imi Een half miljoen in een half uur Wilander speelt het spel niet mee Hét alternatief voor Schapers Merenwijk start met de dubbels Nederlaag cricketteam MAANDAG 6 JUNI 1988 PAGINA 17 Met Schultz naar de finale Steffi Graf: 'Sony dat het zo snel ging' PARIJS (GPD) - Aan de vooravond van Roland Garros kreeg Michiel Schapers een "keurig briefje" van Ann Henricksson, zijn vaste gemengd-dubbelpartner, waarin de Amerikaanse meldde dat ze niet naar Parijs kwam. Geen nood, Schapers zocht en vond in Brenda Schultz meteen een alternatief. En wat voor één, want zaterdag stond het Nederlandse duo voor het eerst in de Grand- Slamgeschiedenis in de finale. Zijn de dubbelspelen al een stief kindje in het mondiale tennis, dat geldt in nog veel sterkere mate voor de mixed. Buiten het feit dat er jaarlijks maar vijf toernooien zijn waar gemengde paren de baan op gaan (tijdens de vier Grand Slams en in Key Biscane), neemt het gros van de spelers (-sters) het niet serieus. "Je ziet inderdaad al tijd dezelfde gezichten", weet Schapers. "Dat heeft ook lichame lijke redenen, de meesten willen zich niet vermoeien en zich louter op het enkelspel concentreren. Het is maar hoe je het bekijkt. Voor mij heeft het toch iets speciaals, ook al omdat er zo weinig mixed-evene menten zijn". Dat het gelegenheidskoppel op een vrijwel verlaten court central ver loor van het ervaren Ameri kaans/Mexicaanse tweetal McNeil- /Lozano (7-5, 6-2), daarom maalde met name Schapers niet. "Het was al een enorme prestatie dat we zo ver kwamen. Vooral Brenda had het moeilijk, het gaat toch om goed positie kiezen wat ze niet gewend was. Maar alles wat ons voor de fi nale had meegezeten, zat vandaag net tegen", vond Schapers, die ook zichzelf een verwijt maakte. "Ik heb niet zo goed geserveerd", besefte de Rotterdammer, vooral doelend op zijn opslagbeurt bij een 5-4-voorsprong in de eerste spel- reeks, toen het Nederlandse twee tal zelfs op setpoint kwam. De ne derlaag was echter onafwendbaar in een partij, die wegens te hoge kosten (honderd gulden per mi- nuut) niet rechtstreeks te zien was op de Nederlandse televisie. Scha pers en Schultz verdienden toch nog twaalf mille per persoon aan hun gezamenlijke avontuur. LEIDEN Tennisvereniging De Merenwijk organiseert deze week het jaarlijkse dubbeltoernooi. Het evenement kan beschouwd wor den als aanloop naar het 'echte' toernooienseizoen. Op de banen van het Leidse tennispark worden de komende dagen ruim 300 partij en gespeeld. In het mannendubbel Cl zijn de winnaars van vorig jaar, Taco Janzen en Dave Wijnveldt, aanwezig om hun titel de verdedi gen. Bij de vrouwen is de Cl-cate- gorie matig bezet. Slechts drie kop pels hebben zich aangemeld en zij zijn in een poule ingedeeld. Vooral de deelnemers aan het mannendubbel D 30+ moeten een lange weg afleggen alvorens het sterkste duo de hoofdprijs in be slag kan nemen. Gisteren zorgden Joop den Heyer en Charles van der Voort reeds voor een kleine verras sing. Het duo van De Merenwijk maakte voor eigen publiek indruk door de als derde geplaatsten Dick Dofferhof en Leen den Houter uit te schakelen: 5-7, 6-4, 6-4. Nog een geplaatst koppel ging gisteren al onderuit. Ingrid Bave- laar en Hans Engels, de nummers twee van het gemengddubbel D. konden het niet bolwerken tegen M. Kusano en R. Kampers (6-7, 6-2, 6-4). De finales zijn in principe op zondag 12 juni. Wellicht moeten enkele van de finalisten zondag ook promotie spelen en dan zal de eindstrijd van die onderdelen ver schoven worden naar zaterdag. Plaatsingslijst MDC 1: 1: T. Janzen/D. Wijn veldt, 2: A. Bulk/S. Moerman MDC 2: 1: C. Jongmans/R. Ze venhoven, 2: N. Dofferhof/H. van Tongeren VDC 2: 1: L. van de Bent/N. Vo gelaar, 2: M. Leunissen/T. van der Voort GDC 1: 1: A. Karl/T. Janzen, 2: Y. Westerhout/J. van Duin- GDC 2: M. Zeilmaker/E. Breede- veld, 2: N. van der Voort/M. Prins MDD: 1: M. Berge He- negouwe/M. Wijffelman, 2: M. Cris- pijn/R. Steegers VDD: 1: M. Wallaart/E. van de Willige, 2: E. Bonnet/I. van Santen GDD: 1: E. Bonnet/W. Jacobs, 2: I. Bavelaar/H. Engels MDD 30+: 1: T. Poots/L. van Tongeren, 2: J. Dahlhaus/A. Wesse- üng VDD 30+: 1: A. Thjo/J. Verkerk, 2: A. Hoogervorst/D. de Ruyter GDD 30+: 1: G. Rijnders/J. Dahl- haus, 2: R. Bakker/J. van Duiven- boden Sinds Schapers vorig jaar aan de zijde van Henricksson de halve fi nales haalde op Roland Garros, hééft hij waar mogelijk aan het ge- mengd-dubbel deelgenomen. In Key Biscane won hij dit jaar de fi nale met Henricksson, straks wel weer zijn partner op Wimbledon. Brenda Schultz is op het Londense gras gekoppeld aan de gerenom meerde Amerikaan Steve Denton. "Maar volgend jaar speel ik in Pa rijs weer met Brenda", aldus Scha pers. Emilio Sanchez en Andres Gomez toonden zich de sterksten in de herendubbelfinale op Roland Garros. Ze versloegen het koppel Fitzgerald/Jarryd in vier sets: 6-3, 6-7, 6-4, 6-3. Martina Navratilova en Pam Shriver waren zoals de ver wacht het beste damesdubbel. De Amerikaanse combinatie had wei nig problemen met Claudia Kohde- Kilsch en Helena Sukova: 6-2, 7-5. Het was precies de vijftigste Grand-Slamtitel voor Navratilova. PARIJS (GPD) Steffi Graf putte zich zaterdag meer uit in verontschuldigingen dan met tennissen. "Sorry dat het zo snel ging, ik kan er ook niets aan doen", maakte het duidelijk in verlegenheid gebrachte Westduitse kindvrouwtje haar excuses aan het verbijsterde pu bliek op het court central. - Een veiligheidsagent op Roland Garros helpt Steffi Graf een handje als zij na haar gewonnen finale even met pa wil knuffelen. (foto ap) Dat ze voor de tweede keer op rij de open Franse titelstrijd zou winnen, daaraan had niemand getwijfeld. De vraag was alleen hoe veel games Graf haar tegenstandster Natalja Zvereva zou gunnen. Het antwoord kwam na een welgeteld 32 minuten durende gênante vertoning: niet één. Daarmee was Graf in een stief half uurtje een half miljoen gulden rijker. Afdroogpartij De verpletterende cijfers 6-0, 6-0 en de tijd die de afdroogpartij in be slag had genomen waren uniek voor Roland Garros, maar met in de Grand-Slamhistorie. In 1911 kende de Wimbledon-eindstrijd tussen Lambert Chambers en Boothby hetzelfde resultaat, ter wijl de legendarische Suzanne Lenglen elf jaar later op het Lon dense gras slechts 26 minuten no dig had om zich met 6-2, 6-0 te ont doen van ene Mallory. Arme Natalja Zvereva. De Russi- DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands cricketelftal is niet opge wassen gebleken tegen de be roepsspelers van het Engelse county Leic^ter. Oranje, dat in alle spelonderdelen dè mindere was, verloor zaterdag in Den Haag met een verschil van acht wickets. Het Nederlands elftal, dat na een verloren toss eerst moest batten, had geen vat op de ge vaarlijke aanval van de Engel sen, die ook superieur veldwerk lieten zien. Vooral slow-bowler en testcricketer Peter Willey was onbespeelbaar voor de Neder landers en eiste in tien overs vier wickets op met slechts dertien runs tegen. Ook Lewis (3 voor 31) leverde met zijn aangooien zo veel problemen op, dat Neder land in 50 overs niet verder kwam dan een totaal van 104 voor 9. Alleen de batsmen Lif- mann (23), Lefebvre (17) en. Kor net (12 niet uit) kwamen in de dubbele cijfers. Leicester had aan de slagmen sen Briers (20 niet uit), Willey (31) en Whitaker (40 niet out, 4x4 en 2x6) al voldoende voor de afgete kende zege: 105 voor 2 in 26 overs. De wickets werden geno men door de Nederlandse bow lers Goldman (1 voor 36) en Lefe bvre (1 voor 24). Penning voor Leimonias DEN HAAG (ANP) - Leimonias, één der oudste tennisverenigingen van Nederland, is ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan de ko ninklijke erepenning toegekend. Het is de eerste maal dat deze pen ning wordt uitgereikt na het besluit, dat alleen sportbonden nog in aanmerking komen voor het predikaat 'koninklijk'. Ter gelegenheid van het eeuwfeest vond zondag eèn vervroegd Wimbledongala plaats. Michiel Schapers, direct na de finale van het gemengd dubbelspel in Parijs, afgereisd naar Den Haag, won daarbij in drie sets van Vijay Amritraj (6-3,3-6,6-0). De bekende Indiase Davis- cupspeler bereidt zich voor op de Olympische Spelen van Seoul en wil daarna afscheid nemen van de wedstrijdsport. In het tweede enkelspel won Ilie Nastase met 6-7,6-3,6-3 van Vitas Gerulaitis. Het dubbelspel tussen Gerulaitis/Nastase en Scha- pers/Amritraj ging over een pro-set en werd door eerstgenoemden ge- Onder de tweeduizend toeschouwers was koninlijke belangstelling. De koningin van Lesotho Mamohato reikte een naar haar genoemde beker uit aan Margreet Ten Kate-Rose; het vrouwelijk lid van de vere niging, dat zich de afgelopen tijd het meest verdienstelijk heeft ge maakt. Frans feestje bedorven PARIJS (GPD) Het scenario rond Henri Leconte zat ogenschijnlijk perfect in elkaar op Roland Garros. De steracteur verkeerde zowel fysiek als mentaal in topvorm en de Fran sen hadden kosten noch moeite bespaard om het chauvinistische sfeertje voor de ontkno ping flink op te kloppen. Na het verbale geweld van de media daverden acht straaljagers over het court central, waarbij ze de nationale driekleur in de lucht lieten hangen, en op de met beroemdheden volgepropte tribunes werd zelfs uit volle borst het volkslied gezon gen. Wat kon er nog misgaan? Alles, zo bleek nog geen twee uur na de zorgvuldig opgebouwde spanning, want één 'detail' had men over het hoofd gezien: Mats Wilander. Hij hield zich geen mo ment aan de rolverdeling en veran derde de geplande komedie in een 'film noir'. De anti-climax (7-5, 6-2, 6-1) van de open Franse titelstrijd, daarvoor zo enerverend verlopen, betekende een nieuwe doorbraak voor de 23-jarige Zweed, die in Pa rijs alweer zijn derde hoofdprijs (ruim een half miljoen gulden dit maal) incasseerde. Jan Mantel turnkampioen EINDHOVEN (ANP) - Jan Mantel heeft zaterdag in de Eindhovense sporthal Haagdijk de Nederlandse titel keurturnen overgenomen van de gestopte Wilco van Luyk. Man tel verzamelde in de twaalfkamp 107,25 punten. De student aan de landbouwhogeschool in Wagenin- gen bleef Wim Geurts, die even eens tot het KNGB-team behoort, 1,2 punten voor. Na de eerste dag had Mantel een voorsprong van 0,35 punten. Derde werd Richard Mays op ruime af stand (100,60). Mantel was favoriet voor de titel, vooral toen bleek dat Cees de Kok wegens een blessure aan de hiel vier onderdelen minder kon afwer ken. De Kok viel wel op met zijn waarderingen op het onderdeel rin gen: 9.20 en 9,30. Bij de jeugd (niveau II A) werd de titel gedeeld door Christian Selk en Carsten Nio, die beiden tot 102,60 punten kwamen. Selk maak te zijn achterstand van 0,15 punten van vrijdag een dag later goed. Wilander evenaarde daarmee de prestatie van zijn landgenoot Björn Borg, in 1980 de laatste speler die de eerste twee van de vier Grand- Slamtoernooien won. De grote vraag is nu of de Scandinaviêr, be gin dit jaar te sterk voor Pat Cash in de finale van de open Australische, straks ook Rod Laver kan opvol gen. Deze levende legende verover de in '69 het felbegeerde vierluik (Wimbledon-Roland Garros-Flus hing Meadow-Melbourne) en dat deed niemand hem sindsdien na. Wilander 'droomt' van zo'n kunst stuk, maar beseft dat de realisatie schier onmogelijk is. Specialisten "Als de US-Open nu het eerst zouden worden gehouden, had ik mezelf een goede kans gegeven in elk geval ook dat toernooi te win nen", aldus de inmiddels zesvou dig Grand-Slamtitelhouder. "Maar Wimbledon is toch een ander ver haal, daar heb ik het nooit zo gewel dig gedaan. Ik vind het ook een achterhaald idee dat alleen een wa re kampioen overal uit de voeten moet kunnen. Met al die specialis ten tegenwoordig mag je dat niet van iemand verlangen". Desondanks onderkent Wilan der zelf net zo goed dat hij zich in feite meer dan wie ook heeft ont wikkeld tot een compleet tennis ser. Het zeventienjarige 'gravelbij- tertje', dat zes jaar geleden na een slaapverwekkende finale tegen Guillermo Vilas op Roland Garros zijn eerste grote succes boekte, is een allrounder geworden, die niet meer alleen naar het net komt om felicitaties in ontvangst te nemen. De immer ontspannen, brood nuchtere Zweed maakte vooral in Melbourne veel indruk met zijn ge varieerde spel, waarmee hij onder meer Edberg en Cash versloeg. "Ik voel dat ik Lendl dichter dan ooit ben genaderd", merkte de hui dige nummer drie van de wereld gisteren op. "Laten we zeggen dat- ik zeker bij de top-twee hoor. Ik kan dat nu ook aan. Mijn zelfver trouwen is nooit zo groot geweest". Wilander liet in Parijs een paar ty perende staaltjes van zijn mentale veerkracht zien. Met name in de derde ronde tegen de Joegoslaaf Zivojinovic, die in de vijfde set een 5-2-voorsprong had. "Ik dacht dat ik eruit lag", bekende Wilander; hoe moeilijker de omstandighe den, hoe beter de koele kikker zich echter weert. Bulldozer Wat dat betreft paste het finale verloop uitstekend in de Zweedse karakterschets. Op eigen grond en in topconditie, maar toch werd Henri Leconte gedegradeerd tot de debutant die hij in de eindstrijd ook was. De Fransman miste de 'kans van zijn leven', zoals L'Equi- pe al had aangeduid, omdat hij enerzijds niets kon uitrichten te gen Wilander ('hij ging als een bulldozer tekeer') en anderzijds het slachtoffer werd van zijn al veelbe sproken grilligheid. In de eerste set ("achteraf heel belangrijk", wisten beiden) kwam Leconte met 3-1 en 5-4 voor, maar onbegrijpelijke mis sers braken hem weer eens op. Wilander nam vervolgens geen risico meer - tijdens de derde set sloeg hij zelfs al zijn eerste services in - om de wanhopig aanvallende Leconte met vaak briljante pas- seerslagen te vernederen. "Hij liet mij slecht spelen, dat is de grote kracht van Mats", besefte de ge temde branieschopper, die daar door prompt de 16.500 toeschou wers op het court central tegen zich Mats Wilander torst de bokaal wordt gegraveerd. in het harnas joeg. De in Genève woonachtige Leconte is altijd al veel minder populair geweest dan de aimabele Yannick Noah, maar vooral na zijn zege op Boris Becker had hij toch veel goodwill vergaard bij het Franse publiek. Fluitconcert Hoe vergankelijk roem is merkte de liefhebber van snelle auto's gis teren echter, toen hij zelfs werd ge trakteerd op fluitconcerten. "Dat had ik niet verwacht, ik dacht dat ze hem meer zouden steunen" zei Wilander later. "Noah is hier toch meer een held. Had Leconte de eer ste set gewonnen, dan was het mis schien anders geweest. Maar toen hij ze het meest nodig had, gaven de mensen niet thuis". De teleurge stelde Leconte ("ik ben geen ma chine, ik kan niet alleen maar "win- sche revelatie had in Parijs zo'n sterk toernooi gespeeld tot de dra matische ontknoping. Zvereva ver overde de scalps van niemand min der dan Martina Navratilova en He lena Sukova, waarna ze in de halve finales nog een matchpoint weg werkte tegen Nicole Provis. De we reldkampioene bij de junioren, die vorig jaar drie Grand Slams won en ironisch genoeg op Roland Garros de Tsjechische Pospisilova met 6-1, 6-0 de oren waste, trad daarmee in de voetsporen van haar huidige coach, Olga Morozova. Zij was veertien jaar geleden de laatste Russin die de finale haalde in de Franse hoofdstad. Was er toen al sprake van een ongelijke strijd tegen Chris Evert (6-16-2), haar pu pil maakte zaterdag in totaal zelfs niet meer dan dertien punten. En het eerste dat ze zélf scoorde, was in de tweede game van de tweede set. Logisch dat het meisje uit Minsk van een ontwapenende tie ner ("Denk je dat Gorbatsjov van je overwinning zal horen?", werd haar gevraagd na de zege op Navra- Chinezen slaan slag KUALA LUMPUR (Reuter) - Na de vrouwen zijn ook de mannen van China in Kuala Lumpur offi cieus wereldkampioen badmin ton geworden. De titelverdedi ger. die twee jaar geleden in Djakarta Indonesië terugwees, won zaterdag in de finale van het toernooi om de Thomas Cup met 4-1 van Malaysia. Het gastland, dat in de halve fi nale verrassend Indonesië uit de eindstrijd had weten te houden, was na de drie enkelspelen al kansloos. Wereldkampioen Yang Yang stond aan de basis van de triomf van China, door in de eerste partij de nummer een van Malaysia, Misbun Sidek, met 15-2, 15-2 kansloos te laten. voor de derde maal zijn ners" slaan") maakte er weinig woorden aan vuil. "Ik heb hoe dan ook bewezen dat ik evenwichtiger ben geworden", vond de beschermeling van Wojtek Fibek, die de flegmatieke Frans man vooral mentaal weer op het juiste spoor heeft gezet. Ware woorden van Leconte, maar het voorkwam niet dat twee weken spectaculair tennis, waarin de nieuwe generatie nadrukkelijk op de deur klopte, een onbevredigen de apotheose kenden. Van de tien Grand Slam-finales die Mats Wi lander tot dusverre afwerkte, was Roland Garros '88 ("de beste ten nisbaan ter wereld") verreweg de makkelijkste. "Steffi Graf zei dat ze het jammer vond dat het zo kort duurde. Nou, ik kan er niet mee zitten", strooide Wilander lachend nog wat zout in de Franse wonden. tilova, waarop Zvereva antwoord de: "Weet ik niet, er wonen veel mensen in mijn land") veranderde in een zielig hoopje mens. Huilbui Op het court central kreeg ze van teleurstelling geen woord over haar betraande lippen en de pers conferentie ("Ik zat niet in de wed strijd") verliep al even pijnlijk, waarna een fikse huilbui het vraag gesprek abrupt beeindigde. De Franse toeschouwers, die de laatste drie jaar een zinderende vrouwenfinale over het maximale aantal sets hadden gezien, en ook Steffi Graf waren minstens zo ver rast door het melodrama. "Op gravel verlies je toch altijd wel een paar games, zeker als je de eerste set zo dik wint en de concentratie minder wordt", constateerde Graf, die later in de kleedkamer ook nog haar excuses maakte tegenover Zvereva. De mentaal ijzersterke Westduit se ("Omdat iedereen zei dat het een makkie was, dacht ik: pas op, het kan wel eens lastig worden") ver slapte echter geen moment, zoals ze nimmer had gedaan op Roland Garros. De onbetwiste nummer één van de wereld verspeelde in ze ven wedstrijden geen set en stond slechts zestien games toe. Ook het 'finaleduel' met aartsrivale Ga- briela Sabatini, dit seizoen twee keer te sterk voor Graf, bracht niet de verwachte spanning. "Het verschil met vorig jaar? Toen was ik echt uitgeput", zei de Franse titelhoudster zaterdag, doe lend op de zenuwslopende eindstrijd tegen Navratilova die ze met 8-6 in de derde set naar zich toetrok. "Het was bovendien mijn eerste Grand-Slamzefee en het duurde lang voor ik me dat reali seerde. Ik vind het nog steeds mijn beste optreden hier". Jeugd Door het vroegtijdig afhaken van Evert en Navratilova werd Graf dit maal geen moment serieus op de proef gesteld. De aanstormende jeugd maakte weliswaar nadrukke lijk de dienst uit op Roland Garros Graf, over acht dagen negentien, was nota bene de oudste halve fina- liste - maar het toernooi werd daar door wel een armoedige loterij waarin de hoofdprijs al vergeven was. "Ik weet niet waarom het gat met de rest zo groot is. Misschien werken ze niet hard genoeg of zijn ze minder professioneel", opperde Graf in Parijs. Wat dat betreft is het te hopen dat Navratilova en Evert hun ten- nispensioen nog even kunnen en willen uitstellen. Met name eerst genoemde, ook volgens Graf toch de belangrijkste favoriete voor Wimbledon, lijkt de enige die de stoomwals uit Brühl nog een beetje kan afstoppen. Graf, begin dit jaar de sterkste tijdens de open Austra lische in Melbourne, is al op de helft van een Grand Slam, het in eén jaar winnen van de vier grote toernooien. Het zou een enorme prestatie zijn als haar dat lukt, maar tegelijktertijd benadrukt het wel de volstrekt scheve verhoudin gen binnen het damescircuit. "Ik ben blij dat Steffi het vrou wentennis en mij een injectie heeft gegeven", riep Navratilova vorig jaar na haar nederlaag op Roland Garros. Er blijkt inmiddels een vol ledige bloedtransfusie uit te zijn voortgevloeid. Volleybalteam klopt Koreanen BILTHOVEN (ANP) - Het Neder landse volleybalteam heeft ook zijn voorlaatste interlandwedstrijd te gen Zuidkorea gewonnen. In Bilt- hoven versloeg de formatie van bondscoach Arie Selinger de Azia ten dit keer met 3-1. Vandaag tref fen de twee ploegen elkaar voor de laatste keer in de serie in Oostzaan ter gelegenheid van het afscheid van het internationale volleybal van aanvoerder Bert Goedkoop. Het sterk verjongde Nederland se vrouwenteam is bij een matig bezet internationaal toernooi in Stuttgart als tweede geëindigd. De formatie van bondscoach Pang verloor alleen het duel tegen de ge routineerde Westduitse ploeg. Het verlies voor de uit drie junioren en drie senioren bestaande team werd beperkt tot 1-3. Het eerste duel, vrijdag tegen Polen, had Oranje ge wonnen. Ook de tweede keus van de Westduitsers werd verslagen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19