De auto die breekt met alle clichés. De Fiat Tipo. Eén rok temperament. VANDAAG introduceert Fiat in Nederland zijn nieuwste auto: de Tipo. De Tipo is de eerste auto in zijn klasse waarin de jaren negentig zichtbaar worden. Zowel wat techno logie als design betreft. Op de voorgaande pagina's hebt u de Tipo van alle kanten kunnen zien. En u hebt direct kunnen constateren dat het niet de zoveelste door de wind tunnel gedicteerde auto is, maar een uitgesproken onverwisselbaar, karakteristiek model. Het algemene beeld van de Tipo wordt bepaald door de elegante wigvorm. Als we in details treden, vallen op: de sterk hellende voorruit, de oplopende lijn bij de derde zijruit en de enorme achterklep. Een opmerkelijke bijzonderheid van de achterklep is dat de randen om de zijkant van de carrosserie 'grijpen', waardoor de bagageruimte gemakkelijk toe- Door zijn aanmerkelijke breedte, lange wielbasis en dwarsgeplaatste motor, is de Tipo van binnen ruimer dan de concurrenten in zijn klasse. En dat terwijl de Tipo nog geen 4 meter lang is. Er bestaat een trend om auto's steeds lichter te maken ten behoeve van een laag brandstofver bruik. Dit gaat echter vaak ten koste van de passieve veiligheid. In de Tipo is resoluut met deze trend gekapt. Fiat vond torsiestijfheid, robuustheid en dus veilig heid belangrijker. Desondanks is de Tipo buitengewoon zuinig met brandstof door de luchtweerstandscoëfficiënt van 0,31 (de laagste voor een vijfdeurs hatch-back in deze categorie). De Tipo is de eerste auto in zijn klasse waarvan 70% van de carrosserie wordt gemaakt van verzinkt staal. (Die 70% staat voor alle delen die met de buitenlucht in aanraking komen.) Bovendien is een aantal andere carrosseriedelen vervaardigd van speciaal ontwikkelde kunststof. Het resultaat: roest heeft praktisch geen greep op de Tipo. Een andere belangrijke toepassing die in ons vochtige klimaat van pas komt, zijn de waterproof aansluitingen van het elektrische circuit. De Tipo kent dan ook geen startproblemen. De Tipo komt in een normale versie met een analoog dashboard en een zogenaamde DGT-versie met onder meer een digitaal dashboard (volgens insiders het mooiste dat ooit ontworpen is). Er zijn vier krachtige motoren leverbaar: twee diesels (waaronder een turbo) en twee schone benzinemotoren (de 1585 cc motor met driewegkata lysator). In design, comfort, ruimte en prestaties verloochent de Tipo zijn Italiaanse afkomst niet. Het is een auto met onvervalst temperament. Een auto bovendieh, waarmee Fiat afrekent met alle clichés die in deze klasse gebruikelijk zijn. Maak een afspraak voor een proefrit. En bereid u voor op een ongekende belevenis. BOHtSO gankelijk is. Tipo benzine v.a. (24.350,-; Tipo diesel v.a. f 28.700,-. Prijzen iticl. BTW, excl. afleveringskosten. Leaseprijzen vanaf (680,- per maand excl. BTW (4 jaar, 20.000 km). Prijswijzigingen voorbehouden. Afgebeeld. Tipo 1,6 DGT. Lichtmetalen velgen tegen meerprijs.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11