Eén pas voor je cheques en je 24-uurs service? No problem! Pieter Winsemius kijkt altijd blijmoedig vooruit Oud-minister een nadrukkelijke 'probleemoplosser' AMSTERDAM (GPD) - "Griezelig", noemt dr. Pie ter Winsemius de grote po pulariteit die hij aan het eind van zijn ministerschap genoot. "Aan de ene kant was het heel prettig, maar aan de andere kant had het op een bepaald moment niets meer met de realiteit te maken. Wat ik ook deed, het was goed. Onzin natuurlijk, maar zo bleek het te wer ken". door Peter van der Maat Eén van de eigenschappen van een winnaar is de 'ik-wil'-geest, schrijft hij in het eerder dit jaar verschenen boek 'Speel nooit een uitwed strijd'. Die geest moet bij hem sterk zijn ontwikkeld. "Van huisuit beschik ik over een soort intellectuele nieuwsgierig heid mooie woorden, maar het is zo. Ik ben heel nadrukkelijk een probleemoplosser, zeg nooit: o jé wat moeilijk. En in de loop der tijd heb ik ook een stukje zelfvertrou wen gekweekt". "Ik heb een ongelooflijke hard heid tegen mezelf opgebouwd. Het is voor mij geen probleem om tien keer op m'n neus te gaan, als het de elfde keer maar goed gaat. Dat is denk ik een heel bijzondere capaci teit. Zelfs als het er betrekkelijk uitzichtloos uitziet, kan ik de moed opbrengen om door te gaan. Want heb je een keus? Nee". "Je moet risico's durven nemen. Dat deed ik ook toen ik 'ja' zei te gen het ministerschap. Net als ie dereen bestuurde ik het land vanachter de borreltafel en dan word je opeens gevraagd om het echt te doen. Het was 't veiligste om voor de eer te bedanken, want ik ging qua inkomen achteruit en qua risico's drastisch vooruit. Maar als je zoiets op je veertigste afwijst, ga je op dat moment mentaal met pensioen en kan je je evengoed Zijn naam duikt steeds weer op. De ene keer omdat hij een boek schrijft over topprestaties in sport en manage ment, de andere keer omdat hij een rol speeit in plannen om van FC Utrecht een club met Europese allure te ma ken. Hij presenteerde een tv-programma en wordt later dit jaar voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. In het kabinet Lubbers I was hij mi nister van VROM, tegenwoordig is hij firmant-directeur van het organisatiebureau McKinsey: Dr. Pieter Winse mius (46). meteen terugtrekken om een kalm bestaan te gaan leiden". "Uiteraard mag je je grenzen niet uit het oog verliezen. Waar de mij ne liggen? Ik ben ze nog steeds blij moedig aan het aftasten en verleg gen. Neem die presentatie van Tros-Aktua bijvoorbeeld. Ik voelde me nooit comfortabel voor de ca mera, ik durfde nooit recht in dat ding te kijken. Door toch op dat aanbod in te gaan, heb ik de kans gegrepen om dat tv-gedoe tot mijn eigendom te maken". "Die wielerveldrit-kampioen Li- boton maakt zich altijd verschrik kelijk kwaad als hij zijn voeten niet in de toeclips krijgt en dan tiert-ie tegen zichzelf: Ach sukkelaar, wat zit ge toch te nuffelen. Wat nuffelen is, weet ik niet, maar ook ik roep nu als ik een fout maak: Ach sukke laar, wat zit ge toch te nuffelen. Je zet de zaak dan direct in het juiste perspectief'. "Vorige week reed ik met tien ki lometer per uur tegen een andere auto. Dat was behoorlijk nuffelen, ben ik bang. En soms realiseer je je op een vergadering opeens: o jon gen, mijn hemel, dat had ik toch al lang moeten begrijpen, het is zo simpel. Dan heb je zitten slapen en dat is stom". Interessant Hij heeft de laatste uitzending van Het Simplistisch Verbond ge mist. Zag dus niet hoe Kees van Kooten het kantoor van McKinsey verliet met een rapport over het duo Van Kooten en De Bie. Het or ganisatiebureau adviseerde de naam De Bie wegens een te geringe naamsbekendheid te schrappen. Van Kooten en Van Kooten diende het te worden. Die raad werd opge volgd en dat betekende de onder gang van Kees van Kooten. Zelden werd de noodzaak van het instituut organisatiebureau zo mooi in twij fel getrokken. Winsemius: "Dat mag best, dat is niet erg. Als je zoiets niet meer kan hebben, gaat er veel mis in het le ven. Neu, neu, eigenlijk vraag ik me nooit af of een bedrijf als dit wel zoveel nut heeft. Ik denk dat als on ze adviezen niets zouden opleve ren, we vrij vlug uit de markt wor den gesaneerd". Op de wand naast de ontvangst balie van het Amsterdamse McKin- sey-kantoor staan de meer dan veertig steden vermeld waar zich vestigingen bevinden: over de hele wereld. Voor hij minister werd, werkte hij hier ook al. Terwijl hij niet voor een tweede periode mi nister van VROM wenste te wor den omdat hij vindt dat bewinds lieden meer behoren te roteren, sloeg hij talloze 'prachtige' aanbie dingen af en ging terug naar McK- insey. "Ja goed hè. Maar ik had het hier voor mijn ministerschap ook naar mijn zin, ben niet weggegaan om dat ik mijn buik van dit bedrijf vol had. Het was een reuze moeilijke afweging, want een paar heel goe de bedrijven toonden belangstel ling voor me. Maar ik heb voor McKinsey gekozen omdat het hier ontzettend aantrekkelijk werken is, met goede collega's en interes sante cliënten. En ik heb het nu weer naar m'n zin. Geen twee da gen zijn hetzelfde". - Als minister van VROM was u fel tegenstander van verhoging van de maximum snelheid. "Klopt. Het is voornamelijk een geloofwaardigheidspunt. Als je de zure regen tot prioriteit verheft, moet je geen compromis sluiten waardoor dat wordt ondergraven. Hoe kunnen de mensen zo'n priori teit dan nog accepteren"? "Maar goed, het aardige van de politiek is dat als de neuzen in de Tweede Kamer zijn geteld, je niet moet blijven zeuren. Dat heeft geen zin meer, het spel is dan ge speeld". - Was u met die 120 kilometer ak koord gegaan "Dat is als, als, als... 't Is te mak kelijk om het vanaf de zijlijn beter te weten. In gedachten heb ik vele goal's gescoord als ik naar het voet bal keek. Hoe is het in hemelsnaam mogelijk dat de bal soms op ander halve meter van het doel over wordt geschopt"? "Je moet altijd proberen vooruit te kijken en niet achteruit daar geloof ik in. Ik heb me dat aange leerd en het werkt best. Anders blijf je alleen maar buitengewoon gefrustreerd met allerlei dingen zit ten". - Hoe vindt u dat de WD'er De Korte nu minister van economische zaken is. Dat was de enige baan die u bij de vorming van Lubbers II ambieerde. "Om heel eerlijk te zijn, ik vind dat de pers en de politiek hem te kort doen. Op een aantal plaatsen gebeuren heel goede dingen. Maar hij heeft nou eenmaal een bepaald imago en imago's hebben vaak niets met de werkelijkheid te ma ken. Daarover kan je je beklagen, maar dat helpt niks, zo is het nou eenmaal, het is een hard leven". - U bent geïnteresseerd in techno logische ontwikkelingen en betoogt op gezette tijden dat economie op z'n kop komt te staan, zodra er een keiharde plasticsoort wordt gevon den die de plaats van staal kan in nemen. Begrijpt u dan v plastic hoesje voor het nieuwe pas poort zoveel problemen veroor zaakt? "Die paspoort-kwestie is iets bij zonders. Ik kan 't totaal niet volgen en denk gevoegelijk dat het één van de meest opgeklopte vertonin gen van de maatschappij is. Waar gaat het nou helemaal om? Ik kom prima over de grens met dat zwarte vodje. Een echt probleem is de jeugdwerkloosheid, dat hoort de eerste prioriteit te hebben en is veel belangrijker dan de 120 kilo meter of dat paspoort". "Ik heb een zeer groot respect voor Van der Linden, hij zat in mijn tijd in de Kamer en was één van de beteren. Diezelfde staatssecretaris moet nu de Europese eenwording stimuleren dat is een belangrijk onderwerp. Als die man echt is af gebrand, heeft de politiek zichzelf weer eens een vrij gruwelijke daad aangedaan". "Je moet er altijd voor zorgen dat er geen verliezers zijn. Waar je naar moet streven is dit: Als ik nou eens win maar we voorkomen dat jij ver liest, dan zijn we samen een aardig eind verder. Als je het zo kan plooi en dat optisch iedereen als winnaar eindigt en ik op termijn steeds mijn zin krijg, dan heb je een aardige si tuatie bereikt". "Soms word je in de politiek of de ambtenarij onderuit gehaald. Dan neem je bloedig wraak en het liefst in het openbaar. Dat klinkt een beetje gek, maar je moet 't bij tijd en wijle doen, ik geloof er nu echt in. Eerst had ik er de pest aan en probeerde ik uiterst vriendelijk te blijven- en iedereen oplossingen aan te bieden. Maar zo werkt het niet, je wordt zo af en toe bedon derd en als je dan niet corrigeert, word je de goedzak van de club en dat moet je voorkomen". - Tijdens dit gesprek heeft u vrij wel onafgebroken naar buiten zit ten kijken, i "Dat is nadenken. Als ik nadenk kijk ik weg, kijk ik mensen niet aan. En ik zie ook niet wat daar bui ten gebeurt. De blik staat op onein dig". Pieter Winsemius: 'Soms zit ik behoorlijk te nuffelen' (foto GPD) Goed nieuws: bij de Nutsspaarbank kom je vanaf je 16ejaaralsnel in aanmerking voor een Eurochequepas. De bank geeft jongeren zelfs de mo gelijkheid om gratis kennis te maken met dit moderne elektronische betaalmiddel. 24-uurs service? No problem! Met die Eurochequepas kun je nu al bij zo'n 30 geldautomaten van de Nutsspaarbank terecht. En dat aantal neemt de komende tijd nog fors toe. Geldautomaten andere banken? No problem! In Nederland kun je met je Euro chequepas ook nog eens terecht bij geld automaten van een groot aantal andere banken. Dus geld opnemen buiten je woon gebied is ook no problem! Geldautomaten in het buitenland? No problem! In het buitenland hoef je ook al niet zonder geld te zitten. Ook daar kun je namelijk geld halen bij-veel geldautomaten (Spanje, Portugal, Italië, Engeland, Duits land, Frankrijk en Denemarken). Betaalautomaten? No problem! Zonder geld en zonder benzine? Met de Eurochequepas is dat zo verholpen. Bij een groeiend aantal tankstations kun je met je Eurochequepas betalen via de betaalautomaten. Cheques? No problem! Automatisch of alleen tijdens de vakantie? Bij de Nutsspaarbank kun je altijd cheques aanvragen. éi Je merkt het. Het Kombi-pakket, met daarin een spaar- en betaalrekening, is de meest probleemloze oplossing voor sparen en betalen. Ideaal voor wie een studiefinanciering geniet, inkomsten heeft uit een job of een financiële bijdrage krijgt van bijvoorbeeld de ouders. Dus stap voor meer informatie even binnen bij één van onze kantoren. De Nutsspaarbank doet meer.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20