Kantinepersoneel Philips staakt door Werkloosheid aanpakken met kunstgrepen Gunstige cijfers verdoezelen feiten NS tevreden over aanbod reizigers Protest tegen overheveling naar catering-cao Eurometaal streeft naar bredere basis concordia begrijpt precies wat u bedoelt ZATERDAG 4 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 EINDHOVEN (ANP) - De staking onder het kantinepersoneel bij Philips in Eindhoven breidt zich uit. Gisteren hebben zich opnieuw enige tientallen stakers laten inschrijven bij de Industriebond FNV. Bestuurder Cuperus deelde dit mee op een actievergaderihg in de Eindhovense stadsschouwburg. Die bijeenkomst werd door ongeveer 300 mensen bijge woond. Post belandt vaak in verkeerde bus Volgens Cuperus is het niet uitge sloten dat in andere bedrijven van Philips spontaan solidariteitsac ties plaatsvinden. "Dit muisje kan in andere vestigingen van Philips een lang staartje krijgen". Tijdens de vergadering werd be sloten de actie in ieder geval maan dag voort te zetten. Dan wordt met bussen een rondrit gemaakt langs diverse kantines van Philips om het daar aanwezige werkwillige personeel over te halen aan de actie mee te doen. Bij de afdeling be- ZAANDAM (ANP) - Eurometaal wil naast het produceren van mu nitie overgaan tot het fabriceren van andere produkten voor defen sie en wil bovendien produkten gaan leveren aan metaal- en kunst- stofverwerkende bedrijven. Dit schrijft de directie in het jaarver slag nadat een uitgebreide studie is verricht naar de toekomst van deze onderneming te Zaandam, die meer dan 900 werknemers telt. Eurometaal fabriceert het leeu- wedeel van de munitie voor het Ne derlandse leger en is voor 70 pro cent eigendom van de staat en voor 30 procent van het Westduitse con cern Feldmühle, de eigenaar van de munitie-onderneming Dynamit Nobel. De onderneming voorziet dat door betere technieken steeds beter gericht zal worden en daar door minder munitie zal worden verschoten. Bovendien worden bij oefeningen steeds meer simulato- ren gebruikt, waardoor ook al mu nitie wordt bespaard. In het jaarverslag is sprake van een onevenwichtige opbouw van het personeelsbestand. Door een selectieve personeelsstop zullen in principe de lager geschoolden niet worden vervangen bij vertrek uit de onderneming en er wordt meer werk gemaakt van de interne oplei dingen. De directie van Eurometaal ver wacht dat de omzet na een daling in 1987 dit jaar belangrijk hoger zal uitvallen en verwacht een onge veer gelijke winst, nadat over 1987 een winst werd geboekt van f 7,1 miljoen, een forse stijging ten op zichte van de nettowinst van f 2,2 miljoen over 1986. Privatisering De ministerraad heeft minister Ruding van financiën gemachtigd tot de oprichting van een Neder lands Inkoopcentrum (NIC), een naamloze vennootschap die in de plaats komt van het rijksinkoopbu- reau. Het in Zwolle gevestigde rijksinkoopbureau heeft 440 werk nemers in dienst. De ministerraad had al eerder met de privaterise- ring per 1 januari 1989 ingestemd. Flikkengeding Chocoladefabrikant Baronie-De Heer uit filphen aan den Rijn moet de nieuwe verpakking van haar Tjoklat-pastilles van de markt ne men. De nieuwe achthoekige do zen lijken zo op de verpakking van de Droste-flikken, dat daarmee de auteursrechten van de concurrent worden geschonden. Al het ver pakkingsmateriaal moet worden vernietigd. De Haarlemse recht bankpresident mr. H.F. van den Haak heeft dit gisteren bepaald in zijn in uitspraak in het kort geding dat Droste BV had aangespannen. Banenverlies Hollandse Signaal Apparaten in Hengelo verwacht dit jaar een ver lies van driehonderd arbeidsplaat sen. Dat heeft de directie gisteren in het reguliere overleg met de vak bonden meegedeeld. Uitlevering De VS hebben de voormalige de- viezenmakelaar uit Frankfurt, Joachim Schmidt, aan de Bondsre publiek Duitsland uitgeleverd. Schmidt is de belangrijkste ver dachte in de deviezenfraude bij Volkswagen, waardoor het auto mobielconcern er meer dan 470 miljoen mark bij inschoot. Stem Spanje en Argentinië hebben een overeenkomst gesloten voor forse investeringssteun door Span je. Argentinië krijgt soepele lenin gen van in totaal 500 miljoen dollar en investeringskredieten van 500 miljoen dollar. Verder is een mil jard dollar uitgetrokken voor de fi nanciering van investeringen door Spaanse bedrijven of door joint ventures in Argentinië en nog eens een miljard dollar voor de financie ring van investeringen door Argen tijnse ondernemingen. De overeen komst loopt vier jaar. drijfsrestauratie van Philips wer ken in totaal 600 mensen, meest vrouwen in deeltijddienst. Verder staat maandag een bezoek aan de hoofddirectie van de Nederlandse Philips-bedrijven op het program- Spontaan De staking brak donderdag spontaan uit nadat bekend was ge worden dat Philips een afspraak om met de bonden te praten over de voorgenomen verzelfstandiging van de bedrijfsrestauratie had afge zegd. Volgens Philips gebeurde dat om nieuwe voorstellen van de In dustriebond FNV te bestuderen. Bestuurder Cuperus zegt dat er he lemaal geen sprake is van nieuwe voorstellen. "Wij hebben alleen de eerder ingediende voorstellen wat nader uitgewerkt".- Verzelfstandi ging van de kantinedienst betekent voor de werknemers dat ze onder de catering-cao gaan vallen. Nu geldt voor hen nog de cao van Phi lips. Een en ander betekent dat de werknemers er in hun inkomen 15 tot 20 procent op achteruitgaan, zo heeft de Industriebond FNV becij ferd. Volgens een woordvoerder van Philips moet het personeel in de toekomst wel onder de catering cao vallen, omdat het nieuwe zelf standige bedrijf anders niet con currerend kan werken. Philips is UTRECHT (ANP) - De spoorwegen verwachten dat na het recordjaar '87 ook dit jaar de groei in het reizi- gersvervoer doorzet. Vorig jaar nam het reizigersvervoer met 5,3 procent toe tot 9,4 miljard reizi gerskilometers, een record. Ook in de eerste vier maanden van dit jaar werd dat groeipercentage gehaald. Als die tendens zich doorzet - en daar ziet het wel naar uit - dan heb ben de spoorwegen eind dit jaar te gen de 10 miljard reizigerskilome ters aan de man gebracht, aldus een woordvoerder van NS desge vraagd. Blijkens de definitieve cijfers in het gisteren gepubliceerde jaarver slag bracht vorig jaar het reizigers- vervoer 2.507 miljoen gulden op (inclusief een rijksbijdrage van 1.353 miljoen) en het goederenver voer 268 miljoen gulden (inclusief een rijksbijdrage van 26 miljoen gulden). De bedrijfsopbrengsten bedroegen 3.183 miljoen, de totale lasten waren'een fractie lager zodat een netto resultaat resteert van 20 miljoen gulden. In '86 speelde NS quitte. NS-topman drs. L.F. Ploeger toont zich een tevreden man. In het jaarverslag schrijft hij dat de spoor wegen zeer wel in staat zijn een veel groter deel van het spitsver- voer in de als maar voller worden de randstad voor hun rekening te nemen mits "Den Haag" met geld op tafel komt en met maatregelen die het gebruik van het openbaar vervoer stimuleren en het gebruik van de auto afremmen. Toekomstplannen Onder het motto "Rail 21 - Spo ren naar een nieuwe eeuw" presen teert NS volgende week gedetail leerde plannen voor de naaste toe komst. NS wil verdere uitbreiding DEN HAAG Volledige werkge legenheid was ooit een vast begrip in het sociaal-economisch beleid van elke regering. De laatste jaren is de term echter uit het politieke woordenboek geschrapt. Er wordt niet meer over gepraat. Een taboe omdat iedereen wel lijkt te besef fen dat volledige werkgelegenheid niet meer haalbaar is. Geen wonder door Carel Goseling eigenlijk met een werkloosheid van circa 700.000 die maar niet wil zakken ondanks beloften van on der meer premier Lubbers dat er in 1990 'maar' een half miljoen men sen zonder werk zullen zitten. Ook op Sociale Zaken, het op de eerste plaats verantwoordelijke ministerie, raakt men op dood spoor. Topambtenaren erkennen openlijk dat het vechten tegen de bierkaai is: er zijn gewoon geen ba nen genoeg. Vervroegde uittreding (vut) en arbeidstijdverkorting (atv) hebben hun aantrekkingskracht verloren. Wat kunnen we dan nu nog be denken?, luidt de vraag die Sociale Zaken bezighoudt. Het scheppen van meer werk door werkgelegen- wel bereid om voor het personeel een overgangsregeling te treffen. Cuperus bestempelt deze hou ding van Philips als "pure kapita listische ondernemerspolitiek". Er wordt volgens hem te weinig ver diend, dus moeten de werknemers maar inleveren. "We mogen niet toestaan dat dit het toekomstige beleid van Philips wordt". Transport duwbak komt niet op gang ROTTERDAM (ANP) - Een Grana- ria-transport vanuit Europoort is gistermiddag afgelast. Volgens een woordvoerder van de Rotterdamse politie kwam het transport te laat op gang waardoor de rivierpolitie, die in het Rotterdamse vaargebied voor de begeleiding zorgt, in "per sonele en tactische problemen" kwam. In overleg met Granaria is toen besloten het transport stil te leg gen. De vertraging was niet te wij ten aan acties van binnenschip pers, aldus de politie-woordvoer- der. Een woordvoerder van het Rotterdamse veevoederbedrijf Granaria wilde geen nadere toe lichting verstrekken op de gang van zaken. van de capaciteit van het bestaan de spoorwegnet door de knelpun ten weg te nemen. Met name op het zeer druk bereden net in de rand stad moeten de belangrijkste ver bindingen viersporig worden in plaats van tweesporig. Dan kan ook (in 1995) een nieuwe dienstregeling van start die vooral op de langere afstanden voorziet in veel snellere verbindingen: Naast de gewone stoptreinen en sneltrei nen (intercity's) biedt het spoor boekje nieuwe stijl in de komst van extra snelle "intercityplus"-trei- nen die een lange-afstandsnet van circa 20 stations bedienen. Daar naast komen er tussen 80 stations gewone sneltreinen en stoptreinen voor de korte afstand. NS denkt voorts binnen enkele jaren zijn capaciteit in de spits met 20 tot 40 procent te kunnen uitbrei den door in versneld tempo meer dubbeldekstreinen aan te schaffen met een grote capaciteit. De dub beldekkers - waarvan NS er al 75 heeft - kosten ruwweg twee mil joen gulden per stuk. Maar NS is pas van plan die miljoenenorder voor circa 150 dubbeldekkers te plaatsen als er zicht op is dat de nieuwe treinen ook werkelijk wor den gevuld. Met andere woorden: als de overheid echt "sturende" maatregelen treft die het extra ge bruik van het openbaar vervoer daadwerkelijk bevorderen. Met een verhoginkje van de motorrij tuigenbelasting van 25 gulden per jaar kom je er niet. Daar krijg je geen automobilist mee de trein in, zo heeft de NS-topman al eerder la ten weten. Ploeger denkt bijvoor beeld aan een forse verhoging van de benzineprijzen of aan dure vig netten zonder welke de automobi list zich niet in het spitsverkeer mag begeven. heidsprojecten? Zo worden alleen de vacatures van morgen vandaag vervuld. Wachten op een hogere economische groei, waardoor vrij wel automatisch meer werk ont staat? Een onzekere, riskante weg. Onze open economie is erg gevoe lig voor schommelingen van dol larkoers en rentestand of de gang van zaken binnen de EG. Kunstgrepen Resteren slechts de kunstgre pen. En daarvan heeft het ministe rie er wat in huis. De eerste is een wijziging van beleid. Er worden niet langer banen gezocht voor de werkloze. In plaats daarvan wordt nu gewerkt aan de kwaliteiten van de werkloze. Diens scholing moet beter. Het gebrek aan recente werkervaring moet worden opge vangen. Een tweede kunstgreep is de her ziening van het ar.beidsvoorzie- ningsbeleid, het beleid dat werklo zen aan een baan moet helpen. Tot nu toe is dat een zaak van Sociale Zaken alleen. Dat wordt anders. In een nog te openbaren wetsvoorstel wordt het een zaak van rijksover heid, werkgevers en vakbonden sa men. Het idee wordt goed verkocht. De sociale partners zullen niet lan ger langs elkaar heen werken bij de DEN HAAG (GPD) - Ogen schijnlijk gaat het heel goed met de postbezorging. Nagenoeg alle binnenlandse post is binnen 24 uur op de plaats van bestemming en wordt ook nog in de juiste brievenbus gedaan. Die gerust stellende mededeling deed de PTT vorige week als reactie op berichten over diefstal van post stukken door PTT'ers, verkeerde door Jos Heymans bestellingen en vertraagde be zorging. Het goede nieuws werd onderbouwd met cijfers van een onafhankelijk onderzoeksbu reau: 91 procent van de post wordt de volgende dag besteld en 99,3 procent komt op het juis te adres aan. En met de diefstal door PTT'ers valt het ook reuze mee. Slechts enkele tientallen poststukken per jaar. Heel wei nig, als je beseft dat bij de post 63.000 mensen werken. Hoe kan het dan dat dagelijks toch nog duizenden mensen klachten hebben over vertraagde post en verkeerde bezorging? Percentages kunnen heel verhel derend zijn, maar ook mislei dend. Want als negen procent van de post niet binnen 24 uur wordt bezorgd, lijkt dat welis waar weinig, maar gaat het nog altijd om ruim anderhalf miljoen bestrijding van de werkloosheid. Tegelijk wordt het mogelijk om het beleid beter te laten aansluiten op de praktijk. Via 28 regionale bestu ren zijn vraag en aanbod op de ar beidsmarkt goed op elkaar afge stemd. Of dat zal lukken is de vraag. Bij elke vacature is 50 procent van de sollicitanten werknemer die een andere baan zoekt, 25 procent schoolverlater en nog eens 25 pro cent werkloos. Ook op Sociale Za ken wordt erkend dat men van goe de huize moet komen wil een per soneelschef juist de werkloze de baan gunnen. Voor minister De Koning (socia le zaken) heeft de herziening van de arbeidsvoorziening echter een leuke bijkomstigheid. Hij is in de Kamer niet meer ter verantwoor ding te roepen als de bestrijding van de werkloosheid misloopt. Hij, en daarmee tevens het kabinet, is immers niet meer alleen verant woordelijk. Met deze filosofie willen de amb tenaren van De Koning voorkomen dat er een lamgeslagen groep in de samenleving ontstaat: lieden die nooit meer kans maken op een baan. In het verlengde daarvan wil Sociale Zaken echter meer. Werk gevers zullen hun traditionele op vattingen bij het aannamebeleid brieven. En dat geldt ook voor verkeerde bezorging: 0,7 procent komt niet op het juiste adres aan. Dat zijn elke dag 119.000 brieven. Misplaatst "Ieder incident is er één te veel", stelde de heer Van Doorn van de hoofddirectie Post vorige week manmoedig. Een wat mis plaatste opmerking, als het iede re dag om bijna twee miljoen in cidenten gaat. Dat zijn dan geen incidenten meer, maar structure le fouten. Voorbeelden zijn er in overvloed. Van de circa 200 brieven die een bedrijf in Den Haag dage lijks via de postbus ontvangt, zijn er gemiddeld vijf tot tien niet voor dat bedrijf bestemd. Som mige fouten zijn verklaarbaar, omdat het postbusnummer sterk moeten laten varen: vooroordelen tegen vrouwen, ethnische minder heden, bepaalde leeftijdsgroepen of hoger opgeleiden (bij kleinere ondernemingen) bijvoorbeeld moeten worden bestreden. Tegelijk moeten werklozen wor den aangezet om de banen die er zijn ook aan'te pakken. Dat kan als zij het recht op een uitkering bij weigering van werk mits het gaat om een serieus aanbod ver liezen. "Dat hoort erbij als sluit stuk van het beleid", weet een top ambtenaar van De Koning te mel den. Hij ontkent wel meteen dat er een soort 'heksenjacht' op de uitke ringstrekker wordt geopend. Voldoende Blijft de vraag of het allemaal ge noeg is. Waarschijnlijk niet: vast staat dat het aantal gehuwde vrou wen dat een baan zal zoeken in de toekomst sterk stijgt. Nu is de deel name van deze groep aan het ar beidsproces in verhouding tot an dere Europese landen erg gering. Voor al deze vrouwen zijn banen nodig. Meer dan er vrijkomen als gevolg van vergrijzing of een da lend aantal jongeren. De economische groei zal ook de komende jaren niet meer banen opleveren dan nodig zijn om de schoolverlaters op te vangen. lijkt op dat van het bedrijf. Maar onlangs kreeg het bedrijf op één dag 71 verkeerd bezorgde brie ven. De adressen waren totaal af wijkend van het postbusnum mer van de firma. PTT-woordvoerder De Voogd kon z'n oren niet geloven. "Dat is uiteraard een uitzondering. Hier heeft de sorteerder een fout ge maakt". De Voogd dringt erop aan dat klachten over verkeerde bezorging ogenblikkelijk wor den gemeld bij het postkantoor. "Dan kunnen we toezicht hou den op het werk van de hoofdbe steller of van de sorteerders. Maar als je geen klachten krijgt, dan denk je dat je 't goed doet". Toch is de PTT niet zo over tuigd, als De Voogd wil doen ge loven. Niet voor niets wordt ge ëxperimenteerd met proefbrie- Scholings- en werkervaringspro jecten kunnen ook niet ten eeuwi ge dagen doorgaan. Nog afgezien van het geld dat daarvoor nodig is. Het beeld is dus niet optimis tisch, zoals ook de adviseurs van De Koning ruiterlijk toegeven. Het zal nog jaren duren voordat de werkloosheid is teruggebracht tot een min of meer normaal niveau voor een goede werking van de ar beidsmarkt. Dan praten we nog over 150.000 mensen die geen werk hebben. Van belang is daarbij dat de loon matiging overeind wordt gehou den. Volgens Sociale Zaken is dat vooral een zaak van werkgevers en vakbonden. Als werkgevers in ruil voor loonmatiging scholing voor hun werknemers aanbieden en de vakbonden dat aan de leden als in teressant kunnen verkopen kan dat lukken. Anders is ook op dit punt de toekomst somber, zeker voor de werkloze. Die heeft dan im mers nog steeds geen baan. ven, die zijn voorzien van chips. Op die manier kan de PTT na gaan. waar het bezorgingssys teem faalt. "Als er klachten zijn, willen we weten waarom een brief te laat is bezorgd of ver keerd is besteld. Vaak is dat niet te achterhalen. Met de proefbrie- ven kunnen we zelf vaststellen waar het fout gaat. Dan kunnen we meteen maatregelen treffen". Handmatig Op de twaalf expeditieknoop punten in ons land waar de post wordt gesorteerd, worden nau welijks fouten gemaakt. De sor tering wordt daar door machines gedaan. Het gaat doorgaans pas verkeerd op de kleinere postkan toren, waar de sortering handma tig gebeurt. Een brief kan dan al snel in een verkeerde postzak te rechtkomen. De PTT wil het percentage te laat bezorgde brieven op die ma nier omlaag zien te krijgen. De Voogd: "We zitten nu op 91 pro cent, dat op tijd wordt bezorgd. Dat is te weinig. We moeten in de buurt van de 95 procent kunnen komen". Een score van honderd procent voor zowel tijdige als juiste bezorging is volgens de woordvoerder nooit haalbaar. "Er gaat altijd wel iets fout. De postauto kan in een file terecht komen of een ongeluk krijgen. Dan is de brief er de volgende dag niet". Verkeersleiders eisen mogelijke vacatures op bij Eurocontrol SCHIPHOL (ANP) - Indien de Tweede Kamer zou besluiten de grens waarboven Eurocontrol het luchtverkeer in het Nederlandse luchtruim afhandelt terug te bren gen van tien kilometer naar acht ki lometer, eist het Nederlands Luchtverkeersleiders Gilde alle verkeersleidersvacatures op die daardoor bij Eurocontrol zullen ontstaan. Dit stelt het gilde, waarin de ver keersleiders op Schiphol verenigd zijn, vrijdag in een brief aan de voorzitter van de vaste Kamercom missie voor verkeer en waterstaat. Verder zal het gilde opheffing van de stop eisen die het onmogelijk maakt dat verkeersleiders van Schiphol naar het Eurocontrolcen- trum in Beek overgaan en wil het gilde dan op korte termijn het ver trek van acht verkeersleiders die op grond van deze stop niet naar Eurocontrol in Beek mochten overgaan. Het gilde wil ook zeker heid over de omvang en continuï teitvan een verzelfstandigde lucht- verkeersbeveiling op Schiphol waar het ministerie van verkeer en waterstaat aan werkt. Minister Smit van verkeer en wa terstaat stelde vorige week de uit breiding van taken voor Eurocon trol voor in een brief aan de Twee de Kamer. Dinsdag zal de kamer commissie dit voorstel van de be windsvrouwe bespreken. Het gilde is tegen een verdere overdracht van taken en wil de huidige verde ling daarvan tussen de verkeerslei ding op Schiphol en die van het Eu- rocontrolcentrum Beek handha- De Telegraaf neemt belang in Wegener-concern AMSTERDAM-HAARLEM (ANP) - Holdingmaatschappij De Tele graaf heeft van VNU de deelne ming in Wegener in Apeldoorn overgenomen. De beide concerns waren niet bereid het bedrag te noemen dat met de transactie is ge moeid. VNU verkreeg het belang in Wegener bij de overneming van Audet in Nijmegen eerder dit jaar. Het belang van iets minder dan één procent van De Telegraaf in VNU is niet in de onderhandelingen be trokken geweest, aldus de twee uit geversconcerns. VNU verkoopt haar belang in Wegener, omdat zij na de overne ming van Audet die een verster king van haar dagbladengroep be tekende met Gelderland, Limburg en Brabant, geen strategische waarde hecht aan een deelneming van 20 procent in Wegener. De Te legraaf beschouwt het belang in Wegener juist als strategische deel neming, waarbij de door Wegener nagestreefde zelfstandigheid zo goed mogelijk kan worden ge diend. De Amsterdamse kranten uitgever acht een zelfstandigheid van Wegener belangrijk voor de verhoudingen in de Nederlandse dagbladpers. De Telegraaf zal de aankoop uit eigen middelen beta len. De Telegraaf bezat nog geen stukken Wegener. De Telegraaf is er zich van be wust dat Wegener de gebruikelijke beschermingsmaatregelen van een beursfonds heeft en zij is van plan, deze te respecteren. Een uitbrei ding van het belang heeft voorlo pig geen prioriteit, aldus De Tele graaf. De ondernemingsraad van De Telegraaf heeft positief geadvi seerd. Het bestuur van Wegener is geinformeerd. Dow Jones omhoog NEW YORK (ANP/UCN) - De aan delenkoersen op de effectenbeurs van New York zijn vrijdag geste gen. De Dow Jones-index van de dertig grote industriefondsen steeg met 18,86 punten en sloot op 2071,31 punten. Het aantal van de verhandelde fondsen dat in koers steeg was bijna tweemaal zo groot als het aantal dat in koers daalde. Daar waar de post nog handmatig wordt gesorteerd, komen de meeste brieven in verkeerde post zakken terecht. Als gevolg daarvan bereiken dagelijks ruim honderdduizend brieven een onbedoelde bestemming. (foto GPD) ADVERTENTIE v, I KJ PÊ NJOOP UfcÉfc J£J£ APVf^URS AUS U WAT I O£P0£U Pas wanneer je echt schade hebt geleden, ervaar je wat je aan een inboedel- of opstal verzekering hebt. Daarom doet u er verstandig aan, contact op te nemen met de Concordia- adviseur bij u in de buurt of bel Concordia in Utrecht, 030-330506. U betaalt een lage premie, maar u krijgt wel alle hulp. Want... verzekeringen

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7