TAD LEIDEN 1 Omwonenden boos over extra etage Rijnzichtflat Te weinig journalisten uit minderheden Veel problemen met studiefinanciering LEIDSCH DAGBLAD Nieuw asfalt in aantal straten aclief in vrije li|J Tijdens bouw nieuwe vergunning gegeven Internationale collectie op jubileumexpositie Vol kenkunde-mu seiuii Waaghoofd- en Vreewijkbrug officieel in gebruik gesteld STEDENBAND JUIGALPA Symposium ter gelegenheid nieuwe redactieruimte Al Mizan Verlies van de sociale werkplaats stuk lager Aantal hulpaanvragen Burgerraadslieden verviervoudigd yfft puny pt jmmp - v ZATERDAG 4 JUNI 1 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN LEIDEN De Rijnzichtflat aan de Morsweg is een verdieping hoger geworden dan aanvankelijk de be doeling was. Omwonenden voelen zich nu in de luren gelegd door de gemeente. Zij zijn niet van de wijzi ging op de hoogte gebracht. Het college van B en W heeft, terwijl het pand al in aanbouw was, een nieuwe bouwvergunning verleend voor de flat zonder dat bewoners de gelegenheid kregen daartegen bezwaar te maken. De gemeente geeft toe dat het ge bouw een extra etage heeft gekre gen. Tijdens de bouw bleek dat het oorspronkelijk plan financieel niet haalbaar was. Het aantal woningen is vervolgens opgevoerd van 55 naar 59. Het college van B en W vond het niet nodig om het voornemen een nieuwe vergunning te verlenen, te publiceren omdat tegen het oor spronkelijke plan geen protesten zijn geweest. "Ook tegen het be stemmingsplan is geen bezwaar ge maakt", zegt mevrouw J. van Schie van de gemeentelijke afdeling ruimtelijke ordening. "Daarbij komt nog dat de gemeente al jaren bezig was op die plaats een flat te realiseren. Mogelijke bezwaren zouden tot uitstel van het plan lei den". Mevrouw Van Schie zegt dat de nieuwe bouwvergunning inmid dels onherroeplijk is. Er kan tot 30 dagen na verlening van de vergun- LEIDEN De Munnikenstraat, Van Galenstraat, en de Waardstraat worden in de maand juni gedeelte lijk voorzien van een nieuwe riole ring. Aan de Zijlsingel worden op maandag 6 juni parkeervakken worden aangelegd. Op dezelfde dag beginnen de werkzaamheden aan de riolering in de Van Galen- straat. Met de herbestrating zal dit ongeveer twee weken duren. In de Munnikenstraat beginnen de werkzaamheden op maandag 13 juni. Ook hier neemt het karwei in clusief herbestraten twee weken in beslag. Een week daarna, op 20 juni begint civiele werken met het ver nieuwen van de riolering van een deel in de Waardstraat. De herbe strating van de Waardstraat duurt tot 22 juli. Homeopathie In buurthuis 't Spoortje (Bernhardka- de 40) is op donderdag 9 juni een in formatieavond voor vrouwen over ho meopathie en natuurgeneeswijze. De homeopaten Gons en Waning, werk zaam in respectievelijk het Homeopa- tisch Instituut in Rotterdam en het Centrum voor Natuurgeneeswijze in Leiden, zijn de gasten. Aanvang 20.00 uur, entree twee gulden. Filmochtend De film 'Peggy Sue got married' draait op woensdag 8 juni voor vrouwen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade. Aanvang 9.30 uur, toegang 2,50 gulden. LEIDEN - Uit meer dan 35 Europe se en Amerikaanse musea is een uitgelezen verzameling archeologi sche en etnografische voorwerpen bijeengebracht voor de jubileum tentoonstelling van het Rijksmuse um voor Volkenkunde in Leiden, dat anderhalve eeuw bestaat. De expositie, samengesteld door de adjunct-directeur dr. Ted Leye- naar, is van 18 juni tot 12 september te bezichtigen en heeft als onderti tel 'Van mensenoffer tot sport' meegekregen. Ze gaat over 'Ulama, het balspel bij de Maya's en Azte ken, hun voorlopers en nakomelin gen van 2000 voor Christus tot 2000 na Christus'. De bijeengebrachte voorwerpen worden aangevuld met beeldmate riaal van het balspel zoals dat nu nog wordt beoefend. Zo wordt geïl lustreerd hoe belangrijk het spel door de eeuwen heen is gebleven. Ulama is essentieel in de cultuur van de Indianen van het gebied van noord-Mexico tot in Costa Rica. Het spel ontwikkelde zich van een rituele offerplechtigheid tot een volkssport, waarbij ook grove wed denschappen worden afgesloten. Ulama diende, aldus dr. Leye- naar, in de eerste plaats om de kos mische orde in evenwicht te hou den. Hierbij stonden de vrucht baarheid van gewas en volk en de loop van hemellichamen als zon en maan in het middelpunt. De goden moesten worden gevoed met het kostbaarste dat de mens heeft: bloed en hart. Het offerritueel werd vaak op stenen reliëfs en potten van aardewerk afgebeeld. In de loop van de vijftiende en zestiende eeuw kreeg het balspel behalve de religieus-politieke bete kenis ook een recreatieve. Het groeide steeds meer uit tot een volkssport. Manshoge reliefs van de balspelplaats Chichén Itza op het schiereiland Yucatan in Mexi co, geven de bezoekers van de ten toonstelling een reëel beeld van de plaats waar het spel werd beoe fend. Een videofilmpje laat zien hoe het spel nu nog in bepaalde de len van noord-Mexico wordt ge speeld. Dr. Leyenaaren zijn Amerikaan se collega Lee A. Parsons uit St. Louis hebben voorts een publicatie voorbereid over Ulama. het balspel bij de Maya's en Azteken, met een introductie van H. B. Nicholson uit Los Angeles. Het boek komt gelijk tijdig met de tentoonstelling uit. In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt, eveneens van 18 juni tot 12 september, nog een ten toonstelling gehouden: 'Moche Peru van het jaar 0 tot 650 na Chris tus - Goden, Krijgers, Priesters'. Hierop wordt beschilderd en ge modelleerd aardewerk gepresen teerd van de Moches. die een groot aantal rituelen kenden, waarmee de vruchtbaarheid van de land bouw in stand moest worden ge houden. Het wit met rode aarde werk werd de doden in hun graven meegegeven. De nadruk wordt in de expositie gelegd op de schat aan informatie over de cultuur in ver band met de levenscyclus en af beeldingen van goden van hemel, aarde en zee, van hertenjacht, ritu ele strijd en priesters. LEIDEN - De stad is er weer iets fraaier geworden, zei wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) gistermiddag na de offi ciële (her)opening van twee Leidse bruggen, de Vreewijkbrug en de Waaghoofdbrug. De laatste tijd hebben weer een aantal bruggen in de stad een op knapbeurt of restauratie onder gaan. Zo zijn onder meer de Trek- vaartbrug en de Lourisbrug ge reedgekomen. De Vreewijkbrug, een fraai voorbeeld van 19e eeuwse bruggenbouw, heeft de afgelopen maanden een ingrijpende herstel operatie ondergaan. Deze verbin ding tussen de Witte Singel en Kai- serstraat werd gistermiddag offi cieel door wethouder Peters, die via een rondvaartboot aanlandde, geopend. De officiële handeling bestond uit de onthulling van een gedenksteen die herinnert aan de renovatie. De rondvaartboot bracht de wet houder en zijn gevolg vervolgens naar de Waaghoofdbrug. Dé voor malige, houten noodbrug, tussen Aalmarkt en Stille Rijn, is vervan gen door een nieuwe brug bestaan de uit twee stalen bogen. Speciaal voor de officiële opening was de nieuwe, stalen brug ingepakt in landbouwplastic met een rood-wit- te strik. De Waaghoofdbrug is zo uitge voerd dat de helling voor rolstoel gebruikers toegankelijk is. Reden voor wethouder Peters om de brug samen met de heer J. Ris van de Al gemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) te openen. De heren zette gistermiddag aan twee kan ten de schaar in de plastic verpak king om de oeverbinding vrij te maken. Wethouder Peters verklaarde, na afloop, heel gelukkig te zijn met de nieuwe Waaghoofdbrug. Het ont werp van de gemeentelijke stede- bouwkundige J. Piret valt volgens de wethouder alom in de smaak. Peters meent dat de brug later on getwijfeld op de monumentenlijst zal komen. De houten noodbrug die de afgelopen jaren over de Rijn heeft gelegen heeft, volgens wet houder, duidelijk gemaakt dat gro te behoefte bestaat aan de oever verbinding tussen Aalmarkt en Stille Rijn. LEIDEN De rechtbank in Den Haag heeft een 38-jarige Leidenaar veroordeeld tot één jaar gevange nisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, wegens handel in cocaïne. De uitspraak van de recht bank is conform de eis van de offi cier van justitie. droeg een oplossing aan. Zij con cludeerde uit onderzoek bij de scholen voor journalistiek in Ne derland dat het percentage buiten landse studenten op het totale leer lingenbestand veel lager is dan vijf procent. Aan die situatie moet vol gens haar een einde komen. "De to tale Nederlandse bevolking be staat ook voor vijf procent uit men sen van etnische afkomst. Die ver houding moeten we op de scholen terugvinden", concludeert zij in haar rapport 'Aangeboden: Al lochtone journalisten V/M'. Ze stel de dat rapport op in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Van der Burght adviseert de scholen om jaarlijks minimaal eén allochtoon op iedere twintig eerstejaars studenten aan te nemen. Onvoldoende Daarbij rijst alleen de moeilijk heid dat de vooropleiding van de etnische minderheden vaak onvol doende is. De scholen voor journa listiek vragen minimaal een havo diploma, dat de allochtonen vaak niet kunnen overleggen. Om dat probleem uit de weg te ruimen wil Van der Burght een opstapcursus voor de minderheden. Tijdens die éénjarige cursus moet hun kennis van de Nederlandse taal en samen leving worden verbeterd. Na afron ding van dat introductiejaar moe ten ze worden toegelaten op één van de scholen. Adjunct-directeur Van Dijk van de Tilburgse opleiding deelde de mening vén de onderzoekster. "Er ligt nog een duidelijke taak voor de onderwijs-instellingen. Ik onder steun de aanbevelingen in het rap port van harte, maar dat betekent niet dat we de boel morgen kunnen veranderen", aldus Van Dijk. Hij hield de aanwezigen voor dat eerst gedegen onderzoek nodig is naar de manier waarop de scholen aan trekkelijke voorwaarden voor etni sche minderheden kunnen schep pen. "We moeten er geen scherts vertoning van maken en maar wat aanrommelen. Als de school die leerlingen in huis haalt, moeten we ze wat te bieden hebben". Vraag De academie in Tilburg streeft ernaar om de vijf procents-regeling met ingang van het schooljaar 1989-1990 van kracht te laten wor den. Voor de opstapcursus is nog geen definitieve datum geprikt. "We hopen dat we er volgend jaar september mee kunnen beginnen, maar of dat lukt is nog een grote vraag", aldus Van Dijk. Hij denkt erover de cursus samen met de Ka tholieke Universiteit Brabant (KUB) en de Katholieke Leergan gen te organiseren. Redacteur P. Schumacher van het NRC Handelsblad wees er nog op dat de scholen voor de journalis tiek niet de enige weg naar een werkkring in de media zijn. "Wie zich keihard inzet om de taal en cultuur van dit land onder de knie te krijgen en veel schrijft kan ook zonder die school bij een krant of tv-rubriek terecht. Het is alleen een kwestie van doorzetten en heel veel werken". De forum-leden waren het erover eens dat de hele zaak valt of staat met de medewerking van de werk gevers. "Als de etnische studenten dan eindelijk hun diploma hebben moeten ze wel een baan kunnen vinden, anders schiet je met je on derwijsverbetering nog niets op", stelde Van der Burgh vast. LEIDEN Aan de positie van minderheden in de journalistiek kan nog heel wat worden verbe terd. Maar het zal nog wel enige tijd duren voordat het aantal journalis ten uit etnische groepen tot een aanvaardbaar aantal is gestegen. Daarover waren alle deelnemers aan het forum dat het Marokkaans- Nederlandse blad Al Mizan giste ren hield het eens. Om de opening van het nieuwe redactielokaal van Al Mizan te vie ren hadden de medewerkers van het maandblad gasten uit de me diawereld uitgenodigd om te pra ten over de positie van buitenlan ders bij de Nederlandse pers. Ach ter de spreektafel zaten F. van der Burght (onderzoekster), H. van Dijk (adjunct-directeur van de Aca demie voor de Journalistiek in Ti- burg) en P. Schumacher (redacteur NRC Handelsblad). Het forum werd geleid door drs. J.W.E. Metse laar, hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. Het gesprek spitste zich vooral toe op de vraag hoe de belabberde positie van etnische minderheden via scholing kan worden verbeterd. Onderzoekster Van der Burght ning bezwaar worden gemaakt. Dat is in dit geval niet gebeurd. Er was voor de bewoners overigens geen enkele manier om achter de verlening van de nieuwe vergun ning te komen. Buurtcomité Mevrouw P. Hoogeveen van het buurtcomité Transvaal meent ove rigens dat de Rijnzicht-flat niet één, maar drie verdiepingen te hoog is. De gemeente was met de bewoners was overeengekomen dat de flat negen lagen zou tellen. De flat telt echter tien woonlagen, bovendien is er een verdieping als kelderruimte ingericht. Daarbij is nog een lifthuisje op het dak geko- "Naast de hoge flat staat een la ger gebouw. Daarover is afgespro ken dat het vier verdiepingen zou gaan tellen. Dat is nu ook drie woonlagen en een laag kelder- boxen geworden. Je zou dan ver wachten dat als voor de hoge flat negen etages is afgesproken, dat acht woonlagen en een rij kelders worden", stelt zij. Volgens het lid van het buurtco mité zijn er indertijd duidelijke af spraken gemaakt over de hoogte van de flat. Er is een commissie ge vormd met vertegenwoordigers van de gemeente, de architect en twee bewoners. Op grond van dat overleg hebben de bewoners uit eindelijk geen begwaar gemaakt te gen het plan dat ter visie is gelegd. Zij vraagt zich af of de bewoners van de huizen aan de andere zijde van de weg en van de Rijn- zichtstraat nu wel voldoende zon krijgen. "Bij het overleg tussen ge meente en het buurtcomité bleek dat de bewoners aan de overkant nog net voldoende licht kregen", aldus het lid van het buurtcomité. Hoger De bewoners weten niet zeker of het gebouw ook werkelijk hoger is geworden. Zij vermoeden dat iede re verdieping van het gebouw en- Nieuwe naam: De Zijl Bedrijven LEIDEN De gemeentelijke sociale werkplaats heeft de afgelopen twee jaar het bedrijfsresultaat met acht ton verbeterd. Het jaarlijkse verlies daalde van 4,4 tot 3,6 miljoen. Wethouder De la Mar van sociale zaken maakte dit bekend tijdens de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de presentatie van een nieuwe bedrijfsnaam. De Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorziening voert vanaf 1 juni de naam De Zijl Bedrijven. De gemeente wil de verbetering van het resultaat aanwenden om een 'tussenvoorziening' op te zetten. Die is bedoeld voor mensen die zo zwaar zijn gehandicapt dat ze in de arbeidsorganisatie niet goed kunnen func tioneren. Het is de bedoeling dat in die werkplaats simpeler werkzaamhe den worden verricht. Wethouder De la Mar zei gisteren aan te sturen op een 'tussenvoorzie ning' voor 150 personen. Er werken nu 25 mensen, die niet bij de sociale werkvoorziening terecht kunnen via de Stchting Noodopvang Schoolver laters. De nieuwe naam voor de sociale werkvoorziening is een uitvloeisel van een bedrijfsmatiger aanpak. Deze aanpak is een gevolg van een nieuwe methode van financiering van de sociale werkplaatsten. De overheid stelt een vast budget beschikbaar, verliezen zijn voor rekening van de gemeen ten. Om de tekorten zo beperkt mogelijk te houden, streven die gemeen ten naar een bedrijfsmatige aanpak. LEIDEN - De gemeenten Leiden en Den Haag hebben een stedenband met Juigalpa in Nicaragua. Dat houdt onder meer in dat beide gemeenten meehelpen aan het verwezenlijken van projecten in dat land. Zo helpen mensen uit Leiden en Den Haag bijvoorbeeld mee aan de bouw van wo ningen daar. De burgemeester van JuigalpaRito Siles genaamd, bracht deze week een bezoek aan Den Haag en Leiden. Hij gebruikte gistermid dag samen met burgemester Goekoop de lunch in het Koetshuis. Voorts stond er een boottocht door Leiden op het programma, alsmede een bezoek aan het geozndheidscentrum in de Stevenshof. (foto Henk Bouwman) kele centimeters heeft moeten inle veren. "Het lijkt erop dat de kozij nen iets kleiner zijn geworden", zegt mevrouw Hoogeveen. Vol gens J. van Schie van de directie ruimtelijke ordening van de ge meente is de hoogte van het ge bouw binnen de bepalingen van het bestemmingsplan gebleven. Het gebouw meet op het hoogste punt 30 meter. De hoogte mag vol gens het bestemmingsplan 29 me ter bedragen, er is echter een afwij king van tien procent toegestaan. Mevrouw Hoogeveen vindt het geen stijl dat de gemeente zonder overleg het gebouw heeft veran derd. "Wij willen heus niet dat die etages weer worden afgebroken. Het is echter flauw dat de gemeen te zomaar de afspraken schendt. Als iemand hier in de buurt een dakkapel maakt die een paar centi meter te hoog is, kan-ie die afbre ken. Voorzover de buurtbewoners nog enig vertrouwen in de gemeen- Hoeveel etages telt de Rijnzichtflat aan de Morsweg nou eigenlijkZijn te hadden, is dat nu wel verdwe- ^at er negen, tien of elf? (foto wim Dijkman) LEIDEN Het aantal klanten dat een beroep doet op het Instituut Burgerraadslieden vanwege pro blemen met de studiefinanciering is de laatste twee jaar explosief ge stegen van 36 in 1986 tot 147 in 1987. Reden daarvan is, zo zegt het instituut, de invoering van de nieu we wet studiefinanciering waar mee mensen geen weg weten. "Wij vinden het ongehoord dat de mi nister zo laconiek heeft kunnen en durven omspringen met de belan gen van studerenden en hun ou ders", schrijven de burgerraadslie den in hun jaarverslag. In 1987 kreeg het instituut 1219 hulpvragen te verwerken, enkele tientallen minder dat het jaar daar voor. Het merendeel van de hulp vragers is afhankelijk van een uit kering en heeft weinig opleiding genoten. Ongeveer 20 procent is buitenlander. De meeste hulpvra gen lagen op het terrein van de huisvesting. Hoewel aan de woon ruimteverdeling nog het nodige moet veranderen, is de service aan de woningzoekende het laatste jaar verbeterd, is de conclusie. Het aantal vragen op het terrein van de sociale zekerheid daalde in 1987 met 18 procent. De oorzaak van de daling schrijven de raadslie den toe aan het feit dat belangheb benden 'de ontwikkelingen maar gelaten ondergaan in de veronder stelling dat er toch wel weer niets aan te doen zal zijn". De verminde ring houdt ook verband met het steeds kleiner worden van de groep die recht heeft op een een malige uitkering. Grootste probleem voor het in stituut is de onderbezetting als ge volg waarvan de spreekuren ook in 1987 voor in het totaal negen we ken gesloten moesten worden. Het kwam voor dat de drie raadsvrou wen ieder 60 zaken in behandeling hadden, ruim twee keer zoveel als gewenst is. Iedere raadsvrouwe moest dan ook bijna zes weken overwerk verrichten. "Sluiting van de spreekuren is in principe onaan vaardbaar maar de enige oplossing die het minst afbreuk doet aan de kwaliteit van de hulpverlening", al dus het instituut. Overigens is ook het laatste half jaar in deze situatie geen verandering gekomen. Wethouder Peters zet de schaar in de verpakking van de Waaghoofdbrug. Vanaf gisteren is de gankelijk voor het publiek.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9