'Onder indruk van enthousiasme' ALS WIJ EVEN EEN GAATJE HEBBEN, BEZORGEN WIJ GRAAG 50.376 VISITEKAARTJES VAN UW BEDRIJF IN LEIDEN EN WIJDE OMGEVING LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Ad 44<90 Oproep van preekstoel levert deel huisraad op Agrarische kunst voor agrarisch Zoeterwoude Leiderdorpse top-3 favoriete kinderboeken Lift in flats Emaus blijft bron van zorg Zoeterwoudse Klaverhal: duur jaartje INSIDE INFORMATION Warmondse deskundige bezoekt projecten in Burkina Faso Warmond loopt zich weer warm voor Burkina Faso PAGINA 14 REGIO LEIDEN WOENSDAG 8 JUNI 1988 Zelfs het Leidsch/Alphens Dagblad heeft weleeris een gaatje over op één van haar veel gelezen pagina's, 'n gaatje ter grootte van een visitekaartje. Soms wat groter, soms wat kleiner. Dat open plekje vullen wij graag met de goede naam van uw bedrijf.Ad hoc-adverteren noemen wij dat, tegen een uitgesproken laag tarief. Gewoon even laten zien wie u bent en wat u doet. Wij weten zeker dat dat de drempel van uw winkeldeur verlaagt. Bel 071-161400 voor uitgebreide informatie. De beste manier om tegen een uiterst lage prijs uw bedrijf bekend te maken ènte DC| Lektech Dagblad: 071-161400 DCb Alphens Dagblad: 01720-93961 houden. ZOETERWOUDE - Een oproep vanaf de preekstoel in een Zoe- terwoude kerk heeft twee asiel- zoeksters (uit Iran en Afghanis tan) wat huisraad voor de inrich ting van hun flat, een bed, lin nengoed en een fiets opgeleverd. Een resultaat waarmee mevrouw Barendrecht van de begelei dingsgroep 'asielzoekers' best te vreden is. Omdat Zoeterwoude het mi nisterie van WVC heeft laten we ten nog meer woonruimte voor asielzoekers beschikbaar te wil len stellen, kan de begeleidings groep nog wel het éen en ander goede en vooral bruikbare arti kelen gebruiken. Alles, zegt me vrouw Barendrecht (tel. 01715- 1679), wat voor de inrichting en het leefbaar maken van een wo ning nodig is, is welkom. De gemeente heeft onder het kopje 'Wie helpt' de kosten van een publikatie voor haar reke ning genomen waarin dorpelin gen worden opgeroepen ge bruikte spullen af te staan. ZOETERWOUDE - Het agrarische Zoeterwoude heeft een agrarisch getint kunstwerk gekregen. Het heet de Hooibouw en is bronzen versie van een originele hooiwagen met paarden. Nadat Rabobank- voorzitter L. Bosman het gisteren onthulde, is het te bewonderen op het Dorpsplein. Zoeterwoude heeft het werk voor een deel te danken aan de plaatselijke Rabobank. Toen die instelling een vestiging opende aan het Dorpsplein, schonk ze de ge meente 5.000 gulden. Voor dat geld moest het plein worden verfraaid. De bank dacht aan een zitbank of bloembakken, de gemeente wilde meer. Van een fontein gingen de gedachten naar een "kunstwerk dat verband houdt met de agrari sche achtergrond van het dorp". De culturele raad van Zuid-Hol land honoreerde dat idee met 22.500 gulden en er kon een kunste naar worden aangetrokken, de Kat- wijker Gerard Brouwer. Samen met een adviescommissie, bestaan de uit drie kunstenaars, de kunst- wethouder, het bestuur van de Ra bobank en een omwonende, kwam de Katwijker op de gedachte van een Hooiwagen. Veel hulp bood oud-Zoeterwou- denaar Caspers, die zo'n wagen op schaal had nagemaakt. Ongeluk bracht een gietmal: vlak voor de geplande oplevering, april vorig jaar, sprong de mal en werd het kunstwerk vrijwel volledig vernie tigd. De kunstenaar kon opnieuw beginnen. In een toespraakje merkte wet houder mevrouw H. Graniewski gisteren op dat het vastleggen van een tijdsbeeld één van de functies van de kunst is. Met de Hooibouw had die functie gestalte gekregen. Extra waarde krijgt het doordat van het nabije verleden zo weinig blijkt te zijn vastgelegd, aldus de gemeentebestuurder. Ook andere genodigden en omwonenden pre zen het werk en zijn grote herken baarheid. LEIDERDORP - Kinderboeken, gelezen door kinderen. Met deze formule biedt de Nederlandse Kin derjury wat weerwerk aan de vele griffels, toegekend door volwassen kinderboekenlezers. In het hele land lazen kinderen boeken en de uitslag komt vanavond om zeven uur in het Jeugdjournaal, Neder land 3. De Leiderdorpse bibliotheek heeft de plaatselijke top drie over 1987 alvast gepresenteerd. Op een staat 'Tommie en Lotje lopen weg' van Jacques Vriens. Tweede ein digde 'Een steen door de ruit' van Simone Kramer en derde eindigde 'Morgen ben ik beter' van Evert Hartman. Ruim voorde verkiezingen, in ja nuari en februari, konden leerlin gen van Nederlandse basisscholen een deelnameformulier invullen en opsturen. In drie leeftijdscatego- riën werd een top-5 gemaakt. Met deze landelijke gegevens ging in Leiderdorp een jury aan de slag, die de bibliotheek samen met de basisscholen had ingesteld. In april en mei lazen de 14 juryleden de vijf boeken voor hun leeftijdsgroep. Na een uitvoerige discussie kwamen de drie genoemde werken uit de bus. De Stichting Nederlandse Kin derjury is een initiatief van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB), het Nederlandse Biblio theek en Lektuur Centrum (NBLC) en de VARA. Ze ging dit jaar voor het eerst op landelijke schaal op zoek naar kinderfavorieten. Zoeterwouds bejaardenhuis wil snel verbouwen WARMOND- "Pas toen ik er was, realiseerde ik me hoe belangrijk het voor die mensen is dat ze je op hun eigen manier kunnen be danken. Ze willen als gelij ken worden behandeld, an ders wordt onze hulp hun frustratie", zegt Jan Tim- mermann van de Kommis sie Ontwikkelingssamen werking Warmond. door Marieke Haafkens Timmermann, in het dagelijks le ven gemeente-ambtenaar, bracht een bezoek aan het door Warmond gesponsorde project in Dédougou in Burkina Faso - het voormalige Opper Volta. Warmond zorgde er in 1987 voor dat er geld kwam om drie nieuwe schoollokalen neer te zetten en wil deze lokalen inrichten met de opbrengst van de prestatie- loop van vrijdag (zie kader). Een eerder project had de aanleg van een tuin, stallen en een kippenhok mogelijk gemaakt. Het 'Bob Geldof-gevoel' is de Warmonder volkomen vreemd. Hij voelde nooit veel voor zo'n reis. Het reisgeld kan beter in het hulppro ject gestoken worden, was zijn vi sie. Maar de bevolking van Dé dougou drong aan op een bezoek. De mensen wilden zien van wie ze de hulp kregen en vooral: ze wilden bedanken. De drie weken durende reis liet vele indrukken achter. Timmermann: "Ik heb gezien hoe de mensen het kurkdroge land met gietertjes besproeiden. Het water moet eerst van 25 meter diepte uit een put worden gehaald. Maar ze bleven lachen en plannen maken voor de toekomst. Dat enorme en thousiasme van de mensen heeft nog de meeste indruk op me ge maakt" Ouderen Het project in Dédougou ver loopt voorspoedig. De basisschool wordt door veel kinderen uit Dé dougou en de omliggende dorpjes bezocht. Soms zitten er 100 kinde ren in een Idas. Door het bijbou wen van drie lokalen kan elk kind nu naar school. Ze krijgen op de school niet alleen les in rekenen en taal maar ook in landbouw en vee teelt. Die praktijklessen zijn heel belangrijk, want dan leren ze om in hun eigen onderhoud te voorzien. De ouderen worden bij deze les sen betrokken zodat ook zij moder ne landbouwmethoden leren. Tij dens Timmermanns bezoek is ge sproken over een volgend project. "Ze hebben een lijstje gemaakt ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude heeft geen geld (350.000 gulden) om een nieuwe - grotere - lift te laten aanbrengen in de flats bij het bejaardenhuis 'Emmaus' aan de Eendrachtsweg. Gemeente en stichtingsbestuur overwegen om bij de provincie voor financiële steun aan te klop pen. De commissie voor welzijnsza ken toonde zich gisteren verbaasd over de vraag van de stichting of de gemeente die kosten voor haar re kening wil nemen. Zij vroeg zich af waarom de lift niet is meegenomen in het totale verbouwingsplan van het bejaardenhuis. De verklaring hiervoor was, dat de provincie op draait voor de bouwkosten van het bejaardenhuis en dat de stichting de aanleunflats zelf in beheer heeft. In de toekomst zal een nieuwe lift noodzakelijk zijn, zei wethou der Graniewski gisteravond. Thans is er geen sprake van een noodsitu atie, omdat niemand van de flatbe woners zich in een rolstoel voort beweegt. Indien een bejaarde be woner in een rolstoel terecht zou komen en geen gebruik kan maken van de lift, dan zorgt de gemeente voor andere huisvesting. Wanneer de zo noodzakelijke verbouwing van het bejaardenhuis begint is nog niet zeker. Directeur M. de Jong heeft een stille hoop dat dit in de loop van het volgend het geval zal zijn. De provincie neemt na de zomervakantie een beslis sing. Formeel gezien staat 'Emmaus' er niet beter voor dan vorig jaar. ZOETERWOUDE - De Klaverhal in Zoeterwoude gaat - financieel gezien - een paar moeilijke jaren te gemoet. De platen die als be schermlaag aan de buitenkant van het complex zijn aangebracht, moeten worden vervangen; de vloer heeft een opknapbeurt nodig; de hal moet worden geschilderd en de nooduitgang moet op last van de brandweer worden vergroot. De kosten zullen de 100.000 gulden ruim overschrijden. Het vervangen van de platen aan de buitenkant van de hal is noodza kelijk, omdat de kwaliteit ervan te wensen overlaat. De leverancier heeft aangeboden om zestig pro cent van de kosten voor zijn reke ning te nemen; de aannemer die ze heeft aangebracht wil geen bijdra ge aan de schadepost leveren. Der halve moet het bestuur van De Kla verhal zelt een bedrag van 35.000 gulden op tafel leggen. Een kostbaar karwei is ook het opknappen van de sportvloer: 40.000 gulden. WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute heeft gisteren in zijn raadhuis het eerste exemplaar gekregen van een vernieuwde Inside Information', een Engelstalig boek voor buitenlanders in Nederland. Het boekje, dat zijn vijfde druk beleeft, is geschreven door de Wassenaarse Carolyn Geldermans-Curtus (links op de foto). Het werkje telt ruim 200 pagina's en behandelt verschillen in gewoontes en etiquette, het verhuizen naar Nederland, bankieren, het vinden van scholen, openbaar vervoer, verzekeringeii en andere onderwerpen. Sinds 1979, toen de eerste druk verscheen, zijn 14.000 exemplaren verkocht van 'Inside Information'. Het boek lijkt dan ook in een behoefte te voorzien. De schrijfster begon enkele jaren geleden het bureau Relocation Service, samen met compagnon Helen Rietveld. Dit bureau houdt zich onder andere bezig met het begeleiden en voorlich ten van buitenlanders die zich in Nederland vestigen. (foto Holvast) Nog altijd bezet het Zoeterwoudse bejaardenhuis de 'eerste reserve- plaats'. "Maar", zegt directeur De Jong, "door de goede contacten zou men kunnen rekenen op bijna honderd procent. Alleen die be langrijke laatste tiende procent is nog onzeker. Ik ben optimistisch gestemd". Als de verbouwing doorgaat dan betekent dit dat het voormalige zusterhuis en de hoogbouw wor den gesloopt. De bewoners hoeven niet elders te worden onderge bracht. De kamers van de bejaar den worden een stuk groter. Het aantal van tachtig zal daardoor te ruglopen tot 55. Volgens De Jong is dit een noodzaak, omdat toekom stige bewoners veel meer een be roep op de verzorgende functie zul len doen. De kamers zullen dan worden bewoond door mensen die echt hulpbehoevend zijn. met de voorzieningen die nodig zijn. Als eerste staan nieuwe schoolbanken op het lijstje", ver telt Timmermann. "Maar we moe ten nog helemaal bekijken waar we in de toekomst aan gaan werken". Het project wordt van de grond getild met mensen en materiaal uit het land zelf. Ook de leermiddelen (potloden, krijtj'es, schriftjes) die Timmermann meenam bij zijn be zoek, werden daar gekocht. Deels uit praktische overwegingen (las tig om zoveel bagage mee te ne men), en deels uit ideële overwe gingen (geld blijft in het land). Al leen de 675 pennen waren van Ne derlandse origine; ze waren een ge schenk van de schoolkinderen uit Warmond. De droogte is, zoals in vele Afri kaanse landen, ook in Burkina Fa so de oorzaak van de armoede in het land. Het noorden van het land ligt in de Sahel, maar het zuiden is niet veel vruchtbaarder. Omdat het land niet aan de zee grenst, is de be volking voor haar levensonder houd aangewezen op veeteelt en landbouw. Van de bevolking woont 90 procent op het platteland. "Er is een enorm vrouwenover schot op het platteland", vertelt Timmermann. "De mannen zijn veelal naar de stad getrokken of naar het buitenland omdat daar meer werk te vinden is". Godsdiensten Drie godsdiensten (katholicis me, moslim, animisme) bestaan in harmonie naast elkaar. In Dé dougou leeft het animisme, de mensen zijn ook erg bijgelovig. "Er is op het schoolterrein een 'heilig bosje' waar geen mens in de buurt komt. Daar zitten de geesten, en die moet je met rust laten", vertelt Timmermann. "Ze geloven daar heel sterk in, maar ze kunnen er ook wel om lachen". Het land draait om de vrouwen. Zij bewerken het land, en zorgen daarnaast voor de 'huishouding'. Tijdens het eten bedienen de vrou wen maar ze eten niet mee. Niet uit ondergeschiktheid maar omdat ze om acht uur gaan slapen (op een matje een paar meter van de 'tafel' vandaan). De zon komt om half vier op en dan begint de dag weer. Eén keer, tijdens een feest, werd geza menlijk gegeten. Iedereen at met de hand uit één pot, er werden alle maal dansen gedemonstreerd en veel gepraat. "Vrouwen werken zich kapot en hebben ook nog eens gemiddeld tien kinderen", zegt de Warmon der. "Ze zien er dan ook op hun dertigste al oud uit". Vrouwen zijn in de meeste dorpen sterk georga niseerd omdat ze door die samen werking meer winst kunnen ma ken en meer kunnen investeren in een verbetering van de landbouw. "Er is wel een tendens ten aanzien van vrouwen gaande in het land", zegt Timmermann. "In de regering is nu een aantal vrouwen opgeno men, en dat sijpelt langzaam door in de organisatiestructuur van het land. Toen de school in Dédougou geopend werd, was de hoogste gast De Kommissie Ontwikkelings samenwerking Warmond wordt binnenkort een stichting. De acties gaan op dezelfde manier door. Elk jaar is er een collecte en een presta tieloop. Warmond subsidieert en het ministerie heeft voor het nieuwste project 21.000 gulden subsidie toegekend. "Door de reis is de situatie daar nog concreter ge worden. Ik kan iedereen hier nu la ten zien wat er met het geld van de acties gebeurt. Dat is heel zinnig", aldus Timmermann. i Zoeterwoude wordt van hooi ontdaan door de voorzitter van de plaatselijke WARMOND - Warmond loopt zich vrijdag voor de zesde keer warm voor Burkina Faso. De commissie ontwikkelingssa menwerking die deze presta tieloop heeft georganiseerd, meldt dat er gekozen kan wor den uit drie, vijf of twaalf kilo meter. De kortste loop bestaat uit een rondje Koudenhoorn. De vijf kilometer uit twee rondjes Koudenhoorn. En de tien kilo meter uit een rondje Kouden hoorn plus "een rondje Sik- kens". De route heeft als begin- én eindpunt het pleintje met de pomp in de Dorpsstraat. 'De Billentoeters' dienen daar sfeer te scheppen. Fi nishen kan tot 21.00 uur. De be kende Warmondse zeilmaker Cor Vreeken lost om 19.00 uur het startschot, inschrijven kan vanaf 18.00 uur op het pleintje. Voor meer informatie kan men terecht bij Ben Christen (01711-10074 of Gert Jan Fase (01711-11436). De prestatieloop wordt door elf sponsors ge steund. H. Timmermann in Burkina Faso: nen maken". "Mensen bleven lachen en plan- (eigen foto)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14