De onbekende recordhouder Maitin van Alenburg over zijn passie Toernooien Finale strafschoppen morgen bij v.v Leiden The Bassets bestaan tien jaar Voorschoten degradeert naar LSB VRIJDAG 3 JUNI 1988 SCOREBORD VOETBAL TENNIS OPEN FRANSE KAMPIOENSCHAPPEN Mannen enkelspel, kwartfinale: Leconle (Fra) Tsjesnokov (Sov) 6-3, 6-2. 7-6 (7-4) Vrouwen enkelspel, halve finale: Zvereva (Sov) - Provis (Aus) 6-3, 6-7 (3-7), 7-5, Graf (Wdl) - Sabatini (Ara) 6-3. 7-6 (7-3). Mannen dubbelspel, halve finales: Fitzgerald- /Jarryd (Aus/Zwe) - Masur/Woodforde (Aus) 6-1, 6-2, 6-2, Gomez/Emilio Sanchez (Ecu/Spa) - La- valle/Moreno (Mex) 6-3, 6-4, 6-3 Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Bollegraf- /Nijssen (Ned) - Nagelsen/Forget (Vst/Fra) 2-6, 6- 2. 7-5, Schultz/Schapers (Ned) - Barg/Korita (VSt) 6-2, 6-4. McNeil/Lozano (Vst/Mex) - Jolis- samt/Pugh (Zwi/Vst) 6-2, 6-3, Navralilova/San- chez (VSt/Spa) - Pas/De la Pena (Arg) 2-6,7-6,6- 2 Jongens enkelspel, derde ronde: Dogger (Ned) - Stoltenberg (Aus/1) 7-5, 6-2. Meisjes enkelspel, derde ronde: DeVries (Bel) - Van Lottum (Ned) 3-6, 6-1, 6-3 MANCHESTER Mannen enkelspel, kwartfinale: Bates (Eng) McPherson (Aus) 6-4,6-4, Curren (Vst) - Grabb (Vst) 6-0.4-6,6-2, Edberg (Zwe) - Broad (Zaf) 7- 6,6-3, Evernden (Nzl) - Kriek (Vst) 7-6,6-4 Vrouwen enkelspel: Anne Minter (Aus) - Scott (Aus) 6-1,6-2, Field (Aus) - Koizumi (Jap) 6-4,2- 6,6-4, Witvoet (Ned) - Gregory (Vst) 6-3,4-6,6-4. Reis (Vst) - Steinmetz (Vst) 6-4,6-2 WIELRENNEN DAUPHINE LIBERE Vierde etappe: 1Motiet (Fra) 178kmin4.45,19, 2. Bauer (Can) 4.48.47, 3. Criquielion (Bel) 4 48.49, 4 Vichot (Fra) op 4 48.45. 5. Chanton (Fra), 6. Decrion (Fra), 7. Esnault (Fra). 8. Leleu (Fra), 9. Cornillet (Fra), 10. Da Silva (Por), allen in dezelfde tijd als Vichot. Algemeen klassement: 1 Mottet 15 11.56, 2 Ruttirpann (Zwi) op 3.17. 3. Bauer op 3.18, 4. Da Silva bp 3.22, 5 Criquielion op 3.27, 6. Sanders (Fra) op 3.29, 7 Chanton op 3.33, 8. Vichot, 9 Jerome Simon (Fra), 10. Pensee (Fra), zeilde tijd als Chanton. RONDE VAN ASTURIË Derde etappe: 1 Nijdam (Ned) 164 km in 3 uur, 55 minuten en 43 seconden: 2. Heynderinckx (Bel), 3. Gölz (Wdl), 4. Cabestany (Spa), 5. More- da (Spa), 6. Kelly (Ier), 7. Dominguez (Spa), 8. Carrera (Spa), 9. Gomila (Spa). 10. Kuum (Noo), 39. Solleveld, 43. Kuiper, 59. Suykerbuyk allen zelfde tijd. 81 Arnts 5.14, 91. Poels z.t.. 96. Ja- kobs z.t., 101Van Poppel 20.50,105. Cornehsse Klassement: 1. Gölz 12.02.52, 2. Kuum 0 13, 3 Dominguez 0.14, 4. Espinosa (Spa) 0.15, 5. Ca bestany 0.24., 6. Carrera z.t., 7. Kelly z.t., 8. Mar- guina (Spa) z.t., 9. Mazon (Spa) z.t., 10. Palacin (Spa) z.t., 38. Kuiper 1.42, 46. Solleveld 2.31, 52 Suykerbuyk 5.27, 63. Poels 6.56,67. Arnts 11.20. 82. Nijdam 11.4186. Jakobs 11.56,98 Van Pop- pel 26.17, 106. Cornelisse 51.52 MILKRACE Vierde etappe: 1Baker (GBr) 4.49 312. Bailey (VSt), 3. Kulas (Pol) zeilde tijd als Bailey, 4 Teter- joek (Sov) 4.51,52, 4. Mc Cormack (Ier), 6. Kraw- czyk (Pol) 4.52.00. 7. Walsham (GBr), 8. Kokkel koren (Ned), 9. Rajch (Pol), 10. Zapronov (Sov) zelfde tijd als Krawczyk. Algemeen klassement: 1 Kulas 17.39.09, 2 Baker tien seconden, 3. Bailey op 0.12, 4. Berka (Tsj) op 1.31, 5. Downs (GBr) 1.32, 6. Zdanov (Sov) 2.29, 7. Mc Cormack 2.36, 8. Timmis (GBr) 2.39, 9. Casado (Fra) 2.41,10. Ivanov (Sov) 2.43 RONDE VAN NOORWEGEN Zevende etappe: 1. Knol (Ned) 1.02.21, 2. Lar- sen (Noo), 3. Tobin (VSt),7. Meiier, 19. Hage, 22 Koolloos, 28. Westland. Algemeen klassement: 1Davis (VSt) 11.40,21 2. Hage (Ned) op 47 sec. 3 Larsen (Noo) op 1.04. 10. Knol op 3.44, 16 Westland op 4.45, 44. Koolloos op 23.12, 58 Meyer 52.53. Ruime triomf basketbalteam ARNHEM (ANP) - Het Nederland se heren basketbalteam heeft don derdagavond in Arnhem het eerste oefenduel tegen China gewonnen. Voor ongeveer 750 toeschouwers won de ploeg van bondscoach Ruud Harrewijn na een ruststand van 53-51 met 117-96. Voor Oranje was het treffen met de Chinezen een van de wedstrijden die het team speelt in de voorbereiding op het pré Olympische toernooi in Ne derland. Indrukwekkend in Arnhem was de prestatie van Van Poelgeest. Net terug uit de Verenigde Staten, waar hij studeert, werd hij top schutter met 25 punten. Ook Van Dinten had met twintig punten en een groot aantal rebounds een aan zienlijk deel in de overwinning. Harrewijn startte met als basis Schilp, Van Poelgeest, Bottse, Van Dinten en De Waard. Het eerste ge deelte was weinig verheffend. De Chinezen konden vooral door een zwakke Nederlandse verdediging tot aan de rust goed bijblijven. Na de pauze speëlde Oranje beter. Niet alleen in de defensie, ook de com binaties liepen beter. Harrewijn gaf al zijn spelers speeltijd. Alleen De Haan kwam niet tot scoren. Nederland - China 117-96 (53-51). Schutters Nederland: Van Poel geest 25. Van Dinten 20, Bottse 17, Schilp 16, De Waard 10, Van Helfte ren 10, Hagens 7, Franke 3, Ebeltjes 7. Topschutters China: Wang Libin 21, Zhang Yongsjan 25. NA-COMPETITIE EERSTE DIVISIE Vitesse - De Graafschap 1-3 (0-2) 6. Boere 0-1 7. Leeuwerik 0-2, 78. Evers 1-2, 88. Lucassen 1- 3. Scheidsrchter, Thomas, toeschouwers 4000. Gele kaarten: Baltus (Vitesse) en Boere (De Graafschap) RBC MW 1-3 (0-1) 63. Tebbens 1-0, 72. Vin cent 1-1, 74. Vincent 1-2, 84. Verbeek 1-3. Scheidsrechter: Egbertsen, toeschouwers: 2500. Gele kaart: Pijpers (RBc), Verbeek (MW). 5 4 0 1 8 11-4 5 2 1 2 5 8-8 5 1 2 2 4 7-8 5 1 1 3 3 6-12 BUITENL. VOETBAL PORTUGAL: Guimaraes - Braga 1-1, Belenen- ses - Boavista 2-0, Benfica - Varzim 1-1, Acade mica - Porto 0-1Farense - Covilha 7-0, Espinho - Vitoria Setubal 4-1, Rio Ave - Portimonense 0-1, Penafiel - Maritimo 1-2, Salgueiros - Sporting Lis sabon 2-4, Chavez - Elvas 0-1 Porto 37-64 Sp. Lissabon 37-45 Benfica 37-51 Boavista 37-44 Belenenses 37-51 Chavez 37-40 KNVB AMATEURS NK ZONDAG De Treffers - Elinkwijk 1-1 (0-1)8. Boonstra 0-1, LEIDEN De finale van het Zuiderkwartier Zomeravond- toernooi zal vanavond gaan tus sen Danaïden en Fides Pacta. Zuiderkwartier zelf zal uitkomen tegen Fiks in de strijd om de der de en vierde plaats. De jeugdploeg van de organi serende club plaatste zich gister avond als laatste voor de eindstrijd door een ö-ö1 gelijkspel tegen De Algemene. De beide wedstrijden Beginnen om 1.9.00 Het komende weekend wordt door een aantal voetbal verenigingen benut voor het or ganiseren van een toernooi. Het zullen de laatste zijn omdat de velden hard aan renovatie toe zijn. Warmunda (Warmond) or ganiseert zowel op zaterdag als zondag een groot jeugdtoernooi. De D, E en F junioren spelen op zaterdag, terwijl een dag later de B en C junioren aan bod komen. In Leiden spelen de vrouwen op zaterdag in toernooiverband bij LSW -70, en de meisjes gaan zondag nog eenmaal de wei in bij Foreholte in Voorhout. ZLC or ganiseert zondag het jaarlijkse seniorentoernooi op het sport park De Morsch. LEIDEN - Bij de v.v Leiden in De Morsch vindt morgen de finale plaats van het elfde strafschoppentoernooi voor de jeugd. Eerder deze week werden de voorronden gehouden en de beste vijf jongens en meisjes per leeftijdsgroep vinden morgenmiddag Haarlem-doelman Edward Metgod en Ter Leede-doelvrouwe Yolanda Zonderop op hun weg naar de hoogste eer. Rond de finale (14.20 uur voor meisjes, 15.20 uur voor jongens) bouwt de v.v Leiden een compleet programma dat geheel in het teken van het (jeugd)voetbal staat, 's Ochtends vanaf 09.00 uur is er een toer nooi voor F-junioren waaraan wordt deelgenomen door Noordwijk, Roodenburg, UVS, Quick Boys, ADO, Randstad Sport, Leiden en München 1860. Om ongeveer 14.00 uur treden de profvoetballers Alfons Groenen dijk (Roda JC), John van Loen (FC Utrecht), Peter Barendse en Ken neth Monkou (Feyenoord) aan voor de zogenaamde shoot-outs, de Amerikaanse variant op het nemen van strafschoppen. Na de finale bij de meisjes, met Ter Leede-keepster Yolanda Zon derop, is er een demonstratie vier-tegen-vier en vervolgens neemt Edward Metgod zijn plaats in onder de lat om de finalisten bij de jon gens op afstand te houden. Om half vijf is de prijsuitreiking. SASSENHEIM - Het is inmid dels al weer tien jaar geleden dat er in het Sassenheimse café 't Zoldertje gesproken werd over rugby. Niemand had toen enig idee dat uit deze bijeenkomst een rugbyclub zou ontstaan, waar heel rugbyend Nederland nu terdege rekening mee moet houden. Ook Bertus Groeneveld niet, toen als een van de eersten lid van de Sassenheimse rugbyclub The Bassets, en nu voorzitter van de lustrumcommissie. Hij is de afgelopen maanden samen met andere enthousiaste leden druk in de weer geweest met de voor bereidingen voor het komende lustrum, dat dit weekeinde wordt gevierd. „Onvoorstelbaar wat er de afgelopen tien jaar alle maal is gebeurd", vindt Bertus Groeneveld terugkijkend op de roerige beginperiode. „Vooral in het begin hadden we het erg moeilijk. We werden door de ge meente Sassenheim nauwelijks geaccepteerd en het bleek dat de plannen die we hadden moeilijk te verwezenlijken waren". Juist in die periode kregen de Sassenheimers veel steun van het toenmalige WD-raadslid en de huidige voorzitter van The Bassets Ben Rotteveel. „Hij heeft ons door een moeilijke pe riode geloodst", weet Groene veld, „Door constant de aan dacht van de gemeente te trek ken heeft hij veel voor ons kun nen doen. Een eigen veld, club huis, kleedkamers en een lichtin stallatie zijn na tien jaar de bewij zen dat het de vereniging voor de wind gaat. Meer dan honderd le den en het eerste team in de erek- De blik van Groeneveld is ech ter niet alleen op het verleden ge richt. Als clubman weet hij als geen ander dat de jeugd de toe komst is en het lustrumprogram ma is daar dan ook op gebaseerd. Zaterdag 4 juni is er op en rond het Bassets-terrein een braderie speciaal voor de Sassenheimse jeugd, terwijl er aansluitend jeugdwedstrijden gespeeld wor den. „Het is voor ons belangrijk om de jeugd nog meer bij de ver eniging te gaan betrekken, aldus Groeneveld „willen we ook in de toekomst aan de top blijven mee draaien dan moeten wij al onze aandacht op die categorie rich ten. Een lustrum is leuk, maar ook de rugbywereld draait door". lair is. "Dat heeft verschillende oorzaken", meent de jonge kleidui ven-expert. "Allereerst moetje hier niet met wapens aankomen, dan haken de meesten al af. Het misver stand dat we op een bepaalde dui- vensoort schieten is ook nog altijd wijdverbreid. De naam kleiduiven- schieten is inderdaad misleidend. Maar ja, anders was het iets in de trant van teerschotelschieten ge worden". Geknal "Daarnaast", gaat Van Alenburg onverdroten verder, "zorgt deze sport voor geluidsoverlast. Bij wedstrijden is het een geknal van jewelste. Schietbanen moeten spe ciale hinderwetvergunningen heb ben. Ook zijn de loden kogeltjes slecht voor het milieu. Dat pro bleem kan wel met ijzeren kogel tjes worden opgelost, maar dan kun je je geweer binnen een jaar weggooien. Door al deze zaken zijn er maar weinig schietbanen in de omgeving. Voor mijn trainingen, op woensdag en op zaterdag, moet ik steeds naar Rotterdam. Wedstrij den zijn vaak nog verder weg". "Toch steekt het niveau van de Nederlandse schutters vrij gunstig af bij dat van de buitenlandse con currenten. Het Oostblok geeft nog altijd de toon aan, maar internatio nale wedstrijden zijn niet compleet als Nederland ontbreekt. In Nico Wolters hebben we een hele goede bondscoach, met wie ik uitstekend kan opschieten. Aan hem merk je dat hijzelf ook heeft geschoten. Be halve Swinkels en ik slaan ook Kiek van Ieperen en Hennie Dom peling internationaal een goed fi guur". Zonder onbescheiden te willen lijken laat Van Alenburg fijntjes weten dat zijn topscore van 200 uit 200 door geen van de anderen is ge realiseerd. "Dat lukt ook niemand anders meer, want binnenkort wor den de normen aangepast. Dan wordt het moeilijker gemaakt om een maximale score te behalen. Mijn prestatie geldt in elk geval als Nederlands record, maar wordt waarschijnlijk niet als Europees of wereldrecord erkend, omdat ik niet tijdens een internationale wed strijd heb geleverd". Ook in dat op zicht blijft Van Alenburg voorlopig een miskend talent. LEIDEN - De slotronde uit de der de klasse van de landelijke schaak competitie heeft zowel de schakers van Voorschoten als de Leidse Schaakbond een stevige kater be zorgd. Na Voorschoten 2 duikelde namelijk ook h'et eerste team met een 272-572 nederlaag terug naar de onderbond. De competitieleiding van de Leidse bond ziet zich daar door voor de volgende competitie alvast met een dilemma geconfron teerd: of een versterkte degradatie doorvoeren, of de promotieklasse met één team uitbreiden. De eerste mogelijkheid zou in die klasse de genadeslag voor Oegstgeest 1 bete kenen. De ploeg bezet immers in de eindstand van de promotieklas se de laatste plaats boven de beide degradanten D.Noteboom en Leithen 1. Het was echter Voorschoten 1 dat vooralsnog de grootste klap kreeg te verwerken. De Voorscho- tenaren hadden zich op de ranglijst van de derde klasse D met één bordpunt verschil gepasseerd ge zien door Spijkenisse. Met het duel tegen kampioenskandidaat num mer één US nog in het vooruitzicht was daarbij het geloof in lijfsbe houd al min of meer vervlogen. Ten onrechte naar later bleek, want Spijkenisse kwam tegen Capelle aan de Ijssel niet verder dan een 2 72-572 nederlaag. Voorschoten ver zuimde echter het bordpunt ach terstand ongedaan te maken en kwam tegen US ook niet verder dan 2'/2-5V2. Dat resultaat maakte degradatie alsnog onvermijdelijk. Het verzwakte Voorschoten hielp tegen US de laatste kansen tot lijfsbehoud door enkele blun ders in goed staande posities om zeep. Na een vlotte remise van Frits Fritschy en een kansloze nederlaag van Geert Sluiter verzuimden na melijk Markus Driessen en Ger Both in kansrijke posities toe te slaan. Zij liepen uiteindelijk nog een stevig pak slaag op. Toen An- dré de Boer ook nog eens een remi se uit handen gaf, was het duel al bijna gelopen: V2-4V2. Bert Hou we ling en Erik Bongers zorgden met goede zeges nog voor enig tegen wicht, waarna echter Sander Hila- rius een stevige tijdnood fataal werd en de eindstand daarmee op 2 72-572. kwam. In 3C vochten het reeds gedegra deerde Voorschoten 2 en het in theorie nog niet geheel veilige ASC een Leids prestige duel uit. Dat ein digde tenslotte na de nodige span ning in een terechte 4-4 eindigde. Op de bovenste twee borden zorg den Peter Passenier (overtuigend) en Onno van Dijk (langs de rand van de remisehaven) ten koste van Wiebes en Wise voor Alphense winstpunten. Eerder al had Gerard den Hollander opponent Abraham Kuiper stevig opgerold. Marco Combé en Han Willighagen zorg den echter na grillige partijen te gen Leen de Jong en Mark Petrellii voor Voorschoter-tegenscores (2- 3). Herbert Passenier verslikte zich daarna in een tamme positie tegen Joop Thierry, terwijl Rein Thierry het punt deelde met Gert-Jan Baas: 372-372. Via een remise tussen inval ler Heijning en Jan de Wit kwam de eindstand op 4-4. LSG 3 nam in dezelfde klassse het zekere voor het onzekere, door met een man minder Utrecht 3 op 4-4 te houden. Peter van de Boog aard en Klaas Hagendijk maakten de 1-0 achterstand met goede over winningen ongedaan. Na een rusti ge remise van Arvik Harms verloor Albert Westra Hoekzema vervol gens kansloos: 272-272. Een gede gen winst van Remmelt Otten bood LSG hoop op de totaalzege, totdat Andreas Lind onnodige een remi seachtige positie uit handen gaf: 3 V2-3V2. Stug verdedigen van Raoel van Ketel in een eindspel met een minus-pion was uitiendelijk goed voor een remise en daarmee 4-4. wel drie- of vierhonderd kogel tjes") en de tussenliggende prop van dichtbij te laten zien. Benjamin Hoe jong en onervaren de benja min van de Nederlandse kleidui- venschieters ook is, hij praat over zijn sport alsof dat zijn dagelijkse bezigheid is. De voormalige hove nier in de vlak bij huis gelegen Keukenhof, nu werkzaam in de ca ravanstalling die de familie runt, raakt helemaal op drift als zijn sportieve prestaties aan bod ko men. "De afgelopen twee jaar ben ik echt gaan meetellen. In Neder land zijn er naast Erik Swinkels nog enige goede schutters, tot wie ik mij nu ook mag rekenen. Dit jaar gaat het zelfs boven verwachting. In Lienden werd ik Nederlands kampioen en afgelopen weekeinde vestigde ik bij nationale wedstrij den in Weert het Nederlands re cord met die 200 treffers", "Eigenlijk had ik me van dit sei zoen niet zoveel voorgesteld. Mijn vader is namelijk begin dit jaar overleden. Daardoor heb ik maar weinig aan wedstrijden gedacht. Nu het zo goed gaat, heb ik ook wel zin in de Europese kampioen schappen, die van 9 tot en met 19 juli in Turkije worden gehouden. Bij de junioren ben ik één van de favorieten. Dan moet ik natuurlijk wel de vorm die ik nu heb vasthou den". En dat is bij kleiduivenschieten misschien nog wel moeilijker dan bij tal van andere takken van sport. Van Alenburg legt uit wat er alle maal voor nodig is om constant raak te schieten: "Concentratie, een goede reflex en een goed ge zichtsvermogen zijn onmisbaar. Omdat de duiven met onregelmati ge tussenpozen worden losgelaten, raak je ook nooit in een bepaald rit me. Bovendien krijg je aan het ein de van elke ronde extra moeilijke opdrachten, die de kans op missers vergroten. In totaal bestaat een wedstrijd uit acht ronden, die ge lukkig niet achter elkaar hoeven te worden afgewerkt. We hebben daar twee of soms drie dagen de tijd voor". Ondanks alle mooie herinnerin gen aan zijn recente prestaties zint het Van Alenburg niet dat de er kenning daarvan achterwege blijft. "Dat ligt vooral aan de bond", bromt de schutter, die tot en met volgend jaar in de categorie van de junioren moet blijven schieten. "Het grootste nadeel daarvan is dat junioren niet op de Olympische Spelen mag uitkomen. Alleen se nioren gaan naar Seoul. Erik Swin kels is al bijna zeker van uitzen ding, terwijl ik hem toch regelma tig versla. Het is tussen ons fifty-fif- ty: wie de laatste keer heeft gewon nen, verliest geheid de volgende keer". Mentor Overigens kan Van Alenburg het met Swinkels, met zijn 39 jaar een soort mentor van de jonge kleidui- venschieter, uitstekend vinden. "Van hem heb ik er de twee of drie extra punten bijgeleerd", stelt de schutter uit Lisse, "waardoor ik nu met de Nederlandse top kan mee draaien. Het mooie van Erik is bo vendien dat hij nog steeds tot top prestaties in staat is. Hij gaat steeds meer van zijn ervaring profiteren. Ik denk dat hij er over jaar of zeven nog steeds bij is. En dan te beden ken dat hij bij de Olympische Spe len van 1976 in Montreal al een zil veren medaille veroverde". Aan dergelijke triomfen hoeft Van Alenburg voorlopig nog niet te denken. Dat hij geen kans maakt op Seoul vindt hij nog tot daar aan toe ("ik zorg gewoon dat ik er de volgende keer, bij de Spelen in Hoewel Martin van Alenburg tol het jaar waarin hij 21 wordt ju nior blijft, mag hij ook aan senio renwedstrijden deelnemen. Vol gens directeur Wierenga van de Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie had de Lissenaai zich zelfs voor de Olympische Spelen kunnen kwalificeren, als hij aan de kwalificatie-eisen had voldaan. "Daarvoor had hij de af gelopen twee jaar wel tijdens de aangewezen wedstrijden bepaal de prestaties moeten leveren", aldus Wierenga. "Bij de vrouwen vaardigt Ne derland waarschijnlijk een ju- niore af", licht de directeur van de KNSA de werkwijze van zijn 1992 in Barcelona, bij ben"), maar dat andere wedstrijden, zoals de Grand Prix in het Oostduitse Sühl hem door de neus worden geboord, irriteert hem wel. "Ik stond op de nominatie, had nota bene mijn kof fers al gepakt, toen de bond mij meedeelde dat ik niet mee kon doen in Oostduitsland. Daar zou den namelijk geen wedstrijden voor junioren worden gehouden. Wie schetst mijn verbazing toen ik achteraf van anderen die er wel wa ren geweest hoorde, dat er ook ju nioren aan die wedstrijd hadden deelgenomen". "Misschien had de bond dat niet verwacht dat ik daar achter zou ko men. Ik houd niet van dit soort praktijken, dat is nou weer typisch iets voor een sportbond in Neder land. Laten ze dan ronduit zeggen dat alleen olympische kandidaten naar die Grand Prix worden afge vaardigd, dan leg ik me daar ge makkelijk bij neer. Al blijft ook zo'n wedstrijd een hele belevenis. Aan de Grand Prix van Finland van vorig jaar, die ik won, bewaar ik hele goede herinneringen". Kleiduivenschieten houdt voor Van Alenburg niet op bij de wed strijden. Als hij de kans krijgt geeft hij ook zijn mening over de rand verschijnselen van de sport, die aan de ene kant als olympisch nummer een zekere status geniet, maar aan de andere kant zeker in Nederland niet bovenmatig popu- bond toe. "Dat de seniorenleef tijd bij ons zo hoog ligt komt door het standpunt van de wereldasso ciatie. Die vindt de mentale druk bij kleiduivenschieten een zware belasting voor jonge mensen". "Wij vinden dat goede junioren ook bij de senioren moeten kun nen meedoen. Dat Van Alenburg niet naar die Grand Prix-wed- strijd in Sühl is afgevaardigd had een andere oorzaak. Waarschijn lijk zag de technische commissie, die de uitzending regelt, voor hem te weinig perspectief bij de senioren. Dat ligt na zijn recente prestatie in Weert natuurlijk wel even anders. De volgende keer in Bologna is hij er gewoon bij". LISSE Goed is hij wel, bekend nog niet. Martin van Alenburg, kersvers Nederlands recordhouder kleiduivenschieten met de onwaar schijnlijk hoge score van 200 vol treffers uit 200 pogingen, haalde met die prestatie alle kranten. Maar zowel zijn naam als zijn leeftijd werd foutief vermeld. In zijn ou derlijk huis op de grens van Lisse en Noordwijkerhout vertelt de 19- jarige schutter het ware verhaal over zichzelf en zijn grote passie, de kleiduivensport. door Tim Brouwer de Koning "Het is wel begrijpelijk, al die on wetendheid bij pers en, publiek", vergoeilijkt Martin van Alenburg het onbegrip dat ten aanzien van kleiduivenschieten in Nederland bestaat. "Het is nu eenmaal niet zo'n kijksport. Zelf zou ik er ook niets van hebbén geweten als mijn vader mij niet had meegenomen naar de schietbaan. Hij ging klei duivenschieten om zijn jachtbre- vet te kunnen behalen. Toen hij dat eenmaal had, bleef hij de sport be oefenen. Ik ging dan met hem mee om patronen te zoeken. Dat vond ik in die tijd prachtig". Dat van het één het ander kan ko men ondervond Martin van Alen burg een jaar of vier geleden, toen hij bij wijze van uitzondering een keer zelf het geweer ter hand mocht nemen. "Vrienden van mijn vader zeiden: 'Laat die zoon van je eens schieten'. Ik raakte er meteen 23 van de 25. Dat kwam denk ik omdat ik altijd heel goed had opge let hoe mijn vader en zijn vrienden het deden. Sindsdien is het schie ten mijn grootste hobby. Eerst jachtwedstrijden, die ik allemaal won en vervolgens de olympische skeet". De jonge Van Alenburg,trof be paald geen halve maatregelen. "Als ik iets doe", klinkt het vastbera den, "doe ik het gelijk goed. Ik wil alles tot in de details beheersen". Waarna hij laat zien wat een klei duif eigenlijk is: een rond schotel tje van een teerachtige substantie. Ook van het dubbelloops geweer weet de Lissenaar alles af. Met een mesje schilt hij een patroon open om het kruit, de hagel ("ik denk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19