'Afvalmafia laat spoor van gifbelten na' 'Een fout maken in die wereld is pure zelfmoord' Hervormde Kerk: geestelijke en financiële heroriëntatie GeuM KANWJ/NHtrommis vorens pterfMN... PAGINA 2 VRIJDAG 3 JUNI 1988 Europarlementariër Paul Staes: BRUSSEL - Paul Staes. Europarlementariër voor de Groenen, gooit twee dikke rap porten op tafel. Opnieuw heeft hij een doortimmerd dossier samengesteld over illega le afvalstromen. Ditmaal onthult hij dat grote hoeveelheden, vaak met chemicaliën verontreinigd afval vanuit Nederland, België en Westduitsland gestuurd worden naar al dan niet illegale storten in Noord-Frankrijk. In zijn nieuwe rapport zegt hij dat Nederlanders vaak zaken doen met malafide Bel gische afvalmakelaars. "In Nederland wordt gedacht dat het om een legale verwijde- ringgaal. Maar in werkelijkheid speelt de afvalmafia handig in op de gebrekkige con trole in Noord-Frankrijk. Daardoor wordt met valse documenten heel gemakkelijk probleemafval gestort". Eerst ging ontzettend veel Ne derlands afval naar Vlaanderen. Door allerlei acties van de Bel gisch-Nederlandse milieuvereni ging Benegona, waar Staes ook deel van uitmaakte, kwam er een afvaldekreet. Daarop verplaatste de afvalstroom zich naar Wallo nië. Als Europarlementariër stel de Staes dat vorig jaar aan de kaak. Hij bracht de beruchte Mellery-affaire aan het licht: In Nederland afgegraven verontrei nigde grond werd gedumpt in zandgroeven in onder meer Mel- lery. door Weert Schenk Die zaak was aanleiding voor milieuminister Nijpels om af spraken te maken tussen Neder land en de bevoegde Waalse mi nister. Maar volgens Staes komt er weinig van terecht. Nog steeds wordt van alles gestort in Wallo nië. Maar de afvalhiakelaars zijn tegelijkertijd steeds meer ge bruik gaan maken van de moge lijkheden in Noord-Frankrijk. Staes: "De afvalmafia mengt chemisch afval met huisvuil. De ladingen worden niet gecontro leerd. De douane controleert de documenten en als die maar goed ingevuld zijn, mag de troep de grens over. Het wordt tijd dat de verschillende landen beter gaan samenwerken". De politicus zegt dat allerlei spectaculaire onthullingen tot nu toe niets hebben veranderd. "De afvalmafia blijft bedrijvig, schuimt het land af op zoek naar stortplaatsen of verbrandings ovens en laat een spoor na van ui terst bedenkelijke probleemge bieden, zoals bij jullie Alphen aan den Rijn. Overal zijn enorme putten vol afval waar het grond en drinkwater van de komende generaties steeds indringender en grondiger wordt vergiftigd". Zolang er geen betere samen werking tussen de diverse over heden van de betrokken landen ontstaat, waardoor aan het ge knoei een eind wordt gemaakt, ziet Staes zich genoodzaakt om met dossiers over schandalen te blijven komen. Volgend jaar hoopt hij te kunnen bewijzen dat er een heel smokkelnetwerk be staat voor afval, drugs en wa pens, waarbij veelal dezelfde mensen aan de touwtjes trekken. Inmiddels heeft hij er een in drukwekkend rijtje onthullin gen op zijn naam staan. Behalve het Mellery-schandaal bracht hij vorig jaar ook de plannen voor een afvaleiland voor de Belgi sche kust boven water. Minister Nijpels protesteerde meteen te gen het project. Ook ontrafelde Staes een internationale zwendel met radio-actief afval. Verder trok hij de aandacht met de infor matie dat de inlichtingendienst van het Belgische leger een bij eenkomst van Groene Europar lementariërs in Brussel had be- spionneerd, waardoor premier Martens zich moest verontschul digen bij de voorzitter van het Europarlement. Informanten Staes zegt dat hij een twintig tal goede informanten heeft bij diverse overheidsdiensten. "Het zijn mensen van goede wil en zij stellen mij in staat de dossiers sa men te stellen. Maar ik moet heel voorzichtig met hun gegevens omspringen. De overheid vindt het vaak belangrijker om uit te zoeken wie gelekt heeft, dan om de affaire zelf aan te pakken. Ik breng dan ook nooit iets eerder naar buiten dan dat ik het van drie verschillende kanten heb gehoord. Het is natuurlijk waan zinnig dat ambtenaren, die door de gemeenschap worden be taald, niet mogen praten". De 'Groene' Europarlementa riër, die de Vlaamse partij Agalev (Anders gaan leven) vertegen woordigt, weet precies waarom steeds hij en niet andere politici het deksel van beerputten trapt. "Wij hebben geen bindingen met financiële groepen. Hoe is het an ders mogelijk dat wij als klein clubje steeds met die belangrijke documenten komen, terwijl an dere partijen via politieke benoe mingen veel gemakkelijker toe gang hebben tot die gegevens. Zij hebben veel meer contacten en zouden de zaken dus nog veel steviger kunnen aanpakken". Veel politici zijn corrupt, vindt Staes. "In plaats van op te komen voor de zwaksten, gaan ze in al lerlei raden van beheer van be drijven zitten", licht hij toe. "Daarmee maken ze zich mede plichtig. Een voorbeeld. Een christendemocratische politicus kreeg te maken met een milieu schandaal. Hij wilde er wat aan doen. Maar wat bleek? Twee col lega's van hem van dezelfde par tij zaten in de raad van beheer van het bedrijf dat vervuilde. Wat kon hij verder doen?" Freak Staes wil niet beweren dat zijn wijze van werken de enige goede is. „Er zijn natuurlijk genoeg col lega's die ook goed werk verrich ten. Maar velen laten zich inkap selen. En wie steunen ze dan?" De 43-jarige Staes, geboren in een dorp net over de grens bij Bergen op Zoom, komt uit de journalistiek. Hij begon als leer ling-journalist bij De Stem. Daar na werkte hij als verslaggever bij De Standaard in Antwerpen. Hij verliet de journalistiek, omdat hij steeds meer betrokken raakte bij allerlei milieuproblemen. "Een journalist moet feiten aandragen. Maar hij hoeft niet te oordelen en oplossingen aan te dragen. Ik wilde dat wel doen. En daarom ben ik uit de journa listiek gestapt. Ik kan nu beter mijn prioriteiten stellen. Maar ik wil niet de groene freak spelen. Zo zie ik mezelf helemaal niet". Als journalist ontdekte hij al dat het niet pluis was in de afval- wereld. Hij kwam in die tijd de Uniser-affaire in Moerdijk op het spoor. Zijn onthullingen in de loop der tijd blijken voor Staes niet zonder gevaar. Hij is al eens beschoten door een afvalhande laar. Hij ontving al honderden meestal anonieme- dreigtele- foontjes. Toch gelooft hij niet erg scha delijk voor de afvalmakelaars te zijn. "Ze voelen zich sterk. Ze hebben veel geld en goede rela ties. Ze kunnen de beste advoca ten betalen en de beste infor manten. Ze hebben de mogelijk heden om de zwakke plekken in de wetgeving te vinden. Daarom worden ze steeds brutaler en ar roganter. Ze halen nu misschien de schouders over me op, maar ik weet zeker dat ze me pakken als ik een fout maak". Faillissement Staes voegt er aan toe dat er wel afvalmakelaars zijn die ge heel volgens de regels proberen te werken. "Die zijn ook erg en thousiast over wat ik doe. Als die mafia kan worden opgerold, kunnen zij tegen concurrerende prijzen werken. Het is voor hen heel moeilijk hun hoofd boven water te houden. Ik weet van ma kelaars die ook het illegale cir cuit zijn ingegaan om een faillis sement te voorkomen". De gedreven europarlementa riër gelooft niettemin dat zijn werk iets uithaalt. "Als ik het ge voel had dat ik een Don Quichot- te was, ging ik biljarten of kaar ten. Dat vind ik een stuk boeien der. Maar ik denk dat ik nuttig bezig ben. Ik hoop dat door mijn kleine bijdrage de samenleving op termijn er een stukje beter uit ziet, of anders gezegd, niet uit de bocht vliegt". Hoe moet de Hervormde Kerk er in de toekomst uitzien? Door gaan op dezelfde weg kan niet. De omvang en de invloed van de kerk is niet meer wat deze was, de secularisatie grijpt om zich heen, de polarisatie in de eigen gelede ren is nog niet overwonnen en bo vendien wordt er meer dan voor heen met andere kerken samen gewerkt. Zowel financieel als geestelijk is daarom een her oriëntatie nodig op de vraag hoe de kerk er uit moet zien. Dat blijkt uit het advies van de centrale beleidsstaf van de Ne derlandse Hervormde Kerk aan de synode. De directe aanleiding voor het rapport is de noodzaak tot bezuiniging. Deze kan vol gens de beleidsstaf niet worden uitgevoerd zonder dat duidelijk is hoe de kerk er in de toekomst uit moet zien. Over de gevoerde „kaasschaafmethode" (vier jaar lang vier procent) is men onte vreden. Concrete aanbevelingen doet de centrale beleidsstaf niet in zijn rapport. De synode hoeft eind deze maand dan ook nog geen beslissingen te nemen. Het is de bedoeling dat ze pas in no vember een beleidsplan vast stelt. In de nota worden wel dertien („bepaalde") knelpunten ge noemd die duidelijk maken dat er veranderingen nodig zijn. Zo heeft de kerkorde van 1951 - vrucht van het vernieuwingspro ces van na de oorlog - niet door gewerkt in de breedte van de kerk. De gedachte dat de samen leving moet worden gekerstend, is achterhaald en doet bovendien geen recht aan de relatie met de Rooms-Katholieke Kerk. Verder is het „levensgevoel" in de jaren zestig veranderd, wordt het spre ken van de kerk niet gedragen door de hele achterban en weten mensen niet meer hoe ze moeten evangeliseren. Wat de kerkelijke structuur be treft: de organenen van bijstand zijn meer een „klankbord voor de functionarissen" dan een „bron van echte wijsheid", de sy node zou het geestelijk en maat schappelijke leven van de kerk moeten leiden, maar laat het meer bij het beheren van de kerk en voorts heeft de kerk gezichts- en gezagsverlies geleden doordat ze bijvoorbeeld in de oecumene niet altijd even consequent is ge weest. Duidelijk is voor de centrale beleidsstaf in ieder geval dat de Hervormde Kerk in de toekomst „een kerk bij-de-tijd" moet zijn. „De agenda van de wereld moet in zekere zin en tot op zekere hoogte de agenda van de kerk be palen. Niet om populair en inte ressant te doen, maar om het evangelie zo te vertolken dat mensen er in het dagelijks leven ook wat mee kunnen". Uit het rapport blijkt ook dat de kerk in de toekomst „beschei den en ootmoedig" moet spre ken. „De dominante plaats van de kerk is voorbij. Wij voeren niet het hoogste woord, hoewel we weten dat ons het Hoogste Woord is toevertrouwd." Het is de opdracht van de kerk „het woord te bewaren, in getuigenis en dienst". In het rapport wordt daartoe onder meer een „ge- meenteberaad" bepleit voor vor ming en toerusting. Al wil de Hervormde Kerk haar bestaande structuur (syno- daal-presbyteriaal) niet opgeven, wel zouden de plaatselijke ge meenten wat meer aandacht kunnen krijgen. „Alle bovenge- meentelijk kerkewerk moet ge richt zijn op het welzijn van de plaatselijk gemeenten". GOS Dr. Allan Boesak, voorman van de Nederduits Gereformeer de Sendingkerk in Zuid-Afrika (kleurlingenkerk) verwacht dat zijn kerk binnenkort de interna tionale Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS) zal verla ten. In Harare, waar de GOS mo menteel vergadert, zei Boesak wat de bestrijding van de apart heid in zijn land betreft weinig meer te verwachten van de GOS. Boesak blijft slechts tot zon dag in Harare omdat hij als voor zitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) verplichtingen heeft in Moskou. Volgende week wordt daar het duizendjarig be staan van de Russische Kerk ge vierd. Boesak maakte gisteren wel de besprekingen over de raciale kwestie in de voorbereidende commissie mee. Hij werd daar niet vrolijker van: „Ik ben ont hutst. De argumenten die ik hier hoor, hoorde ik 25 jaar geleden al. Er werd tegen mij gezegd: on ze kerk kan apartheid niet ver oordelen, omdat dat onweten schappelijk is. Maar sinds wan neer is een kerk een wetenschap pelijk instituut?" Boesak hoopt dat de GOS zich volgende week in ieder geval zal verenigen met de Belharbelijde- nis van de Sendingkerk. Daarin wordt de theologische rechtvaar diging van apartheid verworpen. „Gebeurt dat niet, dan heeft de Sendingkerk hier niets meer te zoeken", aldus Boesak. Mocht de GOS de Belharbelij- denis wel accepteren, dan is het volgens Boesak niet uitgesloten dat de Sendingkerk toch ver trekt: „De GOS kost ons veel te veel geld. Bovendien zijn we ook al lid van de WARC en zijn we aan het bestuderen of we lid zul len worden.van de Wereldraad van Kerken". Dirk-Jan Groot, de 43-jarige directeur van de Christelijke Stichting voor hulp aan gewe- tensvervolgden (CSHG) in An- dijk, weet niet of hij blij met de .glasnost' in de Sovjetunie moet zijn of niet. Eenerzijds heeft het Sovjetbewind onder leiding van Gorbatsjov de laatste tijd enkele honderden gewetensgevange nen vrijgelaten, - het doel waar voor de CSHG acht jaar geleden werd opgericht. Anderzijds gelo ven volgens Groot zelfs christe nen in Nederland de verhalen alsof er met .glasnost' een einde aan de vervolging van christenen en joden in de Sovjetunie is ge komen. „De mensen willen er niets meer van weten." Glasnost heeft ook zijn uitwer king op het optreden van het per soneel van de Sovjetambassade in Den Haag. Werden in de be gintijd van de CSHG petities voor bijvoorbeeld de .Siberië Ze ven' niet eens persoonlijk in ont vangst genomen -- Groot kon ze maar in de brievenbus aan het gesloten hek stoppen thans worden ze met alle egards bin nen ontvangen. Vorige week dinsdag (25 mei) sprak Groot op de ambassade met de derde se cretaris, Vladimir Naidenov, om opheldering te krijgen over het lot van Raoul Wallenberg, de ver miste VN-diplomaat die volgens de Sovjetunie in 1947 is overle den. „Of we nu de petitie in de bus stoppen of dat we met thee en koekjes worden ontvangen, je wordt er niet wijzer van. We kre gen het oude verhaal over Wal lenberg weer te horen: dat hij reeds lang geleden is overleden en dat het onderzoek is afgeslo ten. In principe is er niets veran derd", is de conclusie van Groot. De CSHG werd acht jaar gele den opgericht omdat christenen in Nederland "heel weinig" aan dacht hadden voor mensen die om hun geloof, hun getuigenis of hun jood-zijn gevangen zaten. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nunspeet (toezeg ging): J. P. Nap te Huizen; beroepen te Hierden (tweede predikantsplaats): dr. J. Broek huis te Voorthuizen. Aangenomen naar Oosterbie- rum en Wijnaldum: H. Engelsma te Zeerijp-Eenum-Westeremden. Paul Staes: Ik wil niet de groene freak spelen. HAARLEM (GPD) - Bij de oplos sing van de grootste kunstroof ooit in ons land, de diefstal van drie schilderijen uit het Amsterdamse Stedelijk Museum, werd een pseu- dokoper ingeschakeld, zo werd dinsdag bekend. Dat het inschake len van een infiltrant in deze zaak openbaar is gemaakt, vindt oud politieman H. 'diepdroevig'. H. was zelf ooit pseudokoper en kent de ri sico's die aan deze opsporingstech niek verbonden zijn. Wanneer de infiltrant ontmas kerd wordt zijn de gevolgen niet te overzien. Ook nu hij niet meer bij de politie werkt en in het buiten land woont, mogen de identiteit en achtergrond van H. niet bekend worden. Wraakacties uit de crimi nele wereld zijn nog steeds niet denkbeeldig. H. infiltreerde een paar jaar gele den in de drugswereld. Voorzich tigheid is steeds geboden. "Het gaat met die schilderijen om een diefstal en je weet niet in hoeverre de daders behoren tot een georga niseerde bende, maar vooral in die drugswereld moetje je er voortdu rend van bewust zijn datje met ge organiseerde misdaad omgaat. Echte mafia, mensen die niet op een mensenleven kijken. Als het fout gaat, als je ontmaskerd wordt, moetje nokken. Je ziet dat nu deze methode een paar jaar wordt ge bruikt, de boel al verslapt Je moet niet vergeten dat een fout in die we reld pure zelfmoord betekent. Dat moet je steeds in je hoofd houden: dan maak je geen fouten". Verdwijnen H. werd enkele jaren geleden ge polst over het pseudokoperschap. Een infiltrant krijgt eerst een spe ciale opleiding. "Maar voor je in op leiding gaat verandert er al heel veel. Tegen alle mensen om je heen moet je liegen. Op papier neem je ontslag, zogenaamd omdat je in het bedrijfsleven zo'n goede baan kan krijgen. Dan kom je op een och tend het bureau binnen met een doos gebak en je neemt afscheid van je collega's. Je verdwijnt totaal uit de politie-administratie. Alleen ie directe chef weet hoe het zit". "Vervolgens word je getest op het accuraat kunnen handelen en het snel kunnen inschatten van si tuaties. Ik kreeg hele rare opdrach ten. Zo moest ik bij voorbeeld er gens iets stelen. Zo testen ze je im provisatietalent en je vindingrijk heid. Verder mag ik daar weinig over zeggen, anders verraad ik te veel". "Er wordt ook gesproken over de sociale aspecten. Alle contacten met de politie, met vrienden die je daar hebt, moeten worden verbro ken. Familie en kennissen weten niet beter of je bent weg bij de poli- tie. Alleen je huisarts weet het, want die moetje iedere maand on derzoeken. Je staat onder een enor me spanning. Je krijgt valse papie ren, een valse identiteit. Je bent in feite twee personen. Je verandert de kenmerken waaraan mensen je zouden kunnen herkennen. Qua ui terlijk, maar ook qua gedrag en spraak". "Het is kamikazewerk. Je werkt constant met mensen die door jouw toedoen de bak indraaien en vooral in die drugswereld ook nog eens een paar miljoen verlies lijden. Achteraf heb ik gezegd: het is pure zelfmoord. Ik zou het nie mand aanraden en het'zelf nooit meer doen". Dealer "De bescherming en de begelei ding is perfect. De politie zorgt er voor dat je in een auto rijdt van twee ton, datje dure kleren draagt. Je ziet eruit als de grote dealer, de jongen die ook aan de bel trekt voor een rondje van tweeduizend gulden. En die, geef je dan ook". "Er zijn wel begeleiders. Ge sprekken die je voert worden afge luisterd, dus als er wat mis gaat, kunnen ze wel ingrijpen. Maar toch ben je altijd alleen en ongewapend. Je bent nerveus, gespannen, maar je moet je heel kalm gedragen. Je weet nooit wat er gebeurt. Ik heb ook wel eens een pistool in m'n mond gehad, dat ze zeiden 'je lult toch niet met de kit?'. Je bent op van die feestjes, waar iedereen co ke snuift. Je moet blijven oppas sen, want een fout kan fataal zijn. Het zijn echte tropenjaren". "Dan kun je je afvragen 'waarom doe je dat dan?'. Nou, in die drugs wereld pak je altijd de kleine dea lers. Ik heb gezien wat voor ellende drugs teweegbrengen. Het is dan een kick om zo eens de grote jon gens te kunnen pakken. Als een zaak dan rond is, en jij bent daar een schakel in, dan heb je een soort Europacup-gevoel. Je houdt zo'n vent een paar jaar uit de maat schappij. Dat dat is gelukt, dat zou je wel van de daken willen schreeu wen, maar dat kan niet. Je moet al tijd anoniem blijven". "Na die tijd val je een enorm diep gat. Je hebt dingen meegemaakt, die een leek zich niet kan voorstel len. En dan kom je weer terecht op een gewone recherche-afdeling, die je wel leuk lijkt. Je gaat weer het normale werk doen. Je hebt ze ker een jaar nodig om weer te wen- Geluiden "Maar wat mij is tegengevallen is dat die garantie die de politie mij destijds gaf, dat nooit iemand er achter zou komen, niet is waarge maakt. Op een gegeven moment zeiden collega's tegen mij 'goh, je bent pseudokoper geweest hè?'. Binnen het korps hoorde ik er steeds meer geluiden over. Dat vond ik heel eng. Daarom zal ik nooit vertellen over de precieze werkwijze, want daarmee breng ik oud-collega's in gevaar, die dat werk nu doen. En ik weet wat ze meemaken". "Mede om die geluiden ben ik na een jaar bij de recherche wegge gaan. Ik kon in het buitenland een goëie baan krijgen. Maar als ik hier dan een paar dagen ben, en ik hoor hoe dat met die schilderijen is ge gaan, denk ik 'dat gaat mis'. Als je met dit soort zaken al fouten gaat maken, speel je met je leven. Als ze niet oppassen, gaan er slachtoffers vallen. En dat is niet overdreven". 'Het is een kick om eens de grote jongens in de drugswereld te pakken'. (foto ANP)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2