TAD LEIDEN Innen lesgelden kostte Leiden ongeveer 2 ton 'Garage Aalmarkt gepasseerd station' LEIDSCH DAGBLAD Schoolbesturen sturen rekening naar het rijk Tour de Frats Rijnsburger zwaar gewond bij ongeval Europaweg Latijnse School verhuurd aan Merenrius V akpers bv Geld voor projecten langdurig werklozen Bouwrijp maken van Roomburg 25 miljoen Kinderen die slecht lezen hadden moeite met verkeersexamen Met slok op tegen auto s WOENSDAG 8 JUNI 1988 LEIDEN - Het innen van lesgelden van leerlingen op scholen voor het voortgezet onderwijs in Leiden heeft de schoolbesturen naar schatting een bedrag van twee ton extra gekost. Het bedrag van 7,50 dat het ministerie per leerling ver strekt voor het innen van de lesgel den, weegt niet op tegen de werke lijke kosten. De schoolbesturen overwegen de kosten te verhalen op het ministerie van onderwijs. De schoolbesturen werden vorig jaar door het rijk plotseling opgeza deld met het innen van de 1000 gul den lesgeld voor leerlingen van 16 jaar en ouder, die onderwijs volgen op scholen voor het voortgezet on derwijs. In Leiden ging het in het totaal om twintig scholen waar ex- LEIDEN De 53e editie van de 'Tour de Frats'-jeugdronde start op 25 juli vanuit Leiden. De directeur van Leidse sportzaken, J. Duives- teijn, lost die dag het startschot voor de ronde. Een dag eerder ko men de deelnemers bijeen in de 3 Octoberhal om kennis te maken. tra kosten werden gemaakt voor de administratie en het inzetten van extra personeel. Als ouders het lesgeld niet vol doen wordt via beslaglegging door de rechtbank betaling afgedwon gen. Leerlingen voor wie geen les geld is betaald worden niet van school verwijderd. De redenering daarachter is dat niet zij, maar de ouders aan de betalingsverplich ting moeten voldoen. De gemeente Leiden ging voor ongeveer 40.000 gulden het schip in. Het betrof vier scholen, ofwel zo'n 900 leerlingen: Rembrandt Scholengemeenschap, Stedelijk Gymnasium, Louise de Coligny Scholengemeenschap en de Be- drijfs-Technische School. Aanvan kelijk leek het er op dat veel ouders niet (tijdig) wensten te betalen en dat een aantal leerlingen van school zou worden verwijderd. De soep was evenwel niet zo heet als ze werd opgediend: slechts in vier ge vallen is een deurwaarder gestuurd om het lesgeld te innen, terwijl voor acht leerlingen een betalings regeling is getroffen. De Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs heeft reeds i schadeclaim van 22.000 gulden ders hoeven in te zetten. "Met de nodige clementie kon alles worden geregeld", aldus adjunct-admini strateur Zoet. Hij verwacht overi gens dat de schadeclaim bij het mi nisterie geen enkele kans maakt. Volgens een woordvoerder van de Stichting katholiek Onderwijs is nog niet duidelijk hoe hoog de extra kosten voor dit schoolbe stuur zijn opgelopen. Op de twee scholen van de stichting deden zich vijf probleemgevallen voor die inmiddels alle via betalingsregelin gen zijn opgelost. De gemeente Den Haag heeft het ministerie een gepeperde rekening van 130.000 gulden gepresenteerd. Dat zijn de extra kosten die zijn ge maakt voor het innen van school geld. "Indien het rijk die rekening betaalt, dan zal ook Leiden een re kening sturen voor de extra kos ten. Want Leiden heeft hetzelfde probleem, zij het op kleinere schaal", aldus P. Peters van de af deling Onderwijs. LEIDEN - De bewoners van de Aquamarijnstraat hebben een flinke zandbak voor de deur. Het is overigens de vraag of ze daarmee erg blij zijn. In verbaitd met de verdubbeling van de spoorlijn Leiden-Den Haag wordt ter hoogte van die straat gewerkt aan verbreding van het dijklichaam. Velen hebben zich tegen die plannen verzet omdat volgens hen onvoldoende bekend is over de geluidoverlast na verdubbeling van het spoor, (foto Wim Dijkman) De Tour de Frats is de oudste bij het ministerie neergelegd a jeugdronde voor kinderen tot en met 14 jaar. Net als in de Tour de France wordt gestreden om een gele trui. Bij de jeugdronde kan die worden verdiend door zoveel mo gelijk punten te vergaren. Die pun ten kunnen bijeen worden ge sprokkeld door een grasbaanrace of een tijdritje te winnen, maar ook door de meegebrachte spullen netjes te houden. De deelnemers worden verge zeld van verkeersbegeleiders, monteurs, motorbegeleiders en een tourarts. Op drukke verkeers punten zal de polite assistentie ver lenen. Na de start in Leiden komen de deelnemers onder meer in Raalte, Emmen en Assen. De finish is op 3 augustus in Culemborg. De kosten voor deelname bedragen 160 gul den. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij familie Lindenhoff, Zeemanlaan 5 in Leiden en bij J. Vervoorn, Van Hoogendorpstraat Leiden. de extra kosten die op vier scholen werden gemaakt. Overigens heeft deze vereniging geen ^deurwaar- LEIDEN - Een 47-jarige Rijnsbur ger is vannacht zwaar gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de Europaweg. De man raakte door onbekende reden de macht over het stuur kwijt en botste boven op een boom. Volgens de politie staat vast dat de man niet heeft gedron ken. De Rijnsburger is met inwen dig letsel, een gebroken onderarm en hoofdletsel overgebracht naar het Diaconessenhuis. WD heeft geen zin op kwestie terug te komen: LEIDEN - Het bestuur van de WD acht een parkeergarage aan de Aalmarkt een gepasseerd sta tion. Weliswaar meent het bestuur dat de locatie Aalmarkt de meest geschikte plaats is voor een nieuwe garage in de binnenstad, maar nu de gemeenteraad enkele weken ge leden hierover negatief heeft be schikt, heeft het geen zin hierop te rug te komen, vindt het WD-be- stuur. "Wij betreuren de beslissing, maar het zou bestuurlijk heel erg gek zijn wanneer de gemeenteraad deze terug zou draaien", aldus WD-voorzitter Mackay: "Een par keergarage aan de Aalmarkt is he laas een verkeken kans". De ge meenteraad moet over een aantal weken een definitief besluit nemen over de te onderzoeken locaties van een parkeergarage. Eerder sloot WD-fractievoorzitter Van der Nat niet uit dan opnieuw de Aalmarkt ter sprake te brengen. Het WD-bestuur is het niet eens met de drie plekken die B en W wél willen onderzoeken: het bom-ter- rein aan de Morssingel, de Beesten markt en de St. Aagtenstraat. De laatste twee locaties zijn volgens de WD redelijk, maar niet optimaal, terwijl het bom-terrein ongeschikt is omdat het te ver van de binnen stad ligt. Het WD-bestuur ziet meer mogelijkheden in bebouwing van het Pabo-terrein op de hoek van het Kort Rapenbrug en het Kort Galgewater. Volgens de WD moet de ge meente de mogelijkheden onder zoeken voor de bouw van een vijf de openbare parkeergarage bij het station. "Een garage daar heeft weinig betekenis voor de binnen stad", aldus Mackay, "Maar wan neer er gesproken wordt over be bouwing van het Stationsplein met woningen en kantoren dreigt daar toch een parkeerprobleem te ont staan. Bij de planvorming moet de bouw van een garage wordqn mee genomen". Met de locatie Stationsplein wordt gedoeld op het binnenter rein van de flats aan de Morssingel en Stationsplein. Op dit terrein zijn nu 160 parkeerplaatsen, door de bouw van een parkeerdek kan dit aantal aanzienlijk opgevoerd wor den. De plaats is ook volgens de ge meente niet interessant voor de binnenstad, hoewel in het verleden deze locatie wel werd geschikt be vonden om parkeerproblemen in de Stationsbuurt op te lossen. LEIDEN - Het uitgeversconcern Mercurius Vakpers bv vestigt zich in de Latijnse School aan de Lok horststraat. Een onderdeel van het bedrijf, dat thans de hoofdvesti ging heeft in Wormerveer, is mo menteel gevestigd aan de Pieters- Kunst en Genoegen De Warmonder J.M. van Leeu wen kon zijn geluk niet op toen hij in het blad van K&O las dat Steven Mayer samen met het Brabants Kamerorkest in de Leidse Stadsgehoorzaal een ex tra concert gaf. Hij is een groot bewonderaar van deze Ameri kaanse pianist en besloot daar om snel een kaartje te kopen voor de uitvoering, overtuigd als hij was dat hem een avondje groot muzikaal genot stond te wachten. Maar helaas, de dingen zijn zelden zo mooi als ze lijken. Er was namelijk wat aan de hand met het concert. Het was geen normale uitvoering, maar een die speciaal was georgani seerd ter gelegenheid van een congres - bezocht door burge meesters, wethouders en ambte naren - dat op dat moment in Lei den werd gehouden. Wat maakt dat nou uit, zou je denken. Prima volk, toch? Maar daar begon Van Leeuwen gedurende het concert toch iets anders over te denken. Toen het concert begon was er namelijk nog niemand van het congres, georganiseerd door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), aanwezig. Dat was ook nog niet zo erg, als-ze vervolgens ook maar waren weg gebleven. Maar nee hoor, het Brabants Kamerorkest en Mayer waren al een goed eind op dreef, en hup daar kwamen de eerste congresgangers. Ook dat zou nog niet zo erg zijn geweest, als die burgemeesters en wethouders nu maar muisstil naar hun plaatsen waren gegaan. "Maar", zo zegt Van Leeuwen, "ze maakten een enorm lawaai. Ze spraken luid met elkaar en ze zagen er zelfs niet tegen op om, met flink wat kabaal, naar hun plaatsen op de eerste rij te gaan, terwijl de piano-solo toen al aan de gang was. Heel onfatsoenlijk vond ik dat, zeg nou zelf'. Van Leeuwens ergernis nam nog toe toen kort na het eerste groepje een tweede club de zaal binnenkwam. Bijna even luid ruchtig als de eerste. "En daara kwam er nog een groepje, en nog een en nog een. Het ging maar door. Zelfs gedurende het twee de deel van het concert kwamen er nog mensen binnendruppe len. En ze bleven maar praten met elkaar en ritselen met boe ken en papieren". Kunst en Genoegen (2) "Ik vond het verschrikkelijk", meldt Van Leeuwen. "En niet al leen ik, ook een paar andere nor male bezoekers ergerden zich enorm. Een paar van hen, zo be greep ik later, waren bijna in staat om hun geld terug te vra gen". "Je zou toch verwachten dat die mensen van zo'n congres we ten hoe het hoort. Maar ik kreeg echt het idee dat sommigen voor het eerst van hun leven een con cert bijwoonden. Ze wandelden met boerenpoten door de porse leinkast. En een paar verkeerden volgens mij in een zekere mate van dronkenschap, gezien het la waai dat ze produceerden". "Overigens gingen niet alle mensen zo te keer", vertelt Van Leeuwen. "Maar het waren er toch te veel om van een inci dentje te kunnen spreken. Ge lukkig trok Mayer zich niet zo veel aan van al het lawaai. Maar het moet ook hem zijn opgeval len. Heel pijnlijk allemaal. En weet u wat ik nog het schrij nendst vind? Later las ik in de krant dat het congres als thema 'Kunst en Genoegen' had. Die mensen die in de zaal zaten, moe ten misschien wel beslissingen De Starterswinkel lijkt er een mooi selectiemiddel op na te houden. De beginnende ondernemer die knap genoeg is om haar naam te ontcijferen, kan bijna al niet meer mislukken. (foto Jan Holvast) Directeur Tjitte Weber van K &0 erkent dat er nogal wat VNG- gangers te laat binnenkwamen. "Maar ja, die mensen hadden een kaartje voor het concert. Dan kun je niet zeggen: het spijt me, u komt er niet meer in. Al kan ik me goed voorstellen dat het voor mensen heel hinderlijk was. Ze ker voor de mensen die achterin de zaal zaten". Van hinderlijk ge praat en dergelijke heeft Weber weinig gemerkt. "Dat viel wel mee, geloof ik. En dronken men sen? Nee, die heb ik niet gezien". Hein van Woerden, lid van de commissie die het congres heeft georganiseerd, zegt niets te we ten van storend gedrag tijdens het concert. "Maar ik moet erbij zeggen dat ik er zelf niet bij aan wezig ben geweest. En overigens ben ik ook niet persoonlijk ver antwoordelijk voor de gedragin gen van iedere congresganger. Klachten heb ik niet gehoord, nee. Maar als er vervelende din- gen zijn gebeurd, dan spijt mij dat. Of alle congresgangers wel precies wisten hoe laat het con cert begon? Jawel, het stond goed in het programmaboekje". Starterswinkel Een halfjaar is de Starterswinkel aan de Haarlemmerstraat nu open en over belangstelling heb ben de medewerkers niet te kla gen. Hans Snel, bedrijfsadviseur van de Planwinkel in Delft,.die de Starterswinkel onder zijn hoe de heeft, stelt dat er inmiddels al rond de 250 mensen zijn langsge- weest voor een gesprek. Niet alle klanten van de winkel zijn daar na driftig aan de slag gegaan met het opzetten van een eigen be drijf. Zo'n zestig tot zeventig mensen zijn teruggekomen voor nadere gesprekken en ongeveer tien mensen zijn bijna zover dat ze kunnen beginnen met hun ei gen bedrijfje. Want dat is de opzet van de Starterswinkel: mensen op weg helpen die een eigen onderne ming van de grond willen tillen. Of mensen die een ondeugdelijk plan hebben hiervoor, het idee uit hun hoofd praten. "Want dat is ook een taak van ons. Je kunt beginnende ondernemers na tuurlijk laten aanmodderen. Maar als het plan niet goed is, kun je ze maar beter snel duide lijk maken dat ze ermee moeten stoppen. Daarmee voorkom je veel ellende", stelt Snel. De Starterswinkel richt zich in belangrijke mate op vrouwen en mensen van buitenlandse af komst. Want die zijn in de onder nemerswereld nou niet echt oververtegenwoordigd. En ook op dat punt is de winkel tot dus ver in zijn opzet geslaagd. "Veer tig procent van de mensen die hier binnenkomen zijn vrouwen en tien tot vijftien procent is af komstig uit etnische groeperin gen. Dat vinden we prima resul taten". Tevredenheid alom dus bij de Starterswinkel, ook al hebben de inspanningen van de medewer kers nog niet direct geleid tot nieuwe bedrijven. "Maar dat komt nog. Voor het opzetten van een nieuwe onderneming staat ook minstens een halfjaar", weet Snel. "We zijn in elk geval blij dat mensen ons goed weten te vin den". Toch knap van ze, want jullie winkelnaam is volstrekt onlees baar. 'Vind je? Nou ja, misschien. Het is afgeleid van ons logo. We hebben er eigenlijk nooit klach ten over gehad'. WIM WEGMAN kerkhof. Het concern wil zich nu in zijn geheel in Leiden vestigen. De Schoolbegeleidingsdienst Rijnland huurt de Latijnse School, die door de Stichting Diogenes werd gerestaureerd, sinds 1983 van de gemeente. In verband met de te rugloop van financiële middelen moest de Schoolbegeleidings dienst omzien naar goedkopere huisvesting. Deze is gevonden in een pand aan de Lorentzkade. De gemeente heeft zowel in ver band met de financiële en histori sche belangen van de Latijnse School snel naar een nieuwe huur der gezocht. De vestiging van de Mercurius Vakpers in het histori sche pand wordt ook uit het oog punt van werkgelegenheid door het gemeentebestuur belangrijk gevonden. LEIDEN - De gemeenten Leiden, Hillegom, Lisse en Rijnsburg heb ben van de provincie een bedrag van zeven ton gekregen voor het opzetten van projecten voor lang durig werklozen in de bouw. Het geld komt uit het stimulerings fonds werkgelegenheid waarvoor de provincie geld van het rijk krijgt. Het project gaat dit jaar van start en duurt twee jaar, in het totaal zijn er 50 werklozen bij betrokken. De ge meente Leiden kreeg voorts een ton van de provincie voor het op richten van een leerlingbouw plaats voor volwassenen. LEIDEN - De gemeente gaat deze zomer beginnen met het bouwrijp maken van het bedrijventerrein Roomburg. Met de uit te voeren werkzaamheden is een bedrag ge moeid van ruim 25 miljoen gulden. Het gemeentebestuur verwacht eind dit jaar ook al te kunnen be ginnen met de uitgifte van de grond. In het bestemmingsplan Room burg is het gebied tussen de spoor lijn Leiden-Alphen en het wijkpark (de voormalige vuilstortplaats) en aan een gebied ten noorden van het wijkpark (grenzend aan de wijk- ontsluitingsweg) de bestemming bedrijfsterrein gegeven. Het eerst genoemde gebied wordt nu bouwrijp gemaakt en is vooral be doeld voor bedrijven die uit de stad verplaatst moeten worden en voor nog aan te trekken arbeidsintensie ve bedrijven. Onder het bouwrijp maken wordt verstaan de definitieve aan leg van de ontsluitingsweg (Willem van de Madeweg), het ophogen van het terrein, de aanleg van wegen, riolering met gemaal en perslei ding en de aanleg van een ruime groenstrook aan de kant van het Rijn-Schiekanaal en de Carolahoe- ve. De totale kosten worden door de gemeente geraamd op ruim 25 miljoen gulden. Volgens het gemeentebestuur bestaat al belangstelling voor vesti ging op het bedrijventerrein, zowel van de kant van Leidse bedrijven, die een betere vestigingsplaats zoe ken, als van bedrijven van elders. Verwacht wordt, gezien de gunsti ge ligging van het terrein, aan wa ter en met een (tijdelijke) verbin ding met rijksweg 4 (straks met de nieuwe rijksweg 11) dat de be- drijfsgronden snel van de hand gaan. De gemeente denkt het be drijvengebied zonder verliezen te kunnen exploiteren. LEIDEN - De indruk bestaat dat de vorm waarin het verkeersexamen voor basisscholen dit jaar is gege ven van invloed is geweest op de slechte resultaten in Leiden. Voor al leerlingen die moeite hebben met lezen zouden daarvan het slachtoffer zijn geworden. Het ac cent bij het examen ligt teveel op het goed kunnen lezen van teksten en te weinig op het verwerven van kennis over verkeersregels. Dat schrijven B en W in antwoord op vragen van het D66-raadslid J. Hoekema. Van de 1065 leerlingen van Leid se basisscholen, die opkwamen LEIDEN - De politie heeft van nacht een 33-jarige Leidenaar aan gehouden die onder invloed achter het stuur zat. In de Marnixstraat was de man de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een geparkeerde auto aangereden. Bei de voertuigen liepen schade op. De Leidenaar werd aangehouden en ter ontnuchtering ingesloten. Het is, volgens een politiewoordvoer der, niet de eerste keer dat hij met een borrel op achter het stuur zat. Zijn auto is daarom in beslag geno men en het rijbewijs ingevorderd. voor het schriftelijk examen, zak ten er 200 (19 procent). Voor het praktijkexamen zakten er vervol gens nog eens ongeveer 40. De woordvoerder van de Leidse poli tie sprak van een bedroevend re sultaat. Volgens burgemeester en wet houders is het moeilijk precies een oorzaak aan te wijzen voor de slechtere resultaten. Zij erkennen dat op een paar scholen het resul taat bedroevend slecht was, waar door het gemiddeld resultaat nega tief werd beïnvloed. Het gaat hen echter te ver die kwalificatie voor alle scholen te laten gelden. Een aantal hoofden van scholen is het, aldus het college, opgevallen dat ook buitenlandse kinderen pro blemen hadden met de wijze van vragen stellen in de schriftelijke toets. B en W zullen de afdeling Veilig Verkeer, afdeling Leiden, vragen commentaar te leveren op het theoretisch examen 'zodat meer de nadruk komt te liggen op de kennis van verkeersregels in plaats van het kunnen lezen van teksten'. De openbare scholen (14 procent gezakt) brengen het er gemiddeld overigens beter af dan de bijzonde re scholen (19 procent gezakt). B en W willen geen algemene maatrege len nemen, omdat de resultaten in het openbaar onderwijs 'zeker niet slecht zijn'. Over het bijzonder on derwijs heeft het gemeentebestuur geen zeggenschap. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13