'Verloedering geen kans geven' ONDERNEMERS: NIET IEDEREEN HEEFT OP HEIZELFDE MOMENT TIJD VOOR TELEVISIE. DAAROM ZENDT DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT 17 UUR PER DAG OOK UW TV-SPOT UIT. MM DAT KAN NIET MISSEN! 'Ringsloot ruimer na nieuwe steigers Wellicht fusie van Menken Landbouw en Van Grieken Flipperkast, kluis, biljart leeggeroofd Handelaar thuis van 13 mille ontdaan Voorschoten heeft jaarlijks vele tonnen extra nodig De vuilstort PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 9 JUNI 1988 Jachthavenexploitant trekt bezwaren in DEN HAAG/WARMOND - De War- mondse jachthavenexploitant J. Schölzel van het recreatiecentrum Lokkerstee heeft zijn bezwaren te gen de legalisering van een aantal aanlegsteigers in de Ringsloot voor het grootste deel laten vallen. Hij deed dat gisteren tijdens een zit ting van een provinciale beroeps commissie waar hij zijn bezwaar te gen de legalisering kwam toelich ten. Toen bleek dat er vergeleken met de huidige situatie juist een verbe tering optreedt, trok Schölzel het gros van zijn bezwaren in. De War- monder had bij toeval gehoord dat de provincie Zuid-Holland dertien aanlegsteigers in de Ringsloot wil de legaliseren. De dertien steigers, in beheer bij de Warmonder Th. Warmerdam, liggen al jaren in de Ringsloot. In het verleden heeft de provincie geprobeerd deze en de andere, vele honderden illegale af- RIJSWIJK (GPD) De zuivelon dernemingen Van Grieken BV in Rijswijk en Menken Landbouw in Wassenaar gaan vermoedelijk fuse ren. De directeuren van beide con cerns, A. C. Menken en H. J. van Grieken, hebben bevestigd dat er een onderzoek gaande is naar een fusie. Reden voor het samengaan is niet een tegenvallend bedrijfsre sultaat, maar meer het voorkomen van eventuele problemen in de toe komst. Voorbeelden daarvan zijn de toenemende concurrentie van ondernemingen in België en Duits land en het opheffen van interna tionale grenzen als gevolg van maatregelen van de Europese Ge meenschap. De beide melkfabrieken willen ondanks de fusie hun zelfstandig heid blijven behouden maar, aldus van Grieken, "als je gaat samen werken, verlies je altijd wel iets van je zelfstandigheid". Of de fusie werkelijk doorgaat, zal binnen drie maanden blijken na een onderzoek van een extern bureau. Dit richt zich vooral op de efficiency van beide bedrijven. OVERLEDEN - De 52-jarige Was- senaarse vrouw die op 2 juni een ongeluk kreeg op de kruising Lan ge Kerkdam/Van Oldenbarneveld- tweg, is in het Haagse Westeinde- ziekenhuis overleden. De vrouw, G. Wielenga, had een tik gekregen van een vrachtwagen. Ze viel met haar hoofd tegen een scherpe ver hoging en raakte in coma. meerplaatsen weg te krijgen. Dat is nooit gelukt. Het huidige beleid van de pro vincie is erop gericht de vele, luk raak gebouwde steigers te vervan gen door uniforme aanlegplaatsen. In dat kader werd ook met War merdam een afspraak gemaakt over zijn dertien plaatsen. Schölzel maakte bezwaar tegen de legalisering omdat hem uit teke ningen was gebleken dat de stei gers groter werden. "Dat betekent een ernstige belemmering van de doorvaart", aldus de Warmonder. "Regelmatig beschadigen schepen hun schroeven". Volgens Schölzel dreigen booteigenaren door de moeilijke bereikbaarheid zijn jachthaven en daarmee zijn cam ping te mijden. Hij richt zich dan ook tegen alle ligplaatsen in de Hoflee en Ringsloot. Tijdens de zitting in het Haagse Provinciehuis bleek echter dat de nieuwe steigers minder groot zijn dan de huidige. Daardoor wordt de doorvaart verbeterd, meende een provinciale ambtenaar, die dat zelf nog met een boot had gecontro leerd. "Ik ben er honderd procent van overtuigd dat de nieuwe situa tie een verbetering betekent", al dus de ambtenaar, die daarmee Scjölzel bijna volledig geruststel de. "Ik moet het alleen nog zien", reageerde de Warmondse onderne- WARMOND - Warmonder N. Brugman vierde gisteren zijn honderdste verjaardag in het plaatselijke bejaaren- tehuis Huize St. Liduina. Wethouder mevrouw Dalhuisen feliciteerde hem en bracht bloemen. Daarna was het feest. Brugman is geboren in Veur, het plaatsje dat later opging in Leidschendam. In 1909 kwam hij naar Warmond en hij zou die plaats niet meer verlaten. Werkend als boerenknecht woonde hij jarenlang bijzijn zus en zwager in aan de Jan Steenlaan. Toen de twaalf kinderen het huis uit waren en de zus verhuisde, verhuisde Brugman mee Voordat hij 25 jaar' geleden naar Liduina vertrok, woonde hij nog enige jaren in de vertrouwde boerenhoeve aan de Jan Steenlaan. Hij werkte toen nog steeds in Veer- en Broek en Simontjespolder en bleef plaatselijk bekend, als de grote mollenvanger. Familie kent hem als een tevreden, wat teruggetrokken man. Hij leèst nog dagelijks, zonder bril, de krant en leefde echt toe naar zijn 'vereeuwiging'. Dat de ouderdom ook zo zijn gebreken heeft, doet Brugman niet ineenzinken. LEIDERDORP - Inbrekers heb ben vannacht kluis, flipperkast en biljartklok gekraakt van de Leiderdorpse sportzaal Op Dreef aan het Van Alphenplein. Ook namen zij snoep mee. Vol gens de politie waren de kleine criminelen de kantine binnen gekomen door een buitendeur te forceren. Over het tijdstip hoeft geen twijfel te bestaan: de prikklok van het biljart bleef op tien over drie staan. Toen werd de la met kleingeld gekraakt. Gaat het bij biljart en flipperkast om klein geld, de kluis bevatte de dagop brengst. En die wordt geschat op enkele honderden guldens. OEGSTGEEST - Uit de woning van een Oegstgeester handelaar aan de Jan Steenlaan is gister avond 13.000 gulden gestolen en zijn giro- en eurocheues ont vreemd, compleet met bijbeho rende pasjes. De inbreker had het boven licht van de keukendeur open- gewrikt en was binnen recht op zijn doel afgestevend, zonder veel overhoop te halen. VOORSCHOTEN - Voor schoten heeft een onder- houdsprobleem. Te zien is dat nog niet, maar de toe komst oogt dreigend. Wan neer de gemeente weigert om tonnen opzij te leggen voor onderhoud aan wegen, groen, accommodaties en bruggen - plukken nieuwe generaties daar zeer wrange vruchten van. Invallend wethouder G. Both (open bare werken) heeft het over een stuwmeer van kosten, ambtenaren schuwen het woord verloedering niet. Toen de WD enkele jaren geleden het woord verloedering gebruikte ging het om het schrappen van luxe. Rozenperken verdwenen uit het straatbeeld, lantaarns werden minder snel gerepareerd en plas sen bleven langer staan. Nu gaat het om een veel ernstigere verloe dering en lijken raadsleden zich daar goed van bewust. door Paul van der Kooij Ambtenaren hebben dan ook hard geschreeuwd. Bij de behande ling van de gemeentebegroting van dit jaar riepen ze dat verloedering dreigt en vroegen zij om 100.000 gulden extra voor straatonderhoud en 200.000 extra voor onderhoud aan groen. Onlangs hebben zij, ge steund door B en W. nóg hardere cijfers geproduceerd. Voor accom- modaties moet jaarlijks 222.000 gulden meer opzij worden gelegd, wegen slokken jaarlijks 355.000 gulden extra op en bruggen zes mille extra. Voor groen is de ko mende twee jaar jaarlijks 25.000 WASSENAAR - Nico Haak, Gerard CoxJosé Hoebee.'Bonnie St. Claire en Joost Timp gaven hun stemmen aan de nieuwste dierenshow van het Wassenaarse Duinrell, de computergestuurde Kwakus Kwebbel Show. Gisteren beleefde de pretparkshow zijn première, na deskundige klappen van solo-zangeres José Hoebeé en Joost Timp. Het verhaal draait om Kwakus, een levenslustige eend die dolgraag poedelt in het waterrijke gebied rond Wonderland. Voor problemen zorgt de mol. Hij heeft last van een bidt op zijn hoofd en wijt dat achtereenvolgens aan het wa ter, de onschuldige kever, de vegetarische krekel, de kibbelende lieveheersbeestjes, de vriendelijke libelle en de rock en rollende bijenmeiden. Uiteindelijk blijkt een vlo de bron van alle ergernis te zijn. Beschaamd zingt de mol, sa men met zijn slachtoffers, het pakkende 'poedele poedele lied'. En dan is de show, na 15 minuten, uit. Joost Timp, zoon van Mies Bouwman en ex-popster, schreef tekst en muziek. De opnamen zijn gemaakt in de dure Wisseloord studio's van Hilversum om het niet te blikkerig te laten klinken. gulden extra nodig en vanaf 1990 jaarlijks 200.000 gulden. 'Een deel van de achtergebleven posten kan uit rekeningoverschot ten en uitpuilende reserves worden gehaald', stelt de dienst openbare werken provocerend. Immers: 'Die reserves zijn deels zo groot gewor den door te veel besparingen op het onderhoud'. En: 'Een zo'n diep te-investering zou een flink deel van de opgelopen achterstand kun nen uitschakelen'. Minimum In oktober waren de woorden in formeel bedoeld en reageerden raadsleden wat voorzichtig. De cij fers moesten duidelijker worden, criteria verdienden nadere bestu dering. Wil Voorschoten niet te veel? Is het niet wat te luxe? Het laatste stuk hadden raadsleden niet genoeg kunnen bestuderen en behoedzaam kozen ze voor een middenweg. Derden moeten het onderhoud objectief doorlichten en aangeven wat het technisch ab soluut noodzakelijk i op termijn de goedkoopste oplossing. Het is zo uitgekleed als het maar kan, maakt dure inhaalmanoeuvres op termijn overbodig maar laat ruimte open voor broodnodige renovaties. In de huidige opzet hangen die inhaal manoeuvres als een zwaard van Damocles boven de gemeente. Vooral bij het groen knelt het. Het budget is hier zó uitgekleed dat de raad keer op keer moet bijspringen bij onverwacht opkomende tegen vallers. Evenmin is er geld voor broodnodige renovaties, zoals bij speelvoorzieningen, sport- en schoolvelden en parkbos Ter Wad ding. Misschien dat B en W er de komende maanden apart geld voor vragen, stelt Both. Richtlijn is het gröenbeheers- plan. Het is in de zuinige jaren '80 opgesteld en staat vol versoberin gen: geen rozenperken, geen dure bloembakken of smalle grasreep jes, minder snippergroen, meer eenvoudige groenbedekkers en on derhoudsarme voorzieningen. Veel 'gestandariseerde normen', geen aandacht voor strenge winters waarin voor tienduizenden gul dens schade wordt aangericht en de prijzen van nieuwe aanplant omhoog schieten. Voor de kosten van het groen in de nieuwste wij ken is evenmin een regeling getrof fen. Als een gemeente als Voorscho ten, die nog immer groeit, jaarlijks hetzelfde bedrag aan groen uit geeft, betekent dat dus eigenlijk een achteruitgang. Een korting met enkele percenten tijdens de bezuinigingsronde van '84/'85, maakte alles nog dreigender. Di recteur Bedet: "Eigenlijk zou een stijging van tien procent nodig zijn". Wegen Een soortgelijk verhaal gaat op voor de wegen. Terwijl hun lengte de laatste dertig jaar van 50 naar 72 kilometer groeide, begonnen de bezuinigingen al halverwege die termijn. De directeur openbare werken herinnert zich nog goed hoe burgemeester en wethouders halverwege de jaren zeventig gul den 40.000 kapten op straatonder houd. Zijn dienst moest maar zien hoe ze de bezuinigingen opving. Officieel bleven de normen al die jaren ongewijzigd: 'wegen moeten comfortabel te berijden zijn, voet paden goed en glad beloopbaar'. In de praktijk is het wat minder en ambtenaren hebben het dan ook over 'een spanningsveld tussen wat wenselijk en mogelijk is'. Voorschoten zou veertig procent onder de norm zitten en heeft voor wegen een soort prioriteitenlijst in gevoerd: de bovenste wegen ko men aan bod, bij andere worden al leen het hoogstnoodzakelijke repa raties doorgevoerd. Zo krijgt het slecht geworden asfalt van de Wijn gaardenlaan geen nieuwe deklaag, maar worden de scheuren gedicht. In oude buurten bestaat, zo stelt het drietal, de kans op een verpau perde aanblik. Dat accommodaties een pro bleem vormen, wordt pas sinds kort onderkend. Nog niet zo lang geleden maakte de gemeente al leen een inventarisatie van de bui tenkant der dingen en ging ze er van uit dat oude schoolgebouwen worden afgestoten. Inmiddels zijn scholen, kantoren en complexen van binnen diepgaand onderzocht en blijken de bevindingen niet al tijd even positief. Van het afstoten van oude schoolgebouwen is wei nig terecht gekomen en dat vormt een tweede tegenvaller. Pijn Waar het op alle terreinen om gaat, is het verdelen van de pijn. Minder goed repareren, minder vaak snoeien'en bestraten - om maar wat te noemen. Ondertussen zijn regelmatig noodmaatregelen nodig. Een extern bureau moet de ze handelwijze onder de loep leg gen en mogelijk aanbevelingen doen. De invallend wethouder: "Misschien blijkt wel dat we meer moeten doen aan grote wegen en wat minder aan binnenwegen, om maar wat te noemen". Met deze algemene informatie in de hand rekenen ambtenareri^uit hoeveel dat kost en kunnen politici aangeven of ze dat geld ervoor over hebben. Om de afweging goed te kunnen maken, moeten ze de héle begroting doorlopen en posten te gen elkaar afzetten. Both: "We moeten niet gaan koehandelen over bedragen, de raad dient goed geïnformeerd de discussie te voe- De eigenlijke wethouder open bare werken, J. Visser, heeft zijn vrees al uitgesproken dat er meer nodig is dan de politiek wil reserve ren. Het geld zou er gewoon niet zijn en gigantische gaten in de be groting slaan, op momenten dat ook rioleringen veel geld kosten. Het eerste woord is er nu niet over geschreven, maar zeer zeker het laatste ook nog niet. De Stichting Leefbaar Leiderdorp heeft al vele activiteiten ontplooid inzake de vuilstortplaats De Does. Elke po ging van de Stichting om de heillo ze ingeslagen weg van de gemeen teraad te doen keren, levert een wanhopige tegenreactie op van diezelfde gemeenteraad. Hij be strijdt het woord vuilstortplaats of twijfelt in zijn reacties tijdens pro cedures. Overigens weet ons Ne derlands woordenboek het woord "vuil" ook te vertalen in "onrein". De gemiddelde Nederlander kan toch wel begrijpen, dat "onreine" zaken zoals kolkenslib, puin, be drijfsafval, vliegas e.d. bepaald geen positieve invloed uit kunnen oefenen op de inrichting van ons milieu. Dat wij allen de verantwoorde lijkheid hebben een oplossing te zoeken om de onreine zaken op een redelijke manier te herbergen, te verwerken of te voorkomen is dachten wij genoegzaam bekend. Nu is van belang dat u, geachte lezer, nog eens van datgene op de hoogte wordt gebracht wat in de gemeente Leiderdorp, ergens in een prachtig polderlandschap, te gebeuren staat. Er wordt met name door de ge meenteraad niet goed geluisterd naar hetgeen de Stichting te vertel len heeft. Zo doet het zich voor als of de Stichting op dit moment een vuilstortplaats wenst in de Bloe- merd II. Echter vanwege de zeer trage besluitvorming omtrent deze vuilstortplaats is door de Stichting gesuggereerd, dat in het verleden dit alternatief door de heren be stuurders nooit naar voren is ge bracht. Oftewel, er is nagelaten enig ander alternatief naar voren te brengen. Maar waarom al deze pe rikelen? Het is tijd om nu eens een andere visie hier aan toe te voegen. Welnu, kort samengevat, heeft de Stichting zich zorgen gemaakt om de navolgende redenen. i bestaande giftige stortplaats (De Kleine Zandput) in de gemeente Leiderdorp (zie de ur- gentielijst van de Provincie) in 1988 nog steeds niet onder controle is, hoe moet dat straks dan gaan verlopen? - wanneer na de affaire Alphen a/d Rijn de gemeente nog steeds de huidige stortplaats op laconieke wijze beheerd en daardoor nog stees (illegaal) vuil wordt gedumpt. - wanneer ver in de besluitvor ming (dus te laat) de gemeente pas gaat nadenken, hoe ze eventueel deze wanorde denkt aan te kunnen gaan pakken. Immmers hoe vaak lezen wij ook niet dat raadsleden stukken te laat of helemaal niet krijgen, voordat ze gaan "vergade ren". Dit heet besluitvorming. Maar wel allemaal ja knikken als het voorstel (onder druk van het politieke wonder?) moet worden aangenomen. - dat hierdoor bedenkelijke erf- pachtsvoorwaarden soulaas moet gaan bieden. En wanneer het mis gaat dan weet de Provincie van niets, de Rijksoverheid weet van niets. De gemeente zal de instantie aansprakelijk kunnen stellen, wel ke de zaak gaat runnen. Die instan tie heeft GeVuLei, een quasi over- heids-instantiet oftewel een instan tie welke bestaat uit de gratie van onze gemeenschapsgelden. Dus als het mis gaat betalen wij weer met zijn allen de rekening. - de lokatiekeuze blijft een heet hangijzer. De gemeenteraad en ho gere organen kunnen (en willen) maar niet' begrijpen, dat zich op een steenworp afstand nog zoiets als een ziekenhuis bevindt, of me dische dagverblijven, een Ibis ho tel, een politiebureau, het huis van die gemiddelde Nederlander, be drijven, en ga zo maar door. Was de aanvankelijke lokatie niet het Ka- gerzoom-gebied? Waarom ging de gemeente Leiderdorp met zijn vin gertje omhoog zitten? Trok zij het naar zich toe om zand te kunnen winnen en zodoende prestige-ob- jecten te kunnen financieren (zwembad, sporthal, mislukte ver- keersvoorzieningen en manco's aan het oude zwembad, e.d.) Dus zoals de Provincie het eiste: geen stortplaats, dan ook geen zand. En het wordt al zo druk bij het zieken huis. wanneer Rijkswaterstaat de A4 wil veranderen in een 8-baans- weg. Over overlast gesproken. - een polder van zeer hoge land schapswaarde, fauna en flora, om zeep zal worden geholpen. En met die recreatieve winner zal een bult van 20 meter ontstaan naast Rijks weg 4. Een bult die het zogenaam de groene hart van minister Nijpels toe mag lachen. - Met inrichtingseisen voor een stortplaats, welke het ministerie van VROM nog niet waterdicht (zo dicht bij de bebouwde kom) weet te krijgen. En weet de minister dat het gedane grondonderzoek wan kelt, omdat de huidige veengrond op geheel andere wijze zal reageren op de bult van 20 meter na 20 jaar stortellende. Hoogachtend, het bestuur van de Stichting Leefbaar Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16