Cultuurprijs voor Sierk Schroder Denksportcentrum in gekocht schoolgebouw DE KRANT MEE OP VAKANTIE Wassenaar eert landelijk bekende plaatsgenoot Uniek plan Leiderdorpse bridgeclub Vrijwilligersvacaturebank Oegstgeest stopt na vijf jaar Terug Terug in Den Haag vond Sierk een werkruimte aan de Gedempte Burgwal en pakte hij een avond studie op aan de academie. Hij deed hier aan modeltekenen, maakte enorme figuurstudies en had veel steun aan zijn leraar en pe dagoog, Henk Meijer. Schroder verdiende de kost met het maken van illustraties voor Callenbach en J.B. Wolters. De bekende illustra tor J. B. Jetses wierp zich op als va derlijke vriend, de oude kennis Frédéric Reitman bleek een com pagnon in het illustreren. Boven alles werd de kunstenaar geboeid door de mens, waarvan de betekenis hem van jongs af aan was ingeprent. Het type, de figuur, de kop, de houding, zijn omgeving: alles was voor hem van betekenis. Met een enkel groepsportret of fi guurstuk deed hij mee aan groepstentoonstellingen. In 1932 had hij zijn eerste eenmansten- toonstelling, in de kunstzaal d'Audretch aan het Haagse Noord einde. Er zouden er nog vele volgen en van de jubileumtentoonstelling in zijn vijfenzeventigste levensjaar, werd een boek gemaakt. In 1934 trouwde de kunstenaar. Na het tweede kind verhuisde het echtpaar naar de Wassenaarse Pa- peweg. Het huis, gebouwd door ar chitect Van Traa, was niet groot. Het had wel een groot atelier, maar toen het thuis te druk werd, zocht de kunstenaar elders een atelier. Lange tijd was hij ook zeer actief als hoogleraar van de Amsterdam se Rijksacademie, maar de laatste tijd werkt hij in alle rust. Een foto van het schilderij dat Sierk Schroder 'begin vorig jaar aan d gemeente Voorschoten verkocht. Het hangt in het gemeentehuis, (archieffot De Wassenaarse cultuurprijs bestaat uit een bedrag van 3000 gulden en een oorkonde. De gemeente kent haar twee jaarlijks toe aan een persoon of groep die zich verdienste lijk heeft gemaakt op het ter rein van de letteren, gebon den kunsten en architectuur, toneel-, toon- en danskunst, historiografie, vrije beelden de kunsten en audio-visuele media en radio. Via kranten riep de ge meente eerder dit jaar kandi daten op zich aan te melden. Uit zeven serieuze kandida ten is uiteindelijk een keuze gemaakt. In een toelichting stelt het gemeentebestuur dat het 'de verdieping' is die Schroder een waar kunste naar heeft gemaakt: 'Of het nu een mens is of een denne- schors, Sierk haalt eruit wat eruit te halen valt'. Ih hun collegeprogramma maakten B en W zich al sterk voor een cultuurprijs, al gin gen ze er toen nog vanuit dat die uit een bedrag van 2000 gulden zou bestaan. Onder druk van raadsleden werd dat bedrag verhoogd. Het evene ment rond de uitreiking, waarbij het werk van de kun stenaar centraal staat, moest dan maar wat goedkoper. Sierk Schroder is in 1903 gebo ren op Ambon. Zijn vader was hier zendeling en voor kunst was van huis uit weinig interesse. Verschil lende ooms en tantes mochten te kenlessen hebben gevolgd, kunst werd als iets werelds beschouwd. Tijdens zijn opleiding aan de Kolo niale Landbouwschool in Deven ter tekende Sierk op ieder vrij mo ment. Op zijn achttiende was het zo duidelijk dat er een tekenaar en schilder in hem stak dat zijn vader hem opgaf als leerling van de Haag se Academie voor Beeldende Kun sten. Schroder volgde hier een oplei ding middelbaar tekenen en van Henk Meijer kreeg hij 's avonds modellessen. Hij sloot vriendschap met mensen als Frédéric Reitman, Joke Elias, Wibbo Hartman, Ber nard Schregel, Toon Dupuis en Willem van Konijnenburg. Regel matig trok men groepsgewijs de wijde wereld in om te tekenen. Op feestjes en tijdens de vele discus sies waren de jonge artiesten het er roerend over eens dat een werkpe riode in Parijs onontbeerlijk is voor hun ontwikkeling. Nadat hij voor 250 gulden een wandschildering had verkocht, vertrok de jonge Sierk naar de Franse hoofdstad. Het bestaan was hier pover. Zijn vader kon amper bijspringen en de aankomende kunstenaar verdiende het hoogno dige met illustraties voor de uitge verij Callenbach. Uit de veelheid van particuliere academies, koos hij die van André Lhote. De Franse kunstenaar was een uitstekend leermeerster, kunstcriticus en theoreticus. Hij behoorde tot de Franse tak van de cubisten en was een meester in wat wel de passage werd genoemd: het in elkaar over gaan van licht- en donkerpartijen. Sierk werkte 's ochtends bij Lho te en tekende 's avonds model in La Grande Chaumière. 's Middags be WASSENAAR - De eerste Wasse naarse cultuurprijs is gisteravond door ae burgemeester uitgereikt aan Sierk Schroder, de landelijk bekende kunstsschilder die al 50 jaar in Wassenaar woont. Schroder is vooral bekend als portretschil der. Zijn portret van koningin Beatrix kreeg een plaatsje in de Tweede Kamer en zijn portretten van bekende Nederlanders genie ten grote faam. Schroder maakte echter ook veel landschappen, stillevens, figuur composities, draperieën, bal letstanden en naakten tijdens zijn 85 levensjaren. Hij schildert, aqua relleert en tekent in potlood, krijt, pastel, houtskool of sepia. Schro der werkt naar de natuur, zoals dat heet. Hij is zijn kunstenaarsleven lang bezeten van de vorm en wil de werkelijkheid zo spontaan moge lijk weergeven. Het heeft hem heel wat doorzet tingsvermogen gekost en zorgde voor flink wat artistieke eenzaam heid. Critici verweten hem te schil deren alsof Van Gogh niet bestaan had, noemden zijn werk glad en ge makkelijk. Fans prijzen zijn 'toon- gebruik' en voeren aan dat hij de kleur heeft weten op te voeren tot grote zuiverheid en rijkdom. Te vreden over zijn werk is hij nooit lang en eens schreef hij een vriend: 'Zou het dan blijven tot de dood - dit gevoel van hunkering naar dat watje niet kunt?' zocht bij kunsthandels en musea en leerde de modernste richtingen kennen. Persoonlijk was hij er niet onverschillig voor, zijn werk heb ben de stromingen amper beïn vloed. De eerste Wassenaarse kunstprijs is naar S. Schroder gegaan. Links mevrouw Schroder. (foto Jan Holvast) LEIDERDORP - In de voor malige Marijkeschool aan de Bernhardstraat zal de ge meente Leiderdorp over en kele jaren het eerste denk sportcentrum van deze re gio hebben. Dat is tenmin ste de bedoeling van de Lei derdorpse Bridge Club die het schoolgebouw van de gemeente heeft gekocht. door Conny Smits De club hoopt in september een fikse verbouwing van het pand achter de rug te hebben, zodat de ruim driehonderd leden er na de zomervakantie terecht kunnen. Het plan is om in de loop der tijd ruimte te gaan verhuren aan bij voorbeeld dammers, schakers en klaverjassers waardoor een waar denksportcentrum zou ontstaan. Met de verhuizing naar de Marij keschool komt er voor de Leider- dorpse Bridge Club een einde aan de misschien wel moeilijkste perio de tijdens het 47-jarg bestaan. Vo rig jaar namelijk kwam de club zonder huisvesting te zitten na de verkoop van het Dorpshuis aan de Hoofdstraat, sinds jaar en dag het onderkomen van de kaarters. De kaartavonden moesten sindsdien worden gehouden in Zoeterwoude en in gebouw Irene aan de Hoofd straat, dat over enige tijd ook zal worden gesloten. "Een onhoudbare situatie", al dus Ron Noe en Paula Lam, res pectievelijk voorzitter en bestuurs lid van de bridgeclub. "Wij willen gewoon bridgen, in Leiderdorp, en als het even kan met een behoorlijk dak boven ons hoofd. En niet hap snap verdeeld over verschillende gebouwen". Het bleek de afgelopen tijd ech ter zeer moeilijk om een goede ver vangende huisvesting te vinden. Noe en Lam: "We hebben van alles geprobeerd. De gemeente had ons graag in de Muzenhof gezien. Maar daar voelden we niet veel voor. We hadden dan in de theaterzaal moe ten kaarten en die is daar toch niet echt op berekend. De verlichting is zodanig dat acteurs nog" net niet over eikaars benen struikelen bij OEGSTGEEST De Ocgst- geester vrijwilligersvacature bank is niet meer. B en W heb ben besloten deze inventaris van vacatures bij Oegstgeester instellingen op te heffen omdat er nog nauwelijks belangstel ling voor bestaat. De vrijwilligersvacature bank werd in 1983 opgericht. Doel was werklozen de moge lijkheid te bieden vrijwilligers werk te verrichten met behoud van uitkering. Organisaties en verenigingen werden aange spoord vacatures aan te mel den. De respons was aanvanke lijk zeer groot. Later volgde ook een uitwisseling van activitei ten met andere, veelal bollen streekgemeenten. Vacatures waren er genoeg. Oegstgeester werklozen die vrijwilligerswerk wilden doen, moesten echter altijd met een lantarentje worden gezocht. "Velen geven de voorkeur aan betaald werk", verklaren B en W. In de afgelopen jaren zijn "waarschijnlijk niet meer dan twintig personen" via de vrij willigersvacaturebank aan vrijwilligerswerk gekomen. De laatste jaren melden de instel lingen ook maar heel weinig va catures aan. "Handhaving heeft dan ook geen zin meer", B en W in een persbericht. het verlaten van het toneel. Vol strekt onvoldoende dus voor het bridgen". Rompslomp Volgens Noe en Lam heeft de ge meente het doen voorkomen als zou de club het voormalige Dorps huis zelf hebben kunnen kopen. "Maar toen dat te koop stond dach ten wij nog aan een onderkomen in het nieuwe zwembadcomplex. Toen dat niet doorging, stonden we met ons rug tegen de muur. Want toen was het Dorpshuis al zo goed als verkocht aan Margriet de Jong. Bovendien zagen we erg op tegen de rompslomp die een eigen ge bouw met zich meebrengt". Dat de bridgeclub straks toch huiseigenaar wordt van het voor malige schoolgebouw, is volgens de twee dan ook niet iets waar ze reikhalzend naar hebben uitgezien. "Bridgen staat bij ons voorop. Nu zien we ons geplaatst voor een gro te verbouwing van een pand dat we straks moeten gaan beheren, waar in we een bar draaiende moeten houden en waarvoor we natuurlijk ook heel wat geld moeten betalen'. De voormalige Marijkeschool is door de gemeente verkocht voor 125.000 gulden. Daarnaast moeten de bridgers echter nog twee ton op tafel leggen voor het wegwerken van achterstallig onderhoud. Bij drage van de gemeente zelf daarin: een luttele 10.000 gulden voor het aanleggen van centrale verwar ming. De bridgers zijn van plan 35.000 gulden ineens te betalen uit kasre- serves en leningen van de eigen le den. De rest van het geld, en het gaat dan nog om een paar ton, zal moeten worden geleend tegen nor male rente. "De gemeente heeft zich wel positief opgesteld wat be treft de financiering", stellen Noe en Lam. Subsidie Hun lovende woorden over de gemeente zijn daarmee wel direct uitgeput. "We kunnen ons niet he lemaal aan de indruk onttrekken dat de gemeente lang heeft gedacht dat wij ons wel alleen zouden red den. Inderdaad hebben we bijna vijftig jaar lang bestaan zonder een cent subsidie, maar met het sluiten van het Dorpshuis heeft de ge Wanneer u uw vakantie-adres uiterlijk 14 dagen voor uw vertrek aan ons opgeeft, ontvangt u daar uw eigen krant. Voor het verzenden van uw krant (binnen Europa) wordt 3,50 per dag berekend. Het nazenden op uw vakantie adres in Nederland ot België Is gratis. Aangezien wij niet kunnen instaan voor een regelmatige postbezorging door de PTT geschiedt toezending naar binnen- en buitenland voor eigen risico. Ter voorkoming van touten kunnen uw opdrachten niet telefonisch worden behandeld. Vult u dus onderstaande bon nu alvast even in? Dan wen sen wij u alvast een Pxettije l^ianik meente toch een soort van ere schuld te vereffenen bij-de bridge club", menen de bestuursleden. "Een club met ruim 300 leden moet een gemeente toch ter harte gaan? Andere Leiderdorpse sport verenigingen hebben ook prima accommodaties. Het is waar dat die clubs vaak jongeren als lid hebben die ze van de straat houden. Maar wij hebben relatief veel oudere le den, en dat is ook een belangrijke groep wat de opvang betreft. We vinden daarom dat het nu tijd is ge worden voor 'gelijke monniken, gelijke kappen". Een ander punt dat de bridgers dwars zit, is dat de ateliers De Hol- landsche Tuyn van de gemeente de garantie hebben gekregen om nog tot 1992 in de Marijkeschool te mo gen blijven zitten. "Wij hebben niets tegen de ateliers, maar we hebben die ruimte zelf gewoon no dig", stellen Noe en Lam. Ze erkennen dat ze zelf als geen ander weten wat het is om wat huisvesting betreft op de wip te zit ten. "Maar de manier waarop wij uit het Dorpshuis zijn gezet en de huurbescherming van ruim drie jaar die de ateliers hebben gekre gen, dat staat toch in geen verhou ding? We gaan nu met de ateliers praten om tot een zo prettig moge lijk oplossing te komen. Want zij willen zelf ook het liefst een eigen onderkomen". Vlucht Zodra die realiteit is, kan de brid geclub gaan denken aan het op richten van het denksportcentrum. "Zelf kunnen we als club boven dien nog verder groeien tot zo'n 400 leden. We denken dat dat heel goed mogelijk is, want het bridgen heeft de laatste jaren een enorme vlucht genomen. Vooral sinds de cursus van Teleac en K&O stromen de nieuwe leden toe". Zo'n cursus is volgens de twee onontbeerlijk om bij een club te kunnen bridgen. "Het is nu een maal geen spel dat je even op een avondje leert. Maar na een cursus is iedere beginner bij ons welkom. Want het echte bridgen, dat leer je toch pas in de praktijk". En het kan een verslaving wor den, zo blijkt wel uit de woorden van Noe en Lam. "Het is zo'n geva rieerd spel. Je bent niet, zoals bij klaverjassen, afhankelijk van de kaart die je krijgt. Het element van geluk telt veel minder. Zelfs met een slechte kaart kun je nog win- "Elke keer ben ik weer be nieuwd naar die» dertien kaarten", bekent Noe. En Lam meldt dat ze niet rust voordat ze weet wat er in een spelletje fout is gegaan. "Laatst telefoneerde ik met teen vriendin en toen zaten we nog na te kaarten over een potje van de vorige avond". Dat er maar weinig invallers no dig zijn bij het spelen van competi ties, spreekt volgens het duo ook boekdelen. "De leden willen hun kaartavond bij de club gewoon niet me aan dat negentig procent in het weekeinde ook thuis nog eens zit te bridgen". Televisie Ook de sociale aspecten spelen een grote rol, zeggen ze. "Je doet er kennissen op en vooral voor oude ren is het op die manier een prima manier om de vrije tijd te besteden. Mensen gaan immers steeds eerder met pensioen, krijgen veel meer vrije tijd. En de hele avond voor de televisie hangen loont tegenwoor dig ook haast de moeite niet meer". Denksporters actief in de voorma lige Marijkeschool aan de Leider dorpse Bernhardstraat. Dit moet uitgroeien tot-een waar denksport centrum. Uoto Jan Holvast) Niet dat het bridgen nu typisch een sport is voor bejaarden, vinden ze. "Inderdaad hebben we veel ou deren als lid, maar ook een behoor lijk aatal dertigers. In het studen tenleven bij voorbeeld, wordt uit gebreid gebridged. Wat is er nu ontspannender dan na een dag zware geestelijke arbeid je geest eens actief in te zetten voor een spelletje bridge?" Elitair is bridgen tegenwoordig allerminst, zeggen Noe en Lam. "Dat is het nooit geweest ook trou wens. Sommigen denken direct aan een stel Engelse heren in smo king die op hun eigen sociëteit zit ten te bridgen. Maar dat hele elitai re imago berust gewoon op een misverstand. We denken dat onze leden een aardige doorsnee van de Leiderdorpse bevolking vormen. Van de meesten wéten we niet eens wat ze voor de kost doen. Dat zegt toch al genoeg?" VAKANTIEPERIODE VAKANTIE-ADRES Weg op:Terug op:ADRES: HUISADRES HUISNUMMER: NAAM PLAATS: VOORL.:POSTCODE: ADRES: LAND: HUISN.:Zend uw opgave aan: WOONPLAATS:Leldach/Alphena Dagblad, afd. Abonnementenadmlnl* TFI stratle, Postbua 54, 2300 AB Lelden. S.v.p. frankeren als brlel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10