Kamer ontevreden over beurzenplan Politie infiltreert vaker in zware misdaad Twijfel over baiüdeningen Politie Amsterdam wijst nieuwe ongemaldcenregeling af 'Vernuftig apparaatje' blijkt simpele luidsprekermagneet Nieuwe opzet gezondheidszorg wordt stapsgewijs ingevoerd Huisarts geen goecl voorbeeld Minister: 'Musea goecl beveiligd' *1 Meisjes eisen verhuizing van buurman wegens ontucht VRIJDAG 10 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is niet tevreden met de uitleg die minister Deet- man (onderwijs) gisteren per brief heeft gegeven over zijn plannen over de studiebeurzen. Deetman wil studenten alleen nog een basisbeurs geven. Wat ze nog meer nodig hebben, moeten ze bij de bank lenen. Deetman denkt zo 750 miljoen gulden te kunnen bezuinigen. CDA en PvdA blijven bezorgd over de kansen voor kinderen van ou ders met lage inkomens om in het hoger onderwijs te studeren. Ook de VVD meent dat "onvoldoende is aangetoond" dat de toeganke lijkheid van universiteit en hoge school niet in de knel komt. CDA- woordvoerder Lansink meende dat het "knap moeilijk zal worden" in te stemmen met de plannen, die hij vooral wil beoordelen op die toegankelijkheid. Volgens Deetman komt de toe gankelijkheid van het hoger onder wijs niet in gevaar. Het inkomen van de ouders blijft een rol spelen. Kinderen van ouders met een hoog inkomen kunnen minder lenen te gen betrekkelijk gunstige voor waarden dan kinderen van ouders met lagere inkomens. De aanvul lende beurzen, een toelage voor de laagste inkomens die niet terugbe taald hoeft te worden, komt te ver vallen. CDA en PvdA in de Tweede Ka mer hebben daar ernstige kritiek op. Ze zijn bang dat kinderen van mensen met lage inkomens zich niet in de schulden durven steker^ en daarom maar helemaal niet gaan studeren. CDA'er Lansink vindt dan ook dat deze gift voor de allerlaagste inkomens in geen ge val volledig afgeschaft mag wor den. Deetman vindt dat er sprake is van koudwatervrees. Hij wijst er in zijn brief aan de Kamer op dat de bestaande terugbetalingsregeling niet verandert. Vijftien jaar na be ëindiging van de studie vervalt de schuld en het rijk staat borg als ie mand na het volgen van zijn studie niet aan de slag komt en daardor zijn schuld niet kan aflossen. De kans dat studenten in de toe komst hun schulden niet willen be talen deelt Deetman met de ban ken. Jaarlijks betaalt hij daarvoor een afkoopsom van circa 50 mil joen gulden. Op die manier wordt voorkomen dat de kosten voor stu diefinanciering nog eens zo uit de hand lopen als de afgelopen jaren gebeurd is. Volgens dr. R.J. In 't Veld, die na mens minister Deetman orde op zaken heeft gesteld bij de directie studiefinanciering in Groningen, kunnen de uitgaven voor de beur zen ook niet meer stijgen als er meer studenten komen. In dat ge val wordt de basisbeurs in de toe komst verder verlaagd. Voor het toekennen van lenin gen aan studenten wordt een apart bedrijf opgezet waarin het ministe rie van onderwijs samenwerkt met de banken. De student krijgt van het ministerie een basisbeurs. Af hankelijk van het inkomen van zijn ouders kan hij bij het nieuw op te richten bedrijf een lening afsluiten. De voorwaarden voor die lening worden in een contract vastge steld. Binnen die voorwaarden kunnen de banken met elkaar con- AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse afdelingen van de Algeme ne Christelijke Politiebond (ACP) en de Nederlandse Politie Bond (NPB) hebben de nieuwe regeling voor onregelmatig en onaange naam werk (inconveniëntenrege- ling) afgewezen. De ministers Van Dijk (binnenlandse zaken) en Kort hals Altes (justitie) bereikten op 25 mei van dit jaar overeenstemming met de vakorganisaties ACP en NPB over de regeling. Het resultaat werd gisteren voor gelegd aan de leden van de Amster damse afdelingen van de bonden. Zij keurden de regeling af, omdat hij volgens hen een financiële ach teruitgang betekent. Ook de ACP- afdelingen in Den Haag en Nijme- Tropisch hout De gemeente Schiedam heeft voor de bouw van 3500 huizen in de nieuwbouwwijk Spaland-West het gebruik van tropische houtsoorten verboden. Dit is eén van de milieu vriendelijke maatregelen, waar-, mee Schiedam extra overheids subsidie hoopt te krijgen om deze nieuwbouwwijk te kunnen ont wikkelen. Bovendien zijn de aan nemers verplicht om milieuvrien delijke verf te gebruiken en wor den de huizen geschikt gemaakt voor gebruik van zonne-energie. Buitenlanders De Tweede Kamer wil een dam opwerpen tegen de komst van bui tenlandse minderjarigen door een wachttijd van driejaar in te voeren voor de toekenning van de Neder landse nationaliteit. Het betreft vaak jonge vrouwen uit de Philip- pijnen, Thailand en Zuid-Ameri kaanse landen, die hier komen om, volgens minister Korthals Altes (justitie), "in de prostitutie onder te duiken". PvdA-kamerlid Koos van der Vaart wordt de op volger van het PvdA-kamerlid Klaas de Vries, die in september hoofddirecteur wordt van de Vere niging Nederlandse Gemeenten (VNG). Van der Vaart werkt nu bij het ministerie van WVC in de sec tor volksgezondheid en is secreta ris geweest van het gewest Zuid- Holland voor de PvdA. Afvalverbranding Het Rotterdamse afvalverwer kingsbedrijf Ocean Combustion Service (OCS) heeft van de Spaan se autoriteiten vergunning gekre gen om achttienhonderd ton ge chloreerde koolwaterstoffen te ver branden op de Noordzee. Spanje heeft zelf geen verwerkingscapaci teit. Nederland kan niets tegen de verbranding ondernemen, omdat het Spaanse afval niet wordt geïm porteerd. Snuffelpaal Een door Nederland betaald meetstation voor luchtverontreini ging wordt in september 1989 in Polen geopend. Dat maakten mi nister Nijpels (milieu) en zijn Pool se collega prof. W. Michna in Den Haag bekend. De snuffelpaal komt in een industrieel gebied bij de grenzen met de DDR en Tsjechos- lowakije en staat in directe verbin ding met het computercentrum van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RI VM) in Bilthoven. gen hebben de regeling inmiddels afgewezen. De ledenraad van de ACP neemt volgende week een de finitief standpunt over de nieuwe regeling in, de NPB doet dit eind juni. NPB-voorzitter Van der Linden zei ernstig rekening te houden met een afwijzing van het voorstel. De NPB heeft behalve de afdelings- vergaderingen ook een enquête on der alle 16.000 leden ingesteld om na te gaan of de nieuwe regeling ac ceptabel is. De kans dat minister Van Dijk bij een afwijzing door de bonden meer geld op tafel zal leg gen, achten de bonden praktisch nul. Een van de leden van de afdeling Amsterdam van de politiebonden ACP en NPB gisteren op een de- monstratieve vergadering bijeen. De leden spraken zich daar uit te gen de nieuwe ongemakkenrege- ling. (foto and ROOSENDAAL (GPD) - Het 'ver nuftige apparaatje' waarmee overal in het land benzine is gestolen uit tankautomaten, blijkt een simpele luidsprekermagneet te zijn. Een zo genaamde woofer. "Ik lach me rot als ik die verhalen hoor over die ap paraten. Er zijn er zelfs met knop jes en lampjes, maar het is allemaal nep", zegt een van de zes gearres teerden in deze affaire. Tientallen pomphouders werden bestolen door mensen die gebruik maakten van de magneet. Alleen al in West-Brabant gingen tiendui zenden liters gratis de autotanks Volgens de man uit Bergen op Zoom werden de 'apparaten' door criminelen in een washandje ver pakt in omloop gebracht om te voorkomen dat voortijdig bekend werd dat er een magneet in zat. Zelf betaalde de man er ook veel geld voor. Maar pas nadat een poging om een eigen magneet te gebrui ken was mislukt. Volgens hem hebben twee handelaren uit Roosendaal er vele duizenden gul dens aan verdiend. "Het was een gouden handel, want die magneten zijn maar een paar stuivers waard. Maar er werden bedragen van 1000 tot 1500 gulden per stuk voor ge vraagd". De Bergenaar zegt dat de truc met het gratis tanken alleen maar uitgehaald kon worden bij pompen die ook na sluitingstijd nog zijn aangesloten op het elektriciteits net. De sterke magneet van een la- ge-tonenluidspreker' werd tegen het registratiedeel van de benzine pomp gehouden waarna een relais werd omgeschakeld. De man uit Bergen op Zoom werd enkele enkele weken geleden door de rijksrecherche op heter daad betrapt toen hij en een andere verdachte bij een pompstation langs de A 58 gratis wilden tanken. Met het pistool tegen het hoofd hielden de politiemannen, die daar op de loer lagen, beiden onder schot. De auto werd in beslag geno men en de verdachten werden met magneet afgevoerd naar het poli tiebureau. Over de hoogte van de rente wordt nog onderhandeld. Volgens In 't Veld zal die hoogstens één pro cent hoger zijn dan de rente van 6,22 procent die nu geldt. De le ning. van ten hoogste 440 gulden per maand, gaat onmiddellijk rente dragen. Die wordt bij de hoofdsom opgeteld, waardoor de studie schuld groter kan worden. Vrijspraak bepleit in fraude-zaak bej aardentehuis MAASTRICHT (GPD) - De advo caten van de drie verdachten in de fraudezaak rond het Nuthse bejaar dencentrum Op den Toren hebben allen vrijspraak bepleit. De raads lieden van de ex-directeur en zijn broer (het voormalig hoofd van de civiele dienst) en de gewezen baas van de technische dienst, meenden dat de dagvaardiging van hun cliënten op enkele punten nietig is. De drie advocaten noemden de dagvaardiging te vaag en hielden met name het dagelijks bestuur van Op den Toren grotendeels ver antwoordelijk voor de malversa ties binnen het bejaardenhuis. "In dien de getuigen zich de moeite ge troost hadden de waarheid te spre ken, hadden er meer personen op de verdachtenbank gezeten dan op de publieke tribune", aldus mr. E. Rutten, verdediger van de ex-di recteur. Mr. Rutten prees de oud-leden van het dagelijks bestuur gelukkig dat hij geen officier van justitie is. Want hij zou hen voor de rechtbank gesleept hebben, stelde hij. Ook mr. Diederen schoof veel verant woordelijkheid van het tussen 1980 en 1987 gebeurde in het bejaarden huis af op het dagelijks bestuur. Hij kwam met het nieuwtje dat de technische dienst in die jaren 22 keer kluste bij de penningmeester, de voorzitter en de van meineed verdachte secretaris. Mr. Rutten wees er op dat de be stuursleden zichzelf benoemden voor het leven zonder zich een aan tal verantwoordelijkheden te reali seren. Doofdat de dagelijks-be- stuurvergaderingen niet genotu leerd werden, zou veel materiaal dat de ex-directeur zou ontlasten niet traceerbaar zijn. Verkeerde sloop VLAARDINGEN (GPD) - Het sloopbedrijf Mouwen uit Etten- Leur is gisteren in Vlaardingen en thousiast begonnen met de sloop van een schoolgebouw. Na enkele uren bleek echter dat het bedrijf bezig was met het verkeerde pand. De firma begon in de ochtenduren met het neerhalen van de voormali ge Van der Bruggen-school, terwijl een houten bijgebouwtje in een an dere straat met de grond gelijk had moeten worden gemaakt. De slo pers zijn op het verkeerde been ge zet door een onduidelijke routebe schrijving. Toen de vergissing werd opgemerkt, was het dak van de school al in stukken geslagen. DEN HAAG - Studenten van de Stichting Opleidingen Leraren uit Utrecht legden gisteren bloemen op het graf van de overleden oud-premier Drees uit dank voor zijn werk. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt volgende week met een wets ontwerp om per 1 oktober de zie kenfondspremie te verhogen met jaarlijks zestig gulden per volwas sene. Dit zal de eerste stap zijn op weg naar een nieuwe opzet van de gezondheidszorg en de ziektekos tenverzekering. Minister Brink man (WVC) heeft dat gisteren aan gekondigd na vier dagen debatte ren over de manier waarop het ka binet het plan-Dekker wil uitwer ken. Hij concludeerde, dat de Ka mer het kabinet het groene licht heeft gegeven voor die eerste stap pen. Het debat wordt overigens volgende week pas afgerond. Die eerste stappen houden in dat in de ziekenfondsverzekering al op 1 oktober een vaste premie wordt ingevoerd van ongeveer 65 gulden per volwassene. Op 1 januari vol gensjaar worden de psychiatrische ziekenhuizen overgeheveld van de particuliere en de ziekenfondsver zekering naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Particu lier verzekerden gaan daardoor meer premie naar draagkracht be talen. In 1990 moet in totaal ruim 4 mil jard aan voorzieningen naar het AWBZ-pakket zijn overgeheveld. Ruim 2,5 miljard van de kosten van de ziekenfondsen moet via een no minale premie (voor iedereen het zelfde bedrag) worden opgebracht (iedere 100 miljoen die naar de AWBZ wordt verschoven gaat ge paard met een verhoging van de nominale premie met ongeveer acht gulden). Hoe het nieuwe stelsel er uitein delijk - als het aan het kabinet ligt in 1992 - zal uitzien, is nog onduide lijk. Pas later moet definitief wor den beslist wat er precies in de ver plichte basisverzekering (met gro tendeels een premie naar draag kracht) komt en wat in de vrijwilli ge aanvullende verzekering (louter nominale premie). Brinkman en staatssecretaris Dees deden ook nog geen uitspra ken over het uiteindelijke aandeel van de nominale premie in het to taal, zodat ze evenmin konden aan geven welke gevolgen het nieuwe systeem na 1990 voor de koop kracht van de verschillende bevol kingsgroepen zal hebben. Het ka binet overweegt compensatie koopkrachtverlies vc groepen, maar concrete toezeggin gen deed Brinkman nog niet. Deze kwestie komt dit najaar bij de be groting aan de orde. Een aantal beslissingen over de volksgezondheid die moeilijk lig gen worden uitgesteld. Over de hoogte van de premie voor de ziek tekostenverzekering hoeft pas na 1990 een knoop te worden doorge hakt. De fracties van CDA en WD leverden de afgelopen dagen poli tiek slag over de mate waarin de premie voor de ziektekostenverze kering afhankelijk mag zijn van het inkomen. De WD wil dat de premie zo veel mogelijk (30 tot 40 procent) be staat uit een voor iedereen gelijk bedrag; het CDA wil dat vaste be drag zo klein mogelijk houden (maximaal 20 procent). De WD dreigde niet langer mee te werken aan de plannen wanneer het CDA haar zin doordreef. Na veel politiek overleg besloten de fracties woens dag het meningsverschil niet op de spits te drijven. MAASTRICHT (GPD) Huisartsen en leerkrachten op de basisschool zijn geen goede voorbeelden voor patiënten respectievelijk leerlingen. Huisartsen roken meer dan de gemiddelde man in Nederland, en huisart sen en leerkrachten maken zich vaker schuldig aan overmatig alcoholge bruik dan de gehele bevolking van Nederland. Wijkverpleegkundigen zijn wat dat betreft 'voorbeeldiger'. Maar geen van de drie groepen heeft het idee, op het gebied van gezond heid het voortouw te moeten nemen. Dat staat in het proefschrift waarop drs. Hans Adriaanse gisteren aan de Rijksuniversiteit Limburg promo veerde tot doctor in de geneeskunde. Artsen, leerkrachten en wijkverpleegkundigen kunnen, zo was het uit gangspunt van de promovendus, beschouwd worden als mensen die een sleutelrol hebben in de zorg voor de gezondheid in de samenleving. Maar leven zij daar zelf ook naar? De drie groepen kiezen vaker dan de rest van de bevolking voor gezon de alternatieven, vooral bij keuze van het ontbijt, de mate van koffiedrin ken en het gebitsonderhoud. Maar ze eten wel meer zoete 'tussen* doortjes'. Leerkrachten en wijkverpleegkundigen roken aanzienlijk min der, huisartsen meer dan de rest van de vergelijkbare bevolking. Wijkver pleegkundigen drinken minder vaak 'overmatig' alcohol, leerkrachten en artsen vaker dan de rest van de bevolking diep tot te diep in het glaasje. DEN HAAG (ANP) - Per jaar vin den er in Nederland zo'n 100 tot 200 onderzoeken plaats waarbij ge bruik wordt gemaakt van underco ver-agenten, pseudokopers die in filtreren in het 'milieu'. Hoeveel er momenteel actief zijn wil de CRI, de Centrale Recherche Informatie dienst, uit het oogpunt van veilig heid echter niet zeggen. "Wij weten dat de criminele tegenpartij op zoek is naar de identiteit van pseu dokopers", aldus een woordvoer der. Dat infiltratie in de zware mis daad een praktijk is die in Neder land wordt toegepast, werd on langs duidelijk bij de oplossing van de Amsterdamse schilderijenroof uit het Stedelijk Museum. De poli tie gaf toe dat twee Westduitse agenten van het Bundeskriminal- ambt in Wiesbaden en een mede werker van de Kantonpolizei in het Zwitserse Zurich waren opgetre den als pseudokopers. Er werd in deze zaak van buitenlandse politie-, merisen gebruik gemaakt omdat bekend was da. de dieven de schil derijen in het buitenland wilden verkopen. Voor de coördinatie van pseudo- koopactiviteiten is een landelijk bureau bij de CRI opgezet. Hier staan alle undercover-agenten ge registreerd, wordt bijgehouden wie waar mee bezig is om te voor komen dat agenten elkaar voor de voeten lopen of zelfs per ongeluk met elkaar zaken gaan doen. Vol gens de CRI bestaat er de laatste ja ren steeds meer behoefte aan "dit middel". De verwachting is dan ook dat het aantal pseudo-koop- teams zich zal uitbreiden hoewel er van een explosieve situatie geen sprake is, zo meent de CRI-woord- voerder. Volgens de door de minister van justitie ingestelde richtlijnen is de ze opsporingsmethode gebonden aan een aantal voorwaarden: de in filtrant mag bij voorbeeld een "ver dachte niet brengen tot andere handelingen dan waarop zijn opzet tevoren reeds gericht was". Even min krijgt de pseudokoper een blanco volmacht: hij moet toestem ming voor zijn actie krijgen van de DEN HAAG (ANP) - De rijksmu sea zijn mechanisch goed bevei ligd. De inzet van bewakings- en beveiligingspersoneel mag niet op voorhand onvoldoende worden ge acht. Dit heeft minister Brinkman (cultuur) de Tweede Kamer in een brief laten weten. De minister schrijft de bezorg- heid van de Kamer over de recente inbraak in het Stedelijk Museum in Amsterdam te delen. "Het spreekt voor zich dat de overheid de taak heeft om in te staan voor de beveili ging en onschendbaarheid van de cultuurgoederen die zij onder haar verantwoordelijkheid heeft", aldus Brinkman. De Nederlandse Museumvereni ging doet op het ogenblik een spoedonderzoek bij de 26 grootste kunstmusea in ons land. De vereni ging wil er zo achter komen hoe het naar de mening van de museumdi recties in het algemeen gesteld is met de kwaliteit van de beveiliging van de musea. De resultaten van dit onderzoek zijn vertrouwelijk en volgens Brinkman in eerste instantie be doeld voor overleg met de leden van de Kamercommissie voor Wel zijn en Cultuur en het ministerie van WVC. De minister wil de uit slag van het onderzoek afwachten en dan beslissen of er op korte ter mijn aanleiding tot een diepgaan der onderzoek is. Naar pas gisteren bekend werd zijn half april ook vijf schilderijen gestolen uit een niet beveiligde de pendance van het Belastingmuse um Prof. dr. van de Poel aan de Rotterdamse Parklaan. De schilde rijen hebben naar schatting een ge zamenlijke waarde van 60.000 gul den. Het meest waardevolle schil derij is een doek onder de naam Het Huwelijkscontract van Jan Steen. officier van justitie en staat "onder regie" van de recherche-chef. Tot voor kort werd infiltratie al leen nog maar toegepast door de politie in Amsterdam. Persofficier van justitie, mr. L. de Wit daarover: "Bij de andere korpsen in Neder land bestonden bezwaren tegen de infiltratie vanwege de gevaren voor de eigen politiemensen. Allerlei G Het Motorhuis Vondellaan 80, 2332 AH Leiden. Tel. 071-769313 OP ONS KUNT U REKENEN.! wilde verhalen deden daarover de ronde". De Wit benadrukt dat een politie agent niet eenvoudigweg in het milieu "wordt gedumpt om te kij ken of er iets aan zijn staart blijft hangen". De periode van infiltratie is gericht op de bewijsverkrijging. "De verdachten zijn bekend, men weet wie men wil aanhouden en de infiltratie wordt dus gebruikt om de zaak rond te krijgen". In hechtenis Intussen blijven twee mensen die betrokken bij de schilderijen roof in het Stedelijk Museum "in het belang van het onderzoek" voorlopig in hechtenis. De raadka mer van de rechtbank in Amster dam heeft het verzoek daartoe door het openbaar ministerie toegewe zen. Eerder werd een derde ver dachte in deze zaak door de rech- ter-commissaris op vrije voeten ge steld. Hij zou een ondergeschikte rol hebben gespeeld en alleen chauf feur zijn geweest bij het wegbren gen van de gestolen schilderijen naar het Pullmanhotel, waar de drie verdachten uiteindelijk wer den aangehouden. De Wit wil ont kennen noch bevestigen dat moge lijk meerdere daders bij de roof wa ren betrokken. "In dit stadium van het onderzoek wordt niets uitgeslo ten." De Bergenaar: "Ik kocht de mag neet van zo'n pooierfiguur in een kroeg in Roosendaal. Via iemand in Vlissingen had ik van de truc ge hoord. Het is in het zuiden begon nen en later in het noorden bekend geworden. Uit een luidsprekerbox had ik in eerste instantie zelf een magneet gesloopt. Maar dat werkte niet. Vandaar dat ik toch duizend piek neertelde". De Bergenaar zegt in zijn eigen omgeving zeker zes mensen te ken nen die op die wijze regelmatig gra tis tankten. Niet alleen in Neder land maar vooral ook in Belgie. net over de grens. "Ja, het was wel la chen geblazen, zo'n magneet". Opperwachtmeester Jan Goris- sen laat het in een zakje verpakte 'apparaat' zien. De waarheid is sim pel. Als de verpakking er af is blijkt het om een magneet van een lage- tonenluidspreker te gaan. BERGEN OP ZOOM (GPD) - Twee zeventienjarige meisjes uit Bergen op Zoom eisen dat hun 67- jarige buurman verhuist. De twee beweren dat zij zich herhaaldelijk gedurende vele jaren ontuchtige handelingen van de buurman heb ben moeten laten welgevallen. Nu hij weigert te verhuizen, hebben zij een kort geding tegen hem aange spannen. Voorzover in juridische kring be kend, is het nog niet eerder voorge komen dat slachtoffers van seksue le delicten de verhuizing van de 'dader' eisen. Mocht de eis van de meisjes worden toegewezen, dan schrijven zij daarmee rechtsge schiedenis. De laatste jaren komt het wel steeds meer voor dat man nen die vrouwen lastig vallen een 'straatverbod' (het verbod om in een bepaalde straat te verschijnen) krijgen opgelegd. De raadsman van de meisjes, mr. J. Sneep, eist dat de buurman zo spoedig mogelijk verhuist, doch ui terlijk voor 1 september. Hij vraagt de president van de Bredase recht bank om de man een dwangsom op te leggen van duizend gulden per keer dat hij zijn huidige woning na die datum nog betreedt. Sneep verwijst in zijn eis naar 'de ernstige geestelijke nood en ont reddering' van de meisjes. Om die reden hebben deskundigen van het maatschappelijk werk ook de aan beveling gedaan om confrontaties tussen de beide 17-jarigen en hun buurman te vermijden. Volgens de raadsman hebben de ontuchtige handelingen zich afge speeld in de jaren tussen 1980 en 1988. De meisjes waren negen jaar toen een en ander is begonnen. "Het was weliswaar geen ontucht van de zwaarste soort, maar mede door de enorme lengte van de pe riode en de ontelbare keren dat het is gebeurd, zijn de meisjes en in middels ook hun gezinnen zwaar uit het lood geslagen. Beiden heb ben zich onder behandeling van het RIAGG moeten stellen", aldus Sneep. Dat de zaak zo lang verborgen is kunnen blijven, schrijft mr. Sneep toe aan de angst die de meisjes had den. "Daardoor kwamen ze steeds bij hun buurman terug, ook omdat zij er door hun toen nog onwetende ouders herhaaldelijk om een bood schap heen gestuurd werden. Ook gaf hij hen wel geld: bedragen tus sen de vijf en vijfentwintig gul den". Het kort geding dient volgende week dinsdag Twee jaar geëist voor verduistering ZWOLLE (ANP) - Officier van jus titie mr. S Buist bij de rechtbank in Zwolle heeft gisteren tegen een 23-jarige man uit Lelystad een ge vangenisstraf van twee jaar, waar van acht maanden voorwaardelijk, geëist. Hij heeft bekend dat hij als postbode bij de PTT in de maan den april tot en met december van 1986 setjes cheques niet bij de ge adresseerden in Lelystad in de brievenbus stopte, maar aan zijn neef verkocht. Per setje van twintig betaalkaar ten kreeg de verdachte 300 gulden. Volgens de officier zijn 150 sets verduisterd, zelf houdt de man het op tachtig sets. Uitgaande van 150 stuks zou de totale schade voor de PTT 550.000 gulden hebben bedra gen. Parkeren in Rotterdam niet meer gratis ROTTERDAM (GPD) - Het cen trum van Rotterdam zal over enige jaren geen enkele gratis parkeer plaats meer hebben. Ofwel er staan parkeermeters, ofwel beugels. Wie met de auto in de stad \yil zijn moet betalen. Dat is de beleidslijn voor de nabije toekomst van de Ver keersdienst Rotterdam (VDR). Liefst ziet Rotterdam langparke- rende automobilisten niet m de binnenstad. Bij de belangrijkste openbaar vervoersstations aan de rand van Rotterdam komen, voor zover ze er nog niet zijn, nog meer grote gratis parkeerterreinen, zoge noemde Park and Ride-terreinen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3