Leiden scoort met strafschoppen Wedstrijden op Bosbaan in het teken van Seoul Junior laat gevestigde tiiathleten hielen zien Joop Hiele is uitgekeken op Feyenoord PKC dwingt derde duel af Toernooi geslaagd ondanks matig weer PAGINA 16 MAANDAG 6 JUNI 1988 NOORDWIJK - Aschwin Vermeulen heeft verrassend de vierde editie van de estec-triathlon op zijn naam geschreven. De 19-ja- rige Boskoper versloeg de grote fa voriet voor de eindzege, Hajo Hoekstra uit Delft. Met een win nende tijd van 2.04.20 was de afle vering van gisteren tevens de snel ste van de vier. De door de organi satie aangekondigde komst van Gregor Stam werd geen werkelijk heid. De Almeerder verscheen niet aan de start in Noord wijk. Oud-Ne derlands kampioene Carla van der Does won schijnbaar moeiteloos bij de vrouwen in een tijd die ruim onder de tweeëneenhalf uur lag. Ondanks de kleine hoeveelheid toppers die dit jaar deelnamen aan de kwart-triathlon, was de strijd om de eerste plaatsen boeiend. Na één kilometer zwemmen hadden zich vier atleten afgescheiden van de rest van het veld. Vermeulen, de latere winnaar, Hoekstra en de Am sterdammer Erik Elgersma, verlo ren elkaar in de daaropvolgende vijfenveertig fietskilometers geen seconde uit het oog. De snelste zwemmer van het gezelschap, Frank de Vogel uit Leidschendam (kilometertijd 13.06), kon het hoge tempo in het duingebied tussen Zandvoord en Katwijk niet bijbe nen en stond na twee onderdelen op een achterstand van ruim twee minuten. Bij aankomst op het estec-terrein waren de onderlinge verschillen tussen de drie koplopers minimaal. Hoekstra trok als eerste zijn loop schoenen aan voor de vijf ronden Dubbeltwee Florijn/Rienks goed op dreef AMSTERDAM De Bosbaan vormde het afgelopen weekend het strijdtoneel voor de wed strijden van de Amsterdamse Roeibond. Twee dagen lang van 's ochtends acht uur tot 's avonds zes uur werd een rijstebrijberg van races afgewerkt, waar kop noch staart aan zat. Voor de niet-ingewijde toeschouwers een volstrekt oninteressant gebeuren, waarin slechts een enkele topploeg de aandacht op zich vestigde. De jeugdige Aschwin Vermeulen verraste de gevestigde triathlon-orde in Noordwijk. o Loek Zuvderduin) Roinbout wint Nederlandse titel kyudo OEGSTGEEST Leidenaars hebben het Nederlands kam pioenschap Kyuodo, Japans handboogschieten, volledig be heerst. Gisteren wonnen de leer lingen van trainer Kees Buur man in Oegstgeest zowel het teamklassement als de drie indi viduele prijzen. De jury klasseer de Pauline Rombout als eerste, vóór Anna Maasland en Jimmy Frederiksz. Kyudo is een Oosterse sport, die in Nederland behalve in Lei den ook in Groningen, Zaandam Utrecht en Lelystad wordt beoe fend. Tijdens het kampioen schap, dat uit de onderdelen ma- kiwaraschieten (van korte af stand op een hoog opgestelde strobaal) en matoschieten (over 28 meter op schijven) bestond, bleek de Leidse afvaardiging duidelijk beter te zijn voorbereid dan de verzamelde concurrentie. „Dat komt omdat ik onlangs nog in Japan ben geweest", leg de de tevreden oefenmeester van de Leidse schutters uit. „Mijn er varingen heb ik op mijn leerlin gen overgebracht. Dit is het re sultaat". De Leidse organisator van het kampioenschap kreeg bijval van zijn Groningse assis tent Hans de Wekker: „Leiden heeft momenteel een streepje voor op de rest van Nederland. Zij hebben via Kees de beste contacten met Japan". Bij kyudo, dat enige verwant schap heeft met vechtsporten als judo, is de manier van schieten het belangrijkst. Leidenaar Fre- deriks ondervond dat aan den lij ve, toen hij met twee andere schutters tot driemaal toe volle dig misschoot. De spanning be ïnvloedde het resultaat zodanig, dat Frederiksz pas in de derde barrage als enige de roos trof. Winnares Rombouts had haar ze- beter onder controle: „Het gaat vooral om concentratie en een goede ademhaling. Kracht heb je hiervoor niet no dig. Ik beoefen kyudo nu vier jaar en leer nog altijd bij". De uitdossing van de deelne mers doet Oosters aan. Zij zijn uniform in lange zwarte en witte gewaden gehuld. De boog die zij gebruiken is asymmetrisch, met een veel groter bovenstuk. Men tale training is bij kyudo het voornaamste, waaraan het raken van het doel ondergeschikt wordt gemaakt. Buurman: „Bij wedstrijden, waar prestaties moeten worden gemeten, is dat natuurlijk anders. Daar gaat het overigens nog vrij ontspannen toe. In de training hanteren wij een veel strakkere discipline. Stilte tijdens het schieten is bij voorbeeld verplicht. Wie die dis cipline niet kan opbrengen, zal de top nooit bereiken". TIM BROUWER DE KONING van 2,1 kilometer. Elgersma en Vermeulen volgden op respectie velijk 22 en 25 seconden. De kleine verschillen baarden Hoekstra on derweg al de nodige zorgen. In de wetenschap dat het lopen zijn zwakste punt is, zou hij alles uit de kast moesten halen om zich de na derende Vermeulen van het lijf te houden. Bovendien rekende de Delftenaar op slechts vier in plaats van vijf ronden. Het was dan ook niet verwonderlijk dat het laatste grijntje zelfvertrouwen van Hoek stra verdween toen Vermeulen KERKRADE (GPD) - Joop Hiele is uitgekeken op Feyenoord. Hij heeft de Stichting Arbeidszaken gevraagd om een andere club voor hem te zoeken. „Ik ben niet langer gemotiveerd", zei hij gisteravond na de oefenwedstrijd van het Ne derlands elftal in Kerkrade. „Ik heb m'n zaakwaarnemers ge vraagd om Feyenoord in te lich ten". Het ontslag van Rinus Israel is voor Hiele de druppel geweest, die de emmer deed overlopen. „M'n contract loopt weliswaar nog twee jaar door", zei hij, „maar ik hoop dat Feyenoord me zal laten gaan". Wandelen „Ik geloof dat hij wel tien keer omkeek op het rechte stuk", lachte Vermeulen na afloop. De 19-jarige student liep op het fietspad langs de Zwarteweg naar Hoekstra toe en ging 'erop en erover'. De laatste ronde hoefde de jeugdtriathleet zelfs niet meer voluit te gaan, om dat Hoekstra gedesillusioneerd was gaan wandelen. De eindtijd van Vermeulen toon de andermaal aan hoe snel de sport zich ontwikkelt. Hij realiseerde een schitterende serie: zwemmen 13.21 (2e), fietsen 1.12.10 (3e) en lopen 38.49 (3e). De jongste winnaar die de estec-triathlon in al die jaren heeft gekend, zal daarom zeker niet misstaan in het rijtje Jaap van de Berg. Frank Huls en Henry Kiens. Toch was de overwinning van Vermeulen vrij opmerkelijk. De Boskoper zat juist dit jaar uiterst krap in zijn trainingstijd, vanwege de aangevangen studie bedrijfs kunde in Rotterdam. „Ik moet in derdaad veel schuiven met trainin gen. Daardoor train ik wel erg hard iedere keer", aldus Vermeulen, die aantoonde niets aan snelheid te hebben ingeboet. Achter de top-drie Finishte in volgorde van aankomst Ronald Ni- hot, Sam Springer en Mart Moraal. De Hagenaar Nihot, vooraf ook eén van de kanshebbers, was na het fietsen al uitgeschakeld voor een eventuele eindoverwinning. Sprin ger en Moraal, vorige week de smaakmakers in Rijnsburg, voch ten andermaal een sportieve strijd uit, die dit maal tijdens het lopen in het voordeel van de negentienjari ge Leidenaar werd beslist. Carla van der Does won voor de derde maal het jaarlijks terugke rend sportevenement. Vorige week schreef de Noordwijkse de Rijns- burgse kwart-triathlon ook al zon der enige concurrentie op haar naam. In beter bezette nationale wedstrijden als Wychen en Pur- merend behaalde Van der Does in het begin van het seizoen tweemaal een derde plaats. De vooruitgang in haar prestaties is vooral bij het zwemmen en het lopen nog steeds zichtbaar. RENEE VAN DER HARST Eén van de best bezette races was die van de dubbeltwee bij de man nen op zaterdag. De Olympische kandidaten in dit nummer, de Ley- the-Okeanoscombinatie met Ro nald Florijn en Nico Rienks, trof fen voor de tweede maal de opge deelde Olympische dubbelvier. Een maand geleden verslikte Flo rijn en Rienks zich tijdens de Randstad Regatta in een gedreven roeiend duo Nelis-Kelderman uit die vier, een paar dagen na een voortreffelijk seizoendebuut in Ita lië. Vorig weekend had de Leids- Amsterdamse combinatie in Essen weer enkele hoogstandjes gele verd, maar was de week erna goed bij de les gebleven. De Olympische kandidaten roeiden van start af van de dubbelvierroeiers weg en lieten het verschil oplopen tot meer dan tien seconden, daarmee definitief de bij sommigen nog bestaande twijfel wegnemend over de vraag of zij samen inderdaad wel de snel- OLDEHOLTPADE (ANP) - Een derde wedstrijd, woensdag avond in Soesterberg, zal moeten uitwijzen of PKC dan wel SCO het landskampioenschap veld- korfbal opeist. In Oldéholtpade nam PKC zaterdag met 12-7 ver rassend revanche voor de 15-17 nederlaag van een week eerder in Papendrecht. Voor eigen publiek brachten de Friezen er, zeker in de eerste helft, niets van terecht. PKC ont regelde de doorgaans verrassen de aanvalsacties van SCO met preventieve overtredingen en bpt^r afvangen onder de korf. Slechts in de afwerking schoot ook PKC tekort. Omdat Evert Frieswijk vlak voor tijd namens SCO een belangrijke strafworp miste bleef het bij een 1-3 stand. Door het grotere aantal doel punten was de tweede helft iets aantrekkelijker. PKC, waar Ron van Vuuren topscorer werd met drie treffers, liet de 2500 toe schouwers via tussenstanden van 6-2, 8-3, en 11-5 weten niet winstoogmerk naar het noorden te zijn afgereisd. De Papendrech- ters verdienden de herkansing in Soesterberg dan ook volkomen. ste Nederlandse dubbeltwee vor- In de skiffinale van zondag moesten Florijn en Rienks hun meerdere erkennen in lichtgewicht Frans Góbel, die voor het eerst in zijn al lange en succesrijke roeier sloopbaan onder de zeven-minu- tengrens dook en nogmaals na drukkelijk zijn kandidatuur stelde voor de Olympische skifplaats. Daarmee begint de mogelijke Olympische kandidaat Henk Jar Zwolle in de hoek te komen waai Fides Pacta klopt Danaïden in finale LEIDEN - Fides Pacta heeft het Zuiderkwartier Zomeravondtoer- nooi op haar naam gebracht. In de finale werd De Danaïden na verlen ging met 5-2 geklopt. Zuiderkwar tier zelf eindigde als derde door een 7-5 zege op Fiks. Een lengtevoordeel onder de korven bezorgde De Danïden een licht overwicht in de finale tegen Fides Pacta. Na goals van Erik Kromhout en Sandra Slingerland liet het derde aanvalsvak echter te veel kansen, inclusief een straf worp, onbenut. In de na een 2-2 eindstand -noodzakelijk geworden verlenging was het Fides Pacta dat door een goal van Dick Boom op voorsprong kwam. Jeroen du Pau en Joost la Lau brachten in de res terende minuten de eindstand op 5-2. Ook Fiks had in de beginfase een veldoverwicht, maar al snel in de tweede helft (rust 3-3) nam Zuider- kwartier het initiatief over. Twee goals van Aldo Spadon brachten de thuisploeg op 5-3 en die voor sprong werd niet- meer afgestaan. Voor de Oegstgeester ploeg reste- reerde slechts de fair-playprijs. LEIDEN De elfde afleve ring van het door de voetbal vereniging Leiden georgani seerde strafschoppentoer- nooi heeft geen nieuw record aan deelnemers opgeleverd. De in de afgelopen week ver slechterde weersomstandig heden waren hier voor een belangrijk deel debet aan. Dat weerhield de organisatie er niet van om op een evene ment terug te zien dat in vrij wel alle toonaarden als ge slaagd werd bezongen. Ed Immink, voorzitter van de v.v. Leiden en geestelijke vader van het toernooi, zag een duidelijk verband tussen de in vergelijking met vorig jaar grotere opkomst en het weer. „Toen kwamen er vijftienhonderd jongens en meisjes en nu waren het er zo'n dikke duizend", rekende Immink voor. Met name de jeugd uit de regio liet het afweten, want als het weer zo omslaat „is het min der leuk om op je fietsje naar de Morsch te komen". Dat het toernooi zo'n grote vlucht zou nemen had Immink ook niet durven dromen. In 1977 moest Leiden, dat destijds op Pomana speelde, wijken voor de uitbrei ding van de Anna-kliniek (Im mink: „Op dit moment is dat nog niet gerealiseerd"), en het leek een aardig idee om met een strafschop- pentoernooi afscheid te nemen. In samenwerking met de toenmalige wedstrijdsecretaris Jan van der Blom ging Immink aan het werk en werd gestart met 150 deelnemers. „In eerste aanzet is het natuurlijk het zoeken naar publiciteit ge weest, want Pomona ligt een beetje achteraf. Daardoor was het moei lijk om nieuwe leden te krijgen". Dat probleem is inmiddels met de verhuizing naar de Morsch op gelost want Leiden behoort qua spelende leden nu tot één van de grootste verenigingen in de Sleu telstad. Een aardig succes derhalve voor de praeses, maar het organise ren van een strafschoppentoernooi is met valkuilen bezaaid. „De con tacten leggen is het moeilijkst", legde Immink uit. Om bekende coryfeëen uit de voetbalwereld te pakken te krijgen worden de tele- foonummers bij clubs opgevraagd of worden spelers tijdens de trai ning benaderd. „Als je zo'n per soon aan de telefoon krijgt lukt het in de regel vrij snel om hem vast te wel of zit-ie niet? Eén van de jeugdige penalty-specialisten lijkt doelman Edward Metgod te verschalken. leggen. Er is één groot maar: nadat de speler is vastgelegd en dat ook bevestigd is, komt het wel voor dat de speler geblesseerd raakt of el ders moet voetballen". Vervanger Na zo'n afmelding wordt snel een adequate vervanger gezocht en ook gevonden, want het toernooi is tot nu toe nog nooit afgelast. Bo vendien is in de loop der jaren het evenement danig uitgebreid met een internationaal F-junioren-toer- nooi en een bandparodist. Afgelo pen zaterdag stonden er buiten de strafschoppen de uit de Verenigde Staten overgewaaide 'Shoot Outs' (met in. het doel Edward Metgod van Haarlem) en bankdrukken op het programma. Vooral de 'Shoot Outs' (een variant op de strafschop waarbij een speler op de doelman mag aflopen) bleek een succes. Daarin figureerden prominente spelers als John van Loen (FC Utrecht), Kenneth Monkou, Peter „Barendse (beiden Feyenoord) en de voor de verhinderde Roda-spe- ler Alphons Groenendijk ingeval len Leidenaar Fred Kanbier. Van Loen, die in dit soort activiteiten een leuke manier ziet om aan 'pu blic relations' te doen, won glans rijk. nis Martijn, Olaf Nachtegeller en Jeroen Streefkerk, mocht het daar na in een vier-tegen-vier partij op nemen tegen de eerder genoemde prominenten en behaalde tegen de grote jongens een knap 5-5 gelijk spel. Het moet Immink goed heb ben gedaan om te zien met hoeveel plezier de gevestigde namen zich van hun taak kweten. In een week tijd werden de voorrondes en afge lopen zaterdag de finales afge werkt, aan elkaar gepraat door spreekstalmeester Wim van Dui- venbode (Immink: „Hij overvleu gelde Peter Knegjes"). Immink kan tevreden met vakantie gaan. In september wachten de voorberei dingen voor de twaalfde editie van het strafschoppentoernooi. Overige uitslagen: F-junioren- toernooi: 1. München 1860 Bankdrukken senioren: 1. Rob van der Ende (100 kg). Bankdruk ken junioren: 1. Marcel Dongel- mans (75 kg). Strafschoppen meisjes: 7-9 jaar: Marscha Welling (Leiden), 10-12 jaar: Sonja de Hollander (LFC), 13-15 jaar: Sandra Stuivenberg (Leiden). Strafschoppen jongens: 7-9 jaar: PaulMontagne (Rooden- burg), 10-12 jaar: Wouter Ober (Leiden), 13-15 jaar: Peter Gal- laard (UVS). RUUD PATTIAPON binnenkort de klappen vallen. De Amsterdammer was kansloos te gen de ontketende Góbel, Rienk.' en Florijn. Elke vier jaar trouwens is het verslaan of bedreigen van Olympi sche kandidaten een aantrekkelij ke uitdaging voor niet-geselecteer- den. Zo wist de Varsity-vier van Njord, die vorige week in Essen nog zo diep moest buigen voor het internationale geweld, inclusief de nationale vier, diezelfde vier tot op een halve lengte te naderen. De ploeg van coach Ruud Wessel is momenteel duidelijk de tweede vier in Nederland en toonde dat aan door het gestuurde nummer met? overmacht te winnen. Alleen de tweede slagroeier Frits Bienfait zal aan het einde van het seizoen de roeiriem definitief weghangen. De overige drie Varsity-winnaars gaan volgens Wessel nog jaren door en de aanvulling uit de jongere garde zal stellig geen probleem zijn voor de Leidse studenten. De tweede en derdejaars roeiers doen het in de Senior-B en Overgangsklasse uit stekend, terwijl Njords eerstejaars acht met grote voorsprong het hoofdnummer, de Nieuwelingen nacht, won. Ook het hoofdnummer bij de vrouwen ging naar Leiden: Njords vier won het Nieuwelingen nummer met klein verschil van Okeanos. De ouderejaars vrouwen van Njord en Asopos-de Vliet zijn enige tijd geleden een samenwer kingsverband aangegaan, dat nu resultaten gaat afwerpen. Zowel de gestuurde vier als de acht werd ge wonnen. Bij de lichte boordroeiers won Asopos-de Vliet zowel de twee als de vier zonder stuurman. Voor de junioren vormden de wedstrijden van de Amsterdamse roeibond tevens de nationale kam pioenschappen. Bij de jonge junio ren won Floris Mulder de skif. De jonge Leytheroeier stelde dit sei zoen in het solonummer wat teleur, maar had zondag kennelijk de goe de slag te pakken en werd overtui gend eerste. Zaterdag won Mulder met Rogier Blansjaar in combina tie met twee Naarden-roeiers de vier. Bij de meisjes bevindt Mar guerite Bruyning zich op eenzame hoogte. Ondanks een hinderlijke blessure won de Rijnlandroeister uit Voorschoten moeiteloos de titel i:i de skif. Eerder had ze hetzelfde gedaan in de dubbeltwee met haar jongere zuster als gelegenheids- partner. JAN KLERKS LZ zwemt groot aantal eerste plaatsen bijeen LEIDEN/WADDINXVEEN - Nu ook de laatste twee ronden zijn af gewerkt in de kampioenschappen reeks van de kring De Gouwe-Rijn- streek blijkt de overmacht van LZ'1886 overduidelijk. Van de in totaal 15D gezwommen nummers eindigden er 58 in overwinningen de formatie van trainer Ro bert van Zijp'. In vergelijking met vorig jaar betekende dit een forse vooruitgang in het aantal eerste plaatsen. Van Zijp constateerde dat teza men met zijn eigen ploeg De Gou we de meeste vooruitgang had ge boekt. De tijden vielen over het al gemeen wat tegen in de zes ronden. Van Zijp weet dit voornamelijk aan de zeer wisselende omstandighe den waaronder gezwommen moest worden. „Er stond vaak wind en ook de temperatuur, zowel van de lucht als van het water, was soms vrij koud", aldus de LZ trainer, die tevens de balans kon opmaken voor de naderende zomerkam- pioenschappen. Het afgelopen weekeinde sloot namelijk de ter mijn voor deze in Amersfoort te houden titelstrijd. Ook hier viel een forse vooruitgang te bespeu ren. 29 NZK-gangers en 24 Speedo- finalisten komen voor LZ uit. De Zijl scoorde dit jaar wat min der op de kring. Volgens trainster Erna van Belkum had haar ploeg veel last van afzeggingen en was de concurrentie van polo-wedstrijden vaak te groot. De vele afmeldingen zijn er ook de oorzaak van dat drie estafette-ploegen worden terugge trokken van de Nederlandse zo- merkampioenschappen. De ploeg van de jongens onder de zestien jaar komt hierdoor niet uit op de 4x100 en 4x200 meter vrije slag en op de 4x100 meter wisselslag. In to taal blijven er nu 12 limieten over. Van de overige regioploegen presteerde Noordwijkerhout tij dens de kringontmoetingen naar tevredenheid met een duidelijke progressie in het aantal ereplaat-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18