'Dabar' kwart eeuw op campings Bitter gevecht in RK Kerk 'De kromstaf als wapen' Positie gereformeerden in GOS blijft omstreden FmTTëmZJ -J 111 J ZATERDAG 11 JUNI 1 HENK VAN DAM ...."Op campings als Het Beloofde Land vind je ons niet (foto GPD) derjaren, en hun eigen leven. Ze mijn leven te maken? Dat is een as- zeggen: het is heel mooi om te ho- peet dat heel vaak naar voren ren, maar wat heeft dat nou met komt". 't HARDE „Een paar weken geleden hadden we onze ont moetingsdag met ruim 300 jon geren. Ze waren op een heel en thousiaste manier bij elkaar en dat geeft mij toch een positief beeld bij alle malaise, verhalen over kerkverlating en negatie ve berichten over jongeren. Er zijn nog duizenden jongeren in ons land die zich willen inzet ten voor het evangelie, ook in de kerk. Ons werk gebeurt nu al 25 jaar lang. Dat is toch een reden tot dankbaarheid". Met dat werk bedoelt Henk van Dam het jubileum van 'Dabar', een kwarteeuw evangelisatie-recreatie- werk op campings, gericht speciaal op jongeren. Het wordt gedaan door vrijwilligers uit de Gerefor meerde Bond binnen de Hervorm de Kerk. Dit jaar zijn dat ruim 300 jongeren, die, zoals Van Dam al zei, onlangs bij elkaar waren, voor in formatie en instructie. Zij geven belangeloos een paar weken van hun eigen vakantie voor 'Dabar'. Deze naam is een Hebreeuws woord en betekent zoiets als woord of daad. In de beginjaren zestig is dit evangelisatiewerk in Elburg be gonnen en het heeft zich daarna uitgebreid over het hele land. Op de Veluwe heeft 'Dabar' tal van projekten, terwijl het ook veel acti viteiten ontplooit in Zeeland en Zuid-Holland. En dat op niet-speci- fiek christelijke campings. „Op een camping als Het Beloof de Land in Voorthuizen tref je ons niet", merkt de 32-jarige Van Dam op, die godsdienstleraar is geweest op een middelbare school, maar uiteindelijk zich fulltime beschik baar stelde voor het evangelisatie werk. „Werken onder jongeren heeft mij altijd al getrokken. Ik wil ze, als het kan, meegeven wat ik zelf beleef. Dat wil ik graag met an deren delen". Dienstverlening Van Dam is nu jeugdevangelist en nauw betrokken bij evangelise rend campingwerk, dat weer on derdeel is van het evangelisatie- De Gereformeerde Kerken in Ne derland mogen lid blijven van de Gereformeerde Oecumenische Sy node (GOS), maar ze komen tijdens de volgende vergadering in 1992 opnieuw onder vuur te staan. Deze conclusie kan worden ge trokken aan het einde van de GOS in Harare. Weliswaar zal een aantal van de zwaarste critici de GOS dan hebben verlaten, (de blanke Gere formeerde Kerk in Suid-Afrika voegde zich gisteren bij de uittre- denden door het lidmaatschap op te schorten totdat de synode van deze kerk in 1991 een definitief be sluit heeft genomen) maar er blij ven over vier jaar voldoende ker ken over die veel kritiek hebben op de ontwikkelingen in de gerefor meerde kerken. De GOS riep de gereformeerde kerken op hun standpunt over ho moseksuele praktijken te herzien en afstand te nemen van het rap port "God met ons", waarin vol gens de GOS een ondermijnende visie op het gezag van de Bijbel wordt ontwikkeld. Het bestuur van de GOS heeft de opdracht gekre gen de komende jaren na te gaan in centrum ,De Windroos'. Om mis verstand te voorkomen: 'Dabar'- vrijwilligers lopen echt niet de hele dag achter vakantiegangers aan om de bijbelse boodschap aan de man te brengen. Van Dam duidelijk: „Nee, dat willen wij absoluut niet. 'Dabar' is dienstverlening vanuit de kerk op de camping. We zijn er ten dienste van de mensen. Zij wor den echt niet voor het blok gezet". Natuurlijk zijn er ogenblikken waarop jonge campinggasten in de gelegenheid worden gesteld de evangelie-boodschap aan te horen. Maar daarnaast worden allerlei re creatieve bezigheden gedaan. En volgens Van Dam zijn camping-ei genaren daar best tevreden mee, „want dan hoeven ze zelf zoiets niet te organiseren". Vandaar dat de 'Dabar'-medewerkers van tevoren goed worden geïnstrueerd wat hun precieze taak is. "Ik weet van een 'Dabar'-team dat vorig jaar op een camping elke avond een strandwandeling orga niseerde. Er waren toen ook zo'n 30 punk-jongeren bij. Van teamleden heb ik gehoord dat er aan het strand heel diepgaande gesprek ken zijn geweest. Dat ging dan over wie God nou eigenlijk is, en: waar om geloven jullie eigenlijk in Hem? En wat heb je eraan? Maar ook lieten die jongeren iets van hun eigen leven zien. En dan hoor de je van slechte gezinssituaties en van hun eigen toekomst die ze vaak somber inzagen". Vraag De teamleden van 'Dabar' krij gen regelmatig de vraag van vakan tiegangers waarom ze een paar we ken van hun eigen vakantie be schikbaar stellen voor dit werk. Van Dam: „Ze vragen niet vanuit welke kerk zoiets gebeurt, maar wie ben je zélf om dit werk te doen. Vanuit de bijbel is dat ook een heel mooie lijn. Daar lees je ook, dat mensen vragen stelden aan Jezus. Dat is iets fundamenteels geweest in de omgang van Jezus met men sen. Als mensen ook nu aan je vra gen wie je bent en wat je beweegt, dan is dat duidelijk in die lijn. En dat gebeurt vaak op de camping". ,,'s Morgens hebben we een pro gramma voor kinderen van pak- hoeverre de Gereformeerde Ker ken gevolg geven aan deze beslui ten. In 1992 moet dan advies wor den uitgebracht of de Nederlandse, gereformeerden wel of niet lid van de GOS kunnen blijven. De ver wachting is dat sommige kerken dan opnieuw proberen de Gerefor meerde Kerken eruit te zetten. Het pastorale advies van de gere formeerde synode aan de plaatse lijke kerken om homoseksuelen, ook als zij met een partner samen wonen, toe te laten tot het avond maal en de kerkelijke ambten is het grootste struikelblok voor vele GOS-kerken. De voorzitter van de gereformeerde synode, ds. E. Ove- reem, klaagde over het "ongeloof lijke gebrek aan begrip" binnen de GOS voor de positie van homo seksuelen in de Westerse cultuur. Dat verwijt gold niet alleen de pre dikanten van de Orthodox Presby- tarian Church (POC) in de Verenig de Staten die de homoseksuele ge aardheid geneesbaar achten. weg zes tot twaalf jaar. We vertellen dan een bijbelverhaal en er worden liedjes gezongen. Verder kunnen ze knutselen, en dat kan betrek king hebben op het vertelde ver haal". In de middag bijvoorbeeld een playback-show of een soort songfestival". 'Dabar' kondigt voor een hele week het programma aan. Elke campinggast kan daar dus tijdig notitie van nemen. "De doelstelling wordt daarmee voldoende uiteengezet. Wij vinden het belangrijk dat jongeren dit we ten. Bovendien weten ouders waar hun kinderen naartoe gaan". Tot Van Dams taak behoort het .toe rusten van teamleiders', "mensen die pastoraat gaan doen op de cam ping of in de gemeente", "Dat moet je niet al te technisch zien. Het be tekent ook, teamleden leren hoe ze met de bijbel moeten omgaan". Gesprekken Een kwarteeuw 'Dabar'. In 1962 was er een ontmoeting van jongeren uit één van de her- vormd-gereformeerde organisa ties. Zij wisselden ervaringen uit met kerkelijk-evangelische ont moetingen tijdens hun buitenland se vakanties. Het fundament voor 'Dabar' was toen gelegd. Op 15 juli 1963 begon het eerste evangelisa tiewerk in een recreatie-oord bij El- burg. Er kwam toen een groot aan tal vakantiegangers naar de 'evan gelisatie-tent'. Van toen af is het werk ononderbroken voortgezet. Van Dam krijgt door zijn vak een aardige kijk op wat er zoal onder jongeren (uit de kerk of uit de om trek daarvan) leeft. „Ik merk dat ze intensief bezig kunnen zijn met vragen over de bijbel en vragen daaromheen. Vragen ook die be trekking hebben op de zekerheid van het geloof. Maar ook over aller lei ethische en maatschappelijke kwesties". "Op campings tref je veel jonge ren die nooit een kerkelijke bin ding hebben gehad. Of ze hebben van huis uit wel iets meegekregen, maar later zelf met kerk en geloof gebroken. Dat laatste is vaak ge beurd omdat ze voor zichzelf het gevoel hadden, dat er geen relatie was tussen de bijbelse boodschap die ze hebben gehoord in hun kin- Ook vele Afrikaanse afgevaar digden toonden weinig begrip voor de houding van de gereformeer den. "Wat wil je ook. Aan een Afri kaan vragen wat zijn standpunt over homoseksualiteit is, is hetzelf de als aan een Friese gereformeer de vragen wat hij van poligamie vindt", aldus de gereformeerde predikant Douwe Visser, die in Zambia werkzaam is. Voor de christelijke gerefor-, meerde kerken is het doek over de' GOS gevallen. De synode had de afgevaardigden de opdracht gege ven te pleiten voor uitstoting van de gereformeerde kerken! Mocht dat niet gelukken, dan zouden de christelijke gereformeerden zeit hun biezen pakken. De Christelijk Gereformeerde Kerken zullen nu andere wegen zoeken om aan hun oecumenische opdracht gestalte te geven. Maar het was de afgevaardigden nog ge heel onduidelijk waartoe dat zal leiden. De discussie over de aanpak van apartheid leverde deze week met het voorstel van de Zuidafrikaanse predikant Nico Smith echter de meeste verrassende ontwikkeling binnen de GOS op. De Nederduitse Gereformeerde Kerk is niet ge dwongen de GOS te verlaten, zoals werd verwacht, maar onder auspi ciën van het GOS-bestuur wordt een confrontatie over de apartheid en de houding van de kerken ge houden tussen de (blanke) Neder duitse Gereformeerde Kerk (NGK) en de drie vroegere dochterkerken voor Indiërs, zwarten en kleurlin gen. Het voorstel van Smith werd ontvangen als een geschenk uit de hemel: velen getuigden dat hun ge bed was verhoord. Gezien het grote priestertekort in het bisdom Groningen worden daar voorlopig uitsluitend betaalde diakens gewijd. Dat blijkt uit een notitie van de priesterraad in het bisdom. Op het moment werken er al drie "gehonoreerde diakens". Voor deze functie is een volledige theologische opleiding van ten minste zes jaar vereist. In andere bisdommen zijn ook diakens werkzaam die overdag een gewoon beroep uitoefenen en in hun vrije tijd actief zijn in charita tieve en sociale sector van de kerk. Voor deze aanstelling is een week end-cursus van drie jaar voldoen de. In Groningen worden deze ta ken door vrijwilligers verricht en zien ze het nut niet in van het aan stellen van dergelijke diakens. Ge kozen is voor de inzet van diakens op het gebied van liturgie, verkon diging en liefdewerken. Sinds het Tweede Vaticaanse Concilie kent de Rooms-Katholie- ke Kerk "permanente diakens", mannen voor wie deze functie geen aanloopje tot het priesterschap is, maar "een blijvende levensstaat". In tegenstelling tot het priester schap komen ook gehuwde man nen hiervoor in aanmerking. NIJMEGEN (ANP) - In de Rooms- Katholieke Kerk woedt een inter nationale strijd van een Opus Dei- kerk tegen een kerk van de bevrij dingsleeg Daarbij wordt de bis schoppelijke kromstaf door het Va- ticaan als lange-afstandswapen ge hanteerd tegen de plaatselijke ker ken en vervolgens door de nieuwe kromstafdragers tegen de gelovi gen. Zo omschrijft oud-Volkskrantre dacteur Richard Auwerda de hui dige situatie in de RK Kerk rn het boek ,De kromstaf als wapen. Bis schopsbenoemingen in Neder land', dat onder verantwoordelijk heid van het Katholiek Instituut voor Massamedia (KIM) te Nijme gen is verschenen. De titel is be doeld als spiegelbeeld van het de vies van wijlen bisschop Bekkers 'De liefde als wapen'. Het boek is de vrucht van een nieuw initiatief van het KIM, waarbij journalisten in staat worden gesteld zich gedu rende langere periode op één on derwerp te concentreren. Volgens Auwerda, jarenlang de .primus inter pares' van de Neder landse kerknieuwsredacteuren en thans woordvoerder van de Ma- riënburgvereniging, is het de vraag of de normalisatie van de Nedef- landse kerkprovincie naar de zin van Rome snel en ver genoeg gaat. Gelovigen die zelf verantwoorde lijkheid hebben geproefd, laten zich niet in het gareel van onvol wassenheid terugdringen. De me thode is dan, aldus Auwerda, hen buiten de kerk te verklaren als ze de bisschoppen niet overal in ken nen en volgen. Daarvoor wordt een theologie van de kleine kudde uit verkorenen uit de kast gehaald, ook al staat die op gespannen voet met het Tweede Vaticaanse Conci lie. Sympathie voor de Acht Mei Beweging of het lidmaatschap van de Marienburgvereniging worden als beletsel gehanteerd voor een kerkelijke functie „Met de restkerk van hen die op grond van hun blinde volgzaam heid gepredestineerd zijn tot het heil, bouw je een parallelkerk op, De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft voor het eerst cijfers over haar aanhang bekend gemaakt. De kerk telt momenteel 6.893 paro chies, 67 bisdommen, 74 bisschop pen, 6.674 priesters en 723 diakens. In de 21 kloosters wonen 1190 man nelijke en vrouwelijke religieuzen. De kerk telt in totaal 1999 theolo giestudenten. Metropolitiet Vladimir van Rostov, die tijdens het concilie de ze cijfers meedeeelde, sprak niet over het totale aantal russisch-or- thodoxen. Dit wordt geschat op vijftig miljoen, ruim een vijfde van de totale Sovjet-bevolking. De kerk staat echter voor grote problemen. Het herstel van verval len of verwoeste kerkgebouwen kost heel veel geld. Volgens onoffi ciële cijfers zou 95 procent van het oorspronkelijk aantal kerkgebou wen buiten bedrijf zijn. Bovendien moet de Kerk 60 procent van haar inkomsten aan de overheid af staan. Voor de oktoberrevolutie van 1917 telde de Russisch-Orthodoxe Kerk ruim 200.000 priesters, 50.000 kerken en 20.000 kapellen. die alle terreinen bestrijkt waar de bisschoppelijke macht reikt. Pries ters worden geïmporteerd uit Spanje en Polen. De catechismus van Gijsen (.Zekerheid en vrede') is gevolgd door een .nationale' cate chismus die uit het Duits werd ver taald. Katholieke ziekenhuizen krijgen „moraalregels" opgelegd, waaraan niet-katholieken of an dersdenkende katholieken zich te houden hebben. Het katholieke on derwijs krijgt de wacht aangezegd alleen katholieke docenten te be noemen, en reken maar dat homo's en gescheiden geloofsgenoten ge weerd zullen worden," aldus Au werda. Overigens blijkt uit het boek dat reeds in de jaren '50 bisschoppen tegen de zin van betrokkenen wer den benoemd. Toen Alfrink in mei 1951 tot hulpbisschop in Utrecht werd benoemd, zei - zo schrijft Au werda - de residerende aartsbis schop De Jong tot de pas benoem de: „Ik had liever een ander ge zien." Waarop Alfrink reageerde: „Ik ook." Het boek bevat vele mededelin gen die niet door noten worden ge staafd. Dat is volgens Auwerda on der meer het gevolg van het feit dat tientallen zegslieden alleen aan het boek wilden meewerken als hun namen niet bekend zouden wor den. Auwerda noemt dat een „na vrante illustratie" van de huidige situatie in de RK Kerk. Havelaar-koffie in oktober DEN HAAG (ANP) - Elf Neder landse koffiebranders hebben een overeenkomst gesloten met de stichting Max Havelaar over de verkoop van zogenaamde Max Ha- velaarkoffie, die vanaf oktober ver krijgbaar is. De stichting, die begin dit jaar werd opgericht, is een sa menwerkingsverband van koffie planters uit de Derde Wereld, ker kelijke organisaties in Nederland, Konsumentenkontakt, ideële im portorganisaties en het koffiebe- drijfsleven in Nederland. Erevoor zitter is prof. dr. J. Tinbergen. Initi atiefnemer is Solidaridad, de inter kerkelijke aktie voor Latijnsameri- ka. De Max Havelaarkoffie wordt rechtstreeks ingekocht bij coöpe raties van koffieboeren. Groot grondbezitters en de tussenhandel blijven zodoende buitenspel. Een Max Havelaarkontrakt biedt kof fieproducenten meer bestaansze kerheid door vaste afspraken, een gagarandeerde minimumprijs en een toeslag op de wereldmarkt prijs. Een Max Havelaar-koffieboer kan hierdoor zijn inkomen bijna verdubbelen, zo meldt Solidari dad. De stichting heeft voor de finan ciering van een en ander steun ge kregen van religieuze orden en congregaties, hervormde en gere formeerde instanties en het minis terie van ontwikkelingssamenwer king. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Al- blas, 11.45 oecum. studentendienst; Mare- kerk 10 ds. Driebergen, 5 ds. G.C. Post (Er- melo); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey- Meulendijk, 11.15 pastoor Van Well; Bethle- hemkerk (Driftstr.) 10 ds. Horlensius; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur D. Ribs; Wijk 'Stevenshof(geb. 'Dijkhof') 10 kand. me vr. Buijs; Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Mondeel; Diaconessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes; Endegeest zie Oegstgeest, Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina mese.) 10 ds. Hortensius; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10en 5 ds. Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. Wallinga; Merenwijk zie herv. gem Geref. K. Vrijg. (He- rengr.) 10 en 5 ds. Houtman; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog; Ge ref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 leesdienst; Ge ref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. H.B. van 't Hof; Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Meyering; Baptistengemeente 9.30 ds. Agtereek; Evang. Gemeenschap (Middelste- gr. 3) 9 evang. L. Sussenbach, 10.30 evang. J. Faber; Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 hr. J.H.P. Zijlstra; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ds. Van Twilleri; Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.); Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8; Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 9.45 oud-kath Zoeter- woudsesingel: mensenwijdingsdienst; Ge nootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20: Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) za. 7; Rooms-Kath. K. Haag- weg zat. 7, zo. 10 30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10 30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Kret (Sas- senheim), 7 ds. Spaans (Oegstgeest). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Driel. 7 hulppredikant De Haan (Zeven hoven); Geref. Kerk 9.30 ds. Van Wijngaar den, 6.30 ds. Wattel (Hoofddorp); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 3 ds. Lof (Ca- pell'e a.d. Amstel; Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 en 6.30 ds. A. Jonkman; Kruis kerk 9.30 ds. H. Ommering; Opstandingskerk 9.30 ds. mevr. Furnee (Woubrugge), 6.30 ds. Ommering; G. Herderkerk 10 ds. Van Dok, 7 ds. Taselaar; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 en 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. R. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. R. Oort (R'dam); Sionskerk (Meteoo-laan) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk (HA); Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds.s Huisman (Hazerswoude), 5 drs. Wilschut (jeugddienst); Salv.kerk 9.30 drs. Wilschut, 6.30 ds. Van Wijngaarden, Ge ref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 10.30 ds. Smouter (Rijswijk), 4.30 ds. J.D. Smit (Baarn); Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Mey; Oud-Ge- ref. Gem. (Hooftstr. 240) 9 30 en 4.; Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Agtereek; Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 N. van Gemeren, 6.30 ds. M. v.d. Vlugt; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 ds. J. Visser; Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10.; Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10.; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u.; Remonstr. Gem. (Van Man- dersloostr. 36) geen dienst; Rk Kerk: Bonifaci- usk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoek (Aalst), 6 ds. J. Boer; Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. P.C. Pettinga; Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. R.J. v.d. Hoef, 6.30 ds. J. Wieman; Salv .kerk 9.30 ds. L. Terlouw, 6.30 ds. R.J. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 dr. C. de Jong (De Lier), 6.30 kand. P.C. Zorge (Oud- kerk a.d. IJssel); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. W.A. van den Berg (HA); Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac; Evang.-Luth. Gem. 10.30 hr. Sijp (Bussum). BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Huisman (Hazerswoude) jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk 9.30 ds. Van 't Hof, 5 ds. Huisman (Ha zerswoude); Chr. Geref. Kerk 9.30 ouderl. Ha- gesteijn, 3 ds. Quist (Apeldoorn); Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Z. de Graaf; Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Has- sefras (Maasdijk); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk, zo. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Verbeek (HA); Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 7 (HA) ds. Hofland; Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Langevelde; Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 en 6 ds. Bronsgeest (Leiden); Ontm.kerk 10 prof. dr. A. van de Beek (Val kenburg), 6.30 ds. Batelaan (Voorschoten); Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Geref. Kerk 9.30 ds. P.C. Koster, 6.30 ds. P. van der Horst; Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. H. Visser; O. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Christ; Ichthusk. 10 ds. Volk, 5 ds. Driebergen; Pniélk. 9.30 ds. Christ, 6 ds. Hovius; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 kand. J. van Beelen, 6 ds. Bogaard; Overduin 2.15 ds. Van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. v.d. Lagemaat (A'dam); Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. P. van der Horst (Vlok), 5 ds. Kersten; Tnumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 ds. De Jong (Voorhout); Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida; Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 9.30 ds. Louwerse, 3 ds. Van der Dus- sen; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. K. van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5, wo 7.30 ds. J. Mol; Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 ds. J.A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bogers (Alphen), 7 kand. Wallinga (Lei derdorp) gem. dienst; Geref. Kerk 10 ds. Gesink (Noordwijk), 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 3 ds. Bovenberg (Leiden), 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van den Born; Leythenrode 10 pater Poelsma; Elis.-ziekenhuis 10 rector Vijftigschild; Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 ds. T. Venema; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, 7 oec. dienst in rk kerk; Geref. Kerk 9.30 ds. Ba- de (Alphen a.d. Rijn), 7 ds. Schouten (Baam- brugge) oecum. dienst in r.k. kerk; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. P.C. 't Hooft; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Ge ref. Kerk 10 prof. dr. J. Veenhof (A'dam), 7 mr. Vreugdenhil (Koudekerk a.s. Rijn); Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 student P. Groen; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. G. de Lange (Oegstgeest), 5 ds. A.W. Vos; Chr. Geref. Kerk 10 (HA) en 7 ds. J. van Dij ken; Geref. Gem. 10 en 4 ds. A.M. den Boer; Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 M.' A. Brands; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew, zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif; Geref. Kerk 9.30 ds. Spoelstra (A'dam); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. De Romph (Noordeloos); Remonstr. Gem. 10 prof. D.J. Kuiper; Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geluk, 6.30 ds. Sjollema (Katwijk aan Zee); Geref. Kerk9.30 ds. Zijl (Oude en Nieuwe Wetering), 7 hr. Fluyt (Gouda);Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde (HA), 7 ds. J.B. Cats (Aalsmeer); Ge ref. Kerk 10 en 6 ds. Rang; Chr. Geref. Kerk geen opgave; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. v.d. Geer (Veenendaal). NOORDWIJK: Herv, Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Van der Lee, 5 ds. A.W. van der Plas (Bergambacht); Hoofdstr. (Zee) 10 dr. Maarsingh (Amersfoort), 7 ds. J.J. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. C J. van der Plas (Zwijndrecht) HA; Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Van der Lee; Ka pel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. J. Verhage (Broek op Langendijk); 'Sole Mio' 9 ds. Elgers ma; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst; Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Keu- ning; De Zilk geen dienst; Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenferl Kroese (Bilthoven); Geref. Kerk 10 ds. Plomp; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 9.30 en 4.30 ds. Arnold (Amers foort); Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. G. de Lange; Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa; Endegeest 10 ds. Boshouwers; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. N. Stam (Nieuwkoop); Geref. K. 9.30 ds. Baane (Nieuwveen), 6.30 ds. G. Zijl; Re monstr. Gem. geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan (Zevenhoven), 7 ds. Stelwagen (Den Haag); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Vlietstra (Zeist). RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Vermeulen, 5 ds. Smaling; Bethel- kerk 9.30 hr. J. Goedhart; Geref. Kerk Petra- kerk 9.30 ds. v.d. Zwaag (Scheveningen). 5 ds. Snel; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Terpstra, 5 ds. v.d. Velden (Haarlem); Mara nathakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Terpstra; Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Jac. van Nieuw koop; Chr. Geref. K. 9.30 en 5.15 ds. Lof (Ca- pelle a.d. IJssel); Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dienst; Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM- Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Van Achterberg (Leiden), 7 zie geref kerk; Ge ref. Kerk 9.30 ds. Rijksen, 7 ds. Van Gent 's Hertogenbosch; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. P.J. Stam, 6.30 ds. v.'t Hof (Woubrugge); Geref. Kerk 9.30 ds. Den Heeten (Hoofddorp), 6.30 ds. Nieuwenhuis (Alphenf a.d. Rijn); Rk Kerk Aar- dam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraarzat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. J. Bo gaard (Katwijk), 6.30 dr. C. Vermeulen; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 dr. S. Oegema (HA); Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C.J. de Jong; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Blanken, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zwart (HA); Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Nicolaï; Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Poort (Oisterwijk), 4.30 ds. Blenk (A'dam); Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman; Aula gemeenschap Noordhofland 10.30 gespreks- dienst; Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat.'7, zo. 9.30; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 kand. K. van Vliet (Woerden), 5 ds. T van 't Veld (Ede); Rehoboth-school 9.30 ds. Schi paanboord; Imm.kerk 9.30 ds. Van Houwelin- gen, 7 ds. Van Dok (Alphen a.d. Rijn Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm .kerk 9.30 ds. Gilhuis (Zeist); Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Vreugdenhil (Berkel) HA, 2.45 ds. Hidding (Bunschsoten) HA; Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want; Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst; Remonstr. Gem. geen dienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. J. Muis; Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra (HA); Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. C. van der Woude; Dorpscentrum 9.30 kand. C.N. van Dis; Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. C. v.d. Woude; Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Jonkers (Den Haag). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. C.N. van Dis (Wassenaar), 6.30 ds. T.A. Eijsenga, Geref. Kerk 9.30 ds. Los (Pijnacker), 6.30 dr. Bade (Alphen a.d. Rijn); Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) buitendag Weesp; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Hen/. Gem. 9.30 ds. A. de Leeuw (Maarn-Maarsbergen) (HA), 7 ds. Van Driel (Aarlanderveen); Geref. Kerk 9.30 ds. Cziria (Rijnsburg). 7 hr. Schreuder; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. Wijl- huizen; Rk Kerk St. Jan zat 7.30, zo. 9,30; Chr. Dienaark. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijn dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Hen/. Gem. 9.30 ds. Buike- ma, 6.30 ds. Eijsenga; Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema jeugddienst in herv. kerk, 6.30 drs. De Goede (Waarder); Remonstr. Gem. geen De kerk op het Kaageiland.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2