Eenvoudiger studiestelsel in de maak Paradepaardje coalitie struikelt /Vw> 'Provincie knoeit niet met afval' Brandt Corstius krijgt alsnog P.C. Hooftprijs Dondersdie klap valt tegen Misbruik van asielrecht baart EG-ministers zorg Onwezenlijke discussie in Tweede Kamer over Plan-Dekker Uw tijdelijk tijdelijk verblijf in het buitenland is voor een ander een buitenkans! Wie voor lange tijd in den ZATERDAG 4 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Minister Deetman van onderwijs be studeert de mogelijkheid om het les- en collegeld af te schaffen en zo te komen tot een vereenvoudiging van het stelsel van studiefinanciering. Ook het verschil in basis beurs tussen uit- en thuiswonende studenten moet volgens die plannen vervallen. Iedere student moet jaarlijks een basisbeurs van f 5.000 gulden ontvangen. Een woordvoerster van het minis terie ontkent het bestaan van con crete plannen. "We zijn wel uit op vereenvoudiging van het systeem en ik sluit niet uit dat dergelijke maatregelen er ooit nog eens ko men, maar voorlopig zijn ze niet aan de orde", aldus de woordvoer ster. Afschaffing van het collegeld is in haar ogen alleen mogelijk wan neer dat wordt gekoppeld aan de invoering van de strippenkaart. Die geeft iedere student recht op een hoeveelheid door de overheid betaalde scholing. Vólgens de plannen die op het ministerie circuleren kan het colle gegeld best afgeschaft worden, om dat het leeuwedeel van dat geld toch weer geheel of gedeeltelijk vergoed moet worden. De admini stratieve rompslomp die dat met zich mee brengt, weegt niet op te gen de voordelen. Lubbers in juli toch naar Israël DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers en minister Van den Broek van buitenlandse zaken brengen van 17 tot 19 juli een be zoek aan Israël. Eerder lag het in de bedoeling dat de bewindslieden ter viering van het 40-jarig bestaan Is raël in mei zouden aandoen, maar van dat voornemen kwam men te rug. Officieel heette het dat de agen da's van de Israëlische en Neder landse ministers "niet op elkaar konden worden afgestemd". Aan genomen werd evenwel worden dat het omstreden optreden in de door Israël bezette gebieden leid den tot het besluit het bezoek uit te stellen. Binnenland kort Bankovervallen In de periode 1984 tot medio 1987 zijn 3000 bankemployees het slachtoffer geworden van een bankoverval, zo blijkt uit cijfers van justitie. Het aantal overvallen waarbij gedreigd werd met vuur wapens steeg van 82 procent naar 95 procent. In 6 procent van de ge vallen vielen er slachtoffers: 9 do den en 61 gewonden. Aidstest Instanties die bemiddelen bij het onderbrengen van kinderen in pleeggezinnen eisen een verkla ring dat de betreffende jongere niet is besmet met het aids-virus. Ook de Raden voor de Kinderbescher ming verlangen een aidstest. Het CDA-kamerlid Janmaat-Abee stelt dit in schriftelijke vragen aan de bewindslieden van justitie en volksgezondheid. Takeshita Op Schiphol is gisteren aan het einde van de middag de Japanse premier Takeshita aangekomen voor een officieel bezoek aan ons land, dat tot zondag zal duren. Takeshita voert besprekingen met premier Lubbers en de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken), De Korte (economische za ken) en Braks (landbouw) en Smit- Kroes (verkeer en waterstaat). Lekke treinwagon Een deel van het rangeerterrein in het havengebied de Botlek is gis teren verontreinigd door fenol. Dat gebeurde toen twee goederenwa gons tegen elkaar aanbotsten en de zijsluiter van een van de wagons open schoot. Fenol (carbolzuur) tast aluminimum, zink en lood aan en mag niet in aanraking komen met de huid. Er is zo'n 7.000 liter fe- Ontucht De rechtbank in Den Bosch heeft een 40-jarige man uit Eindho ven veroordeeld tot een gevange nisstraf van 12 maanden waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Hij zou van juni tot september vorig jaar geslachtsgemeenschap met een 5- jarig meisje hebben gehad. De man ontkent dit. Wel geeft hij toe dat hij ontucht heeft gepleegd met twee jongens van 10 en 14 jaar. Marinehomo's Staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) moet opheldering verschaffen over de wijze waarop bij de marine wordt omgesprongen met homoseksualiteit. VVD-Ka- merlid Rempt-Halmmans de Jongh (WD) signaleert jn schrifte lijke vragen aan de staatssecretaris van defensie dat bij de marine min der homoseksuelen zich aansluiten bij de Stichting 'Homosexualiteit en krijgsmacht' dan bij land- en luchtmacht. In dat geval is er voor iedere stu dent ongeveer 5.000 gulden beurs beschikbaar. Wie nu thuis woont, krijgt dan meer en wie zelfstandig woont, krijgt minder. Ervan uit gaande dat een student met 10.000 gulden per jaar uit de voeten kan, zou dat betekenen dat de gemid delde student 5.000 gulden bij moet lenen. Vorige week besloot het kabinet de aanvullende beurs en de rente dragende lening van het rijk af te schaffen. In plaats daarvan moeten de studenten geld lenen bij de bank tegen een rentebedrag, dat om en nabij de zeven procent zal liggen. De rente die studenten moeten betalen is lager dan de ren te die een gewone burger kwijt is. De banken hoeven namelijk geen verwervingskosten in reke ning te brengen. Ze zijn wel ver plicht iedereen als klant te accepte ren. Het rijk staat garant voor aflos sing van het geleende bedrag. Het is de bedoeling dat afgestudeerden in het daarop volgende jaar onmid- delijk beginnen met het terugbeta len van de lening. Dan hoeft ook pas de rente betaald te worden. Op dit moment geldt een overbrug gingsperiode van twee jaar voor aleer studenten hun studieschuld afbetalen aan de overheid. Hugo Brandt CorstiiLS ontvangt de (nieuwe) P.C. Hooftprijs uit handen i Brinkman gaf geen acte de présence. i prof. dr. Sem Dresden. Minister Automobilisten testen botssimulator ROTTERDAM (GPD) "Donders, die klap valt te gen," klonk het na een 'rit' met de zogenaamde botssimulator. De 68-jarige P. Lalleman was één van de vele automobilisten, die het apparaat van Veilig Verkeer Nederland mocht uitproberen, na dat hij door de politie was betrapt op het niet-dra- gen van de autogordel. Vanaf een soort glijbaan knalt de op een autostoel (met autogordel) zittende passagier met een snel heid van 'slechts' negen kilometer op een stootblok. De klap is verbluffend hard. Zo erg zelfs dat heel even de adem uit de luchtwegen wordt geperst en de maaginhoud een eigen weg lijkt te gaan. Binnen enkele seconden is het nare gevoel weer verdwe nen. Minder snel ebt het schrikgevoel van de klap weg. "Nooit geweten dat een botsing zo hard aankomt. Ik tril nog na", zei de 37-jarige Nel de Wit geschrok ken. "Ik draag nooit een autogordel. In de zeventien jaar dat ik mijn rijbewijs heb ik hem misschien vijf keer gedragen, want ik heb een bloedhekel aan die dingen. Maar nu gaat hij om, telkens als ik in de au to stap". Over haar antipathie tegen het gordelgebruik ver telt ze: "Ooit ben ik met de auto in het Kanaal door Voorne gereden. Ik droeg geen gordel. Waarschijn lijk heb ik de crash juist daarom overleefd. Met een gordel om was ik misschien verdronken". Brigadier Van der Spoel: "In feite is het dragen van de autogordel een kwestie van gewoonte. Als je in de auto stapt, dan trek je automatisch de deur dicht. Zo start je ook de motor. Bij die handelingen hoort vanzelf het aangespen van de gordel. Ook het losmaken is een routine-handeling, die zonder na denken wordt uitgevoerd". Karin Smulders (31) rijdt al dertien jaar auto. "In de stad draag ik de gordel nooit, alleen op de grote weg." Na een rit in de simulator heeft ze een andere mening: "Zo'n klap had ik niet verwacht. In het ver volg draag ik hem ook binnen de bebouwde kom". DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (cultuur) was gisteren in Den Haag niet bij de uitreiking van de P.C. Hooftprijs-nieuwe-stijl aan de schrijver en columnist Hugo Brandt Corstius. Hij had als reden opgegeven dringende verplichtin gen elders te hebben en wenste het bestuur, de laureaat en de genodig den een heugelijke middag toe. Prof. dr. Sem Dresden, voorzitter van de stichting P.C. Hooftprijs voor Letterkunde, bracht de aan wezigen, onder wie ook parlemen tariërs, in de stampvolle aula van het letterkundig museum hiervan op de hoogte voor hij de winnaar van de prijs de bijbehorende oor konde overhandigde. Minister Brinkman legde in 1985 het advies naast zich neer om de prijs, toen nog een staatsprijs, aan Brandt Corstius te geven. De rege ring besloot hem niet toe te ken nen. Brinkman voerde hiervoor aan dat Brandt Corstius kwetsen tot instrument heeft gemaakt. Hij baseerde zich daarbij vooral op de rubriek 'Stoker' in de Volkskrant, waarin Brandt Corstius vele politi ci genadeloos veroordeelde. Brandt Corstius zag in de plech tigheid de afwerking van een poli tieke deal en stelde dat de minister wil dat hij de prijs krijgt. Hij dankte de echte jury, die enige jaren gele den unaniem advies had uitge bracht, de leden van de Raad voor de Kunst die destijds waren opge stapt omdat de regering het advies niet volgde, en de aanwezigen bij de uitreiking "op één voorwaarde er wordt niet meer over de P.C Hooftprijs gesproken. Nooit meer Nooit meer". Gerrit Komrij hield een lezing bij gelegenheid van de bekroning van de columnist Brandt Corstius. Een prijs noemde Komrij ook wel een geluiddempende grafzerk. Hij merkte onder andere op dat in het geval van de P.C. Hooftprijs de prijs niet een schrijver om zeep heeft gebracht zoals zo vaak ge beurt, maar de schrijver een prijs. De stichting P.C. Hooftprijs voor Letterkunde eind vorig jaar in het leven geroepen. Het bestuur be staat uit vertegenwoordigers van de Vereniging van Letterkundi gen, de Pen-club en de Maatschap pij der Nederlandse Letterkunde. Deze stichting is voor toekenning van de prijzen in de plaats geko men van de regering en daarmee is de prijs opgehouden een staats prijs te zijn. De hele kwestie heeft Brandt Corstius overigens geen windeie ren gelegd; het geldbedrag van de staatsprijs was 15.000 gulden en dat van de nieuwe prijs is 25.000 gulden. DEN HAAG (ANP) - Zuid-Hol land heeft zeker 40 ambtenaren ex tra nodig voor volledige controle op de stroom afval. Verder is uit breiding van de verwerkingscapa citeit noodzakelijk, zodat de export van chemisch afval stop gezet kan worden. Dat stelde milieu-gedeputeerde H. van der Vlist van de provincie Zuid-Holland gisteren naar aanlei ding van publikaties in de pers over de afvaltransporten vanuit Nederland naar Noord-Frankrijk. Vanuit Zuid-Holland gaat momen teel rond de 40.000 ton huishoude lijk afval de grens over. In de pro vincie is er geen plaats voor, andere provincies willen het niet hebben. Van der Vlist bestrij"dt de indruk die donderdag tijdens een persreis naar Frankrijk door de Belgische Europarlementariër Staes gewekt Congo noemt gifcontracten vervalsingen BRUSSEL (ANP) - De ambassa deur van de Afrikaanse republiek Congo in Brussel, Ambroise Gam- bouele, heeft gisteren gezegd dat alle contracten voor het dumpen van afval in zijn land vervalsingen zijn. De Congolese autoriteiten hebben in verband met de zwendel vijf mensen aangehouden. Volgens Gambouele heeft de Congolese regering geen enkel contract voor het opslaan van afval uit Amerika of Europa heeft geslo ten. Congo is ook niet uit óp derge lijke lucratieve overeenkomsten. "Wij blijven liever arm, maar eer vol." De Nederlandse firma 'Van- Santen, die bereid was het afval te transporteren, blijft in de ogen van de ambassadeur een "exporteur des doods". Gambouele zei dat alle docu menten die op de zogenaamde af- valopslag betrekking hebben zijn opgemaakt met spookfirma, de Congolese de Recuperation des Dechets Industriels. De CRDI werd geleid door een zekere Jean Passi, die inmiddels achter slot en grendel zit. is, als zou het om een gedeeltelijk illegale stroom afval gaan: "De wa gens die door de provincie worden gecontroleerd, vervoeren alleen datgene wat er op de papieren staat. De provincie knoeit niet", al dus de gedeputeerde. Alle wagens worden volgens hem verzegeld, om te voorkomen dat minder betrouwbare transpor teurs zich in Frankrijk uit naam van Zuid-Holland kunnen melden. Dat de Franse prefect donderdag verklaarde niet van verzegeling te weten zegt volgens Van der Vlist niets: "De controle op de stort plaats zelf is hun zaak". Het verwijt dat de Nederlandse overheden in zee gaan met als ma lafide bekend staande transpor teurs ontkent Van der Vlist. "Moet ik elk bedrijf dat wel eens genoemd is in verband met illegaal afval stor ten dan maar uitsluiten. Daar heb ik trouwens de bevoegdheid niet voor. De Afvalverwerking Rijn mond AVR kan met elke transpor teur die het wil een contract slui ten". Om daadwerkelijk een einde te maken aan de illegale praktijken met ons afval, is een betere regelge ving niet voldoende: het afvalpro bleem is alleen te 'tackelen' met medewerking van de bedrijven. De gedeputeerde is daarom blij dat er volgende week een gedragscode tot stand zal komen voor het ver voeren van afval. Bedrijven die beloven zich hier aan te houden, komen op een 'witte lijst', zodat afvalproducenten we ten dat het om een betrouwbaar be drijf gaat. Het rijk en de provincies mogen voor afvaltransporten naar het buitenland alleen in zee gaan met de ondernemers die op de lijst staan. Buitenlandse autoriteiten wordt aanbevolen vrachtauto's van bedrijven die niet op de lijst staan, bij de grens tegen te houden. Drie van de vier organisaties van ondernemers in het wegtransport zijn minder blij met de 'witte lijst' en hebben gisteren bij minister Smit (verkeer) geklaagd over dit initiatief van haar collega Nijpels (milieubeheer). De PCB (christe lijk), de KVO (katholiek) en de KN- VTO (neutraal) vinden dat een der gelijke maatregel bij het ministerie van verkeer thuishoort en niet bij Milieubeheer. Ze zijn tegen de 'wit te' lijst omdat die volgens hen moet worden gezien als een verkapt ver gunningensysteem. De vierde organisatie, NOB Weg transport, tevens de grootste, heeft meegewerkt aan de criteria waar aan bedrijven moeten voldoen om op de lijst te komen. De drie organi saties zijn er verbolgen over dat zij niet door Milieubeheer bij de be sluitvorming over de maatregel zijn betrokken. MUNCHEN (GPD) - De EG-mi- nisters van binnenlandse zaken en justitie verwachten niet voor 1992 tot overeenstemming te komen over een gezamenlijk visa- en asiel beleid. Alleen een 'harmonisatie' van het beleid achten de ministers mogelijk. *Op 1 januari 1993 moeten de bin nengrenzen van de Europese Ge meenschap wegvallen, waardoor onder andere een vrij verkeer van personen tussen de lidstaten ont staat. De EG-ministers voerden de afgelopen twee dagen in Munchen het zogenoemde Trevi-overleg. Het overleg vindt elk halfjaar plaats en heeft tot doel in EG-verband af spraken te maken over de bestrij ding van terrorisme, radicalisme en georganiseerde misdaad. Prins Maurits. zoon var het Koninklijk Instituut t bruik van het asielrecht. Minister Korthals Altes (justitie) verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat op het gebied van de visa- en asiel problematiek wel enige vooruit gang is geboekt. Hij zag als licht punt de uitbreiding van de lijst lan den, waarvan de inwoners een vi sum moeten aanvragen om een EG-land te bezoeken. In Kopenhagen, tijdens het vori ge Trevi-overleg, werden vijftig landen op die lijst gezet. Munchen leverde een uitbreiding met vijf landen op, waar onder de Filipij- nen. Korthals Altes hoopt nu de toestroom van Filipijnse vrouwen, die in Nederland vaak in de prosti tutie terecht komen, in te dammen. Het is bekend dat Filipijnse vrou wen veelal via de Bondsrepubliek naar Nederland komen. Heftige weerstand vanuit Frank rijk leidde er toe dat de EG-landen de invoering van een 'positieve' lijst van landen, waarvan de inwo ners geen visum nodig hebben, achterwege lieten. Korthals Altes vond dat jammer, maar zei de Fran se vrees voor terreuraanslagen te begrijpen. Op aandringen van de Britse mi nister Hurd zal worden bekeken hoe de hand kan worden gelegd op 'crimineel vermogen'; het kapitaal dat terroristen en drugshandelaren in landen als Zwitserland onder brengen. Minister Korthals Altes erkende dat daar heel wat, met na me juridische, haken en ogen aan zitten. "Met een financieel opspo ringsonderzoek moet het bestaan van die fondsen eerst worden aan getoond. Vervolgens wordt ge dacht aan een omkering van de be wijslast; justitie hoeft bij het ver moeden met 'crimineel vermogen' van doen te hebben niet meer de harde bewijzen daarvoor op tafel te leggen". ADVERTENTIE VISSER Belettering ADVERTENTIE vreemde moet verblijven, kan lelijk blijven zitten met de eigen woning. De vaste lasten gaan immers onvermin derd door. Probleem? Welnee! Eigen Haard beschikt over een steeds wisselend bestand van mensen die hier voor tijdelijk een al dan niet gestoffeerd of gemeubileerd onderkomen zoeken. Uw vertrek is dan een prima uit weg. GEVERSSTRAAT 63 OEGSTGEEST de 9oedcren. Mj DEN HAAG De fracties van CDA en WD hebben deze week de kans te baat genomen om een nieu we bijdrage te leveren aan het beeld van machteloze verdeeld heid dat rond de coalitie hangt. Aanleiding vormde ditmaal het be leid rond de volksgezondheid, één van de paradepaardjes van het ka binet. door Peter de Vries Elk kabinet probeert zich een plaats in de geschiedenisboeken te verwerven door enige grootse pro- jekten op te zetten. Omdat slechts weinig coalities de tijd wordt ge gund de samenleving echt te ver anderen, komt van de plannen doorgaans weinig terecht. De bete kenis ervan is dan ook vooral sym bolisch: voor- en tegenstanders markeren met dergelijke parade paardjes de ideologie van de zitten de coalitie. Maakte het kabinet-Den Uyl naam met zijn vier hervormings voorstellen (investeringsregeling, grondpolitiek, ondernemingsra den en vermogensaanwasdeling), het eerste kabinet-Lubbers vooral geassocieerd met de aanpak van het financieringstekort en de sane ring van de sociale zekerheid. Ook het tweede kabinet-Lubbers presenteerde bij zijn aantreden een ambitieus programma. Daad kracht en eenvoud straalde af van de plannen om de overheidsbu- reaucratie af te slanken, het belas tingstelsel te versimpelen en de ge zondheidszorg te reorganiseren. Van alle goede bedoelingen is tot nu toe bitter weinig terecht geko- De inkrimping van het ambtena rencorps verloopt tergend lang zaam en stuit op massieve weer stand binnen de departementen. De vereenvouding van het belas tingstelsel dreigt de deskundigen in Kamer en departement al tijdens de voorbereidingen boven het hoofd te groeien. Op alle punten blijkt de materie te complex, de co alitie innerlijk verdeeld en kan men rekenen op verzet van maat schappelijke organisaties als de vakbonden en/of de werkgevers. Radicaal Om de discussie over de volksge zondheid uit de loopgraven te krij gen, zette het kabinet in 1986 een commissie aan het werk onder lei ding van oud-Philips-topman dr. Wisse Dekker. Het probleem luid de: hoe kan de vrijwel onverzadig bare vraag naar gezondheid van lijf en leden tegelijk betaalbaar, op hoog niveau én toegankelijk blij ven, terwijl de kosten eerlijk ver deeld worden over de gezonde en wat kwetsbaarder gebruikers? Het antwoord dat Dekker al ras formuleerde was radicaal en veel omvattend, en pikte uit alle stand punten wat mee. Er moet een voor iedereen geldende basisverzeke ring tegen ziektekosten komen (een stokpaardje van vooral de PvdA waar het CDA niet onsympa thiek tegenover staat). Naast het basispakket moet de burger zelf kunnen kiezen voor het al of niet afsluiten van een aanvullende ver zekering (een oude WD-droom). De premie blijft deels afhankelijk van het inkomen (zoals CDA en PvdA wensen), maar daarnaast bè taalt iedereen een vast bedrag mee (wat CDA en WD redelijk vinden). De heisa die over het plan ont stond was even voorspelbaar als verbijsterend. Elke organisatie, partij, vakbond, adviesraad en wat dies meer zij omhelsde de teneur van het plan. Daarna begon het grote mitsen en maren, en het roe pen om uitzonderingen. De optel som van al die wensen was dat het plan-Dekker absoluut niet door zou moeten gaan. In de politiek verging het met an ders: de PvdA is met een hele serie mitsen en maren voor, het CDA is intern verdeeld, de VVD eigenlijk tegen maar als het niet anders kan dan moet het maar. Soebatten Premier Lubbers moest met een noodgreep voorkomen dat het plan-Dekker een voortijdige zachte dood in het adviescircus zou ster ven. Hij forceerde, toen ook het ka binet tot niets kwam, met de sim pele mededeling dat er een brief van de regering aankwam, alsnog een standpunt. Na een jaar soebat ten kreeg Lubbers zijn ministers erover op één lijn, maar het bereik te compromis blonk niet uit door helderheid. Rond 1992 moet er wat moois tot stand zijn gekomen, maar niemand weet precies wat. De marsroute is uitgestippeld, de eindbestemming is ongewis. Het Kamerdebat waar mee deze week werd begonnen weerspiegelde de machteloosheid. Onwezenlijk hoogtepunt tot nu toe: de discussie over de inko mensgevolgen van het nieuwe stel sel. Voor alle partijen is dat een hei kel punt: de PvdA vreest dat "de mensen met de smalle beurs" de dupe worden, de WD dreigt af te haken wanneer het stelsel te nivel lerend gaat werken en het CDA re kent zich suf om een middenposi tie te vinden. Onbegonnen werk, omdat de inzet van het debat de in komens in 1992 zijn. Tenzij CDA en WD dit weekein de achter de schermen alsnog tot een helder compromis komen, kan volgende week het onderwerp 'Dekker' bijgezet worden in de rij van onafgemaakte goede bedoelin gen. Met veel vuurwerk en omhaal van woorden, want een parade paardje struikelt niet onopge merkt.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3