Opknappen stadsbouwhuis pas volgend jaar aangepakt Problemen niet onderzocht door IBB Kondor WAGENMAKERSMUSEUM TW' Haagse Schouwweg afgesloten 'Kritiek op veiligheid stationsbuurt terecht' AZL opent postkantoor Leidse Plein SP beschuldigt reinigingsbedrijf Barthen bv van illegale lozingen Diefstal kleding Winkeliers geven klant parkeermnnt Klachten over late post bezorging in Leiden Stevenshof tijdelijk geen bibliotheekvoorziening LEIDEN De vuile vlekken op de gevels van het stadsbouwhuis aan de Langegracht blijven voorlopig nog een jaar zichtbaar. Binnen en kele weken wordt een proef gehou den met. de reiniging van de gevels, maar het ziet er niet naar uit dat de opknapbeurt van de buitenkant nog dit jaar verwezenlijkt kan wor den. Overigens wordt die proef niet uitgevoerd door het bedrijf dat IBB-Kondor als bouwer van het stadsbouwhuis had voorgesteld. De gemeente heeft gekozen voor een Leids bedrijf dat veel ervaring LEIDEN De Haagse Schouw weg is maandag tussen de Valken- burgseweg en de Stevenshofdreef gedeeltelijk afgesloten. Er is voor het verkeer maar één rijbaan be schikbaar wegens de aanleg van een gasleiding. De afsluiting duurt van 9.00 tot 14.00 uur. heeft met het weghalen van grafitti en leuzen in de stad, en bovendien veel goedkoper bleek. Het onderzoeksbureau Koning en Bienfait bv adviseerde in febru ari tot een reinigingsbeurt van de gevels om een goed beeld te krij gen wat er precies mee mis is. Het bureau had vastgesteld dat het voegwerk op veel plaatsen ondeug delijk is. De voegen zouden moeten worden uitgehakt om vervolgens met een sterkere mortel te worden dichtgezet. Het was de bedoeling het karwei deze zomer te voltooien. Daarvoor is de resterende tijd te kort, denkt ambtenaar Belt van de gemeentelijke gebouwendienst. Er is vertraging opgetreden bij de keuze van het bedrijf dat de proef voor zijn rekening gaat nemen. De opknapbeurt wordt nu in fasen uit gevoerd: een deel nog deze zomer, het resterende deel het volgend jaar. Het schoonspuiten en voegen van de gevels kan alleen bij goed weer gebeuren. Er is, zo zegt Belt, ook veel aan dacht besteed aan het gebruik van giftige stoffen bij de proefneming. Het zuur dat gebruikt wordt, wordt met zoveel water verdund dat het geen gevaar oplevert voor het milieu. Uit de expirimenten die hiervoor plaatsvonden, leidt Belt af LEIDEN - Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) vindt de kritiek te recht die het Buro Zijaanzicht heeft geuit op de plannen van de gemeente met het Leidse station en omgeving. "We moeten nog eens goed overwe gen of we wél op de juiste weg zijn met onze ideeën over hoge kantoorge bouwen". Uit een gisteren gepresenteerd rapport blijkt dat veel mensen de omge ving van het Leidse station onveilig vinden en ook regelmatig worden ge confronteerd met zogeheten kleine criminaliteit of erger. Het Buro Zijaanzicht meent dat de gemeente in de toekomstige plannen voor het stationsgebied deze problemen nauwelijks serieus neemt. Wethouder Pe ters, die het onderzoeksrapport van het Buro Zijaanzicht gisteren offi cieel in ontvangst nam, zei niet verbaasd te staan van de kritiek en gaf de makers van het rapport gelijk. Volgens de wethouder moet de woningbouw deel uit maken van de plannen en mogen zaken als taxi-standplaatsen geen restpost zijn voor de stedebouwkundigen. Peters noemde dit laatste een voorbeeld van hoe met kleine maatregelen ook belangrijke verbeteringen zijn te realiseren. Vorig jaar kreeg de gemeente Leiden de Buiten Gewoon Veiligprijs uit gereikt. "Als ik de conclusies van het rapport lees vraag ik mij af of we die prijs wel hebben verdiend. Want er is nogal wat mis", aldus Peters. De wethouder concludeerde dat de prijs verplichtingen schept en deelde mee dat de gemeente binnenkort zelf met een actieplan komt voor onvei lige plekken in de stad. dat de gevels door de schoonmaak beurt niet aangetast worden, zoals door het bureau was voorspeld. Volgens Belt is het bovendien niet nodig de gevels met een wateraf stotend middel te behandelen. Her stel van het voegwerk is voldoende om het doordringen van vocht te gen te gaan. Voor de opknapbeurt van de ge- els van het stadsbouwhuis bedrag van 1 miljoen gulden uitge trokken. De proef die binnenkort gehouden wordt, kost ongeveer 6000 gulden. De slechte staat waar in het nog slechts tien jaar oude Stadsbouwhuis verkeert, kwam aan het licht toen een onderzoeks bureau in oktober 1985 in opdracht van de gemeente een onderzoek uitvoerde. LEIDEN - Aan het Leidse Plein in het Academisch Ziekenhuis Lei den opent maandag een postagent schap. Patiënten die in de nieuw bouw van het AZL verblijven kun nen zelf hun post- en bankaangele- genheden regelen. Dat geldt ook voor het bezoek en ziekenhuisper soneel. Volgens het AZL past dit in het beleid om de patiënt mondiger en minder afhankelijk te maken. De inrichting wordt verzorgd door de PTT. De twee personeelsle den die in deeltijd het agentschap gaan runnen worden betaald door het AZL. Naast dit postkantoor is er aan het Leidse Plein ook een res taurant, ijsshop, recreatieruimte en boekwinkel. De openingstijden zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 17.30 uur. Ter gelegeneid van de opening geeft het AZL in samenwerking met boekhandel Kooyker een gele- genheidsenveloppe uit. Daarop staan de twee logo's van de twee in stanties. Het wordt gefrankeerd met een zegel ter gelegenheid van het 75 jaar bestaan van de vereni ging Het Nederlands Kanker Insti tuut. Van de enveloppe met zegel worden 2.000 exemplaren ge maakt. LEIDEN - Door het laken van het bord 'Autocarrosserie' weg te trekken, opende burgemeester Goekoop gisteren het museum De Leidse Wagenmaker aan de Oude Varkenmarkt. Leiden opende daarmee zijn zestiende museum. Zo'n honderd genodigden hadden zich in de voormalige werkplaats van de laatste wagenmaker van Leiden, J.J.N. de Groot, verzameld. Goekoop zei in zijn openingstoespraak het nieuwe museum een verrijking te vinden voor de buurt. "De Oude Varkenmarkt is van oudsher een straat waar veel oude ambachten zijn gevestigd. Het wagenmakersmuseum had zich geen betere plaats kunnen wensenaldus de burgemeester. Voorzitter R.J. van Cruijsen van de Stichting Wagenmakersmuseum bedankte de gemeente voor de grootse res tauratie van het pand, die twee jaar in beslag heeft genomen. "De houtworm is nagenoeg verdwenen. De Leide- naars zijn vanaf nu welkom", zei Van Cruijsen. Het museum is voorlopig alleen op zondag tussen één uur en vijf uur 's middags geopend. (foto wim Dijkman) LEIDEN - De Socialistiese Partij beschuldigt het rioolreinigingsbe- drijf Barthen bv, gevestigd op het industrietterrein De Waard, van il legale lozingen op het riool. Onder zoek van de gemeentelijke afdeling milieu dat op verzoek van de SP werd verricht, heeft uitgewezen dat het rioolwater vetstoffen bevat die er niet in thuishoren. Eigenaar Barthen van het bedrijf zegt dat de verontreiniging afkomstig is van het schoonspuiten van de vracht wagens en heeft inmiddels maatre gelen genomen om deze vervuiling tegen te gaan. Raadslid Vergeer van de SP heeft het college verzocht maatre gelen te nemen tegen het bedrijf. De SP zegt over een ooggetuige te beschikken die heeft verklaard dat het vuiltransportbedrijf het afval, dat bij andere bedrijven werd op gehaald, op het riool loosde. "Het bedrijf heeft er financieel belang bij om zo goedkoop mogelijk van het afval af te komen", aldus Ver geer: "Het wordt betaald om be drijfsafval af te voeren en loost het vervolgens zonder kosten op het openbaar riool". Volgens milieuambtenaar Van der Berg van de gemeente is deze beschuldiging van de SP niet te be wijzen. Omdat er verontreiniging is aangetroffen, zal het bedrijf een lo zingsvergunning moeten AANvra- gen. Hierin wordt bepaald welke maatregelen tegen de vervuiling moeten worden genomen. Redactie :Simone var telefoon 161422. Ontheffing Woensdag en donderdag verble ven enkele honderden gemeen tebestuurders in Leiden voor het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Laten de burgemeesters, wethouders en raadsleden de twee dagen van het congres, dat wel weer op kos ten van de belastingbetaler zal zijn georganiseerd, nuttig beste den, zou je zeggen. Dus woens dagavond vroeg naar bed, don derdagochtend gezond weer op. Maar nee, zoals zo vaak met dit soort bijeenkomsten, er moet ge feest worden. De kroegen in het centrum moesten langer open blijven, de VW-directeur vroeg de kroegbazen zelfs of er niet voor 'levende' muziek kon wor den gezorgd. Maar hadden de ca fés eigenlijk wel ontheffing om een uur langer open te blijven? "Het is allemaal een beetje vreemd gegaan", zegt P. de Raat van de gemeentelijke afdeling bijzondere wetten. "In de com missie die het congres voorbe reidde, werd de suggestie gedaan om de cafés een uurtje langer open te houden. De kroegbazen moesten dan zelf ontheffing vra gen. Die wordt wel vaker ver leend in bijzondere gevallen, bij voorbeeld wanneer de kastelein 25 jaar is getrouwd". Geen enkel café heeft echter zo'n bijzondere ontheffing aan gevraagd. "Er is verwarring ont staan door een ciculaire, waarin stond dat de cafés een uur langer mochten open blijven", zegt De Raat. Steeds: "Wie heeft die circulai re dan verstuurd?" De Raat: "Die is afkomstig van zekere zijde". Steeds: "Van zekere zijde?" De Raat: "Laat ik het dan maar zeggen. Die is verstuurd door de WV. Ik denk dat degene die dit kunstje heeft geflikt, er wel meer van zal horen". Directeur C. Hugens van de WV, de kunstenaar in kwestie, zegt dat het hier om een misver stand gaat. Hij had begrepen dat de ontheffing aan de caféhou ders al was verleend. "Ik heb dat ook in een brief aan de kroegba zen geschreven en meteen ge suggereerd om voor 'levende' muziek te zorgen. Weet je trou wens of het gezellig is geweest in de stad?" Ontheffing (2) Hoe het ook zij, VW-directeur Hugens is natuurlijk niet de man die bepaalt of de cafés een uur langer mogen openblijven. Poli- tievoorlichter Graveland weet uiteindelijk te melden dat er door de gemeente een 'algemene' ontheffing is verleend van de verplichte sluiting om één uur 's nachts. "Er was dan ook geen re den voor de politie om de kroe gen die openbleven op de bon te zetten" zegt Graveland. Terug weer naar De Raat. Weet hij iets van een algemene onthef fing? "Formeel bestond er geen ont heffing. Er is toen woensdagmid dag op het stadhuis druk over legd hoe dit geregeld moest wor den. De burgemeester heeft toen besloten om een algemene ont heffing te verlenen. Normaal ge sproken verloopt het verlenen van zo'n algemene ontheffing an ders. Dan zetten we advertenties in de kranten waarin staat dat ontheffing is verleend, zodat ie dere kroegbaas, ook buiten het centrum, ervan weet. Dat is bij voorbeeld het geval op 3 oktober. LEIDEN Na het eindexamen wordenjiraditioneel scholieren ingeschakeld voor het tellen van het ver keer. Zo werd deze week bijgehouden hoeveel auto's Leiden in en uit gingen. Deze twee scholieren vonden een inventieve manier om zich te beschermen tegen koolmonoxide en regen. (foto Jan Holvast) Het zou bijvoorbeeld ook kun nen gebeuren als UVS lands kampioen wordt". Volgens De Raat is het overigens niet zo dat iedereen die in Leiden voortaan een congres organiseert op een algemene ontheffing van het sluitingsuur kan rekenen. Kortom, de moraal van dit ver haal: als gemeentebestuurders samen een feestje hebben, kan alles worden geregeld. Kaardesteeg (3) "De automobilist wacht nou een maal niet graag op een rood licht, zeker niet als de gemeente Lei den hem of haar een gemakkelij ke sluiproute aanbiedt". Dit schreeft Jan Markus, bewoner van het pand St. Jorissteeg/Kaar- desteeg in zijn niet aflatende strijd tegen het sluipverkeer door de Kaardesteeg. Dié steeg dient niet alleen als toegang tot de Sanders-parkeergarage, maar ook als sluiproute voor het ver keer dat de verkeerslichten op de hoek Levendaal/St. Jorissteeg wil omzeilen. Markus heeft al een aantal brieven aan het college van B en W geschreven. Hij heeft zelfs al een keertje antwoord gekregen ook. Bijna een jaar geleden werd hem beloofd dat de gemeente contact op zou nemen met de ex ploitant van de parkeergarage, Noorlander Beheer, om een op lossing te zoeken. Wethouder Pe ters herhaalde die belofte nog eens in een persoonlijk gesprek met Markus. Volgens de wethouder is het probleem dat contractueel met Noorlander is overeengekomen dat de parkeergarage van twee zijden bereikbaar is. Het plaat sen van paaltjes halverwege de steeg is daarom niet mogelijk. Peters laat doorschemeren dat het probleem bij hem niet boven aan zijn prioriteitenlijstje staat. "De heer Markus is de enige be woner van de steeg". De bewoner van de Kaarde steeg vindt niet dat dat er iets toe doet. "Ook al gaat het maar om een bewoner: als die voor de sok ken wordt gereden, moet de ge meente daar iets aan doen". Dat is de wethouder overigens nog steeds van plan. "We gaan met Noorlander om tafel zitten om te kijken of er een slagboom kan worden geplaatst, die wordt gesloten als de parkeergarage dicht is". Jan Markus wordt niet warm of koud van die toezegging. "Ik wacht nu al twee jaar en er is nog altijd niets gebeurd. WILLEM SPIERDIJK LEIDEN - Erica beheer is in sa menwerking met de winkeliersver eniging een actie gestart om consu menten van de Haarlemmerstraat gratis hun auto te laten stallen in de parkeergarage aan het Ir. Driessen- plein. Het is de bedoeling dat de winkeliers via de vereniging m ten aanschaffen die zij de klant deau doen wanneer hij voor een paald bedrag boodschappen a schaft. Iedere munt (die de winke lier 70 cent kost) geeft recht op een uur gratis parkeren. Volgens directeur Swaak van Erica is er veel animo onder de win keliers om mee te doen. "Het gaat mij er om dat het publiek bekend wordt met de garage zodat die niet. zoals de Sandersgarage, de hele dag leeg staat. In principe is het een tijdelijke actie, maar als het lekker loopt waarom zou je er dan niet mee doorgaan?" De garage aan het Ir. Driessenplein wordt op 15 juli geopend. Eigenaar Barthen zegt in overleg met de gemeente inmiddels een vetverzamelput (een zogenaamde vetvanger) te hebben aangeschaft. Hierin wordt het vet opgevangen voordat het in het riool terecht kan komen. Volgens Van der Berg is deze vetvanger een adequaat mid del om de geconstateerde veront reiniging in het vervolg tegen te gaan. Het is nog niet duidelijk of het bedrijf aansprakelijk wordt ge steld voor de extra kosten die zijn gemaakt om het verontreinigde water schoon te maken. Vergeer heeft hierom gevraagd. Barthen ontkent dat zijn bedrijf afval op het riool loost. "Die be schuldiging is afkomstig van een rancuneus persoon die al vaker kwaadaardige praatjes over ons heeft verspreid", aldus Barthen: "Het schoonspuiten van vrachtwa gens zoals wij dat doen, gebeurt bij andere bedrijven net zo. Maar om dat wij nu in de belangstelling staan, is besloten een vetvanger aan te schaffen. Hij staat hier voor de deur en wordt deze week ge monteerd". Vergeer heeft het college ge vraagd waarom het bedrijf jaren lang zonder lozingsvergunning heeft kunnen werken en waarom nooit eerder is gecontroleerd. Ver geer wil bovendien weten hoe het staat met de vergunningen van an dere vuiltransportbedrijven in de stad. LEIDEN - Zestig tot zeventig klanten (particulieren en be drijven) hebben geklaagd bij de PTT dat zij gisteren en vanoch tend poststukken niet hebben gekregen. Het gaat met name om post via de zogenoemde antwoordnummers. De afde ling van de PTT die zich met deze post bezighoudt was een dag onderbezet. "Het was gisteren een cha os", zegt een woordvoerder van de PTT. "Er is door twee men sen met man en macht gewerkt. Eigenlijk werken er drie man op deze afdeling. Maar één col lega had een dag vrij en we kon den geen invaller voor hem vin den". De woordvoerder hoopt voor drie uur vanmiddag de achter stand te hebben ingehaald. Er is extra mankracht ingezet. In plaats van drie mensen werken er vandaag vier op de afdeling antwoordstukken. ADVERTENTIE LEIDEN Bij een damesmode zaak in de Burgsteeg is vooreen be drag van 4000 gulden aan kleding gestolen. Ook verdwenen er twee fietsen. Hoe de daders het pand zijn binnengekomen is niet be kend. Waarom een Verberg Toyota? Omdat zo'n Verberg Toyota altijd net even meer biedt dan een gewone Toyota. U ontdekt al gauw het verschil. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel 071-313141 Daar komt u verder mee LEIDEN De wijk Stevenshof moet het vanaf 29 juni zes weken zonder bibliotheek stellen. De bi bliobus die als tijdelijke voorzie ning door de openbare bibliotheek Leiden was ingehuurd vertrekt op genoemde datum. Op maandag 15 augustus opent de fonkelnieuwe 'bieb' in het welzijnsgebouw aan de Trix Terwindtstraat de deuren. De bibliobus heeft vier jaar lang heeft elke woensdag in de Stevens hof gestaan. Deze bus werd gerund door medewerkers van de openba re bibliotheek Leiden. Zij gaan in de zes weken tussen de sluiting van de bus en de opening van het nieu we gebouw het bibliotheekopper vlak van 700 vierkante meter in richten. Elk jaar vonden meer bewoners van de Stevenshof hun weg naar de bus. In 1987 waren er bijvoorbeeld 5000 uitleningen meer dan in het voorafgaande jaar. Daarom is de di rectie van de openbare bibliotheek Leiden erg blij dat er in deze wijk een permanente uitleen-voorzie ning komt. De nieuwe vestiging wordt de eerste Leidse bibliotheek die haar ledenbestand en catalogus auto matiseert. Dat betekent dat het ge zoek naar titels in de kaartbakken tot het verleden behoort. Volgens de directie levert het gebruik van de computer geen moeilijkheden op. "De mensen kunnen er net zo gemakkelijk mee overweg als met de oude kaartbakken", aldus een woordvoerder. De wijkbewoners hoeven het ge durende die zes weken niet zonder lectuur te stellen. De boeken die ze tot en met 29 juni uit de bibliobus halen, mogen ze boetevry houden tot de nieuwe vestiging opent. Ove rigens wordt de nieuwe biblio theek pas op 1 oktober officieel ge opend. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13