CoBectietuin visitekaartje proefstation Woningnood eerstejaars weer erg hoog Leidse Studentenliuisvesting verkoopt voornamelijk 'geduld' Twijfels over boringen naar gif op voormalige vuilstortplaats Katwijkse energie- en waterbedrijven bang voor uitblijven salarisverhoging Boskoops 'park' voor boomkwekerij in augustus open PAGINA 16 WOENSDAG 8 JUNI 1988 LEIDEN - De eerstejaars stu denten die in Leiden willen studeren en wonen, moeten ze ker een maand of acht geduld opbrengen alvorens er woon ruimte voor hen beschikbaar komt. Het eerst aan bod komen bui tenlandse studenten die in Lei den gastcolleges volgen. Daar na de studenten die per dag drie uur zuivere reistijd nodig hebben om de universiteit te bereiken. Pas als die groep is weggewerkt komt de rest aan de beurt. door Jan Westerlaken Directeur A. Hübben var. de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting zegt dat de nood dit jaar wel heel erg hoog is. "Wellicht krijgt de eer ste student die zich voor een kamer heeft aangemeld een aanbieding en misschien nummer vijftig ook nog wel. Maar de rest moet echt wach ten. Net als die 1400 meerjaars stu denten die naar een andere woon ruimte op zoek zijn. Voor hen ligt de wachttijd zelfs tussen één- en anderhalf jaar. Die drie uur reistijd is natuurlijk een absurde grens. Ie dereen die ergens wil studeren moet gewoon ook in die plaats kun nen wonen". Leiden is de laatste jaren in trek als studieplaats. Studentenhuis vesting werd daar in 1985 mee ge confronteerd: zij kreeg 25 procent meer aanvragen om woonruimte. Een stijging die zich in de daarop volgende jaren voortzette. De ver wachting voor dit jaar is dat er een kleine tweeduizend eerstejaars bij de stichting zullen aankloppen om hulp bij het vinden van een kamer. Op dit moment staan er 900 aanko mende studenten ingeschreven. Knel Geduld is het enige dat Studen tenhuisvesting 'verkoopt'. Slechts een handjevol - hooguit 25 per maand - studenten kan direct wor den geholpen. Daar blijft het bii. Bovendien komt de stichting in de loop van dit jaar - en ook het vol gend jaar nog - geweldig in de knel te zitten. In augustus wordt er een begin gemaakt met het opknappen van oudere studentenpanden in de binnenstad van Leiden. Een kar wei dat in de loop van het volgend jaar nog wordt voortgezet. Gevolgen heeft dat zeker. Zo'n 250 studenten moeten gedurende de werkzaamheden elders worden ondergebracht. Zij krijgen voor rang op de eerstejaars. De stichting hoopt het probleem gedeeltelijk op te lossen door deze studenten tijde lijk te huisvesten in wisselwonin gen die door de hele stad heen zijn neergezet. Daarnaast wil Studen tenhuisvesting een aantal contai ners die bij de Westerscheldewer ken dienst hebben gedaan als woonruimte naar Leiden halen. Subsidie Het opknappen van de studen tenhuizen valt op een wel zeer onge schikt moment. Was uitstellen van het karwei niet mogelijk? Directeur Hübben: "In principe natuurlijk wel. Als we de renovatie voor ons uit zouden schuiven, lo pen we de kans niet in aanmerking te komen voor een subsidie van ruim zes miljoen gulden. Daarom hebben we, ondanks het minder gunstige moment, toch besloten de werkzaamheden in uitvoering te nemen. We zijn blij dat het rijk een financiële regeling kent waardoor dit soort oude panden in aanmer king komt voor een opknapbeurt. Indien daarvan geen sprake zou zijn, hadden we die huizen al lang van de hand moeten doen. Dankzij die regeling kunnen we die panden in stand houden". Maar Studentenhuisvesting kent nóg een probleem. Steeds vaker komt het voor dat buitenlanders in het kader van uitwisseling enige tijd aan de Leidse universiteit ko men studeren. Zij werden altijd bo venaan de lijst van kamerzoekers geplaatst. Omdat er steeds meer buitenlandse studenten komen, heeft de stichting hieraan paal en perk gesteld. Twaalf kamers stelt zij nu voor hen beschikbaar, meer niet. Studentenhuisvesting creëert voor die buitenlanders een andere oplossing, een permanente. Twee panden zullen er worden ingericht die uitsluitend voor hen beschik baar zijn. Eén van de panden die Studentenhuisvesting voor de bui tenlanders wil inrichten is het voormalige vrouwencafé aan de Hooigracht. Naar een tweede mo gelijkheid wordt nog gezocht. Nadeel Waaraan is het te wijten dat er in Leiden zo weinig woonmogélijkhe- den voor studenten zijn? Directeur Hübben is daar duide lijk over: "Er wordt zo weinig in de ze stad gebouwd. Bovendien delen wij mee in de toegewezen hoeveel heid huizen die in Leiden mag wor den gebouwd. En dat heeft voor ons als nadeel, dat Leiden het grootste deel daarvan voor de ei gen inwoners beschikbaar stelt. Als wij van die hoeveelheid maar tien procent toegewezen krijgen mogen we al blij zijn". Leiden biedt geen of te weinig mogelijkheden. Is er een uitwijk mogelijkheid naar de regio? Al phen kent een behoorlijke leeg stand. Kan de stichting daar geen soelaas vinden? Hübben: "Ik heb dat gepro beerd, maar helaas is het niet ge lukt. Met de woningbouwvereni ging in Alphen hadden we goede afspraken gemaakt. Maar de stu denten wilden niet. Ze moesten dan toch nog reizen en moesten geld uitgeven om de flat in te rich ten. Daar hadden ze geen trek in. De studenten bleven dan veel lie ver thuis wonen. In dat geval hoef den ze geen inrichtingskosten te betalen en reiskosten hadden in ze beide gevallen. Dus viel die kans af'. Flatjes Maar Studentenhuisvesting laat het daar niet bij. Thans bekijkt zij of er wellicht in Leiderdorp iets kan worden gebouwd waarin stu denten kunnen worden gehuis vest. Met de gemeente Oegstgeest zijn de eerste gesprekken inmid dels gevoerd over de bouw van vijf tig of zestig flatjes die twee of drie kamers zullen bevatten. Druk op de kamermarkt zal er al tijd blijven, voorspelt Hübben. Ook in de komende jaren. Al zaten de prognoses over de groei van de bevolking er in 1985 volkomen naast. Want toen was de voorspel ling dat de aanwas van de bevol king zich tot 1995 zou stabiliseren. Anders gezegd: geen echte groei. Studentenhuisvesting stemde op die prognose haar bouwbeleid af. Tot het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) liet weten dat het aantal geboorten in ons land in toenemende mate steeg. De stich ting liet vervolgens zelf een onder zoek uitvoeren waarvan Hübben de uitkomst als 'alarmerend' om schrijft. De conclusie die na dat on derzoek werd getrokken: jaarlijks zijn er 200 extra eenheden nodig. Van stabiliseren kon in het geheel geen sprake zijn. Met vijftig eenheden beweert Hübben zou de stichting al blij zijn. Zij heeft daarom ook nog eens la ten onderzoek of er misschien be hoefte zou bestaan aan wat duurde re woonruimte. "Het blijkt dat er inderdaad een groep studenten is die wat duurder zou kunnen wo nen. Je zou eraan kunnen denken om voor die groep iets op te zet ten". Probleem De gedachte leeft dat een student na het beëindigen van zijn studie in zijn gehuurde ruimte mag blij ven wonen. Is dat ook zo en waarom als er toch al een tekort aan kamers Hübben: "We hebben, wat dat betreft, een probleem. Wat wij moeten weten is wanneer de stu dent klaar is met zijn studie. Als we daar achter komen krijgt hij van ons een brief met de mededeling de kamer binnen een bepaalde tijd te verlaten. Zo zijn er vorig jaar 320 huuropzeggingen de deur uitge gaan. Na een half jaar had zeker vijftig procent gehoor aan dat ver zoek gegeven. Doen ze dat niet? Dan zetten we daar gewoon druk achter. We wijzen dan op de moge lijkheid dat de kantonrechter kan worden ingeschakeld. Een keer is dat gebeurd, maar de zaak ging uit eindelijk niet door omdat de be trokkene eieren voor zijn geld koos". Studentenhuisvesting en de toe komst. Hoe ziet Hübben die? Hij zegt: "Studentenhuisvesting is niet meer uniek. We worden èteeds meer volkshuisvesting net als onze zuster in Utrecht. Zij is omgezet in een woningstichting. Ik denk dat wij pok die kant uit gaan. Alleen, wij hoeven niet zonodig voor grotere gezinnen te bouwen. In Leiden is best plaats voor een vereniging die zich bezighoudt met de bouw van kleinere eenheden". Alphens Bewonerscomité Coupépolder eist uitstel ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bewonerscomité vuilstort Cou pépolder twijfelt over het effect van de boringen die straks worden verricht op de 'gifbelt' in Alphen. Plaatsen waar in het verleden al ho ge concentraties van verontreini ging werden aangetroffen, zouden nu niet voorkomen in het boor- plan. De bewoners willen dat het aantal boorpunten wordt uitge breid en dat deskundigen zich uit spreken over de te volgen werkwij ze. Pas daarna mag er worden ge boord. Hoewel het bewonerscomité eer der liet weten niet de bedoeling te hebben om het onderzoek op de voormalige vuilstortplaats te ver tragen, zijn er nu toch twijfels gere zen over de gang van zaken. Daar om eist men dat het veldwerk van het vervolgonderzoek wordt uitge steld. Dat veldwerk betreft voorna melijk het boren naar de aanwezig heid van vermeende illegaal ge storte vaten met giftige inhoud. Die boringen moeten in elk geval worden uitgesteld totdat de resul taten van een deskundigenseminar bekend zijn. Voor die bijeenkomst is inmiddels een datum geprikt: 29 juni. AVONDVIERDAAGSE - De Alp- hense politie heeft gisteravond op nieuw proces-verbaal opgemaakt tegen de Wandelkring Leiden en Omgeving. De organisatie van de Avondvierdaagse weigerde op nieuw toezicht te houden bij een aantal kruisingen. De organisatie wil via de bekeuringen bewerkstel ligen dat de rechter een uitspraak doet over de bevoegdheden van de politie en de Wandelkring bij dit soort evenementen. der dat het nu in opdracht van de provincie uitgevoerde geo-fysische onderzoek experimenteel van ka rakter is. "De provincie heeft hier voor gekozen vanwege de snelheid en de relatief lage kosten. Geo-Lo- gic heeft daarnaast geen ervaring met dergelijk onderzoek op vuil stortplaatsen". Morgen zullen de bewoners een en ander bepleiten tijdens de vergadering van de pro jectgroep. Deze groep is samenge steld uit vertegenwoordigers van het bewonerscomité, gemeente, provincie en andere belangheb benden. KATWIJK Het personeel van de Katwijkse gemeentebedrijven is bijzonder ongerust over de finan ciële consequenties van de fusie van de energie- en waterbedrijven in deze regio. De 75 werknemers uit de kustplaats vrezen dat zij niet zullen profiteren van de salarisver hoging van gemiddeld 14 procent die het personeel van het toekom stige nutsbedrijf in het vooruit zicht is gesteld. Dat zou het gevolg zijn van de afwijkende inschaling van de Katwijkse werknemers ten opzichte van hun collega's in de re gio. Het personeel van de gemeente bedrijven is van mening dat de Katwijkse raad alleen moet instem men met een fusie van de energie- en waterbedrijven, als de financië le belangen van het personeel zijn veiliggesteld. Dat betekent dat er nog voor het einde van deze maand als de raad zich over de fusie moet uitspreken een acceptabel voorstel uit de bus moet komen, óf dat het besluit tot fuseren wordt uitgesteld. De werknemers van de Katwijk se gemeentebedrijven willen geen genoegen nemen met de toezeg ging dat eventuele salarisverschil- lende na de fusie worden rechtge trokken doordat alle functies op nieuw zullen worden gewaardeerd. "Daar hebben we geen vertrouwen in", aldus een woordvoerder. "Dit soort belangrijke zaken moet wor den geregeld voordat het tot een fu sie komt. Je kunt het vergelijken met het kopen van een nieuwe au to. Dan ga je ook niet pas over de prijs van je inruilwagen onderhan delen als de koop al is gesloten". Het personeel rekent er dan ook op dat het college van burgemees ter en wethouders van de kust plaats en de Katwijkse gemeente raad, de toezegging nakomen dat de belangen van de werknemer bij de fusie zo optimaal mogelijk wor den behartigd. "We willen echter blijven hameren op een goede op lossing. Daarmee voorkom je datje achteraf de situatie krijgt dat ieder een er vanaf wist, maar toch wordt voorbijgegaan aan de ernst van de situatie", aldus de woordvoerder. De Katwijkse werknemers zijn van mening dat er tot nog toe bij de fusiebesprekingen die al vanaf 1985 aan de gang zijn te weinig aandacht is besteed aan de conse quenties voor het personeel. De bedoeling van dat experts op het gebied van bo demverontreiniging hun licht laten schijnen over de tot nog toe gevolg de werkwijze op en rond de voor malige belt. "We willen bereiken dat niet in de toekomst wordt vast gesteld dat het onderzoek niet goed is geweest", laat het bewo nerscomité weten in een verkla ring. Eventueel kunnen de deskun digen aangeven welke andere - nog niet gevolgde methodes - moeten worden toegepast. Over de opzet van het veldwerk zijn bij het comité vele vragen op gekomen. Er is volgens de bewo ners geen relatie te vinden met eer dere onderzoekingen, zoals van Iwaco bij voorbeeld. Daarbij zijn hoge concentraties van schadelijke stoffen aangetroffen, menen ze. De bewoners benadrukken ver- BOSKOOP (ANP) - Een bijna twee hectare grote collectie- tuin met een omvangrijke ver zameling planten die te koop zijn bij de Nederlandse boom kwekers en tuincentra. Dat is hét visitekaartje van de nieuwe huisvesting van het Proefsta tion voor de Boomkwekerij aan het Rijneveld in Boskoop. De verzameling geeft een goed beeld van het sortiment houtige en kruidachtige (overblijvende) ge wassen die de boomkwekers in ons land telen, aldus G. Fortgens van het proefstation. Als onderzoeker sortiment en gebruikswaarde hees ters en vaste planten kent hij als geen ander de weg in de parkachti ge collectietuin, waarvan de aanleg vier jaar geleden al is begonnen. De nieuwbouw van het proefstation wordt 18 augustus officieel ge opend. Op bijna 20.000 vierkante meter zijn de planten in overzichtelijke groepen aangeplant. Er zijn aparte groepen voor coniferen, vaste plan ten, rozen en rododendrons. Het geheel is omgeven door heesters met minder uitgesproken visuele eigenschappen en laan- en parkbo- Het proefstation mikt met de col lectietuin niet alleen op het bezoek van professionele gebruikers zoals beheerders van plantsoenen, ont werpers en hoveniers, maar ook op de consument, de individuele tuin- gebruiker uit zowel binnen- als bui tenland. Alle aanwezige planten worden op korte termijn voorzien van de officiële benaming. Daarbij komt het nummer van de code die de boomkwekerijsector sinds kort voor bestellingen hanteert. Zeker voor de consument, die niet alleen tijdens werkdagen maar ook in het weekeinde vrij toegang heeft tot de collectietuin, een nuttig hulpmid del. Want wie als leek bij voorbeeld de collectie rododendrons, waartoe officieel ook de Japanse azalea's worden gerekend, bekijkt zal zeker moeite hebben een keus voor zijn of haar eigen tuin te maken. Tien tallen variëteiten, in een veelkleu rig palet dat bijna zeer doet aan de ogen, strijden om de voorkeur van de tuinliefhebber. Een aantal van die variëteiten heeft het proefsta tion zelf in de loop van de jaren ont wikkeld. Kwaliteitsonderzoek is hél sleu telwoord van het proefstation voor de komende jaren. Volgens ad junct-directeur onderzoek R. Meij er staan daarin vijf thema's cen traal: vermeerdering, het milieu, de containerteelt, de verbetering en vernieuwing van het produkt en in formatiesystemen voor het mana gement. Bij de vermeerdering wordt on der andere gekeken welke moeder planten de beste stek geven en on der welke omstandigheden dat het beste kan. De vermeerdering via weefselkweek gebeurt overigens bij het Centraal Laboratorium in Lisse. Het kas- en veldwerk dat daarna komt, vindt plaats bij het proefstation of op een van de drie boomteeltproeftuinen elders in het land. Bij het thema milieu gaat het onder andere om produktietech- nieken die het milieu niet of zo wei nig mogelijk belasten. Onderzoek richt zich onder andere op vervan gende middelen voor thans ver dachte gewasbeschermingsmidde len. Ook het terugdringen van het gebruik van meststoffen bij contai nerteelt heeft de aandacht. Die containerteelt, oorspronke lijk afkomstig uit Denemarken en het noordeh van de Bondsrepu bliek Duitsland groeit nog steeds. Boomkwekers telen thans al 20 tot 25 procent van hun produktep .bui ten in potten', zoals de omschrij ving luidt die Meijer het liefst voor .containerteelt' geeft. Een voor beeld van die teelt is dat de leve ring van produkten langer over het jaar uitgesmeerd kan worden, om dat bij het verplanten van boom of plant de wortels niet worden be schadigd. Het onderzoek naar het verbete ren en vernieuwen van produkten richt zich, aldus Meijer, voorname lijk op het bepalen van de ge bruikswaarde van sortimenten, de op naam stelling en de ontwikke ling ervan en de introductie van nieuwe soorten voor toepassing buiten. Onderzoek naar de ge schiktheid van boomkwekerijge wassen voor toepassing als kamer plant is naar de achtergrond ge schoven. Bij de ontwikkeling van informa tiesystemen voor het management gaat het zowel om het verbeteren van de informatiestromen tussen de verschillende onderzoeksinstel lingen als om het verbeteren van de informatie op de boomkwekerijen. De onlangs opgezette registratie per computer van vraag en aanbod bij de kwekers is daar een voor beeld van. Directeur A. van der Schaaf van het proefstation ziet voor de toe komst van de Nederlandse boom kwekerijsector goede perspectie ven, met hier en daar beperkingen. Twee yan die perspectieven zijn de gunstige economische ontwikke ling, waardoor de koopkracht van de consument stijgt, en de groei in de sfeer van het stedelijk groen. De beperkingen liggen onder andere in de eisen die de maatschappij ten aanzien van het milieu stelt. Als sommige gewasbeschermingsmid delen niet meer gebruikt mogen worden zal de teelt van bepaalde planten economisch onrendabel worden. Een ander probleem dat de sector bedreigt is het wegvallen van de binnengrenzen in de Eu ropese Gemeenschap in 1992, waardoor de concurrentie voor de Nederlandse kwekers toeneemt. Het areaal waarop in ons land boomkwekerijgewassen en vaste planten worden gekweekt is de laatste twintig jaar gestaag toege nomen tot ruim 7.500 hectare vorig jaar. Daarvan betreft 127 hectare teelt onder glas en de rest in de vol le of open grond. De 3.907 boom kwekerijen hebben een gemiddel de bedrijfsgrootte van 1,77 hectare, die van de vaste planten-bedrijven (1.196) van 0,39 hectare. De onderlinge verschilen zijn echter groot. Zo zijn er 87 boom kwekerijen die groter zijn dan tien •hectare en die samen een kwart van de totale oppervlakte beslaan. Grootste centra van de sector zijn Boskoop, Zundert en Noord-Lim burg. Zowel wat oppervlakte als produktiewaarde betreft komt ons land in Europa op de vierde plaats, ver na de Bondsrepubliek Duits land en Frankrijk en dicht bij Italië en net voor het Verenigd Konink rijk. Die landen zijn tevens de be langrijkste afnemers van de Neder landse produkten. De totale omzet van de sector bedroeg vorig jaar ongeveer 600 miljoen gulden, waar van tweederde in het buitenland werd behaald. WOENSDAG 8 JUNI Alphen avondvierdaagse. Vertrek van af 10.20 uur bij de Rijnstreekhal. Dillenburg. sporlontmoeting: softbal (bij Al- phians), puzzelrit (bij AAV'36), vanaf 19.00 uur. Boskoop zomersportweek- meerkamp meisjes op sportveld Hoogeveen- seweg,-19.00 uur. Hazerswoude sportweek: volleybal in de Landyliethal. vanaf 19.00 uur. Leiden discussie-avond PvdA Leiden over euthanasie en geboortetech nologie. gasten: eerste Kamerlid Joke van der Meer en gyneaco- loog van Hall, 20.00 uur In Den Leidschen Salon, Steenstraat. kantine VTL. avondvierdaagse, start vanaf 18.30 uur. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 22.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen. Gerestraat 20. naturistisch zwemmen, van 19.30 tot 20.30 uur in zwembad Voorschoten clubhuis SVLV, vertrek avond- 318.30 uur. laatste tocht avondvierdaagse, vertrek vanaf 18.20 bij de Rijn streekhal, Dillenburg. sportontmoeting: hockey (HCA), badminton (De Arena). 19.00 uur. optreden 'May it be blues' ti uit Rotterdam, aanvang 22.00 u in cadé Kwatro. Hazerswoude sportweek: badminton (Land- vliethal) en ponyrijden (Xeno- phon). Lelden informatie-avond voor vrouwen over homeopatie en natuurge neeswijze, gasten: homeopaten Gons en Waning uit Rotterdam, aanvang 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. laatste tocht avondvierdaagse, start 18.00 uur bij kantine VTL. laatste avond koppelklaverjas- toernooi, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. braderie in de Schoolstraat- A/oorstraat, vanaf 10.00 uur. rondleidingen Kasteel Duiven voorde, om 14.00 en 15.30 uur. avondvierdaagse, start vanaf 18.30 uur bij clubhuis SVLV. VRIJDAG 10 JUNI Alphen sportontmoeting: voetbal (HCA), midgetgolf (Amigo), vanaf 19.00 uur. optreden van 'Craig' in Hooft- straat Folkclub, aanvang 20.30 Hazerswoude sportweek: zeskamp (Land- vllethal). Leiden concert Cachibache, met ritmi sche muziek uit Uruquay, aan vang 20.30 uur in Droomfabriek. Oude Singel. mini-triathlon voor scholieren, Leiderdorp concert Christelijke Oratorium vereniging Excelsior: 'Die Israëlie ten in der Wüste', aanvang 20.15 uur in de Dorpskerk. voorstelling: 'Requiem', geba seerd op 'Requiem for a woman's soul', aanvang 20.30 uur in de Mu zenhof. voorde, om 14.00 tot 15.30 u start or SVLV. Warmond galerie-vaarroute naar galerie De Sluis, Leidschendam, vertrek om 10.00 uur vanaf boerderij Meerrust, Dorpsstraat. prestatieloop voor Opper-Volta over 3,5 of 11 km, start om 19.00 uur bij De Pomp, Dorpsstraat. ZATERDAG 11 JUNI Lelden wandel-orgelconcert door Ca- rolien van der Weiden, van 15.00 tot 15.30 uur in de Hartebrugkerk. Directeur A. Hübben: 'Wellicht krijgt de eerste student die zich aangemeld heeft een aanbieding ummer vijftig ook. Maar de rest moet wachten. lisschien

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16