Een dictatuur onder de grond 'De misdaad een stapje voor blijven' 'Verfrist' in de cel De Mexicaanse metro is een metropool op zichzelf Politieman volgde criminele analysecursus bij Scotland Yard ZATERDAG 11 JUNI 1988 EXTRA PAGINA 23 De Mexicaanse metro is een metropool op zichzelf, 's Ochtends om klokslag 6 uur begint de mallemolen te draaien. En 't gaat door tot diep in de nacht. Meer dan 130 kilometer spoor, 8 lijnen, 99 stations. En tijdens de spits, die op de drukste trajecten bijna de hele dag duurt, om de anderhalve minuut een trein. Trap op, trap af. Wagon in, wagon uit. Trekken, duwen, dringen. Gemiddeld 5 miljoen passagiers per dag. Met z'n allen op een hoop. Zweetdruppels vliegen in 't rond. En overal grijpgrage handen. Vooral het vrouwelijk geslacht moet 't ontgelden. Kneep in de bil, hand over de borst, en erger kan ook. door Rob Sprenkels Op luttele meters onder de opper vlakte van Mexico-stad, met zo'n 20 miljoen inwoners de grootste hoofd stad ter wereld, bestaat een wereld apart. Een Mexico in 't klein, com pleet met bedelaars, muzikanten, predikanten, dronkelappen, hoeren, homoseksuelen, corrupte agenten, zakkenrollers en zelfmoordenaars. Ook beschikt de metro over een ei gen veiligheidsdienst. In Mexicaan se tijdschriften ook wel 'politieke politie' genoemd, die gebruik zou maken van illegale cellen en niet schroomt verdachten te mishande len. Een dagje met de metro, voor alle ze kerheid samen met een Zwitserse colle ga. Want camera's, bandrecorders en mi crofoons zorgen soms voor onverwachte avonturen. De pers moet immers zover mogelijk uit de buurt worden gehouden, zo vinden de autoriteiten onder de grond, we hebben al problemen genoeg. Een dictatuur in miniatuur. Ochtendvloed We beginnen in het noordoosten Van de stad, station San Lazaro. Dik 'n jaar geleden stonden er nog voor dag en douw mensenmassa's te dringen op de tussen de straatstenen verdwijnende trappen. Maar de voltooiing van de lijnen 5 en 9 heeft oplossing gebracht. De och tendvloed van bijna 1 miljoen passa giers, die mét krakende bussen wordt aangevoerd vanuit de armentierige, troosteloze volkswijken naast het hart van de gigantische metropool, wordt nu grotendeels verwerkt in het groots opge zette station Pantitlan. Zeven uur in de ochtend. Buiten dikke dieselwolken en knallende uitlaten van de af- en aanrijdende bussen. Roest, smog en herrie. Kraampjes met vers si naasappelsap en 'quesadillas', grote maispannekoeken waarop een vettige smurrie van aardappelen, vlees, kaas of fijngestampte bruine bonen is aange bracht. Binnen is het op de perrons betrekke lijk rustig. Je hoort de op rubber zoemen de metro-stellen, piepende remmen, openslaande deuren en het futuristische gegil van de elektronische sirene. Daar na sluiten zich de deuren en als de trein vaart maakt wordt het gezoem van de naast de spoorwielen gemonteerde ban den alsmaar hoger en luider. Een Mexi caanse uitvinding, zo wordt beweerd, overgenomen door de Fransen, de peet vaders van de Mexicaanse metro. Oom agent laat een wantrouwende blik vallen op onze apparatuur. We be sluiten een ritje te maken in een van de glimmende, oranje treinstelLen. De men sen zijn muisstil. De een probeert nog gauw een extra dutje te doen, de ander leest gapend een krant of staart in de rondte met de blik op'oneindig. Ellebogenwerk Station Zaragoza. Ellenbogenwerk om eruit te kunnen komen. Er willen meer mensen naar binnen dan naar buiten. Geen greintje beleefdheid in deze onder grondse stadsjungle. Kleuters worden onder de voet gelopen. Moeders slaan ra deloos met hun vuisten in 't rond om hun grut te kunnen beschermen. Opnieuw wantrouwende blikken van een politieagent. Ik zei hem op de foto. Nog geen drie minuten later worden we op de schouder getikt. „Senores, wat doet u? Heeft u permissie?" En we zien een grijzende vijftig plusser, ruitjespak en metro-stropdas, op de voet gevolgd door de agent van de foto en nog twee nors en gevaarlijk kijkende collega's in hun donkerblauwe uniform. „Buitenlandse correspondenten, we maken van een reportage". En tegelijker tijd tonen we onze perskaarten van de 'Presidencia de la Republica' en het mi nisterie van binnenlandse zaken. De vijftig-plusser blijkt de stations chef te zijn. Hij twijfelt. „Officieel heeft u schriftelijke toestemming nodig van Te- laciones publicas' van het metro-be stuur". Hij kijkt nogeens-naar de vette letters 'Presidencia de la Republica'. „Bueno, voor deze keer dan". Maar oom agent van de foto blijft ons bijna op de voet volgen. Tijd voor een flink ontbijt. Eindelijk even uit 't zweterige, ondergrondse ge drang en een hapje frisse lucht. Alhoe wel, fris? Ademhalen in Mexico staat gelijk aan twee pakjes sigaretten per dag. Meer dan 3 miljoen auto's en 35 duizend indus trieën werpen ongestraft hun gifgassen in de atmosfeer. En recente studies wij zen uit dat meer dan 5 miljoen mensen hun behoefte in de open lucht doen, om dat ze thuis geen sanitaire voorzieningen hebben. Gevaarlijk en vies Boven de grond vragen we aan auto mobilisten waarom ze de metro niet ne men. „Gevaarlijk en vies", aldus de meesten. De mensen die wel onder gronds gaan vinden de metro vooral snel en goedkoop. Dat laatste klopt. Anderhalf jaar gele den kostte de metro amper 1 peso, min der dan één-tiende cent. Nu is het 100 pesos, nog geen dubbeltje. Om quitte te kunnen draaien zou elk kaartje eigenlijk het dubbele moeten kosten, aldus de of ficiële versie. Ook onder de grond wordt geklaagd over de veiligheid. Drukke treinstellen zijn een walhalla voor zakkenrollers en kruimeldieven. „Vaak wachten ze tot de sirene gaat, rukken ze je tas uitje handen en springen ze net voordat de deuren dicht gaan het perron op", zo vertelt Mar- ta. Niet dat het vervoer boven de grond veiliger is. Om de haverklap worden bus reizigers beroofd. Meestal zijn het vlie gensvlugge jongeren met blinkende messen. Volgens Jorge gaat het in veel gevallen zelfs om een samenzwering tus- Met een ordner vol wetenswaardig heden èn een echte bobbyhelm in zijn bagage keerde Max Daniel, hoofdinspecteur van politie in Arn hem, onlangs terug uit Engeland, een hele ervaring rijker. Daniel, die de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) onder zijn hoede heeft, volgde bij het befaamde New Scotland Yard in Londen een 'criminal intelli gence analysis training', een cursus waarbij de criminele analyse cen traal staat. Terug in Nederland staat hij te popelen om deze kennis aan collega's over te dragen. "Je zou kunnen zeggen dat ik als een soort zendeling de mensen ga motiveren". door Jennifer Faase De cursus is bepaald geen luxe, want ook in Nederland doen zich op crimineel gebied steeds vaker 'Amerikaanse toe standen' voor. Daniel wil de misdaad een stapje vóór blijven: "Vat krijgen op de za ken voordat het uit de hand gaat lopen". De criminele analyse is overgewaaid uit Amerika, waar een Californisch be drijf zich specialiseerde in het analyse ren van problemen in het bedrijfsleven. De technieken die men daarvoor ge bruikte bleken ook op criminele proble men toepasbaar te zijn en de analyse werd dan ook na enige tijd bij de Ameri kaanse politie geïntroduceerd. Scotland Yard nam vijfjaar geleden deze crimine le analyse over. sen de buschauffeurs en de boeven. „Vaak zijn het dezelfde dieven met de zelfde chauffeur", aldus zijn ervaring, „dag in dag uit". Onder de neus van de Mexicaanse poli tie, vlak voor het hoofdbureau in het hartje van de stad, zijn onoplettende au tomobilisten een gemakkelijke prooi voor horlogetrekkers. De stoplichten daar beginnen berucht te worden: raam te ver open en er wordt gegarandeerd naar je polsklokje gegrist. Uit Colombia is de mode overgewaaid om bij vrouwelijke bestuurders ratten naar binnen te gooien. Meestal spingen de dames er gillend uit, daarmee hun au to verspelend. Elke dag worden er in de Mexicaanse hoofdstad bijna 200 vierwie lers gestolen, meer dan de helft met de bestuurder erin. Terug naar de metro. Vrouwen klagen over oversekste kerels. "Ze grijpen je waar ze maar willen. Soms rijen ze in de De Britse politiemensen keken in het begin vreemd aan tegen deze manier van werken, maar na verloop van tijd begon de methode vruchten af te werpen. In het dagelijkse werk boekt de Britse politie dankzij de cursus nu veel succes. Voor de intensieve cursus (Daniel:"Het was twee weken lang de hele dag werken en 's avonds studeren"), die maximaal vier keer per jaar in Londen wordt gehouden, bestaat inmiddels zoveel animo dat er met lange wachtlijsten wordt gewerkt. De argwaan uit de beginjaren heeft in Londen dan ook plaats gemaakt voor be wondering. "Men vroeg zich eerst af: is het een loze kreet? Is het een wonder middel en wat levert het op?" verklaart Daniel. „Nu zien ze dat het in de praktijk werkt. Theoretisch klinkt alles bij cur sussen altijd heel mooi, maar deze is echt vanuit de praktijk opgezet". Puzzel Criminele analyse is, in een notedop, het passend maken van een puzzel. "Bij misdaadanalyse praten we over cijfers en grafiekjes", zegt Daniel, "bij crimine- drukte tegen je achterwerk op. En ook al protesteer je, niemand zal je helpen. Ie dereen doet alsof 'ie gek is". In het spitsuur wordt op de drukke tra jecten de helft van de trein voor vrouwen en kinderen gereserveerd. „Maar voor een briefje van duizend pesos laten de agenten ook mannen door", zo weten een paar schoolmeisjes te vertellen. Risico Station Normal. Opnieuw worden we in onze gesprekken gehinderd door de autoriteiten. Dit keer een juffrouw van dik in de dertig en een tengere, rondbui- kige agent met een grote, zwarte snor. Even mee naar kantoor graag. Even bellen. „Ik vind het best, maar als ik jul lie je gang laat gaan, loop ik het risico dat iemand me rapporteert", legt Josefina uit. Nog even wachten op iemand van 'seguridad', de enige die ons toestem ming zou kunnen geven. Ie analyse gaat het puur om de zaak op zich. Dat kan een moord of een grote fraudezaak zijn, maar ook drugshandel of een reeks inbraken die verband met el kaar houdt. Het gaat niet om het aanto nen van die zaken, maar om het oplossen en zo mogelijk voorkomen van criminele handelingen. Er zijn bepaalde technie ken waarmee je informatie kunt structu reren v/at het begrijpelijker maakt voor de politiemensen die het onderzoek doen". "In Engeland hadden ze daar een mooi voorbeeld van. Ze hadden informatie over een drugszaak, ze pakten enkele dealers, en een kruidenier bleek de drugs te verhandelen. De politie wilde het on derzoek toen stopzetten, maar een crimi neel analist wist aan te tonen dat het niet om één kruidenier en een paar kilootjes heroïne ging, maar om een grote organi satie vanuit een bedrijf in sportartikelen. Met dat bedrijf ging het slecht, maar de betrokkenen hadden wel gigantische bankrekeningen. De analist wist die lijn tjes te leggen, anders was alleen de krui denier gewist en was de handel gewoon doorgegaan". Nog een 'momentito', zo heet het na dik een half uur en een nog een tiental te lefoontjes. We beginnen er genoeg van te krijgen, maar oom agent verspert ons de uitgang. Vrolijk blijven dus, en vooral geduldig. „Ik werk om de dag 24 uur", vertelt de agent, „ik ben vanochtend om 6 uur be gonnen en ik wordt morgen ochtend om 6 uur afgelost. En dan de volgende dag begin ik weer om 6 uur". Vrije dagen? Vakanties? „Senor, van mijn salaris kan ik niet rondkomen, dus ik moet zoveel mogelijk werken". Extra inkomsten hier in de metro? Hij knikt bevestigend, maar vertelt niet hoe. 'Seguridad' is eindelijk aangekomen, een jonge knaap van amper twintig jaar, donkerblauwe blazer en grijze broek, de officiële outfit. We appeleren aan de door de Mexicaanse grondwet gegarandeerde persvrijheid en het feit dat de metro openbaar terrein is. Waarom boven de Een belangrijk onderdeel van de cri minele analyse is de zogeheten financië le analyse, het uitkleden van de grote jongens achter de georganiseerde mis daad. De portemonnee is voor velen de meest gevoelige plek. De analisten zet ten de legale inkomsten van de grote jon gens af tegen de werkelijke uitgaven. Daniel noemt voorbeelden van men sen die met een legaal, modaal inkomen zich een Mercedes en vakanties in het buitenland kunnen veroorloven en dan ook nog eens de hypotheek in drie jaar weten af te lossen. Dan gaat er een belle tje rinkelen. "Als ze veel meer uitgeven dan ze legaal binnenkrijgen, kunnen ze bijvoorbeeld door de belastingen finan cieel worden uitgekleed. In Engeland hebben ze daartoe meer bevoegdheden dan hier. De Nederlandse politie wil ook beginnen met het financieel aanpakken van de grote jongens, besprekingen daarover verkeren al in een vergevor derd stadium". Bij georganiseerde misdaad praat Da niel niet over zaakjes van een paar ton, maar over vele miljoenen. „Het is deson danks niet de ver-van-mijn-bed-show, grond wel en onder grond niet? Maar ons pleidooi is tevergeefs. We moeten mee naar het hoofdkantoor, naar 'relaciones publicas'. „Daar krijgt u schriftelijk toestemming". Niet meer dan een „bureaucratische formaliteit", zo heet het, iets dat in tien minuten is ge piept. 1 Tien minuten. Na dik een half uur op het hoofdkantoor zitten we nog steeds te wachten op publiciteitschef Gustavo Mendez. Nog een half uur later is het ein delijk zover. Mendez is het typische soort van Mexi caanse yuppie. Goedgesneden pak, auto ritair en zo glad als een aal. Perscensuur? „Ja u heeft wel een beetje gelijk. Maar we hebben in het verleden slechte ervarin gen gehad met de pers en dat proberen we nu te voorkomen". Wat voor ervarin gen? „Bijvoorbeeld foto's die pas een tijd later en geheel buiten hun oorspronkelij ke context worden geplaatst". Oppasser Verdere discussie heeft geen zin, we zullen ons aan de wil van Mendez moeten onderwerpen. Hij roep een supervisor van de veiligheidsdienst op om ons te be geleiden. „Om te voorkomen dat u op nieuw moeilijkheden krijgt met metro- personeel", zo luidt het excuus. Een oppasser dus. Heeft de metro zo veel te verbergen? Oswaldo Duarte, onze persoonlijke veiligheidsagent, gaat de vraag uit de weg. Maar in de tegen het middaguur steeds kleurrijker wordende metro wordt zijn functie al snel duide lijk. Keer op keer rent hij in de stations voor ons uit om op de grond zittende venters te sommeren hun bundeltje op te pakken. Muzikanten maken dat ze uit de voeten komen zodra ze zijn donkerblau we blazer en zijn grijze broek zien. „Al dat gespuis valt de gebruikers alleen maar lastig", zo vindt Duarte. Komt het wel eens tot een hardhandig ingrijpen? „Bijna elke dag is het wel een keer raak". Zelfmoordenaars? „Drie a vier per maand, vooral als het warm is, dan zijn het er altijd meer". Ben je wel eens bang? „Si, af en toe denk je haast dat de menigte op het punt staatje te lyn chen". Waarom? "Ach, niet iedereen is het ermee eens dat we optreden tegen dronkelappen en meer van dat soort ge spuis". incident in het station Tlatelolco. Twee veiligheidsagenten probeerden een am bulante verkoper aan z'n haren 't station uit te slepen. De omstanders grepen in en er brak een massale vechtpartij uit. Er moesten 'granaderos', de speciale op roerpolitie, aan te pas komen om de rust te kunnen herstellen. Er werden uitein delijk vijf gewonden geteld, inclusief een meisje van anderhalfjaar oud. Travestieten Na een paar uur zijn we het gezelschap van onze oppasser beu. We zeggen dat we nu wel genoeg hebben en bedanken hem voor alle attenties. Snel een verfrissing boven de grond en op eigen houtje naar het station Hidalgo, een bekende ont moetingsplaats van opgetutte homofie len en travestieten. Een hele ondergrondse gang vol. Een geüniformeerde politieagent zwaait drei gend met zijn wapenstok. „Doorlopen, doorlopen. Instappen, instappen". Maar de homo's trekken zich er weinig van „De autoriteiten dwingen ons om el kaar in plekken als de metro te ontmoe ten", zo legt Mariano uit, een jongen van een jaar of 25 met dikke lagen make-up op de wangen. „Overal worden tegen woordig razzia's gehouden, behalve hier. want hier hebben we altijd een uitweg, hier zijn we ongrijpbaar". Verderop in het station ook de nodige venters met hun koopwaar voor zich uit gestald op een plastic zeiltje. Er is van al les: Cassette-bandjes, kaartspelen, geïm porteerde sigaretten, onderbroeken, sok ken. „Voor een goeie fooi zijn de agenten best bereid om een oogje dicht te knij pen", zo legt Ramon uit. „Het meeste last hebben we van de seguridad van de me tro zelf. Die sadisten zijn in staat om je compleet af te ranselen". Verdien je er ook wat aan? „Bueno senor, wat moet ik anders. Werk is nergens te vinden en we moeten toch eten?" want iedereen wordt met de gevolgen ge confronteerd. Denk maar aan de grote reeksen autokraken en woninginbraken. Er zijn groepen die de wijken en panden uitzoeken en de kleine jongens het vuile werk laten doen. Als je de organisatie ontmantelt, neem je de inbrekers ook een stuk werk uit handen". Het opsporen van de misdaad en het fi nancieel plukken van de grote jongens achter de schermen vindt Daniel de idea le combinatie. "De geldstroom afsnijden die de georganiseerde misdaad mogelijk maakt". Daniel benadrukt dat criminele analy se geen wondermiddel is. "We moeten geen valse verwachtingen wekken. Het is ook een tijdrovende zaak: in Engeland zijn ze vaak één tot twee jaar bezig eer men tot de wortel van het kwaad is door gedrongen. Misdaad beperkt zich even min tot de grenzen van je eigen regio en er is met de analyse al met al het nodige geld gemoeid. We hebben nu als recher che al moeite om lopende zaken te kun nen blijven draaien. Ik hoop dat er voor criminele analyse genoeg geld over blijft". De directeur van de metro in Mexi co houdt ervan om van alles op de hoogte te zijn. Hij heeft zijn eigen kleine groep van agenten en 'oren' die hem dagelijks verslag uitbrengt. Schriftelijke bewijzen onthullen het bestaan van een politie-appa- raat en een knokploeg. Dankzij hun vertrouwelijke rapporten weet de metro-directeur alles van de vak bondsactiviteiten. Ook is hij op de hoogte van wat zijn werknemers tijdens informele ontmoetingen be spreken. De 'Groep van Politieke Recher che' bestaat naar schatting uit 12 man. Het 'Comando Aguila', de knokploeg, staat onder leiding van een zekere kapitein Contreras, voor zijn komst naar de metro politie agent en in het bezit van een straf blad. Hoe die politieke politie te werk gaat, wordt die dag bewezen. Plot seling wordt een door de angst ver bleekte jongeman door een geüni formeerde politieman en een in burger gehulde agent van de onder grondse naar een van die illegale cellen gesleept, een kamertje onder een van de trappen naar het perron. De deur blijft op een kier staan en laat zien wat er binnen gebeurd: een verbijsterende, perverse actie. De agent in burger hamert met de onderkant van zijn vuist op het ge zicht van de jongen - zo'n 17 jaar oud - en wijst met zijn vinger naar de geüniformeerde politieman. De jongeman moet de hand van de agent kussen en hem om pardon vragen, doet dat, maar wordt op nieuw afgeranseld totdat zijn li chaam bewegingsloos blijft. Deze verslaggever maakt van de pauze gebruik om naar binnen te stappen, toont zijn perskaart en de agenten zorgen dat ze zo snel moge lijk wegkomen uit de clandestiene cel. De geslagen jongeman breekt in een hysterische huilbui uit: „Het is dat ik ze geen geld wilde geven voor hun verfrissing". Venters stallen hun koopwaar uit op een plastic zeiltje. Dat is snel op- t als de politie eraan komt. <rotos gpd> Eindelijk weer een beetje frisse lucht. Alhoewel, ademhalen i gelijk aan 2 pakjes sigaretten per dag. Mexico staat

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23