Lubbers bezorgd 'om beeld over einde wir' OP ONZE BOEKEN- PLATEN- EP IS KOPEN VOORDELIGER DA ^CD-MARK] N KIJKEN. r Toch zal ik altijd besmet blijven' Officier: beschamende gang van zaken rond bejaardentehuis Nuth Specialisten dreigen met nieuWe protest-actie Aanzienlijke schadeclaims verwacht Justitie heeft geen grip op witte-boordencriminaliteit BIJ DE BIJ IENKORF BEN JE BETER AF WOENSDAG 8 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 'CDA was van besluit niet op de hoogte' (Vervolg pagina 1) De premier legde nogmaals omstandig uit gezet hoe het besluit tot afschaffing van de wir tot stand was gekomen. Op de maandag vóór het kabinetsbesluit - toen een deel van de CDA-fractie werd geïnformeerd over de opvattingen van Lubbers - was er volgens de pre mier geen echt voornemen om enkele dagen later (vrijdag) tot een besluit te komen. Er was nog geen overeenstemming met de WD over besteding van de financiële ruimte die zou ontstaan door afschaffing van de wir-premie en dus ook geen zekerheid over een besluit, aldus Lubbers. De datum van het besluit werd pas tijdens de vergadering van de ministerraad, op die bewuste vrijdag in februari, bekend. Aftreden Etty geëist vanwege kosten Stopera AMSTERDAM (ANP) - Het Links Akkoord (CPN, PSP. PPR, EVP) in Amsterdam wenst het vertrek van PvdA-wethouder Walter Etty (financiën) vanwege de overschrij ding van de bouwkosten van het stadhuis/muziektheater. Etty's po sitie is niet langer houdbaar, zo heeft het Links Akkoord vandaag meegedeeld. Het optreden van Et ty is volgens de verklaring "uiterst zwak" geweest: "Aftreden ligt voor de hand. tenzij het college van B en W in zijn verantwoording alsnog een nieuw licht op de zaak werpt". B en W van Amsterdam hebben steeds beklemtoond gezamenlijk verantwoordelijk te zijn voor de St opera en de overschrijding met ruim 120 miljoen gulden van de bouwkosten. Ook de commissie- Herweijer die in opdracht van de gemeenteraad de oorzaken van de overschrijding onderzocht, bena drukt in haar een week geleden verschenen rapport deze collegiale verantwoordelijkheid. Politiebureau Het postbuceau van de rijkspoli tie in Nieuweschans, dat na een verbouwing van zo'n honderddui zend gulden werd heropend, is meteen weer gesloten. Er zijn geen agenten genoeg om het bureau te bemannen, zelfs niet voor een paar uur per week. In Nieuweschans werken drie agenten. Zij moeten samen met vier collega's ook de po litiebureaus in Finsterwolde en Beerta bemannen. In praktijk blijkt dat de agenten hoofdzakelijk in Finsterwolde verblijven. Nieuwe lens Sinds vier weken is er een geheel nieuw type contactlens op de markt: de bifocale lens. Kosten: 1250 gulden per stel. Tot voor kort bestonden de bifocale lenzen nog uit twee lensdelen. De nieuwe bifo cale contactlens, de Driffax con tactlens, is een Engelse vinding en kent geen apart lees- en afstandsge deelte. Miljonairsvrouw Een rechtbank in New York heeft de echtgenote van een Neder landse miljonair schuldig bevon den aan poging tot mishandeling. Zij was haar man tijdens een ruzie te lijf gegaan met een slagersmes, een schaar, een asbak en een bier blikje. De vrouw kan tot maximaal 1 jaar cel worden veroordeeld. Het echtpaar had ruzie over de eis van de vrouw dat de man het contact met zijn kinderen uit een eerder huwelijk zou verminderen om meer tijd aan haar te besteden. Onkruid Niet alleen insecten en schim mels, maar ook onkruid wordt steeds ongevoeliger voor bestrij dingsmiddelen. In Nederland zijn al acht soorten onkruid ongevoelig voor bepaalde bestrijdingsmidde len; in Europa is dat aantal geste gen tot meer dan dertig. De onge voelige onkruidsoorten komen vooral voor in de fruitteelt en boomkwekerij. Het probleem zit hem in het feit dat een gewas steeds met dezelfde bestrijdings middelen wordt behandeld. Op ski's Edward Bekker (26) uit het Lim burgse Klimmen heeft onlangs de Shisma Pangma (8013 meter) in het Himalayagebergte geheel op ski's beklommen. Hij maakte deel uit van een expeditie van de Duitse Al penvereniging. De groep bestond uit 25 klimmers. In CDA-kring kon men dus niet op de hoogte zijn van het plan om een besluit over de wir te nemen. Ook bestreed de premier de opvat ting dat CDA en WD niet gelijk zijn behandeld. "Beide stellingen zijn onzinnig", aldus Lubbers. Hij zei tot zijn beschuldigingen richting WD te zijn gekomen, na dat hem was gebleken dat de 'on zinnige stellingen' in het debat niet echt duidelijk waren weerlegd. Op de partijraad in Rotterdam was hij er nog door partijgenoten op aan gesproken. "Ik was bezorgd om het beeld dat bleef hangen. Ik lees wel vaker onwaarheden in de krant en denk dan: laat maar. Je kunt niet alles corrigeren. Maar dit werd mij werkelijk te dol". Non-paper Premier Lubbers wilde een deel van de vrijgekomen wir-gelden ge bruiken voor lastenverlichting na de invoering van het nieuwe belas tingstelsel (Oort). Bovendien zou de zogenaamde kleinschaligheids toeslag in de wir na de invoering van het nieuwe ziektekostenstelsel (Dekker) moeten worden gebruikt om de koopkracht van gezinnen met kinderen te handhaven. Van deze plannen is uiteindelijk niets terecht gekomen. Dit blijkt uit het door de Volks krant gepubliceerde zogeheten non-paper, een geheim document dat Lubbers voor de afschaffing van de wir heeft gezonden aan de leden van het kabinet en enkele le den van de CDA- en WD-fracties. De premier heeft tot nu toe gewei gerd de inhoud van de brief be kend te maken. Het is deze ongeda teerde brief die de afgelopen dagen zoveel politiek lawaai heeft veroor zaakt en de kloof tussen CDA en WD heeft vergroot. De brief blijkt een door Lubbers geschreven concept voor de zoge naamde Paasbrief te zijn, die twee maanden later naar de Kamer zou worden gezonden. Daarin werd het financiële beleid voor de komende twee jaar uitgestippeld. Uit de niet gepubliceerde brief van Lubbers kan worden opge maakt dat hij geen grote aanhanger is van de stelling van de minister Ruding (financiën), dat de minis ters de tegenvallers binnen de ei gen begroting moeten zien te com penseren. "Er was en is ernstige twijfel of dit de goede aanpak is". Lubbers wilde het grootste deel van de wir-gelden gebruiken om het werkgeversaandeel in de zie kenfondspremie voor rekening van de overheid te nemen. Hij dacht dat door het verminderen van de loonkosten op deze manier de werkgevers eerder bereid zou den zijn meer werkgelegenheid te scheppen. De VVD-fractie voor aanvang van het debat stuurde. In het midden fractieleider Voorhoeve. Verdachte van kunstroof lichtte zelf politie in AMSTERDAM (GPD) - Een van de drie verdachten van de kunstroof uit het Stedelijk Muse um in Amsterdam, heeft kort na de inbraak zelf de politie ingescha keld. Deze 44-jarige verdachte stel de een aantal voorwaarden aan zijn medewerking bij het achterhalen van de drie ontvreemde schilderij en van Van Gogh. Jongkind en Ce zanne. Zo wilde hij ontslag van rechtsvervolging en een beloning van enkele tienduizenden guldens. De man wordt echter nog steeds vastgehouden, omdat hij niet al leen met het idee voor de inbraak is gekomen, maar er ook daadwerke lijk aan zou hebben meegewerkt. In een gesprek met het dagblad Het Parool zegt de advocaat van de verdachte dat zijn client zelf naar de politie is gestapt. "Hij kwam bij mij met de mededeling dat de drie schilderijen hem te koop waren aangeboden en dat hij wilde mee werken aan het oprollen van de zaak. Ik heb toen de secretaresse van de wethouder kunstzaken ge beld en vervolgens werd ik terug gebeld door de politie", aldus de advocaat die anoniem wenst te blij- UTRECHT (ANP) - De specialisten zullen op dinsdag 21 juni alleen zondagsdiensten uitvoeren als het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg instemt met het besluit tot verlaging van de prak- tijkkosten van de specialisten. Een van de 'kamers' van het tariefor gaan heeft gisteren tot de verlaging besloten. Juni vorig jaar hebben de specia listen - met succes - ook al zondags diensten (geen spreekuren, geen poliklinische behandelingen, al leen spoedeisende gevallen) ge houden tegen dreigende verlagin gen van hun norminkomen en on kostenvergoeding. Het COTG wil nu de praktijkkos- ten van de specialisten - ongeveer 130.000 gulden - uit de,tarieven ha len (zodat alleen de1 honorering overblijft), in twee delen splitsen en de kosten die ze in het zieken huis maken opnemen in het zie kenhuisbudget. Voor de overige kosten zouden de specialisten maximaal 28.000 gulden moeten krijgen. Volgens de LSV komt dat neer op een "extreme verlaging van ge middeld 25 procent" (per specialis me variërend van 15 procent voor anesthesisten tot 40 procent voor cardiologen). Als ook de kostenver goeding die voortaan naar het zie kenhuis zou gaan wordt meegere kend gaan ze er 120.000 gulden op achteruit. Het is nog maar de vraag wat ze er voor terugkrijgen, aldus drs. H. Willems van de LSV. "Mis schien alleen maar een halve secre taresse van 25 mille". De LSV vindt het overhevelen van de kosten voor medische appa ratuur en hulpkrachten naar het ziekenhuis onaanvaardbaar, om dat de specialisten dan maar moe ten afwachten wat het ziekenhuis hun aan faciliteiten ter beschik king stelt. Gezien de krappe bud getten van veel ziekenhuizen zou den die het geld wel eens voor an dere zaken kunnen gaan gebrui ken. MAASTRICHT (GPD) - Officier van justitie mr. P. van Hilten heeft gisteren in Maastricht acht maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, geëist tegen twee broers voor hun aandeel in de frau de rond het bejaardenhuis Op den Toren in Nuth. Een van hen, het voormalig hoofd van de technische dienst in het bejaardenhuis, moet van de of ficier bovendien ruim 13.000 gul den terugbetalen. Hij streek dit be drag op aan steekpenningen. Te gen de derde verdachte, de gewe zen baas van de civiele dienst, eiste de officier een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van 10.000 gulden. De officier meende dat het Nuther bejaardenhuis in de perio de van 1980-1987 fungeerde als een soort goederendistributiecentrum annex klussenbedrijf. De verdach ten staan terecht op verdenking van valsheid in geschrifte, omko ping verduistering, en het klussen bij Nuther notabelen in de tijd van en met materiaal van het bejaar denhuis. Bovendien zou de hoofd verdachte de belastingen voor ruim 40 mille hebben benadeeld. De officier van justitie stelde dat het drietal alles deed uit eigenbe lang en niet in het belang van de bejaarden. De officier had weinig lovende woorden over voor het dagelijks bestuur van de stichting, het Cen traal Bureau Dienstverlening Lim burg. de externe accountant, de ge meente Nuth (in het stichtingsbe stuur vertegenwoordigd) en de provincie. Zij allen hadden de frau duleuze praktijken een halt toe kunnen roepen wanneer er slag vaardiger was opgetreden. en penningmeester van Op den To ren noemde de officier 'een bescha mende vertoning'. Hij waardeerde deze met de drie O's: die van onwe tendheid, onnozelheid en onwaar achtigheid. Ondanks het feit dat ze regelmatig over de vloer kwamen in het bejaardenhuis wisten ze niets te vertellen over geheime bankrekeningen, de verkoop van geluidsapparatuur, het bestaan van diverse potjes en kassen en de bepaalde vergoedingen van de di recteur. Woordvoerders van politie en justitie wilden gisteravond niets meedelen over deze onthulling. De politie heeft tot nu toe volgehou den dat de verdachten konden worden opgepakt dank zij een tip van een informant, die met de kunstroof zelf niets te maken had. De informant zit nog steeds in voorarrest omdat de twee andere verdachten hebben verklaard dat hij niet alleen het idee voor de in braak heeft geleverd, maar er ook echt bij betrokken is geweest. "Hij heeft kennelijk een veel belangrij ker rol gespeeld dan hij heeft doen voorkomen", aldus zijn advocaat. DEN BOSCH (GPD) - De hoofd rolspelers in de ABP-affaire, mr. Masson en ïr. Van Zon, zullen zeker aanzienlijke schadeclaims indie nen na hun vrijspraak gisteren door het hoger gerechtshof in Den Bosch. Een verrassend vonnis, dat door beiden eerst met verbazing en daarna met grote vreugde werd be luisterd. Met die uitspraak kwam een (voorlopig) einde aan een ge ruchtmakende, lang slepende af faire, die in 1983 begon met onthul lingen van een medewerker van het ABP over malversaties door zijn directeur mr. drs. Ed Masson. Over de hoogte van de claims wilden beiden zich gisteren niet uitlaten. "In elk geval ga ik de kos ten van mijn advocaat mr. Pfeil ei sen", zei Masson. Mr. Pfeil heeft, na een betaling in 1984 van 30.000 gul den, geen geld meer van Masson gekregen. De kosten van diens ver dediging raamde hij enkele weken geleden al op meer dan een half miljoen gulden. Van Zon kondigde aan een 'zeer fikse' eis tot schadevergoeding te zullen indienen. "Ik wil het onder ste uit de kan halen. Daarbij hoort ook een vergoeding omdat ik vanaf 1983 niet meer heb kunnen werken en niets meer verdiend heb", zei Van Zon. Reacties op de vrijspraak van Masson en Van Zon waren gisteren nauwelijks te krijgen. Het ABP hulde zich in stilzwijgen. De Maast richtse officier van justitie mr. J. Laumen was de hele dag onbereik baar en bij de rechtbank Maast richt wenste niemand commentaar op de uitspraak te geven. Voor die rechtbank in Maastricht zal Masson overigens eind septem ber opnieuw moeten verschijnen. Dan staat hij terecht voor de be schuldiging dat hij bij een transac tie met de Westland-Utrecht Hypo theekbank twee woningen ver be neden de marktwaarde zou hebben gekregen. Een van de woningen was voor zijn schoonzoon en een voor een medewerker van het ABP. Vrijgesproken ABP-directeur Masson kijkt terug op vijf jaar proces DEN BOSCH Met de vrijspraak van de hoofdverdachten in de ge ruchtmakende ABP-affaire is weer eens bewezen hoe moeilijk het is voor justitie om grote fraudezaken en witte-boordencriminaliteit be wezen te krijgen en de verdachten veroordeeld. Want de vrijspraak voor Masson en Van Zon houdt niet automatisch in dat zij niets on geoorloofds zouden hebben ge daan. Het betekent slechts dat de rechter van oordeel is dat het 'wet tig en overtuigend bewijs' voor fraude, valsheid in geschrifte of het aannemen van steekpenningen niet is geleverd. door Martin Huppertz Eerder al is in dergelijke zaken, zoals bijvoorbeeld de affaire rond Slavenburg's Bank, gebleken dat er een hemelsbreed verschil is tus sen beschuldigingen en bewijzen. In de zaak Masson en Van Zon hebben beide verdachten steeds en vanaf de eerste dag luid en duide lijk gezegd dat zij niet schuldig zijn aan wat hen werd aangewreven en dat zij aannemelijke verklaringen hadden voor hun geldtransacties op het Kanaaleiland Jersey. Vooral officier van justitie mr. J. Laumen te Maastricht heeft daar geen geloof aan gehecht en is als een terriër op zoek gegaan naar fei ten om de schuld van Masson en Van Zon aan te kunnen tonen. On danks alle moeite, alle kosten (12 miljoen) en de lange duur van zijn onderzoek heeft hij toch onvol doende materiaal kunnen aandra gen om, naar het oordeel van het hoger gerechtshof in Den Bosch, Masson en Van Zon te kunnen ver oordelen. De vrijspraak van Masson en Van Zon bewijst dat fraude en ma nipulaties met steekpenningen, giften en vergoedingen, moeilijk bewijsbaar zijn. Wanneer zelfs na vijf jaar onderzoek en een investe ring van vele miljoenen in man kracht, buitenlandse reizen en rechtshulpverzoeken in het buiten land, geen sluitend bewijs gevon den kan worden voor de beschuldi gingen, dan geeft dat te denken. Of er is werkelijk niets strafbaars aan de hand geweest, óf de verdachten hebben dat samen zó perfect ge daan, dat een team van gespeciali seerde rechercheurs en accoun tants daar geen grip op heeft kun nen krijgen. Wanneer dat laatste het geval is, dan is dat koren op de molen van hen, die pleiten voor meer geld voor de bestrijding van de crimina liteit. Dan zou criminaliteit, ook be oefend door dragers van witte boorden en ook computercrimina liteit, alleen maar bestreden kun nen worden door het aantrekken van beter opgeleide en intelligente re specialisten. GOUDA De eerste bloemen telegrammen komen binnen in het rijtjeshuis in Gouda, waar een van de meest spraakmakende Neder landers van de laatste jaren, de vroegere ABP-directeur mr. drs. A. M. J. Masson nu woont. Geen bloe men en geen telegram echter van zijn vroegere werkgever, het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen. "Dat verwacht ik ook niet", zegt mr. Masson, net thuis uit Den Bosch. Hij werd door het ho ger gerechtshof vrij gesproken van alles waarvan hij in de loop van de afgelopen vijf jaar werd beschul digd. door Martin Huppertz "Nee, van het ABP heb ik nooit meer iets gehoord. Mijn mededi recteuren hebben me laten vallen toen ik in opspraak raakte. Een en kele vroegere medewerker en mijn voormalige secretaresse zijn de enigen die me nog wel eens gebeld hebben". Met een kort handgebaar kapt Masson verdere vragen over het ABP af. "Twijfels? O, die heb ik zeker ge had, ook al heb ik me al die jaren en gedurende al die processen goed gehouden. 'Blijf lachen', heb ik me altijd voorgehouden en dat ben ik - uiterlijk althans - blijven doen. Maar zo'n proces vreet wel aan je. Vooral wanneer je ziet hoe je fami lie eronder lijdt, als je meemaakt datje eigen vrouw er een hartkwaal aan overhoudt". De blijdschap over de vrijspraak wordt bij Mas son regelmatig overschaduwd door de herinneringen wat hij heeft moeten doormaken. Twee dochters en eén schoon zoon komen binnen met een fles champagne. De kurk knalt en er /ordt geproost. De kleinkinderen Caroline en Jan-Pieter weten niet waarom er feest is bij opa en oma. Zij hebben hun opa nooit meege maakt als de vrolijke, altijd druk ke, directeur bij het ABP. maar al leen maar als de verdachte, die met de vinger werd nagewezen. "Er zijn momenten van twijfel geweest, ze ker. In 25.000 pagina's processtuk ken zitten altijd wel een paar regel tjes die op schuld wijzen. Maar toen ik maandagavond nog eens het verweer van mijn advocaat en mijn eigen 'laatste woord' doorlas, kreeg ik de zekerheid dat er alleen maar vrijspraak mogelijk was", zegt Masson. De eerste aanduiding dat er in Den Bosch mogelijk iets verras sends kon gaan gebeuren, kreeg de vroegere directeur van het ABP 's morgens vroeg op weg naar het ge rechtshof. Daar kwam hij mr. S. Jurgens tegen, de vice-president van het gerechtshof en de rechter die het onderzoek in hoger beroep leidde. "Hij gaf me een knipoog en ik stond paf. Want ik had Jurgens nooit anders gezien dan stuurs en had de indruk gekregen dat hij al bij voorbaat niet twijfelde aan de schuld van die boze meneer Mas- De dochters maken zich vrolijk over de vele miljoenen, die pa nu gaat claimen omdat hij ten onrech te negen maanden in de cel heeft gezeten en is gebrandmerkt als fraudeur. "Ik heb geen sodeju meer. Overal ligt beslag op, zelfs op de oude Volvo die buiten staat en op alle meubels. Maar nu kan ik eindelijk ook mijn belastingzaken regelen en aangifte doen over de ja ren 1983 en 1984. Misschien komen er dan toch weer vrolijker tijden", hoopt Masson. Masson laat sommige facetten van de affaire nog eens de revue Mr. Masson: blijf lachen' heb ik me altijd voorgehouden, (foto anp) passeren. "Er is steeds beweerd dat Van Zon en ik zo'n goede vrienden waren. Daar is niks van waar. We kenden elkaar zakelijk, maar hij had veel betere banden met ande ren bij het ABP, zoals Wiarda (voormalig hoofddirecteur, red.), Fennes en Boogaardt". "Ik heb met Van Zon altijd een zakelijke, wat afstandelijke relatie gehad. Ook nu, na vijfjaar proces, is dat niet veranderd. Zakelijk wil den we wel wat gaan ondernemen, vandaar die rekeningen op Jersey. Internationale financieringen zijn altijd een hobby van me geweest en na mijn vertrek bij het ABP wilde ik daar wat in gaan doen. Dat gaat nu niet meer door, want ik ben be smet. En in die kringen heeft men een geheugen als een olifant. Daar vergeet men niks, zeker geen schandalen". Waarom deed Masson zaken met twijfelachtige figuren, die in de loop van het proces als getuige voor de rechtbank zijn versche nen? "In de wereld van het onroe rend goed kom je nu eenmaal veel van de vreemde typen tegen. Het is een vreemde wereld, waarin je goed thuis moet zijn. Er wordt al tijd met tussenpersonen gewerkt. Het ABP had totaal geen ervaring met dat soort mensen, dat is de oor zaak van de hele ellende geweest". "De afdeling Onroerend Goed was trouwens een buitenbeentje binnen het ABP. Dat waren geen ambtenaren maar zakenmensen en dat paste kennelijk niet binnen de ambtelijke structuur van het ABP", zegt Masson, die ook nu blijft volhouden dat hij geen amb tenaar is en zich ook geen ambte naar voelt. Een verslaggever van het Gouds Dagblad meldt zich, maar wordt af gepoeierd. "Nu ik vrijgesproken ben noemen ze mij ineens een Gou wenaar. Toen ik hier kwam wonen werd ik behandeld als een crimi neel", sputtert Masson. "Miljoenenclaims na vrij spraak", meldt de radionieuws dienst van het ANP. "Dat moeten we nog afwachten. Ik wil in elk ge val dat mijn advocaat mr. Pfeil zijn honorarium krijgt. Wat hij gedaan heeft is zeer knap. Hij heeft me niet laten vallen. In het begin heb ik hem 30.000 gulden betaald, die ik toen heb geleend van mijn schoon zus", zegt Masson. "Daarna heeft hij niets meer ge kregen. Daar hebben we ook nooit samen over gepraat. Wat ik verder aan schadevergoeding ga vragen, moet ik nog bekijken. Geld kan toch niet goedmaken wat er is ge beurd. Want ook na deze vrijspraak is de smet niet weg genomen. Er blijft altijd iets hangen. Zo in de trant van 'waar rook is is ook vuur'. Ik zal altijd de man blijven van het ABP-proces, de man die steekpen ningen aangenomen heeft en de zaak besjoemeld heeft". ADVERTENTIE Wie alleen maar kijkt,zal straks voor honderden boe- Terwijl ze nu, op onze jaarlijkse boeken-, platen- en ken, platen en cd's in het populaire en klassieke* genre cd-markt, sterk afgeprijsd zijn. Als u nu komt hebt u de weer de oorspronkelijke prijs moeten betalen. meeste keus, want we zijn zojuist van start gegaan. Naast deze aanbieding ook 20% korting op de gehele collectie klassieke LP's op onze grammofoonplatenafdeling. Grammofoonplaten ziin niet in Utrecht verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3