dele naar Iimburg Bereden politie luistert paardendagen op Palestijnse leiders smeken om steun I clciiC u clupliol t0H SESHrSH Melodrama rond Miss Holland nadert climax Plastic kist maakt van grafmiming probleem WOENSDAG 8 JUNI 1988 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE PAGINA 11 ALMELO (ANP) - De 21-jarige man uit Enschede die op zondag 29 mei FC Groningen-speler Foe- ke Booy velde met een 'karate trap' tegen zijn hoofd is veroor deeld tot drie weken voorwaar delijke gevangenisstraf, een boe te van duizend gulden of twintig dagen en een uitsluiting van tien competitiewedstrijden van FC Twente. Politierechter mr. Inden van de rechtbank in Almelo heeft dat gisteren uitgesproken. Officier van justitie mr. Lunenborg had zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf, honderd uur dienstverlening en een uitslui ting voor tien wedstrijden geëist. De jongeman rende na afloop van de weustrijd FC Twente - FC Groningen voor de nacompetitie in de eredivisie het veld op. Bij de middencirkel gaf hij Booy een Trap tegen hoofd Booy: drie weken voorwaardelij k trap in het gezicht. Het gebeurde onder de ogen van scheidsrech ter Keizer uit Volendam, die de dader nog aan zijn jasje vast greep, maar deze wist zich los te rukken en rende het stadion uit. De televisie had de beelden vast gelegd en deze werden diezelfde avond enkele keren uitgezon den. Gisteren nam de politie rechter er in de rechtszaal nog eens kennis van. De dader heeft zich twee da gen na de wedstrijd zelfbij de po litie gemeld. Hij heeft vier dagen in voorarrest gezeten. De officier omschreef hem als een "nette vent met werk, die nooit iets met justitie heeft gehad en niet als voetbalvandaal staat geregi streerd". Hij was van mening dat de ruime publiciteit die het ge beuren heeft gehad geen rol mag spelen bij het opleggen van de straf. De politierechter deelde deze mening blijkens zijn opmer king dat indien de trap niet op het voetbalveld maar in de En- schedese binnenstad was uitge deeld het ook met een flinke geldboete was afgedaan. De dader verklaarde dat hij in middels telefonisch excuses aan Booy heeft aangeboden. Blij kens medische verklaringen heeft de voetballer van de trap al leen een blauwe plek aan de kaak overgehouden. willen alleen de nummer 1 van Ne derland. Kortom, Angelique Cre- mers dwarsliggen kost me inmid dels tonnen. En eerlijk gezegd ben ik het spuugzat". Haar dan maar de titel ontne men, vindt Verlinden (nog) te hoog gegrepen. "Dan heb je weer nega tieve publiciteit. En daar heb ik al genoeg last van". Frans Verlinden en Angelique Cremers liggen met elkaar over hoop sinds de Schinveldse schone eind vorig jaar weigerde deel te ne men aan de Miss Universe-verkie- zing op Taiwan. "Eerdere beloften zoals gesponsorde kleding en een ticket voor mijn verloofde werden ineens niet nagekomen door Ver linden. Bovendien laat ik me niet weer wekenlang opsluiten in een hotel", verduidelijkte Miss Hol land onlangs in een interview, er aan toevoegend dat de onbetaalde rekeningen en declaraties zich op stapelden bij Verlinden. Ook het muilkorven volgens haar contract met Verlinden mag zij op straffe van geldboetes geen uitlatingen doen die schadelijk uit pakken voor het Nationaal Comité Miss Holland (Verlinden) viel verkeerd bij de eigenzinnige kap ster. Voeg daarbij snerende opmer kingen van Verlinden in het open baar over de 'van heimwee naar Limburg en/of haar verloofde weg kwijnende Miss Holland' en de rel was geboren. Vooral over Cremers verwijten van opsluiting en betutteling kan Verlinden zich danig opwinden. "Organisaties in het buitenland die Miss-verkiezingen houden, hante ren nu eenmaal strakke regels. Ver geet niet dat er zich in het verleden, toen het regime nog niet zo streng was, excessen hebben voorgedaan Gelukszoekers die jacht maken op deze mooie meisjes en ze het hoofd zodanig op hol maken, dat ze niet eens aan de verkiezingen deelne men. Maar ja. Angelique is een su per-eigenwijs kind, dat van mij ver wacht dat ik eventjes die buiten landse organisaties tot een soepe ler regime kan dwingen Over de ticket voor Anqelique s. inmiddels ex-verloofde, bast Ver linden: "Toch ridicuul dat ik hem niet alleen een ticket moest bezor gen, maar ook drie weken lang in Taiwan op mijn kosten in een hotel van 380 dollar per overnachting moest laten logeren". Miss Holland blijft volhouden dat er een kast vol beloften zijn gedaan door Verlin den en zijn staf, die ineens van tafel zijn geveegd. Over de komende Miss Holland verkiezingen zegt Verlinden: „Het zal duidelijk zijn, dat het karakter en de betrouwbaarheid van de fina listen 'vooraf zal worden onder zocht". Bij Arabische staatshoofden ALGIERS (AP) - De ondergrondse leiders van de Palestijnse opstand in door Israël bezet gebied hebben gisteren een beroep gedaan op de Arabische wereld om meer steun. Zij vroegen Arabische landen hun grenzen te openen voor Palestijnse strijders om aanvallen op Israël te kunnen uitvoeren. De oproep stond in een verkla ring die werd verspreid door de Pa lestijnse nieuwsdienst Wafa en was gericht aan de Arabische staats hoofden die in Algiers bijeenko men voor een topconferentie over de opstand in de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. De Palestijnse 'intifadeh' (op stand) „smeekt de Arabische staatshoofden de Palestijnen die in de Arabische landen wonen toe stemming te geven deel te nemen aan de strijd tegen de zionistische vijand," aldus Wafa. De oproep is vooral gericht aan Libanon, Jorda nië en Syrië, die aan Israël grenzen. Uit angst voor Israëlische repre sailles hebben die landen maatre gelen getroffen om te voorkomen dat Palestijnse guerrillastrijders Is raël binnendringen. Het vierde Arabische buurland van Israël, Egypte, is niet vertegen woordigd op de top. Het land werd in 1979, na het tekenen van de ak koorden van Camp David, uit de Arabische Liga gestoten. Hoewel Cairo intussen bij de meeste lan den weer in de gratie is wordt een besluit om het Egyptische lidmaat schap van de Liga te herstellen door Libië en Syrië gedwars boomd. De Palestijnse ondergrondse vroeg de Arabische landen meer steun te geven aan de opstand in de bezette gebieden. Die steun is het hoofdonderwerp van de met spoed belegde driedaagse topconferentie van de 21 landen van de Arabische Liga die gisteravond begon met een openingsrede van de Algerijn se president Chadli Benjedid. De anonieme leiders van de in tifadeh vinden dat de Arabische landen onvoldoende steun hebben gegeven aan hun strijd tegen Israël. „Het vermogen van de Arabische natie is voldoende om de bezetten de vijand te ontmoedigen, als slechts een deel van haar capacitei ten zou worden gemobiliseerd om de Palestijnse strijd te steunen," al dus de Palestijnse verklaring. Alle ogen bij de top zijn nu gericht op koning Fahd, de leider van het rijk ste Arabische land. Van hem zal het afhangen of de Saudische steun aan de 2 miljoen Palestijnen in be zet gebied wordt verhoogd. „Als ideaal zien wij de intifadeh worden tot een campagne van bur gerlijke ongehoorzaamheid in de stijl van Gandhi," aldus een hoge PLO-man. „Maar dat houdt zo'n 20 miljoen gulden per dag in om der ving van inkomsten op te vangen en de mensen te voeden." In de verklaring wordt ook een eensgezinde Arabische opstelling gevraagd om „verdachte vredes plannen". zoals dat van de Ameri kaanse minister Shultz. van tafel te vegen. Volgens PLO-woordvoer- der Abu Sharif is het plan-Shultz „doodgeboren". Een Internationa le vredesconferentie met de vol waardige deelname van de PLO is de sleutel voor een duurzame en rechtvaardige vrede in het Midden- Oosten, aldus de verklaring. Syriërs slaags met Hezbollah in zuid-Bayrut BAYRUT (AP) - Syrische troepen in zuid-Bayrut zijn gisteren slaags geraakt met leden van de pro- Iraanse Hezbollah-militie, nadat in de buurt van een controlepost van de Syriërs een autobom was ont ploft. Volgens de Libanese politie kwamen bij de bomaanslag en het daaropvolgende vuurgevecht ten minste 6 mensen om het leven en raakten 40 gewond. Bij de ontploffing van 15 kilo ex plosieven in een auto in de wijk Ou- zai vielen 4 doden en 39 gewonden. De bom ontplofte op ongeveer 100 meter afstand van een kantoor van de Hezbollah. Een auto vol met He- zbollah-strijders stoof naar de plaats van de explosie, maar stuitte op een cordon van Syrische solda ten en Libanese politiemensen. Zij lieten de wagen stoppen en wilden dat de inzittenden uitstapten. Toen die weigerden, probeerden de Sy riërs en de Libanese politiemensen hen te dwingen. Er volgde een vuurgevecht, dat aan twee leden van de Hezbollah het leven kostte en waarbij een voorbijganger ge wond raakte, aldus een woordvoer der van de politie. De bomaanslag van gisteren kwam acht dagen na dat een autobom in de christelijke wijk Rmaeil in oost-Bayrut 20 do den en 78 gewonden kostte. Spectaculair optreden Canadese mounties in Den Haag DEN HAAG - "Een wolkje melk graag". Een beetje 'Lucky Luck le zer' zal bij deze kreet onmiddelijk een lichtje opgaan en een Canadese politieman te paard voor ogen krij gen. De beschaafde speurneus die zich aan de zijde van de stripheld absoluut nergens over wenst op te winden. door Herman Deijen Diezelfde speurneus zal met 31 collega's tijdens de Haagse Paar dendagen op 11 en 12 juni een aan tal optredens verzorgen. Dan zal namelijk de wereldberoemde Royal Canadian Mounted Police in Den Haag verschijnen. Dit Canadese politiekorps, dat in het uitgestrekte en dunbevolkte Canada een belangrijke taak heeft, kent een rijke, maar vooral roman tische geschiedenis. In 1873 opge richt als kleine bereden groep werd het onder de naam 'North West Mounted Rifles' ingezet om enige orde te scheppen in de chaos en wetteloosheid in Noord-West Ca nada. In dat' zelfde jaar vond ook de eerste grote operatie van de Moun ties plaats. Zo'n 300 ruiters, bewa pend met geweren, ondernamen een tocht van enkele jaren dwars door Canada, van Manitoba naar het rotsgebergte. Hun opdracht was het om de verbinding tussen Oost en West tot stand te brengen, de oorlogszuchtige indianen te be daren en de activiteiten van talrijke handelaars in vuurwater lam te leg gen. De groep had succes en het korps groeide uit tot een politie macht met een traditie; 'the moun- tie always gets his man'. Het woord rifles werd al snel veranderd in po lice. De eerste leden van het korps werden uit Oost-Canada gerecru- teerd. De North West Mounted Po lice werd een van de meest gedici- plineerde politiekorpsen ter we reld. Haar belangrijkste taak was het handhaven van de wetten en de openbare orde. In 1904 kreeg het korps het predikaat 'royal' en in 1920 werd het werkgebied uitge breid tot heel Canada. De Royal Ca nadian Mounted Police was onder tussen uitgebreid tot ruim 1.300 De Mounties hebben altijd een aureool om zich heen gehad van ro mantiek, staalharde kerels en suc cesvolle jachten op misdadigers. Met hun grijze padvindershoeden, scharlaken tuniek, donkerblauwe rijbroeken met gouden bies, bruine rijlaarzen en hun lansen met rood witte vaantjes is de RCMP een in drukwekkend kleurrijke groep. Canadese jongeren staan tegen woordig in de rij om bij dit korps te dienen. Niet iedereen komt in aanmer king voor dit elitekorps. Kandida ten moeten in de eerste plaats Ca nadees zijn en ouder dan 18 jaar. Verder wordt er geeist dat zij licha melijk fit zijn (elke Mountie ziet er uit als een body builder), auto kun nen rijden en Engels of Frans kun nen lezen, spreken en schrijven. Een universitaire opleiding geniet tegenwoordig zelfs de voorkeur. Van kust tot kust bedraagt de grootste afstand in Canada 4000 mijl. Voor een snel en effectief ver voer heeft de RCMP haar toevlucht genomen tot vliegtuigen. Met een luchtvloot van 9 vliegtuigen, is ze tot in alle delen van Canada paraat in de strijd tegen de misdaad. Naast de luchtvloot beschikt de Mounted Police tevens over een vloot van 40 zeewaardige schepen. Voor de surveillance op de kleine meren worden kleine snelle motor boten gebruikt. De romantiek is niet helemaal verdwenen. De Mounties patrouil leren nog regelmatig op de poolcir kel. Ondanks de mechanisering van het korps wordt nog gewoon gebruik gemaakt van sledehonden. De ruim 200 sledehonden leggen jaarlijks duizenden mijlen met hun begeleiders. Het werk in de pool streken vergt een hoop van de jon ge Mounties. Zij moeten met mo torboten, kano's, honden en sleeën om kunnen gaan en in staat zijn om zelf hun sneeuwhutten te bouwen. De 250 paarden van de RCMP staan in de hoofdstad Ottawa. Zij houden de naam Mounted Police in ere tijdens officiële gelegenhe den en promotionele activiteiten. De 'Musical Ride' neemt daarbij een belangrijke plaats in. Dit is een soort cavalerie carrousel met 32- ruiters, van wie op dit moment twee meisjes. De 'Ride', die over de hele wereld wordt opgevoerd, werd in 1877 ingesteld om de Mounties tot all round ruiters te maken, die onder de moeilijkste omstandigheden hun paard de baas kunnen blijven. De deelnemers van deze ruiter- dans trainen zeven maanden lang, vier uur per dag, om één te worden met hun paarden en om de ver schillende figuren zoals een wiel, doolhof, ster en shanghai-kruis feilloos uit te kunnen voeren. Een goede beheersing is hierbij onont beerlijk. De paarden scheren soms in viertallen langs elkaar heen en één verkeerde beweging kan grote gevolgen hebben. De scharlakenrode ruiters zijn niet altijd even positief in het nieuws geweest. Begin jaren ze ventig regende het onthullingen over illegale middelen waarmee de RCMP de wet probeerde te hand haven. Inbraken, chantage, afluis terpraktijken en het illegaal ope nen van poststukken. Heel Canada was in opschudding. De Mounties stonden plotseling in een kwaad daglicht. Hun populariteit was zo groot dat de Canadezen het maar moeilijk konden geloven. Een onderzoekscommissie werd ingesteld en tot op het hoogste ni veau werden politici ondervraagd. Ook de toenmalige premier Tru- deau moest zich verantwoorden. Hij vond echter dat de politie de wet af en toe moet kunnen overtre den om misdaden te voorkomen, danwel de daders te grijpen. "De politie rijdt ook weieens veel te hard om een bankovervaller te ach terhalen". Duidelijk werd dat de regering zijn greep op het 22.000- koppige korps was kwijtgeraakt. Gevolg van het onderzoek was dat de Mounties een aantal taken werd afgenomen. Een nieuw in te stellen dienst, bestaande uit burgers, werd voortaan met de binnenlandse vei ligheidszaken belast. Ondanks deze misstap hebben de Mounties nauwelijks iets van hun populariteit bij het publiek verloren. In en buiten Canada gaat het korps ook gewoon door met het opvoeren van de Musicle Ride. Tij dens de Haagse Paardendagen zal de RCMP vier optredens verzor gen. Op 11 juni om 13.00 en 21.40 uur en 12 juni om 14.20 en 21.40 uur. De Mounties hebben altijd een aureool om zich heen gehad van roman tiek en staalharde vasthoudendheid. Begin jaren zeventig verloor het eli tekorps iets van zijn glans na onthullingen over illegale middelen waar mee de scharlakenrode ruiters de wet zouden handhaven. ifoto gpd» DEN HAAG (ANP) - Het is twijfel achtig of het wetsontwerp op de lijkbezorging komende week dins dag een meerderheid zal halen in de Eerste Kamer. Minister Van Dijk (binnenlandse zake_n) en zijn collega Korthals Altes" (justitie) wisten gisteren in een debat van kwart voor elf in de ochtend tot vier uur 's middags alleen de fractie van de WD te overtuigen. De CDA-fractie is verdeeld, PvdA, D66 en de kleine christelijke fracties zijn tegen de wet. Hoofd punt van kritiek is de verlenging van de ruimingstermijn van (alge mene) graven van tien tot twintig PTT schoot tekort met voorlichting over telefoontarief DEN HAAG (GPD) - De PTT heeft bij de invoering van de nieu we tarieven voor lokale telefoonge sprekken verzuimd om de consu ment hierover tijdig in te lichten. Dat heeft de Nationale Ombuds man gisteren verklaard na een klacht van de Consumentenbond. Tot 2 januari 1987 golden voor lo kale telefoongesprekken een vast tarief van 15 cent per gesprek, on geacht de duur. Sindsdien is het ta rief 15 cent per vijf minuten (maan dag tot en met vrijdag tussen 8 en 18 uur) of per tien minuten (overige uren en in het weekeinde). De Consumentenbond kreeg in de eerste maanden van vorig jaar veel brieven met de klacht dat de tariefperioden in werkelijkheid korter was dan vijf en tien minu ten. Wie met digitale tijdappara- tuur de gesprekskosten in de hand wilden houden, kwam daardoor vaak bedrogen uit. De PTT kwam pas achteraf - veel te laat, volgens de ombudsman, met een verklaring. Inmiddels zijn de telefooncentrales per 1 januari van dit jaar aangepast zodat de ta riefperiodes overeenkomen met de beloofde 5 en 10 minuten verlopen. 1* I AMSTERDAM, SCHINVELD - Groen licht voor nieuwe computers naleTeenTni/m^rMoe'tan het maandenlang koeioneren door haar 'baas' Frans Verlinden uit r 1 1 Amsterdam overweegt Angelique f 1 1 BI B Cremers en Nederlands mooiste van 'enkele tonnen' nu de Lim- DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer stemt in met de overheveling van een deel van het werk van de luchtverkeersbeveiliging van Schiphol naar het Eurocontrol Centrum in Beek. Alle vliegtuigen die hoger dan acht kilometer vliegen zullen vanuit Beek worden be geleid. De Tweede Kamer heeft tegelijk het licht op groen gezet voor een investeringspro gramma van 32 miljoen in computers voor de luchtbeveiliging op Schiphol. door Hans Toonen Er wordt al jarenlang gekissebist over wie de beveiliging van het luchtverkeer boven Nederland voor zijn rekening moet nemen. De Tweede Kamer vindt dat het vanuit Beek moet gebeuren, waar ook een groot deel van de Duitse en Belgi sche verkeerscontrole is onderge bracht. In hun regeerakkoord spra ken CDA en WD af alle taken naar Beek over te hevelen. De luchtverkeersleiders op Schiphol geven de voorkeur aan handhaving van de bestaande situ atie, waarin zij al het veilig verkeer begeleiden onder de tien kilome ter. De luchtverkeersleiders uit Beek willen de grens trekken op zes kilometer hoogte. In een brief aan de Kamer deelde minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) eind mei mee, alle vluchten boven de 8 kilometer in het vervolg via Beek te laten lopen. Het gaat daarbij om circa 30 pro cent van alle vluchten boven Ner derland. De overheveling kan tech nisch in twee a driejaar worden ge realiseerd. De Tweede Kamer zette in ruil daarvoor het licht voor de in vesteringen op Schiphol, die eer der werden geblokkeerd vanwege het meningsverschil, op groen. CDA, VVD en PvdA zeiden de stap van de minister te beschou wen als een aanzet voor totale over heveling van alle taken op het ge bied van de luchtverkeersbeveili ging. Wanneer Duitsland en België meer taken aan Eurocontrol over dragen, moet Nederland dat ook doen, aldus het CDA. De overdracht leidt tot een uit breiding van het aantal arbeids plaatsen voor verkeersleiders in Beek van 23 naar 36. In Schiphol neemt het aantal banen af van 68 naar 65. Maar beide verkeerstorens kampen nu al met een perso neelstekort van in totaal 23 men sen. Het wegwerken van die tekor- i vijf jaa ü'gen, aldus burgse niet alleen haar verplichtin gen als Miss Holland niet nakomt. Maar ook omdat zij een boekje open heeft gedaan over misstan den in dit wereldje van schone schijn en harde contracten. Zeker nu de Miss Holland-ver kiezing 1988 ras nadert (27 augus tus) voelt Frans Verlinden, organi sator en licentiehouder van deze show, de financiële pijn van het ge donder met de huidige titelhoud- ster. "Sponsors trekken eerdere toezeggingen in. Buitenlandse or ganisaties van miss-verkiezingen jaar. In de praktijk worden graven op algemene begraafplaatsen pas na 17, 18 of 19 jaar geruimd, zodat er zich geen grote verandering zal voordoen, zo voorspelde minister Van Dijk van binnenlandse zaken. De minister acht verlenging van de termijn nodig met het oog op lij ken die na tien jaar nog niet zijn verteerd. Dat is een gevolg van toe passing van kunststof in lijkkisten, een praktijk waaraan de minister bij wet een einde wil maken. De nieuwe wet vervangt een "hope loos verouderde wet" uit de vorige eeuw en biedt bovendien gelegen heid tot het begraven zonder kist (moslems) en het bewaren van de asbus thuis (bhoeddisten). Verder worden de laatste discriminerende bepalingen bij crematie uit de weg geruimd. De Senaat bleek het in meerder heid niet met de verlenging van de ruimingstermijn eens. Daarbij speelden zowel het toenemende ruimtebeslag op begraafplaatsen, de kosten, de technische uitvoer baarheid en juridische aspecten een rol. Op de verlenging van de rui mingstermijn tot twintig jaar zijn, volgens een voorstel dat pas enkele jaren geleden in het wetsvoorstel werd opgenomen - na een procedu re die zich al sedert april 1971 voortsleept - uitzonderingen moge lijk. Als Gedeputeerde Staten daar voor toestemming geven mag eer der (na tien jaar) worden geruimd, mits de omstandigheden (grond soort, diepte van het graf enzo voort) waarborgen dat het lijk ver teerd is. Senator Van Veldhuizen (PvdA) voorziet een lawine van aanvragen bij Gedeputeerde Staten voor ver vroegde ontruiming. Senator Tiesinga-Autsema (D66) denkt dat de kosten voor de gemeente en de graftarieven voor nabestaanden her en der fors omhoog moeten. Bovendien kunnen gemeenten vol gens haar per eigen beschikking het gebruik van kunststoffen die vertering vertragen verbieden. De Libische leider Gaddafi droeg gisteren op de Arabische top in Algiers een zwart-wit geblokte Palestijnse halsdoek met daarop een embleem van de Palestijnse vlag. Hij werd vergezeld door een aantal vrouwelijke lijf wachten. (fot Ap.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11