Getergde Duitsers slaan terug Valse start in Warmond y^an de yjlijn—. Wijnveldt en Janzen gaan onderuit Evenwicht in titanengevecht met Italië ZATERDAG 11 JUNI 1988 PAGINA 13 Weinig publiek bij saaie Daviscup-strijd WARMOND Voor het Neder lands tennisteam is het niet te ho pen dat de pijnlijke verstandskies van Michiel Schapers verstrekken de gevolgen heeft. De afwezigheid van de beste nationale tennisser, geblesseerd en bovendien "een beetje tennismoe", betekende in het Daviscup-duel met Senegal op de banen van Dekker in Warmond een gevoelige aderlating voor de formatie van coach Stanley Fran ker. Zonder Schapers moest het Nederlands team tegen de Afri kaanse ploeg na de eerste dag ge noegen nemen met een 1-1 score. En dat was eigenlijk een tegenval ler. Terwijl Stanley Franker zich gis teravond ontevreden toonde over de verrichtingen van zijn pupil Tom Nijssen (die verloor van Yaya Doumbia), was Dekker-voorzitter Philip van der Kwast bijzonder in genomen met de ontwikkelingen op de tennisbanen in Warmond. De gelijke stand heeft immers tot ge volg dat de enkelspelen van mor gen (vandaag om 15.00 uur wordt het dubbelspel afgewerkt) van be lang zijn en dat is weer van invloed op de publieke belangstelling. Die gisteren in Warmond overigens bit ter tegenviel. Op het moment dat de Senegaleese sterspeler Yaya Doumbia en Tom Nijssen op het punt stonden hun, naar later bleek, uitermate vervelende tennispartij te beginnen, bevonden zich meer scheidsrechters en ballenjongens dan toeschouwers op de piste. Concurrentie van het EK-voet bal? "Welnee", geloofde Van der Kwast. "Zo'n vrijdagmiddag ligt al tijd wat moeilijk voor het publiek. Je moet er tenslotte een vrije dag voor nemen om te komen kijken en dat heeft niet iedereen er voor De Daviscup-strijd voor de Eu ropese-Afrikaanse zone speelde zich zodoende af in een uiterst sfeerloze omgeving. "Maar dat zal ongetwijfeld veranderen. Op zater dag en zondag komen de tennislief- hebbers ongetwijfeld naar deze wedstrijd kijken", toonde Van der Kwast zich optimistisch. Beckenbauer: 'Verdediging te Hchtziiinig'' DUSSELDORF (GPD) - De kop van het EK is er af, maar de kop van der Kaiser staat nog fier op zijn li chaam. Met dank aan scheidsrech ter Keith Hackett, die doelman Walter Zenga één stapje te ver zag gaan. „Hoogst ongebruikelijk in het internationale voetbal", treur de de Italiaanse coach Azeglio Vici- ni. Het leger gezworen vijanden van Franz Beckenbauer moest de geplande executie van de teamchef in ieder geval afblazen. Sterker, gisteravond was het Beckenbauer zelf, die kritiek spuide. Op zijn Mannschaft. „Ik ben daar hard in", zei de Duitse bondscoach. „Ik vond dat de verdediging het in de tweede helft te lichtzinnig heeft opgevat. Goed, we zijn sterk begonnen, heb ben de Italianen onder druk gezet. Maar daarna hebben we de greep op de wedstrijd, zeker op het mid denveld toch weer verloren. Onbe grijpelijk, want die Italianen heb ben geen elftal van wereldklasse. Als wij in de halve finales willen komen, kunnen we oqs een derge lijke lichtzinnigheid niet permitte- Met name Matthias Herget kreeg er flink van langs. Net als de Duitse fans, die de libero op een snerpend fluitconcert tracteerden, had ook Beckenbauer het geknoei van Her get gezien. „Een ervaren verdedi ger als Herget mag dergelijke fou ten niet maken", siste de bonds coach. Maar voor het overige was Bec kenbauer natuurlijk in zijn nopjes. Het resultaat was prima, het spel bij vlagen goed. En de Italianen speelden natuurlijk ook prima, vond hij. De twee coaches bleken gister avond zo vriendelijk elkaar met verbale schouderklopjes te overla den. Azeglio Vicini voorspelde een lange mars van de Duitsers. „Tem peramentvol elftal. Die komen een eind", klonk het diplomatisch. „Ik vond ze helemaal niet zo defensief als vooraf werd beweerd. Echt, ik telde maar twee echte mandek kers. De rest schoof telkens in". Maar innerlijk moet de grijze coach hebben gekookt van woede. Zijn Squaddra Azzurri had de Duitsers moeten kloppen. Maar, vond hij desondanks, „het resultaat was een goede weerspiegeling van de krachtsverhoudingen". Pas na lang aandringen gaf de coach toe, „dat we het in de tweede helft heb ben laten liggen". Voorzichtig bleef Vicini ook over de merkwaardige arbitrage van de Engelse fluitist Keith Hackett. Kwaad bloed is in de voetbalwe reld natuurlijk zó gezet. „Hij floot een goede wedstrijd", zei de Itali aan derhalve. „Het is altijd moeilijk om een openingswedstrijd te lei den". Om in een bijzin toch de overtreding van doelman Zenga aan te halen. „De scheidsrechter had een lichte hand in het resul taat. Zo'n beslissing zie je zelden". In dat geval zal 'Dekker' geen ex tra winst opstrijken. De interland valt onder de volledige verant woordelijkheid van de KNLTB. "Die draait voor alle kosten op", al dus Van der Kwast. "Het kost ons niets. Voor het gebruik van de mas sageruimte krijgen we zelfs een vergoeding. We worden er eigen lijk alleen maar wijzer van". Een 'lobby' van de voorzitter tij dens de nationale tenniskampioen schappen in het Brabantse Son had tot gevolg dat Warmond als speelplaats van de Daviscup-in terland werd verkozen. "Ik schoot in Son de PR-functionaris van de Bond aan. Of hij bereid was een kijkje te nemen op ons park. Hij bleek uiteindelijk dermate onder de indruk dat de Bond werd gead viseerd om deze interland in War mond te spelen". Van der Kwast heeft nog meer pijlen op zijn boog. "We willen in de toekomst het nationaal kam pioenschap naar Warmond halen. Dat is in de komende drie jaar ver geven aan Son, maar ik denk dat we daarna een goede kans maken. Het is toch een goede zaak voor de Leidse regio om toptennis hier naar toe te halen. We hebben er de accommodatie voor". Het centre-court was ten behoe ve van de interland omgeven met twee grote tribunes. Ze boden gis teren een trieste aanblik. De hoog uit vijftig belangstellenden kregen tot overmaat van ramp een draak van een tennispartij voorgescho teld. Tom Nijssen maakte bonds coach Franker duidelijk dat hij niet de juiste man is als vervanger van Michiel Schapers, die overigens vandaag wel in het dubbelspel zal uitkomen. Nijssen stond tegen Doumbia geregeld aan de grond vastgenageld. De Limburger, die eerder tweemaal van de in Parijs woonachtige Afrikaan had gewon nen, toonde geen enkel initiatief en dat kwam hem uiteindelijk op een terechte nederlaag te staan: 6-3, Zoals meestal als een hoofdprijs te verdienen valt, gingen de Duitsers daarin voorop. Getergd tot op het bot door de negatieve en soms ronduit sarcastische analyses in de vaderlandse pers, draaide de Duit se vechtmachine een helft op volle toeren. „Als ze er staan moeten, zijn ze er heus wel weer", voorspel de Arie Haan al vooraf. Al even op merkelijk is de veerkracht van de Duitsers bij een achterstand. Dat was gisteravond al niet anders. In deze openingswedstrijd werd echter ook eens te meer duidelijk, dat de Italianen niet voor spek en bonen naar de Bondsrepubliek zijn gekomen, zoals bondscoach Azeglio Vicini iedereen vooraf wil- Van der Louw aangeklaagd ZWOLLE - De tuchtcommissie van de afdeling Zwolle van de KNVB heeft bij de tuchtcom missie van de sectie betaald voetbal een klacht tegen André van der Louw ingediend. De Zwollenaren houden volgens artikel 4, lid 1 van het regle ment de voorzitter van de sectie betaald voetbal verantwoorde lijk voor de chaos rondom de verdeling en verkoop van de kaarten voor de eindronde om het Europees kampioenschap voetbal. De afdeling Zwolle is, net als een aantal andere afde lingen trouwens, uitermate ont stemd over de handelwijze van de KNVB, die toegezegde aan tallen kaartjes niet na is geko men en de bestellingen niet heeft opgestuurd. Administra teur Korthagen van de afdeling Zwolle heeft donderdag tot laat in de avond op het bondsbu- reau in Zeist doorgebracht om nog aan een aantal, reeds lang beloofde, kaarten los te weken. Uiteindelijk kreeg hij 148 van de 176 bestelde kaarten. 1-6, 6-2, 7-5 na ruim drie en een half uur 'recreatief geschuifel. De 0-1 achterstand wekte nogal wat verbazing, want de verwach ting was dat Nederland de Afri kaanse opponent zou platwalsen. Tot op de dag voor het duel was het onduidelijk of Senegal een repre sentatief team op de been zou kun nen brengen. Het was onzeker of Doumbia in Parijs wel op tijd op het vliegtuig was gestapt en Abou Berthe had niet op tijd een visu- maanvraag ingediend. Voor de Se- negalezen liep het uiteindelijk met een sisser af, maar een goede voor bereiding was het allerminst. Desondanks trok Doumbia, nummer 117 van de wereld, tegen Tom Nijssen aan het langste eind. Vooi^Nederland was het een goede zaak dat Menno Oosting zich in aanmerkelijk betere vorm dan zijn landgenoot toonde. Abou Berthe werd slechts vier games gegund in een eenzijdige partij: 6—0, 6-1, 6-3. ROB ONDERWATER LEIDEN - In het dubbeltoernooi van de Merenwijk hebben Dave Wijnveldt en Taco Janzen gisteren hun titel niet kunnen prolongeren. Het tennisduo verloor in de halve finale Cl van Jan-Hein Bader en Ronald Lammers. Bader en Lammers, die vorig jaar nog het mannendubbel C2 op hun naam schreven, wonnen de eerste set met 6-2. In de tweede spelreeks bij een 4-2 stand in het voordeel van Wijnveldt en Janzen wist eerstgenoemde ondanks een achterstand van 0-30 zijn service te behouden en daarmee werd het 5- 2. Wijnveldt en Janzen wonnen de set met 6-3, maar konden het in de derde set, ondanks de adviezen van 'dubbelmaster' Martin Hoekstra, toch niet bolwerken: 3-6. Bader en de doen geloven. De hardheid die zij op zeker moment in het spel brachten, waarvoor Maldini en An- celotti met geel bestraft werden, verraadt wel degelijk de hunkering van deze nieuwe generatie interna tionals om een gooi te doen naar de Europese titel en de 300.000 gulden de man die op het spel staat. „Voor ons", herhaalde Vicini na afloop nog eéns, „is dit EK niet meer dan een tussenstation op weg naar het WK van 1990 in eigen land. Daar werken wij stap voor stap naartoe. In dit toernooi moeten de spelers ervaring opdoen. Het zijn bijna allemaal spelers uit de lich ting 1963-'64, voor wie het grote werk allemaal nog moet begin nen". Hoe groot de individuele kwaliteiten van spelers als Vialli en Mancini zijn, ondervond de Duitse verdediging aan den lijve. Uitein delijk kwamen Herget c.s. maar net met de schrik vrij. Al vooraf waren de vooruitzich ten voor de ploeg van de ongedi plomeerde Franz Beckenbauer weinig gunstig. In de vier ontmoe tingen waarin de twee landen duel leerden op een eindtoernooi (EK of WK) kwamen de Duitsers nooit tot winst. De deels mislukte voorbe reiding op dit toernooi en de storm van kritiek die losbarstte na de ge flopte generale tegen Joegoslavië maakte Beckenbauer onzeker. Het gesjoemel met Borowka en Büchwald, die onder druk van bui tenaf uiteindelijk de voorkeur kreeg boven de verdediger van Werder Bremen, deed de ploeg al evenmin goed. Fanatiek De Italianen misten echter de rijpheid en de ervaring, maar ook de discipline en de koelbloedig heid om de zwakte in de Duitse af weer ook in de cijfers tot uitdruk king te brengen. Het was ook geen toeval dat de openingstreffer van Roberto Mancini (op aangeven van Donadoni) het rechtstreeks gevolg was van een blunder van Matthaus. Vooral in het centrum van de ver dediging rammelde het aan alle kanten en stapelden Herget en Ko hier de ene fout op de andere. De eerste aanwijzing daarvoor kregen de Italianen al in de ope ningsminuut, maar alleen voor Im- mel schoot Vialli de bal steenhard tegen het lichaam van de omstre den Duitse doelman. Twintig mi nuten na de rust wist Herget niets beters te bedenken dan de bal als een pupil op de schoen te nemen. Maldini kreeg een niet te missen kans, maar alleen voor Immel joeg de ploeggenoot van Gullit de bal steenhard in het zijnet. Zes minuten eerder had Andreas Lammers zullen vandaag Maarten Kallenberg en Martijn Royen ont moeten in de finale. Kallenberg en Royen schakelden Erik Bolten en Jan-Pieter Hartwijk uit met 6-3, 6- Jossie van der Voort en Joan Zonnevylle hadden een zware dob ber in het vrouwendubbel Cl aan Mirjam Siemerink en Nathalie van der Voort.'Siemerink en Van der Voort kwamen in de eerste set aan vankelijk voor met 4-1, toen met 4-5 achter om vervolgens weer de lei ding te nemen met 6-5. Uiteindelijk moesten zij toch de eerste set inle veren met 6-7, maar wonnen de tweede met dezelfde score. In de laatste spelreeks bleken Van der Voort en Zonnevylle toch te sterk en trokken aan het langste eind: 6- Jossie van der Voort mocht ver volgens meteen met haar partner Dave Wijnveldt uikomen in het ge- mengddubbel Cl tegen Kitty van der Mey en Ruud van der Voort, maar had kennelijk weinig last van vermoeidheid want Van der Voort en Wijnveldt kwamen met 6-2 en 6- 1 tot een overtuigende overwin ning. Robert en Sander van der Salm zegevierden over frederik en Die- derik de Leur met 6-2 4-6 en 7-5. In de laatste set brachten de gebroe ders De Leur een 2-5 achterstand nog terug tot 5-5, maar dolven toch het onderspit. Voor de overige utslagen zie sco rebord. ESTHER VAN ZUUREN METTMANN KJPD) - „De och tendtraining van gisteren was ta melijk relaxed. We hebben wat gelopen en wat rekkingsoefenin gen gedaan. Na een wedstrijd kun je beter wat gaan uitlopen, dan dat je niks doet, want dan blijf je met stijve spieren zitten. Aan het eind van de training heb ben we nog een partijtje tennis- voetbal gespeeld. Vanwege zijn fluwelen techniek voelt vooral Arnold Muhren zich daarbij als een vis in het water. Hij springt er dan ook altijd bovenuit". „Hoe dichter we de wedstrijd tegen de Russen naderen, hoe meer rust we van Michels krij gen. Iedereen moet volledig fit aan dat duel kunnen beginnen, vindt hij. Iedere speler vult die vrije uurtjes op zijn eigen manier in. De een luistert naar muziek, de ander leest een boek, waar ik zelf overigens geen interesse voor kan opbrengen. Ik verheug me iedere dag weer op het mo ment dat ik naar huis bel. Het doet mij wel wat als mijn doch tertje dan de hoorn uit de handen van mijn vrouw trekt en begint te roepen 'dada pappa'. Ik besef dan altijd weer dat er nog andere dingen bestaan dan alleen de voetballerij". „Door schade en schande word je wijs. zegt men. Door die bewuste doodschop-affaire heb ik dat nu ook gemerkt. Daarom heb ik dan ook besloten om van af nu alle interviews die ik geef van tevoren te lezen, om op die manier alle eventuele problemen te voorkomen". „Net als de Duitsers houden ook wij iedere dag weer ernstig rekening met het voedsel dat wij innemen. Wij zorgen er voor dat wij vooral veel vitaminen in de vorm van bruistablétten binnen krijgen. Alles wat wij gebruiken staat op papier, want er wordt, zoals zo vaak bij belangrijke toer nooien, een dopingcontrole ge houden. Een kwartier voor het einde van de wedstrijd worden door het lot twee spelers aange wezen, die na afloop een plasje moeten doen" „En dat is niet altijd even pret tig, zoals ik zelf heb ondervon den na de Europa-cupfinale te gen Benfica. Samen met Berry van Aerle was ik toen uitgeloot voor de dopingcontrole. Doordat je tijdens een wedstrijd enorm veel vocht verliest, is het niet eenvoudig dan een plasje te pro duceren, hebben wij toen ge merkt. Na ongeveer twee uur te vergeefs proberen, slaagden wij er eindelijk in een heel klein beetje in een flesje te plassen. We waren op dat moment al goed aangeschoten vanwege het vele bier dat we hadden gedronken om toch maar aan de controle te kunnen voldoen. Maar als we van de Russen winnen en ik word opnieuw uitgeloot om te plassen, dan ga ik echt lachend naar de dopingcontrole toe. dat verzeker ik u". RONALD KOEMAN DÜSSELDORF (GPD) Het .openingsduel van een Euro pees of wereldkampioenschap spreekt zelden tot de ver beelding. Westduitsland-Italië (1-1) maakte daarop gister avond in Düsseldorf geen uitzondering. Het titanenge vecht tussen twee van de sterkste voetballanden in Europa verveelde weliswaar niet, voer voor fijnproevers was het in geen geval. Slechts op basis van inzet en vechtlust kon de ze wedstrijd een voldoende scoren. schot van Giannini te blokkeren. De Italiaanse spelverdeler z Brehme de vice-wereldkampioen, die op geen van de laatste tien grote toernooien ontbrak en die zes keer de finale haalde, op gelijke hoogte gebracht. De manier waarop ook deze treffer tot stand kwam was il lustratief voor het niveau van het openingsduel. De niet altijd even punctueel leidende Hackett was het niet ontgaan dat doelman Zen ga te veel stappen had gemaakt. Van net binnen het strafschopge bied schoof Littbarski de bal voor de linkervoet van Brehme, die de bal in de uiterste benedenhoek de poneerde. Onverdiend was die gelijkmaker niet, al was het alleen al op basis van de fanatieke wil en de nimmer aflatende ijver die zij een uur lang aan de dag legden. Voor 65.000 toe schouwers begon het thuisland het openingsduel tussen de twee WK- finalisten van 1982 overrompelend, het optisch overwicht zette echter weinig zoden aan de dijk. Om de simpele reden dat het team van Franz Beckenbauer de klasse en de intelligentie mist om een verdedi ging uiteen te rafelen. Het spitsen- duo Völler-Klinsmann kwam am per in het stuk voor, op het mid denveld misten Littbarski, Matt haus en Berthold het raffinement en het spelinzicht om de nog tame lijk onervaren Italianen op de rand van de afgerond te brengen. Aanvallend De formatie van Azeglio Vicini herbergt individueel heel wat meer klasse. De opvolger van Enzo Bear- zot, die als enige van de acht EK- trainers nooit een interland speel de, hield twee jaar geleden schoon schip en bedankte de sterren van weleer voor hun diensten. In de se lectie van twintig EK-gangers zijn nog slechts twee spelers (Altobelli en Bergomi) over, die twee jaar ge leden de afgang in Mexico mee maakten. De voormalige jeugd- coach, die als assistent van Bearzot vanaf 1969 op alle grote toernooien present was, beloofde de tifosi een wat meer aanvallende speelstijl. Dat maakte hij gisteravond in Düs seldorf waar. „Dit is een team met sterke of fensieve kwaliteiten. Die wil ik uit buiten. Italië heeft in de loop der ja ren ten onrechte de naam gekregen van een negatieve ploeg, dat moet maar eens afgelopen zijn. Daarom willen we ons tijdens dit EK niet beperken tot het vasthouden van de bal". Die belofte maakten de Ita lianen gisteravond goeddeels waar, maar zij besloten onmiddellijk tot TENNIS - Paul Dogger, die on langs bij het internationale tennis toernooi van Ede enkele opvallen de prestaties leverde, is tijdens de Amsterdamse tennistitelstrijd uit geschakeld in de kwartfinale. De als eerste geplaatste Dogger ver loor in zijn woonplaats gisteren in drie sets van de voor het Leidse Unicum uitkomende Jacco El- tingh, 6-0, 3-6, 2-6. een wapenstilstand toen halverwe ge het tweede part duidelijk werd dat de kans op een nederlaag groter werd dan een overwinning. Die patstelling werd niet meer door broken, waardoor de ontmoeting eindigde in een voorspelbare remi se. Beide ploegen waren er tevre den mee. Oranje-spelers weggestopt in een zijvak DUSSELDORF (GPD) - Wegge stopt in een zijvak op de tweede ring van het Dusseldorfer Rhein- stadion bekeken de spelers van het Nederlands elftal gisteravond de EK-openingswedstrijd tussen Westduitsland en Italië. De KNVB was er niet in geslaagd betere plaat sen te regelen. Bondscoach Rinus Michels haalde slechts berustend zijn schouders op. Berustend: „Met die Oranje-paspoorten en toe gangskaartjes-affaire heeft de KN VB zich al onsterfelijk gemaakt". Een kwartier voor tijd verlieten de Oranjespelers hun plaatsen en zochten de uitgang op. Michels: „Anders zouden we in de grote drukte terecht zijn gekomen. Dat zou veel tijd hebben gekost en dat leek me niet zo wenselijk. We had den de wedstrijd natuurlijk ook via de tv kunnen volgen, maar de meerderheid wilde het evenement zelf beleven, vandaar dat we naar het stadion zijn gegaan". De persconferentie, de laatste voor de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal morgen tegen de Sovjetunie, die de generaal gister middag belegde, nam nog geen twee minuten in beslag. Michels liet weten dat er geen blessures wa ren, dat de openingswedstrijd zou worden bezocht, dat er zaterdag (vandaag) nog twee keer zou wor den getraind, dat op zondagmor gen een wandeling zou worden ge maakt en dat hij.de opstelling pas op zondagmiddag aan de spelers bekend zou maken. Op de vnaag waarom hij zijn ba sisformatie niet eerder prijsgeeft, antwoordde de bondscoach: „Dat ben ik niet gewend. En ik door breek niet graag dergelijke ge woontes. En bovendien zouden dan vooraf een aantal spelers door persvertegenwoordigers worden bestookt, of omdat zij wel spelen, of omdat zij niet spelen". De vermoedelijke opstelling van Oranje: Van Breukelen; Van Tigge- len, Ronald Koeman, Rijkaard, Van Aerle; Van 't Schip, Wouters, Muhren. Vanenburg; Bosman. Gullit. ADVERTENTIE 20 21 22 23 24 25 JUNI EEN HELE WEEK MOTORSPORT IN ASSEN ff Ma. EK- Training ff Di EK-Races/TT Formule 1 training ff Wo TT Training K Do. TT Training/ TT Formule t Flace/Histonc TTBVr TT Training WZa. Dutch TT *cCVt\ DOE EEN WEEKJEASSEN.A^m

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13