ZE ZUN ER GELUKKIG Zwarte arbeiders weer aan het werk Franse kandidaten startklaar voor verkiezingen Verdachten Irangate apart voor de rechter Nederland acht kritiek Britse minister onterecht Rapport: leukemie rond centrum kernonderzoek DONDERDAG 9 JUNI 1988 Z uidafri kaan se vakbond: historische overwinning WASHINGTON - De vier ver dachten in het Iran-Contra proces (Irangate) zullen ieder apart terecht moeten staan. De rechter in Was hington heeft beslist dat de zaak van kolonel North, vice-admiraal Poindexter, generaal Secord en de zakenman Hakim niet tegelijk, maar na elkaar behandeld moet door Jaap van Wesel worden. De verdediging had om een dergelijke scheiding gevraagd. Het juridische steekspel dat aan JOHANNESBURG - Zwarte arbeiders zijn gisteren, de laatste dag van de driedaagse sta- ken'merdeToeteatbaarhefdV^de king, waartoe door de vakbeweging en kerk in Zuidafrika was opgeroepen, weer in grote hoorzittingen van het Congres als getale aan het werk gegaan. Vergeleken met de eerste dag van deze staking, maandag, leek ln _het proces. Poindexter, de situatie in vele grote steden van de Witwatersrand weer enigszins normaal. Een woordvoerder van de grootste busonderneming in het land, Put- co, zei dat meer mensen vanuit de zwarte woonwijken rond Johanne sburg en Pretoria naar hun werk waren gekomen en hetzelfde kon worden geconstateerd op de ver schillende treinstations. door Ruud de Wit Maar in de mïijoenenwijk So- weto bleef ook gisteren tussen de 30 en 50 procent van het aantal mensen thuis, terwijl in Durban en omgeving in de provincie Natal ook op deze derde dag de staking uitermate succesvol is geweest, met een afwezigheid van rond de 70 procent. Onafhankelijke onder zoekers bevestigden gisteren dat de schatting van de Cosatu-vak- bondsfederatie, dat maandag drie miljoen mensen niet naar hun werk zijn gegaan, realistisch is. De Oostkaap, Kaapstad en omgeving Zweden stapt af van kernenergie STOCKHOLM (AP) - Het Zweedse parlement heeft dinsdag een wet aanvaard, die een eind moet maken aan het gebruik van kernenergie in het jaar 2010. Om te beginnen moe ten in 1996 twee van de in totaal twaalf kerncentrales buiten ge bruik zijn gesteld. In de wet wordt het tijdschema vastgelegd voor de ontmanteling van de eerste twee kerncentrales. Eerst zal een centrale in Barseback in het zuiden worden gesloten, waarna die in Ringhals in het wes ten volgt. De overige verdwijnen in een tijdschema van 21 jaar. Zwe den is hiermee het eerste land dat een dergelijke vergaande maatre gel tegen kernenergie neemt. In 1980 stemden de Zweden in een referendum voor het verdwij nen van alle kernenergie in het jaar 2010. Ook al zijn de reactoren veilig gebleken en is het een goedkope energiebron, toch is het een ere zaak de uitslag van het referendum te respecteren, zo heeft energiemi nister Dahl verklaard. De eerste reactor in Zweden werd in 1971 gebouwd en de laatste twee kwamen vijfjaar na het refe rendum gereed. De helft van de energievoorziening in Zweden wordt door de kerncentrales gele verd. Ontmanteling kost iets meer dan anderhalf miljard gulden. De nucleaire reactoren zullen vermoe delijk worden vervangen door ko len- of oliegestookte centrales. Enkele vakbonden en industrie ën hebben bezwaren aangetekend tegen het besluit, omdat de energie nu een stuk duurder zal worden. Ook het milieu is één van de dis cussiepunten, omdat kernenergie 'schoon' is. Maar Zweden werd daarentegen zwaar getroffen door de ramp in Tsjernobyl in 1986, toen een grote hoeveelheid radio-activi teit vrijkwam uit de Russische kerncentrale waar een van de reac toren explodeerde. De Zweedse re gering overweegt nu meer investe ringen in hydro-elektrische ener giewinning, olie-, gas-, en steen koolwinning en in de ontwikkeling van windenergie. en de Oranje Vrijstaat lijken het minste hinder te hebben ondervon den van de protestactie. Al met al kan worden geconclu deerd dat deze drie dagen van pro test een indrukwekkende en histo risch signaal van de zwarte meer derheid in Zuidafrika tegen het apartheidsbeleid van de regering- Botha is geworden. Vooral als men daarbij rekening houdt dat de vak beweging, gedwongen door de noodtoestandregulaties de staking had gericht op een nieuw wets voorstel over arbeidsverhoudin gen. Dit wetsvoorstel dat in het blanke parlement wordt bespro ken vergelijkt de mogelijkheden van een vakbeweging om stakin gen uit te roepen en stelt haar fi nancieel aansprakelijk voor verlie zen die door zogenaamde 'illegale stakingen' zullen worden veroor zaakt. De werkgevers hebbën eveneens de omvang van de staking beves tigd en schatten de schade, die het bedrijfsleven heeft opgelopen op 500 miljoen Rand. Volgens Vincent Breit, de woordvoerder van Asso- com, zullen duizenden zwarte werkgevers, die aan de staking hebben deelgenomen, gezamenlijk een verlies lijden van vele miljoe nen Randen, vanwege gederfde in komens. Breit sloot ook niet uit dat de staking tot ontslagen zal leiden en dat dat de prijzen van produk- ten als'gevolg van de staking in de loop van het jaar verhoogd moeten worden. Gisteren vergaderde de hele dag de top van de grootste vakbondsfe deratie in Zuidafrika, Cosatu, over een aanbod van de minister van ar beid Du Plessis, om alsnog over het gewraakte wetsvoorstel te komen praten. Naidoo, de secretaris-gene raal van Cosatu, liet echter dinsdag al weten dat slechts met de rege ring zal worden onderhandeld als het huidige wetsvoorstel volledig van de tafel verdwijnt. De staking heeft echter aan tien zwarten het leven gekost en er vie len gedurende de afgelopen drie dagen 38 gewonden. De politie ver richtte 36 arrestaties. Acht doden vielen in de provincie Natal bij ge vechten tussen voor- en tegenstan ders van de staking. Intussen werd bekend dat bin nenkort alle Zuidafrikaanse trei nen die op dit moment nog ge scheiden faciliteiten hebben voor blank en zwart zullen worden 'ge- intergreerd'. Dit verklaarde giste- North en Hakim hebben voor hun getuigenis voor de Congres-comis- sie immuniteit gekregen. Dat bete transport, Leon kent dat het openbaar ministerie hun verklaringen v met als bewijs, mag gebruiken in een strafproces. Volgens de uit spraak van de rechter mogen ech ter verklaringen van de verdachten wel worden gebruikt in de proces sen van de andere aangeklaagden. Zo heeft North getuigd dat de gelden die zijn verdiend met de wa penleveranties aan Iran aan het pri- vébedrijf van Secord behoorde, en niet aan de staat. De officier van justitie kan die uitspraken van North niet gebruiken als bewijs te gen Nor^h. Maar het is informatie die Secord die van verduistering staatsgelden wordt beschul digd kan en volgens de uitspraak van de rechter ook mag gebruiken voor zijn verdediging. De speciale aanklager Walsh mag zelf over de volgorde beslissen waarin de vier terecht zullen staan. Het betekent dat het proces, waar al een jaar voor uitgetrokken was, nog veel langer gaat duren. Maar het staat nog niet vast dat het ooit tot een proces zal komen. De rech ter moet nog beslissen over het be roep van de verdediging om de zaak niet ontvankelijk te verklaren. De rechter heeft echter zijn twijfels uitgesproken of een eerlijk proces r gedaagden in het de Iran-Contra-affar- niraal Poindexter. na de hoorzittingen van het Con gres mogelijk is, maar over de juri dische aspecten daarvan moet hij nog een uitspraak doen BORKEN - Rouwende familieleden zoeken troost l mijnramp in het Westduitse plaatsje Borken, Daarbij kwamen vorige week 57 kompels c zenbach-mijn een explosie voordeed. Er is nog steeds een onderzoek gaande naar de oo de slachtoffer: m toen er zich in de Stol- •zaak van de explosie. Aantal Duitsers vindt invloed joden nog groot FRANKFURT (AP) - Eenderde van de Westduitsers meent dat de joodse invloed op het openba re leven in de wereld te groot is en bijna acht procent van de be volking is nog steeds hardnekkig antisemitisch. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Onderzoek naar Antisemitisme aan de Technische Hochschule van Berlijn en het Allensbach-in- stituut, een alom gerespecteerd onderzoeksbureau. Vijftien procent van de West duitsers houdt er blijkens het on derzoek ten opzichte van joden vooroordelen op na. Oudere mannen, plattelandsbewoners en lager opgeleiden maken van die groep het leeuwedeel uit. Het onderzoek werd gehouden in op dracht van de organisatie B'nai B'rith in New York. Het onder zoeksresultaat wordt vandaag of ficieel gepresenteerd in Berlijn. In totaal werden 2.102 van 16 jaar en ouder ondervraagd tussen 24 september en 5 okto ber van het vorig jaar. Overigens mag eenderde van de Westduit ser vinden dat de joodse invloed in de wereld te groot is, ten aan zien van die vermeende invloed in eigen land zijn ze wat minder overtuigd. PARIJS (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ver werpt de opvatting van zijn Britse collega Mellor dat er Westeuropese landen zijn die te weinig uitgeven aan hun defensie. Van den Broek heeft daarmee de Engelse minister in het openbaar terecht gewezen. Deze had verklaard dat Italië, Bel gië, Luxemburg en Denemarken best meer zouden kunnen uitgeven ten behoeve van de gemeenschap pelijke defensie. Volgens de Nederlandse be windsman doen dergelijke uitspra ken niet volledig recht aan de inge wikkelde discussie over de kosten van defensie. Hij gelooft dat Mel- lors opmerkingen het Europese ge zag in de NAVO geen goed doen. In plaats van verdeeldheid te veroor zaken zou alles op alles gezet moe ten worden eensgezind naar buiten te treden, vindt Van den Broek. De Verenigde Staten hebben al ver scheidene keren er op aangedron gen dat Europa met één stem spreekt. Van den Broeks uitlatingen drei gen hem opnieuw in openlijk con flict te brengen met Mellor en daar mee de Britse regering. Vorig jaar werd de Engelse ambassadeur in Den Haag bij buitenlandse zaken op het matje geroepen nadat Mel lor had verklaard dat 'sommige landen' in Europa te weinig deden aan de bescherming van de koop vaardijschepen in de Perzische Golf. Algemeen werd toen aangeno men dat Mellor doelde op Neder land en Italië. De uitspraken kwa men echter op het moment dat Ne derland en België hadden besloten samen met de Britten zeemijnen te gaan ruimen in de Golf. Vandaar de Nederlandse verbazing en reactie op de uitlatingen van Mellor vorig jaar. In tegenstelling tot de Engelse opvatting vindt de Nederlandse re gering dat de defensie-uitgaven niet zonder meer verder moet stij gen. Er moet juist meer worden ge daan met het beschikbare geld. Daarbij helpt het wanneer Europa meer materieel verkoopt aan de Verenigde Staten. Ook is het de moeite waard om na te gaan of in 1992 de Europese markt voor de fensiematerieel zou kunnen wor den geopend. Nu zijn defensie-aan kopen in de verschillende landen nog uitgesloten van de komende open concurrentie in de Europese Gemeenschap. Intussen reageerde de NAVO verhgeugd op de bereidheid van de nieuwe Deense regering om een einde te maken aan het geschil over de toelating van Amerikaanse en Britse schepen met kernwapens in Deens havens. Die kwestie leid de tot een kabinetscrisis en verkie zingen in Denemarken. STAAT VAN ALARM - In Zuidko- rea zijn vanochtend tienduizenden leden van de oproerpolitie gemobi liseerd en veiligheidstroepen in staat van alarm gebracht om te ver hinderen dat studenten naar de 'grens met Noordkorea marcheren voor een bijeenkomst met Noord- koreaanse collega's. De Zuidko- reaanse studenten zouden met dit gebaar de hereniging met de com munistische noorderburen willen afdwingen. LONDEN (AP) - Het aantal jonge leukemie-patiënten is rond het centrum voor kernonderzoek in ADVERTENTIE FEESTPROGRAMMA In het kader van de opening van onze nieuwe winkel: ZATERDAG 11 JUNI van 15.00-17.00 uur DEMONSTRATIE CALL!GRAFIE door Tessa Fagel en GRIME VOOR KINDEREN door Cécile Bögels Buitenland kor Sovjetunie heeft over tientallen kilometers de oevers van het Onegameer, in het noordoosten van de Sovjetunie, vervuild. DDR Het bericht dat de DDR bereid zou zijn om 'humanitaire hulp' te verlenen aan de joodse slachtoffers van de nazi-terreur is gisteren offi cieel bevestigd. Het DDR-persbu- reau ADN meldde dat de regering steun zal verlenen aan joodse slachtoffers in andere landen. Insektenplaag Grote zwermen insekten vormen een bedreiging voor de oogst in de len van de Sovjetunie. Door het warme weer hebben de insekten zich snel voortgeplant. Nu vormen zij een bedreiging voor de oogst van suikerbieten, zonnebloemen, maïs, groente en andere gewassen in grote delen van de Oekraïne, Moldavia, het noorden van de Kau- kasus. Israël De Israëlische regering heeft ex tra bescherming aangeboden aan Arabische burgemeesters en ande re Arabieren in overheidsdienst. De maatregel werd aangekondigd na de moordaanslag dinsdag op de door Israël benoemde burgemees ter van El Bireh op de bezette Wes telijke Jordaanoever, de 74-jarige Hassan Tawil, KOOYKER sinds 1863 Boekhandel Kooyker bv. Breestraat 93,2311 CK Leiden Tel. 071-160500 Dounreay in het noorden van Schotland twee keer zo hoog als het landelijk gemiddelde. Dit blijkt uit een rapport van de Britse Com missie voor Medische Aspecten van Straling in het Milieu, een on derzoekscommissie van de rege ring. Bij personen onder de 24 jaar die op minder dan '12,5 kilometer af stand van het centrum woonden, is in de periode van 1968 en 1984 in zes gevallen leukemie gecontsta- teerd. Dit is twee keer zoveel als op grond van het landelijk gemiddel de kon worden verwacht, aldus het rapport. De formele conclusie van het rapport is dat er voor het hogere aantal leukemie-patiënten geen verklaring is. In 1986 leidde een re- geringsonderzoek tot de conclusie dat rond de nucleaire opwerkings- centrale in Sellafield in Cumbria (noordwesten van Engeland) het aantal gevallen van kinderleuke- mie vier keer zo hoog is als het lan delijk gemiddelde. In het rapport wordt de theorie geopperd dat uiterst geringe spo ren radio-actief materiaal die door werknemers mee naar huis worden genomen bij een aantal kinderen tot onverwachte gevolgen hebben geleid. Het is echter evengoed mo gelijk dat de leukemie is veroor zaakt door chemicaliën, virussen, of toch door toeval, aldus het rap port. mem -% Wie slim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover zon 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje tot het half miljoen. Eerste trek king volgende week woensdag. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ PARIJS - De kandidaten voor de laatste ronde van de parlements verkiezingen staan sinds maandag middernacht in de startblokken. De vraag is of aanstaande zondag opnieuw ruim een derde van de kiezers de stembussen zal negeren en of de stemgerechtigden die wel komen opdagen zich zullen hou den aan de adviezen, die hun poli- door Rudolph Bakker tieke voormannen hen hebben meegegeven. De laatste ronde is 5 de 'ronde van het compro- De best geplaatste kandidaat .krijgt de steun van de aanhang van de achteroploper, als die tenminste tot zijn zelfde politieke kleur be hoort. Communisten en socialisten zullen zondag op eikaars 'best ge plaatste kandidaat' stemmen. In Marseille steunen de ultra-rechtse nationaalfronters de best-geplaats te kandidaat uit het traditioneel- conservatieve kamp en omge keerd. In de rest van Frankrijk wordt het Front van Le Pen door de traditioneel-conservatieven aan zijn lot overgelaten. Laatste berekeningen van de ze telverhoudingen in het zondag te kiezen parlement wijzen er op hoe mager de kansen op een doorslag gevende socialistische overwin ning er uit zien. Alle rechtse partij en bij elkaar zouden in het voor hen gunstigste geval over 319 zetels be schikken, dat is 20 meer dan de ab solute meerderheid van 289. In feite echter mogen de Gaullis ten en de aanhangers van oud-pre sident Giscard d'Estaign - dat wil zeggen de RPR en de UDF - alleen op de zekere steun van dertig kies districten rekenen, waar de kandi daat van het Nationaal Front naar alle waarschijnlijkheid aanstaande zondag wint. Want er zijn nog eens vier en der tig kiesdistricten waar het er om houdt of de ultra-rechtse kandidaat dan wel de kandidaat van de socia listen over de eindstreep komt. Al leen voor het geval in al deze 34 kiesdistricten de socialistische kandidaat de overwinning behaalt, Jean-Marie Le Pen. kunnen de socialisten met steun van de communisten in het komen de parlement rekenen op een stem meer dan de absolute meerderheid van 289 zetels. De na de eerste ronde van afgelo pen zondag ingetreden toestand heeft de socialisten geheel van aan pak doen veranderen. De 34 pro cent thuisblijvers en daarbij de te rugkeer van het tweeblokken-sys- teem, waarbij 'links' en 'rechts' weer in gelijke sterkte tegenover staan, bracht de wensen van de Franse kiezer overduidelijk aan het licht. In de eerste plaats bleek dat de herverkiezing van president Mit terrand op 8 mei met 54 procent van de uitgebrachte stemmen als een persoonlijke overwinning van de oud-socialistenleider moest worden vertaald, en niet als een so cialistische overwinning. In de tweede plaats bleek Mitterrand te zijn herkozen op zijn belofte een 'opening' te zullen maken naar het 'politieke centrum', waarbij de ou de partijverhoudigen zouden wor den geslaakt, terwijl Mitterrand zelf nog maar terloops sprak over de socialistische partij, die hij zon der voorafgaand overleg zijn eigen 'centristisch' verkiezingsprogram had opgelegd. De uitslag van de eerste ronde van de parlementsverkiezingen van afgelopen zondag was een kri tisch antwoord op wat er na de uit slag van die presidentsverkiezin gen op 8 mei was gebeurd. Presi dent Mitterrand had weliswaar de populaire sociaal-democratische oud-minister Rocard tot eerste mi nister benoemd, maar die omringd met zowat het voltallige bestuur van de socialistische partij. Kort daarop werd - overigens te gen de wil van de president - de so cialistische houwdegen Mauroy als nieuwe partij voorman gekozen. Mauroy is als oud-premier het sym bool van het mislukte eerste socia listische regeerexperiment en hij had, tot aan het moment toe waar op Mitterrand duidelijk anders sprak, volgehouden dat 'het poli tieke centrum niet bestaat'. Commentatoren prijzen nu al de politici uit de liberale middengroe pen gelukkig dat ze zich er niet toe hebben laten verleiden aan het puur-socialistische kabinet Rocard op diens uitnodiging deel te ne men. De kiezers hebben immers geconcludeerd dat ze hun presi dent herkozen hadden op diens niet ten uitvoer gelegde beloften. Ze hebben de oude structuren met hun stem van afgelopen zondag hersteld. En binnen die oude struc turen zijn de socialisten allerminst in de meerderheid. Ook premier Rocard heeft begre pen uit welke hoek de wint nu waait en zijn oecumenische toon laten varen. Hij 'waarschuwt' sinds afgelopen maandag op onverho len-socialistische toon de kiezers voor 'de terugkeer van premier Chirac en van een onzeker Frank rijk dat door de bankwereld wordt geregeerd'. De in de presidentsverkiezingen meedogenloos verslagen Chirac keert zeker niet als premier terug. Premier Rocard wijst echter wel op een probleem: in het rechtse kamp valt op het ogenblik nog niemand aan te wijzen die na een hypotheti sche parlementsoverwinning van de conservatievee partijen een nieu we onzekere periode van 'cohabita tie' met president Mitterrand zou kunnen aangaan. Met het oog op zondag is de onzekerheid dan ook groter dan ooit in het land.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5