'Ik had liever zelf op de bank gezeten' Oranje toen en nu: overeenkomst en verschil Kees Rijvers is nog steeds emotioneel betrokken bij het Nederlands elftal 1 ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGINA 31 De laatste interland van Oranje die Kees Rijvers in levende lijve zag was Nederland - Hongarije op 17 oktober 1984 in Rotterdam. Het was zijn slotoptreden als bondscoach. Toch houdt Kees Rijvers meer van Oranje dan sommigen in Zeist denken. „Ik had liever zelt op de bank gezeten. Als je drie jaar met een groep werkt, wil je ook graag oogsten. In mijn geval is dat ongunstig uitgepakt. Maar daar zit ik niet zo mee. Noem het maar de mysterieuze krachten in de sport dat het niet gelukt is. Mijn plezier zal er niet minder om zijn als deze spelers hun carrière realiseren. Ik vind het ook fantastisch zoals Ruud Gullit nu bezig is in Italië. Van mij mag hij op het hoogste niveau aan z'n trekken komen". door Albert Geesing Na de deceptie van FC Twente in de na-competitie, en vlak voor de eer ste EK-interland van Oranje tegen de Sovjet-Unie, doorbreekt Rijvers voor de eerste keer het stilzwijgen rond zijn abrupte vertrek uit Zeist. Van harte kwam het interview niet tot stand, emotioneel betrokken als hij zich nog steeds voelt bij deze Oranje-lichting. Bijna vier jaar na dato ligt de materie hem nog als een steen op de maag. Na een lange en boeiende aanloop over de jeugd, het stokpaardje van de kleine Bra bander, de organisatie en de toekomst van het voetbal, raakt Rijvers steeds be ter in vorm. Het duurt even, maar dan raakt hij zelf de gevoelige snaar: het Ne derlands elftal anno 1988. Kees Rijvers zal zijn petekind slechts mondjesmaat aan het werk zien. Ver weg van de voetbaldrukte in Duitsland, op vakantie in zijn tweede vaderland, Frankrijk, zal hij af en toe een blik wer pen op de tv. „Dat zal echter minimaal zijn, want ik ben niet zo'n groot liefheb ber van tv-voetbal". Hij heeft ook geen moment overwogen naar Duitsland af te reizen. „Ik kan het niet opbrengen om wedstrijden te gaan bekijken van een groep spelers, met wie ik de vrilchten had kunnen plukken. Ik hoop dat ze het goed doen, de rest lees ik wel". Daar twijfelt hij eigenlijk niet aan. „We zijn op de goede weg, dat hebben we gezien met Ajax en PSV, hoe je verder ook over die finale mag denken. Op de EK staan nu 20 spelers waar elk ander land supeijaloers op is. Dat is toch fan tastisch. Het zou daarom superjammer zijn als het niet lukt". Hartstocht In de bestuurskamer van het Diek- man-stadion lijkt Kees Rijvers weer te rug als bondscoach. De hartstocht waar mee hij praat over de 'mooie jaren die Oranjè te wachten staan' en waarvoor hij en Ger Blok de basis legden, zoals Rij vers eerder deed bij FC Twente en PSV, is meer dan 'houden van'. Daaruit spreekt liefde voor het spel en de voet baller. Tegelijk heft Rijvers echter de waarschuwende vinger en spreekt hij de hoop uit dat Ruud Gullit c.s niet in de zelfde fout vervallen als Johan Cruijff en de zijnen. „Die groep had na het WK van '74 het voortouw moeten nemen en iets voor het voetbal terug moeten doen. In plaats daarvan vroegen ze zich alleen maar af: hoe haal ik er nog meer geld uit. Dat klonk wel goed in de maatschappij, ze wilden bij de binken horen. Een keer miljonair was niet genoeg". Naar de opvatting van Rijvers behoort elke generatie zich te bekommeren om de categorie die na haar komt. „Dat is iets wat ik altijd heb gewaardeerd in Pe- le". En minder in Maradona. „Op de WK in Mexico hebben we een super-Marado- na gezien in een ploeg met een stel super maten. Maar wat doet Maradona er nou aan om het echte voetbal weer naar bo ven te laten drijven? Niks toch. Ik hoop echt, dat er voor Oranje het hoogst moge lijke succes uitkomt en dat zich dat bij een paar clubs zal voortzetten, zodat we een jaar of acht weer toonaangevend in Europa kunnen zijn. Maar tegelijk ver wacht ik van deze spelers, dat ze niet al leen aan zichzelf denken, maar ook aan de groep die na hen komt. Ik denk dat dat na 1974 heel slecht gebeurd is". De gevolgen daarvan.zijn overbekend en hadden tot resultaat, dat het vader landse topvoetbal dreigde af te glijden naar een voor Nederland onwaardig ni veau. De kentering kwam in de beginja ren tachtig, toen zich plots talenten aan dienden als Gullit, Rijkaard en Van Bas ten. Het was koren op de molen van Rij vers, die het als z'n lust en leven en be schouwt om met jeugd te werken. Individu „Iedereen kon zien aankomen, dat we met een goede generatie voetballers te maken kregen. Tot Thijs, Piontek, Loba- novski, Hidalgo en Derwall toe. Een kind kon de was doen. Nee, dat is niet de re den geweest waarom ik graag bonds coach wilde worden. Voor mij was het meer een vervolg van mijn sportcarrière. Als pupil wilde ik international worden, voor een trainer is de nationale ploeg het hoogste". Voor Rijvers telt echter op de eerste plaats het individu. Daarvoor moet alles wijken en cijfert hij zichzelf weg. „Als ik mezelf als uitgangspunt had genomen, had ik het anders moeten doen. Zoals an deren dat gedaan hebben. Dat moet je een plaat voor de kop hebben en overal maling aan hebben. Want bestuursleden zijn gemakkelijk te beïnvloeden. Vooral diegene die graag vooraan willen staan. Die nemen je dan wel mee op sleep touw". Die weg is Rijvers nooit ingeslagen en zal hij ook niet bewandelen. „Als je bijna 65 bent, weetje deksels goed wat in je na deel is. Ik kies altijd voor 51 procent de kant van de speler, voor 49 procent die van de werkgever. Daarom kom ik vaak in conflict met bestuurders en vrijwel nooit met spelers. Iedereen weet op wel ke manier het na die interland tegen Hongarije is gegaan, zo ingewikkeld steekt dat nou ook weer niet in elkaar". Hij kent de voetbalwereld van hoog tot laag; zijn aftocht in Zeist heeft niettemin littekens achtergelaten. Doordat hij wei gerde ook maar een duimbreed af te wij ken van de filosofie en de gedragscode die hij er al sinds jaar en dag op na houdt, werd er achter zijn rug om een complot gesmeed om Rinus Michels aan de macht te helpen. De 'eer' daarvan gunt Rijvers de 'draaikonten van de populaire media' niet, de collega-trainers die er de hand in hadden vindt hij 'geen collega's'. Beleidskwestie „Die zijn altijd maar met één ding be zig: hoe haal ik er zelf zoveel mogelijk profijt uit. Het is kennelijk iets van deze tijd. Toch is dat is iedereen z'n goed recht. Als een bestuur echter niet in mijn straatje wil denken en werken, kom ik in de problemen. Dan haak ik af, want als het mij niet zint, blijft er voor mij niets anders over. Als ik er geen plezier meer Lang haar was de mode. De voetbal lers droegen het tot op hun schou ders. Het bestuur van de sectie Be taald Voetbal van de KNVB, onder voorzitterschap van mr. Jacques Hogewoning, dreigde met aftreden, als de clubs op invoering van shirtreclame bleven hameren. Feye- noord werd onder leiding van Wiel Coerver kampioen van Nederland en veroverde tevens de UEFA Cup. door Dick van den Polder Oranje kwam in z'n laatste oefeninter land tegen Roemenië niet verder dan 0-0. Hans Hamstra was hoofd van de pr-afdeling van de KNVB. Gerrit Brokx, in die tijd lid van Gedeputeerde Staten en het bondsbestuur, en Maarten van Wamelen, de echtgenoot van Karin Kraaykamp, maakten deel uit van de WK-equipe. De Paiestijnen dreigden met aanslagen op de Israëlische ambassade in Bonn en de stadions, waarin de WK- wedstrijden werden gehouden. Rinus Michels, door Barcelona aan de KNVB uitgeleend, waarschuwde de Nederland se pers: „Wie niet positief is, kan beter uit m'n buurt blijven". Een verhaal in het Duitse boulevard- 1 De trieste aftocht na de wedstrijd tegen Hongarije. (foto-s gpd) in heb stop ik. Of dat nu bij de KNVB is of bij Twente. Dat heeft niks met de per soon te maken, maar met de filosofie". De komst van Michels in Zeist noemt, Rijvers een 'beleidskwestie' en bewijst volgens hem 'het opportunisme waar- blad Bild onder de kop 'Cruijff, cham pagne, naakte meisjes in een koel bad', veroorzaakte grote opschudding. Rinus Michels weigerde op de persconferenties na de wedstrijden Duits te spreken. Cor van der Hart, een van de assistenten van Michels, werd naar huis gestuurd omdat hij in de kelderbar van het Waldhotel in Hiltrup met champagne had gesmeten. Geen zwakke plek Zo was het in 1974 voor en tijdens het wereldkampioenschap voetbal. Het toer nooi in Westduitsland, waarop Oranje met zijn totaal-voetbal wel de wereld, maar niet de wereldtitel veroverde. Ri nus Michels bezat een elftal waarvan hij nu zegt dat het ideaal in elkaar stak en geen enkele zwakke plek telde. Ook niet in het hart van de verdediging, waarin hij op het laatste moment twee spelers van wereldklasse, Barry Hulshoff en Rinus Israel, had moeten vervangen. Beiden sukkelden met hun knieën en bovendien werd Israel kort voor het toer nooi getroffen door de dood van zijn va der. Hij moest het trainingskamp van Oranje een paar dagen verlaten en zich na zijn terugkeer tevreden stellen met de rol van wisselspeler. Tegen Bulgarije (4-1) mocht hij in de tweede helft invallen voor Van Hanegem en tegen Argentinië (4-0) en Brazilië (2-0) was hij ook een paar minuten van de partij. mee in beleidskringen te werk wordt ge gaan'. Een ander bewijs vormt voor hem de turbulente periode die Ajax dit sei zoen heeft doorgemaakt. „Dat is slecht voor de spelers, daar zit geen enkele posi tieve kant aan. Als je ergens aan begint, moetje het ook afmaken. Maar het is al tijd weer hetzelfde liedje, steeds zijn de voetballers weer de gedupeerden". Rijvers kan zich daarom prima ver plaatsen in de boosheid van Ruud Gullit, die een paar weken geleden in Milaan de KNVB stevig attaqueerde vanwege het naderende vertrek van Michels en de komst van Libregts. Het bevordert de continuïteit niet, zo daar in het laatste de cennium al sprake van was. Rijvers is het ook volmaakt oneens met de visie in 'Zeist' dat de opbouw moet geschieden vanuit de clubs. „Ik denk dat het de hoofdreden is van de warboel in de organisatie. Want van daar uit moet het wel gebeuren. In die drie jaar bij de KNVB heb ik ook wel eens ge twijfeld. Toch denk ik dat Vilé, Van Praag en ondergetekende echt niet zo gek bezig zijn geweest. Als het een beetje mee had gezeten, had het Nederlands elf tal al een paar jaar eerder kunnen profite ren van het toeval dat er ineens sprake is van zoveel talent. Bij de EK in Frankrijk hadden wij al eenzelfde rol kunnen spe len als Denemarken". De 12-1 van Spanje op Malta verhin derde dat echter. Vervolgens verstoorde België de WK-kansen op Mexico. „Dat soort dingen kunnen gebeuren, die moet je incalculeren", meent Rijvers. Wat Rijvers de 'kenners' in Zeist ech ter wel kwalijk neemt, is het gemis aan visie en rugdekking na de verloren kwa lificatiewedstrijd tegen Hongarije. „De meeste spelers waren nog jong, tussen de 18 en de 23. Dat zijn de jaren dat ze moe ten rijpen om .volwassen te worden. Dat zie je nu weer aan Twente. Ik was 26, toen ik als prof naar Frankrijk ging. Ik had al Het uit nood geboren centrumkoppel Haan-Rijsbergen deed het boven ver wachting goed. De blonde Feyenoorder ontpopte zich als een consequente en meedogenloze mandekker en Arie Haan gaf nieuwe inhoud en vorm aan de rol van libero. Een opbouwend en offensief karakter, dat ook nu nog kenmerkend is voor het Nederlandse topvoetbal. Ner gens krijgt de vrije man zoveel speel ruimte als in het Nederlandse voetbal. Ronald Koeman geniet zowel bij PSV als Oranje zoveel vrijheid van handelen, dat men hem eerder tot de middenlinie dan tot de verdediging moet rekenen. Merkwaardig genoeg heeft Rinus Mi chels zich ook ditmaal weer vlak voor de Grote Strijd twee verdedigers zien ont vallen: Ronald Spelbos en Sonny Silooy. Mogelijk heeft de bondscoach bij het op lossen van de problemen net zo'n goede hand als in 1974, toen hij 46 was en zo juist met Barcelona de Spaanse titel had veroverd. Overeenkomsten Vergelijkingen gaan dikwijls mank, maar met een beetje goede wil zijn er toch wel een paar overeenkomsten te vinden tussen het Oranje van 1974 en het Oranje van nu. De opvattingen van Mi chels zijn in grote lijnen dezelfde geble ven. Het klein houden van het speelveld en het langdurig rondspelen van de bal 20 interlands achter m'n naam staan, maar bij St. Etienne zag ik pas hoe voet bal moest worden gespeeld. Dat over komt ze nu iets eerder, maar ze zijn nog altijd 23, 24 jaar voor ze zover zijn". Dat sluit perfect aan bij de ervaring van Ruud Gullit, die tot z'n eigen verbazing ontdekte, dat hij dit seizoen in Italië 'pas de echte definitie van goed spelen gevon den heeft'. Verlengstuk In Gullit heeft Rinus Michels nu wel het verlengstuk op het veld, dat Rijvers destijds nog ontbeerde en dat Ruud Krol in zijn ogen niet was. Rijvers noemt de wedstrijd tegen Ierland als voorbeeld. „Met Gullit had ik afgesproken, dat hij als libero zou inschuiven op het midden veld. Dat pakte helemaal verkeerd uit en bij rust stonden we met 2-0 achter. Intui- tief ging hij na de rust op het middenveld spelen. De Ieren werden helemaal weg gedrukt en we wonnen met 3-2. Je zag toen, dat het voor een coach soms be langrijk kan zijn om niks te zeggen. Maar een verlengstuk op het veld was Gullit toen nog niet. Als je het hem nu vraagt, weet hij het best. Toen was hij er nog niet rijp voor". Tegen Hongarije was het in feite van hetzelfde laken een pak. Dit keer pakte het voor Oranje echter finaal verkeerd uit en daarmee ook voor Rijvers. „Die Hongaren kwamen door een ongelukkig misverstand tussen Valke en Wijnste kers op 1-1. De ploeg miste de ervaring om iets recht te kunnen zetten. Daardoor liep het mis. Maar daar mag je zo'n ploeg niet op aanvallen. We kennen allemaal het effect van Cruijff in dat jaar bij Feye- noord. Maar dat heeft hij ook geen twee jaar op kunnen brengen. Dat is gewoon niet te doen. Ik heb mezelf die nederlaag tegen Hongarije kwalijk genomen, maar als coach ben je in zo'n situatie machte loos. Vooraf heb je alles doorgenomen. tot er een opening is gevonden, zijn typi sche kenmerken van het Nederlands elf tal en net als in 1974 (Cruijff) beschikt Nederland over een aanvoerder en een speler van wereldklasse (Ruud Gullit), die voor de noodzakelijke versnellingen en verrassende wendingen kan zorgen. Het Oranje-team van 1974 had het voordeel dat er weinig of niets van werd verwacht. Ajax had dan wel drie keer achter elkaar de Europa-Cup gewonnen en Feyenoord stond met een Europa- Cup en een UEFA-beker eveneens in hoog aanzien, maar de nationale ploeg had nog nooit aan een eindronde van een EK of een WK deelgenomen. Bovendien liep het in de oefenwedstrijden aller minst gesmeerd en was er veel gekrakeel geweest over de premies. Tijdens het toernooi echter groeide Nederland naar een uitgebalanceerd ge heel. Oranje controleerde de wedstrijden en daardoor bleven de onvolkomenhe den in de defensie verborgen. Rinus Is rael: "Die kwamen pas tevoorschijn in het begin van de halve finale tegen Brazi lië en in de finale tegen Westduitsland. Toen bleek dat de verdedigers de één-te- gen-éénsituaties niet altijd aankonden. Voor dit probleem kan het huidige team straks ook komen te staan. Als de pressie verslapt, de afstand tussen de linies gro ter wordt en de tegenstander zich ge makkelijk voetballend aan de druk weet Hoe ontwikkelt een speler zich, wat is het beste voor hem, wat is het beste voor de ploeg. Je moet voortdurend manoeu vreren, wikken en wegen. In mijn geval is dat ongunstig uitgepakt. Maar ik heb me nooit onder druk laten zetten". Geen spijt Overtuigd van de filosofie dat een op bouw volgens bepaalde normen en re gels een waarborg is voor succes op lan gere termijn, zou Rijvers het weer net zo doen. Hij zegt ook nergens spijt van te hebben. Behalve dan in het geval Arnold Mühren. „Achteraf vind ik het jammer, dat ik Mühren na die wedstrijd in Parijs uit beeld heb verloren. Ik dacht dat hij door blessures de kar niet meer kon blij ven trekken. De feiten hebben het tegen deel bewezen, want bij Ajax is hij een ge weldige ondersteuning. Zonder Mühren zou de jeugd daar niet overeind zijn ge bleven". Dan: „Een van de dingen waar ik het meest spijt van heb, is dat ik Neeskens rond die wedstrijd in Parijs niet tien da gen bij me in huis heb kunnen houden. Hij is voor mij het anti-type als voetbal ler, maar ik geloofde wel in hem. Zoals ik ook altijd heb geloofd in Vanenburg. Ie dereen kent mijn voorliefde voor fraai en clean voetbal, maar ook ik heb altijd ge speeld om te winnen. Ik ben niet tegen hard voetbal, maar ik hou niet van genie pig spel. Maar daar zijn we wel zelf mee begonnen, Ajax en Feyenoord voorop". Kees Rijvers kent de wetten van het hedendaagse voetbal als geen ander. Hij weigert echter resoluut de normen te overschrijden. Daarvoor is het spel hem te lief. „Als de jongelui applaudiseren als een buschauffeur door rood licht rijdt, is het toch niet vreemd als je ziet wat in het voetbal allemaal kan. Aan de spelregels ligt het niet, alleen de details zijn voor verbetering vatbaar. Dat moet van bo venaf komen, niet van de spelers. Die overtreding van Blind in Straatsburg was een aardig voorbeeld. Iedereen, in clusief Blind, was het er over eens, dat die rode kaart terecht was. Maar denken jullie nou dat die lijn zal worden doorge trokken? Hier zou hij geel hebben gekre gen, want in dit kleine landje hebben wij onze eigen normen en grenzen". Een groot bewonderaar als Rijvers in de jaren vijftig was van het Hongaarse elftal („Speciaal daarvoor ben ik in 1954 naar de WK gegaan), trok hij die lijn auto matisch door naar Brazilië en Frankrijk. Hij wist ook niet wat hij hoorde toen de Franse keeper Curkovic hem als bonds coach naief noemde omdat hij geen te genmaatregelen had genomen om Plati- ni uit te schakelen. "Je hebt nu al drie keer tegen hem gespeeld", verbaasde die zich. "Daar trap je toch niet voor de zo veelste keer in". "Volgens hem had Platini nooit aan het voetballen mogen komen. Jongens die net komen kijken, vinden het heel normaal dat zij beschermd worden, maar die van de tegenpartij moet onder de zo den. Zo'n cru onderwerp is dat gewor den. Bij het EK hou ik mijn hart vast. Het is elk toernoi hetzelfde. De eerste wed strijd wordt heel strak gefloten, maar daarna". Hoop In zijn hart hoopt Kees Rijvers op een finale tussen Nederland en de Sovjet- Unie, „waarin wij winnen en zij tweede worden, dat wel. De filosofie van Loba- novski is de mijne. Zulke mensen gun ik het succes. Lobanovski staat ook onder druk, maar de laatste tien jaar is hij bezig super-voetbal te laten zien. Dat is toch harstikke mooi". Kees Rijvers rekent Valerie Lobanovski tot zijn vrienden, daartoe behoort Rinus Michels zeker niet. Na zijn vertrek uit Zeist heeft hij ook nooit meer een woord met de bondsmanager gewisseld. „Ik wilde hem er destijds zelf bij hebben ter ondersteuning van het beleid. De manier waarop de man zijn ware bedoelingen extra duidelijk heeft gemaakt heeft me dermate teleurgesteld, dat contact met hem uitgesloten is. In mijn nieuwe func tie bij Twente zal ik mij er echter niet van laten weerhouden om alle selectiewed strijden af te stropen, die in het belang zijn van deze club. Ik zal overal ter plek ke zijn". te ontworstelen kom je zelf in moeilijk heden". Verschillen Er zijn overeenkomsten maar ook gro te verschilpunten met 1974. Om een term van Johan Cruijff te gebruiken: de veld- bezetting is anders. Oranje speelde toen 4-3-3. Omdat het met Rep en Rensen- brink over echte vleugelspelers beschik te kon het optimaal gebruik maken van de breedte van het veld. Nu houdt de speelwijze van het Oranje het midden tussen 3-4-3 (als standaardformatie), 4-4- 2 (bij balverlies) en 3-3-4 (bij balbezit). Een handicap voor het huidige team is dat het geen specifieke vleugelspelers bezit, die een tegenstander kunnen uit spelen en de achterlijn kunnen bereiken zoals Keizer, Moulijn en Rensenbrink in hun grote dagen. Rinus Israel: „Alleen aan de zijkanten ligt tegenwoordig nog ruimte. Daar kom je nog in één-tegen-één situaties. In het centrum zit alles potdicht. In Gullit be schikt Nederland echter wel over een man die een wedstrijd kan opentrekken en in het zestienmetergebied wat kan forceren. Het is alleen jammer dat Van Basten zoveel tegenslag heeft gehad en waarschijnlijk niet honderd percent is, want die heeft ook de gave om in grote wedstrijden nadrukkelijk aanwezig te zijn".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31