proms auping Zwitserland is 's zomers paradijs voor wandelaars Baalbergen en hef uiffjeshfepen wonen w Ga ook eens een avondje uit vissen VISSPORT D58cm 1750.- 995.- 1095.- 960.- iSKffSSMMfiMil VRIJDAG 10 JUNI 1988 PAGINA 9 Juni en juli zijn bij uitstek maan den om ook 's avonds nog eens een paar uurtjes een hengeltje uit te gooien. Afhankelijk van de weers omstandigheden is het meestal zo licht tot na 10 uur dat er kan wor den gevist zonder speciale verlich te dobbers of elektronische beet- verklikkers. Is het een bekend fenomeen dat de meeste vissoorten het actiefst azen in de vroege ochtenduren, het is evenzeer een ervaringsfeit dat veel vissen na een rustperiode overdag hun zoektochten naar voedsel hervatten als de avond be gint te vallen. Dat geldt vooral voor die wate ren waar overdag druk wordt geva ren. Pas als het water tot rust komt gaat de vis op zoek naar voedsel. Is de vis overdag meestal te vinden in de diepere gedeelten, zoals bijvoor beeld de vaargeul, als de avond schemering aanbreekt komt de vis ook naar de ondiepere oeverzones. Soms tref je de vis vlak onder de kant aan. Ze zijn dan te vinden in de buurt van schoeiingen, meerpa len en kades waar ze zich te goed doen aan aangegroeide algen, in secten, kleine waterplanten e.d. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor in stadswateren als singels en grachten en in sierwateren zoals vijvers en sloten in recreatiepar ken. Overdag is het meestal nogal druk langs de oevers en brengt de vis de meeste tijd door in passivi teit. Maar zodra de stilte is terugge keerd komt het water tot leven. Ik heb dat al zo vaak meege maakt. Een water waar je tot een uur of vijf, zes geen teken van leven bespeurt. Zodra de scheepvaart minder wordt en de wind wegvalt (een verschijnsel dat zich aan het begin van de avond nogal eens voordoet) zie je plotseling zo'n wa ter herleven. De vis begint zich steeds meer aan de oppervlakte te vertonen. Hier en daar springt de vis zelfs bo ven water uit en bellenplakkaten maken duidelijk dat ook in de buurt van de bodem de vis uit zijn luierperiode is ontwaakt. Er zijn twee vissoorten die zich in het bijzonder lenen voor bevis sing in de avonduren. Dat zijn de aal en karper. Vooral de aal begint De slaapkamerkollektie van Auping heeft voor Baalbergen geen geheimen. Auping heeft een naam op het gebied van slaapcomfort, en wij hebben de komplete kollektie voor u klaar staan. U heeft alle gelegenheid om heerlijk op uw gemak bij ons te beproeven hoe uw nacht tot rust komt als u kiest voor Auping. Vissen in de avondschemering zijn strooptochten dikwijls pas als de zon achter de kim is verdwenen. Het is een vis die we werkelijk in elk viswater kunnen aantreffen. Of dat nu een vijvertje is in een wijk- park, een breed kanaal of een pol dersloot: overal huizen alen. En soms in afmetingen die u zullen verbazen. In negen van de tien gevallen ge bruiken hengelaars die het op aal hebben gemunt wormen als aas. Maar probeert u het ook eens met een stukje vis of een brokje kaas. Want met het eerste aas zijn al heel grote palingen gevangen in wate ren waar je dat allerminst zou ver wachten. Voor de karper is tradi tioneel aas als aardappel of deegbal maar ook de boilie geschikt. Er wordt wel eens onderschat wat de mogelijkheden zijn om in de avonduren ook andere vissoorten te vangen. Maar geloof me ook de witvis kan aan het eind van de dag nog een grote activiteit aan de dag leggen. En dat geldt hier ook weer vooral voor drukbevaren water. Ik heb meegemaakt dat ik probeerde een karpertje te verschalken maar dat de ene aardappel na de ander in een opmerkelijk hoog tempo werd ge consumeerd door actieve brasems. Ze waren zelfs zo actief dat een kar per, zo die al aanwezig was, geen enkele kans werd gegund om ook maar een kruimeltje mee te pak ken. Dan is er nog de roofvis. Het is al weer jaren geleden dat ik op korte afstand van mijn huis 's avonds tot aan de schemering enkele tiental len baarzen kon vangen aan de spinner. Opmerkelijk was wel dat de gestreepte rover het meestal in eens voor gezien hield. En dat was het geval wanneer de schemering echt doorzette. Er zijn nog een paar tips die ik u wil geven wanneer u van plan bent 's avonds te gaan vissen. Het kan soms plotseling sterk afkoelen wanneer de zon eenmaal verdwe nen is. Het is dan goed warme kle ding bij je te hebben. Trek die ook tijdig aan. Want wanneer je een maal bent afgekoeld is het moeilijk weer op temperatuur te komen. Een ander probleem kunnen de insecten vormen. Zodra de zon be gint te dalen komen ze soms in hele horden afzetten. Muggen kunnen een visavond flink vergallen. Ik ad viseer u voorafgaand aan een vis- avondje geen sterk geurende lo tions, aftershaves of dergelijke za ken te gebruiken. Ze hebben een grote aantrekkingskracht voor de ze stekers. Vist u in de buurt van riet dan heeft u in deze periode vaak last van hele kleine insectjes die echter flink kunnen steken en soms grote jeukende bulten veroorzaken. De beste remedie is om u te be schermen met muskietengaas. Er zijn bij sommige legerdumps hoofddeksels te koop waarmee het hele gezicht en de nek kan worden bedekt. Verder zijn er de anti-in- sectensticks en sprays. In de open lucht zijn de resultaten nogal eens teleurstellend. U moet het in elk geval geregeld aanbrengen. Ten slotte is er sinds kort een appa raatje in de handel dat insecten met een speciale toon op afstand houdt. Ze kosten rond de 25 gulden. Gaat u 's avonds vissen en bent u van plan door te gaan totdat het donker is dan is het verstandig een zaklantaarn of looplamp mee te ne men zodat u alle visspullen na af loop gemakkelijk kunt terugvin den. U kunt veel gezoek trouwens vermijden door alleen zaken die u werkelijk nodig heeft mee te ne men en het materiaal ordelijk neer te leggen. Sommige kostbare on derdelen zoudt u kunnen voorzien van reflecterende strips zodat ze in het donker beter opvallen. Een wintersportdorp in de zomer. Het heeft de faam van een verlaten gouddelversdorp. Tot misnoegen van de autochtonen, die van alles prakkizeren om de toerist ook in de zomer naar 'de hooggelegen alpenweiden te lokken. Maar bijster succesvol zijn die pogingen tot nu toe niet geweest. Wat er ook wordt bedacht (gedecimeerde prijzen, cursussen, sportkampen) de belangstelling is over het algemeen nihif. Wintersportdorpen: het zijn in de zomer nog altijd spookdorpen. Terecht? Een verkenningstocht net onder en net boven de boomgrens. door Rob v.d. Dobbelsteen Een doodlopende weg met gebou wen. Nauwelijks bewoonde gebou wen. De VW van dit op 1.800 me ter hoogte gelegen Zwitserse dorp is er nog altijd niet in geslaagd de zomerse geneugten van deze - in de winter toch met enige faam bekle de - nederzetting aan de man te brengen. We hebben hier voor in verhou ding met de wintertarieven aange naam weinig geld een schitterend appartement gehuurd. Met een al even schitterend uitzicht. Diep be neden ons het in de hitte trillende dal van de Hérens; rechts naar het zuiden de zilverwitte sneeuwtop van de reusachtige, ruim 4300 me ter hoge Dent Blanche. We hoeven maar naar het 200 meter hoger gele gen Thyon 2000 te klimmen om ook nog de geknakte top van de Matterhorn te zien. En al die ande re toppen van een van de wildste bergketens van Europa, de Walli- ser Alpen. Een indrukwekkende omgeving. Woest, leeg en ontzagwekkend mooi. Maar wie ziet dat? Als er deze week - het is hoogzomer - 200 van de ruim 5.000 bedden van Les Col- lons worden beslapen, is het veel. t Het kinderspeeltuintje recht bene den ons heeft zelden bezoek en het TIPBOEKJE - Bij foto fotovakhan- del kunnen amateurfotografen gra tis het tipboekje 'Daar maken we een foto van' afhalen, het staat vol met praktische en bondige advie zen voor het maken van geslaagde plaatjes, zowel in en rond het huis als tijdens tripjes en op vakantie. Het boekje is samengesteld door het bureau Voorlichting Foto Film Video, behandelt een elftal popu laire fotografie-onderwerpen. vrolijke geplopplop van tennisbal len op de tennispiste aan het begin van het dorp is hier net zo zeldzaam als een rijdende auto. Technisch vernuft Ons deert dat niet. We wandelen eerst naar Thyon 2000, zwemmen daar gratis in het overdekte zwem bad - service van de VW voor alle toeristen van Les Collons - en slaan vervolgens op gezag van een bij het „Verkehrsburo" verkregen route beschrijving links af richting Lac des Dix. Een tocht van vier uur. Onvergetelijk mooi. Achter ons verdwijnt het als een Indianenfort gebouwde Thyon 2000 al vlug ach ter de bergkammen; voor ons slin gert een wild pad zich door een dui zelingwekkend landschap naar het grootste stuwmeer van Zwitser land. Daar is het wel druk. Honderden mensen vergapen zich aan dit brok technisch vernuft. De op de dam zelf aangelegde weg lijkt een Parij- se boulevard en bij de kabinebaan die de bezoekers weer terug naar de parkeerplaats brengt, is het dringen. Wij lopen naar beneden, nemen de postbus door het dal naar Vex en stappen daar over op de bus die ons weer terugbrengt naar Les Collons. Het is een van de vijf tochten die we maken. Een keer lopen we via de Cabane des Dix - waar we over nachten - en de Pas de Chèvre naar Arolla. We hadden die tocht 's win ters al eens op ski's gedaan, maar dit is nog mooier. Een wereld zon der horizon. Bergen als kathedra len en af en toe dat klem beetje angst (op het stuitend steile trappe tje van de Pas de Chèvre bijvoor beeld) dat zo'n wandeling tot een avontuur maakt. Verlaten Waarom komen we zo weinig mensen tegen? Meneer Schicker van de VW weet het ook niet. Hij en de zijnen organiseren tientallen activiteiten - onder meer ook de be schreven wandelingen - maar laat hij somberend weten „er komt niet veel op af'. Ja Zwitsers. En een ver dwaalde Duitsers. Maar Nederlan ders laten het afweten. "Je moet respect hebben voor de bergen", zegt Schicker, "maar je hoeft er niet bang voor te zijn". Is dat dan de reden dat wintersportdorpen in de zomer zo verlaten blijven? Die angst? Misschien. Maar Ambden is lieflijker. We rij den er op een zaterdag heen. De temperatuur is plotseling gezakt tot dertien graden en storm en re gel geselt de voorruit tot matglas. Les Collons - Amden is ongeveer 240 kilometer. We doen er bijna een hele dag over. Op de Klausenpas rijden we tussen metershoge sneeuwwallen. Maar als we in Am- den zijn. breekt de zon alweer door. Hier zijn meer mensen. Veel meer. Waarschijnlijk omdat Amb den meer traditie heeft dan Les Collons. Al langer bekend staat als een wintersportdorp waarin het ook des zomers goed toeven is. Veel voorzieningen voor kinderen (waaraan het in Les Collons toch enigszins ontbreekt); dagelijks ac tiviteiten voor toeristen. Wandelen is hier, in het oostelijke puntje van Zwitserland, niet zo spectaculair, niet zo avontuurlijk als in het Wal lis. Maar voor minder ervaren wan delaars wel zo prettig. En even Ontevreden Het voortreffelijk bewegwijzer- de pad naar het 600 meter beneden ons in de zon stomende Walensee 'doen' we bijvoorbeeld twee keer. Dan ook wordt tegelijk duidelijk waarom Amden meer in trek is dan Les Collons. Hier spieg'len de ber gen zich in het blauwe water van de Walensee. De Walensee waarin je kunt zwemmen, de Walensee waar in je kunt surfen. Althans, in de middag, als de wind opsteekt. Fredy Gmur, de jonge VW-di- recteur van het in Zwitserland be kende, maar in Nederland bijna on bekende dorpje, is niettemin onte vreden over de toeloop. En be denkt eveneens van alles om de zo- mertoeristen tevree te houden. Als het moet laat Gmur zelfs de Wiener Sangerknaben op een verloren za terdagavond in het witte kerkje van zijn charmante plaatsje optre den. Maar ook hier vormen de wan delmogelijkheden toch het hoofd gerecht op het menu. 'Amden Wan- derparadies' juicht de folder. Hoogtepunt: een zevendaags wan deling van Amden via Wildhaus en de Rotsteinpas naar Appenzell. Wintersportdorpen: ze zijn in de zomer veel minder onaantrekkelijk dan ze er op het eerste gezicht uit zien. Alleen voor kinderen zijn ze mischien minder geschikt. Maar als je van wandelen houdt en van een snufje avontuur èn voor een ze kere luxe niet al teveel geld wil uit geven moetje in Zwitserland zijn. Informatie over „Wintersport dorpen in de zomer": Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Ko ningsplein 11, Amsterdam, tel. 020- 222033. Een droom, deze slaapkamer. Blank eiken ledikant met ruime achterbouw. Inclusief verlichting en twee nachtkastjes elk met twee ruime laden. 140 x 200 of 180 x 200 cm, Bijpassende 4-deurs linnenkast, hier uitgevoerd met twee spiegeldeuren, B 200 x H 225 x Ook in andere maten leverbaar. Goed beschouwd brengen we een heel groot deel van ons leven in bed door. Dus alle reden om eens stil te staan bij de slaapkamermeubelen van Baalbergen. Een komplete kollektie die niet over één nachts ijs gaat. Alle stijlen en prijzen en wensen voor jong en oudEn wij zorgen er ook voor dat de prijzen u niet van uw nachtrust beroven. I Vin1! belovend wonen Stijlvolle slaapkamer in alpine wit. Inclusief 2 ruime nachtkastjes en achterbouw met verlichting. 140 x 200 cm 180 x 200 cm Ruime keuze in bijpassende linnenkasten met schuifdeuren. Met eén spiegeldeur vanaf 1LN 1 E.K1E.UH WAARBORG Veelbelovend wonen met Proms Wonen volgens uw eigen smaak doet u het best bij Baalbergen. Modern of klassiek, u kiest bi) ons altijd voor een merk met allure en een eigen stijl. Proms is het exclusieve merk van Baalbergen. Vakkundig gemaakt. Een garantie waar weinigen aan kunnen tippen. En voor pnjzen die niet alleen veel voordeel beloven, maar het ook echt bieden. De jeugd heeft de slaap hard nodig, maar ook een interieur waar ze overdag thuis kunnen zijn. Tienerkamer in wit uitgevoerd. Kast. B227 x H 197 x D 31 cm, en ledikant, 90 x 200 cm, BAALBERGEN-19 -KATWUK AMBACHTSWEG 19 TELEFOON 01718 - 20 300 BAALBERGEN - LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 TELEFOON 071-41 44 66 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND Overzicht van Mürtschenstock. het dorp Amden boven de Walensee. Op de achtergrond de (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9