fT 1ERMaimÈiMviMÊ ZELDZAAM BOEK 'Mein Kampf': extreme confrontatie 'Phantom of the Opera goed voor zeven Tony's Anne Frank tegen Mein Kampf Hoogste lof voor video- prodiiktie Beishuizen T'Pauen Mory Kante op Parkpop PAGINA 21 NEW YORK (AP) - De musical .The Phantom of the Opera' heeft in New York maar liefst zeven Tony's in de wacht gesleept. De van oor sprong Britse produktie was de grote winnaar in het prijzenfesti val' van het Broadway seizoen 1987-1988. 'Phantom' kreeg een Tony in de categorie beste musical, maar ook hoofdrolspeler Michael Crawford, regisseur Harold Prince en actrice Judy Kaye vielen in de prijzen. Voorts waren ook drie Tony's weg gelegd voor de technische uitvoe ring van de musical. „In de categorie toneelstukken kreeg ,M. Butterfly' van David Henry Hwang een Tony. Dit ware verhaal over de verhouding van een Franse diplomaat met een tra vestiet-zanger van de Opera van Beijing sleepte in totaal drie prij zen in de wacht. In de categorie musical-muziek en musical-tekst viel ,/nto the Wiener Burgtheater met geruchtmakende voorstelling 'Mem Kampf' van George Tabori door het Wiener Burgtheater. Met: Ignaz Kircher, George Tabori (tevens regie). Günter Ein- brodt, Leslie Malton, Sonja Sutter, Heinz Zuber en vele anderen. Gezien op 7 juni in de Stadssschouwburg, Amsterdam. Aldaar nog vanavond te zien. AMSTERDAM - Hoewel het theateraanbod tijdens het Hol land Festival van dit jaar nogal karig is. heeft de organisatie met 'Mein Kampf van George Tabori alvast één geruchtmakende voorstelling naar Nederland ge haald. Het bijna drie uur duren de stuk trekt als een droom, be ter nog als een nachtmerrie aan je voorbij. Het is een op Hitiers biografie geprojecteerde fanta sie, een 'farce' volgens de onder titel: beklemmend en grillig. Re gelmatig valt er te lachen, maar eigenlijk nooit van harte steeds dreunt de vraag door je hoofd, of je hierom wel mag la chen. George Tabori voert een jonge Adolf Hitler ten tonele, die naar Wenen is gekomen om toela tingsexamen te doen voor een studie aan de Academie voor Beeldende Kunst. Na hier te zijn afgewezen ("Junger Mann, mehr als eine Küchenwand zu malen, müsste Ihnen verboten wer den"), verblijft Hitier enkele ja ren in een tehuis voor daklozen. Daar speelt het stuk, daar treft hij zijn belangrijke tegenspelers: de joodse boekcolporteur Schlo- mo Herzl en de ontslagen kok Lobkowitz. En het is deze Schlo- mo Herzl, die Hitier aanraadt om in de politiek te gaan en Me vrouw De Dood aan de praat houdt om Hitler in bescherming te nemen. Een jonge Adolf Hitier ziet zich dus geconfronteerd met een hem verzorgende jood, die zelfs de ons bekende Hitler-snor en dito spuuglok bij hem aan brengt. Een dergelijke confrontatie biedt dramatechnisch een gewel dige spanningsboog. Het vereist van de uitvoerenden een enorme vakbeheersing om dat in de hand te houden. Dat lukt de twee hoofdpersonen, Günter Ein- brodt als Hitier en Ignaz Kircher als Herzl, op een indrukwekken de manier. Hun spel is helder en trefzeker. Vaak zijn ze clownesk, soms ook ernstig als debatteren de protagonisten in een Griekse tragedie. Daarnaast wordt de rol van kok Lobkowitz op superieu re wijze gespeeld door de be faamde George Tabori zelf, die daarmee als auteur, regisseur en acteur over het stuk kan waken. Met andere woorden, je mag in dit geval gevoeglijk aannemen, dat de uitvoering overeenkomt met de bedoeling van de auteur. Is dit nu wat je met een onver taalbaar woord 'Vergangenheits- bewaltigung' noemt, een poging om het verleden te verwerken? Ongetwijfeld, maar dan niet op het niveau van een historische reconstructie of een biografische analyse van de jonge Hitier. 'Mein Kampf stelt op een veel abstracter niveau tal van vragen. Tabori zelf noemt in een inter view als trefwoorden liefde, pas sie en vergeven. Het element hu mor in deze extreme confronta tie (vaak echt in de zin van 'wit- ze') lijkt daarbij zijn belangrijk ste middel om te laten zien, dat 'goed' en 'kwaad' niet overzichte lijk op hun plaatsen vallen. Tegen het einde van het stuk wordt 'Mein Kampf steeds grim miger en komen de huivering wekkende gebeurtenissen steeds meer naderbij. Mevrouw De Dood komt voor de tweede maal Hitier halen. Ze wil hem niet als lijk, ze wil hem als com- Scène uit 'Mein Kampf met v.Ln.r. Ignaz Kircher (als Schlomo Herzl), Günter Einbrodt als Hitier en au teur-regisseur-acteur George Tabori (als Lobkowitz). (foto Jaap pieper) pagnon. Op haar woorden: "Het begin van een prachtige vriend schap", verklaart Hitier: "Ik ben er van overtuigd, mevrouw, dat ik u niet zal teleurstellen". Aan grijpend theater, waarvan de diepgang maar beetje bij beetje tot je doordringt. WIJNAND ZEILSTRA. 1 1 Nothing's gonna change Gleen Medeiros 2 2 Theme from, S Express The S Express 3 3 Everywhere Fleetwood Mac 4 7 Tomorrow People Zig- gy Marley 5 11 Divine Emotions Nara- da 6 13 Dirty Diana Michael Jackson 7 4 Yeke ye ke Mory Kante 8 9 Bamboleo Gipsy Kings 9 6 Alphabet St Prince 10 5 One more try George Michael 11 10 Fragile Sting 12 12 Get lucky Jermaine Ste wart 13 8 Prove your love Taylor Dayne 14 19 A love supreme Will Downing 15 22 Blue monday 88 New Order 16 30 Fast car Tracy Chap- 17 14 Get it Stevie Wonder Michael Jackson 18 31 Perfect Fairground At traction 19 20 I don't want to live Fo reigner 20 18 Made in Russia CCCP 21 16 I want you back M Jack son Jackson 5 22 15 Stop loving you Toto 23 Ma che bello.. Eros Ramazzotti 24 39 Hold on to love Jon An derson 25 40 Ponte a cantar Jose Fe- liciano 26 17 Faith Wee Papa Girl Rappers 27 27 The valley road Bruce Hornsby en The Range 28 36 Im nin'alu Ofra Haza 29 32 Bedrock Georgio 30 My love Stevie Wonder Julio Iglesias 31 28 One step up Bruce Springsteen 32 The payback mix James Brown 33 21 Gimme hope Jo'anna Eddy Grant 34 26 Rain Terence Trent d'Arby 35 25 Pink Cadillac Nathalie Cole 36 23 Beds are burning Mid night Oil 37 Who's leaving who Ha- zell Dean 38 South Africa Revelation Time 39 Hey Mr Heartache Kim Wilde 40 35 Sweet lovin Rene Shu- RIETVELD-VEILING - Een vei ling bij Christie's in Amsterdam van Rietveld- en met Rietveld ver wante objecten heeft gisteravond ruim 750.000 gulden opgebracht. Art Gallery Barry Friedman in New York betaalde de hoogste prijs (ruim 132.000 gulden) voor een kinderstoel van hout en leer. Aan deze Rietveld-veiling ging een benefiet-verkoop vooraf ten bate van de Rietveld Academie in Amsterdam. In totaal 180 kunst werken van (oud-)docenten, (oud- )studenten en gastdocenten wer den in veiling gebracht. De totale opbrengst: ruim 80.000 gulden. Woods' in de prijzen met Stephen Sondheim en James Lapine, de componist en de tekstschrijver van dit muzikale sprookje. De musicalactrice Joanne Glea- son kreeg voor haar aandeel in deze musical ook een Tony. Ron Silver werd uitgeroepen tot de beste toneelacteur voor zijn rol m David Mamet's ,Speed-the- Plow'; Joan Allen viel deze eer te beurt in de categorie actrices voor haar rol in Lanford Wilson's ,Bum This'. Het Broadway seizoen 1987-1988, dat eind mei afliep, was een van de beste in lange tiid. ondanks een da ling in het totaalaanbod van to neelstukken en musicals. Er wera voor ruim 253 miljoen dollar aan kaartjes verkocht, een nieuw re cordbedrag. Het aantal bezoekers steeg met bijna 17 procent van iets minder dan zeven miljoen naar 8,1 miljoen. De grootste publiekstrekkers wa ren vier Britse musical-produkties - ,The Phantom of the Opera'; ,Les Miserables'; ,Me and My Girl' en .Cats'. Op de foto gelukkige Tony-win- naars bijéén in New York: v.l.n.r. Ron Silver (toneel), Joanna Glea- son (toneel), Michael Crawford (musical) en Joan Allen (toneel). (foto ANP) DEN HAAG- Koningin Beatrix en prins Claus woonden gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag twee toneelvoorstellingen bij in het kader van het honderdjarig bestaan van de Alliance Francaise des Pays-Bas. Het koninklijk paar voerde in de pauze een geanimeerd ge sprek met de spelers. (toto anp) Isaac Israël teruggevonden ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdamse Belastingmuseum Prof. dr. Van der Poel heeft een unieke vondst gedaan in de vorm van een schilderij van de beroemde schil der Isaac Israels (1865-1934). Het schilderij stond voor oud vuil in het depót van het museum. De me dewerkers van het museum had den geen enkel vermoeden van het bestaan van het schilderij, voor stellend een groep Ashanti-dan- sers. Er zijn nog meer schilderijen ontdekt. Deze zijn zowel belasting technisch als kunst-historisch min der belangrijk. Het schilderij, de Ashanti-dan- sers is ontdekt door schilderijen en prenten-conservator Conny Fe- lius, sinds 1986 werkzaam in het belastingmuseum. Het doek dat omstreeks 1898 is geschilderd bevindt zich in goede staat. De verflagen blijken niet te zijn aangetast. Het schilderij is al leen schoongemaakt en van een nieuwe vernislaag voorzien. Na speuringen leerden dat de stichter van het museum Prof. dr. Van der Poel het schilderij in 1957 op een veiling heeft gekocht als aanvul ling op de collectie Ashanti-goud- gewichten. Volgens de conservator van het museum bestaat er geen reden om aan de echtheid van het schilderij te twijfelen. Temeer daar het ge vonden doek voorkomt op een foto uit 1903, gemaakt in het atelier van Israels. Na de jarenlange vergetelheid wordt het schilderij vanaf vrijdag 10 juni in het Belastingmuseum tentoongesteld, begeleid door do cumentaire gegevens over Israels en filmbeelden en kunstvoorwer pen van de Ashanti-cultuur. NEW YORK (AFP) - Een zeldzaam exemplaar van het eerste boek van Edgar Allan Poe, een gedichtenbundel die hij op 14-jarige leeftijd samen stelde, heeft gisteren op een veiling bij Sotheby in New York 198.000 dollar opgebracht. "Tamerlan en andere gedichten", in 1827 gepubliceerd door een uitge ver in Boston, is voor een onbekende gekocht door de Newyorkse boekhan delaar James Cummins. De schrijver van de bundel is in het boek het twaalfde exemplaar alleen maar aangegeven met 'A Bostonian', want de literaire waarde wordt als te verwaarlozen beschouwd. De bundel was 161 jaar na verschijnen teruggevonden in New Hampshire door iemand die er 15 dollar voor betaalde. .fQtQ ANP) MUSEUMDIRECTEUR - Het Utrechtse college van burgemees ter en wethouders heeft de 31-jari- ge kunsthistoricus Sj. Ex voorge dragen als de nieuwe directeur van de Dienst Gemeentelijke Musea in Utrecht. Ex studeerde ^an de universiteit van Utrecht moderne kunst met als bijvakken contemporaine geschie denis, iconologie en kunsttheorie. Van februari 1984 tot maart 1988 was hij als onderzoeker verbonden aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Jacques Ledoux (66) overleden BRUSSEL (ANP) - De Belg Jac ques Ledoux, conservator van het Belgisch Filmarchief en eerder dit jaar winnaar van de Erasmusprijs, is in Brussel overleden. De 66-jarige Ledoux was sinds 1948 conservator van het filmar chief. Hij was van 1961 tot 1977 se cretaris-generaal van de internatio nale federatie van filmarchieven. Hij genoot grote internationale faam. In 1949 installeerde hij spe ciale kluizen, met constante tempe ratuur en gecontroleerde lucht vochtigheid, voor het bewaren van oude films. Begin dit jaar werd hem de Eras musprijs toegekend. De onder scheiding zou in november in Am sterdam worden uitgereikt. Juweeltje van een voorstelling AMSTERDAM (GPD) - Het the ateronderdeel binnen het Hol land Festival is de laatste jaren zorgvuldig uitgekleed. De the magerichte aanpak, waarbij een land centraal stond en waarbij zodoende de jongste ontwikke lingen van verschillende kanten belicht konden worden, heeft plaats moeten maken voor een hapsnap hee-jongens-daar-is- ook-nog-wat-leuks-gebeurd be leid. Als doekje voor het bloeden bestaat er nu ook het Off-Hol- land, waarin kleinschalige pro- dukties een podium geboden wordt. Het gaat hier om bijzon dere activiteiten die, aldus het programmaboek, een breed pu bliek zullen aanspreken, dat dan op het Leidseplein de festi valsfeer in een compacte, over zichtelijke omgeving en een aan genaam klimaat ten volle kun nen beleven. Dat brede publiek zal dan wel in Amsterdam moe ten wonen en niet 's ochtends om 7 uur uit de klamme lappen hoe ven te komen, aangezien de Off- Holland voorstellingen pas om 11 uur 's avonds beginnen. Het resultaat van dit staaltje uitgekiende publiekswerving was maandagavond gênant zichtbaar: in de kleine zaal van Theater Bellevue zaten zo n 15 a 20, en dan nog voornamelijk be roepsmatig, geïnteresseerden bij een juweeltje van een voorstel ling die het verdient om afgela den vol te zitten. Julia von Sell, aktnee bij het Weense Burgtheater, speelde daar Aus dem Tagebuch der An ne Frank. In Oostenrijk was deze produktie gekoppeld aan de en scenering van Arturo Ui. Brechts visie op Hitler; in het Holland Festival is Anne Frank de pas sende tegenhanger van Tabori's Mein Kampf. Julia von Sell brengt met de meest eenvoudige middelen een Anne Frank tot leven die ont roert, vertedert en amuseert, maar die nergens tot vals senti ment aanzet. Na een korte inlei ding stapt zc haar kamertje in het achterhuis op de Prinsengracht binnen. Aan elkaar genaaide lap pen voor het raam, een bed, tafel en stoel, en een deel van haar ge liefde filmsterrenverzameling aan de muur. Achter de tafel ge zeten, vaak in de bekende schoolfotohouding van Anne, leest ze voor of spreekt ze in plaats van haar dagboek Kitty, het publiek aan. En zo word je meegevoerd met de twijfels en wanhoop van een dertienjarige, wiens problemen door de anderen toch niet begre pen worden, door de puberale opstand tegen haar ouders heen naar de gealteerde ontdekking van haar verliefdheid op mede onderduiker Peter. Soepeltjs wisselt Julia von Sell de opge wonden bakvis af met het vroeg wijze, haar situatie bespiegelen de meisje dat Anne Frank ge weest moet zijn. Ik bedenk me nu, dat er één groot voordeel aan de krankzin nige aanvangstijd is verbonden: u kunt op dit moment nog beslui ten om vanavond toch maar even de laatste voorstelling in Neder land van deze bijzondere pro duktie te gaan zien. Doen! KARIN WELLING BUSSUM (ANP) - Voor de video- produktie „Op zoek naar de waar heid" heeft regisseur Michiel Beis- huizén gisteren op de zeventiende bijeenkomst van de Stichting Au diovisuele Manifestaties (SAM) in Het Spant in Bussum de hoogste onderscheiding gekregen, die in ons land wordt gegeven voor een in opdracht gemaakte audiovisuele produktie. De videoproduktie van zestien minuten gaat over onveilig heid en ongezonde toestanden op een bouwplaats. De jury kwam tot haar besluit na dat ze deze produktie had vergele ken met „March 6, 1897" van Pim Korver, een documentaire over het bergen van de veerboot Herald of Free Enterprise voor de Belgische kust. Beide produkties waren al bekroond met de Prix d'Amster- dam. Beishuizen maakte de zijne in opdracht van Direct Promotion and Advertising voor de Stichting Arbouw; Kon-er die van hem in op dracht van het bergingsbedrijf Smit Tak. De jury merkte over het werk van Beishuizen op, dat het een mooi voorbeeld is van hoe het moet. De informatie is helder en duidelijk in beeld gebracht in zes tien minuten. In de produktie zoekt Peter Faber de man die ver antwoordelijk is voor de veiligheid en gezondheid van de mensen op de bouwplaats. De jury kreeg 145 produkties voorgelegd, waarvan 107 op video. In vijf zalen werden in Het Spant 85 produkties getoond. De jury selec teerde vijftien inzendingen voor het Internationale Industriële Film- en Videocongres dat in sep tember in het Ierse Dublin wordt gehouden. DEN HAAG (GPD) - Het pro gramma van Parkpop '88, dat op zondag 26 juni in het Haagse Zui derpark wordt gehouden, is rond. Als hoofdacts voor dit gratis open luchtevenement vorig jaar goed voor 200.000 dagjesmensen zijn aangetrokken de Guinese Frans man Mory Kante en de Britse for matie T'Pau. De andere buiten landse popattracties zijn House Of Love, Grincos Locos, Bredan Cro- ker, The Church, Billy Falcon, K.D. lang The Reclines, Green On Red en Aztec Camera. Voor het Ne derlandse aandeel op de beide hoofdpodia tekenen The Nits en The Boxx. Het (nieuwe) zogenoemde 'derde veld' staat in het teken van Trends', die aan de achtste editie een nieuwe dimensie moet toege ven. Breakdancers, rappers, hip hoppers. skateboardspecialisten en scratchers krijgen hier volop de ruimte. Bekendste groep die is ge strikt: Three Wize Men. Zoals gewoonlijk wordt het festi val gecompleteerd met een uitge breide markt en kindertheater. De VARA zal zowel op radio als op te levisie aandacht aan Parkpop '88 besteden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21