Zij zijn immers de grote klanten van de toekomst. De serie 'natuurlijk éoud' omvat sieraden die worden gekenmerkt door golvende welvingen, zachte vormen en vloeiende lijnen. Drape rieën worden veel toegepast en zijn bedoeld voor de zelfbewuste vrouw die weet wat ze wil en die met beide benen in deze tijd staat. Elegant goud is bestemd voor vrouwen met een perfectionis tische aard met een smaak die naar het klassieke neigt. Geometrische vormen voeren de boventoon in deze stijl, die solide en imposant is. De naam avant-garde goud spreekt voor zichzelf. Deze siera den, bedoeld voor energieke trend setters, zijn geïnspireerd op de high-tech invloeden gemengd met een vleugje jaren vijftig. Brede armbanden, creolen, spel den en broches, gevlochten en ge draaid uit gouddraad wijzen in het design duidelijk op hun high tech- oorsprong. Nieuw zijn de gediamanteerde kettingen en armbanden. De scha kels worden aan de boven- en zij kant van een profiel voorzien, waardoor ze er strakker uitzien. Ze hebben een zogenaamde 'karabijn sluiting'. Die werkt via een palletje dat eenvoudig naar beneden moet worden gedrukt. De sluiting is daardoor steviger en blijft ook na langdurig gebruik betrouwbaar. Maar behalve goud en zilver zijn er nog vele andere materialen ge schikt voor het maken van op schik. In het sailor-thema zijn er onder meer superlichte plexi-siera- den, gestyled door Popy Moreni, in zacht-koraal, aqua blauw, turquoi- echt iets heel anders willen, zijn er de porselein-bijoux. Oorbellen, kettingen, manchetknopen, bro ches, gemaakt door de bekende Hutschenreuther-porseleinfabriek in Duitsland. De fabriek vroeg drie bekende ontwerpers, onder wie Pierre Cardin, een serie sieraden in porselein te bedenken en dat resul teerde in een gevarieerde collectie, te koop bij de Hutschenreuther- winkeliers. Italië Heel opvallend zijn de Paolo Di Donato-sieraden, die uit Italië ko men. Veel koordcolliers van aller lei natuurlijke materialen, waaron der leer. Fraai zijn de ornamenten voor in het haar, gemaakt van hout en been in combinatie met metaal en swarowski-kritallen. De colliers worden gecombineerd met arm banden, oorsieraden, ceintuurs, al les in hetzelfde materiaal en dezelf de stijl uitgevoerd. Prachtige kleurcombinaties in de actuele zomertinten, waaronder pink, roze, mosgroen, ivoor en bei ge. Uit de Filippijnen komen on derdelen als schelpen, natuursteen en veren die ook tot fraaie sieraden verwerkt zijn. Informatie over verkoopadres sen bij Jan van den Oever, Zwolle, tel. 038-537483 De Fransen. Ik heb ze weer eens zo'n drie weken meegemaakt en ik moet zeggen: dat is me niet meegevallen. Het is een volk dat zich wel erg goed bewust is van zijn plaats in Europa en in de geschiedenis. Alleen al dat ent- weerzinwekkende gebaartje dat je de mannen tijdens vrijwel alle gesprekken ziet maken. Hun ogen krijgen een lege, schelvisachtige uitdrukking, hun wangen worden bol en dan, met een pruttelend geluidje, blazen ze een denkbeeldige kaars uit. Een wind - maar dan uit de mond. En dat dan zo om de andere zin. Buitenlanders - daar zijn de Fransen niet dol op. In hun ogen zijn ze grof. ongemanierd en vooral onwetend. Wie hen in hun landstaal aanspreekt, kan rekenen op hun onverholen wantrouwen. Je ziet ze denken: hoe durft zo'n vreemde ónze taal in de mond te nemen? (En dat terwijl elke vreemde taal in hun mond een Minny Mouse-achtig accent meekrijgt. Neem Maurice Chevalier. Ondanks veertig jaar zingen en wapperen met zijn strohoed bleven de 'little girls' die hij bezong 'liedele gueurls'). En nooit begrijpen die Fransen dat wij, als wij een 'café crème' bestellen, gewoon een eenvoudig kopje koffie willen met melk erin en geen soepterrien die tot aan de rand toe is gevuld met een bleekscheterig aftreksel van melk waar doorheen zegge en schrijve een koffieboon is gejaagd. De obers in Frankrijk zijn niet erg vriendelijk. Dat kan ook niet als je de hele dag moet rondlopen met een kouwe zak. Ze dragen het flesje bier dat je bestelt op hun dienblad, de kroonkurk er nog op. Vervolgens klemmen ze het flesje boven tussen hun dijen en maken ze het met een opener geschikt voor comsumptie. Psst, fluistert het flesje obsceen. Voor elkaar lijken ze wel erg aardig te zijn, de Fransen. Je kunt in geen openbare gelegenheid binnenkomen of je ziet ze elkaar de hand schudden. Maar als je goed kijkt, merk je hoe ze bij dat gebaar vrijwel altijd het hoofd afwenden van degeen dte ze een hand geven Het is een soort traditie, het moet nu eenmaal, maar ze doen het met walging. Soms geven ze daarom ook alleen maar twee vingers. Voor iemand met smetvrees moet Frankrijk een hel zijn. Die walging komt ook terug in bepaalde woorden van hun taal. De manier waarop ze woorden als 'boire' en 'alors' uitspreken, het is alsof ze in eikaars gezicht staan te kokhalzen. Maar hoe kan het ook anders bij een volk dat slakken als een van de grootste lekkernijen beschouwt, zich in de slagerijen verdringt voor kalfshersenen en het bier mengt met gifgroene limonadesiroop. In winkels wordt aan landslieden ook vrijwel altijd voorrang gegeven. Ik heb het meegemaakt in een bakkerswinkel dat de verkoopster aldaar glashard langs mij heen bleef kijken en telkens andere klanten hielp. Toen er alleen nog een Marokkaan en ik in de zaak stonden, was ik aan de beurt. Met tegenzin stak ze mij een stokbrood toe. Ach, die hele middenstand in Frankrijk draagt het karakter van: kopen en wegwezen. Waarom denkt u dat er aan geen bar in Frankrijk barkrukken staan. De burocratie viert in Frankrijk nog hoogtij. Vooral in de kleinere plaatsen. Wie bij een bank geld wil wisselen, moet daar zo'n kleine drie kwartier voor uittrekken. De bankemployés, meestal dames, zijn zeer hooghartig. En ze bekijken de snip op ons honderguldenbiljet zeer wantrouwend. We beginnen hier in Nederland Franse kaas te eten. We drinken Franse wijn en we lopen rond in toiletten van Pierre Cardin. Dat is tot daar aan toe. Maar nu begint men hier ook al jeu de boules te spelen. Dat domme spel, dat de lege zondagmiddagen in Frankrijk beheerst. Op elk dorpspleintje wordt het gespeeld. Urenlang staan daar mannen en jongens te kijken naar een paar ballen die in het zand ploffen. Met meetlinten in hun hand kijken ze hoe ver die ballen van elkaar af liggen. Dan mompelen ze wat, zonder hun gele sigaretjes uit hun mond te nemen. En ze gaan weer door. Het hele planetenstelsel mag vergaan. Dit hier is hun heelal, een stuk of wat ballen in het zand. De doorsnee Fransman, althans die in het zuiden, houdt zijn blik gericht op de grond, op die grond waarop akelig vaak in krijtwitte letters 'Le Pen' staat gekalkt. Hem zullen de buitenlanders het stokbrood niet uit de mond stoten. 'Le Pen' en 'le pain' - het verschilt niet zoveel. Ik heb de indruk dat in Frankrijk de kloof tussen rijk en arm veel groter is dan in een land als Nederland bijvoorbeeld. De grenzen zijn er veel scherper. Wie niets heeft, wordt door de hoogneuzige spitsburger gemeden als de pest. En die spitsburger is nog steeds aan de macht in Frankrijk, alle revoluties ten spijt. ANGELA PINNEBERG BINNENLAND BUITENLAND PIETERBUREN (ANP) - In het Nederlandse deel van de Waddenzee zijn ten minste vijftien zeehonden gestorven aan acute longontsteking. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft bij de meeste van de gestorven dieren twee virussen geïsoleerd. Nog niet zeker is of deze de oorzaak van de sterfte zijn. Een woord voerster van de zeehondencréche Pieterburen heeft dit meegedeeld. In de afgelopen twee maanden zijn in het Deense Kattegat en het Deense en Duitse Waddengebied al honderden zeehonden op deze wij ze gestorven. Het ene (herpes)virus is vier jaar geleden ontdekt. Naast dit virus heeft het RIVM een ander virus geïsoleerd. Er zijn volgens het instituut geen aanwijzingen dat het virus gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Het is volgens het RIVM voorals nog onduidelijk of één van deze vi russen afzonderlijk of de combina- Hoop? In het Leidsch Dagblad van don derdag 9 juni stond een artikel over het hospitaal-kerkschip 'De Hoop'. Het schip is bezig aan zijn laatste jaar als 'hulp'verleningsvaartuig en zal daarna een andere.bestemming moeten krijgen. En zie, daar biedt zich reeds een gegadigde aan. Een stichting die het schip graag wil gebruiken om een groep 'verlorenen' (drugsver slaafden) weer op het goede pad te krijgen. Een goed doel, denk je dan, maar lees even mee: de secre taris van 'De Hoop' is 'verbolgen'!. "Door deze belangstelling", zegt de secretaris, "zullen andere gega digden nu worden uitgeschakeld, en dat is", vervolgt hij, "unfair". En, besluit hij dan beslist: "Het verhoogt hun kansen om het schip te krijgen bij ons in ieder geval niet". Ja, zó'n kerk zul je maar hebben, vindt u ook niet?. Zijn er nog Samaritanen onder ons? Dat ze opstaan! T. van den Oord, Sibeliusstraat 2, Leiden. tie van beide verantwoordelijk is voor het ontstaan van het ziekte beeld. Het RIVM probeert wel een vaccin tegen de virussen te ontwik kelen, aldus een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij. Het Rijksinstituut voor Natuur beheer in Texel meent dat er voor alsnog geen aanwijzingen zijn voor een mogelijk oorzakelijk verband tussen het optreden van de ziekte en bepaalde milieufactoren of ver hoogde concentraties van algen. Onderzoek naar de rol van veront reinigingen bij de aantasting van het immuunsysteem van de zee honden loopt nog. De oorzaak van het uitbreken van deze ziekte kan volgens het RIN niet worden toe geschreven aan overbevolking. Noch in Denemarken en de Bonds republiek, noch in Nederland heeft de inmiddels weer groeiende zee hondenpopulatie de omvang van vroeger bereikt. Volgens de woordvoerster van de zeehondencrècheverkeerden de gestorven gieren afgezien van de longontsteking in goede condi tie. Mensen die op het strand zieke of dode zeehonden vinden wordt aangeraden de dieren niet aan te ra ken of te vervoeren, maar de vondst te melden bij de zeehon dencrèche. STOCKHOLM (Rtr) - De ko mende vijf jaar zullen er in de wereld nog één miljoen aids-pa- tiénten bijkomen. Deze sombe re verwachting sprak de direc teur van het aids-programma van de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO), Jonathan Mann, gisteren uit aan het be gin van een conferentie over de immuunziekte in de Zweedse hoofdstad Stockholm. De con ferentie wordt door 7.000 des kundigen uit 138 landen bijge woond. Mann waarschuwde er bij de opening van de vierdaagse con ferentie voor het gevaar van verspreiding van de ziekte niet te onderschatten. Volgens Mann behoren mogelijk hon derden miljoenen mensen tot de risicogroepen voor besmet ting met het HIV-virus, dat de Binnen 5 jaar nog miljoen aids-patiënten ziekte veroorzaakt. Het virus dat het natuurlijke afweersys teem van het lichaam onder mijnt, wordt voornamelijk doorgegeven via het bloed of seksuele contacten. „Als wij uitgaan van de be scheiden schatting dat nu vijf miljoen mensen met het virus zijn besmet, kunnen wij in de komende vijf jaar zeker één miljoen nieuwe aids-gevallen verwachten", aldus Mann. Vol gens de WHO-functionaris is het aantal gevallen van aids dat aan de WHO is gemeld nu al op gelopen tot 96.500 in 136 lan den, terwijl het werkelijke aan tal aidspatiënten waarschijnlijk tweemaal zo hoog ligt. „Vergeet niet dat wij nog maar in de eer ste fase zijn van een universele epidemie waarvan de eerste tien jaar alle reden geeft om ons ernstig zorgen te maken over de toekomst", aldus Mann. De Zweedse voorzitter van de conferentie, Lars Olof Kal- lings, zei dat de wetenschaps- lieden ondanks alle vooruit gang in het onderzoek naar de immuunziekte niet in staat zijn de verspreiding van aids tegen te gaan. „Ik ben bang dat het beeld dat wij op deze conferen tie te zien krijgen angstaanja gend is, misschien zelfs nog angstaanjagender dan wij ver wachten", zo zei Kallings. MALDEN - Het scheepvaartverkeer in het Maas-Waalkanaal ter hoogte van Malden is sinds zaterdagochtend vol ledig gestremd als gevolg van een ongeluk met het wegtakelen van een verkeersbrug. Het ongeluk gebeurde toen twee drijvende bokken een groot deel van de brug wilden wegtakelen. Door nog onbekende oorzaak kantelden de bokken en stortte de brug voor een deel in het water. De brug werd weggetakeld omdat ter plaatse een nieuwe brug tussen Malden en Heumen over het kanaal wordt aangelegd. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water ver wachtte dat het scheepvaartverkeer zeker tot morgen gestremd zal blijven. Bij het ongeluk raakte niemand ge wond. (foto ANP) ZWOLLE (ANP) - De rechtbank in Zwolle heeft het verzoek van het evangelistenpaar Lucas en Jenny Goeree om aan gijzeling te ontko men afgewezen. Zij hadden hier in kort geding om gevraagd omdat ze de kosten van een rectificatie in drie dagbladen niet zouden kun nen betalen. Daarin moeten ze be ledigingen aan het adres van de Amsterdamse aidspatiënt F.J. van Zijl herroepen. Als ze dit niet doen, heeft Van Zijl het recht hen te laten gijzelen. De Goerees zijn twee we ken geleden ondergedoken om zich hieraan te onttrekken. De Zwolse rechtbank heeft de evange listen enkele weken geleden tot rectificatie veroordeeld. De rechtbank betwijfelt of de Goerees niet in staat zijn de rectifi caties (in totaal 15.000 gulden) te betalen. Met het drukken en ver spreiden van de diverse publicaties van het echtpaar Goeree zijn vol gens de vice-president, mr. D.J. van Dijk, grote sommen geld ge moeid. Die onkosten worden be streden uit bijdragen, die op ver schillende bankrekeningen van de Stichting Evangelieprediking zijn gestort. Die stichting is opgeheven, maar er is op geen enkele manier aangegeven waar de gelden van die stichting zijn gebleven. "Het is wei nig waarschijnlijk dat de Goerees deze en andere aanwezige gelden niet voor de rectificaties zouden kunnen aanwenden", aldus Van Dijk Verder hebben zij slechts twee banken benaderd om een lening te sluiten. Van het aanbod van één van die banken voor een lening van 3.000 gulden hebben zij geen ge bruik gemaakt. "Als ze dat aanbod hadden aanvaard, zou het benodig de bedrag voor de rectificatie in één krant, de Volkskrant, al vrijwel aanwezig zijn geweest. Dan zouden eisers in elk geval gedeeltelijk aan het vonnis hebben kunnen vol doen en hun goede wil hebben ge toond", aldus de vice-president. De Goerees hebben ook in enke le interviews die ze na het vonnis hebben gegeven, geen enkele po ging gedaan om de rectificatie te verspreiden. "De uitspraken in de ze interviews wijzen eerder in te genovergestelde richting." Gijzeling is volgens de rechter een uiterst middel, waartoe alleen moet worden overgegaan wanneer alle andere mogelijkheden om druk uit te oefenen zijn uitgeput. Dat is volgens hem het geval, het geen niet door de Goerees wordt betwist. "Dan moet niet te snel de conclusie worden getrokken dat degene die met gijzeling wordt be dreigd, niet in staat is om aan de veroordeling te voldoen. In dat ge val staat de wederpartij immers verder geen middelen meer ter be schikking om de nakoming van de veroordeling te bewerkstelligen Dit zou tot de zeer onbevredigende situatie leiden dat deze, hoewel in het gelijk gesteld, zijn rechten niet geldend kan maken. Een dergelij ke situatie moet zoveel mogelijk voorkomen worden", aldus Van Dijk. Hulpverleners terug ABIDJAN (AP) - De Somalische regering heeft gisteren overeen stemming bereikt met de Verenig de Naties over de terugkeer van de hulpverleners die uit het noorden van het land waren geëvacueerd tijdens een offensief van guerrilla strijders. De regering had eerder verklaard dat de 165 hulpverleners onnodig en zonder waarschuwing door de VN waren geëvacueerd en dat zij het land zouden moeten ver laten als ze niet onmiddellijk naar het noorden terugkeerden. Zeker 36 hulpverleners uit Nederland, Groot-Brittannië, de VS en Frank rijk zijn inmiddels vertrokken. ATHENE/ANKARA (AP) - De Turkse premier Turgut Özal is van daag aan een historisch bezoek aan Griekenland begonnen om te po gen de zeer gespannen relatie tus sen beide NAVO-landen te verbe teren. Het driedaagse bezoek, het eerste van een Turkse premier aan Griekenland in 36 jaar, is bedoeld om de voorzichtige toenadering die begin dit jaar begon met een ont moeting die Özal met zijn Griekse ambtgenoot Andreas Papandreou in Zwitserland had, voort te zetten. Voor de besprekingen die beide leiders met elkaar voeren is geen officiële agenda vastgesteld om hen de vrije hand te laten bij hun gedachtenwisseling. Afgesproken is om hete hangijzers als de Cy- prus-kwestie en het territoriale ge schil in de Egeïsche zee, waarover in 1987 nog bijna een oorlog uit brak, voorlopig buiten de politieke discussie te houden. Dat gebeurt vooral op verzoek van de Turken die eerst het weder zijdse vertrouwen willen herstellen met overleg over kwesties die min der moeilijk liggen. De toenade ring gaat vooral uit van Turkije. Daarbij speelt op de achtergrond de Turkse wens mee om zo moge lijk nog deze eeuw lid te worden van de Europese Gemeenschap. Özal beseft dat die wens alleen te realiseren valt als EG-lid Grieken land daarover niet zijn veto uit spreekt. Papandreou heeft laten weten het Turkse ÊG-lidmaat- schap te zullen torpederen zolang de Cyprus-kwestie niet is opgelost. Het is daarom niet waarschijnlijk dat Papandreou zich zal laten ver leiden tot een gesprek over koetjes en kalfjes en de Cyprus-kwestie onaangeroerd laat. De Turken heb ben in het noordelijk deel van het eiland een door niemand erkende onafhankelijke republiek uitgeroe pen. Gisteren trokken zo'n 1.000 beto gers in Athene de straat op om te protesteren tegen het bezoek van Özal. Zij voerden foto's mee van de ruim 1.600 Grieken en Grieks- Cyprioten die sinds de Turkse in vasie op het eiland in 1974 worden vermist. Ook de belangrijkste Griekse oppositiepartijen eisen dat beide leiders niet om de hete brij heendraaien en de aanzet geven voor een politieke oplossing van de grote geschillen. De Turken zijn echter zeer be dachtzaam en hebben özal gewaar schuwd om zich niet te laten verlei den tot enige concessie over het verdeelde eiland, hoe groot de druk daartoe in het hol van de leeuw ook is. De Grieken willen dat de 20.000 Turkse militairen onmid dellijk van Cyprus worden terug getrokken. Maar Turkije is daartoe pas bereid wanneer de rechten van de Turks-Cyprioten worden ge waarborgd in een nieuw federaal staatsbestel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11