TAD LEIDEN Veel noodsituaties Leidse woningzoekenden LEIDSCH DAGBLAD Regeling voor vergoeding van de beroepskosten voor kunstenaars Actie Leidse studenten Energiebedrijf wil stoppen met verhuur van duizenden boilers Ruim 60 procent accepteert aangeboden woning niet, maar: Regionaal Ziekenfonds houdt markt en open huis s ZATERDAG 11 JUNI 1988 LEIDEN - Per 1 juli kunnen Leidse kunstenaars bij de gemeente een aanvraag indienen voor een zoge naamde beroepskostenvergoeding die tussen de 3.000 en 3.800 gulden bedraagt. Leiden krijgt van de pro vincie 190.000 gulden voor onder meer de onkostenregeling en 150.000 gulden voor het aankopen van werken voor de kunstuitleen. Op maandag 27 juni houdt de ge meente een inspraakavond waar de regeling wordt uitgelegd en de kunstenaars hun bezwaren kun nen uiten. De nieuwe regeling is door amb telijke instanties van zes middel grote gemeenten uit Zuid-Holland, de Kuiturele Raad, het voorzienin genfonds voor kunstenaars en de provincie uitgewerkt. Het formele besluit moet echter nog genomen worden. De produktietoelagen-re- geling komt in de plaats voor de vo rig jaar juni afgeschafte Beeldende Kunstenaars Regeling, ook wel BKR genoemd. Nu krijgen kunstenaars boven hun inkomen een onkostenvergoe ding voor materialen, zoals kwas ten en verf, en voor de huur van een atelier. Of de kunstenaars in aan merking komen voor de vergoe ding wordt getoetst door de voor zieningenfonds voor kunstenaars. Het resterende deel van de 190.000 gulden besteedt de ge meente aan het aankopen van kunstwerken voor openbare ge bouwen. Verder wordt er een pre sentatiesubsidie gegeven om het tentoonstellen en de verkoop te sti muleren. Daarbij hoort ook liet voorlopige plan om kunstenaars te helpen bij het maken van brochu res waarmee bedrijven kunnen worden benaderd. Tenslotte buigt de afdeling culturele zaken zich over een renteregeling voor het in termijnen betalen van kunst. LEIDEN De Landelijke Stu denten Vakbond houdt maan dag 13 juni een actievergade ring tegen de kabinetsplannen om de studiefinanciering af te romen. De vergadering dient als voorbereiding op de lande lijke studentendemonstratie van donderdag 16 juni op het Haagse Malieveld. De bond maakt bezwaar te gen het kabinetsvoornemen om studenten een deel van hun beurs bij de banken te laten le- De bijeenkomst begint maandag om 20.00 uur en wordt gehouden in het kantoor van de bond aan de Kaiserstraat 3, der de verdieping. De landelijke demonstratie op het Malieveld staat voor donderdagmiddag 13.00 uur gepland. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijn land wil op termijn stoppen met de verhuur van boilers. In het 100.000 klanten tellende verzorgingsge bied van het bedrijf huren naar schatting enkele duizenden men sen een boiler voor bedragen van ongeveer een tientje per maand. Volgens een schatting van EBR- personeel gaat het 5500 huishou dens die van deze maatregel min of meer het slachtoffer worden. Het college van beheer van het EBR heeft al besloten een einde te maken aan de verhuur. Maar het laatste woord is aan de algemene raad, die 29 juni bijeenkomt. Vol gens bestuurslid R. van Lint komt er een soepele afbouwregeling, die het voor huurders mogelijk maakt de boiler tegen gunstige voorwaar den over te nemen. Hoe de regeling er uit komt te zien is nog onbekend. "Maar niemand zal worden ge dwongen de boiler te kopen", voegt hij eraan toe. Volgens Van Lint gaan steeds meer mensen over op een gecombi neerde cv-warmwatervoorziening. Het aantal klanten voor boilerhuur neemt af. "Het is bovendien een ouderwetse activiteit van het be drijf. Het onderhoud kost veel geld en het is maar de vraag of op ter mijn boilers nog tegen een redelij ke prijs kunnen worden ver huurd". Het is vooral om die laatste reden dat Van Lint voor het stoppen van verhuur van boilers is. De meeste Volgende maand beslist de politiek over de nota 'Bouwen in bestaande wijken'. De gemeenteraad laat dan een ja of nee horen over ruim veertig plekken in de stad waar, volgens burgemeester en wethouders, nog zo'n 1300 woningen gebouwd kunnen worden. Het wordt ongetwijfeld moeilijke beslissingen. De stadsbestuurders zitten klem tussen verschillende belangen. Aan de ene kant het belang van mensen die al wonen en opkomen voor het behoud van groen in hun woonomgeving, aan de andere kant het belang van mensen die niet of slecht wonen en zo snel mogelijk uit hun benarde huisvestingssituatie willen worden bevrijd. Tijdens de inspraakavonden in de wijken viel wel te beluisteren dat de woningnood tot het verleden behoort. Het weigeren van aangeboden woonruimte door woningzoekenden ziet men als een teken dat het distributiesysteem zich voornameljk bezighoudt met het vervullen van luxe woonwensen. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting is, ondanks het feit dat ruim 60 procent een - aangeboden woning niet accepteert, nog steeds sprake van noodsituaties. Woningnood of luxe probleem? Daarover laten we vandaag in deze krant een groep aan het woord die in de discussie over bouwen in bestaande wijken nog niet is gehoord: de woningzoekenden zelf. LEIDEN - Over één ding is men het eens: de woningnood is niet meer wat die geweest is. Mensen in krot ten van huizen of gezinnen met kinderen op één of twee kamertjes komen niet meer voor. Wat wel voorkomt is dat een heleboel men sen het nog steeds te kwaad heb ben met hun woonomstandighe den of in situaties verzeild raken waardoor ze acuut in de (woonpro blemen komen. door Jan Rijsdam "Degenen die goed wonen hebben makelijk praten", zegt een be woonster van een kleine drieka merflat aan de Suringarstraat (na bij Kanaalweg). "Ik begrijp best dat mensen die in een goede eenge zinswoning wonen tegenstander zijn van het bouwen op groen in hun buurt. Maar deze mensen moe ten zich ook eens voorstellen hoe het is voor degenen .die niet in zo'n mooie eengezinswoning wonen. Ik denk dat ze dan wel anders zouden piepen". "Er is tot dusver alleen geluis terd naar mensen die bezwaar ma ken. Maar, ik heb geen bezwaar ge maakt tegen het bebouwen van open plekken in deze wijk (profes- sorenwijk). Wij (man, vrouw en één kind) staan sinds 1985 ingeschre ven als woningzoekenden en wil len graag een eengezinswoning hier in de buurt. Die zijn er niet zo veel, dus moeten ze gebouwd wor den". "Mensen die beweren dat dat ten koste gaat van het groen waar hun kinderen spelen, vertellen onzin. Je kunt er helemaal niet spelen. Als ik met mijn kind ga wandelen op de strook grond langs de Melchior Treublaan zit ze onder de honde- poep. Dan zeg ik: bouw het maar vol en geef mensen hun eigen tuin tje. Dan wordt het tenminste on derhouden". Mevrouw Flaman (35) woont met man en twee kinderen in een vier- kamerflat aan de Jan Luykenlaan. "Qua ruimte en uitzicht zitten we hier goed. We hebben ook geen last van de buren of zo. Maar we wonen wel op de zevende etage en kunnen onze kinderen nauwelijks buiten laten spelen. Als de jongste straks huiswerk mee naar huis krijgt, wordt het hier ook te klein. We wil len daarom graag naar een eenge zinswoning in de Stevenshof of in het Morskwartier". "Wij zijn begonnen met een wo ning in de Hansenstraat", vertelt mevrouw Flaman. "Daar zaten we met twee kinderen op twee kamer tjes. Toen kregen we deze flat aan geboden. Dus dat grijp je met beide Mevrouw Van de Linde met moeder en kind. "Ik vind dat iedereen recht heeft op een goede woning". handen aan. Maar als ik dan zie dat anderen een mooie eengezinswo ning hebben voor hetzelfde geld, dan wil ik dat ook wel". "Ik zeg niet dat de situatie waar in wij zitten woningnood is, maar de mensen die beweren dat er hele maal niets aan de hand is hebben makkelijk praten. Die wonen zelf goed en niet zeven hoog op een flat. Ik stel geen hoge eisen. Mijn enige wens is om in een eengezinswo ning te wonen met een tuin". Vol gens de gemeentelijke afdeling woonruimteverdeling is het gezin Flaman, dat sinds 1985 staat inge schreven, binnenkort aan de beurt. Vieze zooi Het echtpaar Redmeijer be woont een bovenwoning aan de Hansenstraat. Mevrouw Redmeijer is er geboren en woont er al haar Emin Foundation De Emin Foundation houdt maandag 13 en woensdag 15 juni introductie- avonden in LaSalle aan de Rhijngees- terstraat 43 in Oegstgeest. De Foun dation bestaat uit mensen van alle leeftijden, die onderzoek doen naar wat menselijk leven is en wat het bete kent. Dat gebeurt door middel van een reeks van onderwerpen, die alle ver band houden met de natuur en de na tuurlijke wetten. Zo wordt er onder meer studie ge maakt van de werking van de herse nen, oude beschavingen, natuurlijke wetten, kleur, religies, tarót en astrolo gie. De bijeenkomsten maanden en woensdag vormen de inleiding op een cursus, die overigens ook bestaat ook praktisch werk: muziek, dans, theater. Aanvang 19.30 uur, toegang 7,50 gul den. Arbeidsethos De themagroep van de Jongerenbe weging FNV houdt dinsdag 14 juni een bijeenkomst met als onderwerp arbeidsethos. Na een korte inleiding, wordt een stellingenspel gespeeld naar aanleiding waarvan discussie kan plaatsvinden. De bijeenkomst heeft plaats aan de Koppenhinksteeg 2. Aanvang 20.00 uur. Voor informatie bellen naar 121139. Marienburch De basisschool Marienburch houdt zaterdag 18 juni een fancy fair ten ba te van het Sint Elisabethgasthuishof. Het hof wordt gerestaureerd, maar er is niet voldoende geld om alle ruimtes gezellig in te richten. Vandaar dat kin deren van de basisschool de ouderen in het hof willen helpen. De fancy fair wordt van 11.00 tot 14.00 uur gehou den in de Ursulasteeg 28. Dat is de eerste zijstraat links van de Haarlem merstraat, gerekend vanaf de Blauw- poortsbrug. Zomerkamp Buurthuis Op Eigen Wieken houdt een zomerkamp voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. De kosten bedra gen 125 gulden. Informatie bij het buurthuis aan het Valkenpad 2, tel. 212893 (vragen naar Anja). Pottenbakker In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 is in het kader van de tentoonstelling 'Nederland On derste Boven' zondag 12 juni eep pot tenbakker te zien. Hij zal tussen 13.00 en 17.00 uur demonstreren hoe in de prehistorie, de Romeinse tijd en in de PvdA De PvdA houdt vrijdag 17 juni in het Buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2 in Zuid-West een ledenvergadering. Aan de orde komen onder meer het jongerenbeleid en de plaatselijke poli tiek. Aanvang 20.00 uur. Autopuzzeltocht Spons/Groenoord houdt zondag 12 juni voor het eerst een puzzeltocht voor auto's. De start van de circa tweeënhalf uur durende tocht heeft om 12.00 uur plaats bij café De Spons aan de Korte Mare 4. Het inschrijfgeld bedraagt 10 gulden, waarvoor de deelnemer 4 consumpties krijgt. In schrijven bij De Spons (tel. 142828) of buurthuis Groenoord aan de Pasteur straat (217222 (vragen naar Willem Kok). Huurverhoging Met ingang van 1 juli gaan de huren van een aantal huizen weer omhoog. Mensen die daarover vragen hebben, kunnen terecht op een door de Stich ting Welzijn Leiden belegde informa tieavond. Die bijeenkomst heeft plaats op maandag 13 juni in het ge bouw van de stichting aan de Bree- straat 117, aanvang 20.00 uur. hele leven. De moeilijkheden be gonnen enkele maanden geleden toen de woning een nieuwe eige naar kreeg die zijn intrek nam in de benedenwoning. Omdat de eige naar en zijn gezin heel krap wonen kreeg hij van de gemeente Leiden toestemming de beneden- en bo venwoning te verhelen voor eigen gebruik, onder voorwaarde dat hij de huurders van de bovenwoning aan een ander huis zou helpen. Het echtpaar Redmeijer is intus sen aangeschreven dat zij de bo venwoning per per 1 mei moesten verlaten. Inmiddels is hun uitstel verleend, maar nog steeds geen an dere woning aangeboden. Me vrouw Redmeijer (50) zegt er niets van te begrijpen: "Als er woning nood is, waarom laten ze dan van twee woningen één maken. Zo kweek je toch woningnood". Het Leidse echtpaar is er flink ondersteboven van dat ze het huis uit moeten zonder te weten waar heen. Mevrouw Redmeijer heeft geen goed woord over voor de han delwijze van de gemeente. "Het is een vuile, vieze zooi op de Langeg- racht", zegt ze op z'n hollands. "Weet je wat je vandaag moet zijn: asociaal of buitenlander. Dan heb je een streepje voor. Maar Jan de arbeider krijgt geen donder. Mijn man heeft 30 jaar gewerkt en nu willen ze ons op straat zetten. Daar kan ik kokend om worden. Als we niet vrijwillig vertrekken, worden we er nog met de sterke arm uitge zet ook". Door alle onzekerheid en span ningen is de verhouding tussen het echtpaar Redmeijer en de huiseige naar zo verslechterd dat een on houdbare situatie is ontstaan. "Als dit nog langer duurt gebeuren er ongelukken", aldus mevrouw Red meijer die het flink te kwaad heeft. Het echtpaar zegt zich er bij te hebben neergelegd. "Maar, ik vind wel dat we recht hebben op een an dere goede woning en dat we niet alles hoeven te accepteren". Het echtpaar heeft zich intussen als woningzoekend laten inschrijven bij huisvesting. "Dan krijg je drie harde punten, dus we zijn de eerste jaren nog niet aan de beurt. Ja, een flat in de Merenwijk kun we krij gen. Maar ik ga niet tusen de drug gebruikers zitten", aldus mevrouw Redmeijer. Bij de directie woonruimtever deling van de gemeente kan men de kwaadheid van het echtpaar Redmeijer wel begrijpen. Maar hoe schrijnend ook: "het echtpaar is een van de vele crepeergevallen die acuut geholpen willen worden. We hebben heel veel van deze geval len", aldus een woordvoerder van huisvesting. "Mensen die op straat dreigen te komen na een faillisse ment of na een scheiding zijn geen uitzondering. Om voor al deze ge vallen snel woonruimte te vinden is erg moeilijk". Kippenhok John van der Steen (22) staat sinds zijn 18de jaar ingschreven als woningzoekende. Hij verwachtte niet direct geholpen te worden. En kele maanden geleden kreeg hij voor het eerst woonruimte aange boden. Intussen heeft hij vier wo ningen geweigerd. "Ik woon nu op een kamer in het centrum en zit ei genlijk best goed. Het enige nadeel is dat ik de keuken, douche en toi let met anderen moet delen". "Wat ik zo raar vind is dat ik een woning kreeg aangeboden waar over ik binnen twee dagen moest beslissen, zonder dat ik het van binnen kon zien. Zoiets doe je toch niet. De andere woningen vond ik te klein, te duur of in een slechte buurt staan. Misschien ben ik wel veeleisend. Maar ik wacht toch lie ver totdat ik iets krijg aangeboden dat me wel bevalt". "Of ik het vanzelfsprekend vind dat de gemeente steeds pogingen doet mij aan woonruimte te hel pen, weet ik eigenlijk niet. In hun ogen ben ik urgent, nu ik 4 jaar sta ingeschreven. Zelf vind ik van niet. Als jongeren op hun 18de uit huis willen, moeten ze het zelf maar uit zoeken. Dat heb ik ook gedaan. Ik vind niet dat je kunt verwachten dat de gemeente meteen maar een woning uit haar mouw schudt. Aan de andere kant zijn er jongeren die in heel slechte gezinssituaties zit ten en dan is het best begrijpelijk dat ze zo snel mogelijk zelfstandig willen wonen". "Ik vind dat er pas sprake is van woningnood als mensen wat ouder zijn of als het gaat om een gezin dat in een kippenhok woont. Mensen die zeggen dat er helemaal geen woningnood bestaat, daarmee ben ik het niet eens. In het pand1 ik nu woon zitten ook wel oudere jongeren op kleine kamertjes. Ver geleken met hen zit ik goed. Ik heb een vrij grote kamer. Daarom kan ik mij permitteren om rustig af te wachten tot ze mij iets aanbieden dat me wel bevalt". Niet normaal De familie Van de Linde heeft ook twee maal een woningaanbod afgeslagen. Het gezin (man, vrouw en een kind) bewoont nu een drie kamerflat aan de Castellumweg (nabij Besjeslaan/Lekstraat). "Mijn man heeft een spierziekte en mag geen trappen lopen", vertelt me vrouw Van de Linde. "Deze flat heeft wel een lift, maar als die ka pot is moet hij toch de trap ne- Het gezin staat sinds 1985 inge schreven als woningzoekend. Tot dusver zonder resultaat. "Ze heb ben ons wel een andere flat aange boden, maar daar schieten we niets mee op. We willen graag een eenge zinswoning met een tuin. Ook voor ons kind, die wil graag buiten spe len, maar komt nu niet verder dan het balkon. Dat is toch niet nor maal". "Ik woon het liefst in de Kooi, in de buurt van mijn moeder". "Zij doet mijn boel omdat ik op één nier leef', verklaart de moeder van me vrouw Van de Linde. "Ik mag niet sjouwen, dus mijn dochter doet de boodschappen en ander zwaar werk. Dat valt niet mee als ze een eind van mij vandaan woont", al dus mevrouw Van Gessel (62). "Ik wil desnoods meeverhuizen naar een bovenwoning als mijn dochter een benedenhuis krijgt. Ik laat een grote woning achter, dus..." Mevrouw Van de Linde zegt niet te willen spreken van woningnood. "Maar, als je een man en een moe der hebt die wat mankeren, vind ik het geen luxe om een eengezinswo ning in de Kooi te hebben. Wij heb ben twee jaar bij mijn moeder inge woond en zitten nu vier jaar op een flat. Nu willen nu weieens wat be ters. Mensen die bezwaar maken tegen bouwplannetjes voor de Kooi hebben misschien een goede woning. Zij kunnen makkelijk pra ten als ze zelf goed zitten. Ik vind dat iedereen recht heeft op een goe de woning". boilers worden trouwens gehuurd door mensen met een minimum-in komen, onder wie veel studenten en bejaarden. Dat zijn mensen die geen geld hebben om een bedrag ineens op tafel te leggen voor een nieuwe boiler. De huur wordt doorgaans aange gaan voor een periode van 10 jaar of zolang de boiler goed blijft. Nieu we contracten worden in ieder ge val niet meer gesloten als de alge mene raad eind deze maand het voorstel van het bestuur over neemt. Personeel van het EBR bestrijdt overigens de argumenten die door het bestuur worden gehanteerd om een einde te maken aan deze activi teit. In een brief aan het bestuur wordt vooral gewezen op het socia le aspect van de verhuur van boi lers: mensen die tegen een klein, maandelijks bedrag een grote aan koop kunnen doen. Personeel vindt bovendien dat een boiler om medische redenen soms de voor keur verdient boven andere voor zieningen. Aan de andere kant moet het EBR, aldus staat in de brief, consu menten ook zaken bieden zonder alleen maar op de winst te letten. Hoewel het EBR er van af wil, zou den energiebedrijven elders in den lande juist beginnen met extra ser vice op het gebied van zogenaamde verbruikerstoestellen als geisers en boilers. LEIDEN Het Regionaal Zieken fonds Leiden-Alphen (RZLA) houdt zaterdag 18 juni een open huis. Belangstellenden hebben die dag de gelegenheid het nieuwe ge bouw van het ziekenfonds aan de Kanaalweg in Leiden te bezichti gen. In het nieuwe kantoor, dat 6 mei officieel werd geopend, zijn al le afdelingen van het RZLA onder gebracht. Tijdens de open dag wordt een kleine gezondheidsmarkt gehou den. Bezoekers kunnen daar voor lichtingsstands vinden van het zie kenfonds, maar ook van de kruis vereniging, bloedbank, nierstich ting en de Alphense ziekenomroep Alpheo. Tevens wordt een expositie inge richt met een historisch overzicht van verschillende medische hulp middelen. Verder worden diverse video- en diavoorstellingen ver toond over sociale verzekeringen en gezondheidszorg. Als extra service wordt tussen het NS-station Lammenschans en het RZLA-kantoor een gratis pen deldienst onderhouden. Voor be zoekers die het ziekenfonds met ei gen vervoer willen bezoeken, wordt het gebouw langs het Rijn- Schiekanaal gemarkeerd door een grote zeppelin. Het open huis aan de Kanaalweg 140 duurt van 9.30 tOt 14.00 uur. Warmondse (23) zwaar gewond HAARLEMMERMEER - Bij een botsing tussen twee auto's is gister middag kwart over vijf een 23-jari- ge inwoonster van Warmond zwaar gewond geraakt. Ze is met een zwa re hersenschudding en een scheur tje in de lever opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De vrouw zag waarschijnlijk een file te laat, remde krachtig, raakte in een slip en botste tegen de auto van een 54-jarige Noordwijker. De ze bestuurder liep lichte verwon dingen op. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Niels z.v. P.H. Riethoven en B O M. van Schie; Stelan z.v. R.G. Boom en W.D.J. Rademaker; Bobbie Willem z.v. L.J.A den Hartog en G.J.W. WülfinghoH; Andrés Mathias z.v. N.C.W. van N.ekerk en M.A. Musch; Anne d.v. R. van de Weerd en J.P.M. Gillissen; Rachel d.v. J.H. Wessels en M.J. Bink; Robert Hendrik Jan z.v. H. ter Heide en T C.F. Vrolijk; Roosmarie d.v. Z.C. Atay e H. Messemaker; Sabrina Denise d.v. J.N.G. Kok en B. Smit; Sandra d.v. K Hoogendorp en A.M.W. Beijk; Christiaan Marco z.v. R. Boezaard en J. van Leeuwen; Robm Antomus Johannes z.v. H W P. van der Linden en M.H.W.M. van den Berg; Fenno Tibe z.v. J.H. van den Hoek en J. Sun; Khalil z.v. M. Farhani en Z. Fazzi; Daan z.v. H.C.A.M. Koomen en M.A.J. Weijers; Daniélle Paula d.v. P.C. Wise en D.A. Collins; Mark Lawrence z .v. J.J. Hop man en S.M. Edge. Khahd z.v. M. Adouch en STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9