Winkels blijven dicht na zes uur Europa balt scheepsbouwvuist Schuitema houdt Unigro op afstand Kabinet wijst ook PvdA-plan af 'Meer vertragingen dan de NS beweren' Omstreden handelswet VS sneuvelt EG dreigt Japan en Zuidkorea wegens dumpprijzen Geven alle keuken deurtjes zo'n klap als ze dicht gaan? SieMatic Keukenplein Leiderdorp Werkloosheid gedaald DONDERDAG 9 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) Zes uur blijft voorlopig het sluitingsuur voor winkels. De Tweede Ka mer heeft door grote onderlinge tegenstellingen een regeling voor langere openingstijden van win kels op zijn minst op de lange baan geschoven. Voor een initiatiefwet hierover van D66 is geen meer derheid. Het wachten is nu op een wetsvoorstel van het kabinet, dat op zijn vroegst pas over ander- halfjaar in werking kan treden. Maar het is zelfs twijfelachtig of dat voorstel op voldoende steun kan rekenen. Het voorstel-Groenman wordt door CDA en VVD afgewezen. De christen-democraten willen hele maal geen wijziging van de winkel tijden. De liberalen wachten op een eigen wetsvoorstel van staatssecre taris Evenhuis (economische za ken). Hij vindt dat er naast winkels met gewone openingstijden win kels moeten komen die tot negen uur 's avonds open zijn. Die mogen dan niet eerder dan twaalf uur 's middags hun deuren openen. Ook voor de gedachte van de PvdA per gemeente te bepalen hoe lang een winkel openblijft is onvol doende steun in de Kamer. Woord voerder Schaefer had voorgesteld de openingstijden vier dagen per week te verlengen tot negen uur 's DEN HAAG (ANP) - In mei is de werkloosheid in ons land gedaald met 16.500 tot 647.400 personen, vooral door een hausse in seizoen arbeid. De daling deed zich zowel bij mannen (13.400) als bij vrouwen (3.100) voor. Na correctie voor .sei zoensinvloeden blijft een daling over van 4.400. In mei van het vorig jaar telde ons land 653.400 werklo zen. Dit blijkt uit gegevens van de arbeidsbureaus die het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid bekend heeft gemaakt. De werkloosheid daalt over het algemeen in mei als gevolg van de vele seizoengebonden activiteiten, zoals het rapen en pellen van bol len. De daling die nu is opgetreden is echter groter dan aan het seizoen kan .worden toegeschreven. Zo is het gebruikelijk dat in mei de werkloosheid van de schoolverla ters tot 19 jaar toeneemt, maar in de afgelopen maand was dat nauwe lijks het geval. Naar beroepsgroep valt de tamelijk grote daling van de Handel Japan Japan heeft in mei een overschot op zijn handelsbalans geboekt van 5,05 miljard dollar tegen een over schot van 6,42 miljard dollar in mei vorig jaar, zo heeft het Japanse mi nisterie van financiën bekendge maakt. De export nam met ruim tien procent toe, maar de import met zelfs 26,7 procent. De export van Japan naar de EG nam toe met 26 procent tot 3,8 miljard dollar: de import uit de EG groeide met 32,6 procent tot ruim 2 miljard dollar. OGB-belasting Gemeenten mogen in de toe komst jaarlijks per woning 550 gul den onroerendgoed belasting (OGB) vragen. Tot nu toe was de li miet 475 gulden. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit de Kamer meegedeeld. Door het toe staan van hogere OGB wil het kabi net de gemeenten compensatie ge ven voor het toekomstig wegvallen van winsten die zij nu nog met stroombedrijven maken. Hollandse Signaal Volgens bestuurder J.Cuperus van de Industriebond FNV is Phi lips van plan werknemers te ont slaan om een reorganisatie bij het bedrijfsonderdeel Usfa in Eindho ven mogelijk te maken. Usfa maakt deel uit van Hollandse Signaal Ap paraten HSA, een dochteronderne ming van Philips. Bij het bedrijf worden militaire produkten ge maakt zoals nachtkijkers. De direc tie wil 150 van de bijna 450 arbeids plaatsen afstoten. Bierbrouwers De Westduitse bierbrouwers zijn het totaal niet eens met de voorstel len om de accijnzen op bier binnen de Europese Gemeenschap te har moniseren. Hierdoor zullen de ac cijnzen op Westduits bier met 145 pet stijgen. Dat leidt tot een prijs verhoging van twaalf pfennig (13,5 cent) per halve liter. "Vroeger zou den de mensen de wapens hebben opgenomen tegen zulke voorstel len", zei voorzitter Soltman van het Westduits verbond van bierbrou wers, verwijzend naar bloedige rel len in 1848. Dollar De Amerikaanse dollar is van morgen in koers omhoog gegaan. Op de wisselmarkt in Amsterdam noteerde de dollar omstreeks 10.00 uur 1.9335 gulden na een slotkoers van 1,9275 gulden op woensdag. De stijging is het gevolg van uitspra ken van enkele centrale bankiers, die in Chicago bijeen zijn. De cen trale banken zijn van mening dat een verdere koersdaling van de dollar bet rechttrekken van de we reldhandel eerder belemmert dan bevordert. avonds, eventueel met beperkin gen via gemeentelijke verordenin gen. De PvdA wilde winkeliers hiermee de kans geven hun zaak op bepaalde, onrendabele uren van de dag dicht te doen. De WD en Evenhuis wezen dit idee af, omdat er een soort consu mentenpendel tussen gemeenten op gang kan komen die concurren tievervalsing in de hand werkt. Ook Groenman voelde er niets voor Schaefers amendement in haar voorstel op te nemen. Een soortgelijke regeling in Zweden heeft volgens haar tot chaotische toestanden geleid. Evenhuis verdedigde gisteren nog eens zijn eigen voorstel. Vol gens hem worden bij uitvoering voor seizoen gecorrigeerde werk loosheid op van vrouwelijk han- delspersoneel (900). Bij de mannen was de daling van het aantal werk loze metaalbewerkers het grootste (700). Bij de arbeidsbureaus stonden in mei 6.000 werklozen minder inge schreven dan dezelfde maand een jaar geleden. De werkloosheid on der vrouwen steeg in die twaalf maanden met 2.000. die onder man nen daalde met 8.000. In vergelij king met vorig jaar is de kortduren de werkloosheid (korter dan een jaar ingeschreven) toegenomen met 3.500 en de langdurige werk loosheid (langer dan een jaar inge schreven) met 9.500 afgenomen. Zowel bij mannen als bij vrouwen was dat het geval. In mei zijn 35.000 mensen werk loos geworden en hebben 51.400 mensen het bestand van de ar beidsbureaus verlaten. Pan Am verkocht NEW YORK (Rtr) De raad van beheer van Pan Am Corp heeft het groene licht gegeven voor de ver koop van de noodlijdende lucht vaartmaatschappij Pan American World Airways. Dit heeft een woordvoerster meegedeeld. Pan Am heeft tevergeefs een be roep gedaan op het personeel om salarisconëessies te aanvaarden. Over het eerste kwartaal zag de luchtvaartmaatschappij het exploi tatieverlies verder oplopen van 51 miljoen dollar in 1987 tot 62 mil joen dollar dit jaar. De raad van beheer heeft de di rectie van Pan Am de bevoegdheid gegeven bezittingen van de lucht vaartmaatschappij te verkopen. Hieronder vallen vliegroutes, on- derhoudsfaciliteiten en terminals, vliegtuigen, motoren en ander ma teriaal. De raad is niet akkoord ge gaan met de verkoop van Pan Ams overige bezittingen, waaronder de winstgevende shuttle-verbinding Boston-New York-Washington, de dienstverlenende activiteiten van Pan Am World Services en een pendelmaatschappij. ROTTERDAM (GPD) - De Eu ropese Commissie wil een keihar de represaille-maatregel achter de hand hebben voor het geval ge sprekken met Japan en vooral Zuid-Korea over kostendekkende scheepsbouwprijzen zullen mis lukken. Het dagelijks bestuur van de EG heeft de lidstaten gevraagd mee te werken aan een eventuele regeling om schepen die tegen dumpprijzen buiten de EG zijn ge bouwd, in de havens van de Ge meenschap een heffing op te leg gen. Met 'dit schot voor de boeg' pro beert de EG nu sterker te staan in de onderhandelingen met Japan en Korea. Tot nu toe kon de Europese Commissie in de vrijblijvende ge sprekken nooit een vuist maken. President-directeur ir. D. van Dordt van het scheepsbouwbedrijf Van der Giessen-de Noord (GN) heeft op deze "nog lang niet uitge werkte" plannen gewezen tijdens de jaarvergadering van aandeel houders gisteren. Hij zei te beseffen dat aan een dergelijke represaille-maatregel vele (internationale) haken en ogen zitten. Voorlopig moet dit ook meer als een dreigement worden gezien. "De EG is bereid een fikse en felle discussie aan te gaan met Japan en Korea. Maar daarbij wil ze wel wat achter de hand hebben" Overigens verwacht hij tegen deze van de ideeën van Groenman alle winkeliers gedwongen hun zaak tot zeven uur 's avonds open te la ten in verband met concurrentie verhoudingen. "Die dwang zit er bij ons niet in. De winkelier kan zelfstandig kiezen, maar moet dan ook de consequenties aanvaar den", aldus Evenhuis. "Dan is men dus s'ochtends dicht". De staatsse cretaris wil zijn wetsvoorstel eind dit jaar bij de Kamer indienen. Hoewel haar voorstel kansloos 's wil Groenman het overigens toch in stemming brengen. Behalve D66 zullen waarschijnlijk alleen de PvdA en de PPR ermee akkoord Crédit Lyonnais als eerste over op 'slimme kaart' ROTTERDAM (ANP) - Als eerste instelling in ons land gaat Crédit Lyonnais Nederland CLN haar zakelijke betalingsverkeer bevei ligen met de 'slimme kaart' (smart card) van Philips. Deze kaart, voorzien van een chip, geeft de beste beveiliging tegen misbruik van elektronische geld- systemen. Zij kwamen enige tijd geleden in het nieuws bij de dis cussie rond de kwetsbaarheid van de magneetstripkaarten van de banken. De smart card kan niet worden gedupliceerd en kan veel uitwisselbare informatie op- De rem op de invoering van de slimme kaart op grote schaal is onder meer de prijs. Bij betalin gen in de zakelijke sfeqr gaat het om vaak grote bedragen. CLN heeft daarom niet willen wach ten op een verlaging van de kost prijs noch op het tot stand ko men van een wereldstandaard, aldus bestuurslid drs. A. Nollen. Rond de 600 zakelijke relaties van de bank worden in het eerste kwartaal van de kaart met bijbe horende apparatuur worden voorzien. De kaart kost nu onge veer f 25. Volgens A. Selezneff van Phi lips France kan de kostprijs van de kaart snel dalen tot f 10 als er sprake is van de aanmaak van grote aantallen (waarbij in mil joenen moet worden gedacht). Dan ook komt de kaart beschik baar voor het grote publiek. Eventueel consumentengebruik is echter nu nog afhankelijk van de uitkomsten van de discussie bij de banken, hoe het elektro nisch betalingsverkeer eruit gaat Gebruik op grote schaal zal niet meer lang op zich laten wachten. Selezneff voorziet toe passingen op grote schaal voor bijvoorbeeld toegang tot abon- nee-tv of tot databanken. De technische mogelijkheden ne men nog steeds toe en de prijs van kaarten en lezers daalt sterk. De kaarten worden al gebruikt in Frankrijk, België. Spanje, Italië, Z'iid-Afrika, Thailand, Nieuw- Zeeland, Australië en de VS. eventuele represaille-maatregel ook "een grandioze rederslobby". Evenwicht Van Dordt ziet in de wereld- scheepsbouw toch wel ontwikke lingen waardoor omstreeks het jaar 1990 een evenwicht kan ontstaan tussen vraag en aanbod van nieu we schepen, waardoor de scheeps- bouwmarkt en vooral de prijzen weer kunnen aantrekken. Het zou volgens hem dan ook goed zijn als overheden, in vele landen de grote steunverleners, zich zouden terugtrekken waardoor een gezon de vrije scheepsbouwmarkt. "Het huidige scheepsprijzenni- veau heeft geen enkele relatie meer met de kostprijs. De overheden maken de prijs en scheppen zich zelf daarmee problemen". Zolang buitenlandse overheden hun wer ven met steun aan orders helpen, zal de Nederlandse overheid daar bij niet kunnen achterblijven, al dus de GN-directeur. In Japan en Korea ziet hij ook al tekenen voor een realistischer op stelling. De Japanse scheepsbouw is niet echt goedkoper meer dan de Europese en de prognoses zijn dat de produktiviteit zelfs slechter zal worden, vooral door een nogal ver grijzing van het personeelsbestand op de werven in Japan. In Japan werkt men dan ook aan een nieuwe forse sanering van de scheeps- DEN HAAG (GPD) - Treinen heb ben veel vaker vertraging dan de NS in zijn jaarcijfers opgeeft. Dat zegt de Vereniging Reizigers Open baar Vervoer (Rover) naar aanlei ding van een eigen onderzoek naar vertragingen bij de Nederlandse Spoorwegen. Volgens Rover zijn 13 tot bijna 16 procent vertraagde treinen op belangrijke knooppun ten geen uitzondering. Uit cijfers van de NS blijkt dat 5,4 van de trei nen te laat op hun eindstation aan komen. De reizigersvereniging heeft in 1987 en 1988 op twee willekeurige dagen steekproeven gehouden op de knooppuntstations Zwolle. Amersfoort, Utrecht. Rotterdam. Leiden en Eindhoven. Daaruit blijkt dat zo'n 3 tot 5 procent van al le aansluitingen wordt gemist, om dat de binnenkomende trein ver traging heeft. Op sommige lijnen is het aantal gemiste aansluitingen nog veel groter, soms zelfs zo'n 20 procent. Wie in Zwolle wil overstappen van de intercity op de trein naar Kam pen maakt bijvoorbeeld goede AMERSFOORT (GPD) - Het is de directie van het levensmiddelenbe- drijf Schuitema gisteren op een roerige aandeelhoudersvergade ring in Amersfoort gelukt om con current Unigro op afstand te hou den. De aandeelhouders gingen ak koord met een een constructie, die het bedrijf moet beschermen tegen een onvrijwillige overneming. De directie van de Unigro riep twee weken terug aandeelhouders Schuitema op om niet akkoord te gaan met dit plan. Unigro heeft momenteel een be lang van 35 procent in Schuitema en probeert al jarenlang te komen tot een fusie met de Amersfoortse concurrent. Al even lang houdt Schuitema deze boot af. Dat het tussen beide soortgelijke bedrijven niet tot een hechtere samenwer king komt, is te wijten aan de totaal verschillende uitgangspunten. Hoewel beiden de noodzaak van schaalvergroting inzien, wil Schui tema langzaam en beheersbaar groeien. Unigro ziet meer in een spoedige totstandkoming van eén grote lan delijke organisatie voor het vrijwil lig filiaalbedrijf. Daartoe acht Uni gro (omzet 1.4 miljard gulden) een fusie met Schuitema (omzet bijna 2 miljard gulden) noodzakelijk. Uni gro levert aan supermarkten met de namen 'Super' en C-2000, Schui- bouwcapaciteit met minstens 20 percent. Van Dordt verwacht dat dit uiteindelijk zelfs wel 30 tot 40 percent zal worden. Het echte wereldprobleem in de scheepsbouw is Korea. Dat land is nog steeds bezig zijn capaciteit uit te breiden (met 10 percent tot 55.000 werknemers). De acht Ko reaanse werven bouwen nu even veel als de in totaal 67 werven in Europa. Maar ook in dit land begint men te beseffen dat er een oplos sing moet worden gevonden voor de al jaren slepende scheepsbouw- crisis in de wereld. De vijf grootste werven van Zuidkorea waren vorig jaar volgens Van Dordt goed voor een verlies van 400 miljoen gulden. De expansiedrift loopt in dit land dan ook wat terug en de GN-top- man wijst voorts op de loonstijgin gen en arbeidsonrust in dit land. In dit klimaat moeten er volgens hem internationaal afspraken te maken zijn tussen de EG, Japan en Zuid- Korea over de aanpak van de scheepsbouwcrisis. De OESO, de organisatie van industrielanden, is daarvoor het gespreksplatform. Van der Giessen Wat Van der Giessen-de Noord betreft erkende het bestuur dat het jaar 1987 teleurstellend is geweest. Het verlies bedroeg 23,6 miljoen gulden tegenover 5,1 miljoen in 1986. Het eigen vermogen liep daardoor terug van 29 miljoen tot kans zijn trein te missen en moet dan een half uur wachten. Hetzelf de probleem geldt in Utrecht voor de overstap van de stoptrein uit Gouda op de stoptrein naar Den Bosch. Leiden De problemen zijn niet op alle stations even groot. Leiden en Eindhoven sprongen er in het on derzoek vrij gunstig uit. Maar in Utrecht en vooral Rotterdam is het aantal vertragingen zeer groot. In de laatste stad komt 25 procent van alle treinen te laat binnen. Volgens Rover zullen de proble men nog veel groter worden nu de NS besloten heeft dat aansluitende treinen niet meer mogen wachten tema levert aan 'Centra' winkels. Het probleem bij Schuitema is dat er geen mogelijkheden meer waren om nieuwe aandelen uit te geven om overnemingen te finan cieren. Daarom vroeg de directie van Schuitema de aandeelhouders een volmacht om vijfjaar lang aan delen uit te geven, waarbij de voor keursrechten van bestaande aan deelhouders zouden worden be perkt. Op deze wijze kan Schuite ma weer geld aantrekken en zich beter beschermen tegen onge wenste overnemingen. Bijkomend voordeel is dat het belang van Uni gro in Schuitema verder verwatert. Unigro heeft het afgelopen jaar met lede ogen aangezien dat dit be lang al verminderde van circa 45 procent tot circa 35 procent. Dit kwam doordat vorig jaar Schuite ma de Spar-groothandel SHM, die veertig procent van de Spar-win- kels bedient, overnam tegen beta ling met 46.000 nieuwe aandelen. Begin dit jaar werd de beleggings maatschappij Hafkamp in Emmel- oord tegen betaling van 15.000 nieuwe aandelen overgenomen. Het voorstel tot uitbreiding van de volmacht van de Schuitema-di- rectie 'redde het' dankzij deze 15.000 Hafkamp-aandelen. Het voorstel werd uiteindelijk na een langdurige stemming aangenomen met ruim 121.000 stemmen voor en ruim 110.000 stemmen tegen. 5,5 miljoen gulden. Van Dordt be streed enkele publikaties waarin werd gesteld dat Van der Giessen- de Noord daardoor op de rand van de financiële afgrond zou staan. Aan alle verplichtingen wordt vol gens hem nog steeds voldaan en de liquiditeitspositie (het direct be schikbare geld) is op dit moment ook nog ruim voldoende. "We zjtten heus niet in een situa tie dat we de lonen niet meer kun nen betalen. Relatief gezien be hoort GN nog tot de financieel ge zonde werven". Wel zijn volgens hem de hoge financieringslasten (100 miljoen gulden aan leningen met hoge rente) als gevolg van de in 1985 gebouwde scheepsbouwhal een bijna onneembare barrière om in een werkelijk rendabele positie te raken. Voor deze leningen staat de overheid garant. Met spanning kijkt de werf intus- senuit naar de keuze van de Hol land Amerika Lijn om twee cruise schepen te bouwen. Zou deze or der naar Nederland gaan, dan zal een groot deel van de scheepsbouw voor twee jaar vol bezet worden (GN, De Merwede en andere wer ven dingen samen naar deze op dracht). Gaat de order aan Neder land voorbij (ook hierbij spelen de wijze van financiering en de subsi die weer een doorslaggevende rol) dan zal dat voer GN zeker nog niet de doodsteek zijn. "Wij zijn niet uit sluitend afhankelijk van de HAL" aldus Van Dordt. als een binnenkomende trein te laat is. Tot nu toe kon het percenta ge gemiste aansluitingen op die manier worden beperkt. Maar vol gens de Spoorwegen veroorzaakte dat een sneeuwbaleffect aan ver tragingen en met het ingaan van de nieuwe dienstregeling per 1 juni moeten aansluitende treinen op tijd vertrekken. Een woordvoerder van de NS er kent dat de telmethode van de Spoorwegen, waarbij alleen naar de vertragingen op de eindstations wordt gekeken, een gunstiger beeld geeft dan een telling op de knooppunten. Intern heeft het be drijf wel cijfers over de situatie op de knooppuntstations, en daaruit blijkt dat gemiddeld 5 procent van alle aansluitingen worden gemist. APELDOORN Minister Braks van landbouw en visserij heeft gis teren in Apeldoorn een proeffa briek voor mestverwerking ge opend. De fabriek is gebouwd in op dracht van de stichting Mestver werking Midden-Oost-Nederland (Memon). In de mestfabriek moet dagelijks 10 ton mest worden ver werkt tot 1.000 kilo hoogwaardige mest in korrelvorm. De fabriek kost ruim 6 miljoen gulden en is vooral bedoeld om ervaring op te doen. Memon wil in Deventer een groot schalige fabriek bouwen voor mest verwerkingdie vanaf 1991 tussen de 1 en 1,5 miljoen ton mest per jaar moet verwerken. Volgens Braks betekent de komst van mestfabrieken niet dat veehou ders nu "rustig kunnen afwachten met de armen over elkaar". Beheer sing van de veestapel blijft noodza kelijk. Braks toonde zijn zorgen over het feit dat de afname van de varkensstapel met 3,6 procent ten opzichte van mei 1987 geen uit vloeisel is van gericht beleid, maar veroorzaakt is door de lage prijzen. Rotterdam staat ook bij de NS bekend als een probleemstation, omdat de infrastructuur rond de- Maasstad totaal verouderd is. Dat geldt overigens voor de hele lijn Rotterdam-Den Haag-Amsterdam: ..De knooppunten moeten nodig worden opgelost. Maar dat is een kwestie van geld en daar moet Den Haag over beslissen". Volgens de NS is de situatie de laatste jaren sterk verbeterd. Drie jaar geleden kampte het bedrijf met een veel groter aantal vertra gingen. Die werden mede veroor zaakt doordat in korte tijd zeer veel nieuw en onervaren personeel was aangetrokken. Volgens Rover zou de NS de in formatie over vertragingen op de stations en in de trein moeten ver beteren. Dat laatste is volgens de NS op dit moment nog niet moge lijk. omdat de machinist zelf vaak niet weet waarom een sein op rood staat. In de loop van dit jaar met het hele spoorwegnet echter zijn uitge rust met telerail, een systeem waar mee de treinbestuurder contact kan houden met de stations. WASHINGTON (GPD) - De pro tectionistische handelswet is in de Amerikaanse senaat gesneuveld. Weliswaar stemde de senaat met 61 tegen 37 stemmen voor de wet die tot doel heeft Amerikaanse bedrij ven te beschermen tegen buiten landse concurrentie. Maar dat was vijf stemmen te weinig voor een twee-derde meerderheid, nodig om het presidentiele veto te ontkrach ten. President Reagan had zijn on aanvaardbaar over de wet uitge sproken vanwege een nogal onder geschikte bepaling die grote be drijven verplicht 60 dagen voor sluiting of massaal ontslag werkne mers daarvan op de hoogte te stel len. Dat vond de president in strijd met de beginselen van het vrije on dernemerschap. Het Huis van Af gevaardigden stemde twee weken geleden, op dezelfde dag dat de president zijn veto uitsprak met overweldigende meerderheid op nieuw voor de wet, maar in de se naat kwamen de voorstanders 5 stemmen tekort. Het was uiteindelijk een politie ke prestigeslag tussen de president en de democratische meerderheid van het congres, want over de hoofdzaken van de wet waren het Witte Huis en het Congres het wel eens, te weten het aanscherpen van procedures tegen buitenlandse be drijven die volgens de Amerikanen op oneerlijke manier concurreren met Amerikaanse bedrijven. Naarmate de handelsbalans in de Verenigde Staten het afgelopen jaar is verbeterd is de politieke noodzaak voor stringente protec tionistische maatregelen vermin derd. De Reagan regering heeft steeds geijverd tegen protectionis tische bepalingen. Uiteindelijk is er een compromis uit de bus geko men waar zowel de regering, het congres als sommige Europeanen mee konden leven. Maar de ideolo gie over het vrije ondernemer schap heeft uiteindelijk de wet waar twee jaar aan is gewerkt de das om gedaan. ADVERTENTIE Ook in z'n details geeft een SieMatic keu ken u het rijke gevoel het mooiste en beste te hebben gekozen. Zo hebben SieMatic keukenkasten een uniek sluitprofiel waarmee de deurtjes fluisterzacht en stof- dicht worden gesloten. Een echte SieMatic, inclusief basisapparatuur, kost u minstens 6.000 gulden Er zijn goedkopere keukens dan die u in onze showroom ziet. Maar als u goed gaat vergelijken.. 't Liefst een SieMatic. Binnen 5 dagen kookklaar! inkl sloopwerk (- )C -Or 1 fb-. inkl loodgieters inkl. elekti ,a Fffiffir HOCDDf inkl tegelwerk SieMatic keukenplein Leiderdorp kan uw nieuwe keu ken kookklaar leveren. Hoeft u niet te zorgen voor loodgieter elektricien tegelzetter en overige vak mensen. En als u zelf uw nieuwe keuken wilt plaatsen, kunt u rekenen op onze instrukties en adviezen. Zonodig bij u thuis!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7