'Ik geloof dat ik daar de eerste merel hoor' Politie uit de brand Voor dag en dauw vogelvorsen in Wassenaar se duinen WATERSPOR WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. Recreanten veilig voor eiland-jager PAGINA 10 REGIO LEIDEN ZATERDAG 4 JUNI 1988 Expositie In de Warmondse galerie de Pomp is in middels de expositie met werk van on der meer beeldhouwer Teun de Graaff begonnen. De Graaff gebruikte Amnes ty International als inspiratiebron. De Graaffs chepping verbeeldt de onder drukking. de vernedering. De expositie loopt tot eind juni. Op dezelfde expositie is werk te zien van Betty Giltay die bloemenaquarellen maakt en van Gees van Vliet met zijn ke ramiek. Zomermarkt De Vereniging Het Oude Raadhuis be gint vandaag met een serie zomermark- ten. Tot en met september is er elke za terdag van elven tot vijven op het pleintje met de dorpspomp een marktje met kantklossers. pottenbakkers en schil ders. Ook is er een terras. Kleinplastiek Om een indruk te geven van het oeuvre van kunstenaar Evert den Hartog is in de expositieruimte van eht Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis een tentoon stelling van zijn werk ingericht. De ten toonstelling is reeds begonnen en duurt voort tot 26 juni. De Rotterdammer Den Hartog heeft een circa drie meter hoge fontein ontworpen met zich in een water bak neerstrijkende zwanen. Dit werk is bedoeld als beeld op de binnenplaat van het gemeentehuis van Voorschoten. Darten In het Zoeterwoudse café Landzicht be gint vanavond de zomercompetitie dar ten. De eerste werppijl zal om 20.30 uur het bord penetreren. Tot oktober wordt er om de zaterdag gespeeld. De winnaar kunnen aan het einde van de strijd fraaie prijzen verwachten. Een vogelkijker tuurt geconcentreerd, doorzijn kijker. Van Eijk met een groepje vogelaars. "Als de telescoop is ingesteld is het vogeltje gevlogen". ZOETERWOUDE - Onder toeziend oog van de actieve basisschooljeugd heeft moeder M. Kops gistermiddag de opbrengst van de Italiaanse week aan Casa Materna geschonken. De overhandigde cheque is goed voor drag van 3150 gulden en voor dat bedrag kan het kindertehuis bij Napels Met de jager is namelijk afge sproken dat hij of heel vroeg of heel laat ,op de dag zal jagen. Is hij aan het werk dan zal dat op een bord op de voetgangers- en fietsersbrug naar het eiland toe kenbaar worden gemaakt. Verhoef zou voorts heb ben verzekerd dat hij hooguit zes keer per jaar zal jagen, verklaarde wethouder Dalhuisen (PW). Waar op PW'er Duijnhoven vroeg of in dat geval niet net zo goed zes af schotvergunningen kunnen wor den verleend in plaats van het voor zes jaar verhuren van het jacht- recht. Duidelijk werd gisteravond ook dat Verhoef - hoewel hij de vereiste ontheffing van het ministerie van lanndbouw en visserij nog niet bin nen heeft - toch al heeft gejaagd. Dat heeft tot op heden zes eenden en "een aantal kraaien" het leven gekost. Verhoef is daarbij echter niet in overtreding geweest. De onthef fing is nodig omdat zijn jachtter rein door water wordt doorsneden. Verhoef is, zolang hij het bewuste daar was de Zoeterwoudse Materna-werkgroep de Corbulo-jeugd zeer dankbaar voor. beetje worden opgeknapt. En papiertje niet heeft, wel gerechtigd om op het water te jagen. De Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, S. Pa- tijn, heeft gistermiddag het ver nieuwde Voorschotense ge meentehuis geopend. De werk zaamheden begonnen in 1985, toen een aangrenzende school bij het complex werd getrokken en opgeknapt. Op de plek van een gymzaal kwam de centrale ingang met twee lagen daar bo venop. Achter de vleugel van bestuurszaken werd een ge bouw neergezet met een twee bouwlagenrond een klein atri um. De gemeenteflat boven AH kon ontruimd worden. Vandaag mogen burgers tus sen tien en een uur het complex bekijken. Drankjes staan klaar en bands zorgen voor muziek. Tussen twaalf uur en kwart over twaalf rijkt de burgemees ter de prijzen uit van een kleur- wedstrijd en om kwart voor een mogen kinderen de kort tevoren opgehaalde balonnen de lucht in laten. (foto Holvast) WARMOND - De openingstijden van het bureau van de rijkspolitie in Warmond bijven zoals ze zijn. De gemeenteraad heeft de politie een per sonal computer in bruikleen gegeven zodat de in Warmond te werk ge stelde rijkspolitiemensen bekeuringen en dergelijke in Warmond zelf kunnen afhandelen. Had de gemeenteraad deze duidelijke rijkstaak niet overgenomen dan had de rijkspolitie van Warmond op en neer naar Sas- senheim, waar wel al een p.c. staat, moeten rijden. Met de aanschaf van de Yuppie SR-HD 20 GG is 3690 gulden gemoeid. Het CDA, inclusief de wethouder van het geld, Van Schagen, weigerde aanvankelijk medewerking. De christen-democraten vinden het zo lang zamerhand de spuigaten uitlopen met de almaar op de politie bezuinin- gende rijksoverheid. PW en de WD vinden dat het CDA daarin gelijk heeft maar denken wat meer praktisch dan principieel. De Warmondse burger is uiteindelijk de klos als de openingstijden van het bureau erop achteruit gaan. Burgemeester Hendrickx-Vlaar had gewoon koppen kunnen tellen maar zij verkoos een unaniem raadsbesluit. Vandaar het compromis dat de politie het apparaat nu in bruikleen krijgt en er niet de eigenaar van wordt. Een mooie speech over de "chanterende minister" en de grote mo tivatie bij de politie die niet om zeepmag worden gebracht, alsmede de be lofte dat er een gepeperd schrijven naar Den Haag zal worden verzonden, deden de rest: het CDA ging om. n het U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren. Een meerderheid van CDA en WD wil Van Ree's bezwaarschrift op grond van gecompliceerde juri dische gronden niet ontvankelijk verklaren maar Van Ree en Pro gressief Warmond krijgen nu langs een andere weg toch voor een deel hun zin. Rommelmarkt Vandaag wordt er in en rond Ons Huis in Zoeterwoude de traditionele rommel markt gehouden. Aanvang: 9.30 uur, aan het Kosterspad. Er is een potten bakker en de familie Van Rijn zorgt voor lekkernijen van haar geitenkaasboerde rij t Geertje. Kanotoertocht De Leiderdorpse kanovereniging Rijn land heeft voor zondag voor een kano toertocht gezorgd. De tocht voert door grachten en singels van Leiden maar ook door de pittoreske poldervaarten. Voor de onervaren deelnemers is er ook een korte tocht van 15 kilometer. De lan ge tocht is 25 kilometer lang. De start is om 10.30 uur vanaf het verenigingsge bouw aan het water De Does, ter hoogte van de kruising Achthovenerweg/De Does. Het startpunt is tevens eindpunt. Voor deelname is maar een knaak ver schuldigd. Kwakus Kwebbel Joost Timp (Mies' zoon), Gerard Cox en Nico Haak spelen allen een hoofdrol in de muzikale produktie 'de Kwakus Kwebbel Show' woensdagmiddag om 16.00 uur in attractiepark Duinrell in Wassenaar. Na de ontvangst van de ge nodigden en speeches van deze en ge ne vertrekt men om 16.30 uur naar het Theater. Platbodem In Warmond wordt vandaag en morgen het ronde- en platbodemweekend ge vierd. De deelname aan dit zeilevene- ment is kostenloos. Er wordt om 10.00 uur begonnen. Organisator is de konink- lijkje 'De Kaag', Kaagstraat 1Warmond, 01711-10035. LEIDERDORP/KATWIJK- "Ik hoop dat we een tapuit zien van daag. Die heb ik nog nooit gezien. Maar ik heb hem'wel eens horen fluiten", zegt een vogelliefhebber enthousiast als hij in de auto stapt. Hij is lid van de vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude die in voorjaar en najaar wandelingen or ganiseert in de Leidse regio. door Marieke Haafkens Het is zaterdagochtend half vijf. Het is donker en de straten van Lei derdorp zijn uitgestorven. Zes au to's rijden in colonne door de stra ten op weg naar 'Berkheide', het duingebied tussen Katwijk en Was senaar. Daar maken zestien vogel kijkers zich met slaperige hoofden op voor een wandeltocht door de duinen. Behangen met verrekij kers en met de telescoop op de schouder trekt de eerste groep van acht de duinen in, de tweede groep volgt na een paar minuten. "Stil eens, ik geloof dat ik daar de eerste merel hoor", zegt Bert van Eijk, de begeleider van het tweede groepje, na enkele meters. Iedereen spitst de oren en luistert geconcentreerd naar het getjilp in het struikgewas. "Ja hoor, een merel... en daar heb ben we de nachtegaal ook al". Doodstil staat het groepje op het schelpenpad, elke beweging doet de schelpen knisperen en laat de vogels schrikken. "Schitterend, dat gezang", fluistert iemand ver rukt. "De lijsters en de merels zijn meestal de eersten die zich laten horen", legt Van Eijk uit. "Ze heb ben grotere ogen en reageren daar om sneller op het licht. Dan kun nen ze voedsel gaan zoeken en gaan ze zingen om hun terrein af te bakenen". Naarmate het lichter wordt, zwelt het vogelgezang aan. De enkele riedel van een vroege vo gel, maakt plaats voor een chao tisch gefluit, getjilp, gegak en ge- tjif-tjaf. Ook de vogelaars worden enthousiaster en luidruchtiger. De deelnemers aan deze vroege wandeling variëren in leeftijd. De jongste is twaalf, een meisje. Jon ger dan tien mogen kinderen niet zijn. "Dan gaan ze zich vervelen en worden ze luidruchtig", verklaart Van Eijk. De meeste wandelaars zijn tussen de veertig en de vijftig. Het zijn niet allemaal doorgewin terde vogelaars. Sommigen doen het voor het eerst. Ze hebben van vrienden verhalen gehoord of een advertentie gezien in de krant. "Ik was het eigenlijk al jaren van plan, maar het kwam er niet van", vertelt een mevrouw van begin veertig. "Je leert zo een hoop van je omge ving en het is gezellig om met zo'n groepje de duinen in te duiken. Lekker rustig ook", voegt ze eraan toe. Een man vertelt: "Mijn interes se voor vogels is eigenlijk begon nen in mijn eigen tuintje. Van plan ten en bomen kwam ik via de vlin ders bij vogels terrecht. Nu ga ik al tijd mee met de wandelingen van de vogelwerkgroep". Bert van Eijk 'vogelt' al acht jaar. "Ik zag jaren geleden een vogel in het plaatselijke park de Houtkamp en realiseerde me toen dat ik niet eens wist wat voor soort het was", vertelt hij. "Toen ben ik me ervoor gaan interesseren en nu leid ik wandelingen. Om anderen op het spoor te zetten". Misschien gaan we een cursus opzetten om vogels te leren herkennen. Die moet dan in maart starten, dan is er niet veel blad aan de bomen en zijn nog niet alle vogels er. Dan kun je de kennis langzaam opbouwen. Na een jaar of drie heb je een redelijk niveau". Van Eijk is vogelaar in hart en nieren. Zijn liefde voor de natuur, de 'gevleugelde' natuur in het bij zonder gaat diep. Een eend ziet hij liever in het water, dan op zijn bord. "Ik vind het niet nodig dat er wilde dieren gedood worden voor de consumptie. Er is al genoeg an der vlees van niet-wilde dieren. Dat eet ik dan liever", legt hij uit. Zon Om zes uur verschijnt er een gloeiend oranje streepje aan de ho rizon. Het groeit binnen tien minu ten uit tot een stralende bal en ver drijft de laatste restjes van wolken aan de hemel. Heel even trekt dat veelbezongen natuurverschijnsel de aandacht weg van de vogels. Maar de verrekijkers zwenken weg, zodra de grasmus zijn keel WARMOND - Om de veiligheid van recreanten op Koudenhoorn te waarborgen als jager Verhoef op het eiland aan het werk is, worden er toch maatregelen getroffen. Dat werd duidelijk bij het behandelen van het bezwaarschrift van de War mondse mevrouw van Ree. schraapt. Van Eijk stelt de tele scoop in op het piepkleine vogeltje met de grote bek. Als hij zich voor de lens wil buigen, is het beestje ge vlogen. "Tja, dat is het vervelende van vogels, die kunnen vliegen", verzucht de excursieleider. In Nederland zijn ongeveer 400 vogelsoorten gesignaleerd. In Berkheide zitten wel 50 tot 60 vo gelsoorten. Van Eijk legt uit hoe je de vogels kunt herkennen: "Je kunt letten op de vleugelslag, de kleuren, de poten, de snavels en de zang", zegt hij. "Sommige vogels zijn genoemd naar het geluid dat ze maken, de tjif-tjaf bijvoorbeeld. Die zegt heel duidelijk tjif-tjaf. De krakeend doet krak-krak en de koekoek is door zijn gekoekoek ook heel goed te herkennen. Maar het gedrag van de vogels zorgt ook nog wel eens voor een naam. Zo heet de braamsluiper zo omdat hij graag in dichte bosjes zit zoals bra menstruiken". Een meisje van twaalf, dat met haar vader is meegekomen, weet na anderhalf uur de vogels feilloos bij naam te noemen. Zij is een uit zondering: de meesten zijn al blij als ze de grasmus herkennen, wan neer die voor de zoveelste keer zijn keel open zet. Tapuit Vanuit de voorste groep wordt opeens druk gewenkt en gedempt geroepen. Er is een tapuit gesigna leerd en opwinding maakt zich meester van de vogelaars. De tele scoop wordt neergezet en de verre kijker ingesteld. "Ik zie hem". "Waar?" "Daar, naast die dorre tak op dat groene struikje". De man uit de auto veert op: "Die bedoelde ik nou, de tapuit". Als even later op een ander takje een paapje blijkt te zitten is de opwin ding niet meer te stuiten. De men sen dringen beleefd, maar ongedul dig bij de telescoop, om een kijkje te kunnen nemen. Even blijft het vogeltje nog zitten, dan neemt het de vleugels. Geschrokken van zo veel drukte. Nu het licht is komt de groep ogen en oren tekort. De verrekij kers zwenken van grasmus naar winterkoning; van koekeoek naar wulp, van spreeuw naar kievit en van tapuit naar rietzanger. Als de langste wandeltocht van het jaar (de meeste wandelingen duren an derhalf uur) na drie uur tot een ein de komt, kunnen de meesten zich maar met moeite losmaken van de opgedane ervaringen. Wanneer bij na iedereen in de auto zit, klinkt het buiten: "Hé, ik zie geloof ik een grasmus". Niemand reageert. Al leen voor een tapuit komen zij er nog uit. De vogelwerkgroep Koude kerk/Hazerswoude en omstreken, organiseert naast de vele wandelin gen in de Leidse regio, ook infor matieavonden, weekends en leden avonden. De leden zorgen daar naast voor landschapsonderhoud, weidevogelbescherming en na- tuurtuinbeheer. In de zomer zijn er weinig wandelingen. Meer infor matie: 071-411315.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10