Topoverleg vooral vaag zakelijk en DE NIEUWE PORTABLE VAN GROLSCH. Kapitein: 'Gif aan boord radio-actief Groenen willen noodplan tegen vissterfte in zeeën McCarthy stelt zich kandidaat voor race naar het Witte Huis Krant Panama onthult geheim VIN-document Traangas veroorzaakte miskramen DONDERDAG 2 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Wederzijds wantrouwen nog aanwezig digden in de Westduitse Bondsdag hebben gisteren tijdens een specia le zitting van de milieucommissie MOSKOU (AP/GPD/Rtr/UPI/DPA) - Sovjet-leider Gor- batsjov en de Amerikaanse president Reagan hebben gis teren glimlachend en handen schuddend vier dagen van onderling overleg afgerond. Een nieuwe doorbraak in de wapenbeheersing heeft de vierde topontmoeting echter niet opgeleverd. De beide leiders toonden zich wel opti mistisch over de kans van slagen van een verdrag voor de halvering van de strategische raketten en spraken de hoop uit dat een START-akkoord nog voor het einde van de ambtsperiode van Reagan in januari 1989 kan worden ge zegeld. Terwijl Reagan Moskou verliet in de mening dat zijn ontmoeting met Gorbatsjov een succes was ge weest, toonde de Russische partij leider zich heel wat minder opti mistisch. Volgens Gorbatsjov zijn er enkele kansen gemist. Toch zijn beiden het erover eens, dat het ge sprek over verdere ontwapening in hetzelfde tempo en inzet moet wor den voortgezet en dat er wellicht nog dit jaar een akkoord over de halvering van de wederzijdse ar senalen aan intercontinentale ra ketten (de START-wapens) in zit. Reagan en Gorbatsjov wekten deze afgelopen dagen de indruk dat ze aanzienlijk meer vorderin gen zouden hebben geboekt als ze het werkelijk alleen voor het zeg gen zouden hebben gehad. Dat werd duidelijk uit de opmerking opgeroepen tot invoering van een noodprogramma tegen het afster ven in de Noord- en Oostzee. De Groenen spreken van een noodtoe stand gezien het recente grote aan tal sterfgevallen onder vissen en robben in beide zeeën. De partij wil dat de regering on verwijld maatregelen neemt tegen het storten van afval in open water en de verbranding van chemische stoffen op zee. Daarnaast worden stappen geëist om ecologische landbouw te bevorderen en fos- faathoudende wasmiddelen te ver bieden. Minister van landbouw Kiechle bestreed ondertussen dat de boe ren schuld hebben aan de algen- plaag langs de Noorse en Deense kust, die massale vissterfte en ver breking van het natuurlijk even wicht tot gevolg heeft. De milieu beweging Greenpeace zag zich ge noodzaakt een actie op te geven om in de Duitse haven Nordenham een afval lozend schip, de Kronos, aan de ketting te houden. Kiechle ontkende in een inter view met „Neuen Presse" uit Han nover dat de fosfaat- en stikstofbe mesting van de Duitse boeren de achterliggende oorzaak van de ver- vuiling van de kustwateren is. Vol gens Kiechle zijn de werkelijke boosdoeners de Oostduitse autori teiten die weigeren maatregelen te nemen tegen stortingen van scha delijke stoffen, de Franse zoutmij nen en de chemische industrie. Hij voerde aan dat al tientallen jaren zorgeloos zuren in de Noord zee worden geloosd. Kiechle sprak zich uit tegen een verbod op stik- stofrijke bemestingsmiddelen, om dat binnen de EG hiervoor in het geheel geen steun te krijgen zou zijn. Greenpeace gaf gisterochtend in Hamburg een verklaring uit waarin de organisatie protest aantekende tegen het optreden van de politie en de kapitein van de Kronos. Het schip voer dinsdagnacht uit zonder acht te slaan op een actievoerder die zich aan de stortpijp van de zuurtank had geketend. Pas nadat de waterpolitie in actie was geko men kon de milieu-activist uit zijn benarde positie worden gered. Hij was volledig uitgeput. Milieuminister Töpfer zei tijdens het milieuberaad in de Bondsdag dat volgens de jongste weten schappelijke onderzoekingen het recente afsterven van robben niet wordt veroorzaakt door algen, maar door een virus. De vissterfte is wel op de aanwezigheid van al gen terug te voeren. Tópfer zei dat de regering hoopt morgen in Kiel, waar een conferen tie van Scandinavische, Neder landse en Duitse deskundigen over het onderwerp zal plaatsvinden, nadere gegevens te verkrijgen over de oorzaak en het verloop van de sterfte onder vissen en zeehonden. Volgens de minister zijn tot dus verre ongeveer 400 zeehonden om het leven gekomen. In Duitse wate ren zijn ongeveer 50 dode robben geborgen. Voor Denemarken moet dit aantal worden gesteld op zeker 300. Het bestand van naar schat ting 10.000 tot 15.000 dieren in het zeegebied van het Skagerrak, het Kattegat en de Noordzee is volgens Töpfer niet in gevaar. Het virus is niet overdraagbaar door water en is voor de mens ongevaarlijk. Niette min is het onverstandig de dode dieren aan te raken, aldus Töpfer. Jeltsyn herroept zijn uitspraken over Ligatsjov MOSKOU (GPD) - Boris Jeltsyn, de in ongenade gevallen ex-partij- chef van Moskou die in een tv-in- terview met de BBC heeft gezegd dat de partij-ideoloog Ligatsjov maar beter kan aftreden, is op zijn uitspraken terug gekomen. In een interview met een Amerikaans TV- station zei Jeltsyn gisteren, dat hij absoluut niet over het aftreden van Ligatsjov, de vertegenwoordiger van de conservatieve krachten in de Sovjet-Unie, heeft gesproken met de BBC. Een paar uur eerder had partijlei der Gorbatsjov op een persconfe rentie gezegd, dat Jeltsyn zou wor den ondervraagd over zijn opmer kingen. De positie van Ligatsjov staat niet ter discussie, zei Gor batsjov. De partijleider benadrukte dat er geen problemen waren met Ligatsjov. Jeltsyn zelfheeft gisteren boven dien verklaard, dat hij 'nee' heeft gezegd, toen hem werd gevraagd of hij teleurgesteld was over de hou- van Gorbatsjov, dat Reagan per soonlijk een passage in het concept voor de gemeenschappelijke slot verklaring, die spreekt over het streven van beide supermachten naar vreedzame coëxistentie, wel zag zitten. Na overleg met zijn staf moest Reagan op dit punt terugkrabbe len, wat Gorbatsjov tot de bittere opmerking bracht dat hier een kans op een belangrijke stap voor waarts in de richting van gecivili seerde betrekkingen was gemist: „Want we willen toch uiteindelijk vreedzame coëxistentie, is het niet?" vroeg hij zich geërgerd af. Voorts stelde Gorbatsjov vast, dat er in de Amerikaanse opstelling een innerlijke tegenspraak te be speuren valt. Op de eerste top in Genève is vastgesteld dat een kern oorlog tussen beide landen moet worden uitgesloten. Maar toch, zo constateerde Gorbatsjov, hangen de Amerikanen nog steeds de theo rie aan, dat met de Sovjets vanuit een machtspositie moet worden onderhandeld. Ten aanzien van de mensenrech tenkwestie zei de Sovjet-leider dat Reagan getracht heeft hem van me ning te doen veranderen, maar dat diens argumenten hem niet heb ben overtuigd. „Ik ben niet be paald vol van bewondering over dit aspect van het bezoek", stelde hij, daarmee kennelijk ook refererend aan Reagans met veel publiciteit omgeven ontmoeting met resufe- niks en dissidenten. Gisteren werd in de loop van de dag door een dissident bekend ge maakt dat 28 gezinnen van refuse- niks toestemming hadden verkre gen de Sovjetunie te verlaten. Wes terse diplomatieke bronnen spra ken dit bericht echter tegen. Inmiddels is de datum waarop de uitvoering van het INF-verdrag moet zijn voltooid, bekend gewor den: 1 juni 1991. Gorbatsjov en Reagan overhandigden elkaar gis teren de goedkeuringsdocumen ten van hun parlementen. Op dat moment ging de periode van drie jaar in die het akkoord geeft voor het vernietigen van alle op land ge stationeerde kernraketten met een bereik van 500 tot 5500 kilometer. De meeste politieke waarnemers beoordeelden de vierde top als een De robben zijn niet gestorven door giftige vissen. De door algen omgekomen vissen bevatten geen gifstoffen, zei de minister. Aange zien de gestorven robben voor hun overlijden kennelijk geen ge wichtsverlies hebben geleden, moeten ook factoren als honger dood en gebrek aan vis worden uit geschakeld. De stelling dat het im muunsysteem van de dieren als ge volg van het hoge gehalte aan scha delijke stoffen, zoals zware meta len, is uitgeschakeld, is weten schappelijk niet aangetoond, aldus Töpfer. De minister erkende dat, los van een natuurwetenschappelijke ver klaring voor de recente sterftege- vallen. het dringend is geboden de vervuiling van de wateren van de Noord- en Oostzee een halt toe te roepen en terug te dringen. Hij her innerde in dit verband aan een zit ting van de Helsinki-commissie in februari, waarop de landen die aan de genoemde zeeën grenzen, zich hebben verplicht om vóór 1995 hun afvallozingen en vuilverbrandin gen in en op zee met de helft te heb ben verminderd. „Nu komt het er op aan dit besluit vastberaden en snel op nationaal en internationaal niveau, in het kader van de aan- grenzenden landen, ten uitvoer te brengen," zo benadrukte hij. MUILKORF - De gemeenteraad van de Belgische stad Brugge heeft besloten dat pitbull-terriërs in die stad een muilkorf moeten dragen. Een desbetreffende bepaling is op genomen in het politiereglement van de stad. Die bepaling strekt zich niet alleen uit tot de pitbull- terriërs maar tot alle „agressieve honden". De gemeenteraad van Brugge wil daarmee de burgers vrijwaren van eventueel agressief gedrag van wat voor honden dan ook. PHILADELPHIA (AFP) - De vroe gere Democratische senator Euge ne McCarthy, die met zijn opposi tie tegen de Vietnam-oorlog een beslissende rol heeft gespeeld in de presidentscampagne in 1968, heeft zich gisteren opnieuw kandidaat gesteld voor de komende Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Volgens McCarthy, die tegen woordig de kleine onafhankelijke Consumentenpartij leidt, is er geen echt verschil tussen de Democra ten en de Republikeinen en kun nen de kiezers hun heil beter zoe ken bij zijn partij. McCarthy gaat er niet van uit dat hij verliest. McCarthy, destijds senator van Minnesota, gooide in 1968 roet in het eten van president Johnson toen hij de belangrijke voorverkie zingen in de staat New Hampshire won. Die psychologisch belangrij ke overwinning dankte hij vooral aan een felle rede tegen Johnsons Vietnam-politiek. Deze trok zich na de nederlaag terug. Uiteindelijk won vice-presi dent Humprey de Democratische presidentskandidatuur, maar hij moest het afleggen tegen Richard Nixon. McCarthy dong vervolgens nog twee keer, in 1972 namens de Democraten en in 1976 als onaf hankelijke kandidaat, vergeefs naar de presidentskandidatuur. Bij het begin van hun laatste bespreking drukten Sovjetleider Gorbatsjov (r) en de Amerikaanse president Reagan (l) elkaar gistermorgen in Moskou de hand. Reagan zei de afgelopen dagen zijn persoonlijke verhouding met de Russische partijleider te hebben verbeterd en liet zich na zijn laatste gesprek met Gorbatsjov positiever uit over de mensenrechten in de Sovjetunie. (foto anpi PANAMA STAD (AP) - Een rege ringsgezinde krant in Panama heeft gisteren een document gepu bliceerd dat volgens volgens het blad in 1986 is opgesteld door de Nationale Veiligheidsraad van de Verenigde Staten. Het document pleitte voor destabilisering van Pa nama en opzegging van de af spraak om het land in 1999 de soe- ding van Gorbatsjov, die hem november vorig jaar wegens al te betrekkelijk succes. De vooruit- kritische opmerkingen heeft laten gang ligt volgens hen meer vallen. De BBC heeft echter als ant woord op die vraag 'ja' geregi streerd. Gorbatsjov vroeg om een integrale bandopname van het in terview om zijn standpunt te kun nen bepalen. Algemeen wordt in Moskou aangenomen, dat Jeltsyn nu ook zijn post van vice-minister van bouwzaken zal verliezen. details. Een doorbraak op het ge bied van wapenbeheersing hadden zij dan ook niet verwacht. Het be langrijkste obstakel voor een START-overeenkomst bleef echter het Amerikaanse ruimtedefensie- project, SDI. VS-inilitairen betrokken bij cocaïnesmokkel MOULTRIE (AP) - In het plaatsje Moultrie in de Amerikaanse staat Georgia zijn gisteren twee vrou wen gearresteerd die waren be trokken bij cocaïnesmokkel van Panama naar de VS. Bij de smok- kelpraktijken werd gebruik ge maakt van de diensten van de le- gerposterijen. Het dorp Moultrie was een van de plaatsen waar vanuit Panama de cocaïne naartoe werd gestuurd, om verder per koe rier naar New York te worden ge bracht. De zaak kwam op 24 mei aan het rollen toen een politieman in de buurt van Moultrie een auto aan hield waarvan de bestuurder, naar de agent wist, geen rijbewijs had. In een koffer in de auto vond de agent acht kilo cocaïne. De U.S. Ar my Mail had de cocaïne vanuit Pa nama naar Moultrie gebracht. JERUZALEM (AP) - De organi satie van de Verenigde Naties die belast is met de hulp aan de Pa- lestijnen (UNWRA) heeft een rapport uitgebracht over de ge volgen van het gebruik van traangas door het leger in de be zette gebieden. Volgens het rap port zijn 11 Palestijnen om het le ven gekomen en hebben tiental len Palestijnse vrouwen miskra men gehad als gevolg van dit traangasgebruik. UNWRA-woordvoerder Lee zei dat het merendeel van de do delijke slachtoffers is gevallen in geïsoleerde ruimten, zoals schuilkelders, medische klinie ken en huizen. Het betrof voor namelijk kleine kinderen en ouder dan 65 jaar. Lee stelde dat het door het le ger gebruikte traangas onder ge wone omstandigheden niet do delijk is, maar wel fatale gevol gen kan hebben als het wordt toegepast in gesloten ruimten. Eén van de dodelijke slachtof fers was een 35-jarige zwangere vrouw uit Gaza. Zij overleed aan de gevolgen van een miskraam, die moet worden toegeschreven aan de effecten van traangas, al dus Lee. In Washington zei woordvoer ster Oakley van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken dat het VN-rapport „aanlei ding tot grote verontrusting" is en dat deze kwestie inmiddels bij de Israëlische regering is aange kaart. Door zegslieden van Pales tijnse ziekenhuizen is vele malen betoogd dat de Israëlische mili tairen bij het onderdrukken van betogingen in de bezette gebie den gebruik maken van een nieuwe giftige traangassoort. Het leger heeft deze beschuldi ging van de hand gewezen. Volgens Lee leidt het door het leger gebruikte type traangas bij de slachtoffers tot hevige sa mentrekkingen van de spieren, die bij zwangere vrouwen niet zelden een miskraam tot gevolg hebben. Sinds het begin van de opstand hebben zich tientallen van dergelijke miskramen voor gedaan. vereiniteit over het Panama-kanaal terug te geven. De Amerikaanse ambassade noemde de publicatie een „over duidelijke en grove falsificatie" en een „voortzetting van de propagan da van het regime Noriega tegen de VS". Volgens de krant ging het om een geheim document waarvan tij dens een vergadering van de Natio nale Veiligheidsraad op 8 april 1986 slechts zeven exemplaren waren verspreid. Het door de krant afgedrukte ge schrift, dat enkele gevallen van verkeerde spelling en typografi sche fouten vertoonde, maakte melding van de „essentiële kwes tie" om de Amerikaanse controle over het Panama-kanaal ook na het jaar 2.000 te garanderen. Na eventuele overdracht van de waterweg aan Panama bestaat het gevaar dat de Panamese regering wordt blootgesteld aan inmenging door Cuba of de Sovjetunie, luidt de redenatie. „Berichten over corruptie onder een aantal Panamese officieren bieden een mogelijkheid een cam pagne te lanceren om Panama te destabiliseren en de verdragen op legitieme wijze op te zeggen", al dus de tekst. ADVERTENTIE Buitenland kort Schietbevel Srilankaanse veiligheidstroepen hebben de opdracht gekregen di rect te schieten op vermeende ter roristen na de ongeregeldheden van gisteren. Dit, naar aanleiding van de bomaanslagen en brand stichtingen van leden van het Marxistische Volksbevrijdings front. Bomaanslag Door een bomexplosie is grote schade aangericht aan het Parijse kantoor van de joodse kandidaat voor de Franse parlementsverkie zingen. Pierre-Bloch. Niemand raakte gewond. Op de muren van het kantoor werden anti-semiti- sche leuzen aangebracht. Pierre- Bloch is loco-burgemeester van Parijs. Visumplicht Marokko en Algerije, die vorige maand diplomatieke betrekkingen aanknoopten, hebben de visum plicht voor eikaars burgers afge schaft. Ook wordt gewerkt aan de verbetering van het verkeer en communicatie tussen beide lan den. Twaalf jaar hebben de landen op gespannen voet met elkaar ge leefd vanwege de omstreden West- Sahara. Overval Op een parkeerplaats langs de snelweg bij de Franse stad Nimes is zondag een Westduitse vakantie bus overvallen. Twee gemaskerde overvallers beroofden, onder be dreiging van pistolen, 10 van de 40 inzittenden van de uit Spanje af komstige bus. Volgens de politie is nog nooit eerder een complete bus overvallen. GENUA (AP) - De kapitein van het Syrische schip Zanoobia, dat zon dag met lekkende vaten chemisch afval in de Italiaanse haven Genua is binnengelopen, heeft gisteren gezegd dat de lading mogelijk ra dio-actief besmet is. Artsen en functionarissen van de haven dienst van Genua zeiden echter bij onderzoek van de vaten geen spo ren te hebben gevonden van radio activiteit. De Zanoobia heeft de 12.000 va ten gif aan boord genomen in de Syrische haven Tartous, nadat twee andere vrachtschepen eerder vergeefs hadden geprobeerd het af val te slijten in Djibouti en Vene zuela. De vaten waren oorspronke lijk afkomstig uit Italië. Volgens kapitein Ahmed Tabaio zijn zij naar het land van herkomst teruggestuurd toen er sprake bleek van radio-activiteit. De vaten zijn in slechte staat en een aantal loopt leeg in de ruimen van het Syrische vrachtschip. De Italiaanse raadsman van de Syrische rederij, Francesco Rizzu- to, toonde een document van het Syrische Bureau voor Atoomener gie waarin werd gezegd dat sommi ge monsters „een hoge graad van besmetting" toonden met radio-ac tief materiaal „afkomstig van kern splitsing". Twee Italiaanse artsen die de la ding van het gifschip hebben on derzocht zeiden bij onderzoek van veertig vaten geen sporen van ra dio-activiteit te hebben gevonden. De bekendmaking zal naar ver wachting nieuwe protesten uitlok ken van bezorgde inwoners van Genua, die al eerder tegen de aan wezigheid van het gifschip in hun woonplaats hebben geageerd. Maandag legden havenarbeiders het werk neer uit protest tegen de stank en gassen die van de Za noobia afkwamen. Sindsdien ligt het schip in een afgelegener deel van de haven afgemeerd. Vorige maand zijn enkele be manningsleden van de Syrische vrachtvaarder in het ziekenhuis opgenomen met vermoedelijke vergiftigingsverschijnselen. De lucht en het water rond het schip worden regelmatig getest, en dins dag zijn vier cavia's in het ruim neergelaten, die volgens de kapi tein na 24 uur nog in goede gezond heid verkeerden. De Italiaanse autoriteiten heb ben intussen gezegd zondag be kend te zullen maken welk bedrijf opdracht zal krijgen het afval te verwerken. Voor de order, waar voor de Italiaanse overheid 3,3 mil joen dollar heeft uitgetrokken, hebben verschillende bedrijven in binnen- en buitenland interesse ge toond. Advocaat Rizzuto zei dat het af val kennelijk afkomstig was van verschillende Italiaanse bedrijven die de in Milaan gevestigde firma Jelly Wax ongeveer 1 gulden 50 per kilo hebben betaald om het chemi sche afval te verwerken. Jelly Wax zou op zijn beurt het Zwitserse bedrijf Inter Contract uit Friburg hebben gecontracteerd om het afval naar het buitenland te ver schepen. Een rechter in Genua heeft gisteren gezegd een gerechte lijk onderzoek te hebben geopend naar de activiteiten van Jelly Wax. !ils^r Voor in de min, op het strand, of gewoon thuis in de koelkast. Twaalf blikjes Grolsch-bier in een klein, lichtgewicht koffertje. Je haalt ze er aan de zijkant uit en ae lege blikjes gaan er boven weer in. Handig en vriendelijk voor het milieu. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5