Oosters sprookje in Breukelen is uit Onrust haven Vlissingen in overleg gesust Philips streeft naar inlijving PDM Vissers lossen lading toch zelf Schaamrood op de kaken commissarissen Blydenstein ft Appartement in de verkoop? Daar gaan wij eens apart voor zitten. van Eigen Haard hebben graag apparte menten in de verkoop. Ze krijgen ook extra aandacht. Zoiets is immers bevorderend voor de doorstroming. We gaan er in zo'n geval dus even goed voor zitten. Begelei den de verkoper in het zoeken naar een nieuw onderko men. En vanzelfsprekend ook in het zoeken naar gega digden voor het huidige. Miljoenenproject Oriental Palace na drie maanden over de kop Duizenden stakers in Zuidafrika ontslagen ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGINA 7 SCHIPHOL (GPD) - Een brand brief van de vroegere tweede man van Blydenstein-Willink, de Ame rikaan Sundberg, bracht de com missarissen van de Enschedese textielonderneming op het spoor van het wanbeleid van de vorig jaar juli ontslagen directeur Van Cre- veld. Dit vertelde president-com missaris drs. J. de Jongh gisteren op Schiphol, waar hij samen met de nieuwe directeur J. W. Schaberg een persconferentie gaf over het jaarverslag 'dat om nogal wat uit leg vraagt'. Blydenstein-Willink heeft vorig jaar een netto-verlies geleden van 18,3 miljoen gulden, voor zover men kan achterhalen het grootste verlies in haar bestaan. De brief van Sundberg was voor de commissarissen aanleiding een onderzoek in te stellen en een rondreis langs de bedrijven te ma ken. Zo kwamen zij aan 'voldoende argumenten' om Van Creveld te ontslaan, maar achteraf bleek dat men pas het topje van de ijsberg had ontwaard, vertelde De Jongh. Dat de commissarissen zo lang hebben beweerd namelijk tot eind 1987 dat het resultaat wel mee zou vallen, brengt volgens hem alsnog het schaamrood op on ze kaken. De Jongh erkende dat de raad van commissarissen in eerste aan leg de kritieke situatie van het be drijf heeft onderschat. "We hebben onvoldoende ingeschat dat de re sultaten sterk afhankelijk zouden zijn van de introductie van nieuwe produkten in Amerika. Die intro ductie is sterk vertraagd. We heb ben ons gewoon misrekend". Als excuus voerde hij aan, dat het be drijf "mank is gegaan aan over-or- ganisatie", waardoor ook de inte rim-directie in de tweede helft van 1987 niet altijd tijdig de juiste infor matie kreeg. Voor een grote tegenvaller" zorg de de eind 1986 overgenomen Amerikaanse grossier in raambe- kleding Judkins, die vooral in de tweede helft van 1987 met scherpe re concurrentie te maken kreeg. Judkins is inmiddels geliquideerd, waardOOR HET AANTAL WERK NEMERS VAN BLYDENSTEIN met ruim 200 is verminderd tot nu 430. De grote boosdoener is evenwel de ontslagen directeur geweest, die in de Verenigde Staten foute inves teringen heeft gedaan en tegelij kertijd heeft nagelaten bij Verosol in Amerika tijdig nieuwe produkt- lijnen te ontwikkelen, aldus De Jongh. De directeur is met een gou den handdruk aan de kant gezet. Schaberg, per 1 april voor vier jaar als directeur gecontracteerd (maar verlenging is niet uitgeslo ten). meent dat het bedrijf over een aantal belangrijke krachtige pun ten beschikt die in 1988 al tot een lichte winst moeten kunnen leiden. Hij zei "een goede onderstroom" in de onderneming te voelen die te maken heeft met de produkten, het vakmanschap en de morele inzet. Meneba verkocht RIJSWIJK (ANP) - Het Australi sche voedingsmiddelenconcern Goodrran Fielder Wattie doet haar bod op Meneba gestand, aldus een bekendmaking van de onderne ming. De termijn van aanmelding van (certificaten van) gewone aande len, van warrants A en van war rants B is 8 juni gesloten en op dat moment was 97 procent van de uit staande aandelen in bezit van de Australiërs en 99,6 procent van het totaal aantal warrants A en 99,6 procent van het totaal aantal war rants B. De termijn van aanmelding is overigens verlengd tct 15 augustus. De voorwaarden zijn dezelfde. Dat wil zeggen: 105 gulden per aandeel van nominaal 50, 420 per warrant A en 230 per warrant B. Economie kort Voedingsbond: sociale dienst is puinruimer ZWOLLE (ANP) Gemeentelij ke sociale diensten voelen zich steeds meer puinruimers van het beleid zoals dat wordt bepaald door het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Ze voelen zich vaak niet meer dan een uitkeringsfabriek omdat er voor een goede dienstverlening aan de uitkeringsgerechtigden nauwelijks of geen ruimte is. Die onvrede heeft de Voe dingsbond FNV gesignaleerd in de aktieweek van 6 tot 10 juni. In die week heeft de bond contact gehad met de sociale diensten van Amsterdam, Arnhem, Axel, Den Bosch, Dordrecht, Gouda, Groningen, Heerlen, Stadska naal, Tilburg, Utrecht en Zwolle De resultaten van die gesprek ken zijn gisteren in Zwolle be kendgemaakt. De vakbond heeft in deze week ook bespeurd dat de mees te sociale diensten proberen ge bruik te maken van de zeer be perkte mogelijkheden om wat extra's voor uitkeringsgerechtig den te doen. Volgens voorzitter G reetje Lubbi van de Voedingsbond is in de actieweek gebleken dat tijd rijp is om met de andere bonden binnen de FNV en gemeenten één front te maken tegen de rege ring, om zo de positie van de uit- keringsrechtigden te verbeteren. it' ELIEBOERS- WEERLIJN Noteert u even 06 - E.n mmuul SOcefil 91091091 VLISSINGEN (ANP) - De AID, de Algemene Inspec tie Dienst van het ministerie van landbouw en visserij in Vlissingen, heeft gistermid dag het beslag opgeheven dat zij eerder op de morgen had gelegd op de lading van 16 visserschepen uit Vlis singen en Arnemuiden. De vissers besloten, na bemid deling van vismijnperso- neel, toch zelf mee te helpen aan het lossen van hun la ding vis, zodat de strijdbij len in de Vlissingse haven voorlopig weer werden be graven. Aanvankelijk weigerden de vissers daaraan medewerking te verlenen uit protest tegen het feit dat de con trole vorige week zoveel tijd in be slag nam, dat de vis in sommige ge vallen tweeëneenhalf uur zonder koeling in de vismijn bleef staan. Dat leidt volgens de vissers tot ern stig kwaliteitsverlies. Ook wilden de vissers met hun actie om niet meteen na aankomst te lossen, pro testeren tegen de grote aantallen ME die al weken lang rond de vis mijn patrouilleert tijdens het bin nenvaren en lossen van de visser schepen. De vissers kregen gisteren pro ces-verbaal opgelegd op grond van de overtreding van artikel 21 van de wet economische delicten. Dat artikel gebiedt de vissers om zich binnen een half uur na binnen komst in de haven met documen ten te melden bij de Algemene In spectie Dienst. De AID legde be slag op de vangsten en verzegelde de scheepsluiken. De situatie op de vismijn in Vlis singen was gisteren de hele dag erg gespannen. Volgens Schieman heeft de AID met het besluit van gistermiddag het beslag op te hef fen een goede beslissing genomen. Als de AID haar voornemen had uitgevoerd om de schepen zelf te laten lossen door derden, dan was de situatie volledig uit de hand ge lopen, meent Schieman. De vis is gistermiddag gelost door de vissers zelf. Het lossen en controleren van de vis verliep daar na, onder toezicht van een grote po litiemacht, redelijk snel. Voor zo ver bekend is er geen illegale vis aangevoerd en zijn er geen on rechtmatigheden geconstateerd. ADVERTENTIE /V t <elaar i.o 3 makelaardij 071-175151 on^en^T oede!w Ml geversstraat 63 oegstgeest i,<j klaars diensten centrum Prijsstijging De prijzen in ons land zijn tussen half april en half mei met eentiende procent gestegen aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Duurder werden benzine en lpg. Vers fruit, verse vis en eieren wer den goedkoper. Tussen midden mei 1987 en mei 1988 zijn de prijzen met 0,7 procent omhoog gegaan. Chemie De produktie van de chemische industrie in west-Europa is vorig jaar met 3,9 procent toegenomen. Ook 1988 zal een goed jaar worden, zij het met een geringere produk- tiegroei van 2,5 procent, zo is giste ren meegedeeld tijdens de jaarver gadering van de Cefic, het samen werkingsverband van de Europese organisaties van chemische onder nemingen. De Nederlandse chemi sche industrie lag met 6,9 procent ruim boven het Europese gemid delde. Verlies Smit Smit Internationationale heeft het bedrijfsresultaat in de eerste zes maanden van het huidige boek jaar zien afnemen van 49,8 miljoen gulden tot 19,9 miljoen. Het sleep en bergingsconcern handhaaft de voorspelling dat over het hele boekjaar gerekend het bedrijfsver lies uitkomt op op ongeveer 30 mil joen, de helft lager dan in het vori ge boekjaar. Concordia De verzekerde bedragen van de individuele polissen van Concor dia Levensverzekering zijn over 1987 verhoogd met 4,1 procent. De totale nettowinst van Concordia daalde van 43,6 miljoen naar 41,7 miljoen gulden. De markt voor schadeverzekeringen blijft ongun stig met een geringe winst van 159.000 gulden. 't Hooge Huys 't Hooge Huys Verzekeringen heeft over vorig jaar een nettowinst geboekt van 9,3 miljoen gulden te genover 10 miljoen over het voor gaande boekjaar. Van de winst wordt 1,2 miljoen uitgekeerd als di vidend. De verzekeringsmaat schappij is voor tweederde eigen dom van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Proces beleggers tegen optiebeurs DEN HAAG (GPD) Vier particu liere beleggers "hebben de optie- beurs in Amsterdam voor de rech ter gedaagd. De beleggers stellen de beurs aansprakelijk voor de ver liezen die zij eind vorig jaar hebben geleden toen de handel in opties op de aandelenindex MMI werd opge schort. De particuliere beleggers menen dat de Vereniging Euro pean Option Exchange, waarin de optiebeurs is ondergebracht, on zorgvuldig heeft gehandeld bij het stilleggen van de handel. De vier beleggers hebben daardoor onge veer honderdduizend gulden ver lies geleden. De particuliere beleggers had den hun Amerikaanse aandelenbe zit via put-opties op de MMI-index, die wordt gevormd door het koers- gemiddelde van de twintig belang rijke Amerikaanse aandelen, afge dekt tegen een waardedaling. Toen de handel in de index-optie in okto ber werd opgeschort, konden de optiehouders later op de beurs te recht en werd de waardedaling van hun aandelen minder afgedekt. De beleggers eisen dat de rechtbank het handelen van de optiebeurs als onrechtmatig kwalificeert en wil len dan schadevergoeding eisen. EINDHOVEN (GPD) - Philips wil PDM in Oosterhout (Noord-Bra bant), producent van magnetische banden voor audio- en videocasset tes, inlijven om de produktie van banden in eigen hand te krijgen. Binnen enkele dagen valt de mede deling uit Eindhoven te verwach ten dat Philips de helft van de aan delen van de Amerikaanse chemie' gigant Dupont in PDM koopt. Een woordvoerder van het Phi lips-concern in Eindhoven wilde geen commentaar geven op de ge ruchten die onder werknemers in Oosterhout circuleren. Bij PDM is, evenals in veel andere Philips on derdelen en deelnemingen, een re organisatie aan de gang. Niet uitge sloten moet worden dat de zware concurrentie op het gebied van magnetische banden met Oostazia- tische fabrikanten Philips ertoe heeft aangezet ook op dit gebied een meer efficiente produktie te ontwikkelen. Philips zelf maakt de cassettes, terwijl de joint venture met Du- pont (Philips Dupont Magnetics: PDM), de magnetische banden produceert. Door de beide elemen ten in een hand te brengen, zou mo gelijk een grotere efficiency kun nen worden bereikt. Ook op het gebied van compact discs heeft Philips een samenwer kingsverband met Dupont, PDO. De 'O' staat hier voor 'opties'. Er zijn geen aanwijzingen dat Philips ook hier de touwtjes in eigen han den wil nemen. Philips en Dupont werken onder meer samen aan de ontwikkeling van 'wisbare' com pact discs. Eindhoven Vanochtend werd de afdeling consumentenelektronica van Phi lips in Eindhoven opgeschrikt door de mededeling dat 900 van de 3400 banen verdwijnen. Ontslag staat 300 werknemers te wachten. Bestuurder J. Cuperus van de In dustriebond FNV houdt er ernstig rekening mee dat de reorganisatie bij Consumer Electronics er uitein delijk toe zal leiden dat 500 werk nemers worden ontslagen. Dit is de zoveelste reorganisatie bij Philips de afgelopen jaren. Cu perus heeft berekend dat vanaf be gin dit jaar een discussie op gang is gekomen over reorganisaties bij ze ven bedrijfsonderdelen van Phi lips in Eindhoven en omgeving. Daarbij staan 2000 arbeidsplaatsen op de tocht. "Dan heb ik het nog niet eens over de plannen van Phi lips om onderdelen te verzelfstan digen, zoals de afdeling Bedrijfs restauratie". HENDRIK IDO AMBACHT Voor het verplaatsen van munitie heeft de landmacht extra beveiligde vorkhef trucks nodig. Deze week werd een aantal afgeleverd door de producent, een fabriek in Hendrik Ido Ambacht. De landmacht heeft al een vervolgorder geplaatst ter waarde van enkele miljoenen guldens. (foto anp) JOHANNESBURG (GPD) - Min stens 2000 zwarte arbeiders zijn de afgelopen dagen in Zuidafrika ont slagen vanwege hun deelname aan de staking, die begin deze week drie dagen lang grote delen van het land lamlegde. Tegen zeker 1000 andere arbeiders blijken discipli naire stappen te zijn genomen. Al dus heeft de grootste Zuidafrikaan- se vakbondsfederatie Cosatu, die tot de drie dagen van protest had opgeroepen, gisteren bekendge maakt. Volgens de woordvoerder van Cosatu zal de vakbeweging de ont slagen aanvechten. Eerder had de secretaris-generaal van de vak bondsfederatie Jay Naidooi al ge zegd dat eventuele maatregen te gen stakers een negatieve uitwer king zullen hebben op verdere con tacten met de werkgevers. Hij doel de vooral op de bereidheid van Cosatu om met de werkgevers aan tafel te gaan zitten over een door de vakbeweging afgewezen wetsvoor stel over arbeidsverhoudingen. Uit de lijst met ontslagen blijkt dat het vooral de kleinere bedrij ven zijn die maatregelen hebben genomen tegen stakende arbei ders. De belangrijkste werkgevers in het land lijken zich te beperken tot het niet uitbetalen van gestaak te dagen. Geschat wordt dat de schade aan de Zuidafrikaanse eco nomie als gevolg van het driedaag se protest, waaraan minstens drie miljoen zwarte arbeiders hebben deelgenomen, meer dan 500 mil joen gulden zal bedragen. door Peter van der Maat BREUKELEN Het sprookje is uit. Het Chinese eet- en slaappaleis bij Breukelen staat sinds gisteren leeg. De droom van exploitant-ei genaar Dave Wong (34) is ten einde. Het heeft drie maanden mogen du ren. Hoe dat mogelijk is kan men niet aan Wong vragen: hij is niet voor de pers te spreken. Hij loopt verdwaasd door het hotel, het eni ge dat uit zijn mond valt op te teke nen is: "We houden moed". Wong is in het verleden zeer suc cesvol geweest met de exploitatie van een groot Chinees eethuis, het in de Amsterdamse haven drijven de Sea Palace. Hij deed het met for se winst van de hand. Inmiddels heeft de onttroonde Wong zijn ge leasde Daimler van twee ton op last van de curator moeten afstaan. "Wong is zelf zonder meer ver antwoordelijk voor de schuld", zegt general manager Marcel Otte over zijn voormalige werkgever. Toch wenst hij Wong absoluut ner gens van te beschuldigen. "Wong heeft kosten noch moeite willen sparen om zijn gasten oosterse ser vice te kunnen bieden. Grote luxe, daar ging het hem om. Misschien heeft hij zich verkeken op de prij zen, misschien is hij wel verkeerd voorgelicht door de bedrijven die hier al die technische snufjes heb ben aangebracht. Het licht op de hotelkamers is vanuit de receptie te regelen, vanuit de bedden kun nen de tv's en de gordijnen worden bediend". Geldnood Manager Otte op 4 maart, de dag van de opening, in dienst van Ori ental Palace Hij zegt toen direct over de financiële problemen te zijn geïnformeerd. "Ik kreeg in zicht in alle cijfers". Hij spreekt van een 'over-investering' bij de bouw en inrichting van het presti gieuze etablissement. Volgens de Horecabond FNV gaat het om 7,3 miljoen gulden. Otte doet geen me dedelingen over de hoogte van het bedrag, "maar in feite dreigde de sluiting al voor de opening". Oriental Palace in Breukelen: het sprookje dat op een nachtmerrie uitliep voor eigenaar/exploitant Wong. Het Van der Valk-concern heeft een bod uitgebracht op de failliete boedel. (foto ap De cijfers waarop Wong zijn plannen ooit baseerde, zagen er volgens de Fries Groningse Hypo theekbank (FGH) gezond uit: zij verstrekte een hypotheek van ne gen miljoen gulden. Volgens woordvoerder H. Lamboo is het ri sico van het project diepgravend onderzocht. "De plannen waren re alistisch en ordentelijk onder bouwd. En dat moet ook wel, an ders hadden wij geen hypotheek gegeven".De andere bank waar mee Wong een groot deel van zijn zaken regelde (en die 7,5 miljoen gulden in het project heeft geïnves teerd), was de Tokai Bank in Am sterdam. Het blijkt onmogelijk om daar commentaar te krijgen op de ondergang van Oriental Palace. Dave Wong heeft, volgens Otte, van alles geprobeerd om uit de zor gen te komen. Zo zou hij rekenin gen van leveranciers uit eigen zak hebben betaald. Door ernstige geldnood gedreven heeft hij op be paald moment de verdiensten van hotel en restaurants gebruikt, om aan de wensen van de schuldeisers tc kunnen voldoen. Dat betekende het begin van het eind, want ver volgens ontbrak het aan middelen om de groenteboer, de slager en de bakker te betalen. Vorige week vrijdag stapte Wong naar de rechtbank om surcéance van betaling aan te vragen. De be windvoerder, mevrouw mr. L. Baud, gaf haar opdracht woensdag aan de rechter terug: zij zag geen oplossing. Enkele uren later werd het faillissement uitgesproken. General manager Marcel Otte be weert dat het hotel vanaf het begin goed heeft gedraaid. Gemiddeld was net iets minder dan dertig pro cent van de kamers bezet. "Dat wijkt niets af van andere nieuwe hotels. 'The President' in Maarssen zit op het zelfde niveau". Prijzig Otte bestrijdt dat de restaurants (een Japans, een Hollands en twee Chinese) te prijzig waren. "Vijfen zeventig gulden voor een tweeper soons rijsttafel is niet te veel ge vraagd. Natuurlijk stonden er ook duurdere gerechten op de kaart, maar die werden niet minder vaak besteld. Men was bereid om voor de oosterse glimlach een paar gul den meer te betalen dan elders. We hebben hier zelfs een partij van an derhalve ton gehad". Gedurende het kwartaal dat het hotel in bedrijf is geweest, bedroeg de omzet maandelijks meer dan één miljoen gulden. Het zag er vol gens Otte naar uit dat de verwachte jaaromzet van 16 miljoen zou wor den gehaald. Er waren zelfs voor volgend jjiar al reserveringen voor conferenties. "Bij normaal beleid was de omzet kostendekkend ge weest en hadden ook rentes en af lossingen op het pand kunnen wor den betaald". Donderdag reden de vrachtwa gens af en aan bij het majestueuze vijf-sterrenhotel. Ze kwamen leeg en vertrokken vol met levensmid delen en delen van de inventaris: tv's, bedden, lakens, kasten, tafels. In de keukens werden voedsel voorraden letterlijk onder de han den van de kokende koks wegge sleept. De spullen waren nog niet be taald en na tussenkomst van de cu ratoren mochten de schuldeisers ze mee terug naar huis nemen. Cura tor mevrouw mr. L. Baud: "Voor de mensen die hier werken is het heel naar dat het zo afloopt. Maar als ik die kleine schuldeisers deze kans niet had gegeven, zou de fis cus meteen op alles beslag hebben gelegd". Manager Otte had 's ochtends nog gezegd dat er tot vrijdagmid dag in de restaurants zou kunnen wordea gegeten. Nadat lunchklan- ten echter ijlings hadden moeten afrekenen omdat de tafels waaraan zij zaten zouden worden wegge haald, restte Otte niets anders dan de eethuizen 's middags om-vier uur te sluiten. Ongeveer honderddertig men sen komen nu op straat te staan. De Horecabond FNV spreekt bij mon de van Piet Dreyer over een kleine ramp. "Slechts drie procent van de horeca-ondernemingen heeft meer dan twintig mensen in dienst. Ori ental Palace was echt een hele gro te werkgever in deze regio". Zijn hoop is gevestigd op een bedrijf dat de failliete boedel wil overnemen, inclusief het personeel. Het Van der Valk-concern heeft inmiddels bod van twintig miljoen gulden uitgebracht op de failliete boedel. Concrete plannen heeft de restaurantketen nog niet, maar vol gens woordvoerder G. van der Valk staat één ding al wel vast: het gebouw dient een ingrijpende ge daantewisseling te ondergaan. "Het dak moet eraf'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7