Wassenaar wil met Voorschoten praten Voor een tientje twaalf maanden kunst in huis Van loco-burgemeester tot voorzitter landelijke scouts GEEFZE EEN BEETJE HOOP HELPONS HELPEN m PAGINA 16 REGIO LEIDEN VRIJDAG 10 JUNI 1988 Kunstuitleen Wassenaarse ambtenaren succes WASSENAAR - Voor een tientje twaalf maanden lang een schil derij of tekening in huis. 41 Was senaarse ambtenaren hebben de afgelopen drie dagen gebruik ge maakt van dat aanbod. De orga nisator van de gemeentelijke kunstuitleen, R. Blote, spreekt dan ook van een succes. "Je moet mensen pakken waar ze eten, in hun eigen gebouw", stelt de plaatselijke kunstenaar en actievoerder, na drie dagen exposeren in de kantine van de gemeenteflat. Terwijl de elders ondergebrachte onderwijzers en politie-mensen slechts 10 wer ken leenden, nam van de 120 ambtenaren in de flat een vierde de stap. Vooral in de lunchpauzes was het druk rond de panelen, waar 120 schilderijen, tekeningen, et sen en posters hingen. Het mees te werk was van Wassenaarse makelij, er hing ook wat bij van landelijk bekende ontwerpers. Naturalistische werken trokken het sterkst. Blote noemt dat lo gisch en wijst erop dat "veel mensen niks gewend zijn" Hij hoopt dat ze de volgende keer de overstap naar abstracte werken willen maken en als het aan hem ligt is die volgende keer nog dit jaar. Onzeker is dan of de ambtenaren hun geleende kunst terugbrengen, langer willen le nen of tot koop overgaan. Het laatste is Blote natuurlijk het liefst: dan blijkt niet alleen dat kunst bindt, maar krijgen kun stenaars aandacht en geld. Het aanvullen van de collectie is geen probleem: de kunstenaar heeft genoeg contacten in de (plaatselijke) kunstwereld. Peiling De Wassenaarder presenteer de het plan voor de kunstleen in januari. Gemeentebestuurders en topambtenaren reageerden positief, maar wilden meer ze kerheid. Bij een peiling moesten 40 tot 50 van de 300 ambtenaren serieuze interesse tonen - anders kon het niet doorgaan. Na een kleine expositie werd het beno digde aantal gehaald en onder handelden gemeente en onder nemer verder over de invulling. Afgesproken werd dat Wasse naar de lijsten betaalt, expositie schotten beschikbaar stelt en via stencils aandacht vraagt voor het initiatief. De lijsten vergden in totaal 1000 gulden, de rest bleek 'peanuts'. Volgens Blote is een kunstuit leen minder beklemmend dan een galerie, waar koop verplicht is en buren en kennissen corrige rend kunnen werken. Artothe ken zijn wat vrijer, maar kosten vaak een flinke duit. Abonne menten van 150 gulden per jaar zijn geen uitzondering. De orga nisator vindt dergelijke bedra gen te hoog en koos heel bewust voor een tientje: "Het is wel een bedrag, maar zeker geen drem pel. Wat koop je daar nog voor? Een halve fles jenever". Middels verschillende publi- Wassenaarse ambtenaren bekijken de uit te lenen kunstwerken caties heeft het initiatief inmid dels landelijke bekendheid ge kregen. Het wachten is nu nog op een brede navolging. De organi sator is bereid van bedrijf naar bedrijf te trekken en benadrukt dat de administratie, die hij zelf verzorgt, "een fluitje van een cent is". Brommerkeuring Oegstgeest levert twaalf bonnen op OEGSTGEEST - Bij een brommer- controle op de Oegstgeester Abts- poelweg hebben vanmorgen tus sen half acht en half tien 12 mensen een bekeuring gekregen. De over tredingen varieerden en de boetes lopen uiteen van 10 gulden tot 120 gulden. Vier brommers hadden geen bel, zes brommers waren opgevoerd en drie bromfietsen maakten te veel geluid. Een bromfietser reed met een los helmbandje over de weg tussen Oegstgeest en Warmond. De politie houdt tien maal per jaar een brommercontrole en nam vanmor gen 40 brommers mee naar de 'bank' aan de Kwaaklaan. Te dronken om te blazen na een kleine aanrijding OEGSTGEEST - Nadat hij op de Oegstgeester Terweeweg een ge parkeerde auto had geraakt, zag een 35-jarige Oegstgeestenaar gis teravond laat geen kans in het voorgehouden zakje te blazen. De politie besloot toen maar om hem op het bureau de bloedproef af te nemen. Gelukkig lukte dat wel. De schade aan de auto's is beperkt, al kon de aangeschoten man niet ver der r Heidemij helpt Voorschoten in de strijd tegen rijksweg 11 VOORSCHOTEN - De Heidemij zet momenteel voor Voorschoten de economische en verkeerskundi ge aspecten van de rijksweg 11- west op een rijtje. Dat heeft inval lend wethouder G. Both (PvdA/P PR) gisteravond meegedeeld tij dens een vergadering van de raads commissie voor openbare werken. In principe is 25.000 gulden be schikbaar voor het bureau, maar wanneer het meer nodig heeft valt daar over te praten. De Heidemij, die in het verleden meer wegen plannen heeft bestudeerd voor Voorschoten, moet in juli klaar zijn. De firma telt, verzamelt mate riaal en interviewt bronnen. Met de verkregen informatie in de hand, stelt een voor 45.000 gul den ingeschakeld public relations- bureau een brochure en een actie plan op. Tegen de tijd dat een ver vroegde aanleg van rijksweg 11- west echt ter sprake komt. helpen de pr-adviseurs bij het actievoeren zelf. De gemeente verwacht dat dat dit najaar zal gebeuren en hameren erop dat het schriftelijke materiaal kort na de zomervakantie klaar is. Aanvankelijk was het de bedoe ling 45.000 gulden opzij te leggen voor de strijd tegen de rijksweg- plannen. Tijdens de gemeente raadsvergadering van eind maart stelden de partijen dat er meer kundigheid moet komen om voor standers op alle fronten van repliek te kunnen dienen. Het totaalbe drag werd verhoogd tot 70.000 gul den. Wilden raadsleden toen vooral verkeerskundige argumenten. B en W hechten ook aan economi sche. Zo roept vooral de Kamer van Koophandel dat het niet aanleggen van de verbinding grote gevolgen heeft voor de Nederlandse nijver heid. Over rijkswegen en andere kwesties VOORSCHOTEN/WASSE NAAR - Een kleine twee maanden nadat de Wasse naarse burgemeester P.H. Schoute keihard uithaalde naar het Voorschotense ver zet tegen rijksweg 11-west, is zijn college bereid tot overleg met de buurge meente. Het moet dan niet alleen gaan over de door Voorschoten verafschuwde weg, maar ook over 'andere aangelegenheden die onze beide gemeenten raken'. Dit blijkt uit een brief van het Was senaarse college aan burgemeester en wethouders van Voorschoten. Een knieval is het allerminst. De kustgemeente blijft argumenteren zoals zij wil, of Voorschoten dat nu leuk vindt of niet. In een brief van 20 april, twee weken na het fatale ongeluk op de Rijksstraatweg, vroegen B en W van Voorschoten om een zakelijke discussie. Wanneer de gemeenteraad 70.000 gulden opzij legt voor een actie tegen een weg die de gemeen te zou doorsnijden, bevreemdt het de bestuurders dat een buurge meente dat 'sinister' noemt en 'te triest en treurig voor woorden'. Dat op de Wassenaarse weg een ernstig ongeluk is gebeurd, doet daar niets aan af. Wassenaar moet niet tornen aan de omgangsnormen, kretolo gie links laten liggen, de sfeer niet belasten en geen smakeloze op merkingen maken. Problemen Volgens B en W van Wassenaar blijkt uit de reactie dat Voorscho ten 'zich geen voorstelling kan ma ken van de problemen waarmede de gemeente Wassenaar te kampen heeft voor wat betreft het door gaande verkeer, niet alleen via de Rijksstraatweg maar ook op de binnenroutes'. Dat de gemeente Wassenaar niet steeds Voorscho ten raadpleegt wanneer ze vecht voor ontlasting van de situatie, kan niet alleen uit eigenbelang worden verklaard. Een groot deel van de Randstad zou geholpen zijn met het verbin dingsstukje tussen de nieuwe rijks- Spoorbaanjeugd bekeurd door politie Warmond WARMOND - Drie 13-jarige Leide- naars zijn gistermiddag op de bon geslingerd omdat zij zich op en rond de Warmondse spoorbaan be vonden. Volgens een woordvoer der van de politie zaten ze op de rails en liepen ze over de dijk, ter hoogte van het viaduct over de Oranje Nassaulaan. Hij noemt dat levensgevaarlijk, maar weet niet hoe zwaar de straf zal zijn. Dat maakt de Officier van Justitie uit. weg langs Alphen en Bodegraven en de nieuwe provinciale weg rond Valkenburg. Veel gemeenten stuurden Wassenaar de afgelopen maanden adhesiebetuigingen. Overigens zou de overlast van de nieuwe rijksweg 11-west maar een fractie zijn van de overlast die Was senaar van de Rijksstraatweg on dervindt. 'Een nieuwe weg zal aan alle eisen met betrekking tot veilig heidheid, geluidshinder etc. moe- ADVERTENTIE ten voldoen, terwijl dat bij de Rijksstraatweg geensziens het ge val is (smalle rijbaan, veel ongelijk vloerse kruisingen en in- er uitrit ten, geen geluidschermen etc.)', schrijven B en W van Wassenaar. Natuurlijk, ze begrijpen best dat bestuur en burgers van Voorscho ten niet enthousiast zijn over een weg die de gemeente in tweeën deelt, sloop van huizen noodzake lijk maakt en andere plannen blok keert. 'Het komt ons echter vreemd voor dat een groot bedrag wordt uitgetrokken om die weerstand te laten bevestigen zonder te onder zoeken of het binnengemeentelijk belang wel opweegt tegen het be lang, dat voor een vele malen gro ter gebied is gediend met de aanleg van rijksweg 11-west'. Ook zou Voorschoten moeten bestuderen of de weg voordelen biedt voor de gemeente. Wassenaar acht dat 'niet onwaarschijnlijk' en stipt aan dat de weg op verschillen de manieren kan worden aange legd, mogelijk verdiept'. Sfeer B en W van Voorschoten hebben de brief nog niet behandeld. Eerste bestudering geeft niet direct een positief gevoel, maar toch spreekt invallend wethouder G. Both (openbare werken) van een "opge helderde sfeer". De strekking ver baast hem geenszins: "Ik had niet verwacht dat men diepe kniebui gingen zou maken, dat men excu ses zou aanbieden voor de uitlatin gen van de burgemeester Persoonlijk denkt hij dat Voor schoten het hier even bij moet la ten: "Wanneer we inhoudelijk goe de stukken hebben, kunnen we pas goed over de kwestie praten". Dat Wassenaar de Voorschotense brochure al afkraakt voordat zij ge schreven is, vindt de gemeentebe stuurder minder gelukkig. Het werkje moet evenwichtig en sterk onderbouwd worden en niet alleen het plaatselijk belang in het oog houden. Vierde Westlander Zeildagen beheersen weekeinde Warmond WARMOND - Dit weekeinde staat Warmond in het teken van de Westlander Zeildagen. "De tot nog toe enige zeilwedstrij den die er voor Westlanders en soortgelijke kleine zeilende vrachtscheepjes worden gehou den", meldt de organiserende instelling, de Stichting Zeil vaart Warmond. Voor deze vierde aflevering van de Westlander Zeildagen hebben zich vijftien deelnemers aangemeld. Onder hen drie de butanten: de jeugdige War mondse schipper Marcel Juffer mans, alsmede Paul van den En gel uit Maassluis en Frans de Brune uit Schiedam. De Brune heeft het schip 'De Onderne ming' gekocht van Groninger Koos Winsum. Door deze trans actie keert het schip terug naar deze contreien, waar het altijd heeft gevaren. Vijftien is een recordaantal. De vorige drie keren waren er achtereenvolgens elf, veertien en dertien deelnemers. Morgen wordt om 11.00 uur geloot om de startplaatsen. Een halfuur later wordt met de wedstrijd begon nen vanaf de aanlegsteiger op Koudenhoorn, nabij 't Joppe. Zondag valt om 12.00 uur het startschot. De uitslag van de eerste wedstrijddag is bepalend voor de startvolgorde van de zondag. Rond half vier worden in de achterzaal van café De Zon in Warmond de prijzen uitge reikt. LEIDERDORP - Toen ze 9 jaar oud was, werd ze lid van de kabouters. Nu is Irma Gehner 46 en staat ze klaar om de voorzittershamer van Scouting Nederland ter hand te ne men. Morgen besluit de Landelijke Raad over het voorzitterschap, waarvoor Gehner de enige kandi daat is. "Het is een grote uitdaging om voorzitter te zijn van Neder- land's grootste jeugd- en jongeren vereniging", vindt de ex-wethou- der van Leiderdorp. Ze heeft prima herinnneringen aan de tijd dat ze in Amsterdam ka bouter was. Evengoede herinnerin gen bewaart ze aan haar periode als padvindster, groepsleidster en be stuurslid van het Padvindstersgil- de. Een dag voordat ze de eerste vrouwelijke voorzitter van Scou ting Nederland wordt, loopt ze nog steeds warm de vereniging. "Op zich zegt het me niet zoveel dat ik de eerste vrouwelijke voor zitter wordt. Het is natuurlijk een pfrima zaak, emancipatorisch ge zien. dat steeds meer vrouwen be stuurlijke functies krijgen, maar ik vind het niet zo bijzonder", aldus Gehner, die in de jaren zeventig de eerste vrouwelijke loco-burge meester van Nederland werd. Zij werd wethouder en loco-bur gemeester in Leiderdorp nadat ze jarenlang in de gemeenteraad had gezeten voor de VVD. De bestuur lijke ervaring die ze heeft opgedaan denkt ze goed te kunnen gebruiken in haar nieuwe functie. "Zulke er varing heb je nodig. Het is natuur lijk een grote organisatie die erg in ternationaal bezig is. Je moet con tacten onderhouden met besturen, de belangen behartigen bij de over heid en er moet voor worden ge zorgd dat scoutinggroepen kunnen werken". Een goede voorzitter van Scou ting Nederland moet de volgende eigenschappen hebben: "Je moet goed in teamverband kunnen wer ken, een brede belangstelling heb ben voor wat er in de groepen" ge beurt en contact houden met de ba sis. Je moet bereid zijn je gezicht te laten zien en rekening houden met wat het larfd wil", waarna Gehner benadrukt dat de scouting zeer de mocratisch is georganiseerd. Veel tijd wil de nieuwe voorzitter steken in het 'eigentijds maken van de scouting', zoals ze dat noemt. "Aan de hand van de rapporten van een extern onderzoeksbureau gaan we ons klaar maken voor de jaren negentig. We gaan de resultaten uitwerken, waarna een moderner spelaanbod komt voor de leden. We worden internationaler, er ko men projecten op het gebied van onwikkelingssamenwerking en meer uitwisseling met buitenland se groepen. Ook moeten we ons gaan voorbereiden op de wereld jamboree in 1995". De organisatie van de jamboree vergelijkt Gehner met die van de Olympische Spelen, "Dat is een heel kwarwei en er moet dus op tijd aan worden be gonnen". Over de toekomst is de Leider- dorpse erg optimistisch: "We heb ben de wind in de rug. Scouting Nederland is de afgelopen 'jaren, ondanks het teruglopende aantal kinderen, met 32.000 gegroeid tot 125.000 leden. We zijn hiermee ver uit de grootste jeugdvereniging in Nederland. Het laatste jaar is het aantal leden stabiel gebleven, maar voor mij mag de scouting nog ver der groeien. We doen er alles aan om een goede vereniging te blijven en met de wereldjamboree hebben we een prima pr waarmee niet al leen Nederland, maar ook de vere niging internationaal 'in the pictu re' staat". Concurrentie van andere vereni gingen heeft de scouting nauwe lijks te vrezen. Gehner: "Voetbal is natuurlijk ook heel leuk, maar scouting heeft veel meer te bieden. Het is voor iedereen die actief wil zijn een plezierige vrijetijdsbeste ding. De mogelijkheden binnen de scouting zijn bijna grenzeloos: sport, spel, creatief bezig zijn, veel buitenactiviteiten, kamperen, overlevingstochten, echt teveel om op te noemen". •De kinderen van de voorzitter denken daar anders over en zijn geen lid van de scouting: "Mijn dochter heeft bij de kabouters ge zeten, maar heeft toch gekozen voor hockey. Wij zijn een echte hockey-familie. Als je intensief met een sport bezig bent, is dat niet te combineren met scouting. Dat kan wel als je bij voorbeeld alleen op zondag"'sport beoefent". Jammer vindt ze het niet. "Kinderen moe ten zelfstandig kunnen beslissen. Botsing op oprit rijksweg A4 zorgt voor opstopping LEIDERDORP - Op de oprit Hoog- made van de rijksweg A4 is giste ren een personenauto op drie wachtende personenauto's ge botst. De materiële schade was groot, maar niemand raakte ge wond. Het verkeer, komend uit de rich ting Den Haag, moest zich een half uur lang langs de wagens persen en er ontstond een kleine file. Doordat de oprit onlangs is doorgetrokken tot het benzinestation, merkte het verkeer op de rijksweg Rotterda m/Amsterdam daar niets van. De Leiderdorpse politie heeft al die tijd het verkeer geregeld. Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Algemene en Bestuurlijke Aangele genheden: maandag 13 juni a.s. Commissie voor het Georganiseerd Overleg: dinsdag 14 juni a.s. Deelcommissie voor het Gemeente-ar chief: donderdag 16 juni a.s. Commissie voor de Rekeningen: don derdag 16 juni a.s. Financiën. Personeel en Organisatie: donderdag 16 juni a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Hogewoerd: woensdag 15 juni a.s. Diversen Informatie-avond bouwplannen Klok- poort en Langegracht 93 t/m 107 en Oostdwarsgracht 22 en 24. Informatie-avond bouwplan Tombe- /Melse en Co. Gemeenterekening 1985. Nieuwe manier van toewijzing van wo ningen aan 65+-ers. Wijziging toegankelijkheid Stadsbouw- huis per 20 juni 1988. Directie Onderwijs 1 dag gesloten "Leiden leert Latijn" in de Vlietlanden. Open-huis kinderboerderij rond thema "Schaap Wol". Verkeersmaatregelen Diverse verkeersmaatregelen. Singelbrug afgesloten voor alle ver keer. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofhuisvuilophaalschema voor vol gende week. Bouwplannen Verlening diverse vergunningen. Ruimtelijke Ordening Ontwerp-bestemmingsplan voor een locatie aan de Zoeterwoudsesingel- /hoek Thorbeckestraat. Ontwerp-herziening bestemmingsplan Stationsbuurt voor de locatie Rijnsbur- gersingel/Schuttersveldweg. Milieu Verzoeken om diverse vergunningen. U kunt de gemeentelijke medede lingen ook elke zondag beluiste ren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden K van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16