Leidse kunstenaar moet ontwerp beeld aanpassen 'Ik speel geen toneel om me te bewijzen' Meelpakhuis bij Lisserbrug ontsnapt aan slopershamer Cees Nobel in eenakter met minder valide acteurs Culturele manifestatie in Maguifiosi ZATERDAG 4 JUNI 1988 PAGINA 11 Fout bureau dupeert Anton Broos NOORDWIJK De Leidse kun stenaar Anton Broos moet zijn ont werp voor het abstracte kunstwerk dat op de hoek van de Rudolf Tap- penbeckweg en De Grent in Noordwijk aan Zee zal worden ge plaatst aanpassen. Het oorspronke lijke ontwerp, een zes meter hoog en vijf meter breed stalen plastiek, is technisch niet uitvoerbaar. De gemeentelijke commissie welzijn verklaarde zich gisteravond bereid het nieuwe ontwerp ongezien te ac cepteren. Ruim een half jaar geleden be sloot de Noordwijkse gemeente raad tot de aanschaf van een zoge heten non-figuratief kunstwerk. Aan het besluit gingen langdurige discussies over de esthetische waarde van abstracte kunst vooraf, maar uiteindelijk stemde de missie in met de aankoop. Gisteravond werden de sieleden ingelicht over de voort gang bij de vervaardiging van het beeld. Het was de bedoeling van Broos een plastiek te maken die van verschillende kanten bezien een ander 'uiterlijk' heeft. Broos wilde het werk uitvoeren in 12 millimeter dik staal waardoor de totale prijs op 63.000 gulden kwam. Voor dat bedrag sloot Broos een contract af met de gemeente. Voordat de Leidse kunstenaar het eerste ontwerp aan de gemeen te liet zien, heeft hij het laten beoor delen door het ingenieursbureau D3BN uit Den Haag. Dit bureau staat bij volgens wethouder J. Be- ntfnn nm n\""' s s i Het ontwerp van Broos wordt doorgerekend. Computerberekeningen hebben uitaewezen dat het ontwerp moet worden aangepast. Doorrekenen Nadat het ingenieursbureau had verklaard dat het ontwerp tech nisch in orde was. is Broos naar de gemeente gegaan waarna het con tract werd ondertekend. Vlak voor dat de kunstenaar het ontwerp wil de laten uitvoeren door een staal- bewerkingsbedrijf gaf hij. zoals te doen gebruikelijk, het ingenieurs bureau opdracht het ontwerp met behulp van een computer door te rekenen. Tot verbazing van zowel de kunstenaar als de medewekers van het bureau bleek uit die bere keningen dat het kunstwerk pas veilig was bij gebruik van 50 mili- miter dik staal. Het werk kpomt op een tochtige hoek te staan, zodat het gevaar van doorbuigen vrij groot is. Het bureau erkende ver volgens een fout te hebben ge maakt bij de eerste berekening. Omdat gebruik van drie keer zo dik staal de kostprijs van het beeld zeven keer zou verhogen, stapte Broos naar de gemeente. Door rela tief kleine aanpassingen van de plastiek kan dit toch in het dunne re staal worden uitgevoerd. Op grond van het contract is Broos hiertoe gerechtigd. Bovendien bleek gisteravond dat de Noordwijkse politieke par tijen het eerder ingenomen stand punt er wordt een abstract kuhstwerk aangeschaft en discus sies over mooi of lelijk zijn uitge sloten handhaven. Hoewel hij zijn fiat gaf aan de gevolgde proce dure noemde CDA-raadslid M. de Jong 'het eigenlijk te gek dat we niet weten wat er nu precies op de hoek van de Grent komt te staan'. Ook J. Smit (VVD) had hiermee moeite, maar ging evenals de Jong akkoord. L. Kramer-Crama riep de com missieleden op het vertrouwen uit te spreken in Broos. "De kunste naar wordt door de hele gang van zaken het zwaarst getroffen. Het is voor hem vreselijk om zijn oor spronkelijke ontwerp niet te kun nen uitvoeren omdat het inge nieursbureau een fout heeft ge maakt. We moeten hem nu de vrij heid geven het ontwerp aan te pas sen. We hebben gekozen voor een abstract kunstwerk en daar moe ten we niet meer van afwijken". Het voormalige meelpakhuis c jered van de slopershamer. i de ringvaart bij Lisse is verbouwd tot kantoorruimte. Daarmee is het pand Markant gebouw onderging ingrijpende opknapbeurt LISSE Terwijl de meeste voor malige pakhuizen, bollenschuren en oude fabriekscomplexen in de regio de laatste jaren plaats maken voor nieuwbouw, is een meelpak huis in Lisse aan de slopershamer ontsnapt. Het markante gebouw aan de Ringvaart nabij de Lisser- door Frans van den Berg brug, was aanvankelijk overigens door de firma Integrated Chemi cals gekocht om plaats te maken voor nieuwbouw. Daarvan is ech ter op het laatste moment afgezien. Deze week wordt de kantoor ruimte door het bedrijf in gebruik genomen. "Eind 1986 kochten we het voormalige meelpakhuis en de bedrijfswoning die erbij hoort. We waren van plan om het te slopen en er nieuwbouw voor in de plaats te zetten. De sloopkosten hoopten we terug te verdienen met de verkoop van de in het paand aanwezige hou ten balken die van zeer goede Ame rikaanse kwaliteit zijn", verduide lijkt J. Zonneveld, die samen met H. Witbraad de directie vormt van Integrated Chemicals. "Maar omdat we niet meteen het geld voor nieuwbouw beschikbaar hadden, bleef het pand nog een tijd leeg staan. Gevolg was dat we steeds meer aan verbouwing be gonnen te denken. Het is tenslotte heel bijzonder om in zo'n apart pand, pal aan de Ringvaart, kanto ren onder te brengen. Na lang pra ten met een architect en een nog ambachtelijk werkende aannemer, zijn we in oktober van het vorig jaar met de verbouwing begon nen". vult Witbraad aan. Het meelpakhuis bestaat in teite uit twee tegen elkaar aan gebouw de panden. Het gebouw langs het water telt drie bouwlagen. Het puntdak dat hierop zat, is gesloopt. De begane grond en de eerste etage ALPHEN AAN DEN RIJN - Anderen hebben meer moeite met zijn han dicap dan hijzelf. De 34-ja- rige Haarlemmer Cees No bel vindt het 'vanzelfspre kend' dat hij vanavond in het Alphense Hooftstraat- theater meedoet aan het toneelstuk 'De Burger mansbruiloft' van Bertold Brecht. "Ik loop wat min der makkelijk. De buiten wacht spreekt je daar al tijd op aan. Zo'n handicap is voor hen lastiger dan voor mezelf', aldus Nobel, die het stuk met .acht an dere leden van theater groep Streep opvoert. De voorstelling begint om 20.30 uur. door Letty Stam Alle acteurs zijn minder valide. Dat maakt de groep, ongewild, tot een unicum. Zo zitten vier ac teurs in een rolstoel en is Peter Vis, een andere speler, spastisch. Dat weerhoudt hem er niet van in het stuk luid en duidelijk een monoloog af te steken. Het ligt absoluut niet in No bels bedoeling om met dit to neeldebuut aan te tonen dat hij net zo goed is als mensen die wel goed ter been zijn. "Ik sta niet op dat toneel om me te bewijzen. Ik geloof ook niet dat wij door die handicaps meer gemotiveerd zouden zijn dan de gemiddelde amateurspeler. Waarom ik met Streep meespeel, heeft een heel simpele reden. Ik wilde altijd al iets met theater doen maar door praktische omstandigheden kwam ik daar niet toe". Nobel werkt als groepsbegelei- der op het Alphense internaat Rijnhove waar hij zes 'meiden' -Zo'n handicap is voor de buitenwacht lastiger dan voor mezelf onder zijn hoede heeft. Door zijn onregelmatige diensten is het moeilijk om bij een amateur- groep te spelen. De repetities zou hij dan bij voorbeeld niet weke lijks kunnen bijwonen. Het ziet er overigens naar uit dat het Hooftstraattheater morgen vol loopt. Nobels 'meidengroep' komt natuurlijk kijken en onge twijfeld de collega's. Die hebben de afgelopen maanden in de dienstroosters volop rekening gehouden met repetities en uit voeringen van Streep. Logisch dat ze dan ook het resultaat wil len bewonderen. Zijn wens om 'iets' met theater te doen, bleef nog even sluime ren tot hij vorig jaar in een lande lijk dagblad een advertentie zag waarin lichamelijk gehandicap ten werden gevraagd voor een nog op te richten toneelgezel schap. Het initiatief is van een Amsterdams echtpaar waarvan de vrouw met lichamelijk gehan dicapten werkt en de man bezig is in de toneelwereld. "Ik schreef en werd uitgenodigd om auditie te doen. Dat ging allemaal heel officieel. Ze kregen 25 reacties en uiteindelijk bleven we met z'n negenen over". Met die uitverkiezing brak een periode van hard werken aan. De 'Strepers' kregen zo'n drie maan den speltraining om te bekijken wat zij met hun handicaps wel en niet konden. Daarna kwam de keuze van een stuk. Voorwaarde was dat het bestaand werk zou zijn met niet al te veel 'geren en gevlieg'. Het werd Brechts 'Bur germansbruiloft', volgens Nobel een vreselijk komisch stuk. "Toen ik het de eerste keer las, dacht ik heel even dat ik in John Lantings Theater van de Lach verzeild was geraakt". De eenakter is een beetje aan gepast. Vier stoelen zijn vervan gen door rolstoelen. Die hebben wel zoveel mogelijk een 'houten' aanblik gekregen. De wielen zijn met ronde schijven betimmerd die de spaken aan het gezicht onttrekken. De dansjes in het stuk zijn gewoon gehandhaafd. Nadat de speltrainer al een be hoorlijke aanslag op het uithou dingsvermogen van de acteurs had gepleegd, begonnen de repe tities die drie maanden duurden. "Het is niet zo dat we elke dag be zig zijn geweest, maar een zware tijd is het wel degelijk geweest", omschrijft Nobel die periode. Half maart had de première plaats in het Amsterdamse Pola- nentheater waar Streep zo'n vijf tien voorstellingen speelde. Rolstoel- onvriendelijk Van het voornemen om het he le land door te gaan, is niet zoveel terecht gekomen. Een aantal the aters bleek nogal 'rolstoelon- vriendelijk'. Nobel: "We zouden in Mijnsheerenland spelen maar de stoelen konden we met geen mogelijkheid op het podium krij gen. We hebben toen gekeken of we niet vóór in plaats van op de bühne konden optreden. Toen bleek dat we nauwelijks bewe gingsruimte overhielden, heb ben we daar maar van afgezien". Of de theatergroep het bij dit ene toneelstuk houdt, weet No bel nog niet. "We moeten nog be kijken of we met elkaar verder willen en wat we dan gaan doen of dat we ons aanmelden bij be staande gezelschappen. Ama teurtoneel wel te verstaan want bij een professionele groep ma ken we geen schijn van kans. De concurrentie is daar moordend". In 'Burgermansbruiloft' speelt Nobel de vriend van de brui degom. "We zitten aan het brui loftsmaal. Het begint heel gezel lig. Langzaam maar zeker slaat het venijn toe. Liefde is geen ech te liefde en vrienden blijken on betrouwbaar. Ik zing ook nog. Meer vertel ik niet. Kom zelf maar kijken". zijn inmiddels verbouwd tot kan toorruimte, waarbij de vele houten balken zijn behouden. De tweede etage moet nog onder handen wor den genomen. Ook aan het tweede pand moet nog veel worden opgeknapt. Dat gebouw bestaat uit vier bouwla gen. De duiven die momenteel nog met jongen op de bovenste etage 'wonen', kunnen nog tot na de zo mer blijven. Daarna wordt het pand voorlopig gebruikt voor de opslag van speciale stofzuigers en reinigingsapparatuur, nieuwe pro- dukten die het bedrijf sinds kort in de handel brengt. "Het hele pand is echt op de groei van ons bedrijf gekocht. In de toekomst worden alle verdiepin gen kantoren. Vandaar dat in het pand overal ramen zijn aange bracht om daglicht binnen te la ten", verduidelijkt Witbraad. De spiegelramen die van de begane grond tot het dak lopen, zijn cfe op vallendste verandering aan het pand. Net zo in het oog loopt het feit dat het meelpakhuis wit is ge spoten. Het op de dijk staande ge bouw valt daardoor extra op. Integrated Chemicals is de afge lopen jaren gevestigd geweest in Scheveningen. De 15 medewerkers van het bedrijf zijn inmiddels naar Lisse verhuisd. Het bedrijf houdt zich bezig met de im- en export van chemische grondstoffen, die overi gens niet in Lisse zullen worden opgeslagen. Gezien de groei van het bedrijf wordt verwacht dat het aantal medewerkers snel zal toene men tot om en nabij de dertig. LISSE - In het open-jongerencen trum Magnifiosi in Lisse wordt zondag een culturele manifestatie gehouden. Een ieder die zich met kunst bezighoudt van kunst schilders tot muzikanten en van dichters tot toneelspelers wordt in de gelegenheid gesteld zijn of haar bijdrage te leveren aan deze 'culturele middag'. "We hopen dat de manifestatie aanslaat en een eerste aanzet zal zijn voor verdere activiteiten op dit terrein. Tenslotte is het met de cul tuur in de duin- en bollenstreek wat magertjes gesteld", zegt mede organisator Rob Bemelman. Bij het op touw zetten van de 'middag' heeft het Lissese jonge rencentrum medewerking gekre gen van de initiatiefnemers, de uit gevers van de culturele tijdschrif ten 'Circumplaudo' en 'Üit-Gaaf. De bladen verschijnen sinds kort in respectievelijk in Sassenheim en Lisse verschijnen en vormen een 'podium' voor onder anderen schrijvers, dichters en tekenaars uit de streek die hun pennevruch- ten graag geplaatst zien. Volgens Gerard Schoenmaker van Circumplaudo (latijn voor on der applaus) is manifestatie in Lis se vooral bedoeld om 'de cultuur in de streek een impuls te geven'. Hij zegt: "Er zijn in de duin- en bollen streek best wel mensen die iets presteren op het culturele vlak. Maar als ze een beetje talent heb ben. vertrekken ze naar Leiden of Haarlem en zijn ze verloren voor de streek. Dat is jammer. Daardoor gebeurt er hier niets. Daarin willen wij verandering brengen". Vervolg De redacties van beide bladen grijpen de culturele middag aan om hun blad. met nog en vrij gerin ge oplage, te promoten. "Op dit moment staat echter het welslagen van de culturele middag voorop", zegt Bemelman. Inmiddels heeft zich al een aantal regionale kunste naars aangemeld voor de culturele middag. Zo is er een optreden van het damesduo Silvera's die 'hits van toen' zingen en van een slag werkgroep uit de bollenstreek. Voorts zijn er tekeningen te zien van Laurant van Oers, Rob Bemel man en Paul Heikens en wordt er gezongen door Natan Heikens en Hans Warmerdam. De presentatie is in handen van Willem Ruigrok en Marjorie van der Geest. Drumconcours in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - De muziekvereniging Liefde voor Harmonie houdt, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan, aanstaan de zondag een drumconcours. Van af 13.00 uur zijn de 21 deelnemers in sporthal De Tweesprong te be luisteren. De jarige muziekvereniging heeft een week later, op 12 juni. een concours voor harmonie-orkesten en fanfares. In de kerk St. Petrus Banden strijden vanaf 13.00 uur tien orkesten om de eer. Medische Diensten ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp) Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijnenburg. Meyer. Van Leeuwen, Verhage. Groeneveld. de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie za 8 uur tot zo 8 uur H.J.A. Janssen, tel 155010. spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur J H. de Ruiter, tel 125096, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse. Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis. Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur E. de lange, tel 212025, spreekuur Bronkhorststraat 43-45. zo 8 uur tot 24 uur G. Nering-Bögel. tel 124403. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh. za 8 uur tot zo 8 uur: J.W. Lely. tel 120412, spreekuur: Kernstraat 11. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Rens, tel: 213674. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G, Zaayer en R E. Zaayer, de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur: E. Driever, tel: 120161 zo 8 uur tot 24 uur E. Nieuwenhuis-Smal- braak, tel 768918, spreekuur Meloenstraat 39. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders. D Hammerstein en A. Hammerstem za 8 uur tot zo 8 uur C Keyer, tel: 140124 zo 8 uur tot 24 uur H. de Jong, tel 123752, Noordeindeplein 4a. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur za P van 't Woud. Hoofdstraat 40. tel 410070; zo M.B. Lands meer, Grotiuslaan 57, tel 413913, spreekuur Florijn 10, tel 891000; beide dagen spreekuur Voorschoten za: L Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356, zo: E Schotanus, Leidseweg 305, tel: 766416. Warmond Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voor hout, tel: 02522-30697 Wassenaar za J. Stuyfzand, tel 12460. spreekuur Kerk straat 42; zo G. Schaepman, tel 14561, spreekuur v.Z.v.Nijeveltstraat 42. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts d APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 3/6 tot vr 10/6 door Apotheek Reyst. Steenstraat 35. Leiden, tel 071-120136. Apotheek van Breest Smallenburg, Loeves- tein 6 Leiderdorp, tel 071-890000. Wassenaarse Apotheek', Stadhoudersplein 35, I 12402. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leid 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens. v.d. Wouw E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den, lel: 071-764058 Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W. Duijn, Pres Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel 173266; of D J. Brandt, Homans- traat 1, Ri|nsburg. tel. 173266. Voorschoten J. Frencken. J. Röntgenlaan 14, Leidschen- dam. tel: 070-271110. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag. Voorburg, Rijswijk, Wassenaar doktersteletoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door Th.F M Peerdeman. Kiekendiefhorst 16. Lei den, tel 071-213122. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest. is tandarts R.S, van Mierlo telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375. tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk S, Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950 Voorschoten/Wassenaar W. Mangelaar Meertens, Stoeplaan 6, tel 78151. ZATERDAG 4 JUNI Leiden vlooienmarkt in de Goenoord- hal, tot 16.00 uur. open dag. met spreekuur van plantendokter. m Hortus Botani cus. tot 17.00 uur. schoolsoftbalwedstrijden voor gehog in 't Breehuys, zaal open om 20.00 uur. wandel-orgelconcert door Hans Koolmees, van 15.00 tot 15.30 uur m de Hartebrugkerk concert 'Muziek in de Pancras' met Graham Scroggie. van 13.30 tot 14.15 uur in de Hooglandse tist Nicolae Pirvu, van 12.00 tot 23.00 uur in de Stadsgehoorzaal. optreden van Nederland Con cert Jazz Band tgv 10 jaar Jazz on Sunday, aanhang 20 15 uur in de Leidse Schouwburg concert elemental en Pepe de Espana, aanvang 21.15 uur in feestmarkt Stichting Kinder- ronde- en platbodemweekend, speelzaal, vanaf 10.00 uur in Peu- Koninklijke Watersport Vereniging terspeelzaal 'Hooiberg' m H De Kaag. aanvang zeilwedstrij- rondleidingen in Kasteel Dui- den: 10.00 uur venvoorde, om 14.00 en 15.30 mÊ uur. Wassenaar concert Voorschotens Kamer- voorstelling 'Han de Wit gaat in koor. aanvang 20.15 uur in de ontwikkelingshulp', door Duin. ZONDAG 5 JUNI Leiden kindervoorstelling 'Het Duinko nijn' door poppentheater Thije. aanvang 15 00 uur in het Micro theater, Oude Vest. fietstocht Zomermaandrit over 35 of 60 km. start tussen 8.30 en orgelconcert Hans van Nieuw koop, aanvang 19.00 uur in de Waalse Kerk ken. van 13 00 ton7 OOuunn het Rijksmuseum van Oudheden. Leiderdorp 10.00 uur bij boerderij Meerrust, leugdvoetbaltoernoo B 1 C- junioren. aanvang 11.00 uur in sportpark het O-verbos excursie bos Huys te Warm nd olv boswachter Spaander aan vang 14.00 uur bij ingang Horen- uur op het terrein van softbalvere- nigmg De Volle Bak. bingo-avond in buurthuis De vang 20.00 uur, zaal open om 19.15 uur. optreden blues-rockband Hed concert Leids Kamerkoor Lin- qua Musica met werken van En gelse en Slavische componisten, aanvang 20.15 uur in de Lokhorst- kerk. Roemeens Festival van de Stichting Doina, met o.a. panfluit- Droomfabriek, Oude Singel. Oegstgeest concert Cappella pro Cantibus, aanvang 20.30 uur in de St. Willi- brordkerk Voorschoten rommelmarkt op het plein bij de Sporthal, vanaf 9.00 uur. Uuipskeik. VA aanvang 20.UU uur in Boerderij Ter Weer, Deijlerweg. Warmond «A zomerkunstmarkt op het plein- Zoeterwoude tje bij De Pomp. tot 16.00 uur rommelmarkt in en rond 'Ons excursie bos Huys te Warmont Bt nr>m Huis' aan het Kosterspad. vanaf olv boswachter Spaander, 14.00 I. 1» l\| 1 1 II 9.30 uur uur bij ingang Herenweg. L. 1 U «1 9 30 uur bij clubhuis Swifttoer, Roomburgerweg forum-avond bij homojonge rengroep de Pink Puppies, met als thema 'homoseksualiteit', aan wezig vertegenwoordigers COC en jongerenpastor, aanvang 19.30 uur, Langegracht 65. kanotocht voor leden en niet-le- den van de kanovereniging, aan vang 10 30 uur vanaf het vereni gingsgebouw aan de Does. Warmond galene-vaarroute naar Galerie Rhijnkade 11Alphen, vertrek om weg. Zoeterwoude fietstocht: Stemt over 25. 40 of 75 km, vertrek tussen 8 00 en 12.00 uur vanaf het Muziekcen trum, Schenkelweg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11