Regen aan lokaties sporthal Warmond Officier eist nader psychiatrisch onderzoek keurige overvaller Kempenaerstraat terug in oude staat Geen raadszetel om 'gemengde relatie' Kinderdagverblijf Aert van Neslaan H In oktober beslissing Snel reconstructie van twee hoofdpolderwegen Plannen Dorpsstraat Zoeterwoude duurder VKIJUAL» J U1N1 ïyöö Een staaltje potenrammerij waar de honden geen brood van 11181611' DEN HAAG/WASSENAAR - "Dit is een staaltje potenram- merij waar de honden geen brood van lusten. Het is mij een raadsel dat iemand als deze verdachte deze gewelddadige feiten pleegt". Officier van jus titie mevrouw mr. Renckens begreep gisteren weinig van de 20-jarige Hagenaar die terecht stond voor een gewelddadige overval op een homoseksueel. De Hagenaar had de man op 25 fe bruari van dit jaar 's avonds opge wacht in het Haagse Bos en meege nomen naar een afgelegen plek in Wassenaar. Daar beroofde hij de man met veel geweld. Voor de meervoudige strafkamer van de Haagse rechtbank verlangde de of ficier een nader psychiatrisch on derzoek. Mocht de rechtbank daar toe niet besluiten, dan eist ze een gevangenisstraf van driejaar waar van een halfjaar voorwaardelijk. De vraag hoe het zover had kun nen komen, stond gisteren centraal tijdens de zitting. De Hagenaar is volgens de rapporten van psychia ters en de reclassering een intelli gente man en was nog nooit in aan raking geweest met justitie of poli tie. Toch had hij de overval op de homofiel vooraf gedegen voorbe reid. Hij had de plek uitgezocht en op de bewuste avond zelfs enige tijd mogelijke slachtoffers geob serveerd. Voorbereid De reden voor de overval was geldgebrek. Hij moest een borg som betalen voor een kamer, maar had dat geld niet. Lenen bij zijn moeder wilde hij niet. "Ik zag geen andere oplossing meer", vertelde de man tegen rechtbankpresident mr. Kalbfieisch. Diens reactie: "Dat is een kwestie van kijken, zei mijn vader altijd". De overval was goed voorbereid en alles wijst erop dat de Hagenaar van tevoren had overwogen dat hij geweld zou moeten gebruiken. Hij beroofde de man eerst van zijn por temonnee en autosleutels. Toen het slachtoffer zich van de grond wilde oprichten, trapte en schopte de Hagenaar hem in het gezicht. Een gebroken kaakbeen en een ge kneusd ooglid waren het gevolg. Eerder al had hij de hand van het slachtoffer met een mes verwond. "U heeft er een week lang van te voren over nagedacht. U heeft ie mand uitgezocht, die makkelijk te beroven was", schetste Kalbfieisch de gang van zaken. "Wat een ont zettende domoor bent u dan dat u ondanks uw aanleg en opleiding tot zo'n lafhartige overval bent overgegaan. Dat werkt dubbel in uw nadeel, want de mensen die normaal in de verdachtenbank staan hebben veel minder geestelij ke bagage dan u". Kalbfieisch constateerde dat de man vrij emotieloos over het ge beuren praatte. Uit twee psychia trische rapporten bleek echter dat hem geestelijk niets mankeert. "Dat maakt het allemaal des te on begrijpelijker", aldus Kalbfieisch, die daarom uitgebreid over de ver dachte sprak met een vertegen woordiger van de reclassering. Die was tot de conclusie gekomen dat nader psychiatrisch onderzoek wel degelijk noodzakelijk was, eventu eel gevolgd door een opname in een inrichting. Volgens hem was het gevaar voor herhaling erg groot. Spijt Voor de officier van justitie was dat aanleiding bij haar eisen te blij ven. Mr. Deen, de advocaat van de Hagenaar, wees een nader onder zoek van de hand. "Twee psychia ters zeggen dat er psychiatrisch niets mis is met mijn cliënt. Zij zijn de deskundigen", aldus de verde diger. De raadsman ontkende ver der dat de Hagenaar geen berouw zou hebben van zijn daad. "Hij heeft wel degelijk spijt van het ge beuren. Wat verwacht u van mijn cliënt? Dat hij hier in tranen uit barst? Natuurlijk is hij dag en nacht met dit geval bezig. Natuur lijk vindt hij het afschuwelijk". Deen noemde de eis van driejaar cel veel te hoog. Volgens hem wa ren de gevolgen van de beroving niet zo ernstig dat ze een dergelijke straf rechtvaardigen. Het onvoor waardelijke deel van de straf zou zich moeten beperken tot het voor arrest (ruim drie maanden), aldus de raadsman. Of dat ook gebeurt, blijkt over twee weken. Dan wijst de recht bank vonnis. WARMOND Het antwoord op de vraag waar Warmonds sporthal moet komen, lijkt verder weg dan ooit. In plaats «Jat dorpspolitici kie zen uit aangedragen loka ties, verzinnen ze er zelf plekken bij. Zo presenteer de PW-raadslid B. Schave- maker gisteravond tijdens de debatten over de voor jaarsnota maar liefst drie 'ei gen' lokaties. Toch sprak de gemeenteraad gis teravond af dat de belissing voor de begrotingsbehandelingen in okto ber moet vallen. Duidelijk is wel dat er in de boezem van het college van B en W een voorkeur blijft voor de alom als "kwetsbaar" be schouwde plek achter 't Trefpunt, nabij de hervormde kerk, aan de Herenweg. Het CDA voelt daar ook het meest voor. De VVD, die het minst enthou siast is over een sporthal maar er ook weer niet tegen is, wil als enige fractie de beschikbare 3,7 miljoen gulden niet van het etiket 'reserve sporthal' voorzien. "Als er een sporthal wordt gebouwd, vooruit dan maar, maar doe het in gods naam niet achter 't Trefpunt", zei WD'er De Vos gisteravond. De li beralen wijken dan liever uit naar Plan Zuid, het industrieterrein. De OEGSTGEEST Met alleen de stemmen van PvdA, PPR en het WD-raadslid mevrouw van Vlo ten (in totaal vier) tegen is de Oegsl- geester raad gisteravond akkoord gegaan met het herinvoeren van het schuinparkeren in de De Kem penaerstraat. De terugkeer naar de situatie van vóór de radicale reconstructie van de straat kost 126.500 gulden. De winkeliers van de straat zullen zelf 30.000 gulden moeten opbrengen. Kapstokken en beter licht in Muzenhof nodig LEIDERDORP - "Voor de sa menwerking met de Leidse Schouwburg is het noodzake lijk dat een aantal technische voorzieningen in de theater zaal van de Muzenhof worden aangebracht en dat er mobiele kapstokken worden aange schaft". Aldus een voorstel van B en W van Leiderdorp. De aanpas singen van de Muzenhof kosten zo'n veertig mille en ze moeten wat de directie van de Leidse Schouwburg betreft voor de aanvang van het nieuwe sei zoen gereed zijn, het liefst in juni van dit jaar. De 'slinger' in de weg blijft en de te rugkeer van schuinparkeren levert dertig parkeerplaatsen op. PvdA'er Haasnoot voelt maar weinig voor dit slotakkoord tussen gemeente en middenstand. PvdA'er Wegman stelt dat er in een goede, gezellige, kleinschalige boodschappenstraat altijd wel pro blemen zullen zijn met laden en lossen. "Vanaf het moment dat de straat klaar was, zijn de winkeliers gaan klagen in plaats dat ze een grootscheepse promotie-actie heb ben gehouden". Ook verwijt Weg man het CDA en de WD er een wedstrijd van te hebben gemaakt die is ontaard in paniekvoetbal. Opmerkelijk was het tegen stem men door mevrouw van Vloten van de WD. Een tijdje terug overlaad de ze de opknapbeurt van de straat met kritiek en toch is zij nu tegen het terugdraaien van de maatrege len. Ze verklaarde: "Ik heb veel klachten gehoord maar sinds er en kele kleine wijzigingen in de De Kempenaerstraat zijn aangebracht, hoor ik bijna niets meer. Die uitga ve van 126.500 gulden vind ik nu niet meer verantwoord. Wethouder Kohlbeck (openbare werken, PvdA) noemde Van Vlotens tegen stem "macaber". D66 drong er bij diezelfde Kohl beck op aan in gesprek te blijven met Oegstgeest zonder Obstakels. Want er moeten nieuwe looplijnen komen, gladde tegels worden weg gehaald en wellicht dat er een der tig kilometer zóne kan worden in gevoerd. ZOETERWOUDE - De kans is groot dat dit najaar wordt begon nen met de reconstructie van de Weipoortse en Ommedijkseweg in Zoeterwoude. Het overleg met de provincie, die driekwart van de kosten betaalt, verloopt uiterst po sitief. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. Probleem is dat de reconstructie geen 2,8 miljoen maar 3,2 miljoen gaat kosten, ondanks bezuinigin gen op damwanden, rioleringen en funderingen. Over de vier ton extra wordt in oktober een beslissing ge nomen. Een dwarsliggende grond- gymnastieklessen van de beide ba sisscholen moeten dan maar in 't Trefpunt worden gegeven omdat de afstand school-industrieterrein is te groot voor de scholieren. Als streefbedrag houdt de WD 1,7 mil joen gulden aan. Ontmoeten Plan Zuid prijkt ook op het loka- tie-lijstje van Schavemaker. Voor deel van die plek zou zijn dat het er goedkoper is. De gemeente heeft de grond er zelf in handen. De grond achter 't Trefpunt is van de hervormde gemeente en moet dus worden gekocht. Bovendien hoeft er op een industrieterrein niet aan dure architectronische hoogstand jes te worden gedacht. Nummer twee op Schavemakers lijst is de plek waar nu de gemeen tewerkplaats staat. De werkplaats kan dan naar Plan Zuid. Die plek is voor de scholieren wel bereikbaar en ze hoeven om er te komen niet over de drukke doorgaande route maar kunnen dwars door Endepoel heen. In Schavemakers tweede op tie is geen functie weggelegd voor 't Trefpunt maar misschien dat daar dan woningbouw kan komen, oppert hij. Nummer drie is sportpark Over- bosch. Voor de gymlessen is dat weer te ver, maar die kunnen dan in 't Trefpunt worden gegeven. Burgemeester mevrouw Hendrickx, die verantwoordelijk is voor het planologische aspect van de sporthal vindt al dat gewijs op de plattegrond van Warmond maar niks, zo werd duidelijk. Achter 't Trefpunt mag dan een kwetsbare stek zijn, het is de minst slechte. "Als we over een sporthal praten moeten we wel bedenken wat voor functie zo'n voorziening voor War mond vervult. Ik denk dat de func tie van ontmoetingsplaats een heel belangrijke is en dat moet worden uitgedrukt in de plaats waar we zo'n hal bouwen. Een sporthal neemt die functie van ontmoe tingsruimte steeds meer over van de kerk, óók op zondagochtend. En de kerk staat in het midden van het dorp", zei ze. Eenieder die een woe dende reactie van het CDA ver wachtte, kwam bedrogen uit. De gezichten bleven in de plooi. eigenaar wordt onteigend een laatste gesprek niets oplevert. Tot de gemeente zijn grond heeft, wordt het stukje fietspad bij de kastanjebomen, niet aangelegd. Moeilijk heeft de gemeente het met een eis van waterschap 'De Ommedijck'. Het schap wil de weg laten verhogen omdat hij als water kering dient voor de Weipoortse Vliet. Volgens burgemeester Hou- dijk staat de vergoeding die De Ommedijck wil geven in geen ver houding tot de te maken kosten. Zijn college heeft de provincie ge vraagd te bemiddelen in deze kwestie. Snelheidsduivel in Wassenaar WASSENAAR - De Wassenaarse politie heeft gisteren op drie plekken in het dorp snelheids controles verricht. Ook weer op de Rijksstraatweg. Op het ge deelte waar een maximumsnel heid van vijftig kilometer geldt, passeerden tussen zeven en ach ten 's avonds 1378 voertuigen. Er gingen er 74 op de bon. De grootste snelheidsduivel liet maar liefst 105 kilometer note ren. De politie controleerde giste ren ook in de bebouwde kom, waar hooguit vijftig per uur mag worden gereden. Op de Storm van 's Gravesandeweg werden tussen 7.40 en 9.20 uur 1150 voertuigen gemeten. Er moesten 26 processen-verbaal worden opgemaakt. De grootste hardrijder hier kwam met 76 ki lometer langs. Op de Schouwweg ging het er tussen 11.00 en 12.30 uur voor beeldig aan toe. Van de vierhon derd voorbijgangers ging er maar één met 66 kilometer per uur in de fout. WD'er Bart Kemer: "Het feit dat ik een relatie heb met een lid van d CD A-fractie zou mijzelf kunnen belemmeren in het werk in de fractie". Oegstgeest geeft halve ton OEGSTGEEST - De stichting kinderdagverblijven, afdeling Oegstgeest, kan sinds de raadsver gadering van gisteravond definitief rekenen op een gemeentesubsidie van 50.000 gulden. Dat bedrag is volgens de initiatiefnemers mini maal nodig om aan de Aert van Ne slaan met een kinderdagverblijf te kunnen beginnen. De extra 13.000 gulden waar de stichting in oprichting aanvankei- ijk ook met klem om had gevraagd, wil de gemeenteraad voorlopig re serveren tot duidelijk is geworden voor hoe veel geld het rijk wil mee helpen. Een rijkssubsidie waarop volgens welzijnswethouder me vrouw Blom (VVD) waarschijnlijk kan worden gerekend omdat Oegstgeest helemaal nog geen kin derdagverblijf heeft. Bovendien zullen er bedrijven zijn die voor hun werknemers een plek op het kinderdagverblijf wil len kopen. De gemeente Oegst geest wil zelf het voorbeeld geven en tot de koop van een 'kindplaats' overgaan. CDA-wethouder van Veen (fi nancien) wil in principe de 50 mille niet absoluut garanderen omdat over deze uitgave pas in oktober van dit jaar, als de begrotingen voor het volgende jaar worden be handeld, definitieve besluiten val len. Vooral de linkse fracties echter vinden dat er nu toch meer duide lijkheid moet komen naar de initia tiefnemers. De drie vrouwen die al ruim twee jaar proberen een kin derdagverblijf van de grond te krij gen, hebben er recht op te weten waar ze aan toe zijn. Al was het al leen maar om banen tijdig te kun nen opzeggen en om alvast met het opknappen van de ruimte te begin nen en inkopen te kunnen doen voor het Oegstgeester kinderdag verblijf. Na een schorsing van de raads vergadering keerde Van Veen te- rug met de boodschap dat het wat hem betreft akkoord was. Waarna het CDA de linkse fracties links in haalde. Dit door er als enige voor te pleiten dat mensen met een mini muminkomen het meest van het kinderdagverblijf moeten kunnen profiteren. Dat zou ertoe kunnen leiden dat het kinderdagverblijf met begrotingstekorten komt te zitten want de tarieven worden af hankelijk gesteld van het inkomen. Het CDA toont zich bereid om dan bij te springen. Vrouw in coma na ongeval op kruispunt in Wassenaar WASSENAAR Een 52-jarige Wassenaarse vrouw ligt sinds gis termiddag met hersenletsel en in coma in een Haags ziekenhuis. De vrouw, die op een fiets reed, ver leende op het kruispunt Lange Kerkdam/Prinsenweg geen voor rang aan een vrachtauto die werd bestuurd door een 44-jarige Hage- De vrachtauto raakte de vrouw niet eens zo hard, "tikte haar fiets tegen de achterkant aan", be schrijft de politie-voorlichter, maar de Wassenaarse had de pech dat zij met haar hoofd hoogst ongelukkig op het verhoogde deel van een mid denberm terechtkwam. Volgens een woordvoerder van de Wassenaarse politie is het de be doeling dat het gevaarlijke kruis punt over niet al te lange tijd wordt omgevormd tot een rotonde. LEIDERDORP - Omdat hij samen woont met een plaatselijk £DA- raadslid, laat de Leiderdorpse W- D'er Bart Kerner een raadszetel aan zich voorbij gaan. "Het feit dat ik een relatie heb met een lid van de CDA-fractie zou mijzelf kunnen belemmeren in het werk in de frac tie", zegt de nummer zeven van de liberale kandidatenlijst. Door zijn weigering volgt me vrouw J. Kolman-Backbier (36) het eind deze maand aftredende raads lid R. Klerks op. Volgens de W- D'er heeft zijn fractie hem niet on der druk gezet. "Met fractieleider W. Scheffer heb ik een goed ge sprek gehad. In de fractie is het geen punt van discussie geweest. Men heeft mijn besluit zonder meer gerespecteerd", zegt hij. De fractieleider beaamt dat, maar wei gert verder commentaar: "Het be treft een privé-aangelegenheid". Kerners partner, CDA'er Carla Schellingerhout, verwachtte bij haar partij evenmin problemen. "Iedereen zegt dat het moet kun nen. Maar het woord 'moet' is in dit verband al veelbetekenend", stelt de vrouw die een jaar na haar beë diging als raadslid met Kerner ging samenwonen. "De afweging of er in de toekomst problemen zouden kunnen ontstaan moeten wij toch zelf maken". Experiment Bij Kerner heeft het belang van de fractie voorop gestaan. "Van de gene die er voor de laatste twee jaar inkomt, moetje zeker weten dat hij ook de volgende periode beschik baar is", licht hij toe. "Het is moei lijk in te schatten hoe het in de praktijk allemaal zou uitwerken. Maar wanneer het mislukt zit de fractie met het probleem iemand opnieuw te moeten inwerken. In een experiment heb ik geen zin. Daar doe ik de raad en ook de frac tie geen goed mee". Overigens blijft Kerner als het aan hem ligt wel burgerlid voor de WD in de raadscommissie financiën. CDA en WD schrikken Voor zijn CDA-partner gelden soortgelijke overwegingen. "Je hebt als nieuw raadslid behoorlijk wat tijd nodig om een goed inzicht te krijgen in alle facetten van het beleid en het gemeentelijke appa raat. Voor de continuïteit in de fractie is het daarom beter dat ik me in 1990 opnieuw verkiesbaar stel". Mevrouw P. Kolman, die door Kerners weigering het zesde libera le raadslid wordt, is burgerlid in de raadscommissie sport en welzijn. Zij leidt de plaatselijke Vrouwen Advies Commissie, is lid van de be leidsgroep Vrouwenoverleg Lei derdorp, heeft zitting in de techni sche commissie van hockeyclub Alecto en bekleedt de rang van re serve-kapitein bij de Koninklijke Landmacht. CDA-raadslid Carla Schellinger hout: "Het moet kunnen, zegt ieder een. (archieffoto» ZOETERWOUDE - Om burgers te gemoet te komen, moet het trottoir van de hernieuwde Zoeterwoudse Dorpsstraat geen tegels maar klin kertjes krijgen. Parkverlichting in plaats van hoge lantaarnpalen en vriendelijke, betonnen elementen tussen rijweg en voetpad. De kos ten lopen hierdoor op van 250.000 gulden naar 340.000 gulden en ver schillende raadsleden deden er gis teravond zeer voorzichtig over in de raadscommissie voor openbare werken. CDA-raadslid Roessen was zich 'rotgeschrokken' en WD'er Van der Kooi noemde de kostenverho ging 'erg fors'. De politici willen de zaak graag nog even met de fractie doorspreken. Progressief Zoeter woude is vóór het duurder gewor den plan. Volgens Ringersma bete kent het een belangrijke verbete ring van de route door het dorp en dient het de verkeersveiligheid. Niet minder verdeeld was de commissie over het verlengde van de Dorpsstraat, de Schoutenbrug. De burgemeester en Progressief Zoeterwoude willen het wegdek smal laten en het fietspad langs het water tot twee meter verbreden. Verkeerslichten zien zij met zitten. Volgens burgemeester Houdijk voldoet de verkeersmaatregel uit stekend: "Het autoverkeer wordt er sterk door afgeremd en ongeluk ken met overstekende voetgangers en fietsers zijn er niet". Collegepartijen CDA en WD willen, samen met hun wethou ders, terug naar de oude situatie en Burgemeester Houdijk: .."maat regel voldoet"... (archieffoto) wensen een verkeerslicht op de Noordbuurtseweg dat bediend kan worden op het Watertje. Zij hopen zo te voorkomen dat voetgangers, onder wie veel schoolkinderen, lang moeten wachten in de spitsuren. Volgens WD-raadslid Van der Kooi kan een dergelijk ver keerslicht uiterst nauwkeurig wor den ingesteld. De Rijkspolitie heeft dit alterna tief sterk afgeraden. Ze vreest dat weggebruikers de lichten slecht ac cepteren omdat er "geen sprake is van doorlopend frequent en druk kruisend verkeer". Het gevolg: ho ge snelheden en weinig respect voor het rode licht. Mededelingen Gemeentebestuur Commissievergaderingen Sociale Zaken en Maatschappelijke Aangelegenheden en Ruirhtelijke Or dening, Verkeer en Milieu: maandag 6 juni a.s. Cultuur, Volksgezondheid en Groen voorzieningen: woensdag 8 juni a.s. Economische Aangelegenheden en Financiën, Personeel an Organisatie- woensdag 8 juni a.s. Volkshuisvesting en Sport: donderdag 9 juni a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Slaaghwijk: woensdag 8 juni a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 10 juni a.s. Verkeersmaatregelen Asfalteringswerkzaamheden op diver se plekken in de stad. Diverse herbestratingswerkzaamhe- den. Diversen Nieuwe locatie voor woonwagenstand plaatsen in de Stevenshof. Mededelingen openluchtzwembaden. Kursus Zeilen, Kursus Windsurfen. Nieuwe manier van toewijzing van wo ningen aan 65+-ers. Oproep aan gehuwde vrouwen i.v.m. WWV-uitkering. Grof-/huisvuilophaaldienst Grofhuisvuilophaalschema voor vol gende week. Bouwplannen Verlening diverse vergunningen. Welstandscommissie Maandag 13 juni a.s. Ruimtelijke Ordening Bestemmingsplan Raadsherenbuurt. Milieu Vaststelling hogere grenswaarde Wet geluidshinder Zijloever. U kunt de gemeentelijke medede lingen ook elke zondag beluiste ren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00 uur. leiden Lees fS&VEEK van a.s. zondag onder meer over:

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14