Ziekenfonds straks 60 gulden duurder Liever nog een gevangenis 'De VNG heeft geleerd d'r nek uit te steken' Dees vreest afstel plan-Dekker Meer meldingspunteii voor ldndemiishandeling bepleit VRIJDAG 3 JUNI 1988 ME DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet houdt vast aan het plan de ziekenfondspremie per 1 oktober te verhogen met 60 gulden per volwassene en 30 gulden per kind. Dat bleek giste ren bij de voortzetting van het kamerdebat over de plannen van de commissie-Dekker voor een herstructurering van de gezondheidszorg. Het CDA keerde zich woensdag sa men met de PvdA tegen de maatregel die 500 miljoen gulden moet opleveren. DEN HAAG (GPD) - Het aantal plaatsen waar (vermoedelijke) ge- vallen van kindermishandeling kunnen worden gemeld, moet drastisch worden uitgebreid. Ook moet er een meldingscode komen voor mensen die in hun beroep met kinderen te maken krijgen, zoals artsen en onderwijzers. Dat zijn en kele adviezen, die de Raad voor het Jeugdbeleid heeft uitgebracht aan minister Brinkman (WVC). Het aantal meldingen van kin dermishandeling is de laatste jaren sterk gestegen. In 1983 kwamen er ruim 2600 meldingen binnen, in 1987 waren dat er 5200 en dit jaar zal dat aantal vermoedelijk oplo pen tot 7500. Voor de toekomst wordt rekening gehouden met ten minste 12.000 meldingen per jaar. Volgens deskundigen geven de cij- fers echter geen beeld van de wer kelijke omvang van het probleem. Zij menen dat slechts het topje van de ijsberg zichtbaar is geworden. Uit de cijfers mag niet worden geconcludeerd, dat kindermishan deling vaker voorkomt dan in het verleden. Eerder is het zo dat de omgeving van het kind alerter rea geert op verschijnselen, die wijzen op eventuele kindermishandeling. De vorming van bureaus van ver- trouwenartsen, waar de meldingen kunnen worden gedaan, heeft de mogelijkheden tot aangifte aan zienlijk verruimd. Ons land telt tien van die bu reaus, maar dat is volgens de Raad voor het Jeugdbeleid veel te wei nig. De Raad stelt de minister voor om de bureaus onder te brengen bij de basisgezondheidsdiensten, waarvan er ruim zestig zijn. Het aantal meldingspunten wordt daardoor aanzienlijk uitgebreid. Bovendien kan de hulpverlening dan beter worden geregeld. Een meldingsplicht voor kinder mishandeling moet er niet komen, wel een meldingscode met richtlij nen voor allen die werken met kin deren, zoals onderwijzers, artsen, kinderopvangwerkers en andere hulpverleners. Die code zal door de verschillende beroepsgroepen moeten worden overgenomen. Ook wil de Raad meer voorlich tingscampagnes, onder meer via postbus 51, om het gebruik \>an ge weld in gezinnen ter discussie te stellen. Een kind één keer een tik op de billen geven, is geen kinder mishandeling. Maar als het vaker voorkomt of als die eenmalige tik tot verwondingen leidt, is er vol gens de Raad wel sprake van mis handeling. Het idee dat een tik soms geen kwaad kan doen, moet worden bestreden. Het risico is te groot dat zo'n idee de basis wordt voor het als 'gewoon' ervaren van geweld in de opvoeding. Staatssecretaris Dees (Volksge zondheid) riep het CDA op de ver hoging niet tegen te houden, om dat de maatregel "eigenlijk al een jaar vertraagd is". Volgens de staatssecretaris komen de uitbrei ding van het ouderenbeleid en de bestrijding van aids in het gevaar wanneer de Kamer de premiever hoging blokkeert. Het verzet van het CDA heeft ge leid tot woede bij de WD, die de coalitiepartner verwijt "noodzake lijke veranderingen op korte ter mijn te blokkeren". Het kabinet vindt de maatregel nodig om de fi nanciële gaten te dichten die zijn ontstaan toen het plan werd ver worpen de tandartsenhulp uit het ziekenfonds te schrappen. Dees mengde zich gisteren niet in de meningsverschillen tussen CDA en WD over de premie voor de toekomstige verzekering tegen ziektekosten. De twee partijen zijn het niet eens over de mate waarin die premie moet afhangen van de hoogte van het inkomen. De WD heeft gedreigd haar medewerking aan invoering van het plan-Dekker te staken wanneer het kabinet te gemoet komt aan de CDA-wensen rond de vaststelling van de premie. De kleinste regeringspartij heeft toch al moeite met de invoering van een voor iedereen geldende ba sisverzekering en weigert mede werking wanneer de premiehef fing te nivellerend op de inkomens werkt. In de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei Dees gisteravond het "persoonlijk zeer moeilijk te heb ben" met het verzet van zijn eigen partij. "Het is nu of nooit, uitstel kan definitief afstel worden". Volgens Dees hoeft de premie vaststelling pas rond 1990 te wor den geregeld. Pas dan zullen de ef fecten op de koopkracht bekend zijn en kan definitief worden be slist hoe de premie op te delen in een inkomensafhankelijk en een vast gedeelte. De bewindsman deed in de Kamer een hartstochte lijk beroep op de fracties het eens te worden over de hoofdlijnen van de nieuwe opzet van de volksge zondheid. Behalve de verhoging van de zie kenfondspremie wil Dees op korte Minder premie voor fitte werknemer ARNHEM (ANP) - Werknemers die aan fitness doen zouden een goed kopere premie voor hun ziektekos ten moeten kunnen betalen. Daar om moeten ziektekostenverze- kaars aan bedrijven die een fitnes sprogramma hebben goedkopere collectieve verzekeringen aanbie den. Bedrijven zouden hierover met verzekeringsmaatschappijen moeten gaan onderhandelen. Dat zei prof.dr. J.M. Greep giste ren tijdens een congres in het na tionaal sportcentrum Papendal over bedrijfsfitness. Prof. Greep is hoogleraar algemene heelkunde, verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Maastricht. Volgens Greep is de gezond heidszorg in het westerse bedrijfs leven een ernstige kostenveroorza- ker geworden. Hoog ziektever zuim, werkdruk en arbeidsonge schiktheid hebben een nadelige in vloed op het bedrijfsrendement en verhogen de kosten van gezond heidszorg. Alleen al om deze problemen te voorkomen zouden bedrijven vol gens prof. Greep veel meer aan dacht moeten besteden aan fitness. Door een goed bedrijfsfitness-pro- gramma vermindert het ziektever zuim, stijgt de produktiviteit en wordt het werkklimaat verbeterd, aldus Greep. Bedrijven moeten zo snel moge lijk experts inhuren die zich gaan bezig houden met de bedrijfs-ge- zondheidszorg. "Met name in de VS en in Japan is een duidelijk po sitief rendement van bedrijfsfit ness al aangetoond. Maar in Neder land staat dit begrip nog in de kin derschoenen," aldus Greep. Hij noemde het verder schokkend dat bedrijven wel op dubbeltjes en kwartjes letten, maar in het pro- duktieproces de gezondheidskos- ten vrijelijk laten uitstromen. termijn ook beginnen met de c heveling van een aantal x gen uit het ziekenfonds en de parti culiere verzekeringen naar de volksverzekering tegen bijzondere ziektekosten, de awbz. Door die maatregel kan de premie voor par ticulier verzekerden wellicht iets dalen. In eerste instantie wilde Dees volgend jaar al voor 800 miljoen naar de awbz overhevelen. In de Kamer kondigde de staatssecreta ris aan na te gaan of er een grotere overheveling kan plaatsvinden. In 1990 moet er voor 4,2 miljard zijn overgeheveld naar de awbz. Achterstand is groot bij het innen van boetes DEN HAAG (ANP) - Er is sprake van een grote achterstand bij het innen van boetes. Begin maart be liep dat 63.000 vonnissen met een totaalbedrag van circa 9,5 miljoen gulden. Minister Korthals Altes (.justitie) antwoordt dat op schrifte lijke vragen van het kamerlid Stof- felen (PvdA). De problemen doen zich met na me voor in de Randstad. In het ar rondissement Amsterdam gaat het om 26.100 geldboetevonnissen, in Rotterdam zijn dat er 16.400, in Den Haag 4.200 en in Utrecht 990. De minister wijt de achterstanden aan diverse factoren. Het betreft vaak personen met een onduidelijk of veelvuldig wisselend adres. De parketpolitie heeft bovendien meer taken, zoals het vervoer van gedetineerden. Een speciale groep ambtenaren moet binnen twee maanden met voorstellen komen om de achter standen weg te werken. Een extern adviesbureau stelt momenteel een onderzoek in naar de werkdruk bij de parketpolitie. Dat onderzoek zal eind september van dit jaar wor den afgerond. Aan de hand daar van zal worden bezien of de huidi ge sterkte van de parketpolitie toe reikend is. ADVERTENTIE UTRECHT—Alom, in den lande houden studenten protestacties tegen de plannen die minister Deetman (onder wijs) heeft m et de studiefinanciering. In Utrecht kwamen gisteren zo'n 300 studenten op de been voor een demon stratie. (foto ANP) Justitie ziet niets in tijdelijke cellen Binnenland kort Moord Een 24-jarige man is gisteren in zijn woonplaats Papendrecht doodgeschoten door een 26-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie van Papendrecht waren relatiepro blemen met een vrouw de oorzaak van de schietpartij. De politie stelt een diepgaand onderzoek naar de juiste toedracht van de moord: Krakers De Groningse politie heeft gis teravond met behulp van de wa penstok ongeveer vijftig krakers uit het stadhuis gezet en één aan houding verricht. De krakers wa ren naar het stadhuis gekomen om een gesprek te voeren met raadsle den over een kraakpand. Toen dat niet direct mogelijk bleek, zorgden ze voor overlast op de publieke tri bune, waarop de vergadering werd geschorst en het stadhuis werd ontruimd. Mishandeling Tijdens een recreatieve zomer avondvoetbalcompetitie in Arn hem is woensdagavond een 36-jari- ge Arnhemmer gewond geraakt aan zijn oog, neus, kaak en juk been. Een 21-jarige plaatsgenoot uit het andere team is aangehou den wegens zware mishandeling. Het slachtoffer werd vijf minuten na het begin van de wedstrijd bui ten westen geschopt. Algenplaag De algenplaag voor de kust van Noorwegen kan zich niet uitbrei den in de richting van onze kusten. Minister Smit-Kroes deelde in de Tweede Kamer mee, dat de plaag zich met 25 km per dag noord waarts beweegt. Volgens de minis ter gedijen dit soort algen alleen in helder water en maakt de samen stelling van het Noordzeewater het voor de algen onmogelijk zich in de richting van ons land uit te brei den. Heroïne Bij een inval in een woning aan de Churchilllaan in Amsterdam heeft de politie woensdagavond vijf kilo heroïne in beslag genomen en zeven mannen aangehouden. De heroïne heeft e en strgatwaarde van circa twee miljoen gulden. De politie kwam de heroïne op het spoor na een onderzoek door een rechercheteam van de rijkspolitie Apeldoorn en de gemeentepolities uit Epe, Deventer, Amsterdam en Apeldoorn. NAZI-LECTUUR - De rechtbank in Groningen heeft een 51-jarige veilinghouder uit die stad veroor deeld tot een boete van 750 gulden voor het verspreiden en in voor raad hebben van anti-semitische lectuur. Het ging om een partij boe ken en brochures die de man in 1985 in opdracht wilde veilen. De nazi-lectuur was afkomstig uit een nalatenschap. Justitie nam de lec tuur in beslag. PELLEBOERS- IJS, ïTweerlijn fcj- HJ iNoteert u even tÉ 06 - 91091091 DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Korthals Altes en staatsecretaris Korte-Van Hemel (justitie) zijn niet van plan om geld uit te trekken voor noodcellen. Liever willen zij nog een gevangenis bouwen. Dat schrijven de twee bewindslieden in een notitie aan de Tweede Kamer. Zij reageren op de op 3 maart ingediende motie van de kamerleden Korthals (VVD) en Soutendijk-Van Ap peldoorn (CDA), die de regering vroegen vóór 1 juli van dit jaar te zorgen voor 250 tijdelijke cellen. In de notitie geven de bewindslieden drie manieren aan waarop dat kan gebeuren: huur van een boot, aan koop van zogenoemde containers en de bouw van een nieuwe gevangenis. Gezien de nog toenemende be hoefte aan celruimte en de kosten menen zij dat de laatste mogelijkheid de beste is. Het cellentekort is volgens Korthals Altes en Korte-Van Hemel geen tij delijk probleem. Op de lange duur zou een nieuwe in richting ook minder geld kosten dan de beide andere oplossingen. Zo kost de bouw en inrichting van een gevangenis 41 miljoen (boot 33 miljoen, containers 24 miljoen) maar zijn de personeelskosten van een gevangenis of huis van bewaring veel lager, namelijk 23 miljoen (boot 36,5 miljoen, containers 29 miljoen). Daar komt bij dat de restwaarde van een nieuwe gevangenis veel hoger is dan die van de boot of de containers. De capaciteit wordt 192 plaatsen. Waar de nieuwe penitentiare in richting moet komen is nog niet bekend. Uit de meest recente cijfers blijkt volgens de be windslieden dat met de uitvoering van de nieuwbouw (in Leeuwarden, Hoogeveen, Sittard, Rotterdam, Hoorn en Arnhem, te zamen 1.403 plaatsen) het cellen tekort zal zijn opgeheven. Maar als de ontwikkeling in de criminaliteit zich doorzet (en de reactie van justitie daarop) zullen er in 1991 toch nieuwe cellen nodig zijn. Aan de motie kan dan weliswaar geen uitvoering wor den gegeven maar dat zou waarschijnlijk toch al niet meer lukken vóór 1 juli, zo zei een woordvoerster van justitie. Het WD-kamerlid Korthals is overigens niet van plan zich bij de opvatting van justitie neer te leggen. Hij kondigde aan onverkort aan zijn motie voor tijdelij ke ellen vast te houden. "Ik vind het treurig dat je na drie maanden met zo'n brief komt. Ik ben ook niet overtuigd. De cellen op politiebureaus zitten nog steeds overvol. Er worden nog steeds criminelen we gens gebrek aan cellen haar huis gestuurd". De zaak komt 8 juni in de Kamer aan de orde. Onderscheiden ex-hoofddirecteur Berg kijkt tevreden terug Tijdens de vergadering van de VNG in de Leidse Groenoordhal kreeg drs. Berg rechtsuit handen van voorzitter Havermans de Prijs der Ge meenten aangeboden. Bij de prijs behoorde ook een modern plastiek van Vera Galis. (foto gpd> LEIDEN - Tijd voor omschakeling had prof. drs E.(Ed) L. Berg (55) blijkbaar niet nodig: afgelopen dinsdag was hij nog hoofddirec teur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG), een dag later zat hij al achter een bureau bij zijn nieuwe 'baas', de Raad van Sta te. Zeventien jaar lang heeft Berg de belangen van de gemeenten be hartigd. Op het VNG-congres dat deze week (woensdag en donder dag) in Leiden is gehouden, werd hij op bijzondere wijze voor zijn in- door Margot Klompmaker spanningen bedankt. Berg werd onderscheiden met de Prijs der Ge meenten. Een kersverse prijs die eens in de twee jaar zal worden uit gereikt. Het VNG-bestuur noemde Berg onder meer "een lobbyist op het hoogste politieke niveau, een groot politiek strateeg". Een terechte kwalificatie: in de jaren dat Berg leiding gaf aan de VNG is de vere niging uitgegroeid van een op zich zelf gericht eliteclub tot een politie ke pressiegroep waarmee terdege rekening moet worden gehouden. Berg: "De vereniging was zo'n 20 jaar. geleden een naar binnen ge richte groep, die sterk overtuigd was van zichzelf. Bevolkt door on getwijfeld knappe mensen, maar met weinig oog voor politiek en pu bliciteit. Dat is sterk veranderd. De VNG heeft weliswaar geen macht, maar kan wél invloed uitoefenen. Dat doe je door je stem te laten ho ren, je nek uit te steken en des noods een paar keer op je bek te gaan. Dat heeft de vereniging de af gelopen jaren wel geleerd". Berg constateerde met genoegen dat de benoeming van zijn opvol ger, het Tweede-Kamerlid Klaas de Vries (PvdA), voorpaginanieuws betekende. "Mijn eigen benoeming was destijds goed voor een bericht je van een paar regels, ergens weg gestopt in de krant", merkt hij la chend op. Taak van de VNG is het advise ren van gemeenten op alle mogelij ke terreinen, variërend van de huisvesting voor Tamils tot en met de opslag van afval. Daarnaast be hartigt de vereniging de belangen van de gemeenten en is onder meer gesprekspartner van het rijk. De gemeenten hebben zich de af gelopen jaren in toenemende mate opgewonden-over het no-nonsense beleid van het kabinet. Beslissin gen op een departement (macro-ni veau) genomen hebben plaatselijk (micro-niveau) vaak zeer vergaan de consequenties. Over 'onmogeliji ke' bezuinigingen is menige brand brief richting Den Haag gezonden. Hoe staat het momenteel met de verhouding rijk-gemeenten? Berg: "We zijn jarenlang de grote tegenspeler van de rijksoverheid geweest, stonden soms lijnrecht te genover elkaar. En dat terwijl de gemeenten als basis-overheid toch de spil in het geheel zijn. Met de ba sis-overheid krijgt de burger im mers direct te maken. Ik geloof dat ook de rijksoverheid inmiddels heeft ingezien welke belangrijke plaats gemeenten innemen". In dit proces speelt de deregule ring, waarbij het rijk zijn greep op het geheel losser maakt en in toe nemende mate verantwoordelijk heid naar gemeenten toeschuift, een grote rol. Een prima ontwikke ling, vindt Berg, die gruwt van de neiging van overheden om alles tot 'Halve gemeente profiteerde van bej aardentehuis* MAASTRICHT (ANP) - "De halve gemeente profiteerde van de diensten van deze instel ling". Dit stelde officier van jus titie mr. P. van Hilten gisteren tijdens de vierde procesdag die de rechtbank in Maastricht be steedde aan de fraudezaak in het bejaardencentrum 'Op den toren' in Nuth. Bij de ondervraging van een van de drie verdachten, het 43- jarige hoofd van de technische dienst, kwam uit het meer dan tweeduizend pagina's tellende dossier namelijk naar voren dat de voorzitter van het bestuur drs. H. Schmedding (oud-bur gemeester van Nuth), mr. C. Rutten (eveneens oud-burge meester van Nuth en momen teel burgemeester van Middel burg), ex-wethouder A. Heuts en een topambtenaar (secreta ris van het bestuur en als getui ge verdacht van meineed), klus jes hebben laten opknappen door de technische dienst. Maar he bleef niet tot deze groep beperkt: ook de directeur van het bejaardencentrum, zijn familieleden, diverse particu lieren en zelfs de rijkspolitie de den dat. De karweitjes varieerden van het gratis laten repareren van koffie-apparaten tot het leggen van parketvloeren of tuinwerk- zaamheden en aanleg van tele foon- dan televisie-aansluitin gen. Het hoofd van de techni sche dienst zelf hield een fami liefeest in het bejaardentehuis op kosten van het huis. r het zijde van de inwoners van Nuth groot. Vandaag wordt het pro ces voortgezet. De verwachting is dat het daarna nog zeker twee dagen in beslag zal i in details te regelen. "Stoplichten bijvoorbeeld. Ik weet niet hoe het met u staat, maar als op elke hoek een stoplicht staat heb ik de nei ging om me alleen nog maar te con centreren op 'rood' en 'groen'. Ik let niet meer op het verkeer om me heen. Als je te veel regelt en niets meer aan de mensen zelf overlaat, neemt het verantwoordelijkheids gevoel af. Dereguleren noem ik: stoplichten op oranje knipperlicht zetten". Hoe ziet Berg de toekomst van de VNG, nu het rijk de rol van de gemeenten als beleidbepalers steeds meer erkent? "Gemeenten in het land zijn volop aan het expe rimenteren met het 'zelf regelen' en 'zelf doen'. De VNG zou alle plan nen moeten inventariseren en sti muleren. De goede dingen moeten eruit worden gehaald en ver spreid". "Verder denk ik - u ziet ik kan me nog steeds niet helemaal losmaken van de VNG - dat de vereniging niet bang moet zijn voor haar me ning uit te komen, ook al is die nog niet helemaal gerijpt. Als je niet in een vroegtijdig stadium meepraat over plannen, kun je het wel verge ten. De vereniging moet haar stem laten horen, ook al is de achterban er nog niet helemaal uit. Dan wijzig je je standpunt later maar. Dat is beter dan helemaal niet meedoen". Tot slot: uw opvolger Klaas de Vries heeft zijn toekomstige func tie een "fantastische baan" ge noemd. Vond u dat ook? Berg: "Het is écht een fantastische baan. Allereerst de grote verscheiden heid aan zaken waarmee je te ma ken krijgt. Je zit in een bestuurlijk knooppunt met mensen van de praktijk, professionele bestuur ders dus. Tja, en daarbij komt de publiciteit. Als je een beetje ijdel bent Gemeenten: fundamentele voorzieningen raken uitgehold LEIDEN - De gemeente als basis- overheid moet in staat zijn de fun damentele voorzieningen voor bur gers te waarborgen. "Daarom ont moet het bij ons niet veel begrip dat duizenden politiemensen zul len verdwijnen, dat het sociaal-cul turele werk wordt ingedamd, dat het onderwijs zo krap gezet wordt, terwijl van diezelfde mensen en in stellingen een onmisbare bijdrage wordt verwacht in de bestrijding van vandalisme en criminaliteit". Dit stelde voorzitter Havermans van de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) gisteren in een toespraak op het congres van de vereniging in Leiden. Havermans, burgemeester van Den Haag. hekelde in zijn toe spraak met tal van voorbeelden het bezuinigingsbeleid van het kabi net. Zo vond hij dat de bijstands uitkering door de kortingen van de afgelopen jaren niet langer de ba sisvoorziening is in de noodzakelij ke kosten van het bestaan. "Het zou in ons land niet mogelijk moe ten zijn met gratis buskaartjes, en treegelden of kwijtscheldingen te trachten een enigszins normaal le venspeil te handhaven", aldus Ha vermans onder luid applaus van de aanwezigen. De voorzitter vroeg ook aan dacht voor het groeiende probleem van de buitenlanders in ons land. Onorthodoxe maatregelen om de werkloosheid onder deze groepen te bestrijden vond hij op zijn plaats. Hij toonde zich een voor stander van het inburgeren, te be ginnen met het leren van de Neder landse taal, al moet de eigen cultu rele identiteit gerespecteerd wor den. De aanwezige minister Van Dijk (binnenlandse zaken) ging niet in op de door de VNG aangedragen kritiek. Hij beloofde de congres gangers dat de nieuwe Gemeente en Provinciewet nog deze kabi netsperiode in het Staatsblad zal verschijnen en dat er haast zal wor den gemaakt met de landelijke in voering van decentralisatie- en de- reguleringsvoorstellen. Deze voor stellen zijn door de gemeenten zelf opgesteld. Oud-voorzitter mr. J. Drijber werd gisteren tot ere-voorzitter van de VNG benoemd. De Arnhemse burgemeester is zes jaar voorzitter geweest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3