De kapper kruipt uit het dal Khadaffi, Gadafy, Gaddafi, of gewoon Qadafy? 'Spiegel-campagne' zorgde voor mentaliteitsverandering bij Nederlander Aan de chaos in medialand over spelling van buitenlandse namen komt maar geen einde ZATERDAG 11 JUNI 1988 EXTRA PAGINA 25 Kapper Hans Heemskerk uit Sassenheim: "De kapsels zijn tegenwoordig veel meer afgestemd op de wensen van de dragers". Het gaat weer goed met de kapper. Na een lange periode waarin de branche aanhikte tegen een leger 'keukenstoelknippers' en een verminderde belangstelling bij het publiek, is het bezoek aan de kapsalon weer in de lift. En dat vooral dank zij een succesvolle reclame campagne die de Nederlander weer enthousiast maakte voor een nieuw modelletje. "Je hoeft er toch niet altijd hetzelfde bij te lopen?". door Marieke Haafkens Het ziet er naar uit dat de collectieve reclamecampagne van de kappers succes heeft gehad. 'Kijk eens wat vaker in de spiegel van de kapper', luidde de oproep tot het Nederland se publiek. En dat deed men. In de afgelopen twee jaren kwamen er in Nederland duizend kapsalons bij, nogal wat 'keukenstoelknippers' ver dwenen van het toneel, de haarproduk- tenverkoop verliep voorspoedig, en de aanmeldingen bij kappersscholen stroomden binnen. Bij de opening van een nieuw kantoorpand in Huizen be sloot de kappersorganisatie ANKO deze week voorlopig door te gaan met de suc cesvolle promotiecampagne. '•'Van één hoofd kan je zoveel kapsels maken, je hoeft er niet altijd hetzelfde bij te lopen", zegt P. Kalle, voorzitter van de Nederlandse Kappersorganisatie (ANKO). Hij geeft hiermee het uitgangs punt van de campagne aan. Op de televi sie, in kranten en in etalages verschenen kleurige foto's van modellen die kapsels droegen, variërend van 'exotisch' en 'uit dagend' tot 'degelijk' en 'klassiek'. De campagne moest de consument laten zien wat'er allemaal mogelijk is bij de kapper. De resultaten van het tussentijdse ANKO-onderzoek vielen niet tegen. Nog maar 19 procent van de vrouwelijke be volking gaat zelden of nooit naar de kap per, in 1984 was dat 27 procent. Van de mannen gaat 11 procent nooit, tegen 16 procent in 1984. "Het past in het modebeeld dat de aan dacht van mensen voor hun uiterlijk de laatste tijd is toegenomen", zegt Kallé: "Men vind het belangrijk er goed uit te zien en wil daar ook meer aan uitgeven. Bovendien zien steeds meer mensen een bezoekje aan de kapper als een uitje, dat is natuurlijk positief'. Vaker De branche had die oppepper wel no dig, want in 1984 liep het kappersbezoek snel terug. De ANKO probeerde er aan vankelijk met een boekje voor haar leden ('De kapper kapt nog beter') verandering in aan te brengen, maar het effect was te gering. Een groots opgezette campagne bleek nodig. Na een investering van vier miljoen gulden, waaraan alle kappers hun bijdra ge leverden, lanceerde het reclamebu reau 'Publicis' uit Amsterdam in 1986 de slogan 'Kijk eens wat vaker in de spiegel van de kapper'. En dat werkte, het wak kerde het neem-vaker-een-bloemetje- mee gevoel bij de mensen aan, en na twee jaar campagne voeren kan bijna de helft van de Nederlandse bevolking de leus zó opdreunen. Belangrijker dan het onthouden van die slogan is hoe dan ook de toename van het kappersbezoek. Mensen gaan nu ge middeld eenmaal in de zes weken naar De krantenlezer zal er vaak de wenkbrauwen bij fronsen. Heet dat oliestaatje nou Koeweit of Kuwayt? In een poging eenvormigheid in het spellen van buitenlandse namen te krijgen, lanceerde het ANP-vorig jaar een boekwerkje dat een einde moest maken aan de chaos. Maar helaas. Zoveel kranten, zoveel meningen. En aan de verdeeldheid lijkt nog geen einde te komen. door Cees van Zweeden De Volkskrant had een arabist in dienst, NEC Handelsblad beschikte over een afgestudeerde slavist. An dere kranten hadden zich op de ar beidsmarkt nooit academici aange schaft, maar hadden toch ook wel ie mand in huis die er alles van wist. Een redacteur die 's nachts uit een die pe slaap kon ontwaken, gekweld door vragen over de enige juiste spelling van de Noordkoreaanse hoofdstad. Maar het mocht niet baten. In de ene krant heette die hoofdstad Pjongjang, in de andere Pyongyang. De NRC had een correspon dent in Kairo, de Volkskrant in Cairo. Het Vrije Volk zwoer bij Caïro. En de taalpuristen die op de kranteredacties tussen Vaals en Zoutkamp de scepter zwaaiden, de arabisten, de slavisten, de sinologen, de hooggeleerden zij dom pelden het vaderland in chaos. Toen verscheen het Algemeen Neder lands Persbureau (ANP) met een bijbel op de markt: Schrijfwijze van buiten landse namen. Het boekwerk moest orde in de chaos scheppen. Afgelopen zou het zijn met de Khadaffi's, Gadafy's, Ghadaf- fi's en Qadafy's die de media met bijna sadistisch genoegen op hun slachtoffers loslieten. De kolonel die door Allah was geroepen om Libië in de vaart der volke ren op te stoten was voortaan Al-Gadda- fi. En als de Amerikanen de woestijn- staat Libië wilden bombarderen moes ten ze dat zelf weten, als ze maar begre pen dat dat nooit meer kon geschieden vanuit de Golf van Sirte. Hun vliegdek schepen lagen in de Golf van Syrte. Ruim een half jaar is inmiddels ver streken sinds de verschijning van de de kapper; vroeger was dat eens in de twee of drie maanden. "Je kunt je haar vijf weken zelf bijhouden en dan merkje dat 't opeens niet meer zit", zegt Kalle. "Mensen die een goede behandeling hebben gehad zullen dan teruggaan naar een goede kapper". Paul Jekkers van de kappersbond van het FNV ziet naast de campagne en het modebeeld nog een andere oorzaak voor het toegenomen kappersbezoek. "Het re- eel besteedbare inkomen van verschil lende inkomensgroepen is de laatste ja ren gestegen door cao-verbeteringen en belastingverlagingen. Daardoor heeft een aantal mensen meer te besteden dan vroeger". Hij voegt er aan toe dat 'luxe artikelen' meer aanslaan in tijden waarin het beter gaat met de economie. "En de kapper is toch een vorm van luxe". Populariteit "Ik denk dat de ontwikkeling van nieuwevkniptechnieken en vooral de ver- ANP-bijbel, en de stellingen zijn betrok ken. De Telegraaf, NRC, Volkskrant, Trouw en het Parool hoonden het boek werk weg en bleven de eigen spelling hanteren. Het NOS-journaal, de omroe pen, het Algemeen Dagblad, Het Vrije Volk, en 12 van de 14 bij de Gemeen schappelijke Persdienst aangesloten re gionale dagbladen (waaronder deze krant) sloten het ANP liefdevol in de ar- De tegenstanders verwijten het ANP alleen maar meer verwarring te hebben gesticht. Waar vroeger in de Nederlandse pers unanimiteit bestond over eigenna men als Koeweit en Beiroet, worden de kolommen nu ontsierd met Kuwayt en Bayrut, vinden ze. Zelf gaven de landelijke dagbladen (uitgezonderd het Algemeen Dagblad) uit oogpunt van herkenbaarheid de voor keur aan de bestaande 'Nederlandse spelling' van buitenlandse namen, en zij zagen zich in hun opvatting gesterkt door de dit jaar verschenen vijftigste druk van de Grote Bos Atlas. Want ook bij de uitgeverij Wolters Noordhoff bleek men niet in heilige aanbidding te hebben gelegen voor het ANP. Het zou Sjoerd Hesselbach, eindredac teur van NRC Handelsblad, niet verba zen als de nieuwe spelling een vroege dood sterft. "Ik vrees eigenlijk het ergste voor het ANP. Wie je ook spreekt, of het nou op straat is of in de kroeg, iedereen vindt die ANP-spelling belachelijk. Als de televisiekijker de Journaal-lezer over Tsjaad hoort spreken en daarbij een kaartje met Tchad krijgt voorgeschoteld, begrijpt hij er niets meer van". Bij het NOS-journaal heeft men een iets hogere dunk van de televisiekijker. Ton Kamlag, adjunct-hoofdredacteur van het NOS-Journaal: "Het is onzin te beweren dat men die Arabische namen als Kuwayt en Bayrut niet herkent. Bij ons is er altijd een relatie tussen woord beeld en uitspraak. Onze ervaring is ge weest dat het publiek in het geheel niet heeft gereageerd op de nieuwe spelling". fijning van speciale behandelingen een stuk popularitet heeft opgeleverd", zegt Hans Heemskerk. Hij is vice-voorzitter van de internationale kappersorganisa tie 'Intercoiffure' en eigenaar van een kapsalon in Sassenheim. Een nieuwe techniek noemt hij bij voorbeeld het 'swingpermanent'. Dat geeft het haar geen krul maar een slinger. Als je je haar na een duik in het zwembad gewoon laat opdrogen zit het goed. "De kapsels zijn veel meer afgestemd op de wensen van de dragers. Ze zijn niet zo statisch en gewoon meer", voegt hij er aan toe. De Leidse kapper Tom Westen ziet in studenten een gat in de markt. "Vroeger liepen ze met een soort platte pannekoe ken op hun hoofd en wilden ze absoluut niets met kappers te maken hebben. Nu heb ik ze vaak in de stoel". Ook de mannen zijn volgens Westen vandaag de dag meer 'kapsel-minded'. Steeds meer mannen bezoeken de kap- Kamlag, die fijntjes opmerkt dat het NOS-Journaal nog altijd de grootste at las van Nederland is, moet voor het ove rige ook zijn NRC-collega teleurstellen. Bij het Journaal bestaan geen plannen om de ANP-spelling weer af te schaffen. Integendeel, Kamlag verwacht eerder dat de nieuwe woorden geleidelijkaan ingeburgerd raken. "In het begin dach ten we ook dat Burkina Faso nooit zou wennen, maar wie spreekt er tegenwoor dig nog van Opper Volta? Of van Bel gisch Congo, dat nu Zaïre heet?". Bijna alle tegenstanders moeten het ANP nageven dat zijn nieuwe spelling wetenschappelijk juist is. Bij de talen die salon om zich een nieuw modelletje te la ten aanmeten. Het aloude devies 'kap per, doet u maar kort gedekt' lijkt verle den tijd. Mannen hebben nu vaak precies in hun hoofd hoe ze het willen hebben. Ze stellen er prijs op er beter uit te zien. Heemskerk: "Maar dat geldt toch voor iedereen0 Het steunt je persoonlijkheid en geeft je meer zelfvertrouwen". Niet alleen de kapper doet het goed, ook de fabrikanten van haarprodukten trekken profijt van die onwikkeling. Zo steeg de shampoo-verkoop de laatste ja ren steevast met zes procent. En ook de huis-perrnanenten, schuimverstevigers, verfpakketten, allerhande gels en haar- crèmes gaan vlot over de toonbank. De fabrikanten spelen vooral in op de jonge renmarkt. "Jongeren hebben tegen woordig veel meer te besteden dan vroe ger, en als een produkt er kek uitziet zijn ze bereid er meer voor te betalen", meldt een woordvoerster van Andrélon in Bo degraven. in ons Latijnse alfabet worden geschre ven (Engels, Duits, Frans, enzovoort) gaat het ANP zo veel mogelijk uit van de oorspronkelijke spelling. Zo is Düs- seldorp vervangen door het Duitse Düs- seldorf en Frankfort door Frankfurt. Al leen dagelijks gehoorde 'vernederland ste' aanduidingen als Parijs en Warschau blijven onveranderd. En Keulen blijft Keulen, want wie heeft het ooit in Kóln horen donderen? Deze spellingen stroken nog wel met wat in het vaderlandse mediawereldje gebruikelijk was, maar er is één instituut dat halstarrig vasthoudt aan Serajewo, Frankfort en overige 'Nederlandse' spel De ANKO is met 5600 leden de groot ste kappersorganisatie in Nederland (68 procent van de kappers is lid; niet-leden zijn vooral eenmanskappers die de jaar lijkse bijdrage van 400 gulden doorgaans te hoog vinden). Leden kunnen bij de ANKO terecht met vragen, problemen, adviezen of voor juridische bijstand. Daarnaast zijn sommige kappers actief in internationale organisaties, zoals bij voorbeeld de eerdergenoemdë 'Inter coiffure'. Op bijeenkomsten van deze clubs wor den kappers op de hoogte gehouden van internationale ontwikkelingen op mode gebied. "Door ideeën uit te wisselen blijf je op de hoogte en kan je nieuwe kapsels aanbieden in je salon", zegt Hans Heems kerk uit Sassenheim. "Dat is'belangrijk, omdat gebleken is dat mensen naar een andere kapsalon gaan als ze 'eens wat an ders' willen. Op dat verlangen moet je zelf inspelen". lingen: het Genootschap Onze Taal. 'Ac tieleider' Jaap Bakker: "We willen een spelling die dichter bij het Nederlands staat. De ANP-schrijfwijze gaat lijnrecht in tegen de ontwikkeling van het Neder lands. De algemene tendens is juist de spelling van vreemde woorden te ver eenvoudigen. Boutique werd boetiek, cigaar werd sigaar en bureau buro". De theorieën van scherpslijper Bak ker, ook wel gehoord ter redactie van de NRC, ontlokken bij de Utrechtse carto graaf prof. Ormeling een minzaam pro test. "Dat is natuurlijk onzin. Iedereen weet dat de 'vernederlandste' eigenna men langzaam aan het verdwijnen zijn. Twee eeuwen geleden spraken wij nog van Ossenvoorde en Pleimuiden. Dat is nu Oxford en Plymouth geworden. En in 1946 vond je in de Bos Atlas op de kaart van Duitsland nog 30 vernederlandste namen. In de nieuwe Bos zijn dat er nog Blij Ormeling, een van de weinige echte autoriteiten op dit gebied, is eigenlijk heel blij met het initiatief van het ANP. Hij deelt niet alle door het ANP gemaak te keuzen, maar: "Het ANP heeft gedaan wat de cartografen hadden moeten doen. Er was behoefte aan een gids. Ik ben ook erg teleurgesteld door de wijze waarop in de NRC is aangeschopt tegen de ANP- spelling. Als er één krant inconsequent is dan is het wel de NRC. Landenkaartjes van Carpress die door deze Brusselse le verancier keurig vernederlandst zijn worden afgedrukt bij persbureau-verha len met Franse of Engelse spellingen". De grootste splijtzwam in de wondere wereld van de kranten is niet de spelling van Duitse of Engelse eigennamen, maar van Arabische. Arabieren plegen hun na men in Arabische lettertekens te schrij ven, die dus omgezet moeten worden in onze letters. Voor dit 'latiniseren' ge bruikt het ANP een internationaal aan vaard systeem waarmee elk Arabisch te ken wordt vervangen door een Latijnse letter. Het gevolg is dat de hoofdstad van Het ministerie van economische zaken onderzoekt momenteel de mogelijkheid om de vestigingsvoorwaarden voor kap pers te versoepelen, onder andere door de tot nu toe vereiste vakkennis niet lan ger verplicht te stellen. Niemand in de kappersbranche is daar overigens blij mee. Jekkers (FNV-kappersbond) noemt een en ander zelfs ronduit gevaar lijk. "Verkeerd gebruik van permanent vloeistoffen en chemische oplossingen kan ernstige gevolgen zoals haaruitval en kaalheid veroorzaken bij de cliënten", legt hij uit. Bovendien levert een lagere drempel tot de branche volgens hem geen voorde len op voor de werkgelegenheid. "Als ie dereen zich zomaar kan vestigen ont staan er veel eenmansbedrijfjes. Een groot aantal zal niet levensvatbaar blij ken en snel weer verdwijnen. Dat veroor zaakt onrust die de bedrijfstak niet ten goede komt", aldus Jekkers. "Boven dien wordt het vertrouwen van de cliënt geschaad, want die weet niet welke kap per nu wel of niet gekwalificeerd is". Creatief vak Voorlopig zal een gedegen kappersop leiding nog nodig zijn om in het vak te recht te komen. Op scholen is momen teel een sterke toename van het aantal aanmeldingen te zien. Jongeren zien blijkbaar wel wat in een creatief vak waarbij je bovendien met mensen bezig bent. Jaarlijks komen 4000 leerlingen van de erkende kappersscholen af. Dat is ongeveer de hoeveelheid waarvoor plaatsis op de arbeidsmarkt. De door de ANKO erkende opleidin gen zijn: partieel onderwijs in het leer lingwezen (één dag per week), een full time opleiding aan een ANKO-dag- school, en ten slotte een dagopleiding van de overheid. Daarnaast zijn er ettelij ke 'wilde' opleidingen. Voornamelijk ou dere leerlingen, die bij de erkende oplei dingen achter het net vissen omdat jon geren daar voorrang krijgen, komen hier terecht. ANKO-voorzitter Kalle spreekt overi gens liever van 'ongeorganiseerde' oplei dingen. Als hij het woord 'wilde' ge bruikt kan dat hem een boete van 10.000 gulden opleveren. Zo besliste de Utrechtse rechtbankpresident onlangs in een kort geding dat werd aangespan nen door een kappersschool buiten de invloedssfeer van de ANKO. "De men sen die van zulke opleidingen af komen hebben weinig toekomstperspectief', al dus Kalle. "De erkende opleidingen wor den steeds beter georganiseerd, en er is voor zo veel kappers geen plaats op de ar beidsmarkt". Volgens Hans Heemskerk uit Sassen heim letten kappers echter meer op ta lent en inzet dan op opleiding. "Kappers zijn nou eenmaal individualisten, ze doen wat ze goed lijkt voor hun zaak. Bo vendien zou het een beetje oneerlijk zijn mensen van andere opleidingen uit te sluiten. Die weten toch ook niet hoe die verhoudingen liggen?". Garage Hoe dan ook, veel beginnende kappers die op de krappe arbeidsmarkt geen plaatsje kunnen vinden zijn genoodzaakt op een andere manier aan de kost te ko men. Op de keukenstoel, in de badka mer, en in de tot kapsalon omgebouwde garage komt ongeveer een kwart van de totale kappersopbrengsten op tafel. "Een bedreiging voor de echte kapsa lon", zegt ANKO-voorzitter Kalle. Hij stelde in 1984 een 'zwarte lijst' samen waarop zo'n 3000 'zwartknippers' een plaats kregen. Die lijst werd doorgege ven aan de Economische Controledienst en de belastinginspecties. Boetes bleven niet uit, maar het verschijnsel bleef be staan. Over die starre aanpak is Kalle inmid dels anders gaan denken: "We moeten de kappersbranche gewoon zo aantrekke lijk mogelijk maken, dan blijven de cliënten vanzelf weg bij de beunhaas". Libanon ineens Bayrut blijkt te zijn en Koeweit Kuwayt. NRC en Volkskrant'vinden dit tame lijk onzinnig en passen een ander sys teem toe: het fonetische. Zij gaan uit van de Arabische uitspraak van Bayrut en schrijven die klanken dan in het Neder lands op: Beiroet dus. Aan deze methode kleeft volgens het ANP echter een bezwaar. Stel nu eens dat de ene Arabier Bayrut anders uit spreekt dan de andere. Welke uitspraak is dan de juiste? Guido Goudsmit van de Volkskrant (schoorvoetend): "Ja, weten schappelijk is er meer voor de ANP-spel ling te zeggen, denk ik". En stel nu eens dat president Gemayel van Libanon morgen op een landmijn loopt en wordt opgevolgd door een heer van stand van wie nog nooit iemand heeft gehoord? Hoe spel je die heer in je krant als je niet eens weet hoe hij zijn ei gen naam uitspreekt? Sjoerd Hesselbach van de NRC: "Gelukkig hoef ik dat niet te verzinnen". Grotere chaos In een poging de pluriformiteit van de pers nog wat te vergroten wilde de Ne derlandstalige dienst van het persbureau Associated Press (AP) vorige maand nog een geheel eigen spellingslijst aan de be staande chaos toevoegen. De invoerings datum is inmiddels tot nader order uitge steld omdat er bij de afnemers nogal wat praktische bezwaren bestaan. AP moet echter niets hebben van de wat bizar ogende ANP-spelling van Ara bische eigennamen, hoewel het ook de 'Nederlandse spellingen' als Beiroet en Koeweit verwerpt. Het Amerikaanse persbureau wil zich gaan baseren op de in de Arabische landen zelf gehanteerde spellingen, op de Franse spelling in de francofone Arabische landen en op de Engelse spelling in de overige Arabische gebieden. Zodat christenen en moslims elkaar binnenkort naar de keel kunnen vliegen in - naar keuze - Bayrut (ANP), Beirut (AP) of Beiroet (NRC/Volkskrant). Kolonel Muammar al-Gaddafi ANP-spelling n medialand. de grootste struikelblokken

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 25