Q D Driehoeksverhouding in Engeland Miljoen korpschef wekt woede politie Schorem op zomerschool Rafsanjani benoemd tot leider Iraanse troepen Produktie biogas kan eenvoudiger VRIJDAG 3 JUNI 1988 PAGINA 21 Rita, Sue and Bob loo'; regie: Alan Clark; hoofdrollen: Siobhan Finneran, George Costi- gan en Micelle Holmes; theater: Kijkhuis, Lei- 'Rita, Sue and Bob too' past perfect in het rijtje films dat een aantal maanden geleden in Engeland on derwerp van discussie was. De maatschappijkritiek die regisseurs als Stephen Frears ('Sammy and Rosie'), David Lleland ('Wish you were here') en dus ook Alan Clark in Films hebben verpakt, wordt vooral in de conservatieve hoek eenzijdig en misleidend geacht. De in Groot-Brittannië zo na drukkelijk gesignaleerde tweede- ERELEDEN - De Beroepsvereni ging van Film- en Televisiemakers (NBF) heeft een erelidmaatsschap toegekend aan Bert Haanstra, Emi- le van Moerkerken, Fons Radema kers en Erik de Vries. De NBF be sloot daartoe omdat het viertal zich 'uitermate verdienstelijk heeft ge maakt voor de Nederlandse film cultuur. Zij hebben pionierswerk verricht waarvan de-filmmakers als beroepsgroep en het Nederlandse publiek thans nog profiteren'. ling tussen arm en rijk wordt in 'Ri ta, Sue and Bob too' overigens niet- expliciet aan de kaak gesteld. Het script, dat Andrea Dunbar op haar eigen jeugd baseerde, is wars van elk moralisme. Het klassenverschil is aanleiding voor een vrolijke, vrij zinnige film met een satirische on dertoon. Rita en Sue zijn twee school vriendinnen in Bradford, een Noordengelse stad, waar treurige woonbarakken en werkloosheid sfeerbepalend zijn. Clark heeft dat mooi in beeld gebracht, waarbij de camera de vrouwelijke hoofdper sonen langdurig volgt op hun wan delingen door de achterbuurten. In gezwinde pas (de twee actrices hebben zich een voortvarende mei denloop eigen gemaakt) gaan Rita en Sue een paar avonden in de week naar een buitenwijk om daar in een gezin te babysitten. Bob is de heer des huizes, die ze 's avonds met de auto weer naar huis brengt. Vrolijke tochtjes zijn dat. Deze avond parkeert Bob de auto in het veen, stelt wat insinue rende vragen en demonstreert hoe eenvoudig je de stoelen in een slaapstand zet. Waarna hij zonder Dat is het breekpunt in het ver haal. In negen van de tien films zou de onsteltenis nu groot zijn, maar zowel Rita als Sue beleeft veel ple zier aan Bob. Dat is verreweg de aardigste kant van 'Rita, Sue and Bob too'. Er wordt gespot met gangbare conventies: twee onge compliceerde meiden genieten volop van het vrijen met een man die niet bepaald het toonbeeld van lievigheid is. Maar je kunt wel met hem lachen. De toon in 'Rita, Sue and Bob too' is rauw en onverschilig, de grappen zijn hard en seksistisch. Er mankeert één ding aan de film: het verhaal stagneert snel. Al meteen spelen de makers hun kaarten uit: doordat Rita en Sue eendrachtig, hartstochtelijk en zonder aarzeling ingaan op de avances van Bob is het taboe in één klap doorbroken. Alles wat daarna gebeurt (de ruzie tussen Bob en zijn vrouw, de verhouding van Sue met een Pakistaan), is van minder belang. De lol van 'Rita, Sue and Bob too' is daarom van korte duur. BART JUNGMANN BIOSCOPEN 'Schorem op school'; regie: Carl Reiner; hoofdrollen: Mark Harmon en Robin Thomas; theater: Euro, Alphen Carl Reiner, gewaardeerd regis seur en tekstschrijver te Holly wood, heeft zich niet te groot ge-, voeld voor de regie van 'Schorem op school'. Eigenlijk had hij dat wel moeten doen. Niet dat 'Scho rem op school' nu zo'n absoluut dieptepunt is (de vreselijke verta ling suggereert dat overigens wel), maar het is zo nietszeggend dat hij zijn zakken beter elders had kun nen vullen. 'Summer School', zo luidt de, oorspronkelijke titel. Dat geeft be-1 ter aan wat er in deze kinderlijke lachfilm wordt geboden. Rondbor stige meisjes met verleidelijke glimlachen, puberachtige jongens met rappe grappen, een stijve le raar die ze graag pesten en een vlot te leraar voor wie ze uiteindelijk door het vuur gaan. Het schorem waarvan hier sprake is, moet zijn Engels in de zomer maanden overdoen. Gymleraar Freddie Shoop wordt tegen zijn zin voor de klas neergezet. Hij weet aanvankelijk geen raad met de jon getjes die trucs uit griezelfilms na doen en het meisje dat verliefd op hem wordt. Uiteindetijk is Shoop natuurlijk getapt genoeg om de klas in het gareel èn aan het blok ken te krijgen. Eind goed al goed dus,"en dat mag op verschillende, manieren worden uitgelegd. TELEVISIE Als één zender eruit springt door een zorgvuldige filmprogram mering, dan is het BBC 2. Op za terdagavond worden onder de noemer Film Club met grote re gelmaat belangwekkende speel films vertoond. Onlangs is men aan een serie cult-films begon nen onder de titel Moviedrome. In dat kader zondagavond 'Big Wednesday'. De film werd in 1978 gemaakt door John Milius, een filmmaker die met de gene ratie van Coppola en Scorsese kwam bovendrijven, maar nooit echt de top haalde. Hij ontpopte zich later als een aartsconserva tief die in 'Red Dawn' onver schrokken tieners in opstand liet komen tegen het rode gevaar. Het verhaal van 'Big Wednes day' is vergelijkbaar met dat van 'The Deer Hunter'. Drie Califor- nische surf-vrienden worden tot in de jaren zeventig gevolgd in hun belevenissen. Met Wiliam Katt en Garey Busey (23.50 uur, Ook Duitsland 2 zet zijn films graag in het kader van een serie. Daar is nu een zomercyclus be gonnen van films met een klein budget, waaraan het ZDF soms ook zijn steentje bijdroeg. Maan dag is 'Auf immer und ewig' van Christel Buschmann te zien. Eva Mattes speelt een ernstig zieke vrouw die besluit haar vroegere geliefde op te zoeken. De relatie krijgt al weer snel haar vroegere dimensie, maar ze verzwijgt de aard van haar ziekte (19.30 uur). Op dezelfde zender wordt woensdag een serie Oostduitse films begonnen. In 'Eine son- derbare Liebe' staat het perso nage van Sybille centraal. Ze is hoofd van een bedrijfskantine, dat haar werk en privé-leven (ze is alleenstaand) strikt geschei den houdt. Op een feestje komt Sybille in contact met een we duwnaar met wie ze zich in een huwelijk stort. Al haar energie gaat nu in het huishouden (22.40 uur). Over series gesproken: Duits land 3 is al aardig gevorderd met de herhaling van de Jack Arnold- films. Donderdag volgt 'Taran tula', misschien wel het beste voorbeeld van zijn simpele maar inventieve griezelfilms. Tijdens wetenschappelijke experimen ten wordt een spin ontwikkeld, die tot een reusachtig monster uitgroeit. De spin ontsnapt uit het laboratorium en maakt Ame rika onveilig (20.00 uur). FILMS OP VIDEO Vervolgen op succesvolle films vallen vaak tegen. Wie 'Rocky' heeft gezien, die weet ongeveer wat hij in 'Rocky 9' kan verwach ten en wie heeft gelachen om 'Police Academy' moest zich bij deel drie al langdurig zelf kiete len om nog een beetje te kunnen grijnzen. Toch kan het goed gaan. Als er maar vernuft, energie en geld aan wordt besteed. Kijk naar de Bondfilms. Serieuze Sean Con- nery, protserige George Lazenby en overdrijvende Roger Moore, ze zijn gekomen en gegaan, maar Bond die bleef bestaan. Hij heet nu Timothy Dalton en is in 'The living daylights' van John Glenn op dreef als in zijn beste jaren. Dalton is van huis uit een to neelacteur. Hij speelt uitstekend, is charmant en lenig genoeg om een overtuigende 007 neer te zet ten, die weer heel veel slechts de baas kan. De KGB deugt natuur lijk niet en overloper Jeroen Krabbé is voor geen cent te ver trouwen. De Amerikaanse za kenman Joe Don Baker evenmin en de mooie Maryam d'Abo slechts af en toe. Avontuur na avontuur wordt op elkéar gesta peld en voor je het weet zijn de twee uur om. Lekker kijk werk voor elke leeftijd. Warner Home Video. In 1967 maakte Robert Aldrich 'The dirty dozen' over 12 gevan genen die in de Tweede Wereld oorlog een zeer moeilijke klus moesten opknappen. De film was een groot succes en er volg den enkele soortgelijke films op. Een van die films is 'Play dirty' uit 1969 van André de Toth met in de hoofdrollen Michael Caine en Nigel Davenport. Ook hier gaat het om een zware klus die gevan genen moeten opknappen en ook hier gaat het weinig zacht zinnig toe. De spanning van 'The dirty dozen' wordt niet gehaald, maar 'Play dirty' komt een heel eind. Van Warner. Alle cowboyfilms lijken op el kaar, de mogelijkheden van het genre zijn nu eenmaal beperkt. Maar dat mag de ware liefhebber niet hinderen. Als maar wordt voldaan aan één voorwaarde: de goede overwint een overmacht aan kwaden. Eén witte hoed te gen veel zwarte. In 'Desperado' van Virgil W. Vogel is Alex Ma- cArthur de goede en zijn David Warner en Yaphet Kotto de slechten. De film ligt goed op tempo en de moordenaars ko men daar waar ze in westerns ho ren: zes voet diep. Van Esselte CIC. Twee jaar geleden schoot Mar tin Scorsese in de roos met 'After hours', een film waarin de hoofd persoon geheel tegen zijn wil van de ene verschrikking naar de an dere wordt gesleept. De vervolg films lieten niet lang op zich wachten. 'Blind date' kwam en, korte tijd later, ook 'Something wild' van Jonathan Demme, vo rige wek nog te zien in het Kijk huis. In 'Something wild' wordt de onschuldige, naïeve Jeff Daniels op sleeptouw genomen door de wilde, spirituele Melanie Grif fith. Voor hij het weet bevindt hij zich in de diepste ellende en daar zitje als kijker met plezier naar te kijken. RCA. Een jaar of tien geleden draai de 'Specter on the bridge' in de bioscopen. Later kwam hij terug als tv-film onder de titel 'The Golden Gate murders'. David Janssen (bekend van de serie 'The fugitive') is een rechercheur en Susannah York een non. Sa men gaan ze bewijzen dat een priester die van de Golden Gate- brug viel geen zelfmoord pleeg de. De decors zijn van bordkar ton en daar kun je je aan ergeren. Wie zich er niet druk om maakt, heeft aan deze film van Walther Grauman een aardige. Van Essel te CIC. 'Oei Ciornie' Een aantal kranten en filmbla den houdt na de jaarwisseling een soort populariteitspoll onder lezers of/en medewerkers. De film die vorig jaar vaak bovenaan kwam was 'Oei ciornie' van Ni- kita Mikhalkov. De film is ook een meesterwerk. Niet alleen door de schitterende rol van Ma- stroianni die als een nietsnut naar Rusland gaat om een vrouw te zoeken op wie hij verliefd is. Zelden zag ik een film die zo prachtig uitgebalanceerd is en waarin sfeer en filmritme zo in harmonie zijn. Een juweeltje. In de bioscoop tenminste. Want nu kom ik aan het voorbehoud dat ik maak ten aanzien van de vi deocassette. 'Oei ciornie' is een film die je moet zien in een don kere zaal. In een woonkamer is veel aflei ding en komt de film veel minder tot zijn recht. Het zal me niets verbazen als de waardering van videokijkers veel geringer is dan die van de bioscoopbezoekers. ROTTERDAM (GPD) Binnen het Rotterdamse politiekorps is woedend gereageerd op de 'gou den handdruk' van een miljoen gulden die burgemeester Peper de vertrekkende korpschef J. C. van Dorp heeft aangeboden. Volgens een woordvoerder is er sprake van een 'uiterst agressieve stemming' onder de plaatselijke dienders. "Ik denk dat het voor Van Dorp het beste is dat hij zich hier niet meer laat zien", aldus de zegsman. De Nederlandse Politiebond (NPB) noemt het 'ronduit krank zinnig' dat de hoofdcommissaris een miljoen gulden gelijk aan zes jaarsalarissen in het vooruitzicht is gesteld als hij z'n biezen pakt. "En dat in een tijd dat de politie alle zeilen moet bijzetten om het hoofd boven water te houden. Het laatste woord hierover is nog niet gespro- "Het is toch te gek om los te lo pen dat die man zo'n enorm bedrag ontvangt", zegt de woordvoerder uit het korps. "Als wij een liter ben zine te veel verrijden moeten we dat al uitgebreid verantwoorden. Er wordt bezuinigd bij het leven. Op sommige afdelingen wordt nog gewerkt met schrijfmachines die volgens mij de Eerste Wereldoor log nog hebben meegemaakt..." Overigens wordt nog onderhan deld op welke wijze de een miljoen gulden aan Van Dorp zal worden uitgekeerd. Het is niet uitgesloten dat de hoofdcommissaris het be drag bij wijze van voorschot ineens ontvangt. Hij zou dan in principe weer vrij zijn ergens anders een baan te aanvaarden. Verder heeft de korpschef nog een aantal 'se cundaire voorwaarden' op tafel ge legd. Volgens ingewijden hebben ook deze zaken een financiële ach tergrond. Let op de titel van de film. 'Oei ciornie' is hier en daar uitge bracht als 'Zwarte ogen' en is nu, helaas, door Vestron video opge zadeld met de Engelse vertaling: 'Dark eyes'. Psychologische thrillers zie je niet vaak meer. Het jeugdige bio scooppubliek heeft er blijkbaar het geduld niet voor en omdat dat de groep is waarvan de bio scopen het moet hebben, is het genre in onbruik geraakt. Regis seur Bob Rafelson heeft zich er toch aan gewaagd en hij heeft met 'Black widow' een knappe thriller gemaakt waarin vooral Theresa Russell schittert als een trouwlustige dame die zich ge draagt als een 'zwarte weduwe', een vrouwelijke spin die vreselij ke dingen doet met een manne lijke spin. Debra Winger is een soort agente bij een speciale over heidsdienst die gefascineerd raakt door de moorddadige Rus sell. Het lijkt of Hitchcock over de schouder van Rafelson meekeek en hij zou ongetwijfeld tevreden zijn geweest. Van CB S/Fox. Films over sportevenementen hebben het nadeel dat ze voor spelbaar zijn. Er is een sportman of -vrouw die traint, lijdt en af ziet. Tegenwerking van velen, steun van een enkeling. Het gro te evenement. Zou hij/zij het ha len? 'On the edge' van Ron Nils- son wijkt niet af van het gebaan de pad, maar Bruce Dern is mooi als de hardloper op leeftijd die nog een keer een zware race wil winnen. RCA. Hardlopen is een serieuze sport. Boksen ook. Wrestling (be kend van Super- en Sky Chan nel) is een beetje sport en veel BINNENLAND ECONOMIE Binnen het Rotterdamse politie bureau worden al termen als 'legale diefstal' gebezigd als over de af vloeiingsregeling gesproken. PvdA-gemeenteraadslid W. Vleu gels: "Er waren in dit geval twee mogelijkheden: of Van Dorp ging weg, of hij zou blijven. Het is dus het eerste geworden. Een miljoen gulden is een hoop geld, maar ik denk dat handhaving van de korpschef uiteindelijk nog veel meer had gekost". Het vertrek van Van Dorp wordt gezien als de eerste belangrijke stap naar een beter functionerende politietop. De volgende stap, het aantrekken van een nieuwe korpschef, moet volgens de betrok kenen een uiterst zorgvuldig voor bereide operatie worden. Peper heeft de profielschets voor de nieu we 'manager' die de korpstop moet gaan versterken al klaar. show. Maar kleunen, wat is dat? Kleunen is knokken met boks- handschoenen door ongeoefen de amateurs. In Amerika kun je er geld mee verdienen. Dennis Quaid is aan lager wal geraakt en in 'Tough enough' van Richard Fleischer gaat hij kleunen om geld. Hij krijgt voortdurend op zijn donder, maar wint als hij winnen moet. Dat maakt hem een tikkeltje overmoedig. Het einde van 'Tough enough' is zo voorspel baar als elke sportfilm, maar het eerste deel is heel mooi. CB S/Fox. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'Schorem van de school - Euro, Al- 'No Way Out' - thriller over een Russi sche 'mol' in het Pentagon, Euro, Al- 'Barfly' - Mickey Rourke als de dich ter Bukovski die zijn inspiratie onder de kurk vindt, Euro, Alphen 'Sex Wars' - Rex, Leiden 'Clockwork Orange' - bekende film van Stanley Kubrick in de herkan sing. Malcolm McDowell als een 'hooligan' voor zijn tijd, Greenway, Voorschoten 'Dragnet' - Dan Aykroyd zet de tijd stil in verfilming van oude stripdetec tive, City, Katwijk 'A Room with a View' - stijlvol en vro lijk kostuumstuk over een liefde in Victoriaans Engeland. Greenway, Voorschoten BLIJVERS The Serpent and the Rainbow' - griezelfilm van Wes Craven over voodoo-krachten in Haïti, Leiden 'Luchtmacht Academie' - lachfilm, Trianon, Leiden 'Empire of the sun' - grootscheeps project van Spielberg over een Engels jongetje in handen van Japanners. Ci ty, Katwijk 'Broadcast News' - ironische film over liefdes en werkzaamheden op de redactie van een tv-journaal, Lido, 'Fatal Attraction' - vrouw neemt fana tiek wraak als getrouwde man haar na avontuurtje laat zitten, Greennway, Voorschoten en City, Katwijk Three men and a baby' - succesvolle komedie van Franse makelij ging nog eens door de gehaktmolen van Holly wood en het resultaat is best aardig, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Moonstruck' - Cher als spil in uitbun dige klucht - Lido, Leiden 'Jungle Book' - Walt Disney-film vol komische avonturen van het jongetje Mowgli - Luxor, Leiden, Euro, Al- 'Cry Freedom' - blanke journalist en ist worden vriendjes - charmante dansfilm - Greenway, DEN HAAG 'Rent-A-Cop' - Asta (463500), al. 'Overboeard' - Asta, al. 'Moonstruck' - Asta, al. 'Three men and a baby' - Babyion (471656), al. 'Planes, trains and automobiles' - Ba bylon, al. 'Ironweed' - Babylon, 16 jr. 'Raw' - Cineac (630637), 16 jr. 'Three men and a baby' - Cineac, al. 'Prayer for the dying' - Cineac, 16 jr. 'Cry Freedom' - Metropole (456756), 'The Last Emperor' - Metropole, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Metropole, al. 'Dancers' - Metropole. al. Fatal Attraction' - Metropole, 12 jr. 'No way out' - Odeon (462400), 12 jr. Missing in Action 3' - Odeon, 16 jr. 'The Running Man' - Odeon. 12 jr. 'Serpent and the Rainbow" - Odeon, 16 jr. 'Baby Boom' - Studio 656402), al 'Somenone to watch over me' - Stu dio, 12 jr. 'Oci Ciornie' - Studio, 16 jr AMSTERDAM 'Moonstruck' - Alfa (278806), al. 'Wall Street' - Alfa, al. 'Broadcast News' - Alfa, al. 'No Way Out' - Alfa, al. 'The last emperor' - Alhambra (233192), al. 'Cry Freedom' - Alhambra, al. 'Three men and a baby' - Bellevue Ci- 'Someone to watch over n (234876), 12 jr. 'Ironweed' - Calypso, 16 jr. 'The Dead' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Demonen 1 en 2' - Cinecenter, 16 jr. 'Barfly' - Cinecenter, 12 jr. 'Une flamme dans mon coeur' - Cine- ?'-Calypso 'Prayer for the dying' - Cinema Int., 16 jr. The Running Man' - City (234579), 12 jr. 'Amsterdamned' - City, 12 jr 'Missing in Action 3' - City, 12 jr. 'Serpent and the Rainbow' - City, 16 jr. 'Raw' - City, 16 jr. 'Death Wish 4' - City, al. 'Dirty Dancing' - City al. 'Belly of an architect' - Kriterion, (231708), 16 jr. 'Passione d'amore' - Kriterion, 16 jr. 'Pleasure Island' - Parisien (246540), 18 jr. 'Moments of Love' - Parisien, 18 jr. 'Belly of an architect' - The Movies (245790), 16 jr. 'Good Morning Babilonia' - The Mo vies, 16 jr. 'Der Himmel über Berlin' - The Mo vies. 16 jr. 'Prayer for the dying' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Jean de Florette/Manon van de bron nen' - Tuschinski, 16 jr. 'Dancers' - Tuschinski, al. 'De ondraaglijke lichtheid van het be staan' - Tuschinski, 12 jr. 'Overboard' - Tuschinski, al. 'Rent-a-cop' - Tuschinski, 12 jr. 'Prince of Darkness' - Tuschinski Ci neac (243639), al. 'Fatal Atrraction' - De Uitkijk (237460), al. FILMHUIZEN 'Havinck' op herhaling in het Kijkhuis. Een psychologisch drama van Frans Weisz met Wil lem Nijholt in de gelijknamige hoofdrol. Hij speelt een advocaat die na het verlies van zijn echtge note de relatie met zijn dochter opnieuw op poten moet zetten. Dat gaat met vallen en opstaan. Tot en met zaterdag te zien (20.00 en 22.15 uur). 'Rita, Sue and Bob too' is deze week de première in het Kijkhuis (19.30 en 21.45 uur). Maandag keert 'Down by law' nog eens terug. Roberto Benigni schittert als een Italiaan die met zijn brabbeltaaltje de verhoudin gen in een Amerikaanse gevan genis verzacht. Tegenspelers zijn John Lurie en Tom Waits. 'Le dernier metro' is de voorlaatste film die Francois Truffaut maak te. Catherine Deneuve speelt de leidster van een toneelgroep. Tij dens de bezettingsjaren blijft het theater open en kan zodoende dienst doen als onderduikplaats voor joden (20.00 en 22.15 uur). In het Voorschotense theater Greenway draait 'A Clockwork Orange' van Stanley Kubrick, het Kijkhuis gaat nog iets verder terug in de tijd met Kubricks ver filming van Nabokov, 'Lolita'. James Mason speelt de bewoner van een pension, die helemaal in de war raakt van de verleidelijke Lolita, dochter van zijn hospita (20.00 uur). 'Birdy' is een film van Alan Parker, waarin twee vrienden sa men naar Vietnam vertrekken. Het oorlogsgeweld brengt een van de jongens zo van streek dat Anne-Martien Lousberg speelt de rol van dochter Havinck in 'Havinck'. hij zich een vogel waant. Zijn vriend probeert hem weer met beide voeten op de aarde te bren gen (20.00 en 22.15 uur). Filmhuis LVC vertoont dit weekeinde (tot en met zondag) 'Little Shop of Horrors'. In een schattig bloemenzaakje ontpopt een cactus zich tot een bloeddor stig monster. Volgende week woensdag en donderdag draait hier 'The Lightship', een uitste kende film van Jerzy Skolimovs- ki. Klaus Maria Brandauer speelt een uitgebluste kapitein die zijn laatste dagen slijt op een veran kerd schip. Zijn rustig bestaan wordt verstoord door een bende die, op de vlucht voor de politie, bezit neemt van het schip. Ro bert Duvall is een van hen (21.15 uur). PARIJS/NICOSIA (AFP/U- PI/ANP) - De Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeini heeft gisteren de voorzitter van het Iraanse parlement, Rafsanjani, be noemd tot oppperbevelhebber van de Iraanse strijdkrachten. Dit is ge meld door Radio-Teheran. De benoeming van Rafsanjani betekent dat Khomeini nogmaals heeft gekozen voor voortzetting van de oorlog. Rafsanjani heeft vol gens Radio-Teheran de „volledige macht" over alle legeronderdelen gekregen. Tot nu toe was Khomei ni zelf opperbevelhebber van het leger. Rafsanjani vertegenwoordig de Khomeini in de Opperste Defen sieraad die belast is met de oorlogs voering. Of hij ook parlementsvoorzitter blijft werd niet gezegd. De overdracht van het opperbe vel komt op een moment waarop Iran vernederende militaire neder lagen heeft moeten incasseren te genover Iraq en de Amerikaanse vloot in de Golf. Volgens waarne mers was de positie van Rafsanjani in de afgelopen tijd verzwakt als gevolg van de winst van radicalen in de parlementsverkiezingen van vorige maand. Het lijkt erop dat Khomeini na de jongste militaire nederlagen te genover Iraq met de benoeming van Rafsanjani de oorlogsmachine nieuw leven wil inblazen. Volgens waarnemers is Teheran enigszins oorlogsmoe na ruim zeven jaar strijd. Zo wordt het ook steeds moeilijker om vrijwilligers te vin den om naar het front te sturen. Tot dusverre dacht men dat Iran niet kon verliezen, maar het jongste Iraakse vertoon van overwicht in bewapening en in de lucht kan een keerpunt betekenen in de bittere strijd. WAGENINGEN Biogas kan eenvoudiger worden geprodu ceerd dan tot nu toe werd aange nomen. In potdichte silo's opge slagen mest levert voor agrariërs een behoorlijke hoeveelheid van het gas op, die kan worden ge bruikt om de boerderij te verwar men. Bovendien belandt bij die door Hans Beuzel gasdichte silo's het giftige am moniak dat vrijkomt uit mest niet in het milieu. Speciale instal laties om biogas af te scheiden van mest zijn niet rendabel en zullen dan ook niet meer worden geplaatst. Dit blijkt uit onderzoek van het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen en de Landbouwuniversiteit in Wage- ningen. Er is gekeken naar het rendement van de biogasinstal laties die op boerderijen zijn ge plaatst, waarvan er 26 sinds 1979 zijn geplaatst. De mest wordt hierin tot ongeveer 35 graden verwarmd. Die methode blijkt minder rendabel dan verwacht. Ook is gebleken dat de mest al voor meer dan een kwart aan bio gas afscheidt vóór de bewerking in installaties. Opvangen van het gas in de mestkelders is een bete re oplossing dan het maken van speciale installaties. Twee oplossingen werden aan gedragen. Het ingenieurs- en ar chitectenbureau Haskoning werkt aan kappen boven de mestkelders, die het gas moeten opvangen. Een andere oplossing' zijn gasdichte silo's: het biogas blijft in de silo's - net als de am moniak die vrijkomt - en kan door installaties worden opge vangen. Ir. G. Zeeman van de Land bouwuniversiteit, die het idee van de 'koude vergisting' uit werkte, denkt dat de kosten van een perfecte opslagplaats gedeel telijk terug te winnen zijn door gebruik te maken van het biogas. Biogas is volgens haar geen hoofddoel. Een potdichte silo voorkomt ook stank en er komt geen ammoniak in het milieu. De meest rendabele oplossing is een centrale opslag van de mest in plaats van op afzonderlijke boer derijen, meent Zeeman. Nadelen Een reden waardoor de resul taten van de (warme) biogasin stallaties tegenvallen is de huidi ge energieprijs, die lager is dan verwacht. Energie uit de biogas installaties is daarom in verhou ding duur. Verder blijken de in stallaties een aantal nadelen te hebben. Er is een temperatuur van 30 tot 35 graden nodig om de bacte riën die biogas produceren hun werk optimaal te laten doen. Het best functioneren de installaties in de zomer, maar dan is relatief weinig gas nodig voor verwar ming van de boerderij. In de winter moet de mest wor den verwarmd om biogas te win nen. De hoeveelheid gewonnen gas valt daarby tegen. Bij pogin gen om met generatoren electri- citeit op te wekken uit het vrijge komen gas, bleken daarin veel zwaveldeeltjes te zitten. Deze tasten de generatoren aan. Ing. P. Hoekstra, onderzoeker van het DLO-instituut voor Me chanisatie, Arbeid en gebouwen, stelt dat de ervaringen met bio- gasinstallaties geen verloren tijd zijn geweest. Er kan gebruik van worden gemaakt in de mestver werkingsfabrieken. Voor die fa brieken is het biogas slechts één product uit meerdere die vrijko men in de verwerking van de mest.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21