(Nog) geen Gullit-petten in de winkel 'Ik wil mijn cultuur doorgeven' Belangstelling voor EK-voetbal groot, maar... IachtergrqndI Spanning tussen oost en west verder afgenomen Europese prijzen Willibrord Mavo MYSTERIEUS 1988 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 AMSTERDAM - De Westafri- kaanse muzikant en zanger Mory Kante heeft in Nederland met zijn nummer 'Yéké Yéké' een flinke hit. De topnotering op de hitlijsten van dit zomerse stuk is een bijzonderheid, omdat Mory Kante uit Guinee komt en dus Afrikaanse muziek maakt. Voor veel jonge luisteraars (de single kopers) is Afrikaanse muziek on bekend terrein. Mory Kante is dan ook de eerste artiest uit het zwarte continent, die door zijn hitsucces de Afrikaanse muziek in de schijnwerpers zet en zo kan zorgen voor bredere aandacht voor Afrikaanse klanken. Voor de 39-jarige Mory Kante is de verbreiding van zijn cultuur van groot belang. Wat dat betreft komt de hit goed uit. Echter: "De Afrikaanse muziek mag zich dan wel verheugen in een groeiende populariteit, het gaat uiteindelijk om het uitdragen van de traditio nele Afrikaanse cultuur in het al gemeen. Mijn streven is om deze cultuur door te geven aan een groter publiek. Ik wil mijn mu ziek laten horen aan iedereen die er open voor staat. Dat hoort ook bij mijn status van griot". Griot is de Afrikaanse term voor een soort rondreizende minstreel, die verantwoordelijk is voor het bewaren en verspreiden van de eeuwenoude Afrikaanse ge schiedenis en cultuur. Mory Kante woont sinds enke le jaren in Parijs, zoals duizen- den Afrikanen. "We hebben in de Franse hoofdstad onderling veel contact niet elkaar. In mijn band zitten dan ook mensen uit diver se -Afrikaanse landen. Dat is goed, muziek kent geen grenzen. door Piet Karsten Mory Kante omschrijft zijn mu ziek als 'gebaseerd op melodieen uit de machtige Mandigo-cultuur die eeuwenlang Westafrika heeft gedomineerd, vermengd met jazz, reaggae en funk'. Kora De bandleider speelt zelf op de kora, een traditioneel snaarin strument. De kora is ook te horen op de opzwepende single 'Yéké Yéké', die op*zijn recente elpee 'Akwaba Beach' staat. "De single is een oud nummer, want vier jaar geleden stond die op de elpee 'A Paris'. Het stuk viel toen kennelijk niet zo op". De Leidse winkeliers blijken op de hoogte te zijn van de aanstaande EK voetbal. Po gingen om de winkel een voetbal-aanblik te geven zijn hij één Leidse sportzaak voorlopig gestrand, omdat de bestelde oranje petten maar niet worden afgeleverd. Pet ten zonder dread-locks wel te verstaan. Waarschijnlijk lig gen die vandaag of morgen in de etalage. Ook naar petten met dread-locks wordt ge vraagd, maar die zijn nog niet bij de groothandel beschik baar. Van een andere sportzaak- houder soortgelijke geluiden. Wel trainingspakken en shirts in de winkel, zelfs posters achter de toonbank en oranje petten, maar de dread-locks ontbreken ook hier. Ondanks de regelmatige vraag daar- De vierde topontmoeting tus sen de leiders van de twee wereldmachten, president Reagan van de Verenigde Sta ten en partijleider Gor- batsjov van de Sovjetunie, heeft veel publiciteit maar weinig resultaten opgeleverd. Dat was eigenlijk wel te ver wachten want in tegenstel ling tot de vorige ontmoeting, toen er een uitgewerkt wa penakkoord over vernietiging van middellange afstandsra ketten op tafel lag, viel er nu geen belangrijk document te ondertekenen. Wel zijn er onderhandelin gen tussen Russen en Ameri kanen in volle gang over een zogenaamd START-akkoord, dat is een akkoord over terug dringing van het aantal lange afstandsraketten. Het ligt in de bedoeling om het huidige aantal kernkoppen waarmee de twee grootmachten elkaar kunnen treffen (beide landen beschikken ongeveer over 12.000 van dergelijke kern koppen) te halveren. De pro blemen zitten vooral in con trole op de naleving van een START-akkoord. Daarom zal er nog heel wat onderhandeld moeten worden voordat Reagan en Gor- batsjov ook hun handtekening onder een dergelijk akkoord kunnen zetten. Misschien maakt Reagan het zelfs niet meer mee omdat hij begin volgend jaar het president schap aan een ander moet overdoen. Voorlopig wordt er echter van uitgegaan dat de twee wereldleiders elkaar in het najaar voor een vijfde keer zullen treffen. De vierde ontmoeting, vori ge week in Moskou, stond vooral in het teken van een verdere sfeerverbetering tus sen de VS en de Sovjetunie. Al riepen opmerkingen van Reagan over de situatie van de mensenrechten in Rusland aanvankelijk enige spanning op. Reagan beklemtoonde dat de positie van politieke ge vangenen, van dissidenten, van religieuze mensen en van joden in de Sovjetunie moet verbeteren. Een Russische woordvoer der zei dat de houding van Reagan hem deed denken aan het optreden van een wester ling in Afrika die de zwarten komt vertellen dat ze niet met ontbloot bovenlijf mogen rondlopen. Overigens deed Reagan zelf de lucht weer op klaren door te zeggen dat er in Rusland veel goede ontwik kelingen aan de gang zijn. Bo vendien trok hij zijn ooit ge dane betiteling van de Sov jetunie als 'het rijk van het kwaad' weer in. Duidelijk is in elk geval dat Reagan in de loop der jaren heel wat minder zwart-wit over de Sovjetunie is gaan denken. Dat is mede de ver dienste van de Russische lei der Gorbatsjov die met zijn beleid van openheid (glas nost) en hervorming (pe restrojka) de Sovjet-samen leving een ander aanzien pro beert te geven. Het meest ver heugende van alles is echter dat de twee wereldleiders er in zijn geslaagd de spannin gen tussen Oost en West te doen afnemen. De vierde top ontmoeting heeft daar, hoe gering de concrete resultaten waren, ook een bijdrage aan geleverd. BERT PAAUW MEXICO - Deze 8-jarige jongen werd vorig jaar november gevonden in het plaatsje Ciudad Juarez in Mexico. Zijn identiteit is nog steeds onbekend, de jongen is namelijk doofstom. De Mexicaanse politie ver moedt dat hij de enige overlevende is van een vliegtuigongeluk dat twee of drie jaar geleden is gebeurd. Zij ouders zouden daarbij'om het leven gekomen zijn. Dit vermoeden is gebaseerd op een aantal tekeningen die de jongen heeft gemaakt. Op de foto toont hij een van deze tekeningen. (foto's aim NOORDWIJK - De Noordwijkse Willibrord Mavo is op 31 mei ruimschoots in de prijzen geval len op de Europese Schooldag. Voor vier onderdelen van de wedstrijd met als thema 'Europa en de Derde Wereld in beeld' ont vingen de leerlingen een prijs. Drs. N. Schmelzer, oud-minister van buitenlandse zaken, reikte de prijzen uit. De redactie van het schoolblad de 'Duinroos' werd onderschei den voor hun videoband 'Jij had het ook kunnen zijn'. Onderwerp van de beeldband was de hon gersnood in Nederland in 1944, veroorzaakt door een virus in de aardappel. Die situatie werd ver geleken met de huidige hongers nood in Afrika. De acht redactie leden mogen als beloning voor hun prestatie in juli een week naar Bonn. Sander Plug en Jacco van der Ploeg wonnen de tweede prijs in de categorie 'duo-inzending'. Ze schreven een script voor een te levisie-spot. Het tweetal mag binnenkort ook een weekje naar Bonn. De tweede individuele prijs m de leeftijdscategorie 17 tot en met 21 jaar ging naar Ruud Vink van de Willibrord Mavo. Hij maakte een televisiespot met de titel 'Europa en de Derde We reld: ooit is er evenwicht ge weest'. Deze prijswinnaar mag een week naar Lissabon. De vierde prijs voor de Willi brord Mavo ging naar Wilma Stoelwinder. In de leeftijdscate gorie 10 tot en met 13 jaar kreeg zij een 'waarderings-prijs' De Europese Schooldag wordt elk jaar georganiseerd met steun van de Commissie van de Eu ropese Gemeenschap, de Raad van Europa en de Europese Cul turele Stichting. De wedstrijd is bedoeld voor alle leerlingen die in een van de negentien landen wonen die lid zijn van de Raad van Europa. Ongeveer honderd scholen deden dit jaar mee aan de Europese Schooldag. Vroege zomerhit 'Yéké, Yéké' van Afrikaan Mory Kante Iedereen in Nederland weet dat vanaf vrijdag twee weken lang wordt gevoetbald in Westduitsland. Dat komt na tuurlijk vooral omdat het Ne derlands elftal, na een jaren lange afwezigheid op het hoogste internationale voet balpodium, aan het Europees kampioenschap 1988 deel neemt. Met als grootste trek pleister Ruud Gullit, die overal waar hij komt met meer dan gewone belangstel ling wordt aangegaapt. Twee weken geleden was dat al duidelijk te merken in Noord- wijk. Daar speelde Oranje (hoe wel het elftal van bondscoach Ri- nus Michels in het blauw-wit was gehuld) een oefenwedstrijd te gen de plaatselijke zaterdag eer steklasser. Rond het veld was het een drukte van belang, niet al leen vanwege de duizenden voet balliefhebbers, maar ook door een groot aantal handelaren, die van alles en nog wat aan de man probeerden te brengen. Heel populair waren de Gullit- petten, die zich van andere pet ten onderscheiden door de lange zwarte dread-locks, die onder de pet uit komen. Een leuk gezicht zo'n pet; allemaal mini-Gullits rond het veld. Uiteraard worden vooral voor jeugdige voetbalfans zulke hoofddeksels bedacht. Zij moeten dan wel wat voor het na- apen van hun idool overhebben, want de prijs van zo'n petje be draagt al gauw 15 a 20 gulden. Die petten zijn waarschijnlijk komen overwaaien uit Milaan, waar Gullit de plaatselijke AC het afgelopen seizoen naar het landskampioenschap leidde. Tot uitzinnige vreugde van de fans, de 'tifosi', die gemakshalve maar even vergeten dat een voetbal team uit elf man bestaat. Verge leken met de 'Gullit-rage' in Mil aan en ver daarbuiten is het Hol landse enthousiasme slechts kin derspel. In Italië staan mensen in de rij voor een Gullit-souvenir en de bedragen die daarvoor moe ten worden neergeteld overtref fen die in Nederland ruim schoots. De populariteit van Ruud Gul lit heeft niet alleen te maken met zijn voetbal-capaciteiten. Hij be weegt zich niet alleen atletisch over het veld, maar heeft daarbij ook een uitstraling die hem vele fans bezorgt, en niet alleen in Ita lië. Ook in Noordwijk hadden de veelal jeugdige handtekeningen- jagers het vooral op de voormali ge Amsterdammer begrepen. Ruud Gullit, de gangmaker van het Nederlands elftal (foto anpi Gullit heeft in Milaan in één jaar geleerd hoe hij moet omgaan met zoveel belangstelling. Met zijn opvallende verschijning is een teruggetrokken leventje voor hem een illusie, maar 'La Tulipano nero' (De zwarte tulp) schikt zich moeiteloos in zijn lot. Dat alles wat hij doet en laat pagi nagroot in de Italiaanse kranten verschijnt, laat hij tegenwoordig ook gelaten over zich heenko- Oranje petten, met of zonder Gullit-lokken, zul je in het nuch tere Nederland hooguit op het voetbalveld aantreffen. In de stad zie je ze (nog) niet of nauwe lijks. Ook de winkels in de Leid se binnenstad hebben nog wei nig moeite gedaan om een graan tje mee te pikken van het snel na derende Europees kampioen schap. Het enige attribuut dat je meer dan gewoonlijk ziet uitge stald is, hoe kan het ook anders, een voetbal. Of je nu een speel goedzaak of een winkel waar tv's en aanverwante apparatuur wor den verkocht binnenloopt, je struikelt bijna over de voetbal len, van welk formaat dan ook. Van winkels waar sportartike len worden verkocht zou je kun nen verwachten dat oranje tijde lijk de modekleur is. Niets is minder waar. Soms is die kleur niet eens voorradig. Hangen er wel oranje shirts of trainingspak ken, dan nog wordt het verband met Gullit en de zijnen niet ge legd. Posters en foto's zijn ten minste onvindbaar. Dat alles neemt niet weg dat de belangstelling voor het EK ook in Nederland groot is en wellicht met de dag zal toenemen. Kran ten komen met EK-bijlagen. tv- kijkers krijgen de ene voorbe schouwing na de andere voorge schoteld en de diverse wedden schappen zijn al afgesloten. Als het Nederlands elftal zijn eerste wedstrijd heeft gewonnen, zul len de oranje petten uit de kast worden gehaald en het straat beeld wellicht gaan bepalen. Wie zo'n pet dan nog niet heeft, zal hem ongetwijfeld kunnen kopen bij één of andere wakkere hande laar, voor nog geen 25 gulden. Prestaties Maar of Nederland in alle sta ten zal raken hangt natuurlijk in de eerste plaats af van de presta ties van de mannen van Rinus Michels. In de voorronde spelen zij zondag in Keulen tegen de Sovjetunie, woensdag in Düs- seldorf tegen Engeland en vol gende week zaterdag in Gelsen- kirchen tegen Ierland. De verwachting bestaat dat Oranje die voorronde overleeft. Net als tijdens de Wereldkam pioenschappen van 1974. die ook in Westduitsland werden afge werkt, staat het Nederlands voet bal nu hoog aangeschreven. De clubteams Ajax en PSV hebben de afgelopen jaren internationale successen geboekt en de beste Nederlandse voetballers, die in het buitenland spelen, verster ken Oranje nog eens extra. Van de 'buitenlanders' is Ruud Gullit dan ook nog als 'Europees voetballer van het jaar 1987' ge kozen en bovendien bezit Neder land in Rinus Michels een gelou terde bondscoach. Hij leidde het Nederlands elftal in 1974 naar een tweede plaats op het WK. Lukt het Michels, die in het ver leden met de bijnamen 'sphinx' en 'de generaal' werd aangeduid, om zijn elftal opnieuw tot grote hoogte te stuwen, dan is Neder land misschien weer twee weken lang voetballand. Net als in 1974. TIM BROUWER DE KONING Mory Kantes laatste elpee klinkt erg helder en verzorgd, maar de Afrikaan is er toch niet in geslaagd de juiste mengfor- mule te vinden van 'traditioneel en modern'. De basis is welis waar Afrikaans, maar het accent ligt overduidelijk op westerse disco-funk en softpop. 'Yéké Yé ké' is een uitschieter en allesbe halve representatief. De rest van de elpee valt wat tegen. Een beter voorbeeld van deze mengformule toont de uit Mali afkomstige zanger Salif Keita. Hij heeft met zijn elpee 'Soro' vo rig jaar een zeer geslaagd even wicht gevonden tussen de Afri kaanse en westerse muziekcul tuur. Mory Kante en Salif Keita zijn goede bekenden van elkaar. "Salif is een vriend van me. Ook hij is afkomstig uit de Mandigo- cultuur en we hebben jaren in dezelfde band gespeeld", aldus Mory Kante. Apartheid Mory Kante, die ook te horen is op de elpee 'Naked' van de Tal king Heads, is niet vies van poli tieke stellingname in zijn tek sten. Met name het Zuidafri- Mory Kante: 'De single is een oud nummer. Het stuk stond stond vier jaar geleden al op de lp 'A Paris". (foto gpdi kaanse stelsel laat hem niet on verschillig. Zittend op het puntje van zijn stoel vertelt hij: "Het nummer 'Non Sense' van een eerdere elpee behoeft geen uit leg. De boodschap is duidelijk: hoe is het toch mogelijk. De mens heeft zijn sterk ontwikkel de techniek en kennis. We gaan zelfs naar de maan. Maar we zijn niet in staat menselijke proble men op te lossen. De apartheid in Zuidafrika is hiervan wel het meest schrijnende voorbeeld". Mory Kante treedt 26 juni op in Den Haag op het Parkpop festival.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19