DEZE MENEER GUT IN OBLIGATIES. 'Modernisering van spoornet niet duur' EG en Japan streven naar evenwicht in handelsverkeer NMB OBLIGATIE FONDS. VOOR HETZELFDE GELD MEER RENDEMENT. Ploeger: Nederland dreigt vast te lopen 'Inspraak werknemers na 1992 onder druk' 600 banen op de tocht bij Philips door reorganisatie Smit-Kroes wil beleggers voor supersnelle trein PAGINA 7 (vervolg van pagina 1) UTRECHT (GPD) - De eenwording van Europa gaat ten koste van het niveau van medezeggenschap, die de Nederlandse werknemers in de bedrijven hebben. Dat zei de jurist mr. L. Timmerman tijdens de pre sentatie van zijn proefschrift 'Over multinationale ondernemingen en medezeggenschap van werkne mers' waarop hij vandaag aan de Rijksuniversiteit Utrecht promo veert. "In verband met het openen van de Europese binnengrenzen in 1992 is al veel bereikt in de gelijk trekking van het vennootschaps recht, maar de discussie over de medezeggenschap in de EG is vol komen vastgelopen. Ik ben bang dat de discussie straks gaat over de vraag: is het niveau van het mede- i -.... - wel te handhaven, als het in andere goedkoop uit met de verbetering van spoorverbindingen. Andere Europese landen zijn 9 landen vrijwel ontbreekt", aldus de tot 10 miljard gulden kwijt, die echter in veel kortere tijd moeten worden gespendeerd: de jurist. Duitsers investeren 10 miljard gulden in driejaar tijd, de Zwiters minstens 10 miljard in "Het zou een ongelukkig idee twaalf jaar, de Oostenrijkers trekken tot hetjaar 2000 negen miljard voor hun spoorwegnet handelinge^d^medezeggenschap - hier 0p Je tocht te zetten. Welis waar is het niveau van medezeg genschap en de beroepsmogelijk heden nergens zo hoog als in Ne- uit en de Spanjaarden zelfs bijna 18 miljard gulden. President-directeur Ploeger NS vindt dat de spoorwegen overheid in verhouding niet veel vragen. "We willen nu tegen de overheid zeggen: geef ons er 200 miljoen gulden per jaar bij, dan zul je iets moois beleven. Op zich is dat een fors bedrag, maar gezien de be langen die er op het spel staan, is het eigenlijk peanuts. Een alterna tief voor ons plan is een soort doemscenario, waarbij Nederland letterlijk en figuurlijk vastloopt". De NS gaan het plan Rail 21 in drie fasen doorvoeren. Op korte termijn willen zij de produktkwali- teit verder verhogen en achter stand op het gebied van de spoor wegcapaciteit inhalen. Bovendien willen de NS extra zitplaatsen cre ëren door meer dubbeldekkers in te zetten. De tweede fase vangt aan in 1995. Dan moeten de plannen voor de middellange termijn, samenge bracht onder de naam Prorail, in werking treden. Feitelijk is het eni ge verschil tussen Prorail en Rail Bod Nestlé flop 1 de snelheid van de treinen. Pro- de rail kan overigens pas ingevoerd worden als de bekende knelpunten uit het spoorwegnet zijn verdwe nen. In de Randstad moeten de meeste spoorbanen worden ver dubbeld van twee tot vier sporen. De NS zijn echter vrij optimis tisch over de politieke haalbaar heid van Rail 21, hoewel het bedrijf nu al jaren wacht op geld uit Den Haag om de knelpunten op te los sen. Maar de NS-top constateert in politiek Den Haag zowel bij de overheid als bij de politieke partij en een kentering ten goede wat de rol van het openbaar vervoer be treft. Ploeger zei dat het NS-plan in feite spoort met de reeks rapporten en nota's over de mobiliteitsprobe- men en de ruimtelijke ordening die allemaal in één richting wijzen: verbetering en versterking van het openbaar vervoer. Ploeger: "Wij la ten met Rail 21 zien dat dit voor wat betreft de NS niet bij een wens of een beleidsvoornemen hoeft te blij ven, maar dat het ook werkelijk kan". De verdubbeling van het reizi- gersvervoer betekent volgens prof. dr. M. van Witsen, vervoersdeskun- LONDEN (Rtr) Het overname- dige bij NS, niet dat de 'vloot' ook bod van het Zwitserse voedings- moet worden verdubbeld. Van Wit- middelenconcern Nestlé is zwaar sen verwacht dat de NS twee keer geflopt. Tot nu toe maar 0,03 pro-zo veel kunnen vervoeren met cent van de uitstaande aandelen 'slechts' vijftig procent meer mate- aangeboden, zo heeft het concern rieel. gisteren laten weten. Het bod is Verder kunnen de NS dank zij daarom verlengd tot 20 juni. verdere automatisering de dubbele Nestlé, dat in de strijd om Rown- capaciteit aan met een relatief ge- tree de eveneens Zwitserse Jacobs ringe uitbreiding van het perso- Suchard tegenover zich ziet, heelt neelsbestand. Met de nodige sla- via aankopen op de beurs overi- gen om de arm schat Van Witsen gens al 15,9 procent van de aande- dat de NS hun personeelsbestand len Rowntree in handen. per saldo met twintig procent moe- Nestlé bracht in april een bod uit ten uitbreiden, met ongeveer 5000 van 8,90 pond sterling per aandeel, mensen. "Aan de ene kant hebben In mei kwam Suchard met een bod de NS straks extra machinisten, van 9,50' pond per aandeel en in- conducteurs en ander serviceverle- middels heeft dit concern een be- nend personeel nodig, aan de ande- lang weten op te bouwen van 29,9 re kant verdwijnen er bij de spoor- procent. Gisteren noteerde een wegen de komende jaren ook tal aandeel Rowntree op de effecten- van banen door verdergaande au- beurs van Londen 10,30 pond. tomatisering bij bijvoorbeeld de derland, maar dat past heel goed bij onze samenleving". De jurist, hoofddocent bij het In stituut voor Ondernemingsrecht van de juridische faculteit van de universiteit in Groningen, heeft on derzoek verricht naar de effectivi teit van het medezeggenschaps- recht in Nederland. Hij heeft zich met name gericht op de controle middelen voor werknemers bij Ne derlandse vestigingen van multi nationals, als die werknemers wor den geconfronteerd met in het bui tenland genomen besluiten. Volgens Timmerman hebben on dernemingsraden en vakbonden hier voldoende mogelijkheden zich juridisch te verzetten tegen in het buitenland genomen maatrege len. Bijvoorbeeld tegen het sluiten of inkrimpen van Nederlandse ves tigingen vap internationale onder nemingen of tegen ongewenste overnemingen. "In tegenstelling tot de andere landen van west-Europa en zeker ook de Verenigde Staten, waar de werknemers helemaal niets te ver tellen hebben, is de medezeggen schap hier wettelijk goed gere geld", zei mr. Timmerman. "Ver der hebben de ondernemingsraden hier het beroepsrecht en de bon den het enquêterecht, waardoor ze een bepaald besluit ter toetsing (en mogelijk vernietiging) kunnen voorleggen aan de Ondernemings kamer in Amsterdam. Dat kan bij voorbeeld gebeuren als een or of een bond vindt dat ze onvoldoende zijn geraadpleegd". blijkt, aldus de promovendus, uit de gang van zaken begin jaren tachtig rond de sigarettenfabriek Batco in Amsterdam en de vork- heftruckfabriek Hyster in Nijme gen. In beide gevallen werden slui tingen voorkomen door tussen komst van de Ondernemingska- Als voorbeeld van een voor de werknemers en de bonden teleur stellende tussenkomst van de On dernemingskamer noemde Tim merman de sluiting van de Ford-fa- briek in Amsterdam, die niet kon worden tegengehouden. "Maar dat wil niet zeggen dat het wettelijk in strumentarium niet heeft gewerkt. De beslissing van de Onderne mingskamer om Ford-Amenka in dertijd zijn zin te geven, was best te verdedigen. De argumenten van de or en de bonden waren niet zo sterk". "In ieder geval heeft een multi national in Nederland bepaald geen vrij spel. In andere landen is de positie van de werknemers heel wat zwakker en hebben hooguit de aandeelhouders beroepsrecht", al dus Timmerman. s de produktiehal- van Fokker, i Fokker maakt raketbuizen HOOGEVEEN (ANP) - Fokker Special Products in Hoogeveen is begonnen met de produktie van lanceerkokers (canisters) voor het Patriot luchtverdedigingssysteem. De Amerikaanse overheid en het bedrijf Raytheon hebben de op dracht geplaatst bij Fokker Special Products als compensatie-order voor de aanschaf van vier Patriot systemen door de Nederlandse Luchtmacht. Het contract met de Amerikanen voorziet in de levering van 1801 lanceerkokers met opties op nog eens 239. Van deze opties zijn er in middels achttien opgenomen. Het eerste contract voor 1801 canisters vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 140 miljoen gulden. De helft hiervan heeft betrekking op de eigen werkzaamheden van Spe cial Products. Van de opdracht is 30 procent uitbesteed bij ongeveer 20 Nederlandse onderaannemers en 20 procent bij bedrijven in het buitenland. Het canister-programma bete kent werk voor 40 tot 45 medewer kers van Fokker Special Products. De canisters worden gebruikt als containers om Patriot-raketten op te slaan, te vervoeren en te lance- RENTEVERHOGING - Voor de tweede maal in korte tijd is de rente in Groot-Brittannië verhoogd. Gis teren liet de Britse centrale bank weten dat zij haar belangrijkste geldmarkttarief met een half pro cent verhoogt tot 8,5 procent. Vori ge week donderdag ging het tarief ook al omhoog, toen. met een half procent tot 7,5 procent. De over heid krijgt met de daling van de koers van het pond sterling van de laatste tijd de kans via een rente verhoging het risico van inflatie stijging in te dammen. Ook kan met de renteverhoging de koersda ling van het pond worden afge remd. EINDHOVEN (GPD) Bij Philips is opnieuw een forse reorganisatie op komst en wel bij de divisie Con sumers Electronics in Eindhoven. Volgens bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV staan naar schatting 600 tot 800 van de in het totaal 3000 banen op de nominatie om te verdwijnen. Komende vrij dag hebben de vakbonden een na der gesprek over de plannen met de directie van het concern. Volgens Cuperus wil Philips de reorganisatie doorvoeren, omdat de kosten van Consumers Electro nics met 20 procent omlaag moe ten. Bovendien wil het bedrijf de ontwikkeling van nieuwe produk- ten versnellen en uit onderzoek zou blijken dat daarvoor een reorgani satie nodig is. Philips zelf wil nog geen commentaar op de plannen geven. Binnenkort, mogelijk nog deze week. zal het concern de reor ganisatieplannen nader toelichten. Cao Er zijn opnieuw problemen ont staat over de cao voor het perso neel van Philips. Het principeak koord dat enige weken geleden na moeizame onderhandelingen tot stand kwam, blijkt volgens de In dustriebond FNV tot veel misver standen te leiden. De bond wil daarom op korte termijn overleg met Philips over de juiste interpre tatie van de cao-afspraken. Op grond van de stemmingen in de ledenvergaderingen die over de Philips-cao zijn gehouden, zou de Industriebond het akkoord kun nen ondertekenen. De vergaderin gen hebben onderhandelaar Henk Bijvank echter enigszins aan het twijfelen gebracht, omdat hij heeft gemerkt dat de afspraken zowel bij voor- als tegenstanders van het cao-akkoord te veel onduidelijkhe den laten bestaan. Volgens Bijvank zit het grootste probleem in de afwijkende uitleg die het management in verschillen de Philips-vestigingen in het land geeft van de afspraken die centraal in de cao-onderhandelingen zijn gemaakt. "Zo bestaat er veel ondui delijkheid over de afspraken over de vergoedingen voor ploegen diensten en de wijze waarop atv- en vakantiedagen zijn samengevoegd en worden toegedeeld". Staatslening AMSTERDAM (ANP) - De jong ste staatslening heeft f 3,3 miljard opgebracht, zo heeft het ministerie van financiën gisteren bekendge maakt. De uitgiftekoers is vastge steld op 100 procent. Bij een cou ponrente van 6,5 procent komt het effectieve rendement daarmee eveneens op 6,5 procent. De Neder- landsche Bank heeft voor 300 mil joen gulden ingeschreven. Een woordvoerder van het mi nisterie van financiën noemde de lening geslaagd, zeker gezien de ta melijk lange looptijd van tien jaar. Beurshandelaren schatten de op brengst van de lening eerder deze week op ongeveer f 2,5 miljard. ADVERTENTIE BRUSSEL (GPD) - De EG en Ja pan willen hun relatie verbeteren en de scheve handelsverhoudin gen rechttrekken. Ondanks de vele handelsgeschillen van de laatste tijd benadrukken beide partijen het belang van nauwe contacten tussen de twee handelsgrootmach ten. Economie kort Luchtjes De cosmeticabranche heeft in 1987 ruim 1,8 miljard gulden aan cosmeticaprodukten omgezet. Daaronder vallen haarverzorging. douche- en badprodukten. par fums en dergelijke. Dit betekent een omzetstijging van zes procent ten opzichte van 1986. Ambtenaren De Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren is niet zonder meer voor verlenging van de (tijde lijke) vervroegde uittreding van ambtenaren die 60 jaar worden. De CMHA wil ook andere verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel voor 1989. Volgende week donderdag begint het voorjaarsoverleg hierover met minister Van Dijk (binnenlandse zaken). Dwarsbomen De Amerikaanse oliemaatschap pij Texaco heeft gisteren voorge steld ongeveer 1,7 miljard dollar aan haar aandeelhouders uit te ke ren, een deel van de opbrengst van de verkoop van bedrijfsonderde len. Dit is een poging om het over nemingsplan van grootaandeel houder Carl Icahn te dwarsbomen. Merkenbureau Den Haag behoort nog steeds tot de kanshebbers voor de vestiging van het Europees merkenbureau. Maar wanneer er over die vesti gingsplaats een besluit valt, is vol gens staatssecretaris Van der Lin de (Europese zaken) buitengewoon moeilijk voorspelbaar. Guccio Gucci De in Bahrayn gevestigde beleg gingsmaatschappij Investcorp heeft zich gisteren bekendgemaakt als de mysterieuze koper van grote pakketten aandelen in het Italiaan se modehuis Guccio Gucci. De maatschappij, die functioneert als kanaal voor Arabische beleggin gen in westerse bedrijven, heeft naar eigen zeggen een belang van bijna vijftig procent opgebouwd. Dat bleek gisteren op de eerste dag van het bezoek van de Japanse premier Takeshita aan Brussel. De Japanner zei dat zijn land lang te veel alleen naar de Verenigde Sta ten heeft gekeken. Nu die het eco nomisch moeilijk hebben moeten Japan en Europa de banden aanha len. Takeshita, die op bezoek is bij de Europese Commissie, vindt dat er tussen de drie een gelijkwaardige 'driehoeksverhouding' moet be staan. Op voorstel van commissie voorzitter Delors zal een perma nente werkgroep worden ingesteld die de handel met Japan moet be geleiden. Tussen Japan en de EG bestaan al jaren wrijvingen. De Japanners voeren voor 40 miljard gulden meer naar de EG uit dan andersom, maar schermen tegelijk hun eigen markt af voor vreemde produkten. Dat is de EG een doorn in het oog en ook gisteren werd er bij Takes hita op aangedrongen de Japanse markt open te gooien. De Japanner zei bereid te zijn maatregelen te nemen om meer evenwicht in de handel, tussen Ja pan en de EG te brengen. Maar het zal nog lang duren voor van een volledig vrije handel sprake is, zei hij. De EG wil dat Europese bedrij ven in Japan kunnen meedingen naar grote bouwopdrachten, dat in vesteringen in Japan worden ver gemakkelijkt en dat belasting maatregelen die de invoer van Eu ropese produkten belemmeren (zoals sterke drank en auto's) wor den opgeheven. Takeshita kwam op de meeste punten de EG wat tegemoet. Hij zei dat Europese bedrijven al in Japan mogen bouwen en zal zelfs een voorkeursbehandeling bepleiten. Ook zal hij zich inzetten voor het versoepelen van de belastingmaat regelen. Volgende week wordt daarover in het Japanse parlement beslist. Maar Japan eist ook van Europa tegemoetkomingen. Zo zei Takes hita dat de EG, als in 1992 de inter ne markt een feit is, geen gesloten blok tegenover de buitenwereld mag worden. "De EG moet zijn deuren openhouden", zei de pre mier nadat Delors van Japan het zelfde had gevraagd. Bovendien is Japan alleen maar bereid de invoer-beperkende maat regelen op te heffen, als de EG het zelfde doet. De Japanners hebben geprotesteerd tegen de vorige week afgekondigde EG-heffingen op Japanse graafmachines en com puterprinters. Die werden inge steld omdat Japan deze produkten volgens de EG te goedkoop op de Europese markt brengt. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer) wil proberen de geld schieters voor de bouw van een aantal grote tunnels ook te interesseren voor de aanleg van de ongeveer 1,3 miljard kostende supersnelle treinver binding Antwerpen-Rotterdam-Amsterdam. De minister zei gisteren tij dens overleg met de Tweede Kamer dat de Nederlandse regering als voor waarde voor het project stelt dat dit althans na enige tijd zichzelf be druipt. De spoorwegmaatschappijen van de betrokken landen komen vandaag en morgen bijeen om een financiële onderbouwing te maken voor hun be drijfsvoering met betrekking tot het zogenoemde TGV-plan. Dit plan moet voor het eind van deze maand klaar zijn. Daarna zullen de verkeers ministers er verder over praten. Het politiek overleg verloopt moeizaam, zo bleek ook gisteren weer uit de woorden van Smit-Kroes. De Tweede Kamer wil van stap tot stap op de hoogte worden gehouden van eventuele vorderingen in het TGV-overleg. Vooral de linkse opposi tie waarschuwde ervoor dat er straks bij een doorbraak in de realise ring van de verbinding niet hals over kop beslissingen moeten worden genomen, vooral ten aanzien van het milieu. Het is overigens nog volstrekt onzeker of de TGV-verbinding tussen Amsterdam en Parijs er ooit komt. De Fransen, Belgen en Engelsen zijn vooral geïnteresseerd in de verbindingen in Frankrijk, door de nieuwe Kanaaltunnel en tussen Frankrijk en Brussel. Nederland maakt zich sa men met West-Duitsland sterk voor het doortrekken van het TGV-tracé naar Amsterdam en het Roergebied. Smit-Kroes wil met de Duitsers ook praten over een TGV-verbinding tussen de Randstad en het Roergebied. kracht als u door bijvoorbeeld een spaartegoed reeds profi teert van de fiscale rentevrijstelling En dat kan u flink sche len in de netto-opbrengst. UW FONDSAANDELEN ZITN ALTHD TF. VERZIL VEREN. Wanneer u uw belegde geld weer vrij wilt maken, dan is er geen enkele belemmering. Uw fondsaandeel is op elk moment verhandelbaar U ziet: beleggen in het NMB Obligatie Fonds is bijzonder aantrekkelijk. De winstmogelijkheden zijn interessant, de risico's beperkt en u bent volledig vrij in uw handelen Gedurende de inschrijvingsperiode, die loopt Fm 14 juni as., kunt u vrij van kosten en provisies deel nemen in het NMB Obligatie Fonds Meer informatie? Bij elk NMB kantoor ligt een uitgebreide prospectus voor u klaar En de beleggingsexpert geeft u graag nadere infor- |k|==n njtiii/ matie Gewoon een kwestie NirrD DAIlIx van even binnenlopen. NMB DENKT MET U MEE. FISCAAL AANTREKKEUIK. Momen- tot een bedrag van maximaal Stel, u wilt wel eens meer van uw geld maken. U wilt uw geld actiever beheren, om een hogere opbrengst te bereiken. Daarbii wilt u ook profiteren van diverse fiscale tegemoetkomingen. Als u dit allemaal wilt. dan komt u met uw geld al gauw op de beurs terecht. Maar wat u persé niet wilt, zijn de daarbii horen de zorgen. U wilt niet (of kunt niet) dag en nacht met uw financiële belangen bezig zijn. Bovendien wilt u de risico's die een particuliere belegger loopt, liever vermijden. Wanneer u 't hiermee eens bent, moet u (net als meneer hierboven) toch eens denken aan het NMB Obligatie Fonds. ACTIEVE BELEGGING IN EERSTE KLAS OBLIGA TIES. Het NMB Obligatie Fonds voert een actief beleggings beleid. Er wordt belegd in obligaties die uitgegeven worden door overheidsinstanties en door stabiele, eerste klas ondernemingen In Nederland, maar ook daarbuiten. Met behulp van de modernste technieken en hulpmiddelen Zo wor den er resultaten geboekt, die voor particuliere beleggers nauwelijks haalbaar zijn. Want juist bii obligatiebeleggingen krijgt u zó een maximum aan rendement bij een minimum aan risico's.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7