HEEFTU AL KENNIS GEMAAKT? Gegraveerde meloen: een 'mand' vol zomers fruit 'n Smakelijk team: Pinot Blanc en asperges "Aj ETEN EN DRINKEN Pan-afgieter Braden zonder vette vingers Meer kruiden, minder zout U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND WOENSDAG 8 JUNI 1988 Op de een of andere manier blij ven snelkookpannen er altijd wat angstaanjagend technisch uitzien. De verschillen tussen de diverse merken zijn ook miniem. Echt iets anders is de Futura, al was het maar door de antraciet-kleiLrige coating. Opvallend aan de pan is het deksel, dat namelijk net niet rond is. Met een lichte draaibewe- ging laatje het verzinken in de bo venkant van de pan. Wilt u na het koken stoom afblazen dan hoeft u alleen maar even op de handgreep te drukken. De Futura snelkook pan, die wordt geïmporteerd door Melior Nederland in Amsterdam moet in de winkel 179 kosten in de zeven liter-uitvoering. Bij het afgieten van een pan wor den gewoonlijk pannelappen ge bruikt om de deksel op z'n plaats te houden. Desondanks wil die nog wel eens verschuiven met als ge volg dat de ontsnappende stoom de handen verbrandt of voedsel in de gootsteen terecht komt. Met de pan-afgieter, een vinding van de Amstelvener N. Bruijn, blijft de deksel stevig op zijn plaats zitten. Het apparaatje heeft drie pootjes, waarmee grotere of kleinere afgiet- spleten kunnen worden gemaakt. De adviesprijs is 4,95. Voor infor matie: Chembouw, tel. 020-412395. De schil van een watermeloen leent zich uitstekend om zich te laten graveren tot een feestelijk ogend 'mandje' waarin tijdens een tuinfeestje of barbecue fris zomerfruit opgediend kan worden. door Wim Kros Kies voor zo'n fruitig kunstwerk een grote watermeloen. De dunne, harde schil kan met een zachte doek prachtig glanzend opgepoetst worden. De benodigde gereed schappen voor deze klus zijn: een linoleummesje met verwisselbare gutsjes (holsnijdende mesjes), of insteek-decoreermesjes en een lang, smal, scherp keukenmes. Was de meloen en geef hem een poetsbeurt tot hij glanst als een zonnetje. Nu eerst even kijken in welke stand hij stevig blijft liggen; zo nodig snijdt u aan de onderkant een plakje van de schil af, zodat hij stevig staat. Met afplakband (crepe-tape) markeert u de twee kwartdelen die uitgesneden moeten worden om van de meloen een holle mand met handgreep te maken. Het deel dat blijft staan vormt de handgreep. Met een watervaste viltstift te kent u de lijnen waarlangs de vrucht ingesneden moet worden op de schil af. Dat kunt u 'op het oog' doen, maar als hulpmiddel kan bijvoorbeeld ook een schoon conservenblik gebruikt worden. Daarlangs draait u de meloen, met de viltschrijver in de aanslag. De datum van het feest, de naam van het feestvarken, of de namen van Wanneer er in de keu ken een ingrediënt is waar blijkbaar van al les aan te verbeteren valt dan is het wel bak en braadvet. Trek je je nergens wat van aan dan gooi je gewoon een klont margarine in de koekepan, maar dan ben je wel verze kerd van een bruis- en spatpartij. Kant-en-klare bak en braadprodukten zijn in dit opzicht al een hele verbetering, omdat je je er niet eerst het water uit hoeft te braden. Het enige wat aan het ge- bruiksgeluk ontbrak was een mogelijkheid om het goed te dose- Remia zegt nu ook deze hindernis geno men te hebben met een vloeibaar bak- en braadprodukt. Dank het pas getrouwde of jubilerende echtpaar kunt u ook meteen aan brengen met de stift. De kartel- randjes, langs een vooraf geteken de horizontale lijn, tekent u ook af. Kartelrand Graveer daarna met het linole ummesje de afgetekende versierin gen in de schil. Er zijn mesjes die een smalle gravering maken en mesjes met een grotere lijndikte. Snijd nu met een decoreer- of keu kenmes de meloen open. Steek de vrucht los langs de kartelrand en langs het handvat. De twee kwartdelen neemt u voorzichtig weg en u snijdt vervolgens het vruchtvlees eruit zodat er voldoen de ruimte ontstaat voor de vulling. De wand, gevormd door schil en vruchtvlees, mag niet dunner zijn dan pakweg 1,5 cm. Het grootste deel van het uitgelepelde vrucht vlees is natuurlijk ook bruikbaar voor de vulling. Daaraan kunt u van alles toevoegen: vers zomer fruit dat in deze tijd volop verkrijg baar is (aardbeien, kersen, frambo zen, mandarijnen enz.), eventueel aangevuld met fruit uit blik. Al die ingrediënten vormen een fruitige zomersalade. De inhoud kan op smaak gemaakt worden met een scheut wijn of likeur. Het is een bewerkelijk, maar leuk karweitje. Graveer de meloen wel minstens een dag vóór het fes tijn. Pak de versierde meloen in aluminiumfolie en zet hem in de koelkast. Vul het meloenmandje kort voor het serveren met even eens gekoeld vers en/of conserven- fruit. eigen creatie een bijz< naar te kijken. Groente en wijn worden slechts zelden met elkaar gecombineerd. Asperges vormen echter een uit zondering op deze regel. Want deze goudgele, nobel smakende sten gels harmoniëren perfect met di verse soorten witte wijn. Dat geldt met «name als de asperges het hoofdgerecht vormen, met wel licht wat ham, botersaus, geprakt door Hubrecht Duijker ei en aardappeltjes. Een van mijn vineuze favorieten is in dit geval Pinot Blanc. Deze wijn komt uit de Elzas, een langwerpig wijngebied in Noordoost-Frankrijk. Het wordt aan de westzijde beschut door de hoog oprijzende Vogezen en aan de oostzijde begrensd door de vlakte van de Rijn. De levensgenietende Elzassers hebben hun wijnen die voor 95 procent wit zijn bijna allemaal naar een enkele druivesoort ge noemd. De bekendste voorbeelden zijn Riesling en Gewürztraminer. zij de knijpfles is het handig in het gebruik en wat met de vakan tie voor de deur ook prettig is voor kam peerders: de vettige pakjes die de tent uit druipen horen ook tot het verleden. Het plantaardige bak- en braadvet dat 60 pro cent meervoudig on verzadigde vetzuren bevat kost ƒ1,89 per fles van 400 gram. Een wijndorp in de Elzas. Met de Pinot Blanc echter is de naamgeving wat ingewikkelder. Want deze wijn kan niet alleen Pi not Blanc heten, maar ook Clevner, Klevner of Auxerrois. In theorie kan de wijn van vijf verschillende druivesoorten wor den gemaakt. Dit maakt het voor de consument niet eenvoudig om een keuze te maken, met als gevolg dat de Pinot Blanc een tamelijk on bekende en tevens onderschatte wijn is. Dit effect wordt nog ver sterkt door het feit dat veel Pinot Blanc-druiven anoniem worden verwerkt in mengwijnen als Edel- zwicker en de mousserende, zeer succesvolle Crémant d'Alsace. Dit gebrek aan naam en faam heeft echter ook een voordeel: door gaans is Pinot Blanc zeer redelijk van prijs. Vaak gemengd Bijna alle Elzasser Pinot Blanc heeft als basis een groot deel van de gelijknamige druif. Deze geeft een sympathieke, zachtfrisse wijn zon der harde zuren. Het is een sappige, niet al te aromatische dorstlesser. Doorgaans wordt hieraan wat Auxerrois toegevoegd. Deze drui vesoort bevat wat meer zuren en iets meer alcohol en completeert die Pinot Blanc dus Op uitstekende wijze. Samen geveïi deze druiven soms verrassend mooie wijnen, met bijna een zelfde klasse en élé- gance als een duurdere Riesling. Deze combinatie kan ook worden aangeboden als Clevner of Klev ner. Voor wijnen van uitsluitend de Auxerrois zijn deze namen zelfs verplicht. Een pure Auxerrois-wijn kan verrukkelijk zijn, met .nog*wat meer ras dan de gewone Pinot Blanc maar de wijn moet dan wel door een deskundige en intege re wijnbouwer zijn gemaakt. Deze mag zijn produkt trouwens ook ge woon Auxerrois i Buiten Frankrijk Het duizelt u wellicht van de ver schillende namen, maar laat dat u niet verhinderen om in de asperge- tijd eens een paar flessen te probe ren. Wat in Nederland wordt aan geboden heet vrijwel altijd Pinot Blanc, omdat het publiek nauwe lijks bekend is met de andere na men. Clevner, Klevner en Auxer rois vindt men vooral bij gespecia liseerde wijnkoperijen. En als u toch op smaakontdek- king gaat, zou hët een idee kunnen zijn om ook eens een vergelijkbare wijn uit andere landen en streken te schenken. In Duitsland en Oos tenrijk heet een wijn van de Pinot Blanc Weissburgunder en in Italië noemen ze hem Pinot Bianco. Met name de wijnen uit Friuli en Tren- tino Alto Adige kunnen aange naam verrassen door hun frisse viefheid en heldere smaak. Zout is in de meeste keukens de grootste smaakmaker. Over het al gemeen eten wij echter te veel zout. De meeste voedingsmiddelen be vatten van nature zout. Dit is eigen lijk al genoeg. Ook kant en klare produkten bevatten royaal zout, evenals vloeibaar aroma, strooi- aroma, kruidenmengsels en krui- denzout. Een beetje extra zout kunnen hart en nieren wel verwer ken, maar te veel zout vergroot de kans op een verhoogde bloeddruk. Voor veel mensen is het beter min der zout en meer kruiden te gebrui ken om het eten op smaak te bren gen. Tuinkruiden geven het eten zo veel extra smaak, dat zout en zoute toevoegingen overbodig worden. Veel plaats en extra werk vragen tuinkruiden niet; een vensterbank, een bloembak en een beetje water is genoeg. Wanneer u nu zaait, heeft u deze zomer al kruiden. Van alle kruiden blijken peterse lie, knoflook en bieslook in de Ne derlandse keuken favoriet. Maar er zijn meer, minder bekende, tuin kruiden die het proberen waard zijn. Neem bijvoorbeeld lavas, de blaadjes van de maggieplant. Dit kruid is een goed alternatief voor het zoute maggi-aroma en kan ook worden gebruikt bij het afmaken van sperziebonen en wortelen, bij gestoofde vis en in gehakt. Basili cum smaakt erg goed in salades van fruit en groente en in vlees. Goelasj en diverse koolsoorten zijn goed op smaak te brengen met kar- wij of kummel. Medicijn Van kruiden wordt nogal eens beweerd dat je uitermate 'gezond' zijn en allerlei kwalen kunnen be strijden of voorkomen. Feit is dat kruiden rijk zijn aan vitamines en mineralen. De hoeveelheden die men ervan gebruikt zijn echter zo klein dat er in dat opzicht weinig van te verwachten is. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft een boekje uit waar in de meest voorkomende tuin kruiden worden besproken. Het boekje is te bestellen door overma king van 4,25 op gironummer 4323700 van het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding in Den Haag, onder vermelding van Tuinkrui den, nr. 128. MOUSSEREND - Zonnatura brengt voor de liefhebber van brui send vruchtensap appelsap en rode en witte druivensap dat met kool zuur is verrijkt. Het kleine beetje prik geeft deze dranken net dat beetje extra dat ze ideaal maakt om mee te toosten. De mousserende vruchtendranken kosten 4,98 per fles. FEIJENOORD STADION 13 EN 14 JUNI 21 UUR 'The momentary lapse of reason tour '88' Er zijn nog kaarten: aan de kassa op de dagen zelf of telefonisch reserveren (ook a.s. zaterdag): 010-4812144 JAWEL, MAAR IK WIL NU VASTE VERKERING» De eerste 2 weken ontvang ik deze krant GRATIS! Pas daarna betaal ik. 1 I I DPer maand 23,95* DPer kwartaal 70,95 DPer halfjaar 141,90 DPer jaar 270,25 g I automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) g I I I Naam I DEALER VAN O.A -. HOLSTA LEOLUX, GELDERLAND, PASTOE, KENDIX, BANZ-BORD, CASTELIJN, METAFORM, MONTIS, ARTIFORTEN AUPING. lijl laat zich graag goed belichten. U mag daarom ook verwachten dat onze adviezen een optimaal licht laten schijnen op alle mogelijke kombinaties voor uw totaal-interieur. Jalouette in harmonieuze afstemming met de Madonna fauteuil van Montis bijvoorbeeld. Modem geaccentueerd met de Adagio halogeen booglamp van Frad Ferrageau en een dressoir van Castelijn. h Bezoek onze showroom en ontdek Hoof/stroat I87, 2406 GH Alphen.o/d Rijn, Tel. 01720- 75871

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10