LEIDSCH DAGBLAD Al in 1990 verplichte legitimatie Zuidafrika roept extra troepen op HETWATERSPORTNIEUWS IN MIJN DAGBLAD HOUDT MIJ ELKE DONDERDAG WEER VAN DE STRAAT 7 WEKEN VOOR 26,-1 3 October-Vereenigiiig wil kermis op zondag ZIEKENHUISBRAND AANGESTOKEN? WD en CDA nog niet eens over plan-Dekker Oriental Palace na drie maanden failliet AID legt in Urk beslag op 32 ton illegale vis Opvang van verslaafden op De Hoop? Met apparaatje gratis tanken bij automaat DONDERDAG 9 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 38645 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De 3 October-Vereeni- ging wil ook op zondag kermis. Dat is niet alleen uniek in de ge schiedenis van de meer dan 100 jaar oude vereniging. Omdat steeds meer activiteiten in Lei den op zondagen worden gehou den en het verzet daartegen van religieuze zijde is geslonken, vindt de vereniging dat het luna- park ook op die dagen open moet zijn voor publiek. Burgemeester Goekoop moet nog een besluit nemen, maar van ambtelijke zijde worden kritisch kanttekeningen geplaatst bij openstelling op zondag. De Tap toe wordt overigens niet op zon dag gehouden, maar op zaterdag avond 1 oktober. Juist door het bestuur van de 3 October-Vereeniging zelf is ker mis op zondag altijd tegengehou den. Dat gebeurde om gods dienstige redenen. Maar nu zo veel activiteiten op zondag plaatshebben (Lakenfeesten, open dagen historische haven, e.d.), vindt voorzitter M. du Prie van de Kermiscommissie dat standpunt achterhaald. Hij wil dat de kermis op zon dag 2 oktober tussen 13.00 en 18.00 uur open is. Om publiek naar het centrum te lokken wor den extra evenementen gehou den, onder meer een wielerwed strijd in de Breestraat. Ambtenaar P. de Raat wijst op mogelijke ongelijke behandeling van ondernemers. Er is door de 3 October-Vereeniging alleen ver gunning gevraagd voor openstel ling van de kermis. Hij vraagt zich af hoe andere ondernemers, van bijvoorbeeld de vele markt- kraampjes, zullen reageren als zij gesloten moeten zijn. "Het is moeilijk te beschrijven wie wel en' wie niet handel mogen drij ven. Op dat probleem hebben wij de burgemeester gewezen", al dus De Raat. Overigens was de paaskermis in het verleden ook op zondag na 13 uur geopend. Kermisexploitanten zelf staan trouwens niet te springen om op zondag open te zijn omdat zij per saldo niet meer bezoekers ver wachten. "Mensen gaan niet twee of drie dagen achter elkaar naar de kermis", aldus een ex ploitant gisteren tijdens de in schrijving voor een standplaats op de Leidse kermis. Berging gestaakt IJMUIDEN (ANP) - Het Rotter damse bergingsbedrijf Smit Tak heeft de berging van de chemica- liëntanker Anna Broere voorlopig tot zondag volledig gestaakt. Door toenemende deining, slecht weer en slecht zicht moest worden afge zien van het aanbrengen van de laatste hijs- en kantelstroppen on der de tanker. De drijvende bok Taklift 4, die het wrak moet lichten, slingerde zelfs zo hevig dat staalka bels zijn losgemaakt en op de zee bodem zijn gelegd om beschadi ging van het wrak te voorkomen. Er lekken nog steeds zeer kleine hoevelheden giftig acrylonitril uit het schip. - p»-< DEN HAAG (GPD) - Er moet een legitimatieplicht komen in Nederland. De invoering ervan moet gekoppeld worden aan het wegvallen van de grenzen tussen de Benelux, Westduitsland en Frankrijk in 1990. Als legitimatiebewijs moet gekeken worden naar bestaande documenten als rij bewijs en paspoort. Voor strijd tegen Angola JOHANNESBURG (GPD) - Het Zuidafrikaanse leger is bezig 'spe ciale burgereenheden' op te roepen vanwege de dreigende aanwezig heid van Cubaapse militairen aan de grens tussen Angola en de door Zuidafrika bezet gehouden voor malige Duitse kolonie Namibië. De Zuidafrikaanse legerbevelhebber, generaal Geldenhuys, heeft dit gis teravond op de televisie bevestigd. Volgens Geldenhuys zijn de ge combineerde Cubaanse en Angole se troepen de afgelopen twee we ken dermate dicht bij de grens ge komen dat deze stap noodzakelijk is geworden. Het is onduidelijk hoeveel burgertroepen er op zijn geroepen en of het hele leger in staat van paraatheid is gebracht. Voor het laatst zijn de burger troepen (mensen die hun 'dienst plicht hebben vervuld, maar nog steeds elk jaar een maand militaire training krijgen) in 1976 in staat van alarm gebracht. Dat was toen ook in verband met deze burger oorlog. Al wekenlang probeert Zuidafri ka duidelijk te maken dat het niet bereid is de toegenomen aanwezig heid van Cubanen aan de grens met Namibië te dulden. Gelden huys bevestigde dat de Cubanen tot binnen 20 kilometer van de grens zijn gekomen. Waarnemers dat de Zuidafrikaanse stap speciale burgereenheden on- Auto prins opgeknapt BERGSCHENHOEK (GPD) - De Ford Sierra, waarmee prins Wil lem-Alexander op 21 mei in Leiden den z in een sloot reed, wordt opgeknapt zicht in een garage in Bergschenhoek. Een handelaar in Ridderkerk heeft rnilj- de auto met een nieuwwaarde van 85.000 gulden opgekocht en laat hem opknappen om later te verko pen. Het opknappen kost ongeveer 40.000 gulden. Volgens de plaat werkers gaat het karwei drie we ken duren. „En dan ziet 'ie er weer prima uit", aldus de garagehouder. Af en toe zon In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist. Overigens een enkele bui en voor al later op de dag af en toe zon. Mini mumtemperatuur omstreeks 12 en middagtemperatuur ongeveer 22 gra den. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit uiteenlopende richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Vrij zonnig en een klei ne kans op een onweersbui. Middag- temperatuur tussen 22 en 26 graden. Vrijdag 10 juni zon op: 05.20 uur. zon onder: 21.59 uur: maan op: 02.50 uur, maan onder: 17.51 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.21 en 12.56 uur; laag water: 08.12 en 21.11 uur. der de wapens te roepen een aan wijzing vormt dat de recente vre desbesprekingen tussen- Angola, Cuba, Zuidafrika en de Verenigde Staten in het slop zijn geraakt. ZAANDAM (GPD) Een hevige brand in het ziekenhuis van Zaan stad heeft gisteravond alle acht operatiekamers op de eerste verdie ping onbruikbaar gemaakt. Een brandweerman raakte licht ge wond en een patiënt moest worden geëvacueerd. De schade is aanzien lijk. De politie houdt rekening met brandstichting, mede naar aanlei ding van een anoniem telefoontje dat het Zaanse dagblad De Ty phoon afgelopen vrijdag ontving. Daarin werd gewaarschuwd dat de operatiekamers onvoldoende te gen brand zijn beveiligd. Omdat vrijwel de gehele opera tiecapaciteit van De Heel is wegge vallen, moeten spoedgevallen wor den doorverwezen naar ziekenhui zen in de regio. (foto and Omdat niet iedereen in het bezit is van deze papieren moet er daar naast een nieuw, handig legitima tiebewijs komen. Deze mening is minister Kort hals Altes (justitie) toegedaan. Hij wil zijn opvattingen nog voor de zo mer, of als dat niet lukt direct daar na, aan het kabinet voorleggen. Met zijn stellingname reageert de minister op een advies dat een commissie onder leiding van de oud-president van de Hoge Raad, mr. Wiarda, medio vorig jaar aan het kabinet uitbracht. De commis- sie-Wiarda stelde toen dat er geen belemmeringen zijn voor invoe ring van de legitimatieplicht Korthals Altes wil met de legiti matieplicht geen razzia-achtige toestanden in ons land. Het zal de politie niet worden toegestaan om zomaar op straat mensen naar het bewijs te vragen. Alleen bij aan houdingen en bij de vreemdelin gencontrole kan naar het bewijs gevraagd worden. Bij de strijd te gen de zware criminaliteit ziet de minister geen rol weggelegd voor het legitimatiebewijs. Vervalsing van papieren is daarvoor nog te ge makkelijk. In het regeerakkoord van het tweede kabinet-Lubbers stond de invoering van de legitimatieplicht. Dit leidde toen tot een storm van kritiek. Algemeen werd in de plicht een aantasting van de priva cy gezien. Dichteres Eva Gerlach laat zich niet kennen. PAGINA 27 1 Gestolen auto's via Ant werpen snel het land uit. PAGINA 2 1 Alle honden in Zuid-Lim burg moeten voorlopig aan de lijn. PAGINA 3 Brits rapport meldt toena me leukemie rond cen trum voor kernonderzoek. PAGINA 5 Winkels blijven dicht na Amerikaan Tom Gussen komt naar Leidse basket balclub. PAGINA 19 Sjevardnadze: kernwapenviïje wereld in 2000 WASHINGTON (GPD) - Een kern wapen vrije wereld in het jaar 2000. Om dat te bereiken heeft de Russische minister Sje vardnadze gisteren een veelom vattend ontwapeningsplan ge-, presenteerd in de Verenigde Na ties. Zijn voorstellen oogstten lof bij onder andere de Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Walters. Nieuw aan het voorstel is dat wordt gepleit voor vermindering van de troepenmacht van de NAVO- en de Warschaupactlan- den met een half miljoen solda ten aan elke kant. Voorafgaand daaraan zouden de twee machts blokken elkaar alle informatie over hun conventionele (niet-nu- cleaire) strijdkracht moeten ge ven en inspectie ter plaatse van die gegevens. Sjevardnadze pleitte verder voor een wereldwijd verbod op chemische wapens. Hij zei ook voorstander van beperkingen op de verkoop van conventionele wapens aan derde landen te zijn. Het luxueus ingerichte Oriëntal Palace dat Luxueus Chinees hotel-restaurant morgen dicht UTRECHT (GPD) - Het Chinese hotel-restaurant Oriëntal Palace in Breukelen is door de Utrechtse rechtbank failliet verklaard. De 130 personeelsleden wacht ontslag. Het zeer luxueuze horeca-bedrijf sluit morgen nadat het net drie maanden in bedrijf was. Volgens bewindvoerder, me vrouw mr L. Baud, waren de schul- omvangrijk dat er geen uit teer op een oplossing was. Het tekort is veel groter dan de 6 irover aanvankelijk werd gesproken, aldus Baud. Er was uitstel van betaling aan gevraagd, omdat de onderaanne mers van het in maart geopende vijf-sterrenhotel geld wilden zien. Zij hadden van de, zelf in financiële moeilijkheden verkerende, hoofd aannemer De Vries slechts een kwart van hun vorderingen uitbe taald gekregen en stelden de hotel- directie aansprakelijk voor het res tant. De bouw van het spraakmaken de hotel bleek onlangs ook nog eens 4 tot 5 miljoen gulden duurder uitgevallen en beliep zo'n 40 mil joen. Volgens directeur Dave Wong werd dat probleem echter met een extra lening verholpen. Hij heeft steeds ontkend dat er financiële problemen waren en beweerde dat er voldoende gasten kwamen en er in april zelfs winst was gemaakt. Het geheel in Chinese stijl opge trokken hotel ligt tussen de rijks weg A2 en de spoorlijn Utrecht- Amsterdam. KRIM-TATAREN - Een regerings commissie in de Sovjetunie heeft duizenden Krim-Tataren, die tij dens de Tweede Wereldoorlog uit hun gebied aan de Zwarte Zee wer den gedeporteerd, toestemming gegeven zich weer op de Krim te vestigen. Dit heeft het Sovjetpers bureau Tass gemeld. In 1944 depor teerde de toenmalige Sovjetleider Stalin hen op beschuldiging van collaboratie met de nazi's. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA en WD zijn het nog steeds niet eens over de nieuwe opzet van de ge zondheidszorg (plan-Dekker). Toch deden beide fracties gisteren in de Kamer hun uiterste best de toch al gespannen verhoudingen niet verder te prikkelen. Geschil punt blijft de hoogte van de premie van de verzekering: het CDA wil een niet van het inkomen afhanke lijke premie van slechts 20 procent van het totaalbedrag, de VVD wil 30 procent. Het verschil van mening over de premie bleef ook gisteren bestaan, ondanks voortdurend overleg van WD-fractievoorzitter Voorhoeve en zijn CDA-collega De Vries met hun specialisten. Resultaat van de beraadslagingen was wel dat de WD zijn dreigement introk om niet langer mee te werken aan de uitvoering van het plan-Dekker. Beide partijen beseften dat de pre miekwestie pas na 1990 actueel wordt, en speelden het menings verschil daarom niet opnieuw hoog op. De twee regeringspartijen kwa men wel met een gezamenlijke mo tie over het opvangen van de gevol gen van de nieuwe ziektekosten verzekering voor de inkomens. Het CDA stond vorige week al op de bres voor de laagste inkomens en gezinnen met kinderen, en had tot ergernis van de WD verhoging van de kinderbijslag gevraagd. De WD wees op de naderende achter uitgang voor ambtenaren en parti culier verzekerde alleenstaanden, en vroeg om algemene lastenver lichting. Ook voor andere punten moet staatssecretaris Dees (volksge zondheid) een oplossing zien te vinden. Zo wil het CDA veel meer haast maken met de reorganisatie van de gezondheidszorg dan de WD, en wil de WD een snellere invoering van een voorgenomen verhoging van de ziekenfondspre mie met jaarlijks 60 gulden per vol- URK (GPD) - In de haven van Urk heeft de inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij vannacht ongeveer 32.000 kilo vis in beslag genomen. De schol en kabeljauw was afkomstig van zes Urker kotters. Bovendien werden twee vrachtwagens met vis onderschept. De AID betrapte de vissers tij dens het aan land brengen van de vis op plaatsen waar dat niet mocht. Sinds begin dit jaar zijn er plekken aangewezen waar de vis mag worden aangevoerd, om zo de controle door de AID te vergemak kelijken. Een van de vissers, die 8500 kilo schol aanvoerde had zijn hoeveel heid vis voor dit jaar al opgevist. Vier andere Urkers werden betrapt bij het buitengaats overladen van vis op een dekschuit. De 32 ton vis heeft een waarde van ongeveer 75.000 gulden. Boze vissers blokkeerden na het ingrijpen het AID-kantoor in Urk en dreigden met geweld. De con troleurs namen daarop hun intrek in het politiebureau. Tot ongere geldheden kwam het verder niet. Nuntius vroeg om leugen over dood van Zwartkruis HAARLEM (GPD) - Pauselijk nun tius Wüstenberg heeft vlak na de dood van bisschop Zwartkruis van Haarlem in 1983 aan vicaris-gene raal Kuipers gevraagd in een pers communiqué op te nemen dat Zwartkruis aan een hartziekte had geleden. Hij wilde zo elke verden king uit de wereld helpen dat Zwartkruis' dood iets te maken had met de benoeming van zijn op volger. Kuipers weigerde dit, om dat hij dan zou moeten liegen. Zwartkruis was geen hartpatiënt. Dat blijkt uit het boek 'De kromstaf als wapen' van oud- Volkskrant-journalist Richard Au- werda. SCHEVENINGEN - De stichting voor de opvang van drugsverslaaf den De Hoop uit Dordrecht heeft belangstelling voor het hospitaal kerkschip De Hoop. De stichting wil het schip dat aan zijn laatste jaar als hulpverleningsvaartuig voor de vissersvloot bezig is ge bruiken bij de behandeling van verslaafden. Op het hospitaal-kerkschip zou met name de groep drugsgebrui kers moeten worden onderge bracht die zich in de bestaande op vangcentra moeilijk kan handha ven. "Een flink percentage verlaat het centrum al gedurende de eerste weken van de behandeling, om weer in het oude gedrag terug te vallen. Aan boord van een schip is die stap veel moeilijker", zegt voor lichter R. de Lange van de stichting De Hoop. Het is de bedoeling, dat met het hospitaal-kerkschip reizen worden gemaakt, waarbij een deel van het werk aan boord door verslaafden wordt verricht. Voor de aankoop en exploitatie van het schip is sub sidie aangevraagd bij de ministe- rie's van WVC en justitie. Secretaris P. Leenman van de vereniging die De Hoop beheert, is verbolgen dat de Dordtse stichting nu al als kandidaat-koper naar bui ten treedt. "Ik noem dat unfair. Het heeft er veel van weg dat ze andere gegadigden zo willen uitschakelen. Het verhoogt hun kansen bij ons in ieder geval niet", aldus Leenman. Brabantse pomphouders lijden enorme schade door trucje DEN HAAG (GPD) De grote benzinemaat schappijen hebben de afgelopen maanden in het geheim hun tankautomaten laten ombou wen, nadat was gebleken dat 's nachts heel simpel gratis kon worden getankt. De tankau tomaten konden met een veelgebruikt voor werp worden ontregeld zonder waarneembare schade. De methode waarmee benzine kon worden gestolen, ging in de Amsterdamse onderwe reld voor vele duizenden guldens van de hand, hoewel het alledaagse apparaatje dat ervoor nodig is, niet meer dan een tientje kost. Meer dan de helft van alle pompen ken met het voor werp worden ontregeld. Leden van de Vereniging van Shellpomp- houders hebben inmiddels de oliemaatschap pij met juridische stappen gedreigd, omdat Shell heeft verzuimd hen op de hoogte te stel len. "We zagen geen reden om deze truc aan de grote klok te hangen", aldus F. Tielman, hoofd wegverkeer van Shell. In Brabant zijn zes arrestaties verricht in de ze zaak. Daartoe behoren twee Roosendaalse handelaren in de apparaatjes waarmee de truc op grote schaal is uitgehaald. Westbrabantse politiemensen die 's nachts bij pompstations postten, zagen dat soms hele families kwamen aangereden. Anderen hadden jerrycans bij 5 gewoon aanslui- Diverse Brabantse pomphouders hebben in middels aangifte gedaan van benzinediefstal, die in een enkel geval opliep tot 10.000 gulden per weekeinde. De apparaatjes werden aanvankelijk verkocht voor prijzen tussen de 500 en 1000 gulden. La ter, toen de twee elkaar feller beconcurreerden, zakte de prijs naar 150 gulden. De markt was toen al flink verzadigd. Overigens is de om bouwoperatie van de tankautomaten nog niet helemaal afgerond, aldus een woordvoerder van pompenfabriek Koppens. Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar hel Lcidsch/Alphcns Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van opsturen, kunt u ook even beken: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1