Kamer oneens over straffen Zuidafrika Zwartkijkers remmen herstel van beurzen Nedlloyd hervindt vaste koers Verbod op investeringen maakt weinig kans Graiiaria wil duwboten zelf beschermen Rabobank vaart wel bij toeneming geldleningen Eén haven-cao Vijftig miljoen voor gehuwde vrouw in wwv VRIJDAG 3 JUNI 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Een kamermeerderheid van VVD. PvdA en D66 zet grote vraagtekens achter een door het kabinet voorgesteld investeringsverbod voor Ne derlandse bedrijven in Zuidafrika. Alleen het CDA kan zich in de plannen vinden. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties op het betrokken wetsvoorstel. Volgens de VVD is het investe ringsverbod niet effectief als bij drage aan hervormingen in Zuid afrika of een beëindiging van het Schadeclaim na inbreuk privacy 3000 ambtenaren AMSTERDAM (ANP) Meer dan 3000 ambtenaren van de gemeente Amsterdam zijn naar de rechter ge stapt om van het stadsbestuur een schadevergoeding te vorderen van minstens 350 gulden ieder. Zij vin den dat de gemeente hun privacy heeft geschonden door persoons gegevens door te spelen aan het particuliere verzekeringsbedrijf Ohra. De gemeente Amsterdam sloot vorig jaar een principe-akkoord af met Ohra om al haar ambtenaren bij dat bedrijf te verzekeren tegen ziektekosten. Dat akkoord werd vernietigd door het rijk maar in middels had Ohra wel de beschik king over een computerband met persoonsgegevens van de ambte naren. De betrokken ambtenaren lieten de gemeente weten dat zij zich in hun privacy aangetast voel den en op basis van de gemeentelij ke privacy-verordening eisten zij een schadevergoeding van 150 gul den per persoon en 25 gulden voor elke maand - vanaf november vorig jaar - dat Ohra over de persoonsge gevens blijft beschikken. Zowel B en W als de gemeente raad hebben die schadeclaims af gewezen maar het stadsbestuur gaf wel toe dat het fout had gehandeld door de gegevens, waaronder leef tijd, dienstnummer en een per soonsnummer van de ambtenaren, in handen van het verzekeringsbe drijf te stellen. Een excuus is wel voldoende, zo oordeelden eerst B en W en later de raad. Directeur R. Hinse van Ohra heeft vandaag meegedeeld dat de gegevens over de ambtenaren wor den vernietigd. Voor de maat schappij vormen zij nog slechts een 'dood' bestand. Ohra verwij dert dergelijke bestanden een keer per jaar, in de maanden juli en au gustus, uit de geautomatiseerde administratie. Dat gebeurt ook dit jaar. Een tussentijdse verwijdering is wel mogelijk, maar dat brengt extra kosten met zich mee. Die zijn volgens Hinse echter volstrekt on nodig, want Ohra houdt zich aan al le privacy-regels. ipartheidsstelsel. De liberalen vre ten dat de gevolgen voor zwarte verknemers negatief zullen zijn. De WD stelt dat het investe ringsverbod ertoe kan leiden dat zwarte werknemers hun baan ver liezen. Een andere mogelijkheid is de verkoop van het bedrijf aan Zuidafrikanen, met alle sociale ge volgen voor zwarte werknemers van dien. Voorts vreest de partij dat de Zuidafrikaanse regering bij het verbod op investeringen niet bereid zal zijn om veranderingen in het land tot stand te brengen. De liberalen menen verder dat de EG-landen samen een investe ringsverbod moeten afkondigen. Alleen dan worden ontduiking en oneerlijke concurrentie uitgeslo ten. In ieder geval wil de VVD het investeringsverbod aan een be paalde termijn binden. Het feit dat het kabinet Nederlandse bedrijven tegelijk wil verplichten te rappor teren over hun doen en laten in Zuidafrika acht de VVD overbodig met het investeringsverbod. PvdA en D66 wijzen het wets voorstel om een heel andere rede nen van de hand. Zij menen dat het lang niet ver genoeg gaat. Er wor den immers alleen nieuwe investe ringen in Zuidafrika verboden. Het verbod omvat bovendien alleen het oprichten of uitbreiden van bedrij ven in Zuidafrika, het geven van le ningen of het deelnemen in Zuid afrikaanse ondernemingen. Niet duidelijk is of het investeringsver bod ook geldt voor het door Zuid afrika bezetta Namibia. Het wetsontwerp hinkt op twee gedachten, zo signaleert de PvdA. Enerzijds zouden bestaande inves teringen in Zuidafrika met nale ving van de EG-gedragscode goed zijn voor de zwarte werknemers en verandering van het apartheidsbe wind. Anderzijds zouden nieuwe investeringen het apartheidsbe wind bestendigen. lands bedrijf met een dochter ip Zuidafrika ook onder de bepalin gen van de wet vallen. ARNHEM (GPD) - Gelderse boe ren kunnen iri de toekomst een be loning in de vorm van een geldbe drag krijgen wanneer ze zich extra zorgzaam tonen voor hun weidevo gels. Die premie, te betalen uit een potje van de provincie, wordt hun in het vooruitzicht gesteld voor ie der ei of nest dat op hun land wordt aangetroffen. Bij wijze van experiment koesteren vier boeren in Gelder land gedurende drie jaar nu reeds de weidevogels op hun percelen. Het experiment is in samenspraak met de provincie Gelderland uitge dacht door het Centrum Land bouw en Milieu (CLM). De controle op de eventuele uitbreiding van het aantal weidevogels wordt uit gevoerd door vogelwerkgroepen. Gelderland is de enige provincie, die daadwerkelijk subsidie ver leent aan milieu-experimenten op het boerenbedrijf. Maar tot dusver re is er eigenlijk nauwelijks van die mogelijkheid, ook al vanwege de onbekendheid, gebruik gemaakt. Gelderse boeren beloond voor koesteren vogels Op verzoek van het provinciaal apparaat heeft het Centrum Land bouw en Milieu het idee ontwik keld om in het kader van het milieubeheer Gelderse boeren pre mies in het vooruitzicht te stellen bij de toename van het aantal wei devogels. Volgens projectmede werker Willem van Laarhoven is dit een geheel andere aanpak dan die van een beheersovereenkomst op milieugebied. "Bij zo'n overeenkomst wordt de boer betaald voor het achterwege laten van bepaalde handelingen in de hoop dat daarmee de natuur waarde van zijn perceel wordt ver hoogd. Maar het nadeel van deze methode is, dat die boer daarmee niet wordt geactiveerd leuke din gen te verzinnen om zodoende een steentje bij te dragen aan de be heersing van het milieu". Daarom heeft het Centrum Landbouw en Milieu gekozen voor een omgekeerde benadering. "De boer is de vakman bij uitstek. Schakel hem dan ook actief in bij het verhogen van de natuurwaarde van zijn perceel. Niet door hem met achter een bureau opgestelde re geltjes lastig te vallen, maar door hem te belonen voor zijn eigen vin dingrijkheid. In dit geval dus op het gebied van de weidevogels". Het is de bedoeling dat de inge schakelde boeren in eerste instan tie zelf uitzoeken welke mogelijk heden er zijn om hun doel op dit punt te bereiken. Daarbij kunnen ze altijd terugvallen op het Cen trum Landbouw en Milieu voor het inwinnen van ondersteunende in formatie. Hoe hoog de premies zijn wil Van Laarhoven niet zeggen. WAGENINGEN (ANP) - Het Rot terdamse veevoederbedrijf Grana- ria overweegt zelf maatregelen te nemen om de eigen duwboten be ter tegen acties van binnenschip pers te beschermen. Dat zei direc teur J.P. Wyler van Granaria gister middag in Wageningen. Wyler wil de niet zeggen aan welke maatrege len wordt gedacht. Volgens hem zal Granaria bovendien bij de poli tie verzoeken de beveiliging van de duwboten te intensiveren. Korpschef J. Nagel van de Wage- ningse politie zei gisteren dat zijn korps onvoldoende capaciteit heeft om de Granaria-schepen ook 's nachts te bewaken als ze afge meerd liggen in de Wageningse ha- Voor de aandeelhoudersvergadering van Nedlloyd in de Rotterdamse Doelen gisteren werden door een aantal Kaapverdianen die in 1983 door het bedrijf werden ontslagen, pamfletten iLitgedeeld. Volgens hen was er toen sprake van discriminatie, aangezien alleen buitenlandse zeelieden op straat werden gezet omdat ze onvoldoende opleiding hadden. Volgens de demonstranten heeft Nedlloyd nooit ynoeite gedaan om de zeelieden in slaat te stel len de benodigde papieren te halen. (foto ANP) verplichting tot commentaar jaarvergadering ROTTERDAM (GPD) - Op de van de zwarte vakbeweging op de bedrijfsrapportage in de wet op te Verder zou het verbod op ders heeft het scheepvaart- en transportconcern Nedlloyd nau welijks nog weerstand ontmoet te- investeringen ook moeten gen het afwaarderen gelden voor Namibia. De CDA-fractie kan in grote lij nen instemmen met het voorstel van Van den Broek. Investeringen in Namibia zijn echter onwense lijk, zo meent het CDA. Eigenlijk zou de wet ook dat moeten verbie den. De CDA-fractie wil verder we ten of leasen of huren in Zuidafrika en het overnemen van een buiten- Economie kort Kopiëren De Europese Commissie wil maatregelen nemen tegen het thuis opnemen van geluids- en video bandjes. Dat staat in een groen boek over auteursrechten dat giste ren in Brussel is gepubliceerd. Vooral de perfecte geluidskwaliteit van de DAT-recorders, waarmee compact- discs kunnen worden ge kopieerd, dreigt de muziekindus trie grote schade te berokkenen. De Commissie stelt daarom voor deze apparaten verplicht te voor zien van een onderdeel, dat de op namekwaliteit 'bederft'. Metaalunie Th.J.M. Evers (51) wordt per 1 ja nuari voorzitter van de Metaalunie, de organisatie van ondernemers in de metaalnijverheid. Hij volgt dan drs J. Schrok op die sinds 1980 voorzitter van de Metaalunie is. Evers is directeur/eigenaar van Evers Beheer BV in Hillegom met als dochterondernemingen Evers Staalconstructies, Evers Contour- bouw en Adviesbureau E.C.C.S.. Samenwerking Twee Amerikaanse ondernemin gen hebben een principe-overeen komst gesloten met de Sovjetunie voor de bouw van twee grote petro chemische complexen in West-Si- berië. Met de bouw van de com plexen in Tomolsk en Öurgut is een bedrag gemoeid van ruim twintig miljard dollar. De twee bedrijven. Combustion Engineering en Mc- Dermott International, maakten dit woensdag bekend. Het betreft de grootste joint ven ture tussen de Verenigde Staten en Koopkracht De netto-koopkracht van het Ne derlandse huishouden is vorig jaar met 3 procent gestegen tot gemid deld 20.200 gulden. Dat blijkt uit een onderzoek van NSS Markton derzoek BV. NSS verstaat onder netto-koopkracht het netto-inko men per huishouden na aftrek van vaste lasten zoals woonlasten, pre mies en kosten voor ziekteverze kering), gas, water, elektra plus een minimaal bedrag voor voeding, kleding en schoeisel. ROTTERDAM (GPD) De Ver- voersbond FNV streeft naar éen cao voor de gehele Rotterdamse haven, waardoor de verschillen in arbeidsvoorwaarden tussen de stukgoedsector en de containero- - verslag verdwijnen. De bond wil de °mdat eerste stap zetten bij de fusie van containeroverslagbedrijf ECT met de stukgoedbedrijven Quick Dis patch en Müller Thompsen, die op 1 januari samengaan onder de nieu we naam Europe Combined Termi- Zonder een stem tegen werd de jaarrekening 1987 en het beleid van de raad van bestuur gisteren goed gekeurd. Ook de Noorse oppositieleider Torstein Hagen had geen onover komelijke bezwaren meer tegen de afwaardering. Onder zijn aanvoe ring had de raad van bestuur van Nedlloyd in aandeelhoudersverga deringen begin dit jaar schipbreuk geleden op het voorstel om specia le (cumulatief preferente) aandelen uit te geven ter versterking van het garantievermogen. De vereiste tweederde meerderheid werd in die twee zeer emotionele aandeel houdersvergaderingen niet verkre- ele aandeelhouders uitholling van hun rechten vrees den door deze constructie. Ned lloyd heeft inmiddels op andere wijze kapitaal aangetrokken, nieu we achtergestelde leningen voor een bedrag van 175 miljoen gulden. nals. Een werkgroep van de vakbond is aan de slag gegaan om plannen voor de nieuwe cao uit te werken. De drie huidige cao's, die voor het stukgoed, de containeroverslag en de multisector-overslag, zouden op den duur in elkaar moeten smelten. Volgens de bond moet ook het werk in opslag- en distributielood- sen onder die cao gaan vallen. Was er in januari en februari nog sprake van zeer opwindende en langdurige aandeelhoudersverga deringen met stromannenaffaires en 'Hollands Glone'-achtige op merkingen, gisteren ging het er vrij rustig en ontspannen aan toe in de Rotterdamse Doelen. Na ruim drie uur was de jaarvergadering afgelo pen. Torstein Hagen had van tevoren al aangekondigd dat hij zich steeds meer in het beleid van de Raad van Bestuur van Nedlloyd kon vinden. Gisteren verklaarde hij dat Ned lloyd verschillende van zijn advie zen ter harte heeft genomen. Be stuursvoorzitter H. Rootliep wilde die eer Hagen overigens niet hele maal gunnen. Nedlloyd had vol gens hem ook al zelf diverse plan nen, waarvan enkele parallel liepen met de logische gedachten van Ha gen. Rootliep merkte tot zijn ge noegen voorts op dat de atmosfeer tussen het bestuur en een aantal aandeelhouders aanzienlijk was verbeterd. De Noorse zakenman zei overi gens nog steeds dat de afwaarde ring niet per se had gehoeven om dat volgens hem de nieuwbouw- prijzen van schepen vorig jaar juist aanzienlijk zijn gestegen. Rootliep herhaalde no^eens de visie van Nedlloyd dat de nieuwbouwprij- zen van schepen en boorinstalla ties zeker niet zullen aantrekken naar het te hoge zij in de boeken stonden. Door de afwaardering met 911 miljoen gulden en een reservering voor reorganisaties van 117 miljoen gulden kwam Nedlloyd vorig jaar uit op een verlies van ruim een mil jard gulden. Maar dit jaar al zullen de resultaten van het scheepvaart en transportconcern zich volgens Rootliep krachtig herstellen. Voor dit jaar wordt dan ook weer een winst verwacht van meer dan 1.00 miljoen gulden en dat nog exclu sief de boekwinst op de gedeeltelij ke verkoop (40 percent) van Trans- avia aan KLM. Die positieve ver wachtingen zijn dan ook de reden dat de aandeelhouders ondanks het grote verlies over 1987 toch nog zeven gulden dividend per aandeel krijgen, even veel als in 1986. UTRECHT/AMSTERDAM (GPD/ANP) De Nederlandse economie gaat hard bergopwaarts, zo concludeert de Rabobank uit de ontwikkelingen in de eerste vijf maanden. Een belangrijke aanwij zing hiervoor is volgens Rabo-top- man drs. H. Wijffels het feit dat de ze bank zo'n 20 procent meer nieu we leningen heeft verstrekt dan in dezelfde periode vorig jaar. Wijffels zei dat gisteren op de al gemene vergadering van Rabo bank Nederland. Vooral in het midden- en kleinbedrijf en dan in het bijzonder de handel, industrie en dienstverlening zijn de investe ringen toegenomen. In de agrari sche sector werden 17 procent meer leningen verstrekt, met name in de melkveehouderij, waar nogal veel werd gehandeld in grond en melkquota. Maar ook de tuinbouw sector investeert flink. In de akker bouw lag het investeringsniveau op hetzelfde niveau als vorig jaar. Wijffels zei dat de groei van de kredietverlening groter was dan waarop de Rabobank eerder dit jaar rekende. Hij ziet een verband tussen de gang van zaken bij de Ra bobank en de economische ont wikkeling in Nederland. Er zijn te kenen die wijzen op een redelijk stabiel en positief economisch kli maat. Het Centraal Planbureau heeft de ramingen voor de groei dit jaar inmiddels verdubbeld tot 1,5 procent. Wijffels denk dat een ver der opwaartse bijstelling van dat groeicijfer in de loop van het jaar tot de mogelijkehden behoort. 'Ik zou nu al eerder spreken van 1.5 tot 2 procent", zo zei hij. In ieder geval is het duidelijk dat het investerin gen nauwelijks geleden hebben on- GRANGEMOUTH Een vat van 352.000 kilo werd gisteren aangevoerd in de Schotse haven Grangemouth voor de uitbreiding van een chemische fabriek. Vijf vaten (21 meter lang en 4.5 meter in doorsnee) werden uit Ja pan verscheept naar Schotland. Een zestien assen tellende platformwagen was nodig voor het verdere transport naar de fabriek. (foto anim AMSTERDAM Het meest op merkelijke gegeven van de finan- cieel-economische ontwikkeling in 1988 tot dusver is de veel gunstiger conjunctuur dan een halfjaar gele den werd verwacht en daarmee het uitblijven van de zo gevreesde re- door C. Wagenaar Direct na de beruchte beurskrach van oktober vorig jaar lag die sombere voorspelling op ie ders lip. Nu dit halfjaar bijna voor bij is ziet de wereld er heel anders uit. Er is zelfs de neiging ontstaan om de enorme koersval van vorig jaar oktober als een soort 'correc tie' af te schilderen. Een correctie op het torenhoge koersniveau dat in de herfst van 1987 op vrijwel alle effectenbeurzen in de vrije wereld was bereikt. Toch is het meest opmerkelijke kenmerk van de beursontwikke- ling dit jaar het diep gewortelde wantrouwen dat volledig overeind is gebleven. Ook toen duidelijk werd dat de economie zich overal veel beter gedroeg dan werd ge vreesd. Het grote publiek is er nog niet zo zeker van of een beurskrach van een kaliber als vorig jaar okto ber zich binnen niet te lange tijd niet meer zal herhalen. Het koersspel ter beurze levert overwegend een armetierig beeld op. De handel kwam nergens goed van de grond. En waar dit wel eens gebeurde, zoals in Wall Street, was dat meestal tijdens een scherpe koersval waarbij angstige effecten bezitters zich zo snel mogelijk uit de voeten wilden maken. De Ne- wyorkse effectenbeurs maakte het daarbij wel heel erg bont want op sommige meidagen was het koerspeil vrijwel weer op het slot- niveau van vorig jaar december te ruggevallen. Per saldo is dus een verder her stel uitgebleven zodat van onge veer duizend punten, die de Dow Jones Index op 'black monday', de beruchte 19de oktober vorig jaar, van de historische top (2722 op 25 augustus 1987) moest inleveren, nog maar ruim 200 zijn ingehaald. Veel prominente Amerikaanse aandelen staan thans op niveaus die ook begin januari dit jaar wer den aangeslagen terwijl de winsten per aandeel in het eerste kwartaal gemiddeld 30 tot 50 procent hoger zijn uitgevallen en in een aantal ge vallen zelfs zijn verdubbeld. Ook op onze beurs bleef een spectaculair herstel uit. Wel wist het Damrak de sombere stemming die na de beurskrach van oktober nog tot het einde van december voortduurde van zich af te schud den. Het algemene beurscijfer steeg in rechte lijn van 205,7 op 4 ja nuari tot 255,3 op 14 april maar daarna is het sukkelen geworden. Op zich is die stijging van 50 pun ten niet gering en bedraagt zelfs ruim 25 procent maar het uitgangs punt was wel bijzonder laag. Want de start van dit jaar lag maar liefst 128 punten beneden de historische top van 334 op 14 augustus vorig jaar. En de huidige stand is ook nog niet verder dan dat van de 140 pun ten, die vorig jaar na de krach als grootst koersverlies optrad, er nog maar 50 zijn ingehaald. En dat ter wijl vele bedrijfsbesturen voor 1988 zeer hoopgevende prognoses hebben opgesteld. Toch blijft er ter beurze een dui delijke aarzeling. Aarzeling vooral door angst. Niet meer zo zeer voor een recessie maar nu voor de infla tie. Vooral in de VS is het grote pu bliek op de beurs zich dit gevaar bewust. De werkloosheid neemt in het land steeds meer af. De bezet tingsgraad van het produktieappa- raat neemt steeds meer toe evenals de bestedingen van het publiek. Uit de recente handelscijfers over maart bleek dat weer uit de geste gen import. De gestegen uitvoer maakte echter duidelijk dat de lage dollar grote delen van het Ameri kaanse produktieapparaat onder hoogspanning zet en vooral dat wakkert de angst voor oververhit ting aan. Van de grote afzonderlijke lan den blijven de economische gege vens briljant: Het Amerikaanse be drijfsleven boekte in de eerste drie maanden een gemiddelde winst stijging van 25 procent. In Japan lag de industriële produktie in maart 11 procent boven die van vo rig jaar en in Westduitsland kwam de economische groei in het eerste kwartaal zelfs nog 1 procent boven die van december vorig jaar uit. En ook in ons eigen land loopt het alle maal veel beter dan verwacht. Het vierde kwartaal vorig jaar. waarin dus de beruchte beurskrach plaats had, zag zelfs de economische groei sterk versnellen, een trend die zich doorgaans in het nieuwe jaar voortzet. Maar is die langzamerhand pani sche angst voor inflatie wel reeel? In Europa en Japan zeker niet. Maar ook Amerika laat hier een duidelijk vraagteken plaatsen. De kosten van levensonderhoud, in de VS de epi genoemd, bleken in april met 0,4 procent te zijn gestegen te gen 0,5 procent in maart. Geen re den dus om extra verontrust te worden. In de eerste vier maanden van dit jaar stegen de prijzen met 4,5 procent op jaarbasis tegen 4,4 procent over geheel 1987. Ook geen reden tot extra bezorgdheid. Een andere graadmeter voor inflatie, de goudmarkt, geeft ook al weinig richting aan en laat zeker geen ver ontrustende stijging zien. Boven dien, het afweerapparaat is overal in volle werking en laat vooral in Amerika de rente stijgen. Een gro te rentehobbel zal daar echter niet nodig zijn. Alles bij elkaar genomen ziet het er naar uit dat tot dusver in 1988 de effectenbeurzen te veel oog heb ben voor de kwade kansen en de goede onderschatten. der de beurscrisis vorig jaar. Dat in tegenstelling tot wat eerder werd verwacht. De Rabobank verwacht intussen dit jaar een flinke verbetering van het brutoresultaat met ongeveer 7 procent. De nettowinst zal iets ster ker kunnen verbeteren omdat de belastingdruk wat minder zal zijn. Het invoeren van tarieven op be taalrekeningen betekent niet dat die nu inmiddels kostendekkend zijn geworden. Wel is het gebruik van cheques met zo'n 17 procent af genomen. Wijffels verwacht echter dat er 'in de tarievensfeer' nog wel het een en ander zal gebeuren. De Rabobank werkt verder aan de uitbouw van het buitenlands be drijf. Dit en komend jaar zullen kantoren worden geopend in Zwit serland, Brazilië en twee in de de Verenigde Staten (Dallas en San Fransico). Sparen Als gevolg van de aankondiging dat de banken aan de fiscus opgave moesten gaan doen van de rente inkomsten van hun clienten, zijn in de tweede helft van 1987 massaal tegoeden van spaarrekeningen bij het bankwezen opgevraagd. Er werd vorig jaar 3.7 miljard meer aan spaartegoeden opgenomen dan aan spaargeld ingelegd. Dat schrijft de Nederlandse Spaar- bankbond in zijn jaarverslag over 1987. Volgens de bond wordt een be langrijk deel van die gelden in con tanten aangehouden. Verder is vol gens de bond waarschijnlijk dat 2 miljard gulden bij buitenlandse banken is ondergebracht. DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft vijftig miljoen gulden uitge trokken voor gelijke behandeling in de wet werkloosheidsvoorzie ning (wwv). Dit blijkt uit bijlagen bij de deze week openbaar gemaak te Voorjaarsnota die de stand van zaken over de lopende begroting weergeeft. Met het geld, dat op de begroting van Sociale Zaken staat, moet ten onrechte niet uitgekeerde wwv aan gehuwde vrouwen die voor 23 de cember 1984 werkloos werden, worden betaald. Voor de bewuste datum kregen de vrouwen geen wwv, als zij geen kostwinner wa ren. Het Europese Hof heeft on langs uitgesproken dat die bepa ling discriminerend was. De vijftig miljoen gulden moet dit jaar wor den uitgegeven. De regering gaat er vanuit dat de vrouwen die alsnog recht op wwv hebben, nu snel hun geld bij de gemeentelijke sociale diensten zullen claimen. Behalve het extra geld voor de wwv is ook al 850 miljoen gulden op de begroting Sociale Zaken vrij gemaakt om de akw-premie (alge mene kinderbijslagwet) te bekosti gen. Dit houdt verband met het ka binetsbesluit om bij het afschaffen van investeringssteun aan bedrij ven (wir) een deel van de vrijko mende gelden te gebruiken voor het betalen van de akw-premie van werkgevers. Per jaar is daarmee 1700 miljoen gulden gemoeid. Bij de vaststelling van de 850 mil joen gulden is ervan uitgegaan dat de overheid met ingang van 1 juli de premie akw van werkgevers op zich neemt. Of die datum haalbaar is, is echter de vraag. Op de begroting van Sociale Za ken zijn nog twee posten die meer geld vergen dan verwacht. De uit gaven voor het op peil houden van de koopkracht van de echte mini ma vallen ruim 136 miljoen gulden hoger uit. De rww-uitkeringen aan jongeren .vragen 70 miljoen meer omdat er meer jongeren werkloos zijn dan was voorzien. Er zijn op de begroting ook mee vallers. De bijstandsuitkerinegen aan thuiswonenden vergen 265 miljoen gulden minder dan ver wacht. Er vragen minder mensen bijstand terwijl de uitkering bo vendien is verlaagd. Bij de wet in komensvoorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte werklozen (ioaw) valt een meeval ler van 195 miljoen te noteren. BRAAT Commissarissen van Braat Bouwstoffen zijn het oneens over het te voeren beleid. Er be staat verschil van inzicht over het voornemen van enkele grootaan deelhouders.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7