'Er wordt roekelozer getrouwd dan gescheiden Veertig jaar Wereldraad Pastorale school Bollenstreek tien jaar 'boeiend avontuur' PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 4 JUNI 1988 Paus Johannes Paulus II: 'Maria de gemeenschappelijke moeder van al le gelovigen'. De gereformeerde professor Runia: visie van paus op Maria geen weg tot eenheid, maar barrière. "De paus mag ons zijn visie op Maria aanbevelen als de weg tot eenheid, de meeste pro testanten zullen juist deze visie zien als één grote barrière. Als Rome, hetzij via de paus, hetzij via een kardinaal, op deze weg verder gaat, kunnen we alleen maar concluderen, dat alle spreken van oecumene en voortgang op de weg naar oe cumene leeg is. De kerk van Rome gaat op deze wijze haar eigen en eigenzinnige weg, die een weg is van volstrekte res tauratie". Dat schrijft professor dr. K. Runia van de theologische universiteit van de Gereformeerde Kerken in Kampen in een hoofdartikel in 'Centraal Weekblad' van deze kerk. "Soms denk je: er is enorm veel veranderd in de relatie van de ker ken. Neem de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk. Vroeger was er een geweldig brede, af grond-diepe kloof tussen deze kerk en de kerken van de Reformatie. Maar mensen als Hans Küng be gonnen te publiceren, en het was net alsof ze in een heel andere we reld terechtkwamen. Zijn disserta tie, die hij onder leiding van Karl Barth schreef, ging over de recht vaardiging door het geloof. In dat boek bleek niet alleen zijn diep ver staan van de reformatorische leer, maar ook zijn grote waardering er voor. J_,ater schreef hij een boek over 'De Kerk', dat praktisch voluit reformatorisch was". Ook kwamen de kerken zelf veel dichter bij elkaar. Runia: "In ons land is de Rooms-Katholieke Kerk lid van de Raad van Kerken en op plaatselijk vlak werken veel ker ken samen. Soms zijn er gemeen schappelijke diensten, zelfs met gemeenschappelijk avondmaal, al is dit door de bisschoppen altijd af gewezen". "Maar dan ineens komt er een pastorale brief van kardinaal Simo- nis over 'Maria en ons geloven'. In die brief schrijft hij, dat Maria het oerbeeld van de kerk is. Zij is Gods toegangspoort tot de wereld, door dat zij erin toestemde de moeder van de Zoon Gods in het vlees te worden. Maria is zondeloos. Vol gens Gods wilsbeschikking is zij de moeder van de kerk, onze moe der, ons voorbeeld en model van wat ons persoonlijk geloven dient te zijn. Hier staat in heel korte lij nen de hele traditionele Mariologie weer voor ons". De gereformeerde Runia consta teert, dat kardinaal Simonis juist op dit punt de huidige paus als zijn grote voorbeeld volgt. "Het is be kend dat de paus, evenals alle rooms-katholieken in Polen, een fervent vereerder is van Maria. Dat blijkt overduidelijk uit zijn ency cliek ter gelegenheid van het huidi ge Mariajaar. We lezen van haar moederlijke medewerking aan heel Christus' zending. Er wordt gesproken van haar deelname aan het enige middelaarschap van Christus. Door deze deelname kan ook van haar eigen middelaar schap gesproken worden, zij het al tijd in onderschikking aan het mid delaarschap van Christus". "Al is de woordkeus voorzichtig, dat neemt niet weg dat de paus hier niet ver is van de gedachte van het mede-middelaarschap van Maria. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. De Mey-Meulendijk, mmv cantorij, 11.45 studen- lenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers. 5 ds. De Graaf, Hazerswoude; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra. ha; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 pastor v. Casteren en pastoor v. Well, 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Mont- gomerystr.) 10 ds. Jansen, ha, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta; Waal se kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste venshof (geb. 'Dijkhof') 10 ds. Kramer. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Bei- num. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Al- blas, gezinsdienst, in zijzaal 10.30 doven- dienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Hemmes; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groen hoven 10 ds. Verdoorn, ha; Merenwijk zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Ge ref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Steinhart, Alphen. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10 ds. Hoekema. Baptistengemeen te geen dienst in Bethl.kerk Driftstraat, 4 uur nam. doopdienst in Petrakerk Suriname- straat, voorg. ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. v.d. Sande. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 rev. J. Abram uit Ver. Staten. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 zr. J. van Wieringen, ha. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genoot schap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Ra penburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensin gel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Ste- venshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11 m.m.v. Alma Mater koor; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoe- terwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Spaans te Oegstgeest. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Terlouw, Bodegraven, 7 zangdienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Wijngaarden. 6.30 ds. Bade (Alphen aan den Rijn); Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- Met diepe instemming haalt de paus de woorden aan van Paulus VI die Maria in 1964 tot moeder van de kerk uitriep. De huidige paus voegt er zelf aan toe: Maria, dochter van Sion bij uitnemendheid, helpt al haar kinderen, waar en in welke situatie zij ook leven, om in Chris tus de weg naar het huis van de Va der te vinden. Hij noemt Maria de gemeenschappelijke moeder van alle gelovigen". Als Runia dit alles leest, vraagt hij zich af of er wel iets is veran derd. Hij kan zich levendig voor stellen dat de World Evangelical Fellowship, de wereldwijde ge meenschap van evangelische christenen, in haar reactie sprak van een 'formidabele barrière'. "Precies veertig jaar geleden schreef professor dr. C. Berkouwer een boek over de rooms-katholieke theologie, dat hij de veelbeteke nende titel 'Conflict met Rome' meegaf. Geldt alles wat Berkouwer in het hoofdstuk over Maria schreef vandaag nog niet hele maal? Terecht wees hij erop, dat de Mariologie niet maar een toevallige uitschieter was, maar kenmerkend voor de hele visie van deze kerk op de verhouding van God en mens". Wonder "Dringender dan ooit vragen de kerken overzee de bijbelgenoot schappen: geef ons de bijbel in onze taal". Het informatiebulletin van het Nederlands Bijbelgenootschap over 'Het wonder van de twintigste "Toen het eerste bijbelgenoot schap in 1804 werd opgericht, was de bijbel vertaald in 71 talen. In 1900 waren het er al 485. En nu zijn er bijbeluitgaven in 1884 talen. In onze eeuw verscheen de bijbel dus in driemaal zoveel talen als in de negentien eeuwen daarvóór". AMSTERDAM op 23 augustus van dit jaar zal het veertig jaar ge leden zijn dat in het Concertge bouw in Amsterdam de Wereld raad van Kerken werd opgericht. Zeven jaar later dan de bedoeling was. De dag daarvóór, 22 augustxis 1948, was in de Nieuwe Kerk al gereed voor de inhuldiging van ko ningin Juliana de plechtige ope ning sdienst gehouden. Er waren toen 351 afgevaardigden van 147 kerken uit 44 landen. Nu zijn meer dan 300 kerken bij de Wereldraad aangesloten. De plaatselijke Raad van Kerken in Amsterdam en de Raad van Ker ken in Nederland zien in dit alles voldoende reden voor een feestelij ke herdenking én voor bezinning, want de oecumenische beweging en de V/ereldraad van Kerken als concrete uitdrukking daarvan heb ben het gezicht van de kerken wel grondig veranderd. Ook de invloed op de hele samenleving is onmis kenbaar. Het jubileum wordt in ons land gevierd op zaterdag 20 en zondag 21 augustus. Zaterdag 20 is gereserveerd voor een 'Wereldraadsdag' in de Vrije Universiteit, georganiseerd door het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica en de drie Amsterdamse theologische fa culteiten (Vrije Universiteit, Uni versiteit van Amsterdam en (rk) Theologische Universiteit). ventskerk 9.30 dra. J. Broeijer-Bogers, Utrecht; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstan- dingskerk 9.30 ds. v. Dok. Alphen, 6.30 ds. Vlasblom, Arnhem; G. Herderkerk 10 en 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Nieuwenhuis. 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Nieuwenhuis; Oudshoornse kerk 10 ds. J. Drop te Putten; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. H. Veldhuizen, R.dam. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wil schut, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Salv.kerk 9.30 dr. H. Bade, 6.30 ds. Wilschut. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Zwarts, ha, 4.30 kand. J. Winter, Voorburg. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 leesdienst, 2.30 ds. G. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. D. Langhenkel, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 9.30 ds. C. de Jong, 6.30 drs. C. Stavleu. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 prof. dr. H. J. Hee- nng. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Boer, ha. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen', Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 ds. J. W. v.d. Linden. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst, ha. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Wallet, Utrecht. 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv .kerk 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop, jeugddienst; Bethl.kerk (Nieu- werbrug) 9.30 ds. De Graaf, Loenen aan de Vecht, 6.30 ds. Kooien, IJsselstein. Geref. Kerk 9.30 ds. W.A. van den Berg. 6.30 ds. El- derman; Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Simpelaar; Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. W. v. Beek. BOSKOOP: Hen/. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, Den Haag, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. v. 1 Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 ds. v.d. Pol, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 ouderling Z. Zwiep. 5 dienst. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. boogaard, 7 juni 7.30 ds. J. W. Verweij. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf. 6.30 kand. N. Noorlander. Geref. Kerk 9.30 ds. huisman, 5 ds. v.d. Lugt, Koudekerk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11,30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zat. 7, zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. zie gez. diensten in geref. kerk. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 en 7 ds. Rothfusz, gez. diensten. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Langevelde. ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. Dat vertaalwerk gaat nog steeds door. "De Wereldbond van Bijbelge nootschappen is op dit ogenblik betrokken bij 573 verschillende vertaalprojekten. Jonge kerken, met soms een enorm tekort aan predikanten, stellen hun beste mensen ter beschikking om de bij bel in hun taal te vertalen. Deze vertalers kennen hun taal als geen blanke die ooit kan leren. Maar zij hebben vaak nog wel behoefte aan hulp. Een van die helpers is de Ne derlander dr. Krijn van der Jagt, pedagogisch, theologisch en taal kundig geschoold. Hij reist in Ka meroen, Tsjaad en Gabon van taal gebied tot taalgebied, controleert wat al vertaald is en bespreekt de problemen die daarbij opduiken". "Bijvoorbeeld: hoe vertaal je 'sneeuw' in een land waar het bloedheet is? Hoe 'liefde' en 'vrede' in een taal die voor beide begrip pen maar één woord kent? Welk woord kies je waar staat: 'Jezus schreef in het zand', als in de Sahel een taal wel dertig verschillende woorden voor 'zand' heeft? Was het wit, rose, geel, scherp, zacht, korre lig zand waarin Jezus schreef? Ein deloos rijgen de problemen zich aaneen. In Kameroen worden 204 talen gesproken. De bijbel wordt daar vertaald in maar liefst 40 daar in Indonesië zijn 838 talen gere gistreerd. In 52 zijn bijbeluitgaven gereed, in 23 wordt nu vertaald. "Het Indonesisch bijbelgenoot schap besteedt een derde van zijn budget aan het vertalen van de bij bel. Wat de naar verhouding arme Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot 's Morgens zullen hier spreken mevrouw ds. M. van der Veen- Schenkeveld uit Rijswijk, die lid is geweest van het Centraal Comité van de Wereldraad, kardinaal Wil- lebrands en prof. dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken. In de middag uren zijn er 'workshops' rond ze ven thema's die de Wereldraad op dit ogenblik bezighouden, te weten ontmoeting met andere godsdien sten, vrouwen in kerk en samenle ving, bestrijding van het racisme, geloof en kerkorde, ontwikkeling, zending en jeugd. De inleiders van de worpshops zullen worden on dervraagd door Nederlandse jour nalisten. Een cabaret onder de titel 'Geloofsafval' zal de dag afsluiten. Koningin bij viering De volgende dag, zondag 21 au gustus, wordt in de Oude Kerk in de hoofdstad een oecumenische viering gehouden onder verant woordelijkheid van de hervorfnde Oude Kerk-gemeente. Koningin Beatrix hoopt daarbij aanwezig te zijn, evenals dr. Emilio Castro, de tegenwoordige secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Hij neemt bij deze viering de preek voor zijn rekening. De voorberei ding en de dienst van de Schrift worden verzorgd door leden van de Raad van Kerken in Nederland. In de tafeldienst gaat de plaatselijke HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Koldewijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Smaling, Rijnsburg. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. Van Breevoort; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Valkenburg 10.30 vlootaalm. H. Buskermolen en vlootpred. J. v. Selms. christenen van dat land kunnen bijeenbrengen voor bijbelwerk is bij lange na niet voldoende om al dat werk te bekostigen. Hulp van elders, zoals uit Nederland, is nog steeds nodig". Waarom moeten we hun de bij bel opdringen?, vragen Nederlan ders soms. Het Nederlands Bijbel genootschap: "Wij dringen hun de bijbel helemaal niet op. Zij vragen erom.. Ze zeggen: jullie, die de bij bel al zolang hebt, help ons zodat ook wij hem kunnen lezen in onze taal. En ze vragen dat steeds drin gender". Echtscheiding "Nauwelijks één familie wordt gevrijwaard van het pijnlijke nieuws: Henk en ik gaan scheiden, het gaat niet langer. Het grijpt om zich heen in de overbelaste huwe lijksrelatie. De drang naar eigen ontplooiing knapt uit de soms enge cocon van het gezinnetje. De sa menleving schrikt er niet meer van. De schande is vervangen door onze kerheid: het huwelijk verliest zijn stabiliteit". Pastor D. Koster (rk) in het Oegstgeester Kerkblad (oecu menisch). "Echtscheiding is een teken van gebrokenheid van de mens die niet in staat is zijn woord van trouw te volbrengen. De gevolgen zijn smar telijk. Kinderen worden opge deeld. Het tast de familie aan. Iede re echtscheiding is een aanslag op de gemeenschap, ook de kerkelijke gemeenschap De ordening wordt gestoord. Leden van je kerk lijden eraan. Je bent bekommerd en deelt hun machteloosheid". "Niemand trouwt om te schei den. Je kunt rustig zeggen, dat er roekelozer wordt getrouwd dan ge scheiden. Je trouwt met de licht zinnigheid van de verrukking, maar je scheidt alleen na een hele predikant S. de Vries voor. Koren en cantorij en verlenen hun mede werking aan deze dienst. 's Middags is er, ook in de Oude Kerk, een ontmoeting tussen leden van de Wereldraad, de Raad van Kerken en bezoekers van de kerk dienst. Amsterdamse parochies en gemeenten zullen met hapjes én drankjés voor een ongedwongen KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds. Bogaard; O. Kerk 10 ds. Driebergen. 6 ds. H. Visser; Ichthusk. 10 ds. Bogaard, 5 ds. C. van den Berg; Pniëlk. 9.30 ds. H. Visser, 6 ds, Driebergen; Mara- nathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema, 6 ds. Vroegindeweij; Overduin 2.15 ds. A. Baas; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Westera-Franke, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Van Bree voort, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 hr. De Ridder (Sassenheim), 5 dienst; Geref. K. Vrijg. geen opgave; Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 kand. Blokhuis, 7 ds. beker wanhopig verdriet. Mensen die scheiden stellen een moedige daad. Zij erkennen daarmee open lijk, dat ze brokken hebben ge- sfeer zorgen. Intussen wordt een cultureel programma uitgevoerd. Zowel voor zaterdag als zondag moeten belangstellenden een toe gangskaart hebben. De coördinatie berust bij de Amsterdamse Raad van Kerken, Waterlooplein 205, 1011 PC Amsterdam, 020-227528. Belangstellenden kunnen vragen naar Nico Gille of Marcel Barnard. Zwarts; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 8 juni 7.30 ds. L. Blok. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptis- tengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. H. F. Lok, Middelburg, ha. Soefi-beweging Universal Murad Hassil (einde Zuid-Boulevard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Bronsgeest, Leiden, 7 ds. Huisman, Hazerswoude. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, ha, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Doesburg. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.-ziekenhuis 9,30 ds. Brommet, 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 7 hr. Schoen maker; Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. Janse de Jonge, Wassenaar, 7 hr. M. de Ridder. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. J. B. K. de Vries, ha. Ned. Ge ref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. Vos. Chr. Ge ref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeente (Hee- reweg 52a) 9.45 hr. J. Schuurman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. B. Plaisier, Den Haag, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane (Nieuwveen); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 leesdienst. Remon str. Gem. 10 ds. E. H. Cossee. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voor de, Nieuw-Vennep, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Har- melen. Geref. Kerk 9.30 ds. T. de Boer (Hoofddorp), 7 drs. Wigmans (Alphen a.d. Rijn); Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Hèrv. Gem. 9.30 ds. Kret, Sassenheim, jeugddienst, 7 ds. ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 kand. M.J. Oos- ting; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv, Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Terlaak (Alphen a.d. Rijn). NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 hr. A. Goij- ert, 't Harde; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruiten burg, 7 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 hr. Goijert. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vin- maakt. Het getuigt van moed, ver worven zekerheden prijs te geven. En de toekomst? Een leegte van eenzaamheid en onbegrip. Tenzij er om de hoek een nieuwe partner wacht. Maar ook op die weg staan meer brandnetels dan je had ge dacht, en je diepste gevoelens van trouw zijn aangeslagen". De Oegstgeester rooms-katholie- ke pastor stelt duidelijk, dat nie mand tot het onmogelijke is gehou den, ook niet in het huwelijk. "Echtscheiding, mits goed over dacht en voorbereid, verplicht in geweten als blijkt dat de bedoeling van het huwelijk op geen enkele wijze verwezenlijkt kan worden. Marlies Koot en Ineke Kovacs van de dekenale werkgroep 'Toe rusting' in de regio Bollenstreek zien de nu tienjarige 'Pastorale school' als een 'boeiend avontuur'. De leiding van het rooms-katho- lieke bisdom wilde in de jaren 70 voorrang geven aan toerusting van vrijwilligers. Daartoe maakte het Pastoraal Centrum een plan in sa menwerking met de dekenaten. Met de voorwaarden van dit cen trum ging de inmiddels begonnen groep 'dekenale toerusting Bollen streek' aan het werk. Marlies Koot: "Al gauw bleek, dat wie op bepaalde gebieden doel gericht is voorbereid zijn taken in werkgroep of parochiebestuur of in het dekenaat beter kan uitvoe- kenl. (Binnen) 10 drs. G. A. Scholte, 7 ds. El gersma. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. G. J. Bach, A.dam; 'Sole Mio' 9 drs. Scholte. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10 ds. Bloe- mendaal, Delft. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Meij, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Wagenvoor de, Bennebroek. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. E. Visser te Leiderdorp, 7 ds. Plomp. Ge ref. Kerk 10 ds. Plomp, scholendienst. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst. 5 ds. Groenenberg, Amersfoort. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. P. v. Kampen, Eek en Wiel, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. H. Rijksen. Ende geest 10 pater Boshouwers. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, Aarlanderveen. Geref. K. 9.30 ds. Zijl, 6.30 ds. Aalders, Woubrugge. •Remonstr. Gem. 10ds. Went-v.d. Vring, Bloe- mendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7. zo. 10; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, ha, 7 hr. De Haan, Zeven hoven. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v. Sorge. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Ribberink; Immanuelkerk 8.45,10.30 en 5 ds. G. Snel; Maranathakerk 9.30 en 5 ds. Terpstra; Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter, ha. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sor ge, ha. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dienst. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Muis, War mond, ha, 7 ds. Bras, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, ha, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Aamoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. R. Gaaikema, Heemste de. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Van der Kooi (Leimui- den), 6.30 ds. De Reus; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeu len, 6.30 ds. Batelaan (Voorschoten); Geref. Kerk 9.30 hr. W. Volker (Vreeland). 6.30 drs. Ook God verplicht hiertoe geen mens. Het is daarom onjuist, hier de Schrift te citeren die zegt: Wat God verbonden heeft, scheide geen mens. Tenzij een echtscheiding lichtzinng is, geldt dit Jezus-woord niet". "Het is evenmin juist, deze men sen kerkelijk te straffen. Het is eer der de taak van de kerk, hen te hel pen om het gedeukte zelfrespect te herwinnen en hun nieuwe levens kansen te geven. Zeker, alle kerken achten het huwelijk onontbind baar. Ze staan daarbij op één lijn met de huwenden zelf, wanneer zij elkaar in de kerk trouw beloven. Die belofte is naar hun gevoel on verbrekelijk en heilig. Toch kan achteraf blijken, dat je je wezenlijk vergist hebt in de ander. In zijn am bities, in haar omgang met ande ren, in de claim die je op de ander legt, in het verwerken van verdriet en emoties". De reformatorische kerken er kennen de burgerlijke echtschei ding en volgen haar uitspraak. De Rooms-Katholieke Kerk kent hierin een eigen kerkelijke wetge ving en rechtbank en gaat daarbij uit van het principe dat het huwe lijk onontbindbaar is, maar dat mensen zich wezenlijk kunnen ver gissen in elkaar en dat zo'n huwe lijk nietig verklaard kan worden. Volgens pastor Koster gebeurt 'dat vaker dan men denkt. Zelf heeft hij hierin een aantal keren mogen bemiddelen. "Toch verto nen de kerken de neiging het hu welijk exclusief te beschermen en echtscheiding te veroordelen en daarmee ook de scheidenden. De kerken hebben de opdracht barm hartig te zijn. Waarom spreken ze samen niet eens een bemoedigend woord tot de scheidenden, die als volwassen mensen wel weten wat ze doen en daar best verantwoorde lijkheid voor willen dragen?" "Echtscheiding is vaak een deuk in je geloof. In je diepste eenzaam heid heb je soms, net als vroeger, tot God gebeden om uitkomst, maar dan blijkt het geloof geen to vermiddel, en daar kun je op af knappen. Het kan ook zijn datje in je nood weinig steun vond bij je kerk. Echtscheiding kan samen gaan met geloofscrisis, en die kan uitlopen op een breuk of een loute ring. Hier ligt een eigentijdse taak voor kerk en pastor. Echtscheiding redt een mens niet alleen". ren. Ook in de samenwerking met andere parochies doen de cursisten het goed". Mensen die de cursus met en thousiasme en inzet volgen, erva ren deze toerusting in verschillend opzicht als persoonlijke verrijking. "Doordat vrij diep op de leerstof wordt ingegaan, worden de deelne mers gestimuleerd een mening te vormen of een standpunt in te ne men. En de onderlinge gesprekken zijn zeker van belang voor de ver dere vorming en de eigen geloofs ontwikkeling". Tien jaar 'Pastorale school Bol lenstreek' (secretariaat: Rem- "brandtplein 18 Lisse) wordt mor genochtend om half 11 gevierd in de Lisser Maria-parochie. Oegema; Geref. K. Vrijg. 10.30 en 5.30 ds. Heida, ha. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Koelewijn, Krimpen a.d. IJssel, 7 ds. Blan ken; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Mey Mecima, Den Haag. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. Schout, Lo- chem. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Blokland (HA); Aulagemeenschap Noordhof land geen dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. H. Castelein (Dirksland), 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 dr. Verboom (Hierden), 5 ds. Schipaanboord; Rehoboth-school 9.30 kand. Groenenboom; Imm.kerk 9.30 ds. On- stein, 7 ds. Frederikze; Geref. Kerk Kruisk. 10.30 ds. Van Dalen (Den Haag; Ontm.kerk 9.30 ds. De Moor; Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 ds. Ulehake (Leusden), 2.45 ds. Kooy (Capelle a.d. IJssel); Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want; Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst: Re monstr. Gem. 10 ds. Van Rossum (Voorburg). WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Keuning, Noordwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds Steenstr, 4.30 kandidaat C.N. van Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 ds. mevr. I.C. Vis ser-Schroot; Messiask. 10 ds. Hartzheim (Scheveningen); Dorpscentrum 9.30 ds. Klok (Giessendam-Hardinxveld; Geref. Kerk Zijl laan 10 en 7 dr. J. Bakker, Duisburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. G. Reitsma, WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Markus, Broek op Langedijk, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Zijl. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Christ (Katwijk), 7 ds. Haitsma (Boskoop). Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 drs. A. Wijl- huizen. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7 eigentijdse viering, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Haak man, Dronrijp, 6.30 ds. Koelewijn, Krimpen a.d. IJssel. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Bui- kema, ha. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme- Tiesing, Boskoop. De eerste zitting van de Wereldraad van Kerken irn het Concertgebouw in Amsterdam. Dat was op 23 augustus 1948. Over een paar maanden dus Veertig jaar geleden. (foto uit 'De dominee gaat voorbij'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2