'i v'- *1 Toerfietser neemt gezin mee naar het Sauerland Extra subsidie voor bouwer premiehuurhuis Ex-officieren Israël willen teruggave bezette gebieden Dobber of pen blijft populair r* - VISSPORT Jachtvlieger moet rijk straks 12 jaar dienen Celstraf geëist na seksuele mishandeling met bierfles Er zijn vandaag de dag vele 1 terialen in de handel aanbeet van de vis kan worden ge registreerd. Variërend van een sim pele waker die met een klemmetje in de lijn kan worden gehangen tot de duurste elektronische beetver- klikkers met uiteenlopende opti sche en geluidssignalen. Een keur van mogelijkheden waarbij de in houd van de portemonnaie mede de uiteindelijke keuze bepaalt. Ieder jaar komen er weer nieuwe vindingen op de markt, waarvan wordt beweerd dat ze nog beter verraden wat er onder het waterop pervlak met het aas gebeurt. Te midden van al die ontwikkelingen is er éen beetregistrator die de tand des tijds in alle glorie heeft door staan. Dat is de dobber, hoewel hij tegenwoordig vaker wordt betiteld als de pen. Ik weet nog goed hoe ik als klein jongetje voor het eerst kennis maakte met de hengelsport en vol afgunst kon kijken naar die fraai bewerkte simmendoos van de buurman twee huizen verderop. Hij gold in de buurt als de grote vispikeur. Als soldaten in het gelid lagen in die 'schatkist' keurig naast elkaar een regiment Rotterdammers en pauwepennen. Met silk keurig op plankjes gerold en voorzien van de juiste hoeveelheid lood en een keu rig glimmend koperkleurig haakje. De pauwepennen gebruikte hij doorgaans voor het wat lichtere werk. Hij placht ze te betitelen als zijn favoriete 'duikelaartjes'. Voor het diepere en ruwere water ging zijn voorkeur uit naar de Rotter dammer. Een robuste pen voorzien van een forse antenne van riet of bamboe die hij zijn 'zinkers' noem de. Ze werden om de stroming of de golfslag de baas te blijven zo uitge- lood dat een of twee loodhageltjes op de bodem lagen en de dobber dus, zoals zijn bijnaam al aangeeft, wegzonk. De doorgewinterde hen gelaar stelde die zo nauwkeurig af dat hij met zijn turende blik over de hoornen bril uitsluitend het felrode puntje van de antenne kon ontwa- Inmiddels hebben nieuwe mate rialen hun intrede gedaan bij de vervaardiging van pennen. Eerst kwamen er veel lichtere houtsoor ten in zwang zoals het balsa en te genwoordig zijn de antennes van vele pennen uitgevoerd in glasve zel. In de winkel is het vaak moeilijk een keuze te maken uit het zeer omvang rijke aanbod van pennen. (foto anp) ten, maar omdat dit materiaal zelf geen drijfkracht bezit moet daar voor uitsluitend worden gezorgd door een kurken of houten drijfli- chaam. De dikte van het glasvezel en de omvang van de drijver bepalen de stabiliteit van deze pennen, die zich vrijwel uitsluitend lenen voor visserij op de bodem. 'Op zink' zoals de term vroeger luidde. Im mers om nauwkeurig drijvend te DOOR BRAM VAN LEEUWEN kunnen vissen heb je pennen no dig die een antenne hebben die ook drijfvermogen bezit. Een uitzondering op die regel geldt voor pennen van Italiaanse origine waarbij het drijflichaam een taps verloop heeft en een zeer korte antenne. In pennen heb je enorme verschillen. Er zijn dobber tjes waarbij de antenne is vervaar digd van een sijnpel cocktailprik kertje, terwijl het drijflichaam be staat uit geperst papier, piep schuim, karton of samengeperste „houtpulp. Ze zijn voor de vorm nog een keertje in de verf gezet en klaar is Kees. De balans van deze pennen is vaak bedroevend. Ze hangen schuin in het water en zijn zeer in stabiel. Het zal duidelijk zijn dat deze pennetjes geen lang leven be schoren zijn. Al na een of twee vis dagen is de dunne laklaag bescha digd en kan het water op het drijfli chaam inwerken. Omdat de drijver steeds meer verzadigd raakt met water verandert het drijfvermogen tijdens de visdag ingrijpend. Er zijn echter ook andere pennen in de handel. Ze worden nog wel als handwerk vervaardigd uit hoogwaardige houtsoorten. Die pennen worden met veel zorg en precisie op maat geslepen en zoda nig uitgevoerd dat ze kaarsrecht in het water blijven staan ook als de weersomstandigheden wat minder gunstig zijn of als het flink stroomt. De kwaliteit van zo'n pen wordt ook verraden door de diverse verflagen waarmee het toch altijd kwetsbare hout wordt beschermd. Bovendien is de binnenkant van de drijver vaak voorzien van een coatinglaag zodat het insijden door de lijn bij het verschuiven of het aanslaan tot een minimum beperkt blijft. Natuurlijk komen deze verschil len ook in de prijs tot uitdrukking. Als u voor een inferieur massapro- duktie-dobbertje 2 tot 3 gulden moet neertellen, betaalt u voor een met vakmanschap vervaardigde pen toch al gauw een bedrag van 8,10 tot 12 gulden afhankelijk van formaat en gebruikte materialen. Dat lijkt erg veel, maar als u de levensduur in ogenschouw neemt bent u zeker niet duurder uit dan met een bazaar-artikel dat al na korte tijd de geest geeft. Ik heb overigens langs de water kant ontdekt dat het tegenwoordig mode is om steeds vaker een schuifdobber te gebruiken. En dan in combinatie met een forse lood- verzwaring, waardoor elk raffine ment bij het vissen verloren gaat. Vis nooit met een schuifpen als u het met een vaste dobber af kan. Alleen als de diepte zodanig is dat u met een vaste pen niet uit de voe ten kunt. neemt u uw toevlucht tot de schuifpen. Maar dan wel uitge- lood net zoals de vaste pen. Dus niet meer lood dan het drijfvermo gen van de pen. Fietsen doe je als Nederlands toerfietser met klimaspiraties, vooral in de Belgische Ardennen en de Franse bergen. Want daar rijden de helden uit het profpeloton ook. Op weg naar bijna legendarische plaatsen als Briancon (Col de Galibier), Bedoin (Mont Ventoux) en Remouchamps (Cóte de la Redoute). Titmaringhausen past niet in dit rijtje. En dat is vreemd. Natuurlijk, Eddy Merckx en Bernard Hinault zwoegden hier nooit naar boven. Maar moeten toerfietsers de bijna twee kilometer lange helling die zich vanuit dit dorpje naar boven speert, daarom dan maar links laten liggen? door Rob van den Dobbelsteen Martin Venix vond van niet. En plaatste het stuitend steile stukje asfalt op het menu dat hij nu alweer drie jaar lang opdient aan Neder landse toerfietsers die het vertikale fietsen bij voorkeur in stilte beoe fenen. En Sauerland dus verkiezen boven de drukkere Ardennen en de Alpen. Venix (wereldkampioen bij de profstayers in 1979 en 1982) „ontdekte" het fietsland Sauerland bij toeval. "Ze vroegen me iets op te zetten omdat ze het idee hadden dat ze de toerfietser iets te bieden hebben. En dat klopte dus, mag je wel zeggen. Ik ben gaan rondkij ken en binnen een dag wist ik het: dit is een ideaal gebied voor fiet sers die wel eens iets anders willen dan polders en dijkjes". Uitdaging Een jaar later al werd de eerste Sauerlandse fietsweek geïntrodu ceerd. In aanwezigheid nog wel van Joop Zoetemelk die de „Muur van Titmaringhausen" uiteraard zonder af te stappen opklauterde, maar daarin slechts door een van de drieëntwintig deelnemers kon worden gevolgd. De andere twee ëntwintig moesten uit het zadel. Zij arriveerden met beteuterde gezich ten wandelend aan de top. Venix: "Maar dat is juist de uit daging. Aan het eind van de week nog eens een keer naar die helling teruggaan en dan proberen of je wel fietsend naar boven kunt ko men". Weken dus, die uitsluitend en alleen geschikt zijn voor koene doorzetters, die Sauerlandse fiets- weken? Geenszins. Hotel Der Sauerland Stern in Willingen, het luxe basiskamp van Venix' wieier- Ondanks het sportieve element laat Martin Ve'nix de vakantie niet ontaarden peloton, laat het niet alleen bij de verzorging van de fietsers. Venix: "In de meeste gevallen is het zo dat pa gaat fietsen en dat ma en de kinderen zich maar moeten zien te vermaken. Maar daar is hier geen sprake van". Integendeel. Als er in het reusachtige, duizend bed den tellende hotel, voor de kinde ren geen „olympiade" wordt geor ganiseerd, dan is het wel een tafel tennistoernooi in de juniorclub. En heeft men geen vossenjacht uitge zet in de naaste omgeving van het in de oksel van de 838 meter hoge Ettelsberg gelegen gebouw, dan worden de kinderen wel verwacht voor een waterfestijn in het grote zwembad. Venix: "Ma kan dan ondertussen gaan tennissen op een van de hotel- banen, ze kan gaan paardrijden of ze kan meedoen aan een van de wandeltochten". Die onder meer naar de Ettels- berg-Hutte voeren. De Ettelsberg- Hutte waar ene Sigi de scepter zwaait. Sigi bestaat het muziek te toveren uit een stofzuigerslang, maar niet alleen daarop is zijn grote faam gebaseerd. Hij heeft patent gevraagd en gekregen op een drankje dat „Feuergeist" wordt ge noemd en schenkt dat met gulle hand in glaasjes die dat is nu eenmaal de gewoonte daar in een enkele polsbeweging achter de huig moeten worden gekieperd. De feestelijke terugtocht kan daarna eventueel per stoeltjeslift worden aanvaard. Formule Martin Venix "Ik geloof dat dit de enige juiste formule is. Iedereen in het gezin vermaakt zich omdat iedereen precies doet waar-ie zin in heeft". Hij heeft zijn maatregelen in elk geval al getroffen, Martin Venix. Dertien fietstochten heeft hij nu al met grote nauwgezetheid op papier staan. Tochten van 63 kilometer, maar ook een tocht (de Edersee Tour) van 141 kilometer. En zelfs die leidt de fietsers bijna uitslui tend over heuv'lende stille en ver droomde weggetjes die lieve plaat sen als Neukirchen, Medebach en Hillesrhausen met elkaar verbin den. Venix: "De deelnemers hebben vakantie dus het moet niet ontaar den in een racepartij. We stoppen onderweg vaak voor een drankje en een boterhammetje, die in de volgwagen worden meegenomen. Alleen aan het einde van de week houden we een echt wedstrijdje. Een tijdrit over 9,4 kilometer met een lang stuk vals plat erin. Daar sta je nog versteld van»hoe fanatiek iedereen dan is. De hele week hoor je ze roepen: wat kan mij dat wed strijdje schelen. Maar als het dan eenmaal zover is staan ze mooi met bleke smoeltjes van de spanning aan de start. Prachtig is dat, prach tig". De fietsweken van worden georganiseerd van 16 juli tot en met 13 augustus en van 22 tot 29 oktober. Prijzen per persoon (volpension in hotel Der Sauerland Stern) DM 665. Nadere informatie: Martin Venix, tel. 01680-24568. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE DEN HAAG (GPD) - Institutionele beleggers die investe ren in duurdere huurwoningen (met een huur van 600 tot 900 gulden per maand), krijgen daarvoor in de toekomst een vaste premie van de overheid. Deze is 10.000 gulden en wordt over een periode van vijf jaar uitbetaald. Staatsse cretaris Heerma (volkshuisvesting) heeft dit plan gisteren voor advies voorgelegd aan de Raad voor de Volkshuisves ting. Met zijn voornemen wil Heerma het nu bestaande gat tussen sociale huurwoningen en woningen in de vrije sector dichten. Bij huurwo- Veel pogingen tot zelfmoord bij scholieren LEIDEN (ANP) - Jaarlijks doen ongeveer 6.800 scholieren tussen de 14 en de 21 jaar een zelfmoord poging. In de leeftijd van 5 tot 15 jaar zijn dat er naar schatting 100. Onder hard- en soft-druggebrui- kers en gebruikers van alcohol ko men zelfmoordpogingen vaker voor, evenals bij kinderen van ge scheiden ouders. Dat blijkt uit een onderzoek van mevrouw C.W.M. Kienhorst uit Utrecht. Zij promoveert "volgende week donderdag aan de Leidse universiteit te promoveren op het onderwerp 'Suicidaal gedrag bij jongeren. Onderzoek naar omvang en kenmerken'. De gegevens over de zelfmoord pogingen bij jongeren in de leeftijd van 14 tot 21 jaar zijn gebaseerd op een onderzoek bij ongeveer 10.000 leerlingen uit het lager beroepson derwijs (lbo), het middelbaar be roepsonderwijs (mbo) en het alge meen voortgezet onderwijs (avo). Van de leerlingen, afkomstig van 39 scholen in midden Nederland, zegt 2,2 procent ooit een zeimoord poging te hebben gedaan. Het onderzoek naar zelfmoord pogingen onder jongeren tussen 5 en 15 jaar werd verricht met behulp van medewerkers van instellingen van (geestelijke) gezondheidszorg. Van de ruim 800 aangeschreven in stellingen of personenen reageerde meer dan de helft op het verzoek om informatie over dit onderwerp. ningen die voor de marktsector zijn bedoeld, wil Heerma de pre mie geven om zo beleggers te ver lokken hier te investeren. Gaat het om sociale huurwoningen dan wordt de premie verstrekt als ex ploitatiesubsidie. Daardoor kan dan de hoogte van de huur omlaag. Om voor de premie in aanmer king te komen mogen de stich- tingskosten van de woning niet ho ger zijn dan 162.000 gulden. Dat is exclusief een eventuele rijksbijdra ge in de bouwkosten als de woning in een stadsvernieuwingsgebied wordt neergezet. Als deze rijksbij drage wordt gegeven zullen de kos ten van de woning in relatie tot de kwaliteit getoetst worden. Als een met de premie gebouwde huurwoning binnen vijfjaar wordt verkocht, vervalt het dan nog reste rende deel van de premie. Gaat het om woningen in stadsvernieu wingsgebieden waarbij een extra rijksbijdrage werd gegeven, dan kan die termijn tien jaar worden. De ideeën van Heerma zullen la ter dit jaar verder uitgewerkt wor den in een nota over het volkshuis vestingsbeleid in de jaren negen tig. Door de vaste premie wil Heer ma ook af van de langdurige be trokkenheid van de rijksoverheid bij exploitatie van dit soort wonin gen zoals die nu nog bestaat. Daar mee komt hij tegemoet aan een wens van de parlementaire enquê tecommissie bouwsubsidies. CONSUMPTIE - De binnenland se consumptieve bestedingen van gezinnen lagen in het eerste kwar taal van dit jaar 2 procent hoger dan in het eerste kwartaal van vo rig jaar. De toename was echter kleiner dan in het vierde kwartaal van vorig jaar. Dat komt onder meer door dalende autoverkopen en een lager gasverbruik. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris Van Houwelingen (defensie) krijgt steun van de Tweede Kamer voor de maatregelen die hij wil ne men om de uittocht van militaire vliegers naar de burgerluchtvaart tegen te gaan. Belangrijkste maat regel is de verlenging van de con- tractduur na de opleiding van acht tot twaalf jaar. CDA-kamerlid Van Vlijmen zei gisteren dat de maatregelen wat zijn fractie betreft de grenzen van het financieel toelaatbare hebben bereikt. Is er meer nodig om de concurrentie van de burgerlucht vaart het hoofd te bieden, dan is vermindering van het aantal mili taire vliegers de enige oplossing, aldus Van Vlijmen. PvdA-Kamerlid Vos maakte zich vooral druk over het feit dat het voor burgerluchtvaartmaatschap pijen aantrekkelijk blijft om de - op kosten van de belastingbetaler - duur opgeleide piloten over te ne men. Desgevraagd gaf de staatsse cretaris aan dat opleidingskosten van een burgerpiloot 250.000 tot 400.000 gulden bedragen. Van Houwelingen zei te vermoe den dat de vraag naar piloten voor de burgerluchtvaart de komende jaren groot zal blijven. De bewinds man zei dat de mogelijkheden om de salarissen van de militaire vlie gers te verbeteren zijn begrensd door financiële mogelijkheden. "Ook uit oogpunt van personeels beleid", aldus Van Houwelingen. Hij doelde hierbij op verlangens van andere groepen werknemers bij de luchtmacht, zoals de lucht verkeersleiders en technici. Zo overvol met plankzeilers zijn soms de randmeren langs de IJsselmeer- polders, dat de rijkspolitie er het watersport-verkeer moet regelen. De agenten van het korps in Zeewolde bekwamen zich daarom in het windsurfen. (foto gpd> JERUZALEM (AP) - Ongeveer 200 voormalige hoge officieren uit het Israëlische leger zijn een campag ne begonnen om een einde te ma ken aan het algemeen beleden ge loof dat Israël de bezette Westoever en Gazastrook nodig heeft voor zijn veiligheid. De door de officie ren opgerichte Raad voor Vrede en Veiligheid wil door middel van vi deoclips met bekende oorlogshel den duidelijk maken dat de natio nale defensie gediend is - en niet benadeeld wordt - met teruggave van de bezette gebieden, zei coör dinator Moshe Amirav. „Onze eer ste boodschap is dat er niets is om bang voor te zijn. De staat Israël is sterk". De raad, die in april is opgericht, is niet verbonden aan enige politie ke partij. Het tijdstip van de cam pagne is echter zo gekozen dat deze zijn uitwerking niet zal missen op de verkiezingen van november, waarbij de nationale veiligheid een hoofdrol zal spelen. Amirav, die samen met een aan tal voormalige generaals een uit eenzetting gaf van de plannen van de groep, zei te hopen dat de mili taire kopstukken de misvatting zouden kunnen wegnemen dat voorstanders van territoriale con cessies „slap" zouden zijn op het gebied van de nationale defensie. „We gaan heel wat heilige koeien slachten, en de mensen zullen heel kwaad worden", zei hij. De generaals redeneren dat het bezet houden van de Gazastrook en de Westoever Israël meer gevaar oplevert dan teruggave van de in 1967 veroverde gebieden. De bezet ting slokt een groot deel van de energie van het leger op, terwijl voortduren van het conflict met de Palestijnen Jiet gevaar oplevert van een aanval van de Arabische lan den, die samen rond een miljoen soldaten in het veld kunnen bren gen. Aan de andere kant biedt terug gave van een deel van het land Is rael de mogelijkheid bepaalde voorzieningen voor zijn veiligheid af te dwingen, zei Yosef Geva, za kenman en generaal-majoor van de Israëlische reservetroepen. Boven dien kan Israël dan al zijn energie, geld en mankracht inzetten voor de ontwikkeling van de economie, versterking van zijn leger en oplos sing van andere dringende proble- Nog voordat de campagne goed en wel van start is gegaan hebben rechtse poltici al hevige kritiek uit geoefend op de raad, die is samen gesteld uit wetenschappers en za kenlieden, alsmede 30 generaal- majoors, 80 brigade-generaals en 100 kolonels, allen officieren van het actieve reserveleger. „Wat een helden", schimpte par lementslid Rafael Eitan, stafchef van het leger tijdens de invasie van 1982 in Libanon. „Als mensen geen verantwoordelijkheid dragen is hun tong lang". Geula Cohen van de rechtse Tehiyapartij, die de be zette gebieden wil annexeren, be schuldigde de groep ervan op te treden voor de Arbeiderspartij van minister Peres van buitenlandse zaken. De Arbeiderspartij is even eens voorstander van teruggave van gebied in ruil voor vrede. Amirav, die uit de Likud-partij is gestoten omdat hij geheime ont moetingen heeft gehad met Pales tijnse leiders, zei dat de rechtse po litici angst gebruiken om het Israë lische publiek te manipuleren en stemmen te winnen. „Zij stellen veiligheid en vrede voor als tegenstellingen", zei hij. „Maar wij zullen daar een eind aan maken, en laten zien dat vrede vei ligheid betekent". Rijst van EG De Europese Commissie heeft besloten 10.000 ton rijst naar Viet nam te zenden. Het noorden van dat land is vorig jaar door een grote droogte getroffen, maar ook door zware stormen en insektenplagen. Daardoor is de rijstoogst volkomen mislukt. Volgens de EG-commis- sie is er anderhalf miljoen ton rijst minder geoogst dan in het voor gaande jaar. ROTTERDAM (GPD) - Twee jaar onvoorwaardelijke celstraf eiste gisteren de Rotterdamse officier van justitie mevrouw mr. H. W. Samson-Geerlings voor het op een 'onvoorstelbare manier ontuchte- lijk mishandelen' van een jonge vrouw door een nu 26-jarige man en zijn kornuiten. De officier acht te overtuigend bewezen dat hij en anderen een bezoekster van het (in tussen definitief gesloten) clubhuis De Roef in Rotterdam de kleren van het lijf rukte, haar onzedelijk betastte en vervolgens de hals van een bierfles in haar vagina heeft ge stopt. Volgens de opsomming van mr. Samson was er in het clubhuis in Rotterdam op de bewuste avond veel bier gedronken. De verdachte: "Dat klopt wel. Persoonlijk tien tot vijftien flesjes, schat ik. Iemand die zoveel drinkt doet soms rare din gen". Later die avond arriveerden in gezelschap van een onbekende man twee jonge vrouwen. De vaste bezoekers van De Roef zochten ru zie met de man door opmerkingen te maken over zijn afkomst en huidskleur. Het resulteerde in een fikse kloppartij, waarbij ook een mes werd gebruikt. De verdachte gaf, volgens getuigen, een of meer dreunen op het hoofd van het slachtoffer. Nadat hij hevig bloedend buiter het clubhuis was geslagen, vergre pen de bezoekers zich aan éen van de vrouwen. Uit afzonderlijk afge legde verklaringen blijkt dat de Rotterdammer de deur van het clubhuis afsloot. Dat kon hij omdat hij als oudste aanwezige een sleutel had en daarmee min of meer de verantwoording voor de gang van zaken. De kleren van de vrouw werden door hem afgerukt en met hulp van minstens vier belagers werd de heftig tegenspartelende vrouw op een biljarttafel gelegd. Van alle kanten werd ze betast en vastge houden. Terwijl de aanranders haar benen gespreid hielden druk te de verdachte een bierfles in de vagina. "Deze vrouw is op een onvoor stelbare manier seksueel mis bruikt. Het zijn handelingen die zijn weerga niet kennen", zei recht bank-president mevrouw mr. R.C. Lensink-Bosman afkeurend. "Ik weet nergens van", sprak de verdachte nog. "Aangeraakt heb ik haar niet. Van een bierfles weet ik niks. Natuurlijk heb ik wel bier flessen gezien. De hele zaak was er mee bezaaid". En verder: "Ze heeft het zelf uitgelokt. We waren half dronken. Ik heb zelfs nog gezegd dat de jongens haar met rust moes ten laten". Uitspraak op 14 juni.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11