Bouw kantoor voor BSF aan Grachtweg begint dit najaar 'We zijn met de emancipatie terug bij af Bemiddelingsbureau vestigt zich in centrum bollenhandel Laatste bijeenkomst Vrouwentrefpunt Alkemade ra m nana ZATERDAG 11 JUNI 1988 REGIO PAGINA 11 LISSE Nog dit najaar gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van een kantoor en handelscentrum voor het Bemiddelingsbu reau Sierteeltprodukten Flora bv (BSF) aan de Grachtweg in Lisse. De dochteronderneming van de Rijnsburgse veiling Flo ra, die bemiddelt bij de han del in stekken en bollen, vestigt zich hiermee in het centrum van de bloembol- lenhandel. Aan de Gracht weg zijn ook de bloembol lenveilingen CNB en Ho- baho gevestigd. BSF kocht met het oog op de nieuwbouw begin dit jaar van de gemeente Lisse het voormalige autobedrijf Broekhuizen op de hoek van de Grachtweg en de Ruis- hornlaan. De gemeente stelde als eis dat het nieuwe handelscentrum niet te hoog mag worden, om te voorkomen dat de omwonenden hun uitzicht en zonlicht kwijtra ken. Om die reden krijgt het pand langs de Ruishornlaan slechts twee bouwlagen. Langs de Grachtweg wordt het kantorencomplex één verdieping hoger. Het bouwplan voor het kantorencomplex werd gistermorgen gepresenteerd tij dens een persconferentie in het Lissese gemeentehuis. De vijver achter het autobedrijf zal worden gedempt voor de aanleg van 50 parkeerplaatsen, zo bleek tijdens de bijeenkomst. Alhoewel de parkeerplaatsen op het eigen terrein van BSF komen, wordt nog met de gemeente onderhandeld over het openstellen van het par keerterrein in het weekeinde. Vooral op zaterdagen kampt het Lissese winkelcentrum met een te kort aan parkeerplaatsen. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening gaf gisteravond haar fiat aan het plan. Afhankelijk van eventuele bezwaarschriften, kan in september of oktober met de bouw worden begonnen. In de loop van 1989 wordt het complex opgele verd. BSF is nog met het Noord- wijkse bouwbedrijf Van der Wiel in onderhandeling over de aanbeste ding, zodat de bouwkosten nog niet worden prijsgegeven. Voor de grond is al negen ton betaald, ter wijl de leden van Flora onlangs ak koord zijn gegaan met een totale in vestering 3 miljoen gulden. Belegging Het wordt overigens geen ty pisch voor BSF ontworpen pand. "Vanuit beleggingsoogpunt moet het een aantrekkelijk object wor den", meent directeur J.A. Rinck van BSF. "Bovendien wordt het een multifunctioneel gebouw, om dat BSF voorlopig alleen de bega ne grond in gebruik neemt als kan toor en handelscentrum. De andere verdiepingen worden verhuurd". Voor BSF is 1.020 van de 2.570 vierkante meter voor de eerstko mende jaren voldoende, omdat die ruimte al bijna vier keer zo groot is als het huidige onderkomen in de bloemenveiling in Rijnsburg. Ove rigens was ruimtegebrek niet de eerste aanleiding om te verhuizen naar Lisse, maar eerder het verste vigen van de handelspositie van BSF. Toen de dochteronderneming in 1974 door de coöperatieve veiling werd opgericht, stond voorop het bemiddelen voor de leden bij de aan- en verkoop van uitgangsmate riaal zoals stekken en bollen. De laatste jaren werd de bemiddeling uitgebreid tot exportbedrijven. Omdat de exporthandel in bloem bollen zich hoofdzakelijk afspeelt in Lisse, werd de wens om het BSF in het bloembollendorp te vestigen steeds vaker geuit. Het bemiddelingsbureau is in middels een zelfstandige onderne ming, die ook op directieniveau los staat van de veiling. Rinck, die voorheen directeur van de Rijks tuinbouwschool in Lisse was, werd de eerste directeur van BSF. Het afgelopen jaar behaalde het bemid delingsbureau een omzet van bijna 75 miljoen gulden. De komende ja ren zal dat nog verder stijgen, even als het aantal personeelsleden, dat nu nog op 31 staat. Burgemeester G. J. van der Kroft juicht de komst van het bureau naar Lisse toe. Lisse ontwikkelt zich tot hét centrum van de bleom- bollenhandel. "Bestaande bedrij ven blijven hier en investeren veel in hun vestiging", waarmee de bur gemeester onder meer doelt op de Hobaho en de CNB aan de Gracht weg. De CNB verwacht het totaal vernieuwde hoofdkantoor half juli te kunnen openen. Tevens zijn de bemiddelingsbureau's ABM en Ba der aan de Grachtweg gevestigd. "Daarnaast zijn we blij dat er ook nieuwe bedrijven naar Lisse ko men. Het BSF hoort net als de tuin bouwschool helemaal niet thuis in KAVB Om de handelsfunctie van Lisse te vefsterken hoopt directeur Rinck dat juist bloembollenbedrij- ven de resterende 1560 vierkante meter kantoorruimte in het BSF- gebouw zullen huren. W.A.J. van Nobelen, voorzitter van de Flora, gaf toe dat op bestuurlijk niveau geprobeerd wordt om de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur (KAVB) als huurder aan te trekken. "Dan heb ben we in één keer een huurder voor de rest van het pand. Pro bleem is echter dat de KAVB in Hillegom al een eigen pand heeft". Bij de KAVB in Hillegom gaan al lang geruchten over vertrek uit het pand aan de Parklaan. Lisse leek steeds de ideale vestigingsplaats. "Maar verhuizing is niet meer aan de orde. We hebben besloten om in Hillegom te blijven. Van intrekken bij de BSF is dan ook geen sprake", wijst F. Zandbergen, secretaris van de KAVB, alle geruchten resoluut van de hand. Volgens Zandbergen zijn de spe culaties ontstaan toen vorig jaar ge sproken werd over verkoop van Treslong en de aangrenzende ge bouwen. Uiteindelijk werd beslo ten om het complex in eigendom te houden. Omdat de KAVB over vol doende ruimte beschikt, is er vol gens Zandbergen geen enkele re den om te verhuizen. "Het is juist goed dat onze vere niging in Hillegom blijft en niet naar Lisse gaat", meent Zandber gen. "Lisse blijft dan het commer ciële bloemboll^ncentrum en Hil legom het niet-commerciële. Naast de KAVB zijn namelijk ook de Bond voor Bloembollenhandela ren, de promotie-activiteiten, de beurs en de bloembollenkeuring in Hillegom gevestigd". Gerrie Meerstadt: "De belangstelling voor emancipatiezaken is tanen- ALKEMADE - Het gaat haar aan het hart. Noodge dwongen heeft Gerrie Meer stadt de voorzittershamer van het Vrouwentrefpunt Alkemade moeten neerleg gen. Gisteren is de laatste bijeenkomst geweest: het trefpunt wordt opgeheven. Na zeveneneenhalf jaar blijkt de rek er uit. Met de opheffing volgt het trefpunt de nationale tendens. In het hele land is de belangstel ling voor emancipatiezaken tanende. "We merkten het al in september vorig jaar", licht Meerstadt toe. "De cursussen Politieke Vorming en Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving kregen we niet vol. En een optreden van een pantomi- Volgens Meerstadt zijn de activi teiten van het vrouwentrefpunt op een verzadigingspunt gekomen. "De vrouwen tussen de 30 en 40 jaar hebben we bereikt. En van de generatie die daaronder zit, heb ik het idee dat ze een andere, meer persoonlijke weg kiezen om te emanciperen en het eerder zoeken in een studie of baan". Meerstadt kwam vier jaar gele den in het bestuur en werd een jaar later voorzitter van het vrouwen trefpunt. Geen kwestie van een pijlsnelle carrière maar van lef. "Het bestuur had een tekort aan le den en zo rolde ik erin. Een jaar la ter moest een nieuwe voorzitter ko men, maar niemand durfde. Omdat ik ervaring heb opgedaan als voor zitter van de landelijke organisatie van slechthorenden wilde ik ook het bestuur van het vrouwentref punt wel voorzitten". Problemen Het vrouwentrefpunt heeft de af gelopen jaren de nodige proble men gekend. De 6000 gulden subsi die uit de emancipatiepot van het rijk bleek niet toereikend voor de huur van een eigen ruimte. Toen de leden niet alleen emancipatie wil den maar ook gezellige dingen, kreeg het trefpunt daar geen geld voor. Het bleek steeds moeilijker vrijwilligsters te vinden die wilden meehelpen bij de diverse activitei ten. De houding van de gemeente Alkemade liet volgens Meerstadt te wensen over. "De gemeenteraad is vrij conservatief en bestaat voorna melijk uit CDA- en WD-leden. Het sluisde de rijksgelden door en ver der niet". Het gebrek aan belangstelling en de voortdurende strubbelingen braken het bestuur uiteindelijk op. Besloten werd tot opheffing van het vrouwentrefpunt. "Die beslis sing, die met de nodige emoties ge paard ging, werd voorgelegd aan de leden tijdens een algemene ver gadering in januari dit jaar. Het was al typerend voor het animo dat van de 120 leden er maar 17 leden aanwezig waren. Als ze het echt be langrijk hadden gevonden, dan wa ren er wel meer gekomen en had den de leden tegen opheffing ge stemd". Hoeveel vrouwen in de loop der jaren bij het vrouwentrefpunt een cursus hebben gevolgd, durft Meerstadt niet te zeggen. "We heb ben alle rangen en standen in Alke made weten te bereiken. En dat heeft een sneeuwbaleffect gehad. Veel vrouwen die ooit een cursus hebben gevolgd, zijn nu nog actief en dragen dat ook uit. Je komt ze tegen in de ouderraad of medezeg genschapsraad. Ze zitten op school of zijn een vak gaan leren". "Overigens, ik geloof dat die ver minderde belangstelling voor emancipatiezaken maar tijdelijk is. Op dit ogenblik zijn we terug bij af. Op welzijn wordt bezuinigd en emancipatie staat niet op de priori teitenlijst. Maar ik denk dat de vrouwen die nu thuis met de kinde ren zitten, zullen merken dat dat ook niet alles is en dan komen ze weer terug. Het is nu gewoon een stille periode". Het vrouwentrefpunt draait tot 30 juni door om de lopende zaken af te handelen. De cursus 'Hoe zeg je wat je denkt' loopt nog en er volgt een kledingbeurs. De laatste officiële bijeenkomst werd opge luisterd met een optreden van de vrouwencabaretgroep Magnolia. Een echt feestelijke avond is het niet geworden. "Het was een wens van de leden. Die wilden het Vrou wentrefpunt niet zomaar opheffen maar de periode positief afsluiten. Voor mij was het zeker geen feest". Ondernemers Vuurtorenplein in Noordwijk verenigen zich NOORDWIJK - De winkeliers en horeca-ondernemers die gevestigd zijn aan het Vuurtorenplein in Noordwijk aan Zee hebben zich verenigd in de ondernemersvereni ging Vuurtorenplein. De oprich ting volgt enkele weken nadat de ondernemersvereniging Koningin Wilhelmina Boulevard in het leven is geroepen. Volgens voorzitter C.F.P. Cas- pers van de gelijknamige vishandel en snackbar, wil de vereniging on der meer een plan maken voor een grootscheepse opknapbeurt van het Vuurtorenplein. "De Boule vard wordt over enige tijd opge knapt en het is logisch daarbij ook het plein te betrekken. Er zouden bijvoorbeeld bomen en bankjes kunnen worden geplaatst. In het najaar hopen we met een plan te komen", aldus Caspers. De vereniging laat echter ook de ze zomer al van zich horen. Op het programma staan onder meer een Zaanse Schans, een uitzending van radio Noordwijk met artiesten en enkele andere muzikale optredens. In het bestuur van de vereniging hebben naast Caspers, A.C. van der Meer (vice-voorzitter), J. van Laar (secretaris) en P. van der Wiel (pen ningmeester) zitting. Politie bundelt processen-verbaal ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft besloten van alle door de Wandelkring Leiden en Omgeving gemaakte overtre dingen tijdens de avondvierdaagse één proces-verbaal op te maken. In eerste instantie wilde de politie voor elke kruising waar toezicht van de organisatie ontbrak, een aparte bekeuring uitschrijven. Dat zou voor vier dagen wandelen zijn neergekomen op zo'n 24 proces- sen-verbaal. Woordvoerder J. Woordes, secre taris van de Wandelkring Leiden en Omgeving, blijft van mening dat de organisatie geen enkele overtre ding heeft begaan en laat het aan komen op toetsing door een rech ter. De avondvierdaagse is in totaal door 2522 deelnemers uitgelopen en had 24 uitvallers. Burgemeester Leimuiden de lucht in LEIMUIDEN - De grote vlieg- show die volgende week zater dag in Leimuiden wordt gehou den, wordt ludiek geopend door burgemeester M. Boelen. Hij stijgt in Lelystad op in een Piper cup met piloot R. van As, een oud-Leimuidenaar die deze stunt heeft bedacht. Het vlieg tuigje landt om 12.00 uur op het feestterrein aan de Kerklaan. Volgens de organisatie van de feestweek, het 65 jaar bestaande Leimuidens Oranje Comité, moet de zwaarwichtige burge meester eerst nog vijf kilo afval len, alvorens hij in het toestel kan plaatsnemen. Boelen zelf weet van zo'n gedwongen verma geringskuur echter niets af: "Ik heb pas nog contact gehad met de piloot en die heeft me er niets over verteld. Het lijkt me eerlijk gezegd ook niet nodig om af te vallen". Boelen heeft overigens geen moment geaarzeld toen hem werd gevraagd mee te vliegen: "Ik vind het een leuk idee. Daar om heb ik spontaan ja gezegd. Gelukkig heeft Schiphol geen problemen met deze vlucht. Ook van die kant werd meteen alle medewerking verleend. Ik denk dat daar wordt geredeneerd: Lei muiden heeft zo vaak last van Schiphol, laten wij iets terug doen". Na de landing schiet Boelen een lichtkogel af, waarna een stuntteam van parachutisten uit een ander toestel springt. Vervol gens wordt tussen de parachutis ten een rookgordijn gelegd. Boelen maakt later in de mid dag met zijn collega's uit Ter Aar en Woubrugge, P. Verhoef en D. Brouwer de Koning, per helicop ter ook nog een rondvlucht over de regio. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Burgemeester L. Elfers van Koudekerk heeft gistermorgen het vertreksignaal gegeven voor het eerste transport van negen VIP-liggers, die door de Koudekerkse fabriek Schokbeton zijn ver vaardigd voorde bouw van de tweede Van Brienenoordbrug in Rotterdam. Met de opdracht vorig jaar voor de produktie vanin totaal 162 van deze betonnen kolossen zijn miljoenen gemoeid. De rest van de liggerswaarop de zogeheten aanbruggen naar het feitelijke brugdeel komen te rustenworden in een periode van een jaar afgele- j ri i. HujenciyM.- ui uyu.eei turnen ie rusienworaen in een penoae van een ja verd. De betonconstructies zijn 52 meter lang, 2,5 meter dik en wegen stuk voor stuk zo'n 110.000 kilo. 218661, spreekuur: Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H, Meyer, tel: 215510, spreekuur: Stokroos 1 Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Bloemen, tel: 311319. zo 8 uur tot 24 uur: J, van Gent, tel: 122538, spreekuur: Zoeterwoudsesingel 28. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jurgens, tel: 125820, spreekuur: Burggravenlaan 102. zo 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, tel: •132877, spreekuur: de Sitterlaan 18. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. Van Rijn, tel 314349, Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: E. Driever, tel: 120161. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. I en A. Hammerstein: Medische Diensten za 8 uur tot zo 8 uur: B.& J. Crul, Noordeinde- plein 8a, tel: 142888. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, Haagweg 60, tel: 310420. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel: 894539; beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8, tel: laan 36, tel: 174955. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; A. Meiman, J,W. Frisolaan 13, tel: 2118, Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst v APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Lelden, wordt waarge- DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- Wassenaar Alarm- en informatiekring c Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- R. van der Grijp, Petr. Moensweg 54, Leiden, tel: 071-314917. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28. Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. n de BruijnJ 1 JUNI ZATERDAG 1 Leiden films, poppentheater, demon straties op de 'Blije Bijenmarkt' van de Imkervereniging, tot 16.00 uur bij de Sterrenwacht, Sterren wachtlaan. denksportdag Leidse Schaak bond Philidor, tot 19.00 uur, Stadsgehoorzaal. vlooienmarkt in de Groenoord- hal, tot 16.00 uur. voorstelling 'Raponsje', een sprookje van Grimm, door kinder theater Ploef, aanvang 15.00 uur in basisschool De Zwaluw, Ant. Kleynstraat, (Stevenshof). wandel-orgelconcert door Ca- rolien van der Weiden, van 15.00 tot 15.30 uur in de Hartebrugkerk. open dag streekmuziekschool Leiden, Rapenburg, tot 12.00 uur. workshops Afrikaanse dans door Ernst Cisse, aanvang 11.00 en 15.00 uur in Droomfabnek, Ou de Singel, inlichtingen tel140897. optreden Big Band De Burcht, ten bate van het Anjerfonds, aan vang 12.00 uur op het waterpodi- Leiderdorp open dag en fair -ir jn Nieuw Buitenzorg, F shof, van 14,00 tot 17.0' Oegstgeest schapensc ..feest, van 14.00 tot 16.00 op hpt terrein Endegeest. Voorschoten rondleidingen Kasteel Duiven voorde, om 14.00 en 15.30 uur. kunstzwemshow in zwembad Wedde, aanvang 20.00 uur. bij 'Kreatief rond de dorpspomp', tot 17.00 uur, Zoeterwoude Taptoe Zoeterwoude, ter gele genheid van 25-jarig bestaan De Rijntamboers, met optreden van diverse orkesten, aanvang 20.00 uur, Meerburg-terrein. optreden van The Cherry-Ro- ckers', vanaf 21.30 uur in café ZONDAG 12 JUNI Lelden fietstocht Strandrit o 70 km, start tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Room- burgerweg. laatste volksdansinstuif dit sei zoen bij Tarantella, met optreden van folkloristische dansgroep Fe ta, 19.00 u. in LVC, Breestraat. demonstratie prehistorisch en Romeins keramiek maken, van 13.00 tot 17.00 uur in het Rijksmu seum van Oudheden. film: 'Crafts of Edo', over de vakkundigheid van de Japanse ambachtsman of kunstenaar, aanvang 15.00 uur, Rijksmuseum voor Volkenkunde. kindervoorstellingen 'Pjotr en Vladimir', door Circus Theater Glurnz, om 14.00 en 15.30 uur in de Leidse Hout, bij slecht weer in Het Vogelnest, Nachtegaallaan. concert Wagenings Studenten Koor en Orkest, aanvang 15.00 uur in de Stadsgehoorzaal. puzzeltocht voor auto's, start om 12.00 uur bij café De Spons, Korte Mare, inschrijven bij De Spons (tel: 142828) of buurthuis Groenoord (217222), Pasteur straat. polderfietstocht olv natuurgid- sen over 15 of 45 km, start tussen 63. Voorschoten fietstocht Leo de Groottocht over 275 km, start 5.30 uur bij clubhuis Avanti. Warmond galerie-vaarroute naar Galerie Rhijnkade 11, Alphen, vertrek 10.00 uur bij boerderij Meerrust, Dorpsstraat. Zoeterwoude voorstelling 'Loket 10', door Jeugdtheater Spekkies, aanvang 10 uur in Ons Huis, Kos terspad. fancy-fair en sponsorloop van de Rijntamboers, van 13.00 tot 17.00 uur in de Eendenkooi. MAANDAG 13 JUNI start avond-fietsvierdaagse over 4x15 óf 4x30 km, tussen 18.30 en 19.30 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg. informatie-avond voor mensen die vragen hebben over de ko mende huurverhoging, Stichting Welzijn, Breestr. 117, 20.00 uur. Zo komt het nieuwe pand van complex een verdieping lager. aan de Grachtweg in Lisse eruit te zien. Langs de Ruishornlaan wordt het (foto Flora) yjr ji is Ki in

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11