TAD LEIDEN StBBdS Meerderheid Leidse raad steunt fusie nutsbedrijven Meer inschrijvingen standplaats kermis Gist-Brocades stapt uit biochemisch bedrijf Greengene LEIDSCH DAGBLAD Nog vraagtekens bij invloed politiek Afscheid van prof. Smeenk Burnt klaagt over lawaai café Annie's Verjaardag Wijkwerk politie niet helemaal van de grond s LEIDEN In de Leidse gemeen teraad tekent zich een meerderheid af voor de fusie van het Energiebe drijf Rijnland met een aantal regio nale nutsbedrijven. Hoe groot de steun precies is, is nog onduidelijk. Maar zeker is in elk geval dat de WD en een groot deel van de PvdA-fractie - in totaal twintig raadsleden - voor de fusie zullen stemmen, precies genoeg voor een meerderheid. Nu de Leidse raad door de bocht is. lijkt er weinig meer in de weg te staan voor de fusie van de regiona le nutsbedrijven. Leiden heeft een belangrijke stem in het bestuur van het Energiebedrijf Rijnland. Het EBR, het grootste en belang rijkste nutsbedrijf dat deelneemt aan de fusie, heeft to dusver steeds de meeste slagen om de arm gehou den. Hoe het CDA, Links Leiden en D66 uiteindelijk in de raad zullen stemmen, werd gisteravond tij dens een gezamenlijke commissie vergadering over dit punt niet dui delijk. Deze partijen behielden hun stem nog voor. Ze willen eerst na dere inlichtingen hebben over ver- LEIDEN - Prof. dr. D. Smeenk, hoogleraar interne geneeskunde aan de Leidse universiteit, zal mor gen zijn afscheidscollege geven. Daarbij zal hij een wiskundig mo del voor het berekenen van het ef fect van schildklieroperaties bij pa tiënten met een verhoogde p'roduk- tie van schildklierhormoon geven. Prof. Smeenk kwam in 1953 in dienst van het Academisch Zieken huis Leiden als hoofdassistent van prof. Querido. In 1958 promoveer de hij met lof in de geneeskunde. Vanaf 1967 was hij hoogleraar in de interne geneeskunde, in het bijzon der de stofwisselingsziekten en de endocrinologie. Ook bekleedde hij verschillende bestuurlijke functies in de vakgroep en de vakgroepsge meenschap interne geneeskunde, waarin alle interne deelspecialis- men zijn verenigd. schillende kwesties voordat ze hun standpunt bekend maken. Uit de beraadslagingen werd echter dui delijk dat het CDA in principe niet afwijzend staat tegen het fusie- voorstel. Links Leiden en D66 lie ten weten met een aantal onderde len van het plan grote moeite te hebben. Vooral het D66-raadslid Langen- berg hamerde tijdens de commis sievergadering voortdurend op de in zijn ogen slechte rechtsvorm van het toekomstige bedrijf. Hij stelde dat de Leidse raad in het verleden steeds heeft gekozen voor een zo groot mogelijke invloed van de po litiek op het bedrijf. Van die in vloed zei hij weinig terug te vinden in het huidige voorstel. Hij bekritiseerde herhaaldelijk de voorstanders van de fusie bin nen de PvdA-fractie. Langenberg stelde dat die wat dit betreft hun principes hebben verlaten en een merkwaardige ommezwaai heb ben gemaakt. Het PvdA-raadslid Geradts be streed dit met klem. Geradts meent dat ook in het jongste voorstel de politieke invloed gewaarborgd is. Andere rechtsvormen bleken vol gens hem niet haalbaar of onwerk baar. En omdat een snelle fusie bo vendien de enige mogelijkheid is om de LDM voor 'Leiden' te be houden, is de meerderheid van de PvdA toch akkoord gegaan met het huidige fusieplan. Een minderheid binnen de PvdA vier van de zestien leden vindt de politieke invloed overigens wel te gering. Deze fractieleden betwij felen voorts of het nieuwe nutsbe drijf inderdaad zoveel doeltreffen der zal werken, gezien de nogal om slachtige organisatie van het toe komstige bedrijf. De directie be loofde overigens hierover met na dere cijfers te komen. De 'PvdA- dissidenten' stemden gisteren ove rigens niet tegen de fusie, maar be hielden hun stem voor. Alle partijen maakten zich giste ren zorgen om de uitkeringen aan gemeenten. Na de fusie krijgt elke gemeente een fors geldbedrag uit gekeerd. De EBR-gemeenten heb ben al eerder afgesproken dat ze dat geld direct naar de consumen ten 'doorsluizen'. Een aantal ge meenten heeft echter onlangs laten weten dat geld mogelijk toch in de gemeentekas te stoppen. EBR-se- cretaris Sandbergen verklaarde tij dens de commissie echter dat dat niet kan. Elke EBR-gemeente is ge dwongen zich aan de eerder ge maakte afspraken te houden. Verschillende commissieleden bleken ongerust te zijn over positie van het personeel bij. Onder ande ren het Links Leiden-raadslid Lau rier stelde dat hij het belangrijk vond dat een aantal goede regelin gen voor het personeel niet komen te vervallen. Overigens benadrukte wethouder Fase, voorzitter van het EBR. dat de meeste van deze zaken dienen te worden geregeld voordat de fusie ingaat, dat is voor de 6de j\ili. Dat betekent echter wel dat, wanneer de Leidse raad op 20 juni een besluit neemt, er op een aantal punten nog geen overeenkomst hoeft te zijn met het personeel. Ze ontkende dat de bonden in laatste instantie een fusie kunnen tegen houden. LEIDEN - Studenten van de Vakgroep Etnocine protesteeden gisteren tegen de opheffing van hun studierichting wegens bezuinigingen. Aan de universiteitsflat aan het Stationsplein waren grote plakkaten met het opschrift Geen beleid: Etnocine kwijt' opgehangen. De vakgroep houdt zich bezig met het gebruik vanfilm en fotografie bij het bestuderen van vreemde culturen. De groep telt 20 studenten en twee docenten. Deze studierichting, de enige in Nederland, moet per 1 juli worden opgeheven. (foto Henk Boumani Exploitanten bieden tot 32.000 gulden voor plek 3 oktoberkermis LEIDEN Het aantal aanmeldin gen voor een standplaats op de ker mis tijdens de 3 oktober-festivitei- ten 1988 is weer wat gestegen ten opzichte van vorig jaar. Tot die conclusie komen de organisatoren van het Lunapark, ofschoon de exacte cijfers nog niet bekend zijn. In het restaurant van de Groen- oordhallen kwamen gisteren tien tallen kermis-exploitanten bijeen om zich in te schrijven voor een standplaats op de Leidse kermis, die dit jaar duurt van zaterdag 1 ok tober tot en met maandag 3 okto ber. Als het aan de 3 October-Ver- eeniging ligt dus voor het eerst in haar geschiedenis ook op zondag (2 oktober) open van 13.00 tot 18.00 Zij reageerden wat terughou dend op de nieuwe zondag-maatre gel. "Ik moet nog zien wat het wordt. Drie oktober valt dit jaar op maandag en dat is ongunstig. Men sen uit de regio worden aangetrok ken door de festiviteiten op die maandag. Maar aangezien ze moe ten werken, komen ze alleen in de avonduren. Dan zul je zien dat ze zondag niet gaan omdat ze twee da gen achtereen stappen wat al te gortig vinden", aldus poffertjes kraamhouder L. Vermolen uit Ber gen op Zoom. De organisatie ziet het minder somber in. "De mensen komen graag naar de kermis en hebben er heus wel een extra ritje voor over. Juist op zo'n vrije dag zullen de ex ploitanten niet over bezoekers te klagen hebben", blikt Du Prie opti mistisch vooruit. De exploitanten moesten voor het begin van de vergadering het bedrag invullen dat ze voor een standplaats wilden neertellen. Voor een plekje op de Lammer markt werd steevast het meeste geld geboden. Recordhouder was een achtbaan-exploitant die 32.000 gulden bood om daar zijn handel te drijven. Het laagste bod was af komstig van een ijshandelaar die 100 gulden over had voor een be scheiden plekje op het kermister- Het is overigens pas over twee weken duidelijk wie van de bieders nu werkelijk een standplaats krijgt toegewezen. "Als we op een rijtje hebben wie waar wil komen en wie daar het meeste geld voor over heeft, maken we een situatieschets van de locaties. In principe heeft de hoogste bieder recht op de plaats waar hij om vroeg", aldus Du Prie. De schets wordt vervolgens ter goedkeuring aangeboden aan poli tie en brandweer. Wanneer die hun fiat geven kan de organisatie de ex ploitanten gaan gunnen of ze een afschrijving sturen. Dat laatste gebeurt bij circa 65 procent van de aanmelders. Du Prie: "We beschikken over een zeer gering aantal plaatsen. Vorig jaar hadden we 110 attracties en toen stond het echt vol. We krijgen dit jaar geen extra ruimte, dus komen er weer ruim honderd attracties. Dat betekent dat we de meeste aan melders van vandaag moeten te leurstellen". Exploitanten die in Leiden ach ter het net vissen hebben nog een kans in Nijmegen, waar in dezelfde periode een negendaagse kermis wordt georganiseerd. LEIDEN - Omwonenden van café Annie's Verjaardag, gevestigd in de Hoogstraatkelders, hebben in een brief aan B en W hun beklag ge daan over de door het café veroor zaakte onaanvaardbare leefsitua tie. Zij eisen op korte termijn maat regelen van het gemeentebestuur. Met het terras aan de Hoogstraat erbij zorgen zo'n 200 tot 300 jonge lui volgens de bewoners voor zo veel rumoer tot ver na midder nacht, dat slaapkamers aan de straatzijde onbruikbaar zijn gewor den en genieten van een zomer avond met de ramen open een illu- De bewoners beschuldigen de ei genaar van het café ervan de in druk te hebben gewekt dat er een restaurant in de kelders onder de Hoogstraat zou komen, terwijl in werkelijkheid het accent is komen te liggen op een nachtcafé. Boven dien zou de eigenaar tijdens de openbare zitting nzake de hinder- wetvergunningaanvrage voor An nie's Verjaardag hebben gesugge reerd dat er tot middernacht van het terras gebruik zal worden ge maakt. "Gedurende de weekeinden strijken na half twaalf de 'Vleer muizen' met tientallen tegelijk neer. Het gaat gepaard met ge- scheur van auto's en motoren, ge- smijt van fietsen, veel geschreeuw en na het nuttigen van de nodige biertjes urineren tegen de gevels, stelen en vernielen van fietsen, luidruchtig gebral en gezang soms tot drie uur 's nachts", zo stelt een aantal bewoners van Oude Rijn en Donkersteeg. In het afgelopen halfjaar hebben de omwnenden via contacten met de eigenaar, gemeentelijke dien sten bijzondere wetten en milieu en klachten bij de politie getracht de situatie tot aanvaardbare pro porties terug te brengen, maar het resultaat daarvan was povertjes. "Tijdens de zomerse dagen is ons duidelijk geworden dat de overlast, voordien voornamelijk tijdens het weekeinde, zich gaat utstrekken tot de hele week. Wij nemen aan dat de ernst van het bovenstaande u duidelijk is en verwachten op zeer korte termijn een antwoord waarin u ons maatregelen voorstelt welke er toe leiden dat er weer een normale woon/leefsituatie ont staat". Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaii. telefoon 161422. Eerste Hulp En zo zie je maar datje in de poli tiek nooit te optimistisch moet zijn. Begin januari werd de privati sering van de Eerste Hulpdienst (EHD) in een raadscommissie behandeld. Een zaak die volgens de verantwoordelijke wethouder Kuijers vlot afgehandeld diende te worden. Het personeel mocht niet langer in onzekerheid blij ven over zijn toekomst, en hóéf de ook niet lang in onzekerheid te blijven. De zaak was immers zo helder als glas, meende Kuij ers. Een paar vlotte beslissingen lagen in het verschiet. Het EHD- personeel kon bij wijze van spre ken al gaan pakken voor de ver huizing. Echter, een kleine tegenvaller: de commissieleden leken die avond werkelijk niets van Kuij ers plan te begrijpen. Overal had den ze vragen over, niets leek hun duidelijk te zijn en toen het laatste commissielid zijn laatste vraag had gesteld, begon het al aardig tegen middernacht te lo pen. Kuijers bleef tijdens de korte schorsing die op de laatste vraag volgde vrolijk glimlachen. Som mige commissieleden waren zich al bezorgd gaan afvragen of ze nog wel op tijd voor het ontbijt thuis zouden zijn, maar de wet houder stelde hen gerust. Niets aan de hand, verzekerde hij. Natuurlijk, er warén-wat vra gen gesteld, misschien een stuk of honderd of daaromtrent. Maar wat zei dat nou eigenlijk? Het ging om de antwoorden. En die had hij. Hij had ze allemaal. Nee, nog een half uurtje, schatte de wethouder, en dan was de zaak wel gepiept. Een tweede tegenvaller. Na een uur was Kuijers slechts toe gekomen aan de eerste drie vra gen. En zijn antwoorden hadden weer zo veel nieuwe vragen op geroepen, dat sommige commis sieleden begonnen te vrezen dat ze, als het in dit tempo doorging, de andere dag ook hun lunch wel konden vergeten. Ten einde raad werd ver na middernacht maar besloten dat de wethouder de vragen schriftelijk zou afdoen. Nou ja goed, dan deed hij dat toch. Of het stuk al meteen voor de volgende commissievergade ring klaar zou zijn, kon Kuijers niet beloven. Want er moest nu getikt en gebeld worden (een paar dingen bleek hij toch niet helemaal zeker te weten), maar de daaropvolgende vergade ring... Dat moest lukken. Per slot van rekening was er haast mee geboden. Het EHD-personeel mocht niet te lang in onzeker heid blijven. Derde tegenvaller. In twee maanden lukte het niet, in drie eigenlijk ook niet en in vier maanden evenmin. Maar, na vijf maanden te hebben gespit en ge sproken, stukken te hebben doorploegd en laatste gegevens te hebben verwerkt, heeft Kuij ers deze week het karwei dan toch eindelijk geklaard. Na al die tijd en al die inspan- n^gen moeten dat geweldige antwoorden zijn, zou je zo den ken. Geen raadslid dat nu nog het woord onduidelijkheid in de mond durft te nemen of de zaak nog een week langer wenst op te houden. Vierde tegenvaller... Nou ja, laat maar zitten verder. Grauwe schare Woensdagochtend 11.00 uur. Op het schoolplein van het Stedelijk Gymnasium Leiden staan hon derden scholieren. Op zich niets vreemds. Het zou pauze kunnen zijn, ware het niet dat iedereen naar boven kijkt. Een bal in de goot wellicht? Of dreigt een ge zakte eindexamenscholier zich uit het raam te werpen? Neen. De scholieren turen allemaal naar de nok van de 25 meter hoge toren, waar zich zes leraren hebben ver schanst. Massaal keren de scholieren zich opeens naar het balkon waar twee figuren uit vroeger eeuwen zijn verschenen. Het blijken de Op aanwijzing de school af. Griekse filosoof Socrates en de Italiaanse bankier uit de Renais sance, Lorenzo di Medici, te zijn. Het schoolplein joelt. Men her kent David Hoytema, praeses van de scholieren vereniging USA (geen United States of America, maar Uno Sumus Ani mo) en Remmolt Otten, oud- praeses van USA. Socrates: "Waarom zij gij bij een, gij grote grauwe schare? Tracht als ik spreek tenminste de stilte te bewaren" Lorenzo di Medici: "Wij staan hier op het punt een lustrum te gaan vieren, u bent te gast bij ons, gymnasi umscholieren. Kijkt allen nu om hoog en ziet die hoge toren. Met Toorenaar (docent, red.) daarin, beg'leider van de koren. En zingt uit volle borst, het bondslied naar behoren, Hi qui sunt disci- puli, het dendert in uw oren". Een aantal gymnasiasten zingt nu uit volle borst het vereni gingslied. Dat moet ook wel, om dat het merendeel van de scho lieren het oude Latijnse lied niet kent en alleen wat meeneuriet. Ondertussen hangt docent Toorenaar gevaarlijk uit de nok van de toren om het gezang te be geleiden op zijn tuba. Grauwe schare (2) De laatste klanken dreunen nog na wanneer de zes leraren, als ware zij professionele alpinisten, van de hoge toren afdalen. On derwijl moeten zij het doek ont hullen dat op de toren is vastge plakt. Vooral biologie-docent Moerman mag zich verheugen in gejoel en gefluit. "Dat die schat dat durft", zegt een vijfdeklasser. Na een half uur is het doek 'Ons gymnasium viert feest' onthuld en kan de feestweek ter ere van het 150-jarig bestaan van de school en het 80-jarig bestaan van de scholierenvereniging USA (dat overigens 'wij zijn eensgezind' betekent) beginnen. Een uitgebreid programma is samengesteld. Alle activiteiten staan in het teken van de Renais sance. Woensdag is sportdag, vandaag is er een jaarmarkt en morgen staat een speurtocht door Leiden op het programma. Zaterdag is reünistendag. Het lustrum wordt zaterdagavond af gesloten met een musical en een 'denderend feest waar een be roemde band op zal treden'. Om geen gespuis van buiten de school op het feest te krijgen, zal de naam van de band pas zater dagavond bekend worden ge maakt. "Het is een helse voorberei ding geweest", zucht J. Tooren aar, voorzitter van de lustrum commissie. "Er hebben zeker driehonderd leraren en leerlin gen twee jaar lang aan meege werkt". Kosten: honderddui zend gulden. Er is lang nage dacht over het thema. De klassie ke oudheid heeft bij vorige lustra al vaak als onderwerp gediend. "In de Renaissance was er een opleving van de klassieke oud heid. Vandaar". Er is intussen op het sportveld van het nabij gelegen Bonaven- tura-lyceum een demonstratie begonnen van het kaatsen, een populicre sport in de Renaissan ce. Leerlingen uit de vijfdeklas hebben weken geoefend om de sport onder de knie te krijgen. Het resultaat is bedroevend. De redding is in zicht als professio nele kaatsers uit Franeker het veld opdraven om de steeds moe delozer wordende vijfdeklassers af te lossen. De gymnasiasten kunnen nu echt genieten. LEIDEN - De oprichting van Greengene, een bedrijf van de Leidse biochemicus prof. dr. R.A. Schilperoort dat contractonder zoek moet gaan verrichten op het terrein van de plantenveredeling en plantencelbiotechnologie, is op losse schroeven komen te staan. De grootaandeelhouders, Gist- Brocades en Rabobank zijn het on eens over de te volgen koers. Gist-Brocades zou een belang nemen van 40 procent, de Rabo bank zou voor 60 procent in de on derneming deelnemen. Inmiddels blijken bedrijven die zich bezig houden met zaadveredeling een belang te hebben genomen in Greengene. Gist-Brocades liet gis teren weten zich uit de onderne ming terug te trekken. Prof. Schil peroort zei zich door deze gang van zaken 'gepakt' te voelen en nu te zullen onderzoeken wat de nieuwe mogelijkheden zijn. Overigens zegt hij samenwerking met Gist-Broca des in de toekomst niet uit te slui ten. Gist-Brocades gaat op eigen houtje onderzoeken hoe deze on derneming nu vorm zal geven aan haar belangstelling voor planten- celbiologie. De oprichting van Greengene, dat in Wageningen zou worden ge vestigd. kwam vorig jaar voor de Leidse universiteit min of meer als een verrassing. Een jaar lang waren tussen de universiteit en prof. Schilperoort onderhandelingen gevoerd over de rechten met be trekking tot de octrooien. Volgens de universiteit was er slechts spra ke van een licentie-overeenkomst met het in Etten-Leur gevestigde bedrijf Centrascience. Hierbij ging het om octrooien van de universi teit voor het werk van Schilper oort. Volgens prof. Schilperoort echter zou de nieuwe onderneming de octrooien gaan exploiteren en zou de universiteit de rechten daar op al aan Greengene hebben ver kocht. LEIDEN - Het is niet gelukt het wijkgericht werken van de Leidse politie in volle omvang van de grond te krijgen. Organisatorische problemen en de aandacht voor bijzondere zaken staan de volledi ge doorvoering van de wijkgerich te aanpak nog in de weg. Dit is de conclusie van een intern rapport waarin de Leidse politie te rugblikt op de ervaringen en resul taten van de wijkgerichte aanpak in de afgelopen tijd. De werkwijze van de politie heeft zich toegespitst op de driedeling van de stad in dis tricten, een projectmatige aanpak van zaken binnen die districten en het geregeld samenwerken met wijkagenten, leden van de motor- brigade en de hondenbrigade. taat van de nieuwe aanpak vooral gelegen is in een aantal organisato rische spanningen die zich hebben voorgedaan. De inzet van agenten voor het bevorderen van de veilig heidsgevoelens van de bevolking, dat met name 's avonds en 's nachts grote aandacht krijgt, heeft perso neel onttrokken uit de dagdienst en dus uit de wijkgerichte aanpak. Ook het grotere aantal meldingen bij de meldkamer en de daaruit voortvloeiende werkdruk maakte dat de wijkgerichte aanpak een la gere prioriteit kreeg. Hoewel het niet gelukt is de wijk gerichte aanpak in volle omvang van de grond te krijgen, is Mostert van mening dat de afgesproken vorm van wijkgebonden, project matige aanpak tot een aantal goede resultaten kan leiden en dat dus op die weg moet worden voortgegaan. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15